Bevrijdingsfront stelt stevige voorwaarden Atlete in kerk DEMONSTRATIE IN ATHENE VOOR VRIJHEID WERELDSPAARDAG Mevrouw de burgemeester had aanmerkingen op ambtswoning Uit bevolkings bureau vijftig paspoorten ontvreemd Weer een hart overgeplant De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Oostduitsers dreigen CDU 30 oktober dit nieuws is al 5 dagen oud, toch blijft 't interessant voor u! Arts die tegen kindertuigjes ageerde verongelukt Protest tegen gemeente na forse huur verhoging Rector blijft houding van studenten afkeuren Johnson tilt niet zwaar aan weigering Saigon Vliegtuigkaper overmeesterd Thieu vreest gezichtsverlies Bij begrafenis Papandreoe DEBRÉ VINDT MANSHOLT PARTIJDIG „Jonge Achttien" vonden elkaar nog niet Mark en gulden in Venlose supermarkt evenveel waard Verbeteringen aan nieuwe bungalow Onassis bestelt grote tankers D '66 en P.P.R. gaan gemeente programma's vergelijken IJ-tunnel trok vele kijkers „NIET GEBONDEN" SPANNING CONGRES IN DOOR BERLIJN Weinig geweld AUTO IN DE BERM OVER DE KOP TEGEN HUIS MAANDAG 4 NOVEMBER !9b<J HOUSTON Chirurgen in het Metho disten-ziekenhuis hebben gisteren de 21e harttransplantatie in Houston ver richt. De patiënt die een ander hart ontving, Lee Roy Cumbie (40), kwam goed door de operatie heen. Het hart dat hij ontving was dat van Hadley Van Case (42), die aan een her senbloeding was bezweken. De hart transplantatie werd uitgevoerd onder leiding van dr. Michael DeBakey. Van de 21 mensen die in Houston tot nu toe een ander hart ingeplant heb ben gekregen zijn er nog elf in leven. De ingreep die Cumbie onderging duurde twee uur en twintig minuten Het Methodisten-ziekenhuis is een van de twee ziekenhuizen in Houston waar chirurgen al veel ervaring met hart transplantaties hebben opgedaan. Het tndere is het St. Lucasziekenhuis. Bemannig vliegtuig overm. kaper. MIAMI Een jongeman met een jachtgeweer heeft gisteren geprobeerd een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Eastern Airways te ka pen. De bemanning slaagde er echter in hem te overmeesteren. De jongeman was in Birmingham (Florida) aan boord van het vliegtuig gestapt. Hij drong korte tijd later de cabine binnen en gelastte de bemanning onder bedreiging van een jachtgeweer hem naar Chicago en Saigon te bren gen. De tweede vlieger leidde de aan dacht van de jongen af, waarna de eer ste piloot hem het geweer uitde hand kon slaan. In Miami is de jongeman aan de fe derale recherche (FBI) overgeleverd. te komen tot een verenigd en neutraal Viëtnam; de Amerikanen moeten geheel Viët nam ontruimen; de binnenlandse vraagstukken van het zuiden moeten zonder buitenlandse inmenging worden opgelost via vrije verkiezingen; TT/ASHINGTON De Verenigde Staten nemen de mededeling van de Zuidviëtnamese regering, dat Zuid-Viëtnam niet zal deelnemen aan de vredesbesprekingen te Parijs, niet erg tragisch op. Zuid-Viëtnam, dat slechts schoorvoetend heeft ingestemd met het stopzetten van de Amerikaanse bombardementen op Noordviëtnamees grondgebied, heeft dit weekeinde laten weten dat het niet zal deelnemen aan de voorge stelde conferentie in Parijs. Amerika en Noord-Viëtnam waren het erover eens geworden dat een af vaardiging van het Zuidviëtnamese be vrijdingsfront (de communistische ver zetsorganisatie in Zud-Viëtnam en de politieke organisate van de Viët-Cong) zou worden toegevoegd aan de delega tie van Noord-Viëtnam. Een delegatie uit Zuid-Viëtnam zou dan worden toe gevoegd aan de Amerikaanse. Voorts heeft de regering van Zuid- Viëtnam laten weten dat zij zich ook niet gebonden zal achten door beslui ten die buiten haar om op de conferen tie van Parijs zullen worden genomen. Deze conferentie begint waarschijnlijk woensdag. Het Nationale bevrijdingsfront heeft heel wat geestdriftiger gereageerd. De delegatie daarvan is gisteren al in Pa rijs aangekomen. Zij zal een program ma indienen op de conferentie waar van de .voornaamste punten zijn; De Viët-Cong zet de strtfd voort om zonder inmenging van buitenaf zul len Noord- en Zuid-Viëtnam onderhan delen over hereniging. De Amerikaanse regering meent, dat de regering van Zuid-Viëtnam alleen om redenenvan „gezichtsverlies" wei gert nu reeds aan de Pa rij se conferen tie deel te,nemen. Men gelooft in Washington, dat de Zuidviëtnamese regering heel goed be grijpt dat zij, door niet deel te nemen, de kans verspeelt om invloed op de gang van zaken uit te oefenen, terwijl zij bovendien zou bereiken dat de Ver enigde Staten, sneller dan anders het geval zou zijn, tot een overeenkomst met Noord-Viëtnam komen. De rooms-katholieke Jongeren- kerk, in Venlo was gisterochtend afgeladen vol tijdens de dienstdie werd onderbroken voor een vraag gesprek tussen de celebrant en Ma ria Gommers, de bronzen winnares van de achthonderd meter in Me xico. In de Jongerenkerk is de pre dikatie afgeschaft en elke week wordt iemand anders uitgenodigd om de gelovigen toe te spreken. ,,Ik heb het hartstikke leuk ge vonden", zei Maria Gommers ach ter de altaartafel, nadat de aan- wezigen massaal een Mexicaoms 5 lied hadden gezongen. ,,De bronzen medaille, die ik heb gewonnen, werd in ons kamp als een gouden begroet." Het meest had haar in Mexico haar bezoek aan de krotten buiten de stad gefrappeerd. ,,Ik heb veel tijd tussen die mensen daar door gebracht. Ze zijn erg arm, maar ergens ook gelukkig en rijk", aldus de gelegenheidsspreekster, die zei weinig van rassendiscriminatie te hebben gemerkt. ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van onze correspondent) BONN Onder ongekende scherpe dreigementen van Oostduitse kant is de Westduitse Christen-Democratische Unie vandaag begonnen in West-Berlijn met haar partijcongres. Oost-Berlijn noemde deze samenkomst een „mis bruik van de verbindingswegen naar West-Berlijn", dat „ernstige gevolgen" zal hebben. De geallieeerde garnizoenen hebben voorzorgsmaatregelen genomen om op eventuele Oostduitse belemmeringen te reageren. De Westberlijnse politie heeft strakke veiligheids maatregelen geno men om een storing van het congres door opstandige Westberlijnse jongeren te voorkomen. Gistermiddag arriveerde het bestuur van de C.D.U. onder wie de partij voorzitter, bondskanselier Kiesinger per vliegtuig in West-Berlijn voor inlei dende besprekingen. Het Oostduitse persbureau A.D.N. verklaarde prompt: „Kiesinger is wederrechtelijk in West- Berlijn. Hij heeft zich met een Ameri kaans militair vlegtug naar het revan chistische partijcongres laten vliegen." De bijeenkomst wordt gehouden in de grote congreshal, in het stadsdeel Tiergarten, vlakbij de Muur. Heel de omgeving is afgezet met stalen hekken en honderden politiemannen, voor het eerst uitgerust met speciale veiligheids helmen, staan paraat. Op de Spree, die langs het congresgebouw stroomt, krui sen patrouilleboten van de rivierpolitie. Tevoren had de Britse luchtmacht al demonstratief vliegoefeningen boven de stad gehouden. Ook de Amerikaan se en Franse garnizoenen hebben maat regelenen getroffen om op Oostduitse ingrepen te zijn voorbereid. Tot nog toe hebben de Oostduitsers echter niets concreets ondernomen. Premier Pengel heeft vrijdag in Paramaribo de Surinaamse universiteit geopend. Aan het einde van de plech tigheid bood prof. dr. L. Kukenheim namens de Rijksuniversiteit te Leiden een historische afbeelding aan van het „Rapenburg" in Leiden en namens de Technische Hogeschool te Delft een Delfts blauw bord met de Delftse poort, aan. ATHENE De begrafenis van de Griekse ex-premier Papandreoe heeft gis«teren in Athene geleid tot de groot ste betogingen tegen het bewind van de generaals sinds dat, anderhalf jaar ge leden, aan de macht kwam. Langs de route van de begrafenis stoet stonden enige honderdduizenden mensen te schreeuwen: „Weg met de militairen, wij willen vrijheid". Hals overkop moest de politie versterkingen naar de ingang van het kerkhof sturen. Met gillende sirenes baanden over valauto's zich een weg door de menig te. Radio-auto's maanden het publiek aan om rustig naar huis te gaan, om dat er anders met geweld zou worden opgetreden. De grote meerderheid gaf daaraan gevolg. Er is een onbekend aantal arresta ties verricht, maar vermoedelijk niet, meer dan enkele tientallen. Het was duidelijk dat de politie opdracht had om de betogers met zo weinig moge lijk geweld tot rede te brengen. De familie van de overleden politi cus had geweigerd in te stëmmen met een staatsbegrafenis. De regering had zich aarzelend bij dat besluit neerge legd. Zij was echter wel bij de begra fenis vertegenwoordigd. Honderden kransen dekken het graf van Papandreoe. Daaronder is er ook een van zijn zoon, Andreas, die in bal lingschap leeft in Stockholm en van daaruit de strijd tegen de generaals leidt. Vele demonstranten tooiden zich met bloemen, die zij uit de kransen plukten. Van onze redactie economie BRUSSEL De Franse minister De- bré (Buitenlandse Zaken) heeft Euro pees Commissaris dr. S. L. Mansholt van partijdigheid beschuldigd. In een brief aan de commissie van de Europe se Gemeenschap spreekt de minister over een „ernstig falen bij het in acht nemen van de plicht van onpartijdig heid". Dr. Mansholt heeft het misnoegen van Debré opgewekt door enkele uit spraken tijdens een persconferentie op 1 juli in Den Haag. Hij zei toen o.a. dat de jongste gaullistische verkiezings zege in Frankrijk de Europese eenwor- dring niet zou vergemakkelijken. In een brief aan voorzitter Rey van de Europese Commissie noemde Debré dit een „ongeoorloofde inmenging in de Franse binnenlanse politiek." Dr. Mansholt heeft Debré's beschul digingen van de hand gewezen, maar de Franse minister tegelijk uit de doe ken gedaan dat „onpartijdigheid niet gelijk staat met neutraliteit". DEN HAAG Er komt voorlopig nog geen federatie tussen de jongeren organisaties van ARP. KVP en CHU (de Arjos, de KVPJC en de CHJO). De „jonge Achttien" konden het zaterdag in Driebergen niet eens worden over de basis daartoe. Met name de anti-revolutionaire jeugd wil zich niet in een samenbundeling wringen, hoewel de drie partijen het eens waren over de rapporten van de groep van Achttien. De Arjos verlangde daarentegen wel, dat de katholieke en christelijk-histori- sche jongeren zich uitspraken over een mogelijke voorkeur voor de PvdA. VENLO In de Venlose supermarkt van de gebroeders Snetselaar is een Duitse mark evenveel waard als een gulden. Deze verkapte korting van tien procent voor de Duitse klant heeft de Venlose middenstand in rep en roer gebracht. De Fiva, een groep van fabrikanten en importeurs die gezamenlijk een stel sel van vaste prijzen handhaven, heeft de supermarkt al uitgesloten van leve-, ring. Door het gelijkstellen van de mark en de gulden worden de merkar tikelen volgens hen onder de vastge stelde prijs verkocht. Met hun actie willen de gebroeders Snetselaars de tanende belangstelling van Duitse klanten voor de Venlose winkels weer opvijzelen. Volgens de directie heeft de actie al succes gehad; de afgelopen dagen was er als vanouds weer een topdrukte in hun zaak. ADVERTENTIE 't Was Wereldspaardag op 30 oktober, nu 5 dagen geleden, 't Stond fors mi de krant, maar we willen u er toch nog even aan herinneren. Want de kinderen van nu hebben straks recht op een leefbare wereld. Waarin ze kunnen studeren, wonen, werken en zich ontspannen. Daar aan draagt u belangrijk bij door nu voor hen te sparen. Want sparen is vooruitzien. Sparen is: zorgen voor de mens van morgen. Dat is zorgen voor het kind van nu. Voor uitvoerige inlichtingen: Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Postbus 51, Den Haag. Publikatievan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in samenwerking met: Banken, Boerenleenbanken, Bondsspaarbanken. Bouwfondsen, Levensverzekeringsmaatschappijen, m Raden van Arbeid V.O. V.), Rijkspostspaarbank en de Spaarkassen. UITHOORN Op de weg Aalsmeer- Uithoorn is zaterdagavond een auto de berm ingeschoten en over de kop ge slagen. De twee inzittenden overleden in een ziekenhuis in Haarlem. Het wa ren de 31-jarige G. J. R. Ciaessens uit Bunde en de 43-jarige W. Oolders, arts in Vleuten-De Meern. Dokter Oolders was enige tijd geleden in het nieuws door zijn actie tegen het gebruik van kindertuigjes in bedjes. AMSTERDAM Bij een auto-onge luk in Amsterdam-West is een drie jarig jongetje om het leven gekomen en werden tien mensen gewond. Het ongeluk gebeurde toen gistermiddag een auto in een flauwe bocht slipte en met twee andere auto's in botsing kwam. De uit Rotterdam afkomstige Wilhel mus Celosse was op slag dood. Zijn ouders werden met nog acht andere mensen meer of minder ernstig ge wond. TEXEL De zestigjarige J. Brou wer uit Oosterend op Texel is gister middag op een wegkruising op het ei land om het leven gekomen bij een botsing met een Duitse wagen. Twee inzittenden van de Duitse auto liepen verwondingen op. BREDA In Wuustwezel is de 21- jarige Bredanaar J. Bomaars zaterdag met zijn auto tegen een lichtmast ge- den. Hij overleed ter plaatse. Een tweede inzittende werd ernstig ge wond. GRAVE In alle vroegte is gister ochtend op de weg Nijmegen-Den Bosch onder Grave de 29-jarige Th. H. van Workum uit Grave met een busje tegen een verkeerszuil gereden. Hij overleed ter plaatse. SMILDE Op de rijksweg in zijn woonplaats Smilde is gisternacht de negentienjarige E. A. Hoving dood bij zijn brommer gevonden. Hij moet door een auto zijn aangereden. RIJSBERGEN In Wernhout is gis terochtend vroeg een uit de richting België komende auto uit een bocht ge vlogen en tegen een huis gebotst. Eén van de twee inzittenden, de 49-jarige H. L. A. de Leeuw uit Rijsbergen, kwam om het leven. De ander werd levensgevaarlijk gewond. MENALDUM Bij het uitwijken naar links is zaterdag in Menaldum een vrachtauto frontaal tegen een tege moetkomende auto gebotst. De be stuurder van de laatste wagen, de 32- jarige L. Bijlsma uit Welsrijp, was op slag dood. HEILOO Burgemeester mevrouw J. M. Corver-van Haaften, sinds 12 oktober eerste burgeres van het villa dorp Heiloo, heeft in haar nieuwe woonplaats voor enige opschudding ge zorgd. Zij weigerde een bungalow te betrekken die voor de burgemeester op Frederika's Hof een van de fraai ste plekjes in Heiloo, werd gebouwd, als daar niet enige veranderingen in worden aangebracht. De burgemeester had bezwaar tegen de kleine keuken, het ontbreken van een rechtstreekse verbinding tussen keuken en eetkamer en het verschil in vloerhoogte in enige vertrekken. Verder vond zij dp afmetingen te klein van de zeven kamers in de bungalow, waarin verder een badka mer, twee toiletten, een overdekt ter ras en een grote garage. Ook vond zij het woongerief voor haar gezin van drie personen onvoldoende. De raad staat voor een deel achter de bezwaren van de nieuwe burge meester. Raadsleden hadden, voordat men begon met de bouw van de bun galow (kosten 115.000 gulden), reeds voorgesteld hiermee te wachten totdat een nieuwe burgemeester zou zijn be noemd. Op die manier had men met de wensen van de burgemeester reke ning kunnen houden. De echtgenoot van de burgemeester, die ons bij afwezigheid van zijn vrouw te woord stond, noemde de opschud ding „een hele dwaze geschiedenis. Het is een huis met mankementen, daar is iedereen het over eens. Door overleg wordt de zaak nu opgelost en aan het eind van deze week zal alles wel in orde zijn", aldus de heer Oor ver. ZUTPHEN In het ziekenhuis in Zutphèn is gistermiddag de tienjarige J. G. M. Bril uit Voorst overleden. Hij was zaterdag bij het oversteken van de weg Zutphen-Apeldoorn door een pas serende auto gegrepen. TER APEL De achttienjarige G. W. Over uit Barnflair is verongelukt toen hij in Munnekemoer-Oost met zijn bromfiets werd aangereden door een auto, waarvan de bestuurder doorreed. Enkele uren later heeft de politie de man, J. van der H. uib Emmercompas- cuum, in zijn woning gearresteerd. SOMEREN De 22-jarige terrazzo- werker M. A. Mikkers uit Nederweert is zondagavond bij een verkeersongeluk in Someren omgekomen. Bij het via duct in de Rijksweg begon zijn auto te slippen. De wagen raakte in de berm, sloeg over de kop en de chauffeur werd eruit geslingerd. LONDEN Ter waarde van meer dan 210 miljoen gulden heeft Onassis drie mammoettankers besteld in Ier land bij de werf Harland en Wolff in Belfast. De eerste krijgt een draagvermogen van 250.000 ton. De andere schepen worden wellicht nog groter. Zij worden gebouwd in een zeshonderd meter lang dok dat nu wordt gegraven. Aristoteles Onassis bezit ongeveer een kwart van de aandelen van deze werf en is daarmee de grootste aan deelhouder. Collin Simpson, zijn com merciële vertegenwoordiger in Londen, is vice-president van Harland en Wolff. VEGHEL De gemeende Veghel heeft 27 bewoners uit een complex van 46 gemeentewoningen tegen zich in het harnas gejaagd door de huren met in gang van deze maand te verhogen met bjjna 20 tot 25 procent. De huur ders weigeren te betalen en hebben zich verenigd in een actiecomité onder aan voering van een jurist. De 27 bewoners van eengezinswonin gen in het Vijverplan vinden dat de huurverhoging al te schril afsteekt te gen huurverhogingen, die elders in Brabant volgden op de huurliberalisatie. Die verhogingen waren, volgens hen, nergens hoger dan vier procent. De gemeente wil de huren optrekken tot het maandelijks bedrag van 225 gul den, dat voor gelijkwaardige woningen elders in Veghel wordt gevraagd. In het Vijverplan is jarenlang geprofiteerd van te lage huren aldus de gemeente. Voor 1 januari 1970 heeft zij nog een huur verhoging van zes procent aangekon digd. Het actiecomité wil in een proces uit gemaakt zien of de gemeente gerech tigd is tot de huurverhogingen, die va riëren van 27 tot 43 gulden per maand. Commentaar van de gemeente: „We blijven op ons standpunt staan. Er moet betaald worden". DORDRECHT Uit h#t Bureau Be volking van Dordrecht zijn ongeveer vijftig paspoorten, waarvan een gedeel te al helemaal ingevuld was, verdwe nen. Over het motief van deze diefstal wil de Dordtse recherche niet veel zeg gen. De mogelijkheid wordt niet uitge sloten geacht, dat de paspoorten ach ter het IJzeren Gordijn verdwijnen, waar ze tegen grof geld worden ver kocht. De paspoortdieven moeten goed op de hoogte zijn geweest van de gang van zaken in het bureau. Ze hebben pre cies geweten waar die nacht de paspoor ten waren opgeborgen, want van de ve le bureaus was er maar één openge broken en dat was precies het goede. Verzuimd was de paspoorten in de kluis te leggen, waar dergelijke waardevolle stukken doorgaans worden bewaard. Bovendien hebben de inbrekers pre cies die stempels meegenomen, die nodig zijn om een blanco paspoort rechtsgeldigheid te geven. DEN HAAG D'66 en de Politieke Partij Radikalen zullen pas over serieu ze plaatselijke samenwerking gaan pra ten als zij hun nog op te stellen gemeen teprogramma's met elkaar hebben ver geleken. De PPR is al bezig met het vormge ven van een programma. Zoals bekend streven de radicalen ernaar ook op het gemeentelijke vlak tot progressieve een- centratie te komen. In een discussienota daarover worden verschillende oplossingen gegeven: een gemeenschappelijke lijst, bij voorkeur van PPR en D'66, en een lijst van ver enigde progressieven. De P.P.R. ont raadt in haar nota het kiezen van part ners als de KVP, WD, CHU, CPN en Boeren. Een stembusakkoord met belangen groepen als bejaardenpartij of gemeen tebelangen zal de PPR slechts aangaan indien die groepen het eens zijn met het aangeboden progressieve program ma. In Amsterdam hebben de besturen van de Noordhollandse actiecentra van de PPR gisteren een provinciaal actie centrum gesticht. Het zal een provincie program opstellen en de mogelijkheden van samenwerking met andere partijen onderzoeken. NIJMEGEN De rector-magniflcu» van de Nijmeegse universiteit, prof. mr. S. F. L. van Wijnbergen wil zijn afkeu rende brief over het studentenoptreden van vorige week woensdag achthon derd studenten bezetten toen de aula niet intrekken. De Unie van Studenten te Nijmegen eist dit. Wel wil de rector-magnificus proberen in gesprek te komen met de studenten. Vorige week schreef de rector aan de Unie dat de opzet van de studentenactie onmiskenbaar de bruutheid vertoonde, die fascistisch optreden kenmerkt. Ook zou het geven van mede-beslissingsbe- voegdheid aan de studenten (een ont wikkeling die prof. v. Wijnbergen naar eigen zeggen toejuicht) door dergelijk optreden alleen maar worden vertraagd. De Unie stelt nu, dat de twee docen ten, die juist college zouden gaan geven toen de aula werd bezet, tijdig waren benaderd. Beide docenten waren bereid het college aan discussies te besteden, bovendien stemden de studenten er ook nog over. AMSTERDAM De IJtunnelroute is zaterdag en zondag voor vele automo bilisten een aantrekkelijke route geble ken. Er zijn op beide dagen heel wat wagens door de pasgeopende tunnel buizen gereden, maar kettingbotsingen of opstoppingen van enig belang heb ben zich daarbij niet voorgedaan. Het liep allemaal goed en daarom verzuchtte hoofdinspecteur W. F. Tiel- rooy, een man die zich voor de ope ning van de IJtunnel zelden gunstig over het aldaar te verwachten ver keersbeeld heeft uitgelaten, dat het hem allemaal bijzonder was meegeval len. Agenten van de bureaus aan het Mos plein in Noord en van de Kattenbur gergracht bij de zuidelijke tunnelingang verschilden van mening over de plek ken waar zich zo nu en dan nog enige chaos voordeed. In Noord kon men vernemen dat daar alles gesmeerd liep en dat alleen bij de Prins Hendrikkade aan de andere zijde van het IJ de verkeersstroom maar stroef en moeizaam zijn weg kon vin den. Op Kattenburg werd precies het tegenovergestelde beweerd. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 5