vlees eten Is verantwoord eten Studentenraad overweegt geding tegen universiteit Bonaparte 2140 Belgische piloot bij Breugel omgekomen Ook VARA-enquête wijst D '66 aan als de grote winnaar Schip brak ook al eens toen liet nog „Pendrecht" heette Omdat we gewoon veel, véél te weinig zon krijgen. STRAALJAGER TE PLETTER IN WEILAND Verkeer eiste zware tol Studiedag aan fitten' gewijd Uw Kunstgebit VERZET TEGEN „NUMERUS FIXUS" IN LEIDEN ~Bitkalon tapijt Dronken rijder vervalt vaak in oude fout A PHILIPS Medewerking aan enquête autogordels onvoldoende Veertig kalveren verdronken Als Nederland vandaag ter stembus zou gaan Twee arrestaties meer wegens autozwendel Zuster vond na drie weken dode vrouw Drie Belgen vermist op Westerschelde Meer opvarenden van tanker gered Betere toekomst voor midden- en kleinbedrijf ER KOMT EEN NIEUWE POLITIEWET Textielbonden vragen 16 pet. in drie jaar Zuid-Slavië voert visum weer in PROTESTMARS keijzer tapijt KAMERBREED LEEFTIJD batterijen TWEEDE KEER Daarom, daarom, daarom: Davitamon 10. Elke dag. AllemaaL DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 ADVERTENTIE LEIDEN Het bestuur van de Ne derlandse Studenten Raad gaat 'n kort geding tegen de Leidse universiteit voeren, tenzij het bestuur van de me dische faculteit voor donderdagavond de numerus fixus herroept De NSR vindt de maatregel, waar toe onlangs door het faculteitsbestuur werd besloten, in strijd met de Grond wet en de Wet op het wetenschappe lijk onderwijs. De decaan van de me dische faculteit, prof. dr. M. K. Pola- no, is gisteren In een telegram op de hoogte gesteld. De NSR meent dat d« medische fa culteit in Leiden de propaedeuse wil gebruiken voor een doel waarvoor de wetgever hem niet heeft bedoeld. De raad beroept zich op het Academische Statuut waarin staat, dat „het propae- deutisch examen moet dienen om de geschiktheid van de student voor de verdere studie te bepalen". De facul teit zou het examen daarentegen wil len gebruiken om „op zidh geschikte studenten de toelating tot het tweede studiejaar te weigeren op grond van een eventueel plaatsgebrek in de late re studiejaren". Ook stelt NSR dat het besluit van de medische faculteit in strijd is met de voorlichting, die indertijd aan aanko mende studenten is gegeven. Toen werd gewaarschuwd voor wachttijden in de klinische fase, maar niet voor selectie op andere gronden dan de in dividuele geschiktheid van de student. Komt het tot een kort geding, dan zal een groep eerstejaars studenten in de medicijnen als mede-eiser optreden. Morgenmiddag is er een protest mars van studenten in de medicijnen in Den Haag, waar dan de besprekin gen over de ontwerp-begrotirug van '69 tussen de vaste onderwijscommis sie in de Tweede Kamer en minister Veringa beginnen. Ook het Verbond van medische studenten in Nederland, die de faculteitsverenigingen overkoe pelt, heeft zidh inmiddels achter de massademonstratie gesteld. De facul- tedtsverenigingen hadden de numerus fixus indertijd onder voorwaarden als een noodmaatregel aanvaard. ADVERTENTIE v.a. I p.m.2 POSTBUS 39 - HILVERSUM UTRECHT Het recidivisme van de weggebruiker onder invloed is niet alleen kwantitatief, maar ook kwalita tief een ernstige zaak. Ruim dertig procent van hen begaat dit misdrijf meermalen. De helft ervan staat binnen drie jaar weer voor de rechter. Dit blijkt uit een onderzoek van prof. dr. W. Buikhuisen en dr. Jac. van We- ringh. Uit het onderzoek werd duidelijk, dat de aanhouding door de politie, het nachtje op het bureau en de rechts zaak onvoldoende gelegenheid bieden om te leren. Een groot aantal automobilisten gaat na de veroordeling rustig door. Van hen wordt zelfs één op de twintig nog vier of meer keer na het eerste vonnis veroordeeld wegens het rijden onder in vloed. In 1956 werden 5609 mensen veroor deeld voor het rijden onder invloed. Daarvan was 24 procent recidivist In 1963 werd 31 procent van de in totaal 5271 gevallen opnieuw voor hetzelfde, misdrijf veroordeeld. Gebleken is dat twintig procent van de uiteindelijke recivisten binnen een jaar weer in de oude fout vervalt; na twee jaar is dit percentage opgelopen tot 35. Vijf procent van de veroordeel den recidiveert al in de periode waarin het rijbewijs is Ingetrokken. Er bestaat een nauw verband tussen de leeftijd en het recidivisme. Hoe jon ger men is ten tijde van het vonnis, hoe groter de kans dat men nog eens voor hetzelfde misdrijf met de justitie in aanraking komt. Het recidivisme onder jeugddelinquenten nadert zelfs de vijftig procent. Boven de 45 jaar recidiveert men naar verhouding wei nig. De groep jeugdige rijders onder in vloed (tot dertig jaar) vertoont een iets grotere neiging te recidiveren. Het meest komt het echter voor in de leef tijd van dertig tot 45 jaar. BREUGEL Op vijfhonderd meter van een nieuwe woonwijk in het Noord brabantse dorp Breugel is gistermorgen, zoals wij in een deel van onze oplage al meldden, een Nederlandse straaljager met een Belgische vlieger neergestort. De vlieger de 21-jarige adjudant P. J. J. van Raamdonck uit Dendermon- de kwam om het leven. Hij werd teruggevonden in een weiland waar het brandende toestel zich na enkele explosies in de grond had geboord. De oorzaak van het ongeluk is niet duidelijk. Het toestel een Thunder- streak van de vliegbasis Eindhoven maakte deel uit van een formatie van vier straaljagers, die terugkeerde van een oefenvlucht naar Vlieland. De ma chine van adjudant Van Raamdonck maakte zich plotseling los van de groep en raakte in een vrille. Het radiocon tact werd onmiddellijk verbroken. Kort voor het toestel neerstortte, wierp de vlieger nog beide brandstof tanks af. Een ervan trof de nok van de boerderij van landbouwer A. Swin- kels aan de Lieshoutseweg. De alleen wonende man stond achter het huis en zag hoe de tank een gat in het dak sloeg. De tweede benzinetank kwam in een naburig bos terecht. Landbouwer H. Beniers was met zijn tractor aan het ploegen op enkele tien tallen meters van de plaats, waar de Thunderstreak zich in de grond boorde. Hij zag de jager met de bakboordvleu gel omlaag recht op zich afkomen en hij hoorde een serie explosies. „Het leek wel of er munitie aan boord was", vertelde de hevig geschrokken man. Hij had ook gezien hoe een koe van buurman B. van Maasakkers door het vliegtuig werd verpletterd. Hoewel adjudant Van Raamdonck zijn brevet al had, was hij nog niet helemaal operationeel op de straalja gers. Daarom volgde hij in Eindhoven de gecombineerde Nederlands-Belgische conversiecursus. ADVERTENTIE die móéten wel goed zijn! VOORBURG Een wetenschappelijk onderzoek naar de ernst en de plaats van verwondingen van auto-inzittenden die bij ongevallen betrokken waren, dreigt ernstig te worden vertraagd door gebrek aan medewerking van de auto mobilisten, aldus de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid. Automobilisten die bij een verkeers ongeval betrokken waren, krijgen een enquêteformulier thuisgestuurd, met o.a. het verzoek in te vullen of zij een autogordel droegen of niet. Met de hier uit verkregen gegevens kunnen de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV), het Instituut voor Biomechanica en Revalidatie van de Vrije Universiteit te Amsterdam en het RAI-TNO-Instituut voor Wegtrans portmiddelen een vergelijkend onderzoek doen. Tot nog toe werd slechts minder dan de helft van de verzonden formulie ren aan de SWOV geretourneerd. De re sultaten blijven dan ook beneden de toch al vrij lage verwachtingen. De SWOV vermoedt dat, naast het feit dat in de enquête nadrukkelijk wordt ge steld dat de gegevens volledig anoniem blijven. Er staat al vast, dat eventuele concrete, op onderzoek steunende, ad viezen over welk type autogordel het beste is voor een bepaald type auto, pas tegen 1973 kunnen worden verwacht als de medewerking van de betrokkenen bij auto-ongevallen niet verbetert, al dus de SWOV. MEPPEL Ongeveer veertig mest- kalveren vonden maandagmorgen om 4 uur by 'n verkeersongeluk op de Ryks- weg 31 (Assen Meppel) onder Havel- te de verdrinkingsdood. De dieren zaten in een vrachtauto, die op onverklaarbare wijze de Drent se Hoofdvaart inreed. Ongeveer twin tig kalveren kwamen er levend af. Enkele dieren waren de wal opgekro pen, andere stonden boven op de vrachtauto toen de politie arriveerde. De 22-jarige, bestuurder van de vracht auto, G. A. 'H. uit De Wilp, had zich zelf weten te bevrijden en had zwem mend de wal bereikt. Hij had geen ver wondingen opgelopen. De vrachtauto was van het expeditiebedrijf Nicolai ,uit De Wilp. De chauffeurwas met zijn kalveren op weg naar een abattoir in Nijmegen. Een kraanwagen is het groot ste deel van de morgen bezig geweest de vrachtauto met truck op het droge te brengen. Vanaf half negen moest het verkeer worden omgeleid. Men is ook uren bezig geweest om de dode kal veren op te vissen. Enkele dieren wa ren afgedreven tot aan de Pijlerbrug bij Meppel, ongeveer tien kilometer verder. BELGRADO Het Zuidslavische persbureau Tan joeg is ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan door president Tito onderscheiden met de „Orde van Verdienste". Bergingsploegen aan het werk bij het wrak van de verongeluk te straaljager. RENKUM Maandagavond is de 64- jarige mevrouw E. L. J. Baggerman- Rutten uit Oosterbeek om het leven ge komen, nadat zy b(j het oversteken van de Utrechtseweg was aangereden door een personenauto. HEERLEN Het 17-jarig meisje M. B. uit Roermond *is in het ziekenhuis te Heerlen overleden aan de verwondingen die zij opliep toen zij zondagavond met haar bromfiets tijdens slecht weer op de Wilhelminalaan te Roermond tegen een geparkeerde auto was gereden. BRUNSSUM Op de Vijverlaan te Brunssum is maandagavond de 17-jarige scholier J. Offerman uit Heerlerheide verongelukt. De jongeman kwam met zijn bromfiets in aanrijding met een fiet ser. BUDEL De 41-jarige in Nederland wonende Spanjaard J. Manalase uit Maasniel is maandag te Hamont aan de Belgisch-Nederlandse grens bij Budel, door een auto aangereden en op slag gedood. SOMEREN Het 15-jarige meisje B. Martens uit Someren is zondagavond om het leven gekomen, toen de auto, waar in zij zat, na een inhaalmanoeuvre be gon te slippen en in botsing kwam met een tegemoetkomende vrachtwagen. Het meisje was op slag dood. Het ongeluk gebeurde bij sluis 13 van de Zuid-Wil lemsvaart. Vijf andere meisjes, die ook in de auto zaten, werden meer of min der ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis te Weert. REUSEL Brj het per fiets overste ken van een kruispunt in zijn woonplaats Reusel (N.Br.) is de 56-jarige gemeente arbeider A. Dirkx maandagavond aange reden door een personenauto en ter plaatse overleden. UTRECHT De 13-jarige Utrechtse scholier Herma Albertsma is maandag middag in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht overleden aan de verwondin gen, die zij even na het middaguur had opgelopen bij een verkeersongeluk. Het meisje stak plotseling op haar fiets de Briljantweg over. Zij werd aangereden door een motorrijder. HILVERSUM Wanneer er op het ogenblik algemene verkiezingen zouden wor den gehouden, zou D'66 als de grote winnaar uit de strijd komen. In dat opzicht stemt 't resultaat van een enquête van de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws van de VARA overeen met een vorige week gepubliceerd onderzoek van de dag bladcombinatie Grote Provinciale Dagbladen (GPD). Ook Achter het Nieuws is evenals de GPD tot de conclusie gekomen, dat de Partij van de Arbeid er bij verkiezingen als grootste partij zou uitkomen. .Van een grote winst voor de WD, die de enquête van de GPD aangaf, bleek uit de gister avond voor de televisie gebrachte uitslag van 't onderzoek van Achter het Nieuws evenwel niets. Volgens Achter het Nieuws en de GPD zouden thans gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer aldus uitvallen: KVP PvdA VVD ARP CHU D'66 CPN PSP SGP GPV Boeren (Koekoek) Groep-Harmsen Radicalen bestaande Achter het zetelverdeling nieuws GPD 37 30 39 36 17 16 23 15 16 14 12 10 14 19 19 5 3 2 4 3 5 3 2 2 1 3 2 2 4 3 2 3 150 150 150 ADVERTENTIE zit de gehele dag stevig op zijn plaats I t meer nodig, dat Uw fjebit bij het spreken, eten, la die osschiet of verschuift. Een weini Thans is het niet meer nod kunst na, i, lachen of niezen Dentofix- poeder op de gebitsplaat, en deze onge makken bestaan voor U niet meer; Dento- fix geeft U een cagekend gevoel van zeker heid en welbehag'en. Aangenaam en hygië nisch in het gebruik. Tevredenheid gegaran deerd. Verkrijgbaar in discrete, neutral» plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft gisteren weer twee verdachten aangehouden In de zwen- delzaak, waarbij uit Duitsland inge voerde oude auto's als nieuw werden verkocht. In totaal zijn nu zeven men sen aangehouden. Van hen zijn de 27- jarige garagehouder J. K. uit Wou- brugge en garagehouder P. B. W. uit Eemnes weer vrijgelaten. Hun hande lingen onjuiste opgave van gegevens voor kentekenbewijzen maken pre ventieve hechtenis onmogelijk. Commissaris P. L. Landman, chef van politiebureau Singel, meent dat het bij deze zwendelzaak om ongeveer hon derd auto's gaat, waarvan er ruim zes tig zijn verkocht. De winst per auto schatte hij op ongeveer vijftienhon derd gulden. Bij de politie zijn thans vijf aangif ten binnen van mensen die in het afge lopen jaar een dergelijke kneus voor nieuw hebben gekocht. Er worden nog meer aangiften en meer arrestaties verwacht AMSTERDAM De 74-jarige alleen wonende vrouw N. F. Möller heeft drie weken dood In haar huis aan de Plan- ciusstraat gelegen voor zij door haar buiten Amsterdam wonende zuster ont dekt werd. RILLAND-BATH Drie Belgische sportvissers zijn vermoedelijk verdron ken in de Westerschelde bij het Zeeuw se Rilland-Bath. Zij waren zondagmorgen uitgevaren met een roeiboot met buitenboordmo tor. Gisteren spoelden enkele kleding stukken, de roeispanen en een kistje met visserij artikelen aan. Vandaag zou de waterpolitie met dreggen beginnen. ROTTERDAM Het Nederlandse vrachtschip Eemland heeft gisteren op de Atlantische Oceaan veertien op varenden gered van de Griekse tanker Spyros Lemos. Tien anderen werden uit een reddingboot opgepikt door de Britse onderzeeër Odin. Een dag eer der was een bemanningslid gered door een Finse vrachtvaarder. Deze zeeman moet danig in de war zijn ge weest. Hij had verteld dat de tanker, de vroegere Pendrecht van Phs. van Ommeren, zondagochtend was gebro ken en dat het achterschip vrijwel on middellijk was gezonken. Maar de Britse ertstanker Marble Warwick vond gistermorgen het ach terschip ongeveer tachtig kilometer verwijderd van het voorschip. En in tussen is gebleken, dat de tanker vrij dag al in tweeën is gebroken. De En gelsen vierden een sloep, maar moes ten hun reddingspoging staken omdat het roer van de sloep werd vernield. Toen kwam de Eemland van de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd uit Am sterdam. Onder leiding van kapitein F. W. J. Koorn (45) werden de der tien mannen, die nog aan boord wa ren, overgenomen. Het aantal gered den kwam hiermee op 25 en blijkens een telegram van de Eemland, wor den nog vijf zeelieden vermist. Zij moeten te water zijn geraakt bij het breken en aangenomen wordt, dat zij zijn verdronken. De geredden, hebben - deels in een sloep en deels op het achterschip van de Spyros Lemos - drie dagen en nachten op hulp gewacht. Zij waren de uitputting nabij. Sommigen waren gewond. De Eemland wordt donderdagmor gen met de veertien overlevenden in Amsterdam verwacht. Het is voor de tweede keer in vier jaar dat de tanker in zeer ernstige moeilijkheden is gekomen. Toen het schip nog als Pendrecht onder Neder landse vlag voer, zakte het in februa ri 1965 op de Rio de Ia Plata op hon derd kilometer van Buenos Aires (Ar gentinië) midscheeps door. De gezagvoerder besloot het voor alle zekerheid in de zachte modder aan de grond te zetten. Het gevolg was dat er een „vouw" in hetdek ontstond. De Pendrecht werd ter plaatse ge lost en naar Montevideo gesleept. ge- door Daar werd het schip door midden sneden. -De beide delen werden de Elbe van L. Smit Co. in één sleep naar Schiedam gebracht. De werf Wilton-Fijenoord maakte er weer een schip van. Kort voor deze operatie was voltooid, werd de tanker voor Van Ommeren aan een Griekse reder verkocht die hem onder de Liberiaan se vlag in de vaart bracht. Nu drijft het schip opnieuw in twee stukken ter hoogte van Kaap Finister- re op de Atlantische Oceaan. Is het toeval of heeft ergens een verborgen fout geschuild? „Er zal wel ergens een fout In de constructie hebben gezeten" meent een woordvoerder van Van Ommeren. „Een verborgen gebr.ek aan een schip is vrijwel uitgesloten", is het oordeel van de scheepvaartinspectie. „De tekeningen worden voor de bouw gekeurd door een klasse-bureau en de scheepvaartinspectie. Tijdens de bouw komt daar nog eens het toezicht van de werf en van de reder bij." „Het moet toeval zijn. Alleen als een tanker verkeerd beladen of gebal last wordt, kunnen er spanningen op treden waarmee in de voorschriften geen rekening wordt gehouden." Het onderzoek van Achter het Nieuws geeft een ongunstige leeftijdsopbouw voor de PvdA aan. De geringste aanhang vindt deze partij onder 21 tot dertigjari gen (18,5 procent); de grootste aanhang onder mensen van 65 en ouder. Bij D'66 is het, aldus de enquête, net andersom. Zij krijgt 25,8 procent in de groep van 21 tot dertig jaar-en maar twee procent van mensen van 65 jaar en ouder. De KVP is de partij van de middelbare leeftijd. De WD heeft een redelijke aan hang onder de jeugd (11,8 procent); die loopt op in de leeftijdsgroep van 31 tot veertig jaar en neemt dan weer af. De AR heeft een leeftijdsopbouw die te ver gelijken is met die van de PvdA- De Ra dicalen lijken in leeftijdsopbouw het meest op D'66. Achter het Nieuws hield ook een en quête onder negenhonderd leerlingen van middelbare scholen in Utrecht. Daar kwam D'66 met 26,5 procent als sterkste partij naar voren. Daarna volgden WD (14,4), PvdA (8,7), ARP (6,3). PSP (5,5), Radicalen (5,2) en tenslotte de KVP met 4,8 procent. DEN HAAG Hoewel het midden- en kleinbedrijf het op dit ogenblik bij zonder moeilijk heeft, ziet de toekomst voor deze ondernemers er niet somher uit. Dit verklaarde gistermiddag mun ter Witteveen (Financiën) in de alge mene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité in het Haagse congrescentrum. Hij sprak daar over het economische klimaat voor de kleine ondernemer. De overheid zal de kleine onderne mer moeten helpen, aldus de minister. Niet door het verlenen van belasting voordelen, maar door het ontwikkelen van de „eigen zelfstandige kracht. Dit is een goed liberaal principe", aldus minister Witteveen. Hij verwacht veel van het onderzoek naar de verschillen in belastingdruk voor de ondernemers en de werkne mers. Mogelijk blijkt uit dit onderzoek dat er speciale belastingfaciliteiten voor de ondernemers zullen moeten worden getroffen. DEN HAAG Minister Polak kon digde gisteren aan, dat hij tegen april volgend jaar een voorontwerp van een nieuwe Politiewet zal toezenden aan de commissarissen van de Koningin, de procureurs-generaal, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, politievakor ganisaties en andere betrokkenen. De minister van Justitie zegde de Tweede Kamer toe, dat hij over deze algehele herziening van de Politiewet zeer nauwgezet overleg zal plegen. De uitgangspunten daarbij zijn, dat de rijks- en gemeentepolitie bliven gehand haafd en dat er ook een evenwichtige inspraak zal blijven van bestuursorga nen (provinciale en gemeentelijke bestu ren) en van justitie bij het beheer over de politie. Bij de herziening van de Politiewet zal ook het vraagstuk van de verschil lende vormen van gemeentelijke samen werking en agglomeraties worden be trokken. Prof. Polak zei te hopen, dat hij nog in deze kabinetsperiode, dus vóór 1971, een nieuwe Politiewet tot stand zal kunnen brengen. O De Geldropse politie heeft gisteren zestien honden uit een oude personen auto gehaald. De handelaar V. (60) uit Valkenswaard is bekeurd. Negen van de dieren waren in de kofferruimte op geslagen. Alle honden zijn naar het asiel in Asten gebracht. UTRECHT De drie vakbonden voor de textiel- en kledingindustrie hebben de textielwerkgeversfederatie voorgesteld, opnieuw een driejarige collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten. De huidige cao's voor de tex tiel- en de confectie-industrie lopen op 31 december van dit jaar af. In de textielindustrie (ongeveer 60.000 handarbeiders) willen de bon den de basisuurlonen verhogen met 5,8 procent in 1969, met 5 procent in 1970 en met 5 procent in 1971, exclu sief een indexclausule voor 1970 en 1971 van maximaal 2 procent. Van de genoemde percentages kan volgend jaar 0,2 procent worden be steed aan de minimum vakantietoe slag en in 1970 en 1971 0,2 procent voor de verbetering van de jeugdloon- tabellen en 0,75 procent voor arbeids tijdverkorting. De bonden gaan er dus van uit, dat de kosten van de arbeids tijdverkorting ad 1,5 procent (0,75 pro cent per 1 januari 1970 en 0,75 procent per 1 januari 1971) voor rekening van de werknemers komen. De voorstellen voor de nieuwe cao voor de confectie-industrie (plm. 55.000 handarbeiders) zijn vrijwel identiek aan die voor de textiel-cao, met dien verstande dat voor 1969 een loonsverhoging van 6 in plaats van 5,8 procent wordt voorgesteld waarvan 0,1 procent kan worden besteed aan de minimum vakantietoeslag. Verder* moet een aantal cao-artike len nog worden aangepast aan al ge nomen of nog te nemen wettelijke maatregelen. Gedurende de looptijd van de nieu we cao willen de bonden met de werk gevers praten over de mogelijkheid van een geïntegreerde cao voor hand arbeiders en beambten. DEN HAAG Nederlanders die naar Zuid-Slavië willen, zullen weer in het bezit moeten zijn van een visum. De laatste twee jaar was dat niet no dig. Zuid-Slavië had de visumplicht ter gelegenheid van het „wereldjaar van het toerisme" (1967) tijdelijk afge schaft en verlengde dit jaar deze maat regel tot 1 november. Volgens de heer K. Voykopekic, di recteur van het Zuidslavische Ver keersbureau in Den Haag, hebben in die periode 26 landen, waaronder West- Duitsland, Italië en Oostenrijk, het voorbeeld van zijn land gevolgd. Zij stelden op hun beurt het visum niet meer verplicht voor de Zuidslaviërs. Nederland deed hieraan niet mee en valt daarom, in tegenstelling tot de 26 landen, nu weer onder de visumbepa lingen. TAe ruim een miljoen bejaarden in Nederland willen op hun tijd allemaal zitten: goed, gemak kelijk of lekker. Maar de bejaar- denstoel bestaat niet. Daarom ging de Raad voor de Industriële Vormgeving er gisteren in het RAl-Congrescentrum eens goed voor zitten. Een studiedag, hele maal gewijd aan het zitten van oudere mensen. Het bleek allemaal niet zo ge makkelijk te zijn. Een man wil anders zitten dan een vrouw. Dat bracht dr. J. W. M. Michels tot de zeer mannelijke verzuchting: ,,Ik hoop dat ik te zijner tijd in mijn bejaardencentrum een lekke re, luie, gemakkelijke stoel zal vinden." De fabrikant, die een gemakke lijke stoel wil maken, loopt tegen verschillende eisen op. Daarom zei de heer J. C. Boudri (econo misch adviseur): Waarom zijn er in bepaalde stoelen niet be paalde maten? Dan kwamen gro te èn kleine mensen aan hun trek ken". En: „In een winkel zitten alle stoelen lekker als je lang ge lopen hebt. Daarom zouden we stoelen niet daar moeten bestel len, maar ze eerst thuis op zicht moeten laten komen." Drs. J. Visser droeg als direc teur van de Nederlandse Federa tie voor Bejaardenzorg andere eisen aan. Tegen fabrikanten en ontwerpers in de zaal zei hij: „De markt is breed, maar wilt u wel rekening houden met de kleine af metingen van de kamertjes in be jaardentehuizen? De koopkracht is in de regel niet groot. Twee- honderduizend bejaarden moeten zich met alleen de A.O.W. redden. Zorg daarom voor een betaalbare stoel." De heer Boudri noemde tenslot te toch een aantal maatstaven: Een bejaardenstoel moet stabiel zijn, niet te zwaar, noch te licht. Een goede stoel moet ongeveer veertig centimeter hoog zijn, goed breed, met een rugleuning die hoog genoeg is om het hoofd te steunen, beklede, niet te korte armleuningen, een ademende be kleding en een iets achter overhel lende zitting." Aan het adres van iedereen zei de heer Boudri: „Na onze school leeftijd plegen wij een niet te ex cuseren roofbouw op ons lichaam. Van een broodnodig onderhoud is amper sprake. Deden we dat wel, dan zouden wij er als bejaarden heel wat beter aan toe zijn." ADVERTENTIE Davitamon 10, het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en

De Vallei | 1968 | | pagina 7