AMATEURELFTAL WEDSTRIJD VAN WON IN AANTREKKELIJKE WEST-DUITSLAND: 1-0 Post/Schulze op laatste moment geklopt Schotland had veel moeite met Oostenrijk: 2-1 Aad Jansen: „Als het niet meer gaat, stop ik er mee" Geurig nieuws Voortrekker Aromatic pijptabak een creatie apart! Europa Cup III Prognose betaald voetbal KERK: MEVR. ONASSIS IS AFVALLIGE Nederland won goud in Rolstoel Olympiade Schaakteam heeft kans op eerste plaats Schockemöhle komt naar Zuidlaren Tour start volgend jaar op 25 juni Italiaan Borghetti wereldkampioen op de sprint Boksers geschorst Zweden plaatste zich in tweede ronde Brazilië versloeg „rest van de wereld" HONKBALNEGENTAL NIET NAAR WK In Sovjet-Unie eerste hart transplantatie Koersen Duindigt Noorwegen verraste Frankrijk: 1-0 Pessoa won in New York NA K.O.-NEDERLAAG Uitrusten Manager Rox weg bij MVV Al gauw Roemenië gelijk Politie pakte vier na ongeluk gevluchte lui in park jongeli Zesdaagse Frankfort Voorronden WK voetbal Koning Gustaafbeker Een goed bericht voor mannen die de pijp graag stoppen met een lichte, gearomatiseerde tabak. Naast Voortrekker Naturel is er nu ook een voortreffelijke Voortrekker Aromatic pijptabak. Door Theodorus Niemeyer gecreëerd uit 12 geurige tabakken. Een volgeurige en tegelijkertijd opmerkelijk lichte en zachte ontdekking voor f 1.25 per pakje. THEODORUS NIEJVIEYER -steeds weer nieuw pijprook genoegen! VRAGENLIJST ONBEKEND VERBAZING Straf Pagina DONDERDAG 7 NOVEMBER 1968 VEENDAM Vijf minuten voor afloop van het tinte lende amateurduel NederlandWest-Duitsland beleefde Leo Holl van het Leidse UVS in de felle schijnwerpers op het sportpark te Veendam de thrill van zijn leven. Snel naar binnengekomen gooide hij al zijn gewicht enal zijn moed achter de bal om vervolgens een schot los te laten' dat voor het Nederlandse elftal een gouden doelpunt be tekende. TEL AVIV Nederland heeft giste re, bij de 17e internationale Stoke- Mandeville Spelen voor gehandicapten bij het zwemmen een gouden medaille gewonnen. De Engelse zwemmers hebben hun land de leiding gegeven met zes gou den medailles op de tweede dag van de Spelen. Frankrijk en Duitsland hadden ieder vier gouden plakken en Australië en de Verenigde Staten hadden er ieder drie. Op de schermnummers won Italië drie maal zowel het goud als het zilver en het brons. LUGANO Het Nederlandse schaak team heeft alle kans op de eerste plaats van de B-groep op de schaakolympiade in Lugano te eindigen. Woensdagavond leed Engeland in de laatste ronde ver rassend een nederlaag (1,5 - 2,5) tegen Zwitserland, terwijl Nederland voorlo pig een voorsprong tegen Oostenrijk nam: 1,5 - 0,5 en twee afgebroken par tijen. De achterstand van Nederland op de Engelsen bedraagt slechts een half punt, zodat Nederland uit de twee af gebroken partijen een punt moet beha len om als eerste in deze groep te ein digen. De uitslagen van de dertiende en laatste ronde luidden: Groep A: Hon garije - West-Duitsland 1-2 (1 afg.); Roemenië - Denemarken 2-1 (1 afg.); Verenigde Staten - Oost-Duitsland 1-2 (1 afg.); Argentinië - Polen 1-1 (2 afg.); Zuidslavië - Tsjecho-Slowakije 2,5-1,5. Groep B: Engeland - Zwitserland 1,5- 2,5; Brazilië - België 2,5 - 1,5; Neder land - Oostenrijk 1,5-0,5 (2 afg.); Mon golië - Finland 1,5-0,5 (2 afg.); Zweden - IJsland 2-2; Cuba - Schotland 2-1 (1 afg.); Spanje - Israël 2-2. ZUIDLAREN Aan. het concours- hippique dat op 12, 13 en 14 december in Zuidlaren wordt gehouden zal de Westduitser Schockemöhle deelnemen naast een aantal ruiters, die. nu al be kend zijn: Meyer en Snoek (W-Duits- land), Lef rant en Parot (Fr) en de Nederlanders Ebben, Velstra, Maathuis en Brugman. DEN HAAG Het was gisteren weer gezellig in de stal te blijven zou Je zeggen, maar de paarden hebben dat zelf niet uit te maken en dus wa ren de velden op Duindigt aardig ge vuld. Voor de dappere toeschouwers waren er wat vuurpotten neergezet; romantisch was het wel maar afdoen de naturlijk niet. Opvallend was dat zowel bij de dra vers als bij de renpaarden juist in de jongste lichting de velden het dichtst bezet waren: respectievelijk twaalf en dertien paarden. In beide gevallen ook deed de favoriet zijn plicht. Wegspuiten Hertogin van Gelder is pas laat gaan koersen dit jaar, maar zij kan al veel. Behalve een surplus aan snelheid is zij zeer gezeglijk want braaf schar relde zij zich in het volle veld naar voren terwijl zij kennelijk zin had juist keihard de rest te passeren en uit te lachen. Na het secure werk kreeg zij de vrije teugel; eigenaar-rijder Hendrikx had toen gezien dat het „niet meer stuk" kon en liet zijn Her togin wegspuiten. Iets minder trouw was nog Hovi Lady, ook een paard uit het laatste startvlak. Zij zal nauwelijks minder snel zijn dan de Hertogin, maar zij vergat, wat wel en wat niet mocht en ging in telgang over de eidstreep. Ge diskwalificeerd aldus als tweede. Bij de jonge renpaarden was de eminente Belg Muyldermans aanwezig om Lucky Boy te rijden. Man en paard waren ruim goed genoeg voor de winst al was het vechten tot het einde van Trouble S., waarop Perkins vergeefs streed om zijn kans te behouden en Nederlands eerste jockey te zijn dit jaar. Op afstand werd Willy derde; vrij goed gezien zijn hoogste gewicht dat op de zware baan flink meetelde. De uitslagen waren: Nora Spencerprijs: 1. Gay Fez (M W M Lange) 21.3.7 2. Godfried van S. 3. Gravin Zeppeline. Winn 2.40 pl 1.80 3.50 1.60 kopp 7.60 cov 9.70 trio 109.20. Nancy Leeprys: 1. Dynamiet (M Vergay) 1.26- 2. Ecce van Akkerendam 3. Geus Akerendam. Win 42.40 pl 4.- 1.30 1.80 kopp 6.- cov. 3.60 trio 661.60 Nevada L-prijs: 1. Hertogin v. Gelre (J J Hendrikx) 1.30.2 2. Hessidor 3. Helene Hanover. Winn 2.50 pl 1.60 2.20 1.90 kopp 6.10 cov 7.40. Rqke-prys: 1. Crystal Heny (G L J Kleyweg) 1.25- 2. Carmania 3. Franci- na. Winn 8.30 pl 2.70 1.80 1.90 kopp 8.10 cov 4.20 trio 249.90. New Asterprijs: 1. Faith' Hollandia (W Stort) 1.26.7 2. Ghia 3. C van Rood en Noot. Winn 1.80 pl 1.50 2.10 kopp 3.50 cov 3.70. Kalidaprijs: 1. Goldprise (J J Hen drikx) 1.28.2 2. Grietje 3. Gunnar Dear Winn 2.80 pl 1.90 1.80 2.50 kopp 6.60 cov 3.70. Troostprijs: 1. Lucky Boy (J Muyl dermans) 2. Trouble S 3. Willy Winn 1.70 pl 1.30 2.40 1.70 kopp 10.- cov 11.80 trio 493.70. Fokkerijprijs, eerste afdeling: 1. Pa dre Bramo (A Borland) 2. Pixicata 3. Blason. Winn 6.- pl 6.50 3.40 kopp 19.60 cov 6.30. Tweede afdeling: 1. Aracan (E Scheikl) 2. Moonstar 3. Wilmar. Winn 5.50 pl 3.40 1.90 kopp 8.80 cov 3.70. Totalisator-omzet f 116.513,-. Windkracht acht en striemende regen zijn noch voor Nederland, noch voor West-Duitsland een handicap geweest om er een aantrekkelijke ontmoeting van te maken. De Duitsers hadden een sterkere start en met snelle, wervelen de driehoekscombinaties testten zij bij herhaling de verdediging van Neder land, waarin vooral Mei van het Am sterdamse DCG voortreffelijk speelde. De mogelijkheden die de te gehaaste en te driftige voorhoede van Duitsland kreeg, bleven zeer beperkt. Doelman Wever van Sportclub Assen kreeg dus nauwelijks gelegenheid zijn niet geringe capaciteiten te demonstre ren. Nederland bepaalde zich intussen hoofdzakelijk tot gevaarlijke uitvals- stoten, waarin evenwel het raffinement ontbrak om de stevige vijandèlijke de fensie ernstig te verontrusten. Rust 0-0. In de tweede helft met de storm als bondgenoot ontwikkelde Oranje 'n hoog tempo en met dikwijls uitstekend voet bal ontwrichtte het de achterhoede van West-Duitsland. Er kwamen mogelijk heden voor de voorhoede om de be- ginstand te veranderen, maar er werd te lang gewacht om de sluitende aan vallen op juiste wijze af te ronden. Alles wees in de richting dat de finish van deze boeiende strijd bereikt zou worden met een compromis. Tot het moment waarop Holl zich met de afwikkeling van een aanval bemoeide en duizend verkleumde en verregende supporters donkere geluiden konden produceren. Het bleef tot afloop 10. Velen van de spelers hadden de dou ches vervolgens hard nodig. FRANKFORT Het Duits-Belgi sche duo Rudi Altig/Patrick Scrcu heeft de zesdaagse van Frankfort ge wonnen. Peter Post eindigde met z(jn Duitse partner Wolfgang Schulze op de tweede plaats. Derde werden, met een ronde achterstand, Dieter Kemper en Horst Oldenburg. Altig en Sercu behaalden hun zege na een zeldzaam spannende eindstrijd. Tot anderhalf uur voor het einde scheen Peter Post samen met Wolf gang Schulze naar zijn vijfenveertigste zesdaagse-zege te snellen. Toen echter zette Altig, die vorig jaar in Frankfort in de laatste minuten door Post was verslagen met de niet geringe steun van Patrick Sercu een felle achtervol ging in, die hem vijftien minuten voor Als een standbeeld van geluk bleef Holl seeondenlang staan tot het moment dat alle spelers van Nederland hem om de nek vlogen: 1O. Het wanhoopsoffensief van Duitsland om op zijn minst een gelijk spel te bereiken, bleef ook in de spannende eindfase stranden op de ver dediging van Nederland, die anderhalf uur lang veelvul dig haar solidariteit bewees. Vermoeid en bemodderd haalde Oranje de finish met de kleinst mogelijke zege. Opstellingen: Nederland (4-3-3) Wever (Sportclub Assen); Van der Avoird (TSC), Van Londen (De Graafschap), Mei (DCG), De Vries (ZW); Hoek (ZW), Leget (UVS), Jan de Wit (ZVV); Holl (UVS), Mulder (DCG), Snoeck (Xerxes). West-Duitsland (4-2-4): Schulte; Ah- mann, Bleidick Mietz, K. Schmidt; Kélffler, Bergfelder; Algar Zobel, E. Schmidt, Thalen. PARIJS De Ronde van Frankrijk zal het volgend jaar worden verreden van 25 juni tot 20 juli. De Ronde van de Toekomst zal opnieuw van d^ gro te ronde worden gescheiden en is vast gesteld van 12 tot 21 september. Van de komende Tour, die, zoals be kend, uit Roubaix zal vertrekken, zijn reeds elf etappeplaatsen bekend. Ver moedelijk zal de eerste rit van Rou baix naar Woluwe-Sint Pieter bij Brus sel gaan en de tweede van Brussel naar Charleville-Mezières aan de Frans-Belgische grens. De keuze van deze stad maakt het mogelijk, dat een klein deel van het parcours door Ne derland gelegd zou kunnen worden. Een bevestiging hiervan hebben wij nog niet kunnen krijgen. Vermoedelijk loopt het parcours via Créteil bij Compiègne naar het oosten van het land, waar Nancy, Muhlhouse, Belfort, Divone-les-Bains de Tour zullen ontvangen voordat zij via een eerste Alpenrit in Thonon-les- Baing arriveert. Verder staat vast dat Augagne bij Marseille etappeplaats wordt, evenals Revel bij Toulouse, Brive ten noorden daarvan, en Clermont-Ferrand. MONTEVIDO De Italiaan Luigi Borghetti is woensdagavond in Monte video wereldkampioen op de sprint ge worden in 3 spannende races, waar van twee met foto-finish, tegen de Deen Niels Fredborg, die als tweede eindigde. De Belg Robert van Lancker won brons, en verwees de Italiaan Giordan Turrini naar de vierde plaats. De overwinning van Borghetti betekent het eerste goud voor Italië in de we reldkampioenschappen van dit jaar. De scheidsrechters hebben een twee de protest van Fredborg verworpen. Borghetti won met een halve wielleng- te. BOEDAPEST De Hongaarse Boks- associatie heeft vijf boksers geschorst omdat zij zich op de Olympische Spe len van Mexico ..niet volgens de re gels" zouden hebben gedragen. Het be treft hier Tibor Badari, Laszlo Gula, Istvan Galil, Janos Kajdi en Gyula Szabo. De boksassociatie heeft niet bekend gemaakt op welke manier de boksers zich in Mexico misdragen heb ben. GLASGOW Schotland heeft woens dagavond zijn eerste wedstrijd voor groep 7 van de voorronden van het we reldkampioenschap voetbal 1970 tegen Oostenrijk met 2-1 gewonnen. De rust stand van deze wedstrijd, die in Hamp den Park werd gespeeld, was 1-1. Ruim 100.000 toeschouwers woonden den ontmoeting bij. De Schotten hebben de grootste moei te gehad om de zege veilig te stellen. Door Starek nam Oostenrijk, dat bij zonder goed speelde, in de derde mi nuut de leiding. De Schot Denis Law scoorde kort daarop de gelijkmaker. Tot een kwartier voor het einde moes ten de Schotse supporters wa'chten, voQr dat het winnende doelpunt viel. Een ga ve kopbal van aanvoerder Bremner bracht de beslissing (2-1). In Straatsburg zorgde Noorwegen voor een verrassing door in een wed- »strijd voor groep 5 Frankrijk met 1-0 te verslaan. Iverson scoorde twintig minu ten na de rust het enige doelpunt. De Fransen startten duidelijk als de favo rieten. Nog geen maand geleden hebben de Noren in Stockholm met 5-0 van Zweden verloren in hun eerste wed strijd voor de voorronden van het we reldkampioenschap. Noorwegen dankte zijn onverwachte zege voor een belangrijk deel aan het voortreffelijke werk van doelman Ol- sen. De Franse aanval kreeg vele kan sen, doch de Noorse goalie stond steeds succes in de weg. Daarnaast wa ren de combinaties van de Franse voor hoede veelal te simpel van opzet. Door dat Gress en Michel het middenveld be heersten, werden de Noren lange tijd in de verdediging gedrongen. Tot misnoegen van de 20.000 toe schouwers greep de defensie van de gasten vele malen hard in. Toen Iverson zijn beslissende treffer had gescoord richtte de woede van de toeschouwers zich op de Franse spe lers. Onder een langdurig en niet mis te verstaan fluitconcert zochten zij hun weg naar de kleedkamer. STOCKHOLM Zweden heeft zich woensdagavond geplaatst in de tweede ronde van het tennistoernooi om de koning Gustaaf-beker (overdekte ba nen). In "Stockholm nam de Zweedse ploeg een beslissende 30 voorsprong op België. In de tweede ronde komt de ploeg uit tegen de winnaar van West- Duitsland - Finland. Martin Carlstein yersloeg in het derde enkelspel de Belg Patrick Hombergen na felle strijd met 16, 64, 1412. In het laatste enkelspel bracht Eric Drossart de achterstand van België te rug tot 13. Hij versloeg Ove Bengt- son met 16. 6—3, 63. NEW YORK De Braziliaan Nelson Pessoa heeft in'New York het eerste onderdeel van een internationaal con cours hippique, een springconcours ge wonnen. Pessoa legde met Gran Geste het parcours met dertien hindernissen foutloos af. Tweede werd de Ameri kaan Bill Steinkraus, die goud in Me xico won. Steinkraus kwam ook zonder fouten rond, maar was twee seconden langzamer dan Pessoa. PETER POST niet gehaald het eindschot in dezelfde ronde bracht als het Nederlands/Duitse koppel. Om dat Altig en Sercu in het 145 uur du rende spektakel, waarin ruim 2200 km werd afgelegd, meer punten verzamel den dan Post/Schulze werd het Duits/ Belgische koppel uiteindelijk eerste. De eindstand luidde: 1. Altig/Sercu (WDld/Belg) 375 pnt; 2. Post/Schulze (Ned/WDld) 253, op 416; 4. Bugdahl/Wolfshohl (WDld) 209; een ronde: Kemper/Oldenburg (WDld) 5. Lykke/Eugen (Den) 181; op vier ron den: 6. Fritz Pfenninger/Beghetto (Zwit It) 338; 7. Bolke'Peffgen (WDld) 147; op negen ronden: 8. Rudolph/Roggendorf (WDld) 218; op tien ronden: 9. Junker- mann/Benewitz (WDld) 119; op dertien ronden: 10. Louis Pfenninger/Sheng (Zwit/WDld) 184; op zeventien ronden: 11 Fritz/Koel (WDld/Ned) 214; op drie entwintig ronden: 12. Puschel/Wilde (WDld) 83. RIO DE JANEIRO Het Brazili aanse voetbalelftal heeft woensdag avond in Rio de Janeiro de wedstrijd tegen „de rest van de wereld" met 21 gewonnen. Bij rust was de stand nog gelijk: 1—1. In de tweede minuut scoorde de halfspeler Tivelino voor de Brazilianen en de Hongaarse middenvoor Florian Albert scoorde in de drieëndertigste minuut de gelijkmaker. Brazilië scoor de opnieuw in de laatste minuut en bracht daarmee de stand op 21. De wedstrijd in het Maracana stadion werd bijgewoond door meer dan 100.000 toeschouwers. ADVERTENTIE „We zouden naar Duinkerken gaan, maar ik mag nu een week of acht niet boksen". Aad Jansen, die maandagavond iq de Rotterdaipse Rivièrahal tegen de Brit Seasman zo zwaar knock out ging, zegt hei met enige spijt in zijn stem, of schoon hij zijn gevoelige nederlaag niet al te zwaar inziet. „Als het niet meer gaat, stop ik ermee. Ik heb geen zin om een kop te krijgen als een in gedeukte krant". De 27-jarige professional in het wel- tergewicht, die 77 amateurpartijen bok ste, waarvan hij er zestig won, tien op punten verloor en zeven onbeslist maak te, heeft nu als beroepspugilist zo'n stuk of zeventien duels achter de rug. „Ik verloor daarvan totnogtoe vier en wel van de Fransen Vercouter en Petit en de Britten Colie en Seasman. Die Seas man was wel een brutale knaap; hij kon boksen en was zeer geroutineerd. Laat ik je vertellen, dat ik die stoot niet eens gezien heb. zo snel ging al les in zijn werk. Tandwielfrezer Aad Jansen rust nu in zijn woning aan de Rotterdamse So- phiastraat nummer 2 en heeft eindelijk eens wat meer tijd voor zijn vrouw en ruim drie maanden oude zoontje Leon. „Normaal is het zo", aldus de Rot terdammer, „dat ik om vijf uur meteen van mijn werk naar de training ga. 's ROTTERDAM Manager D. Rox van de eredivisieclub MW uit Maas tricht heeft wegens drukke werkzaam heden, als directeur van de luchthaven Beek, zijn ontslag genomen. Hij zal voorlopig worden opgevolgd door J. Dreimüller (52), die sinds het begin van dit voetbalseizoen deel uit maakt van het bestuur van MVV. avonds om acht uur thuiskom, eet en dan naar bed ga. Ook niet alles, maar je moet tenslotte wat over hebben voor je sport. Mijn vrouw, die vroeger wel eens meeging naar de wedstrijden, vindt het maar niks. Ze kruipt nu lie ver onder de stoel dan dat ze erop zit. Maandag was ze er evenmin bij; misschien is het wel beter zo." Wat er aan de knock out vooraf was gegaan? ..Theo Huizenaar had tegen me ge zegd: laten we de eerste rondé maar eens zien wat er gebeurt. Na die eer ste ronde zei hij: ga maar door met je linkse directe en counter maar van rechts. Dat heeft niet lang geduurd, want ik lag al gauw. Hoe het allemaal is gegaan herinner je je niet meer". Aad Jansen, die zijn eerste profpartij afsloot met een gebroken kaak en later last kreeg van een ernstige blessure aan zijn rechterhand „ze hebben me geopereerd en er wat stukjes verpul verd bot uitgehaald" hoopt volgen de week weer te kunnen gaan trainen. „Ach ik boks graag en wat je verdient het zijn heus geen duizenden gul dens is meegenomen. Ik vind overi gens, dat ik niet zo goed boks als vroe ger Als amateur draaide ik lekkerder. Dat wel". kunt zich gratis abonneren op "Het Nieuwsblad voor Pijprokers',' H briefkaartje aan Postbus 41N - Groningen, is voldoende. AMSTERDAM Wegens geldgebrek zal het Nederlands negental niet deel nemen aan het wereldkampioenschap honkbal, dat volgend jaar februari in Columbia wordt gehouden. Om dezelfde reden heeft het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Honkbalbond (KNHB) uitnodigingen uit Zambia en de Verenigde Staten voor volgend sei zoen moeten afwijzen. Het Nederlandse team zal daaren tegen wel deelnemen aan de Europese titelstrijd, die in augustus in West- Duitsland wordt verspeeld, terwijl eind november nog een tournee door Italië wacht. De KNHB probeert voorts vol gend jaar juli opnieuw de Grand Ra pids Sullivans n <r ons land te krijgen. Tezamen met de dan reeds aanwe zige formatie van oud-bondscoach Bill Arce, de California Stags, wil de KNHB dan komen tot een driehoeks- toernooi met wedstrijden in Haarlem, Amsterdam. Den Haag en Rotterdam. BELGRADO OFK Belgrado heeft zijn eerste wedstrijd tegen AC Bologna voor de tweede ronde van het toernooi der Jaarbeurssteden, woensdagmid dag in Belgrado gespeeld, met 1-0 ge wonnen. Het beslissende doelpunt werd in de eerste helft gescoord. De clubs komen voor de tweede maal tegen el kaar uit op 20 november in Bologna. Arts Saloniki werd voorts op eigen terrein verslagen door Ujpest Boeda pest. De Hongaren, die bij de rust met de 1-0 de leiding hadden, wonnen met 2-1. Het Belgische Waregem zegevierde met 1-0 over Legia Warschau. Het enige doelpunt viel in de eerste helft. Lambert scoorde na ruim een half uur uit een strafschop. De clubs spelen de tweede wedstrijd op 12 november in de Poolse hoofdstad Het Roemeense in Boekarest met tegen wefeldkam- BOEKAREST voetbalelftal heeft 0-0 gelijk gespeeld pioen Engeland. De Roemenen vielen de gehele wed strijd fel aan en het was slechts te wij ten aan hun slordige schieten dat de Britten niet werden gevloerd. Vooral Bobby Charlton speelde uiterst pover in de Engelse verdediging. In de slotfase, toen Engeland vaak met acht spelers in het eigen straf schopgebied opereerde om de dreigen de nederlaag af te wenden, kreeg de ontmoeting een minder prettig karak ter. Vooral vla vele overtredingen kon de% wereldkampioen stand houden. ElinkwijkVitesse2 0 RCHHelmond Sport2 Sparta—SVV 1 NACHeracles 1 HeerenveenExcelsior2 LimburgiaVolendam2 DWS—Go AheadI 0 DFCFeyenoord2 LeedsTottenham Hotspurs3 0 LiverpoolChelsea1 0 SunderlandManchester United2 0 Eintracht Br.Borussia Mönchen G11 0 Schalke '04—Hamburg SV2 VATICAANSTAD Het Vati caanse weekblad, „l'Osservatore della Comeniea" verklaarde, dat haar huwelijk met Aristoteles Onassis de voormalige mevr. Ken nedy niet de excommunicatie van de R.-K. kerk op de hals heeft ge haald, maar in feite „het verza ken van haar eigen geloof' in hield. Dit was het eerste commentaar in een publikatie van Vaticaan stad op het huwelijk en dit komt in wezen neer op een herhaling van hetgeen de perschef van het Vaticaan, mgr. Fausto Valianc, eer der heeft gezegd. Het blad noemde de naam van mevT. Onassis niet, maar men kon zich niet vergissen in degene, die werd bedoeld, aangezien het com mentaar een antwoord was op de vraag van een „lezer", luidende: Sovjet-Unie een menselijk hart overge plant. Dat is gisteren bekend gemaakt in de Kraznaja Zwezda (Rode Ster), het blad van het Rode Leger. Chirur gen verrichtten de ingreep maandag in Leningrad in een militair hospitaal. De patiënt die de ingreep onderging was een vrouw van 25 jaar. Haar naam werd nie«t bekend gemaakt. De Krazna ja Zwesda meldde gisteren, dat haar overlevingskansen klein waren. Haar levenskansen waren al zeer klein toen zij aan de transplantatiebckwaamheid van een groep van 35 chirurgen van het Rode Leger werd onderworpen. Uit de mededelingen van het blad van het Rode Leger valt niet op te ma ken wie de donor was. Tot uitvoering van de harttransplantatie in Leningrad werd pas besloten toen vast was ko men te staan dat de vrouw die de in greep zou ondergaan anders onherroepe lijk zou sterven. De chirurgen wisten, aldus de Kraznaja Zwezda, dat haar le venskansen ook na een geslaagde hart transplantatie gering zouden zijn. De harttransplantatie *ln Leningrad wekte gisteren in Moskou verbazing bij velen. Men herinnerde zich dat in de Russische hoofdstad in medische kringen de meningen over harttrans plantaties scherp verdeeld waren ge weest engebleven sedert de eerste harttransplantatie van dr. Chr. Bar nard in Kaapstad. De Russische mini ster van Volksgezondheid, prof. Boris Petrofsky, heeft sedertdier, verscheide ne malen verklaard, dat de medische wetenschap voor har' olantaties nog niet ver genoeg is g lerd. Vol gens hem was er nop :e weinig bekend over het vraagstuk van de af stoting door het menselijke lichaam van ingeplante organen. „Is het waar dat een van de voor naamste betrokkenen bij een kort geleden gepubliceerde gebeurtenis is geëxcommuniceerd?" „Nieuwsberichten, die spreken van excummunicatie, zijn niet juist", aldus het antwoord, waar in werd opgemerkt, dat de straf der excommunicatie voor een ge val als dit, sinds 1966 is afgestraft. „Laat evenwel geen misver stand bestaan", vervolgt de pu blikatie. „Zelfs indien zulk een zware straf niet is opgelegd, het gedrag van de katholieke party kan niet geacht worden zich te onttrekken aan kerkelyke straf, evenmin a!:> aan gerechtvaardige droefheid. Het aangaan van een huwelijk m een gescheiden man, die al gebonden is in een vroeger huwelijk, houdt in, dat de katho lieke partij een houding aanneemt, die in feite neerkomt op verza king van haar eigen geloof". Het blad verklaart, dat mevr. Onassis volgens het kerkelijk recht „een openbare zondares" is. Volgens deskundigen In het ker kelijk recht zijn aan een openba re zondares alle sacramenten ont zegd, met inbegrip van het H. com munie. alsmede een kerkelijke be grafenis. Het bijwonen van de mis is nog toegestaan. Het commentaar van vandaag hield de deur open voor een even tuele toekomstige wijziging in de positie van mevr. Onassis, door op te merken, dat de kerk, in dien een openbare zondares boet vaardigheid doet en vergiffenis ver werft, kan terugkeren. AMSTERDAM De politie van hot bureau Linnaeusstraat in Amsterdam heeft dinsdag drie jongens en een meis je aangehouden, die kort tevoren wa ren gevlucht nadat zij op de Insulinde- weg met een in Antwerpen gestolen auto over de kop waren geslagen. Na het ongeluk renden de jongelui een park In, waar zij konden worden gegre pen. Een vijfde inzittende, een meis je, wist te ontkomen. Haar naam en adres zijn eclvter bij de politie bekend. De arrestanten zijn de 18-jarige M. P., de evenoude A. A. Z., het 19-jarige meisje M. T., allen uit Amsterdam, en de 16-jarige Italiaan C. A. C. De man nelijke verdachten zouden zich in Am sterdam aan verschillende misdrih' hebben schuldig gemaakt 0 De Rotterdamse politie is op zoek naar cle dader van een inbraak in een juwelierswinkel aan de Oostzeedijk, waarbij horloges, gouden ringen en gou den armbanden ter waarde van f 10.000,— zijn gestolen. De diefstal werd in de nacht var dinsdag op woensdag gepleegd. De dader gooide een baksteen door de etalageruit en nam de kostbaarheden weg.

De Vallei | 1968 | | pagina 13