BRAND BIJ FIRET N. V, WEKTE ONGERUSTHEID Flatbewoners voelen zich niet beschermd tegen brandgevaar Rook is gevaarlijker in de flats dan v VEILING SEPTER TIEL Kerkconcert VALLEI? Belt u dan even a.u.b. 10550 11079 Leerzame herfstwandeling Euphonia' breidt repertoire uit R. Drost ving weer 'n kanjer Politie nam autowrak in besla» Aardgas doodde bomen A.T.S. hield geslaagde uitvoering Bocht op Remmerden nu veilig Spreekuur AGENDA Oliebollenactie „Rijnkanters" had hoge opbrengst Speelgoedshow in Ederveen „Scheve schaats" komt bijeen Gemeenschap heeft niets aan zelfvoldane vereniging Bingo-avond van huisvrouwen Pony wedstrijd gewonnen door Jan v. d. Kamp Trekking verloting „Valleivogels" Huisvrouwen gaan helpen bij verkoop van kinderpostzegels UW BIFORA1 STEEDS BU DE TUD in diroom-staal-double-goud BEKENDMAKING MAANDAG 4 NOVEMBER 1968 VEENENDAAL „Meneer, dit is een dure flat, inaar er zijn vrijwel geen voorzieningen getroffen", aldus de heer H. Hermans, die in de zogenaamde „Flat van Fennis" woont in het Schrijverspark. Naar de mening van de heer Hermans zou een wat grotere brand, dan die van vorige week donderdag in de Firetfabriek catastrofale gevolgen voor de bewoners van zijn flat kunnen hebben. De heer Hermans treedt op als spreekbuis van een groot aantal andere bewoners, die donderdag erg geschrokken zijn van het brandje in de fabriek, die vlak achter het flatgebouw staat. Overigens meent de brandweer commandant, de heer N. Th. van der Veen, dat er geen reden tot ongerust heid is. „Ik kan geloof ik wel beoordelen welke voorzieningen nodig zijn", aldus de heer Hermans. „Ik ben onderofficier in het leger geweest en in Indië heb ik veie kampementen beheerd. Ik heb dus wel enige kijk op grote complexen. Ik begrijp niet, waarom er in deze flat niets aan brandbescherming gedaan is. Er hangt nergens een brandblusappa- raat, zelfs niet in de machinekamer van de lift. Op de flats in Engelenburg zijn siijgleidingen aangebracht voor de brandweer, maar dat is hier ook niet het geval. Het enige dat wij hebben is een steüe nood-draaitrap, die voor oudere «narden bijna onbegaanbaar is. Ik ben van mening dat er zo goed mogelijke voorzieningen getroffen moe ten worden om de bewoners te be schermen. Tussen de fabriek en de flat zou een grote eventueel stalen muur geplaatst moeten worden om het over slaan van een brand te voorkomen. In het gebouw moeten goede voorzieningen komen, minstens een paar brandblus- apparaten", aldus de heer Hermans, namens de verontruste bewoners. Brandweercommandant Van der Veen ziet het allemaal niet-zo somber: „Ik vind het allemaal nogal overdre ven. De afstand tussen die fabriek en het flatgebouw is nogal behoorlijk en kans op overslaan van een brand is erg klein. Zou werkelijk de hele fabriek in lichterlaaie staan, dan zouden we nog kans genoeg hebben om het vuur De ,,flat van Fennis", die Volgens een deel der bewoners gevaarlijk is door naar hun mening onvoldoende voorzieningen in geval van brand. Bo vendien zou hij te dicht bij een er achterliggende fabriek staan. in te sluiten en te voorkomen dat het overslaat naar de belendende percelen. Als er in de flat zelf brand komt, dan is dat altijd in een kamer of keuken tje en voor dat kans krijgt om zich uit te breiden, hebben wij het wel uit. Het gebouw zelf is niiet zo erg brandbaar. Het grote gevaar is eigenlijk de rook. De mensen zijn veel banger voor rook, dan voor vuur. Door een rookontwik keling raken ze in paniek en dat is het grootste gevaar. Rook is echter ,wel hinderlijk, maar vrijwel ongevaar lijk. Daar moeten de mensen aan den ken. Niet zoals enige tijd geleden in Venlo gebeurde, dat er door rookont wikkeling een paniek ontstond, waar door de mensen geneigd waren van de derde verdieping naar beneden te springen. Daar was toen een brandje in een souterrain. De rook ging naar boven en toen de mensen die zagen raakten ze in paniek. Daar zijn wij al tijd bang voor. Kans op grote branden is er niet zo vaak, maar paniek kan snel ontstaan. In de flats in de Engelenburg heb ben we droge stijgledddngen aange bracht, maar dat doen we alleen in ge bouwen met meer dan vier woonlagen. Het is in het Schrijverspark niet no dig. Wij kunnen overal bij komen en bovendien zijn er voldoende brandptten. De meeste brandjes blussen we met de nevelspuit en daarvoor hebben we zelfs geen putje nodig. Die wagens zijn helemaal „self-sup porting". Ik ben er van overtuigd dat we er in alle gevallen vroeg genoeg bij zullen zijn om rampen te voorko men. Bovendien zijn er voldoende vluchtwegen in alle flats", aldus de heer v.d. Veen. Opgave na klasse mm maat Appelen: Binderzoet x Cox Orange k.2 Ingrid Marie x Goudreinet k.2 x Golden Delicious k.l x Golden Delicious k.2 Dijkmanszoet Sterappel x Jonathan k.2 Lombarts Calville Laxton Superbe Glorie van Holland k.2 Goudreinet k.l Allington Pippin - Zuutkroet per 100 kg ƒ13,40; rood ƒ9,40; zoet ƒ8,00. Fabrieksfruit per 100 kg blank ƒ14,40; rood ƒ9,40. Peren: 75/opw. 70/75 65/70 60/65 55/60 70—82 63—71 50—64 36—45 31—35 39—50 42—45 3840 46—55 50—53 43—47 38—51 47—59 32—36 16—26 15—33 11—24 11—15 29—31 30—32 22—26 51—53 1 32—45 21—50 30—42 48—55 13—35 14—33 17—26 17—31 2 12—24 21—30 16—21 19—27 Avezaathse Kapellen Doyenne de Cornice k.l Bonne Louise k.l Doyenne de Cornice k.2 IJsbouten Conference k.2 Legiponts k.2 x Giezewildeman x Brederode X- Winterjannen St. Remy Zwijndr. Wijnperen k.2 72—74 41—43 39—44 15—22 22—25 68—72 66—71 31—33 35—37 11—25 6—10 6—22 7—13 7—14 6—15 11—14 7—11 24—26 31—66 14—25 12—23 15—27 Perenkroet per 100 kg 3,00. Bramen per doosje van 250 gram 3032. Groenten: Andijvie 2131; Princessebonen 118132; Snijbonen 138140; Uien Sla per 100 krop 20,00—22,00, 12,00—14.00; Prei 16—25; Spruiten Wortelen 1622; Tomaten per kistje van 6 kg 1,20—3,30 90—1,30. x is hoofdaanvoer Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 16—28; 27—55; Een droge stijgleidingzoals deze in de Engelenburg zijn aangebracht. RHENEN Zaterdagmiddag trok een groepje jongelui op het Fred. v. d. Paltshof in Rhenen bijzonder grote be langstelling. De knapen hadden een autowrak op de kop getikt en waren daarmee aan het manipuleren. Het ve hikel kon nog wel rijden, maar dan moesten de jongelui het duwen. Aan mankracht had men uiteraard geen gebrek. Al gauw reed men ermee de steile Rijnstraat naar beneden en werd gestopt op de gemeentelijke loswal. Het lag in de bedoeling het wrak daar in de rivier te duwen. De rijkspolitie arriveerde echter en nam voortijdig de wagen in beslag. Het voertuig werd achter de patrouillewagen bevestigd en naar het politiebureau gereden. Aan de pret kwam een vroegtijdig einde. De jeugd stak haar misnoegen dan ook geenszins onder stoelen of banken en er werd een ware regen van scheld woorden over de politiehoofden uitge stort. De knapen zouden het wrak voor vijf en twintig gulden hebben gekocht. Het rendement van dat geld kwam er door het ingrijpen van de politie niet helemaal uit. RHENHN Langs de Grebbeweg in Rhenen. tussen het restaurant „Ko ningstafel" en de grens van natuurbad Ouwehand, zijn zes of zeven prachtige beukebomen het slachtoffer geworden van een lek in de aardgasleiding. De bomen zijn dood gegaan en zullen ge rooid moeten worden. De gasmaat schappij heeft inmiddels metingen ver richt om het» lek te kunnen opsporen en dichten. SCHERPENZEEL Het jubileum concert van de Scherpenzeelse zang vereniging ,,Soli Deo Gloria", dat za terdag in de gereformeerde kerk werd gehouden, is een éclatant succes ge worden. Het concert vond plaats ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de vereniging. Het uitgebreide repertoire werd door de koorleden op overtuigende wijze opgevoerd. Als solist verleende de te nor Paul Hakkenes medewerking aan het concert, terwijl Bob van Stemp- voort op het orgel van de kerk zorgde voor de muzikale begeleiding. Voor afgaande aan het eigenlijk concert vond samenzang plaats door de aan wezigen. ADVERTENTIE dan brengen wij Hem nog I Alleen voor Veenendaal 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur SCHERPENZEEL Vrijdagavond gaf de Scherpenzeelse toneelvereniging A.T.S. een zeer geslaagde eerste win- teruitvoering in gebouw „Filalethes" achter de Ned. Herv. Kerk te Scherpen- zeel. Opgevoerd werd het stuk: „Vluchtweg afgesloten" van Dré Cam per naar gegevens van Toine van Duy- ne. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer B. Berkhof. Hierna kreeg de rigisseuse van het stuk, me vrouw I. Valkenburg-Tins, het woord. Zij vertelde in het kort de inhoud van het stuk en stelde de medespelenden voor aan de aanwezigen. Het stuk speelde in Oost-Berlijn. Een familie raakte verwikkeld in een vluchtelingenzaak. Het stuk liet goed zien hoe de toestanden in het Oostblok zijn. Het bleek dat men niemand, zelfs de beste vrienden niet, kon vertrouwen. Helmuth Hagen, opa en ex-kolonel, gespeeld door de heer Evert Hoef ak ker, ontmaskerde een goede vriend van zijn schoondochter, Margot, gespeeld door mevr. Lia Louwers-Vervenne, als een ex-naza-arts. Deze psychiater (de heer Jan Schipper) werd in het laatst van het stuk doodgeschoten door de fa natieke luitenant van de Staatspolitie Randorff (de heer Gert Vermeulen). Klaas Eiberheim (Jan van Scherpen- zeel) vriend van Sabine (Greet Alber- da), dochter des huizes, bereidde een vlucht voor naar het westen voor de gehele familie. Door een handige truc wist Randorff met de gehele familie naar het westen te ontkomen. Ook een journaliste (Janny van de Kraats) ging op het allerlaatste moment nog mee. Het was een boeiend stuk dat de bijna geheel volle zaal van het begin tot het eind bleef boeien. De souffleur was de heer Henk Riet berg en de grimeur de heer B. v. d. Schoot. ELST De zaterdagochtend door de wandelsportvereniging „De Rijnkan- ters" in Eist georganiseerde oliebollen actie is bijzonder geslaagd. De op brengst sloeg alle verwachtingen. Het geld is bestemd om de jeugdleden, van de vereniging, die een lage contributie betalen, het komende jaar busuitstap jes te laten maken. RHENEN De .gevaarlijke bocht op „Remmerden", waar in eerste in stantie het oude tolhuisje werd afge broken om er ruim zicht te maken voor het verkeer, was tot nog toe even on veilig gebleven als voorheen, doordat het in de bocht staande hoog opgaande struikgewas het uitzicht nog steeds be lemmerde. Sinds enkele dagen heeft men ook dit struikgewas gerooid, waardoor het uitzicht nu volledig is ge worden. Dit betekent een belangrijke verbetering van de verkeersveiligheid. EDERVEEN Woensdag, donder dag en vrijdag wordt er een grote speelgoedshow gehouden in het Groe ne Kruisgebouw. Het is de eerste maal dat in Ederveen een dergelijke show plaatsvindt. Deze show wordt georga niseerd door Van Bennekoms Ge schenkenhuis. AMERONGEN Voor de excur sie onder leiding van Adriaan P. de Kleuver, die zaterdagmiddag werd ge organiseerd door de VVV-Rhenen, be stond bijzonder veel belangstellingDe herfstwandeling leidde vanaf Pratten- burg via het Amerongse fietspad naar het Berghuis in Amerongen. Het prach tige najaarsweer droeg veel bij tot het slagen van de excursie. De vele wan delaars hebben dan ook genoten van het prachtige natuurschoon. De des kundige begeleiding van de heer De Kleuver maakte de herfstwandeling bo vendien tot een leerzame en gezellige tocht. ADVERTENTIE RENSWOUDE De burgemeester van Renswoude is verhinderd a.s. wóertsdag zijn wekelijkse spreekuur te houden. In plaats daarvan zaï er op dins dagmorgen, 5 november a.s. gelegenheid zijn om met de burgemeester te spre ken en wel tussen 10 uur en half 12. Heden, maandag VEENENDAAL Verenigingsgebouw, 20.00 uur: Rayon- vergadering CHU. Kerk NPB, 20.00 uur: Lezing dr. De Wilde over „De Bijbel, dat moeilijke boek". NV V-ge bouw, 20.00 uur: Bijeenkomst Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Django". Morgen, dinsdag AMERONGEN Dorpshuis, 20.00 uur: Bingo-avond NVVH. VEENENDAAL Raadhuis, 19.30 uur: Raadsvergadering. Aula LTS, 20.00 uur* Philadelphiabijeen- komst. Spreker: de heer J. J. Dondorp. BIOSCOOP Luxor Theater: geen voorstelling. TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen, t/m 16 novem ber: Sculptures van Gerrit Langedijk. Geopend van 11.00-12.30 en 14.00-17.00 uur. Op zon- en woensdag gesloten. AMERONGEN Nu de (natte) zo mer weer achter de rug is denkt het bestuur van de Amerongse IJsvereni ging „De Scheve Schaats" weer aan de komende wintermaanden. Op vrij dag, 22 november vindt in hotel „Bui- tenlust" te Amerongen een algemene ledenvergadering plaats.y Een van de agendapunten zal een aanvullende bestuursverkiezing zijn in verband met het vertrek van de voor zitter wegens familieomstandigheden en van de secretaris wegens vertrek naar elders. Door het bestuur zullen enkele kandidaten worden voorgedra gen, terwijl voor de leden de mogelijk heid bestaat kandidaten tijdens de ver gadering voor te stellen. Een andere onderwerp van gesprek is de ijsbaan. RHENEN „Er wordt wel eens beweerd, dat de christelijke oratoriumvereniging „Euphonia" een Johannes-Passion-Vereniging is geworden", aldus het bestuur van de vereniging in een communiqué, dat is uitgegeven ter gelegenheid van het komende kerkconcert. „Ter afwisseling van de jaarlijkse traditie voert men dan om de zoveel jaren „Die Jahreszeiten" van Haydn uit, maar daarmee is het dan wel bekeken. Als men die feiten dan nagaat moet worden toegegeven, dat men voor een groot deel gelijk heeft met de gesignaleerde bewering". Van de zijde van Euphonia" is men tot de overtuiging gekomen, dat het zelfs erg gevaarlijk is voor een vereni ging om een te eng repertoire te heb ben. Enerzijds meent men dat dit aan de vereniging het elan kan ontnemen om tot nieuwe prestaties te komen. An derzijds ontstaat de neiging om op de lauweren te gaan rusten. Onder die om standigheden kan een vereniging niet bloeien. „En", zo besluit men de con clusie, „aan een zelfvoldane vereniging heeft de gemeenschap van Rhenen en omgeving niets." Het bestuur van „Euphonia" heeft in middels een nieuwe weg ingeslagen. Niet dat de „Johannes Passion" niet meer zal worden uitgevoerd, maar op 20 november wordt in de Cunerakerk een kerkconcert gegeven, dat van, een geheel ander genre is dan de „Johan nes -Passion". Op het nieuwe programma staan twee koorwerken, namelijk het „Glo ria" van Vivaldi en „The Dettingen Te Deum" van Handel. Deze werken wor den afgewisseld door een concert voor trompet en orkest van Telemann, te verzorgen door het Utrechts Barok Ka merorkest. Dit orkest met Sander Hes- selink als concertmeester zal ook de begeleiding van de koorwerken verzor gen. Ben Zaal zal optreden als solist Er is nog een nieuw element in de komende uitvoering, namelijk de voca le solisten. Het zijn, Koos je Zomer, so praan, Valeska Haake, alt, Raoul Do- mis, tenor en Hans Zomer, bas. Gijs- bert van Zanten heeft weer de leiding. AMERONGEN Dinsdagavond 5 november a.s. zal in het, Dorpshuis weer een Bingo-avond worden gehou den, die wordt georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen. Dit maal zullen tien prijzen vóór en tien prijzen na de pauze te winnen zijn. De heren ep an dere introducé's zijn van harte wel kom. Vrijdag, 8 november zal op ver zoek van enkele dames een wandeling door de Amerongse bossen worden ge organiseerd. Om half twee wordt ver trokken van de hoek Kievit-Del. RHENEN Jan van de Kamp, lid van de „Harsloruiters" uit Bennekom heeft zaterdagmiddag op de Grebbe- berg de eerste prijs gewonnen In de zware klasse van de samengestelde wedstrijd, die daar was georganiseerd door de rijvereniging „De Grebberui- ters" voor pony's. Er verschenen er niet minder dan drie en dertig. De weersomstandigheden waren zomers, er was een behoorlijke belang stelling en de wedstrijden hadden een gunstig verloop. Er werd een cross ge houden, er moesten dressuurproeven worden afgelegd en het slot vormde een springconcours. De uitslag in de lichte klasse van deze samengestelde wedstrijd was als volgt: 1. Karei van Luinen, „Grebberui- ters", Wageningen 6 pnt.; 2 .Sander Daniëls, „Grebberuiters", Wageningen 9 pnt. Zware klasse: 1. Jan van de Kamp, „Harslorui ters", Bennekom 4 pnt.; 2. H. Jochem- sen, „Harsloruiters", Bennekom 6 pnt.; 3. D. ten Hope, „Harsloruiters", Bennekom 7 pnt. en 4. B. Angelino, „Batavieren", Kesteren, 13 pnt. De jury werd deze middag gevormd door de heren J. den Hartog uit Op- heusden en E. C. v. Beek uit Barne- veld. EDERVEEN In de vacature van de heer J. Blauwendraad is door het bestuur van de Juliana School be noemd de heer D. Rebel uit Huizen, die na zijn huwelijk voornemens is het huis van de heer Blauwendraad te be trekken. ELST De Elstenaar R. Drost, die vorige week zondag in Harderwijk een snoek ving van 17 pond en een lengte van 1.04 meter heeft dit weekend zijn eigen record gebroken. Opnieuw ving de heer Drost in Harderwijk een kan jer van een snoek, die weliswaar net zo groot was als het vorige exemplaar, maar die twee pond zwaarder woog. SCHERPENZEEL de uitslagen van de verloting van de sportvereni ging „Valleivogels" te Scherpenzeel, ten behoeve van het terreinfonds en het jeugdwerk, is als volgt: 002197, 001854, 001648, 003356, 002866, 004455, 02356, 001062, 003480, 002447, 004128, 001750, 005021, 004774. De prijzen kunnen tot 10 december a.s. worden afgehaald bij de heer H. van Santen, Willaertlaan 50 te Scher penzeel. De prijzen die hierna niet zijn afgehaald komen ten goede aan het ter reinfonds. RHENEN De afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen zal ook dit jaar weer me dewerking verlenen bij de verkoop van kinderpostzegels. Dat zal gebeuren door enkele leden van deze vereniging in de hal van het postkantoor op de Markt. De leiding is in handen van mevrouw Schaapsman. Het gaat om driemaa vijf dagen in de periode van 25 november tot en met 13 december. De dames die willen meewerken kun nen zich opgeven bij mevrouw Altena. tel. 2596.

De Vallei | 1968 | | pagina 3