Veenendaals dagblad Vijfenzeventig miljoen kiezers naar de stembus Buiten Dodental stijgt in Noord-Italië 1 ELEKTRA MATRASSEN SER-commissies willen voor ondernemings raden ineer inspraak WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Thieu blijft bij standpunt inzake NLF Koningin bezocht 150-jarig Rijksmuseum voor Oudheden Vragen over optreden van ambassadeur in Portugal Vele gewonden bij gevechten in W.-Berlijn inde AMERIKAANSE VOLK MAG MEDEWERKING VAN DE ZVIDVIËTNAMESE REGERING VERWACHTEN Overstromingsramp Tractement van herv. predikant 5,5% omhoog Oostenwind HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS TOPOVERLEG RESOLUTIE November-pasten i HULP STUDENTEN CONTRA OPROERPOLITIE CAMPAGNE Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardiaan 28, Veenendaal. Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prij3 17 cent. Kleine 'annonces ..Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 5 NOVEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 261 HUMPHREY EIST STEUN VAN SAIGON T OS ANGELES De democratische kandidaat voor het Amerikaanse •*-i presidentschap, Hubert Humphrey, heeft gisteren een beroep gedaan op president Thieu van Zuid-Vietnam en op de Zuid Vietnamese regering, on middellijk akkoord te gaan met deelneming aan de uitgebreidere conferentie in Parijs over Vietnam, die morgen zal beginnen. In een verklaring voor de pers zei Humphrey nog. dat het besluit van president Johnson, de bombardemen ten van Noord-Viëtnam geheel te sta ken, ten doel had te komen tot snelle en vruchtbare onderhandelingen, die zouden moeten uitmonden in vrede. Dit besluit van het Witte Huis was ge nomen na wekenlang diepgaand beraad, diplomatieke activiteiten en voorbereidingen. De onderscheidene betrokken partijen waren ten volle ge raadpleegd en tot een wederkerig ak koord gekomen. Humphrey vindt dat het Amerikaan se volk het recht heeft van de Zuid- viëtnamese regering te verwachten dat zij volledig zal meewerken. De democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap zei verder dat als de regering in Saigon mocht blijven weigeren" in de naaste toekomst aan de Parijse besprekingen mee te doen hij er voorstander van zou zijn dat de Zuidviëtnamese rege ring te verstaan wordt gegeven dat de VS van plan zijn koste wat het kost de onderhandelingen voort te zetten. NEW YORK Gezien de gunstige weersvoorspellingen verwacht men, dat er vandaag in de Verenigde Staten een record-aantal van 75 miljoen kiezers naar de stembus zal gaan om een pre sident, een vicepresident, een geheel Huis van Afgevaardigden met 435 leden, 33 van de honderd senatoren, 21 gou verneurs van staten en nog duizenden andere staats- en plaatselijke functio narissen te kiezen. Behoudens enkele uitzonderingen kan er in de oostelijke staten tussen 12 uur 's middags en 3 uur 's nachts (Ned. tijd) en in de westelijke staten tussen 16 uur en 5 uur 's ochtends (eveneens Ned. tijd) worden gestemd. Tenzij het tot het laatste ogenblik een nek-aan- nek-race blijft, kan de nieuwe presi dent al bekend zijn, voordat de stem bureaus in het westen sluiten. Volgens een jongste opiniepeiling van het bureau Louis Harris zou de Democratische kandidaat voor het presidentschap. Hubert Humphrey, zijn achterstand op de Republikein Richard Nixon, die aanvankelijk niet minder dan 12 procent bedroeg, heb ben omgezet in een voorsprong van drie procent. De Republikeinen be stempelden dit resultaat van het bu reau-Harris direct als een poging om de kiezers te misleiden. Hoe het ook zij, de opiniepeilingen van de laatste tijd hebben onmiskenbaar een verbe tering van de kansen van Humphrey te zien gegeven. Humphrey heeft Nixon er gisteravond van beschuldigd het Amerikaanse volk bang te willen maken met berichten over een grote aanvoer van communis tische voorraden langs de Ho Tsji-minh- route naar Zuid-Viëtnam. Humphrey zei dat hij met regerings functionarissen had geproken en verno men had, dat Nixons bewering niet waar was. ADVERTENTIE Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Amerikaanse regering officieel niet benaderd is over een eventuele topconferentie van de Amerikaanse bondgenoten in Zuid-Viëtnam. Maar de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie sluit de mogelijkheid dat een dergelijke conferentie wordt be legd niet uit. President Marcos van de Philippij- nen heeft zondag gezegd dat zijn rege ring bereid is een conferentie bijeen te roepen teneinde een gemeenschap pelijk front te smeden voor de vredes onderhandelingen in Parijs. De Thailandse premier Thanom Kit- tikachorn heeft laten weten dat er plannen worden gemaakt voor een con ferentie als hier bedoeld. President Thieu van Zuid-Viëtnam heeft gisteren herhaald dat zijn re gering niet met de NLF in Parijs zal spreken. Hij verzocht de Zuid viëtnamese strijdkrachten de strijd tegen de communisten op het slag veld voort te zetten. Het Zuidviëtnamese parlement heeft gisteren een resolutie goedgekeurd waarin algehele steun van de bevol king voor president Van Thieu wordt geëist. In de revolutie heet het, dat het Zuidviëtnamese parlement zich niet verzet tegen het staken van de bombardementen op Noord-Viët nam maar anderzijds van Noord- viëtnam eist dat het hier iets tegen over stelt. Ook bevat de resolutie de verklaring dat Zuid-Viëtnam wel rechtstreeks wil onderhandelen met Noord-Viëtnam maar absoluut wei gert aan een bijeenkomst deel te ne men waarbij de NLF aanwezig is. Hubert Humphrey en zijn ,,run- J ning mate" Edmund Muskie steken 1 hier in Los Angeles hun vreugde 5 niet onder stoelen of banken na de berichten over de voor hen zeer gunstige opiniepeilingen. Of zij van- j daag hun rivalen bij de presidents- verkiezingen in Amerika Richard Nixon en Spiro Agnew zullen kun- J nen verslaan is zeer de vraag. Vele j kenners van de politiek in de V.S. J zijn van mening dat Humphrey het J net niet zal halen. j In diplomatieke kringen in Parijs ver moedt men dat Zuid-Viëtnam welis waar de opening van de nieuwe Parij se conferentie morgen zal boycotten maar schoorvoetend erin zal toestem men toekomstige bijeenkomsten wel bij te wonen. Men neemt aan dat de Ver enigde Staten morgen niet een vredes conferentie „in optima forma" met Hanoi en het Zuidviëtnamese bevrij dingsfront zullen beginnen zonder de deelneming aan de conferentie van de Zuidviëtnamese regering. In genoemde kringen meent men te weten dat het waarschijnlijk schijnt dat de bijeen komst hetzij uitgesteld wordt of dat slechts een beperkte bijeenkomst ge houden wordt van Amerikaanse en Noord viëtnamese vertegenwoordigers over procedure-zaken. Aan een derge lijke bijeenkomst zouden dan niet de leiders van de Amerikaanse en Noord- viëtnamese delegaties deelnemen. \Toor ons zijn het doorgaans een paar lijstersoorten de koper- wieken en de kramsvogels die zich als de eerste comparanten van november aandienen. Het kun- 5 nen ook wilde ganzen zijn, die J overtrekken. Ze komen al van ver, want ze bewonen de bossen van 5 Noord-Europa en Noord-Azië, broe- 5 dend in Zweden zuidwaarts tot Got- land en de onafzienbare wouden j ran Dannemora, waar zij de eland J en de brilduiker tot buren hebben. 5 In ons land nestelen die noorde- Z lingen niet. Doorgaans vinden deze vreemde lijsters nog een hele poos bessen van vlieren en prunus; vooral van de laatste zijn er vele J struiken betrest en gegarneerd. J Onze bossen staan er vol van en meestal kwamen die heesters voort uit zaaiing, waaraan 's men- J sen hand vreemd bleef. Toch wer- 5 den ze wel gebruikt ais vulhout en J humusvormerseen oude kroniek 5 zegt weliswaar,,De landlieden- planten de Vogelkersen meest, om datse ghelooft worden grooten 5 kracht leghen de tovenaers ende quatdoenders te hebben," maar Z onze verlichte bosbouwers lachen z om zulk een wijsheid en verwer- pen magische eigenschappen. Ook 5 de koperwieken blijft het om 't even; onbekommerd houden ze huis onder de sappige trossen en Z hun maal is zó overvloedig, dat ze er niet over denken, om de onder 't plukken vallende bessen tussen de pijpestrootjes óp te lezen. Ze Z springen er slordig en verkwistend S mee om en als ze zo druk in de struiken ziften te schransen, kun- nen we hen mooi bekijken. Dat doen we dan morgen op deze Z plaats. 5 nov. '68 A. B. WIGMAN Z *\%im%u%\\uuu\\%uu\vu\uuuum%%ww%w' Koningin Juliana heeft gistermiddag de nieuw ingerichte zalen van de Nederlandse, Egyptische en Vooraziatische afdelingen van het Rijksmuseum voor Oudheden in Leiden geopend. Dit ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het museum. De directeur van het mu.' um, prof. dr. A. Klasens, bood de Koningin een gedenkboek en een gedenkpenning aan en leidde haar rond langs de col lectie, zoals de foto laat zien. 117'ERCELLI De overstromingsramp die Noord-Italië het afgelopen week- einde overviel, wordt vrijwel zeker de ergste in haar soort in de Italiaanse geschiedenis. Het aantal doden leek gisteravond de 113 te zullen overschrij den, het aantal mensen dat omkwam bij de overstromingen van twee jaar geleden. Een onbekend aantal mensen wordt nog vermist. Honderden raakten ge wond. De economische schade is enorm en wordt geschat op honderden miljoenen guldens. In heel Noord-Italië zijn de wegen en spoorlijnen versperd. Grote stukken grond, waarop huizen en wegen, werden in hun geheel weg gesleurd. Honderden stuks vee kwamen om. Duizenden hectaren bouwland ver dronken. Het reddingswenk is groten deels afhankelijk van vliegtuigen en he likopters. De Italiaanse premier Giovanni Le one vloog in zware regenval met een hefschrocfvliegtuig boven het ramp gebied. Dc Italiaanse regering stelde honderdduizenden guldens ter be schikking voor de opbouw van het rampgebied. Ook Paus Paulus, die het getroffen gebied werd geboren, schonk een, onbekend, bedrag. De zwaarst getroffen streek wordt begrensd door de rivieren Elvo, Cer- vo, en Sesia. die over de hele lengte buiten hun oevers zijn getreden en samenvloeien in de provinciale hoofd stad Vercelli. Dit gebied, ten noord oosten van Turijn, is vooral bekend om zijn rijstbouw. Vercelli ontsnapte aan het allerergste, maar tientallen kleinere plaatsen ten noorden ervan werden goeddeels verwoest. Floren ce bleef vrij van de ramp, maar Ve netië stond gisteren, de derde dag van de overstromingen, nog gedeel telijk onder. Het rampgebied ten noorden van Tu rijn is een belangrijk textielcentrum, waar goederen voor de Italiaanse mo dehuizen die tot de beste en duurste worden gerekend, vandaan komen. Al leen al de fabrieken in het gebied van Valle Mosso hadden negenduizend men sen in dienst. Nu is alles verwoest. Het zal tenminste een week duren voordat de spoorlijn tussen Turijn en Milaan is hersteld. De meeste wegen zijn voor maanden onbruikbaar. Tot in Rome is de verkeerschaos merkbaar. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. De 45-jarige mevrouw A. H. Jans sen- van den Hoek is tijdens het ramen lappen op de tweede verdieping van een woning aan het Kwakersplein in Amsterdam uit het raam op een ste nen binnenplaatsje gevallen en overle den. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Dankert (PvdA) heeft premier De Jong en minister Luns (Buitenlandse Zaken) gevraagd of het waar is dat de heer G. M. A. Lekkerkerker die enige kriti sche opmerkingen heeft gemaakt op een in Lissabon gehouden conferentie van de Atlantic Treat Association daarover is onderhouden door de Nederlandse ambassadeur in Portugal. De heer Lekkerkerker was lid van een Nederlandse delegatie van de At lantische commissie en heeft in Lis sabon de mening van Nederlandse jon geren en studenten over de Navo en het lidmaatschap van Griekenland en Portugal bekend gemaakt. De ambas sadeur zou hebben gezegd dergelijke uitspraken te betreuren en in strijd te achten met de gastvrijheid van Portu gal. Is de minister bereid maatregelen te nemen tegen de ambassadeur als blijkt dat dit verhaal op waarheid berust? zo vraagt de heer Dankert. Het Kamerlid wil verder weten of het waar is dat premier De Jong zijn eerder voor de televisie afgelegde verklaring dat „Griekenland en Portugal een smet zijn op het blazoen van de Navo" tegen over de Portugese autoriteiten heeft herroepen. De Nederlandse ambassa deur in Portugal zou dit tegen de heer Lekkerkerker hebben gezegd. UNION ADVERTENTIE DEN HAAG Naar het oordeel van de betreffende commissies van de So ciaal-Economische Raad, hebben zowel de voorstellen tot uitbreiding der be voegdheden van de ondernemingsraden als die tot wijziging van het vennoot schapsrecht in hun totaliteit betrekking op een herziening van de structuur der onderneming. JJeide groepen voorstellen beogen, naast het bevorderen van meer openheid van het ondernemingsbeleid en het scheppen van meer waarborgen voor een goed bestuur, de invloed van de werknemers op de gang van zaken in de onderneming te vergroten. De betreffende commissies van de SER zijn van oordeel, dat uit de er kenning van de mondigheid van de werknemer voortvloeit, dat de wettelij ke basis voor het overleg tussen de werkgever en zijn personeel uitbreiding en versterking behoeft. Dit wordt meegedeeld in een ont- werp-advies over de uitbreiding van de bevoegdheden van ondernemingsraden, dat de Sociaal-Economische Raad vrij dag 22 november zal behandelen. DEN HAAG Hervormde predikan ten krijgen volgend jaar 5,5 proent op slag. Daarvan is vier procent overeen komstig de verwachte loonstijging in het bedrijfsleven in 1969. De overige anderhalf procent is bedoeld om de achterstand, die predikanten hebben op de beloningen in het bedrijfsleven, in te halen. De Nederlandse Hervormde Kerk zal zich in de toekomst nog meer gaan rich ten naar de lonen in het bedrijfsleven bij de bepaling van de tractementen. De voorstellen voor verhoging van trac tementen worden nu nog gedaan door een raad van de synode. Maar volgend jaar zullen de bonden voor predikan ten meer inspraak krijgen bij de voor stellen. De zestienhonderd hervormde predi kanten in ons land zijn wat salaris be treft in vier klassen ingedeeld. De helft van hen zit in de hoogste klasse. In deze klasse kunnen zij hooguit ruim twintigduizend gulden verdienen, waar bij onder andere de vrije woning is in begrepen. In de laagste klasse ligt het maximum na vijftien dienstjaren op on geveer vijftienduizend gulden. OERLIJN By hevige gevechten tussen oproerpolitie en een grote menigte jongeren in West-Berlyn ztfn gisteren honderdtwintig politiemannen gewond geraakt. Onder de jongeren vie len enkele tientallen gewonden. De po litie verrichtte 46 arrestaties. De gevechten werden de hevigste van na de tweede wereldoorlog ge noemd. Ze speelden zich af in Charlot- teuburg. de Britse sector van West- Berlijn. De jongelui, onder wie veel aanhangers van de buiten-parlemen taire studentenbeweging, betoogden te gen een proces tegen een .jonge advo caat, Horst Mahler. Mahler stond voor een ererechtbank van mede juristen terecht op beschuldi ging, dat hij de beroepscode voor ad vocaten had gebroken. Hij had name lijk deelgenomen aan studentendemon straties. De ererechtbank wees de aan klacht, ingediend door de Westberlijn- se Officier van Justitie, af. De Westberlijnse politie had ad reke ning gehouden met demonstraties. De buitenparlementaire studenten hadden nameljk acties aangekondigd tegen een partijvergadering van de Westduit- se christen-democraten, de eerste in zestien jaar die in West-Berlijn werd gehouden. Maar de studenten gingen gisteren niet over tot een aanval op de Congres- hal in de dierentuin waar de christen democraten bijeen waren. Het park dat de dierentuin omringt leek hun niet geschikt voor gevechten in guerril lastijl met de politie. Wel vormden de gevechten van gis teren, aldus de studenten, het begin van een militante campagne tegen de Westduitse justitie, die de studenten beschouwen als een verlengstuk van de politie. Terwijl buiten de gevechten voort duurden deed de Westduitse kanselier, Kurt Kiesinger, in het partijcongres van de christen-democraten een beroep op de Verenigde Staten om hun rol als leider van de NAVO „werkelijk te ver vullen." Kiesinger beloofde dat West-Duits- land zou helpen bij het tot stand ko men van een Europese kern in de NAVO. Zijn regering zou binnenkort concrete voorstellen doen in die rich ting en ze zou de noodzakelijke gevolg trekkingen daarvan voor het Westduit se leger trekken. Hij verklaarde verder dat het stre ven van zijn regering naar hereniging slechts succes zou hebben in samen werking met. de Sovjet-Unie. De Veenenddaalse middenstandsver eniging „Handel en Nijverheid" heeft gisteravond tijdens een persconferen tie de Sint-Nicolaasactie aangekondigt. Dit jaar zal de opbrengst van de actie bestemd zijn voor een dagverblijf voor handicapten, dat door de stichting LONAS in Veenendaal zal worden ge bouwd. Sint-Nicolaas en zijn gevolg zal op zaterdag 16 november in Veenen daal zijn intocht doen. De actie van de Veenendaalse middenstand start op vrijdag 15 november. Hoofdprijs is evenals vorig jaar een auto. De win naar van vorig jaar heeft dé auto ech ter nimmer opgehaald, zodat de actie dit jaar start onder het motto: „Pas (beter) op uw lot". Na de aangekondigde opheffing van de plaatselijke vrijwillige brandweer heeft de bevolking van Ederveen op nieuw redenen tot ongerustheid. Plan nen van de provinciale waterstaat om de Slaperdijk weer in orde te maken zullen volgens de Ederveners resulte ren in een levensgevaarlijke verkeers situatie bij het begin van de Veenweg. De heer S. Boonzaaijer in Ederveen heeft het initiatief genomen om te gaan protesteren bij provinciale water staat. De muziekvereniging „Ons Genoe gen" in Amerongen bestaat begin vol gend jaar een halve eeuw. Ter gele genheid van dit jubileum is in Ameron gen een comité opgericht, dat zich ten doel heeft gesteld de muziekvereniging namens de bevolking een geheel nieuw instrumentarium aan te bieden. Z j |7cn rug van hoge druk, die gis- teren boven de Britse eilanden waardoor de minimumtemperatu- ren boven nul bleven. j Het hogedrukgebied verplaatst 5 zich nog langzaam in oostelijke Z 2 richting en het centrum wordt z Z woensdag boven Zuid-Scandinavië j 2 verwacht. Tegelijkertijd dringt een i 2 storing bij Noordwest-Spanje naar Z 2 het oosten op en mede tengevolge l hiervan nemen de luchtdrukver- Z schillen in onze omgeving en daar- 2 Z mee de wind iets toe. De nacht- Z 5 vorstkansen zijn voor de komende j nacht hierdoor niet groot. g Overigens komt in het heersende Z weertype weinig verandering, zo- Z 5 dat het droog weer blijft met wol- z kenvelden, afgewisseld door opkla- j 5 ringen. j 5 Morgen, zon op: 07.44, onder: 17.03; maan op: 17.07, onder: 09.25. Z v\vuvuumu»uuu»»m«vuuw\\tvvu\HWi^ e

De Vallei | 1968 | | pagina 1