Spion krijgt 21 jaar cel Slik de pijn weg Veel doden op Franse wegen „Kristallnacht", de eerste pogrom van de nazi's tegen Joden MINISTER IN BRUSSEL BEGROET Verdachte klaagt over „middeleeuwse foltering" Debré wijst E.E.G.-steun aan Zuid-Slavië af Nixon heeft nog de beste kans Dat vind ik zó snoezig van Gulf, die gratis zegeltjes. lekasin Hart transplantatie in Montreal STOFZUIGER AFSCHUWELIJK DRAMA DERTIG JAAR GELEDEN Universiteit in Madrid door politie bezet Toch een reeks voorstellen Actie in V.S. tegen lawaai Britse militair gaf aan Russen inlichtingen VERRADER VERDWENEN IN UNIFORM ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Rillerig? Pas dan op voor Aanslag Griekse premier „Nooit ondertekend" Zwaar bewaakt Q WIJTING LEKKERBEKJES om te watertanden... Fransen zien niets in pleidooi van Luns MEER DAN NODIG Neem direct Snel, doeltreffend, betrouwbaar! AANSLAG IN HEBRON HOOFDMOOT DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 (Van onze correspondent) I" ONDEN Twee Britse militairen zijn gisteren veroordeeld wegens spiona- ge voor de Sovjet-Unie: een onderofficier van de RAF, die zes jaar lang had gespioneerd, kreeg 21 jaar gevangenisstraf en een matroos vijf jaar. Allebei stonden gisteren terecht in de Old Bailey. De RAF-man spioneerde o.m. in een hoogst belangrijk verbindingscentrum in Oost-Engeland, waar hij werkte tot september, toen hij werd gearresteerd en verder op Cyprus. Het belang van wat de onderofficier, hoofdtechnicus Douglas Britten (36), de Russen in handen heeft gespeeld, bleek wel uit lfet feit dat de procureur-gene raal, Sir Welwin Jones die lid is van de regering, als openbare aanklager fun geerde. Lord Parker, opperrechter van Engeland, leidde de zaak tegen sergeant Britten, die een volledige bekentenis af gelegd heeft. Lord Parker bestempelde Britten als een verrader van zijn gezin hij heeft vier kinderen van zijn vrienden, van de luchtmacht en van zijn land. En dat allemaal voor geld. Britten zegt dat hij ruim achthonderd pond heeft gekregen van de Russen, maar aanklager en rechter dachten dat dit lang niet alles was. Zijn opdrachtgevers, die hij op aller lei plaatsen in een Londens park, bij een station van de ondergrondse en op Cyprus ontmoette, gaven hem onder meer twee bierblikjes met dubbele bo dem. een zeer ingenieus fototoestel dat in een sigarettenetui zat verborgen, compleet met ingebouwde lampjes voor het kopiëren van geheime documenten, tabellen met codes en golflengten voor het onderhouden van contact-met Mos kou en meer van dat soort attributen. De onderofficier is een radiozendama teur. Toen de Russen voor het eerst con- ADVERTENTIE de snelle en zekere pijnverdrijver MONTREAL Een 58-jarige man, wiens naam niet bekend is gemaakt heeft zondagavond in een ziekenhuis in Montreal een ander hart ingeplant gekregen. Het bijzondere aan deze tiende Cana dese harttransplantatie was, dat van de donor, een vrouw van 28 jaar, niet al leen het hart werd gebruikt, maar dat bovendien haar nieren werden overge plant. Een nier werd ingeplant bij een man van 25 jaar de andere bij een meisje van negen jaar. ADVERTENTIE Jumbo heet-ieJ Zuigkracht: enorm èn regelbaar. Jumbo bezit een 600 Watt motor, drie-in-éên combinatie mondstuk, speciale bergruimte voor 6 m vast snoer. Heeft een gespreide luchtuitlaat en handige stofindicator. Ketelinhoud Liefst 8 liter. Met diverse hulpstukken. f 189.' tact met hem zochten in een Londens museum, spraken zij hem dan ook aan met zijn zendcodenummer. Een der contactlieden bleek niemand minder te zijn dan eén vroegere eerste secretaris van de culturele afdeling van de Russische ambassade in Londen. Zes dagen na de arrestatie van Britten ver dween deze Rus plotseling uit Enge land. Om de onderofficier op de proef te stellen en om meer geschikte spionnen te krijgen, vroegen de Russen hem aller lei bijzonderheden over collega's in dienst, die buitenechtelijke verhoudin gen hadden, vooral ook onder de offi cieren. Ook namen zij een foto van de eerste keer dat Douglas Britten in Londen geld kreeg van een Russische agent: dat was een bedrag van tien pond in ruil voor een gewoon radio-handboek. Hij stond voortdurend onder druk, tel kens dreigden de Russen hem aan zijn superieuren te zullen verraden. Britten heeft twintig jaar bij de luchtmacht gediend. Gisteren droeg hij zijn Uniform met al zijn onderscheidin gen opgespeld. De matroos die gisteren vijf jaar kreeg, diende op een der nieuwste on derzeebootjagers van de Royal Navy. Hij zocht op eigen initiatief contact met de Russische marine-attaché in Londen, nadat de Britse marine had geweigerd hem een lening te geven om een huis te kopen. PARIJS Niet minder dan 188 do den en 113T gewonden vormen de wel zeer tragische balans van de verkeers ongelukken in het weekeinde tussen 30 oktober en 3 november in Frankrijk. Deze cijfers hebben alle voorgaande records van de bloedige weekeinden met stukken geslagen. Een van de be langrijkste oorzaken was het verrader lijke weer. Op 31 oktober en 1 november droeg het een zomers kafakter, waardoor veel meer mensen erop uittrokken dan ooit tevoren. Zij keerden terug onder wolk breuken en op spiegelgladde wegen. Een van de spectaculairste ongelukken speelde zich zondagavond af op de auto snelweg van Parijs naar Rijssel bij de uitgang in de richting van Compiegne. Meer dan zestig auto's knalden daar in een massale kettingbotsing op elkaar. Twaalf mensen werden gewond en 38 auto's bleven als wrakken achter. Onder degenen die met plaatschade hun reis kondefi voortzetten bevonden zich enkele Nederlanders, die van va kantie in Frankrijk naar huis terug keerden. ADVERTENTIE (Van een medewerker) ^fe hadden goede stemmen, de bandieten van de SS, de SA en de Gestapo. Zingend marcheerden zij door de straten. De woorden die zij zongen waren weliswaar voor velen in het buitenland niet te verstaan, maar voor de nazi's klonk de tekst letterlijk als muziek. Z(j was dan ook zeer verheven: „Als het Joden bloed van onze messen druipt" was een van de geliefkoosde liederen van Hitiers volgelingen althans zolang er nog Joden waren. In het felle schijnsel van vijfhonderd bran dende synagogen, in het licht van de branden van de Joodse winkels in Duitsland zongen de naziknok ploegen het strijdlied. Zij zongen het, toen zy wegtrokken na nagenoeg al les wat Joden toebehoorde te heb ben vernield. Zo was het in Aken en in Berlijn, in Hamburg en in München. Zo was het in geheel Duits land. Kristallnacht heet de nacht van 9 op 10 november 1938, dertig jaar geleden. Het was de eerste wer kelijke pogrom van de nazi's. Reeds eerder waren voor de Jo den in Duitsland beperkende maat regelen van kracht geworden. De Neurenberger wetten hadden kracht. De beschaving in Duitsland was eni ge eeuwen teruggezet. De Joden wa ren uit hun burgerrechten gestoten. Hun bestaan was onzekerder dan voor de emancipatie. Een rassen- bureau was in Duitsland ingesteld om op „wetenschappelijke" wijze aan te tonen, dat de Joden tot 'een inferieur ras behoorden. In Duits land woonden omstreeks een half miljoen leden van dat inferieure ras. Boeken van Joodse schrijvers wa ren verbrand. Het was voor de na zi's een grote vreugde om te dan sen om de vuren die werden ge voed met werken van Zweig. Auer- bach, Heine, Mendelssohn, Feucht- wanger, Wassermann en natuurlijk de Bijbel. JT^e wereld keek met afgrijzen toe wat in Duitsland geschiedde. Een mogelijkheid om te interveniëren ten behoeve van de Joden bestond echter niet. Niet alleen omdat de vervolgingen van de Joden door de Nazi's voor de buitenlandse regerin gen moesten gelden als een Duitse binnenlandse aangelegenheid, maar ook omdat men Hitier niet wilde provoceren. Hij was nog steeds een bevriend staatshoofd. Overigens, het was bekend: Hitler was uit op ver overing van grote gebieden. Verzoe nend moest men daarom tegenover hem staan om een wereldbrand te voorkomen. De regeringen wilden hem niet prikkelen, temeer daar zij de Joden toch niet konden helpen. Verbroederen moest men met de Duitsers. De Olympische Spelen van 1936 werden te Berlijn gehouden. Maar de nazi's waren niet tevreden met het verbranden van Joodse boeken, het geestelijk vertrappen van de Joodse inwoners, die te zamen een half procent van de Duitse bevol king uitmaakten .De tekst van het lied van de SS en de SA was nog niet verwezenlijkt. Dat was het doel. De nazileiders waagden het echter niet tot een openlijke pogrom over te gaan. Wellicht zou de wereld dat niet nemen. Daarom werden, zo is komen vast te staan, door dé nazi leiding plannen beraamd om in het voorjaar van 1939 een pogrom te houden. De aanleiding daartoe zou moeten worden geschapen. Met het stemmingmaken onder de Duitse be volking was reeds een aanvang ge maakt. In oktober 1938 verscheen 't nazi-orgaan Schwarzen Korps met een artikel, waarin werd betoogd, dat geen Duitser zich veilig kon voelen zolang er nog Joden in het land verbleven. Het was niet ge noeg. dat de Joden alleen reeds om hun Jood-zijn konden worden ver plicht tot dwangarbeid en dat dui zenden Joden uit hun broodwinning waren gestoten en tot de bedelstaf gebracht. Iedere staf waar de Jo den op konden steunen moest wor den gebroken. Duitsland moest Jo denvrij worden gemaakt. Vóór de nazi's was het probleem alleen nog maar, hoe dat te bereiken was zon der het buitenland ernstig te veront rusten. Het moest een zuiver binnen landse politieke aangelegenheid blij ven. tiet noodlot was met de nazi's. Ze kregen een aanleiding in de schoot geworpen. De pogrom kon „spontaan" door het Duitse volk worden uitgevoerd, terwijl de nazi regering, hoewel begrip opbrengend, zich voor het oog van het buitenland ervan distantieerde. De aanleiding was de wanhoop van de van huis en haard verdreven Pools-Joodse jon gen Grymsztan. Hoewel ook het ver blijf in Frankrijk hem was ontzegd, woonde hij in Parijs in ellendige omstandigheden. Daar, terwijl hij, hoewel pas zeventien jaar, voor zich zelf geen uitweg meer zag, bereikte hem het bericht, dat de nazi's zich aan zijn ouders hadden vergrepen en dat ook zij een tocht zouden moe ten maken van de ene grens naar de andere zonder kans op een be staan. Uit wraak voor hetgeen hun werd aangedaan schoot de jongen Vom Rath neer. Het was de derde secretaris van de legatie van Duits land in Parijs. Het was 7 november 1938. Voor de nazi's had Grymsztan geen betere datum voor zijn wan hoopsdaad kunnen uitzoeken. Het was de tijd van de vijftiende herden king door de nazi's van de misluk king van de Bierhalle Putsch te München. Na deze mislukking had Hitier de „Bijbel" voor de nazi's ge schreven, Mein KampL Grote demonstraties stonden op het programma ter herdenking. Het was niet moeilijk deze demonstra ties om te buigen in anti-semitische manifestaties. De nazisprekers rie pen tot wraak op t^gen de Joden. Ze hebben wraak genomen. Op 9 no vember 1938 kwam het bericht, dat Vom Rath aan z(jn verwondin gen was bezweken. Een Jood had een Duitse diplomaat vermoord. De woede van de nazi's kon voor de buitenwereld de schijn krijgen de spontane woede te zijn van het Duit se volk. In de nacht van 9 op 10 no vember 1938 klonk het lied van de SS en de SA door de Duitse stra ten. Joden werden vermoord en bij duizenden naar de concentratiekam pen gesleept om daar om het leven te w-orden gebracht. Joodse zaken werden verwoest, synagogen tot de grond toe afgebrand. Vijfhonderd in een nacht. FAe eerste progrom in nazi-Duits- land had plaatsgevonden. Het was voor de Joden, thans pas der tig jaar geleden, het begin van het einde. De Joden herhaalden de woor den van de psalmist: „De ploegers ploegden mijn rug en maakten lan ge voren". De nazi's zongen hun lied. Het begin was volbracht. In de Joodse geschiedenis staat het verhaal opgetekend op papier met een rouw rand. Die nacht in november was het begin van de vermoording van zes miljoen Joden. De voren die in de rug van het Joodse volk geploegd zouden worden, zouden dertig jaar later nog voelbaar zijn. ADVERTENTIE MADRID Honderden politiemannen hebben gisteren het universiteitsterrein van de Spaanse hoofdstad Madrid be zet uit voorzorg tegen nieuwe ongere geldheden. Gehelmde agenten drongen de facul teit van de rechtswetenschappen bin- en trokken aanplakbiljetten met protest leuzen van de muren. Botsingen met de studenten bleven uit. Niemand werd gearresteerd. Buiten het gebouw ston den tien politiejeeps, twee bussen met politiemannen en twee waterkanonnen paraat. In de faculteit voor politieke weten schappen, de bron van de jongste on lusten, werd een massale protestbeto ging gehouden. Tientallen studenten schreeuwden leuzen als „kapitalistische barbaarsheid" en „de universiteit is van ons .weg met de politie". Som migegen droegen swastika's. Vijf geheim de agenten hielden de wacht en buiten stonden enkele jeeps vol met politie mannen. AMSTERDAM De 83-jarige J. Ris uit Amsterdam is in het Wilhelmina Gasthuis overleden aan de verwondin gen, die hij zondagavond bfj een ver keersongeluk op de Amstelveenseweg opliep. De man werd door een auto aan gereden, toen hjj onvoorzichtig overstak. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, werd gisteren in Brussel begroet door zijn Italiaanse ambtgenoot Giuseppe Medici bij het begin van de E EG-v erg adering ATHENE Alexander Panagoelis (30), een Griek die wordt ver dacht van een mislukte moordaanslag op de Griekse premier, beweerde giste ren voor een rechtbank in Athene dat hij was gefolterd op een wijze „de Spaanse inquisitie waardig". Panagoelis was de belangrijkste ver dachte in een proces tegen vijftien Grieken die een samenzwering op touw gezet zouden hebben om George Pa- padopoelos, de Griekse premier, te vermoorden. Panagoelis werd op 13 augustus ge arresteerd, nadat op de kustweg naar Athene een bom was ontploft vlak ach ter de auto van de premier. Even later werd hij gegrepen toen hij zich in zwembroek uit de voeten maakte. De veertien anderen werden later gearresteerd. Tijdens de 82 dagen dat hij in voor arrest zat was Panagoelis naar hij zei op middeleeuwse wijze gefolterd. „De verklaring die het hof wordt voorgelegd heb ik nooit ondertekend" .voegde hij eraan toe. „Ze is het produkt van fol teringen". De openbare aanklager wees Pana goelis' opmerkingen van de hand als een excuus. Hij was van mening dat de beklaagde zich voor de rechtbank schuldig maakte aan „wangedrag", waarop Panagoelis opsprong en riep: „U misdraagt zich". Prompt werd de aanklacht tegen hem uitgebreid wegens belediging van het gezag. Met Panagoelis stonden veertien anderen terecht onder wie juristen, hotelbedienden, taxichauffeurs, inge nieurs en een dokter. Zij zaten op afzonderlijke banken achter hem, zwaar bewaakt door de veiligheids politie. Naast de vijftien beklaagden die gisteren voor de rechtbank versche nen zullen nog vijf Grieken worden berecht. Zij verblijven echter allen in het buitenland. Onder hen bevindt zich Andreas Papandreoe, zoon van wijlen premier Papandreoe. Andreas woont in zelf gekozen ballingschap in Stockholm. Hij leidt er een beweging tegen de huidige Griekse regering, het Pan-hellenistisch bevrijdingsfront. De aanklachten tegen de beklaagden variëren van het niet opvolgen van een militair bevel tot medeplichtigheid aan moord. De hierop gestelde straffen lo pen uiteen van vijf jaar tot de dood straf. ADVERTENTIE 1 kg wijting filets, 80 gr bloem, 1 el, zout, 1 dl melk, slaolie of frituurvet. De filets door een deegje halen van bloem, el, zout en melk en goudbruin bakken in dampende slaolie of frituurvet Warm opdienen. Kostelijk! Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Vi8produkten, Wassenaarsewag 20, Oen Haag. "ORUSSEL Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft zich gisteren in Brussel de woede van zijn Franse collega. Debré, op de hals gehaald. Zijn politieke pleidooi voor een economisch ruggesteuntje via de EEG voor Zuid-Slavië, kon geen genade vinden in de ogen van de Franse minister. Minister Luns pleitte in de ministerraad van de Europese Gemeenschap voor vergemakkelijking van de invoer van Zuidslavische landbouw produkten, voor al vlees, in de Gemeenschap. Hij zei onder meer: Het land heeft een voorbeeld ge geven van de hervormingsmogelijk heden die er ook binnen een communis tisch systeem zijn, een voorbeeld dat op Tsjecho-Slowakije en andere landen van invloed is geweest'en dat kan bijdragen tot de ontspanningspolitiek. Door de bezetting van Tsjecho-Slo wakije heeft Zuid-Slavië militaire maatregelen moeten nemen, die rem mend werken op de economische ontwik keling. Het land heeft bovendien te lijden van het economische offensief van Rusland dat mogelijk door anderen zal worden nagevolgd. Om deze redenen vond minister Luns een ruggesteuntje van de Gemeenschap meer dan nodig. Debré echter niet. Hij begreep niet waarom deze politieke situatie moest worden aangegrepen. Hjj vond het zelfs niet nodig dat de Europese Commissie in een komende zit- Drie ervan zullen echter zeker voor problemen zorgen: technologie, de Euro pese vennootschap en de regeling van de patenten, zijn zaken, die in elk geval Nederland niet zonder de kandidaat leden Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken wil bespreken. Verdeling kiesmannen Ofschoon een voorspelling over de uitslag van de Amerikaanse ver kiezing een hachelijke zaak is, schij nen de kansen op een zege voor Nixon het gunstigst te zijn. Onderstaande staat geeft aan, aan welke kandidaten de kiesmannen uit de diverse staten van de Verenigde Staten vermoedelijk zullen toevallen. In de desbetreffende staten heeft een van de kandidaten krachtens opiniepei lingen een voorsprong. De kolom „on beslist" geeft de kiesmannen aan van de staten, waarin geen der kandidaten over een leidende positie beschikt Voor de verkiezing tot president zijn 270 kies mannen nodig. t JS 4» 6 s 05 X Z a E 3 s 3 S 3 0 Alabama 10 Alaska 3 Arizona 5 Arkansas 6 Californië 40 Colorado 6 Connecticut 8 Delaware 3 Florida 14 Georgia 12 Hawaii 4 Ydaho 4 Illinois 26 Indiana 13 Iowa 9 Kansas 7 Kentucky 9 Louisiana 10 Maine 4 Maryland 10 Massachusetts 14 Michigan 21 Minnesota 10 Mississippi 7 Missouri 12 Montana 4 Nebraska 5 Nevada 3 New Hampshire 4 New Jersey 17 New Mexico 4 New York 43 North Carolina 13 North Dakota 4 Ohio 26 Oklahoma 8 Oregon 6 Pennsylvania 29 Rhode Island 4 South Carolina 9 South Dakota 4 Tennessee 11 Texas 25 Utah 4 Vermont 3 Virginia 12 Washington 9 West Virginia 7 Wisconsin 12 Wyoming 3 D.C. Columbia 3 Totaal 215 121 56 146 SAN ANTONIO President Johnson heeft aangedrongen op een gezamen lijke actie van de Amerikanen tegen het lawaai, dat naar zijn zeggen het gehoor van zes tot zestien miljoenen Amerikanen dreigt te beschadigen. Johnsons richtte zich tot het Ameri kaanse volk in verband met de publi- katie van een rapport, getiteld „lawaai geluid zonder betekenis" dat is sa mengesteld door de federale raad voor wetenschap en technologie. In dit rap port wordt de betrekking tussen la waai en gezondheid behandeld. Elke keer als ik m*n tank volgooi krijg ik. zo*n leuk zegeltje. En die jongens van Gulf zijn echt niet krenterig. Want 't is niet zomaar een zegeltje. Welnee, f 2,50 is-ie waard. Zo heb ik die gezellige rubberboot tenminste vlot hij elkaar. ^Maar er zijn nog een heleboel andere dolle arti- Jceltjes.Dus dat wordt wel weer flink naar de ^Gulf pomp rijden. Anders red ik 't niet. ADVERTENTIE HEBRON Bij een bomaanslag, dicht bij de plaats in Hebron waar volgens de traditie de aartsvader Abraham, Isaak en Jacob begraven liggen, is gisteren een Arabische jon gen om het leven gekomen. Een man en een jongen liepen verwondingen op. In de wijk waar de aanslag is ge pleegd, is een uitgaansverbod inge steld. DEBRË afwijzend ting met voorstellen zou komen maar moest zich hierbij ten slotte toch neer leggen. omdat de Commissie nu eenmaal het recht van initiatief heeft in dit soort zaken. Zij zal nu nagaan op welke wijze Zuid- Slavië door de scherpe landbouwverorde- ningen heen kan worden geloodst. Vandaag vergaderen de ministers van West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de Benelux over de hoofdmoot van de twee daagse conferentie: de kwestie-Engeland (de „verbreding") en de door Frankrijk nagestreefde „verdieping" van de Euro pese Gemeenschap. Minister Debré heeft voor dit laatste punt een rijtje met negen belangrijke onderwerpen opgesteld.

De Vallei | 1968 | | pagina 6