„Over bejaarden zijn wij maar slecht ingelicht" Bijzonder ontwerp voor gemeente Terneuzen „Nieuwe Koningin" voor zegels „Enquêtes tonen reële behoeften niet aan" Detam vroeg faillissement van N.V. Claus aan STADHUIS MET EEN KRAAIENEST Rembrandt-boek Peyton Place Vermeldenswaard DESKUNDIGE CONSTATEERT OP STUDIEDAG: Kostbaar legaat ontgaat Leidse universiteit Bedrijf kreeg surseance van betaling 20.000 gratis bioscoopjes ...om zéker te zijnT Amersfoort krijgt Hoogland er bij „Firma" roofde voor 70 mille aan kostuums OVERSTEKEND ECHTPAAR DOODGEREDEN Dodelijke val bij appels plukken GEWOONTELEVEN UITBLIJVEN MINDER PRATEN KORT GEDING kaas uit het vuistje dei van iedere dag een stukje ZATERDAG 2 NOVEMBfcR 1968 „TjV is een droevige inventarisatie over de bejaarden. Over de individuele be- •*-J jaarde zijn we slecht ingelicht. Uit de enquêtes onder bejaarden blijkt meer wat wij belangrijk vinden dan wat de bejaarde belangrijk vindt. Er wor den maar opdrachten voor onderzoek verstrektalsof iedereen verstand van bejaarden heeft. De werkelijke behoeften komen er niet uit. Daarvoor zijn lang duriger en deskundiger onderzoeken nodig. Zoals het nu gaat, zoeken wij het in de institutionele voorzieningen, maar daarmee zijn we op de verkeerde weg." Deze opmerkingen richtte de geronto- loog en docent In de psychologie van de tweede levenshelft dr. J. M. A. Mun- nichs uit Nijmegen tot ettelijke honder den aanwezigen* die dezer dagen in het Kurhaus in Scheveningen de provincie dag bijwoonden van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid en de Stichting voor Maatschappelijk Op bouwwerk in Zuid-Holland. Hij besprak sociaal-psychologische aspecten van de gezondheidszorg en gezondheidsbe scherming bij bejaarden. Dr. Munnichs dacht, dat het begin van de wijdheid inzake bejaardenzorg ligt in het regelmatig praten met be jaarden. Toen hem voor deze provincie dag een uitnodiging bereikte, had hij overwogen een kaartje te sturen met ..de deelnemers moesten niet naar mij komen luisteren, maar op deze dag elk vijf alleenstaande bejaarden bezoe ken", erop. Dat hij toch was gekomen had ook zijn reden. Hij red er namelijk van overtuigd te zijn, dat een gedifferenti eerde, aangepaste gezondheidsbescher ming bij bejaarden belangrijker is dan gezondheidszorg. Faalt deze bescher ming, dan is er bemoeienis van de ge zondheidszorg veel eerder en in grote re mate nodig. De bescherming en de zorg zijn sterk van elkaar afhankelijk. Dr. Munnichs meende, dat niet voldoen de aandacht aan de gezondheidsbescher ming van bejaarden is en wordt gege ven. De staf van een ziekenhuis ziet dan ook meer dan vroeger brood in bejaarden, de ziekenhuizen „consume ren" thans meer bejaarden dan vroe ger. Dr. Munnichs vond de bejaarden een grote groep mensen, die nauwe lijks onder een noemer kunnen wor den gebracht. De burgerlijke staat van de bejaarden is onbekend. Het Centraal Bureau voor de statistiek doet daar niets aan. Toch heeft dit bureau met zijn 1200 ambtenaren, dacht dr. Munnichs, nog niet in de gaten, dat Nederland als geen ander land het land van de vergrijzing is. Over de behoeften van bejaarden merkte dr. Munnichs nog op, dat er wensen of verlangens zijn, waarvan de vervulling lang niet altijd de bevredi ging oplevert, die wjj ervan verwachten. Het hele leven van de bejaarde is dik wijls een gewoonte geworden en de behoeften zijn vaak ingekapseld, ver- HEERLEN Dr. ir. H. J. van der Laar uit Spaubeek, sinds enige tijd gepensioneerd als scheikundeleraar, heeft besloten zijn wetenschappelijke bibliotheek van 30.000 boeken, be staande uit zeldzame werken op na- tuur-wetenschappelijk, botanisch, zoölogisch en biologisch gebied, te verkopen aan de Rockefeller Foun dation te New York. De heer Van der Laar had deze collec tie eerst vermaakt aan de Leidse universiteit, doch thans heeft de Kroon afwijzend beschikt op een door hem ingesteld beroep over een geschil tussen hem en de gemeente Spaubeek over de aanleg van een sportveld achter zijn woning. Dr. Van der Laar vreest door de verleg ging van de achter zijn woning stro mende Hoevervloedgraaf waterover last in de kelder waar de kostbare boeken zich bevinden. Het Limburgse Geschied- en Oudheid kundig Genootschap heeft ook des tijds getracht te bemiddelen om de kostbare boekenschat voor Limburg te behouden, doch nu de Kroon af wijzend op zijn beroep beschikt heeft, voelt dr. Van der Laar zich zo teleurgesteld, dat hij zijn legaat aan de Leidse universiteit geannuleerd heeft. Hi.i hoopt, dat hij met de Rockefeller Foundation tot een akkoord kan ko men tot uitbetaling van een bepaald bedrag per jaar, in ruil voor de schenking, die hij thans wil doen. weven in de gewoonte, zodat ze er niet uit komen. Bij onderzoeken naar behoeften ko men we meestal niet verder dan stereo type vragen als: bent u gezond, hoe woont u, wat zijn de sociale contacten en bezigheden en wat zijn de financiële mogelijkheden? Het zijn woordfeiten, die hieruit voortrollen, terwijl toch iedereen weet, dat ook bejaarden zitten te suffen, luieren, dommelen, etc. Dr. Munnichs wees er nog op, dat er ook binnen de artsenopleiding weinig gebeurt aan ouderdomszorg of genees kundige behandeling van bejaarden. In dit opzicht meende hij, dat een kri tische universiteit op haar plaats is. Ook hebben er verschuivingen plaats gehad, want velen nemen de bejaarden niet meer au serieux. Zijn grote kritiek richtte dr. Mun nichs op het feit, dat bij het bejaarden- onderzoek niet wordt gelet op signifi cante onderwerpen en op het uitblijven van langdurige, individuele onderzoe ken. Hoevelen worden er 65 en krijgen te maken met pensionering, ook door func tioneel leeftijdsontslag? Welke procedu re maakt de minste wonden? Een ge brekkige, onvoldoende of onzorgvuldige procedure maakt dikwijls wonden, die het hele verdere leven van de bejaar de kleuren, meende hij. Hoeveel men sen worden er ln ons land per jaar al leenstaand of alleenwonend? Het ant woord hierop blijven wij schuldig. Zo ver gaan de bejaardenonderzoeken niet, aldus de inleider. Maar volgens dr. Munnichs staat het vast, dat de nodige voorzieningen niet getroffen kunnen worden, als we de antwoorden niet kennen. Dit veroor zaakt op zijn beurt weer toenemende behoefte aan institutionele voorzienin gen, tehuizen en oorden. De wachtlijs ten zeggen iets anders dan dat er zo veel behoefte aan dit soort voorzienin gen is, meende hij. De wachtlijsten noemde hij een aanklacht tegen ieder, die met bejaardenwerk en -zorg te ma ken heeft. Wat weten wij van de verplaatsingen van bejaarden en van de brokken, die daarbij worden gemaakt? Alleen in ons land verhuizen er per jaar 200.000 be jaarden, van wie 160.000 van huis naar ziekenhuis. De overige betreffen verhui zingen naar verpleegtehuis of verzor gingstehuis. Wie weet hoeveel bejaar den er thuis worden verzorgd of ver pleegd en voor wie bepaalde familiele den zich te veei opofferen? De anonie me problematiek bestaat, zo verweet dr. Munnichs zijn gehoor, bij de gra tie van onze oppervlakkigheid. Dr. Munnichs hield zijn gehoor een idee voor over de feitelijke opzet van de bejaardenzorg. Die moet niet van boven af komen, maar uitgaan van de concrete individuele noodzaak. Er zal in de wij ken een signaleringssysteem moeten komen. „Dan niet te veel praten, maar de handen uit de mouwen steken". Er moet dan gecoördineerd worden en samenwerking met andere instellin gen dient er te komen. De vrijwilligers zullen zich onder de professionele krachten moeten scharen. In elke stad van 50.000 of meer inwoners dient een centrale post te zijn voor de gezond heidsbescherming en gezondheidszorg bij bejaarden. „En als 't u belieft min der consulenten en meer mensen, die wat doen", aldus dr. Munnichs. UTRECHT Mr. dr. W. de Valk, advocaat van de Bedrijfsvereniging voor De tailhandel en Ambachten (Detam) in Utrecht, heeft in opdracht van deze organi satie het faillissement aangevraagd van de N.V. Claus Meubeltoonzalen aan de Wibautstraat te Amsterdam, wegens aanmerkelijke premieschuld. Mr. De Valk heeft, op verzoek van Claus, aanvankelijk nog met de direc tie van deze N.V. onderhandelingen ge voerd over een regeling in der minne. Men was het in beginsel eens over een overeenkomst, volgens welke de ach terstallige premie (f 60.000) in vier jaar zou mogen worden afgelost met be taling van een bepaalde rente onder voorwaarde, dat de Middenstandsbank zich voor de aflossing garant zou stel len en dat Claus de lopende premies voor zijn 32 personeelsleden normaal op tijd zou betalen. De directie van de Detam was be reid aan deze oplossing haar medewer king te verlenen, terwijl ook de Mid denstandsbank zich genegen toonde de gevraagde garantie te geven. Tengevol ge van een actie van de zijde van be paalde crediteuren (mr. De Valk wil de in dit verband geen namen noemen) bleef Claus echter ook in gebreke de lopende premies (f 4700 per maand) te voldoen, zodat de Detam zich genood zaakt zag toch het faillissement aan te vragen. Deze aanvrage wordt dinsdag morgen om elf uur behandeld voor de rechtbank in Amsterdam, die naar gistermiddag werd meegedeeld het bedrijf een voorlopige surséance van be taling heeft verleend. Dat de in liquiditeitsmoeilijkheden verkerende N.V. surséance van beta ling had aangevraagd, bleek gistermor gen bij de behandeling van het kort ge ding, dat het meubelbedrijf heeft aan gespannen tegen het Philips Pensioen fonds, eigenaar van het pand waarin Claus is gevestigd. Het Pensioenfonds liet drie weken ge leden, wegens een huurverhoging van f 650.000, pandbeslag op de meubelvoor- raad van Claus leggen. Deze verzocht de president van de Amsterdamse recht bank, mr. U. W. H. Stheeman, bij mon de van zijn raadsman, mr. R. A. Mör- zer Bruyns, het beslag zo spoedig moge lijk op te heffen omdat de goederen niet voor blijvend gebruik in het gebouw bestemd zijn, maar voor de verkoop, zodat het pandbeslag onrechtmatig zou zijn. Hij merkte op, dat de acties van Phi lips eis tot ontruiming van het pand, ontbinding van de huurovereenkomst, de huurvordering en de beslaglegging komen op het moment, dat de Wi bautstraat door het gereedkomen van de IJ-tunnel weer is opengesteld en Claus een opgaande lijn in zijn omzet ziet komen. Claus zal Philips zeker aansprakelijk stellen voor de geleden schade, aldus de raadsman, die zei dat als rechtstreeks gevolg van het beslag ook de fiscus tot executie dreigt over te gaan. Mr. H. G. Stibbe, pleitend voor Phi lips, bestreed dat het pensioenfonds be slag zou hebben laten leggen op voor verkoop bestemde goederen. Volgens hen bljjkt duidelijk uit het huurcon tract, dat Claus het pand zou gebrui ken als toonzaal en niet als winkel. Hij wees er op, dat de deurwaarder voor hij tot beslaglegging overging aan Claus had gevraagd of deze een tussenschakel was tussen fabriek en detailhandel en vergeleken kon worden met bijv. de textielgroothandel Wyers. Toen hierop bevestigend werd geant woord, concludeerde de deurwaarde, dat de goederen uitsluitend bestemd waren om getoond te worden. Dat het bedrijf, vermoedelijk uit fi nanciële noodzaak, rechtstreeks aan het publiek ging verkopen, doet, aldus mr. Stibbe, niet ter zake. Hij zei, dat het pensioenfonds Claus voortdurend ter wille is geweest door betalingsrege lingen met het bedrijf te treffen. Vol gens hem was Philips bereid het- be slag op te heffen tegen een garantie van anderhalve ton. De president zal binnen een week uit spraak doen. Nader vernamen wij, dat het ver lenen van surséance aan Claus NV betekent, dat de voor 5 novem ber vastgestelde behandeling van de faillissementsaanvrage door de De tam in Utrecht niet doorgaat. Arti kel 218 van de Faillissementswet be paalt namelijk, dat een verzoek om surséance voorgaat wanneer gelijk tijdig een aanvrage tot faillietver klaring en een verzoek tot surséance aanhangig zijn. AMSTERDAM Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Ne derlandse Bioscoopbond, heeft 't hoofd bestuur van de bond besloten, dat tij dens de vertoningsweken van 7 novem ber tot 28 november aan elke bioscoop bezoeker, wiens entreebiljet een contro lenummer heeft, dat eindigt met 50, een geschenkbioscoopbon zal worden uitge reikt ter waarde van f 3,-. Deze bon nen zullen geldig zijn tot 18 december. Landelijk omgeslagen op de ruim 400 bioscooptheaters, zal dit neerkomen op ongeveer 20.000 geschenkbonnen. TERNEUZEN De burgemeester ca ..e wethouders van Terneuzen zijn in augustus 1971 benijdenswaardige figuren. Hun werkkamers zullen dan uitzien op de Westerschelde, welvaartsbron van de eerste orde. Zjjn zij dan nog niet te vreden, dan stappen zij in de lift die hen naar de burgerzaal brengt. Een brede trap leidt naar het dak van dat kraaienest, dertig meter boven de straat en 25 meter boven de kruin van de zware dijk, vanwaar de oude stad, de nieuwe wijken, de havens, 6luizen en industrieterreinen gemakkelijk te overzien sullen zijn. Een architectenbureau met interna tionale faam ontwierp dit moderne be stuurscentrum, dat tussen de nieuwe Soheldedijk en de oude sluiskolk komt te staan: Van den Broek en Bakema uit Rotterdam. Nederland kent deze twee hoogleraren van de Rotterdamse Lijnbaan, het Dorp bij Arnhem, het Arnhemse girokantoor en de aula van de Technische Hogeschool te Delft. De ze aula noemt men wel „de grote bek van Bakema". De durf, die Van den Broek en Ba kema tonen in Israël en Duitsland, rechtvaardigt die naam. Wat zij voor Terneuzen ontwierpen hebben zij in Duitsland, in het stadje Marl, beproefd: een gemeentehuis dat ook een gemeen tehuis is, een stoer gebouw van stoere materialen, dat zijn constructie niet verhult. Het stadhuis van Mart koet zeker meer dan zeven en een half miljoen, omdat de vormgeving meer verfijnd is, maar in het knappe gebruik van geprefabriceer de ai veredelde betonelementen en het openlaten van de mogelijkheid tot uit- ADVERTENTIE fn.v. verzekerings maatschappij brand-, inbraak-, storm-en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: westblaak 22-r'dam tel.010-110004* UTRECHT De minister van Bin nenlandse Zaken heeft Gedeputeerde Staten van Utrecht verzocht het ont werp van een regeling voor een gemeen telijke herindeling van het gebied ten noorden van Amersfoort met kaart en toelichting voor te bereiden en naar de gemeenteraden van Amersfoort, Hoog land en Bunschoten te sturen. Het ligt in de bedoeling, dat de ge meente Hoogland wordt opgeheven. Het grootste gedeelte van het grondgebied van Hoogland komt bij Amersfoort, de rest bij Bunschoten. Op 18 oktober 1967 stuurden Gedepu teerde Staten van Utrecht een ihitiatief- voorstel aan de raden van Amersfoort, Bunschoten en Hoogland, dat de ophef fing van Hoogland beoogde. Nadat de gemeenteraden zich over het voorstel hadden uitgesproken, hebben G.S. 22 mei jJ. hun advies uitgebracht aan mi nister Beernink. Met het thans ontvan gen verzoek van de minister ls de wet telijke procedure begonnen. breiding toont het overeenkomst met het Terneuzense ontwerp. Voor Terneu zen, dat 20.000 inwoners telt, is zes en een half miljoen duur genoeg. De her indeling, hopelijk 1 januari 1970 uit gevoerd, zal het Inwonertal op 45.000 brengen en daarmee de belastingdruk wat verlagen. Gaat men utft van de noordvleugel van het nieuwe gebouw, die naar de Schelde ls gericht, dan liggen de overi ge afdelingen telkens een halve verdie ping hoger. Door dit systeem van per halve verdieping hoogte verspringende vloeren is nergens een scherpe schel ding tussen verdiepingen aanwezig, ter wijl doorgaande trappen onmiddellijk verticale verbindingen vergemakkelij ken. Van buitenaf ziet men veel glas en dichterbij komend staat men al gauw beschut door de uitkragende raad zaal, de flank, die landinwaarts wijst. De afdeling bevolking en de sociale dienst zijn beneden gepland, samen met een ruime hal, waarin allerlei culture le evenementen kunnen plaats vinden. Zoekt men het hogerop, dan kan men tentoonstellen of happenen in de bur gerzaal, het Kraaienest. Het gebouw heeft naar boven een „open einde" De betonnen vingers, die schijnbaar versiering zijn, vormen het geraamte van een later eventueel te bouwen bovenste verdieping. Zo kan er ruimte voor zestig arbeidsplaatsen wor den toegevoegd. UTRECHT „De geschiedenis van een textielfirma me* twee directeuren en twee commissarissen, die slechts twee maanden bestond", aldus kwalifi ceerde de officier van Justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. J. Wüsten- berg, vrijdagmiddag de zaken tegen drie Utrechters en een Hagenaar. In twee maanden tijds roofden en heelden zij voor een waarde van ongeveer 70 mille aan kostuums uit winkels in al lerlei plaatsen in ons land. Ze hoorden straffen tegen zich eisen variërend van twee jaar tot tien maanden met aftrek van voorarrest. Als „directeuren" van de firma zag de officier van Justitie de 19-jarige Utrechtse machinewerker J. Th. C., die aan alle inbraken (veertien zijn er be kend) deelnam, en de 42-jarige Haagse fabrieksarbeider A. J. B., die achtmaal met C. op pad ging. Ze moesten zich wegens diefstal in vereniging verant woorden en hoorden resp. anderhalf en twee jaar tegen zich eisen. Als „commissarissen" van de firma kwamen voor het hekje de 33-jarige Utrechtse zinkwerker S. S., die slechts aan twee flinke kraken medewerking verleende en voorts aan twee mislukte, en de 44-jarige Utrechtse kelner C. J. C., stiefvader van de 19-jarige verdach te, die als tipgever en heler fungeerde. De inbraken werden gepleegd in Ei bergen, Holten, Markelo, Hellendoorn, Utrecht, Putten, Zaandam en Harder wijk. Behalve voor 70 mille aan heren kostuums, behoorden een peperdure buitenboordmotor, transistorradio's, een brandkast en dergelijke tot de bult. De „firma", die 25 juni begon te ope reren en 28 augustus in Utrecht tegen de lamp liep, had plannen het werkge bied te verruimen tot handel in gesto len televisietoestellen. De kostuums werden voor f 25,per stuk verkocht. Tegen S. werd tien maanden en te gen stiefvader C. een jaar geëist. ADVERTENTIE Zeg. zo'n gezellig avondje ergens dansen - wat jullie wel vaker doen - nou. we hebben ook de smaak te pakken hoor. Uit, goeie gewoonte BHJW De maquette van het toekom stige gemeentehuis van Terneuzen. ADVERTENTIE IS HEERENVEEN Bij het overste ken van Rijksweg 32 te Oranjewoud, z(jn de heer J. de Groot (74) en mevr. A. de Groot-Rozenburg (70) uit die plaats donderdagavond doodgereden door een snelrijdende auto, die in ver band met de aanwezigheid van tegen liggers gedimd licht voerde. BEEGDEN Nabij Kessenlch ln Belgisch Limburg is donderdagavond een Nederlandse personenauto van ach teren tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. De bestuurder, de 45-jarige H. Adams uit Beegden, was op slag dood. Twee mede-inzittenden werden met ern stige verwondingen naar een ziekenhuis te Maaseyk gebracht, waar een van hen, de 24-jarige J. J. H. L. Koeken uit Heel, later is overleden. BREDA Op de Rondweg ten oos ten van Breda is donderdagavond een ongeluk gebeurd, dat aan de 45-jarige P. L. H. Engels uit Breda het leven heeft gekost. Tegen zes uur is hij, ko mende uit de richting Oosterhof, in een lange bocht van de weg tegen een voor hem rijdende auto gereden. In de loop van de nacht is de heer Engels in een ziekenhuis overleden. LAREN De 57-jarige veehouder G. Keizer, die woensdagavond op een onverlichte fiets op de Wakkerendijk te Eemnes aangereden werd door een personenauto, is in het ziekenhuis te Baarn aan zijn verwondingen overle den. RHENOY Door 't breken van een ladder, is de 71-jarige landbouwer B. J. Verstegen te Rhenoy bij het appels plukken uit een boom gevallen. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis te Leerdam vervoerd, waar hij ls overle den. Dij de uitgeverij Hollandia N.V. te Baarn verscheen het fraai geïllus treerde boek „Zo leefde Rembrand* in de Gouden Eeuw", geschreven door de oud-conservator van het museum Het Rembrand thuis de heer M. Muller. Aan de beschrijving van het leven en werk van deze kunstenaar gaat een be knopte Inleiding vooraf over o.a. de po litieke verhoudingen in de Gouden Eeuw, de in die tijd op de voorgrond tredende figuren en over de geestelijke stromingen, die ook in artistiek op zicht hun invloed lieten gelden. Tegen deze achtergrondinformatie komt de mens Rembrand* duidelijker voor de geest te staan. Hoe belangrijk dat is, geeft de auteur zelf al aan: „De mens is voor Rembrandt steeds het begin en het einde van zijn kunst zinnig streven geweest". De heer Muller is nogal peasismis- tisch over de kennis, die de gemiddel de Nederlander over Rembrandt heeft Om hierin verbetering te brengen heeft de schrijver jaren achtereen op verschillende wfjzen getracht deze ver maarde schilder „dichter bij de men sen" te brengen. Met de uitgave van dit boek over „een van de voornaam ste cultuurdragers van ons volk" heeft hij opnieuw een belangrijke bijdrage geleverd ter verwezenlijking van dit doel (prije f 18,50). TTttgeverQ A. J. Luitingh te Laren (NH) stelt ons met drie forse pockets in de gelegenheid nader met Peyton Place kennis te maken. De over het algemeen trieste geschiede nissen in dit Amerikaanse stadje ge nieten al grote bekendheid door de te levisieserie, waarvan het aantal afle veringen al een eindje in de zeventig ligt. We moeten belangstellenden voor de ze boeken er wel duidelijk op wijzen, dat de oorspronkelijke tekst van de schrijfster Grace Metalious heel wei nig overeenkomt met die van de tv.- serie. Wat we ervan op de beeldbui# hebben gezien, is maar een lief aftrek- seltje van het ruige woordgebruik, waarin het verhaal van Grace Meta lious ls gesteld. Twee van de drie pockets staan op haar naam („Peyton Place" en „Te rugkeer naar Peytom Place"). Ene Roger Fuller ontdekte in zijn schrij versbrein nog meer „schokkende inti miteiten" en legde die vast in het der de boek, dat „Opnieuw Peyton Place" heet en handelt over een nieuwe gene ratie voornamelijk hartstochtelijke in woner# van dit stadje. Op die manier komen ze daar nooit uit de narig heid... (PriJ# per deel f3,90). TT« Wageningse uitgeverij Zomer en Keuning zond ons een aantal boe ken, die het vermelden waard zijn. Al lereerst een drietal nieuwe recepten boekjes h f 2,50 van de bekende „Tele visiekok" Ben J. Kuyper: „Vijftig (Nederlandse) st reekgerechten. Vijf tig gevogelte-recepten" en „Lekker eten op z'n Spaans". Met deze drie nieuwelingen is de serie tv-kookboek- jes al aan nummer 26 toe. Om nog even in de keuken te blijven, wij ontvingen van dezelfde uitgever het boekje „Rijstgerechten uit alle windstreken" door de befaamde Ja panse kooklerares Toml Egaml, die a hierin een gevarieerde selectie rijstge rechten uit Azië, het Midden-Oosten, Europa en Amerika voorschotelt. Een uitgave in de serie „Stokpaardjes", die f 5,90 kost. Zomer en Keuning is ook een nieuwe serie „Vervoermiddelen in de loop der eeuwen" begonnen, in samenwerking met Amerikaanse, Britse en Scandina vische uitgevers. Het zijn vier boeken vol oude en nieuwe typen auto's, vlieg tuigen, locomotieven en schepen. De titels zijn „Auto's van toen en nu", „Vliegtuigen van toen en nu", „Loco motieven van toen en nu" en „Schepen van toen en nu" en de prijs bedraagt f9,90 per stuk. Tenslotte zond Zomer en Keuning ons nog een wat de dames noemen „snoezig" boekje van Joan Walsh Anglund, namelijk „Welke kleur heeft de liefde?", een kinderlijk filosofietje in simpele bewoordingen met heel fijnzinnige tekeningetjes een subtie le attentie voor f3,75. Een aardig vertelselboek voor kin deren van 5 tot 8 jaar werd ons toege stuurd door de Blitse uitgeverij Can- tecleer, namelijk „Deurtje open deurtje dicht", verhalen en versje# door Lea Smulders met tekeningen van Coby Krouwel. (f 4,90). Van het Nederlands Uitgeverscen trum te Hilversum ontvingen wij het in een plastic kaft gestoken boekje „Geneesmiddelen hoe ze werden ontdekt, hoe ze werken en hoe ze wor den toegepast" door prof. dr. A. M. Ernst en W. A. C. Whitlau (Uitg. W. de Haan f6,90). Een schat aan informatie over bontsoorten en de toepassing ervan is te vinden in de „Kleine bontgids" van J. Becker, uitgegeven door Van Dis- hoeck in Bussum. Een mooi en in structief boekje. De Haarlemse kunstenaar S. L. Hartz is de ontwerper van de nieuwe serie Koninginnezegels, die de „oudereeks van 1953 gaat vervangen. Op de foto een gipsafgietsel van het reliëf in was, waaraan de artiest met een boetseerspatel de laatste hand legt.

De Vallei | 1968 | | pagina 6