Veenendaals dagblad BORON -irSSHa Buiten STORM FA EN WOLKBREUKEN WIJ Zeker 81 doden in Noord-Italië Bruidegom bestaat maar half Kans neemt toe op verkiezingen zonder winnaar Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei WNNMR E555»« TANKBOOT VERGAAN Zwendelaars lieten auto^s jonger lijk en Rc inde POGING VAN EXTREMISTEN OM DE JORDAANSE REGERING OMVER TE WERPEN MISLUKT Ha"m in het grote STOPLICHT Lifter stal geld uit damestas In Verenigde Staten Mevr. Thi Binh leidt delegatie Nachtvorst SPEL Vreemd lijstervolk INITIATIEF ONTWRICHT HARDE WIND HUMPHREY VOORAAN OPROEP FRAUDE? BTW-CURSUS OP DE TV IEDERE MAANDAG JONGEN VERDRONKEN BGr. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. MAANDAG 4 NOVEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 260 HOESSEIN ONDER ZWARE DRUK AMMAN In de Jordaanse hoofdstad Amman zijn vanmorgen vroeg op grote schaal vuurgevechten uitgebroken. Aanvankelijk hield men reke ning met de mogelijkheid van een staatsgreep tegen de regering van koning Hoessein, maar na enige uren leek de kans van slagen hierop gering; de ge vechten hielden vrij spoedig op en de radio-uitzendingen gingen gewoon door. ADVERTENTIE (10126.302 WNNAAR 1500,- WNZQ'HPftUS. LONDEN De Liberiaanse tank boot „Spyros Lemos" is voor de Noord westkust van Spanje vergaan. Een Britse onderzeeboot, de „Odin", meld de gisteravond tien opvarenden van het tankschip aan boord te hebben geno men. Zij bevonden zich in een reddings boot. Volgens de onderzeebootcomman dant zouden zich in een andere red dingsboot nog dertien overlevenden be vinden. Eerder had een Fins schip, de „Ragni Paulin", bericht, dat het één opvarende van de „Spyros Lemos" had opgepikt. Volgens deze man was de tankboot vrijdagochtend in tweeën ge broken. Het achterschip zou kort daar op zijn gezonken, maar het voorstuk zou nog drijven. De „Spyros Lemos", die eigendom is van de Marcosta Maatschappij te Monrovia, werd in 1953 als de „Pen- drecht" op de werf van Wilton-Fijen- oord gebouwd. l ï>ij mild weer en voldoende voed sel blijven de lijsters uit het Eurazische noorden ons de hele winter trouw en ze kunnen zich hier onbedreigd ophouden, want het verderfelijke strikken dezer vogels (Texel, Gaasterland, Ken- nemerduin) bloedde na de Eerste Wereldoorlog gelukkig spoedig dood. Koperwieken hebben op 't eerste gezicht wat van zang lijsters, maar bij het opfladderen in de besdragende heesters lichten hun roestkleurige okselveren dui delijk op en dit koperroodwaar naar de volksmond spreekt van ketellapper" vormt, evenals de witte wenkbrauw, een goed ken merk. Gedurig laten de vogels een helder ,,sie sie sie" vernemen en bij het naderen van de lente, wan neer er soms een troepje op spreeuwenmanier in de boomtop pen zit te keuvelen, vinden wij de v.etenschappelijke naam musi cusin 't geheel niet misplaatst, want die koperwieken concerteren waarlijk niet onverdienstelijk. Vroeger heette deze lijster ,,ilia- cus" en zo verandert er nogal eens wat in de vogelnamen. Ik kan het niet altoos bijhouden, doch de wij ziging van de koperwieken ligt mij wel, al kom ik soms in 't gedrang met de zanglijster, die immers eertijds musicus" heette en die men thans ,,ericetorum" noemt, een onbegrijpelijke naam, die ech ter gelukkig het toevoegsel ,,philo- melos" mooi zingend) kreeg, want dit klinkt ons aangenaam i t het oor. Onze tweede soort, de Krams vogel toont zich typisch aan de bodem gebonden; hij beweegt zich graag in sprongen over het gras voort. Zijn stem klinkt rauw ,,sjak sjak" en de bruine rug, de grijs blauwe kop en de zwarte staart geven voldoende kenmerken, om u in de identiteit van deze winier- gast niet te vergiss t 4 nov. '68 A. B. WIGMAN Het persbureau Associated Press zag in deze gebeurtenissen een aanwijzing voor een krachtmeting tussen de vol gelingen van de koning en gewapende Palestijnse commando's, die zich tegen Hoessein's gezag keren. Tanks reden door de straten van Amman en vuur den in de lucht. Een uitgaansverbod werd afgekondigd, maar hierin werd niet onmiddellijk gehoor gegeven. Het schieten kwam uit verspreide delen van de stad. De scholen gingen dicht en de winkeliers lieten de luiken voor hun zaken neer. In sommige delen van de stad bleef het verkeer aan de gang; elders waren de wijken geheel verla ten. Twee dagen geleden hebben het be- doeinenleger van Hoessein en de ge wapende extremisten elkaar beschoten voor het Amerikaanse ambassadege bouw, nadat dit door betogers, die de Amerikaanse vlag omlaag haalden, was bestormd. Deze uitbarsting van zaterdag, waar bij ongeveer tienduizend mensen waren betrokken, begon als een protest tegen de 51-ste verjaardag van de Verklaring van Balfour, de toenmalige Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, die de Joden een nieuw tehuis in Palestina toezegde. De druk op koning Hoessein van een aantal Palestijnse guerrilla-organisaties, die vanaf Jordaans gebied tegen Israël opereren, is de laatste maanden zeer sterk geworden. Deze groepen verwer pen elke politieke regeling met Israël. Hun doel is geheel Palestina te „be vrijden". Hoessein heeft zich verleden week donderdag In een rede tot de na tie duidelijk tegenover deze comman do's gesteld, hij gaf uitdrukking aan de hoop op een politieke regeling met Israël. In Amman is geopperd, dat het Jor daanse leger het initiatief van de actie van vanmorgen kon hebben genomen, om een staatsgreep van de extremisten tegen de regering te voorkomen. De laatste Weken immers is vaak ver moed, dat de commando's van plan waren het op een krachtmeting met het leger aan te laten komen. De schaarse berichten die er vanmorgen uit het Midden-Oosten kwamen wezen er ech ter op, dat het leger een actie van de extremisten heeft afgeslagen; een aan tal leiders van de commando's zouden al gearresteerd zijn. AMSTERDAM De recherche van het bureau Singel heeft vijf arrestaties verricht onder autohandelaars en gara gehouders, die deel uitmaken van een grote zwendelorganisatie. De organisa tie opereerde hoofdzakelijk in het Wes ten van het land en verkocht daar oude auto's als bijna nieuw. Op deze manier hebben de zwendelaars zich voor enkele tonnen verrijkt. Er zijn reeds in Amsterdam, Laren en Woubrugge mensen aangehouden en er worden nog meer arrestaties verwacht. De organisatie handelde in hoofdzaak met uit Duitsland geïmpor teerde auto's. Een koper van een zo goed als nieu we BMW 1000 in het Gooi bracht de zwendel aan het licht, toen hij begon te twijfelen aan het bouwjaar van zijn auto. Volgens het kentekenbewijs was deze pas een jaar oud, maar toen hij door de ANWB een keuringsrapport liet opstellen, bleek dat de wagen ten minste drie jaar oud moest zijn. Im porteur en fabrikant in München stel den daarna vast dat de auto in 1964 werd gebouwd. Speurwerk van de recherche bracht daarna nieuwe gevallen van zwendel aan het licht. Telkens was er door de zwendelorganisatie, die vertakkingen schijnt te hebben in Haarlem, Amster dam en Woubrugge, met kentekenbewij zen geknoeid en was de stand op de ki lometerteller teruggedraaid. De organisatie werkte volgens de re cherche van het bureau Singel die het onderzoek coördineert, al ten minste een jaar. DEN BOSCH Een echtpaar uit Den Bosch. da* in de nacht van zater dag op zondag bij het kruispunt Ouden rijn een tweetal liftende jongemannen in de auto had meegenomen, merkte in Den Bosch, nadat men was uitge stapt, dat uit de handtas van de vrouw een bedrag van f 1200 was verdwenen. Pogingen om de jongens te achterha len mislukten. De politie vond de jongens echter aan de Aartshertogenlaan, waar zij naar Oss wilden liften. De dader bleek de 22-jarige H. van E. uit Oss te zijn, die door de politie werd opgesloten. Het geld had hij nog volledig in zijn be zit. De vriend wist niet, dat zijn maat het geld had gestolen en werd daarom niet gearresteerd. Vrouwen pogen de dikke laag modder van de trottoirs in Ge- j nua te vegen. Dagenlange stort- regens ook hier hevige overstro- j mingen teweeggebracht. Een groot aantal bewoners van een flat in het Schrijverspark zijn ongerust, omdat zij vinden dat het flatgebouw on voldoende tegen brandgevaar is be schermd. De ongerustheid is ontstaan na de brand bij Firet N.V., die vorige week uitbrak. Het bedrijf grenst aan het flatgebouw en de bewoners ervan vrezen, dat bij een eventuele volgende brand de Vlammen zullen overslaan. Volgens brandweercommandant N. Th. van der Veen is er beslist geen reden voor ongerustheid. De chr. oratoriumvereniging „Eupho ria" in Rhenen heeft het repertoire uit gebreid. Het bestuur van de vereniging is van mening, dat de gemeenschap niets heeft aan een vereniging ,die de indruk wekt zelfvoldaan te zijn. „Eupho- nia" houdt op 20 november een kerk- concert in de Cunerakerk. >OME Verscheidene. Europese landen zijn het afgelopen weekeinde getrof fen door stormen en hevige wolkbreuken. Bü Valle Mosso (ten noorden van Turijn) in het Italiaanse Piemont zijn minsten 81 mensen om het leven ge komen door een overstroming na een dambreuk in een rivier. De mensen wer den weggesleurd of onder hun instortende huizen bedolven. In de betrokken streek en in Lombardye zijn veel wegen door overstromingen en aardverschui vingen onbegaanbaar geworden. Valle Mosso is geïsoleerd; voor hulpverlening zijn hefschroefvliegtuigen ingezet. In Venetië stond zondag in een groot deel van de stad het water anderhalve meter hoog. Bewoners van beneden verdiepingen sleepten zoveel mogelijk vai. hun bezittingen naar hoger gele gen delen. In de steden Canelli en Al- ba stond het water zaterdagavond plaatselijk een meter hoog. Het peil in het Lago Maggiore steeg binr ,-n 24 uur met 1,20 meter. Ook aan de Ligurische kust werd schade aangericht. Het Italiaanse ministerie van Defensie maakte bekend, dat 1.200 manschap pen en meer dan honderd voertuigen naar de getroffen gebieden zijn ge zonden en dat alles in het werk ge steld wordt om de versperde wegen vrij te maken. De dam in de Strona bij Camandona dreigt te bezwijken, de voornaamste wand is gescheurd. De bevolking van de bedreigde dor pen is gewaarschuwd. Het regende vanmorgen nog steeds. Op verscheidene plaatsen in Zwitser land was zondag het verkeer ont wricht door aardstortingen. In het kan ton Wallis was de Vallei van de Saas versperd. De weg Stalden-St. Nicolas wordt door steenslag bedreigd en is gesloten. Het dal van de Tavetsch was eveneens enige uren geblokkeerd door bomen die op de spoorweg en autoweg tussen Selva en Rueras waren terecht gekomen. De weg Lugano-Melida in Tessino is door massa's aarde ver sperd, die door de regen waren gaan schuiven. In het kanton Uri is de toe stand het ergst; de St. Gothard-lijn tussen Ertsfeld en Amsteg is onbe gaanbaar. De internationale treinen zijn via de Lötschberg omgeleid. Boven geheel Frankrijk heeft het ge goten. In Normandië en Bretagne wer den temperaturen tussen 2 en 10 gra den en sterke windsnelheden gemeten. In het noorden, zuidoosten en het mid den van het land deden zich enige overstromingen voor, waardoor ver scheidene wegen zijn versperd. De Py reneeën zijn met de eerste sneeuw van dit jaar bedek*. Grote delen van Noord- en Midden- Engeland hebben eveneens van over stromingen te lijden. Zondag waren daarbij drie mensen om het leven ge komen. In het graafschap Leicester zijn enkele dorpen van de buitenwereld afgesloten. In Schotland wordt het ver keer belemmerd door sneeuw. De Denen hebben niet te klagen. In hun land steeg de temperatuur zater dag tot 18 graden. De Deense meteoro logische dienst heeft sinds zijn instel ling in 1874 nog nooit een dergelijk hoge temperatuur in november gere gistreerd. GENÈVE Alle manlijke leden van de kleine Joodse gemeenschap in Egyp te (ongeveer 1100 personen) zitten sinds de juni-oorlog van vorig jaar in de gevangenis. Dit is in het weekeinde gezegd van de zijde van de interna tionale Joodse hulporganisatie „Ameri can Joint" in Genève. Y|lTASHINGTON Over de Verenigde Staten hangt de schaduw van een constitutionele crisis. Politieke analisten houden er steeds meer rekening mee, dat bij de presidentsverkiezingen van morgen geen winnaar uit de bus zal komen. Dat zal het geval zijn als geen van de drie kandidaten er in slaagt de benodigde 270 stemmen van het kiescollege te krijgen. Enkele weken geleden leek de republikeinse kandidaat Richard Nixon nog onbedreigd winnaar te zullen worden van de presidentsverkiezingen, maar kort daarna begon zijn democratische tegenstander. Hubert Humphrey, voort durend op hem in te lopen. De stopzetting van de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Viëtnam heeft Humphrey, naar men aanneemt, opnieuw *n exlra steun in de rug gegeven Als de derde kandidaat, George Wal lace, erin zou slagen de 53 kiesstem men van de zuidelijke staten in de wacht te slepen, dan is de kans groot dat geen van de twee andere kandida ten de 270 stemmen haalt die nodig zijn om tot president te worden gekozen. In dat geval kunnen er twee dingen gebeuren: 1. George Wallace kan de kiesmannen die hij achter zich heeft gekregen bij de officiële (geheime) stemming op 16 december opdragen op een van de twee andere kandidaten uit te brengen vermoedelijk Richard Nixon. 2. Als het kiescollege desondanks geen meerderheid voor een van de kandida ten oplevert, wordt de keuze van een president overgelaten aan het nieuw gekozen Huis van Afgevaardigden, dat op 6 januari voor het eerst bijeen komt. De kans is dan het grootst dat Hubert Humphrey wordt gekozen. Uit een opinie-peiling, die is gehou den in Michigan na de bekendma king van de stopzettng van de bom bardementen op Noord-Viëtnam, bleek dat Hubert Humphrey zijn re publikeinse tegenstander was voor bijgestreefd. Humphrey behaalde 44 procent van de stemmen der onder vraagden, Nixon 41 procent. Twee weken geleden leidde Nixon nog met veertig tegen 39 procent in Michigan. De onafhankelijke kandi daat George Wallace zakte van zes tien naar twaalf procent. President Johnson heeft zondag on verwacht een grote verkiezingsbijeen komst voor zijn vice-president Hum phrey in Houston bijgewoond. Het staatshoofd en mevrouw Johnson kwa men per vliegtuig van hun boerderij bij San Antonio. Hun toestel arriveer de kort voordat het vliegtuig van Hum phrey landde. Tot de 55.000 Democraten die zich in Houston hadden verzameld, verklaard- de Johnson, dat Amerika meer dan ooit te lijden zal krijgen van rassen- strijd en economische moeilijkheden, als Humphrey niet als president wordt gekozen. De komst van de president naar Houston werd beschouwd als een laat ste poging om de strijd in Texas, die tot dusver ongeveer gelijk opging tus sen Republikeinen en Democraten, ten gunste van de Democratische kandi daat Humphrey te beslissen. Ook voor de tv. heeft Johnson gisteren een po ging gedaan stemmen voor Humphrey in de wacht te slepen. Johnson noemde de naam Nixon niet, maar de wijze waarop hij de ideale president schilderde, was voor de Re publikeinse kandidaat vernietigender dan welke directe aanval ook. Johnson zei onder andere, dat het land een man moet kiezen met een hoogstaand geweten en met diepe overtuiging en niet een man met be krompen partijhartstochten. „Hij kan geen president zijn voor een deel van het volk, hij kan geen woordvoerder zijn voor een enkel ras of een enkele groep of de dienaar zijn van een bepaalde groep van sta ten of van een bepaalde groep van belangen", aldus Johnson: Duidelijk op Wallace doelend, hield Johnson de kiezers voor dat zij beter werk te doen hadden dan hun stem te verspillen aan een „reactionaire agi tator." Spiro Agnew. Republikeins kandi daat voor het vice-presidentschap, heeft procureur-generaal Ramsey Clark gevraagd in het openbaar mede delingen te doen over een onderzoek, dat volgens Angew de FBI doet naar mogelijke fraude bij de verkiezingen. Agnew zei te weten dat de FBI reeds in Chicago eventuele onregelmatighe den nagaat. Hij zei dat er aanwijzin gen waren van fraude op grote schaal welke in 1960 in Chicago is gepleegd en dat dezelfde krachten nu weer aan het werk zouden zijn. In Washington had de FBI geen commentaar. De vader van Hendrik Jan Willem Gijsberts uit Eist is naar het ge meentehuis van Nijmegen gegaan om de geboorte van zijn zoon aan te geven. De zoon weegt 130 pond, is 23 jaar en staat op het punt te trouwen S met mejuffrouw A. J. Philipsen uit Zetten. Het voorgenomen huwelijk was de aanleiding tot deze vreemde situatie. Toen Henk in ondertrouw wilde gaan en in Nijmegen, waar hij geboren is, een uittreksel uit het bevolkingsregister ging halen, bleek dat hij volgens de papieren niet bestond. Hij staat wèl ingeschreven in het trouwboekje van zijn ouders, kreeg een oproep voor militaire dienst en heeft een rijbewijs. Maar dat komt door dat hij wel in het bevolkingsregister staat en niet in het gebobrtenregister. De oorzaak moet liggen in de rommelige situatie ten tijde van Henks ge boorte, 9 mei 1945. ADVERTENTIE VANAVOND zendt de NTS het eerste deel uit van een serie wekelijkse TV-uitzendingen over het nieuwe sys teem van omzetbelasting. De cursus wordt gegeven door Teleac in samenwerking met het ministerie van Finan ciën. Nederland 22.50 uur. I 18.4018.50 uur met een herhaling om f-Jet Zuidvietnamese Nationale Be- j vrijdingsfront, waarvan de j Viët Cong de strijdkrachten vormt j heeft vandaag een delegatie naar Parijs gestuurd om deel te nemen J S aan besprekingen over Viëtnam. De delegatie zal onder leiding staan van mevrouw Ngoejen Thi Binh i- (foto), lid van het centrale comité S 5 van het N.L.F. j Mevrouw Thi Binh, is een stu- dente-activiste geweest, die drie J jaar in de gevangenis heeft door- 2 gebracht. Voor deze 41jarige vrouw, die in 1962 door de N.L.F. 5 als leidster van delegaties naar het 2 buitenland werd aangewezen, is hei 5 S de derde maal in twee jaar tijd dat zij Frankrijk bezoekt. j Zij werd in 1951 onder het Franse g bewind in Indo-China gevangen ge- j zet en pas in 1954, nadat de oorlog 5 in Indo-China met de overeenkomst g van Genève was geëindigd, weer bevrijd. Als lid van het centrale comité j j van de N.L.F. heeft mevrouw Binh J mede de ondergrondse strijd tegen 5 de regering van Saigon georgani- seerd. Over haar persoonlijke le- ven is weinig bekend. Een N.L.F.- 5 ij —li L:m«J s geen lid van het centrale comité. Ngoeyen Thi Binh werd in 1927 in 2 g Saigon geboren als dochter van een 2 J ambtenaar. f DEURNE De achtjarige Jan Jans sen uit Liesscl, onder Deurne, is za terdag in he* riviertje de Aa verdron ken. Hij was met een vriendje aan het spelen geweest en daarbij van een smalle stuw in het water gevallen. Het zevenjarige vriendje was zonder iets te vertellen naar huis gegaan. Uren later werd de jongen vermist. Zijn lijk is uit de Aa opgehaald. ■■■■■■HUH E 17 en langgerekte vore van lage druk, die zich zondag uitsterk- E E te van het Alpengebied via Midden- E Europa tot Zuid-Scandinavië, E bracht langdurig en plaatselijk veel E j regen. In Nederland viel 5-10 mm, l in het Noorden hier en daar meer i dan 25 mm, in het Alpengebied en j Noord-Italië op veel plaatsen meer dan 100 mm. E Met noordelijke winden is gelei- delijk veel koudere lucht via de 5 Noordzee en de Britse eilanden naar het zuiden uitgestroomd. Zo l kon het voorkomen, dat in de nacht i van zondag op maandag de tempe- E 5 ratuur in Schotland en Ierland tot z E 4 d 5 graden onder nul daalde, ter- i j wijl ook in Madrid min 1 graad E werd bereikt. Het komende etmaal zal een rug z van hoge druk, die zich nu boven -Engeland bevindt, zich tot over ons E land uitbreiden, waarbij vannacht 3 E nachtvorst wordt verwacht. Na 3 E aanvankelijk nog enkele buitjes in 3 de kustgebieden, zullen dinsdag 3 flinke opklaringen voorkomen bij 3 E een tot zwak afnemende wind. 3 E Morgen, zon op: 07.42, onder; 3 S 17.05; maan op: 16.47, onder: 08.09. 3

De Vallei | 1968 | | pagina 1