Veehendaals dagblad Er staat Nixon 'n zware taak te wachten Buiten Politie hield studenten buiten kamergebouw Geen zorgen om lichte stijging werkloosheid -Overwinning met een bijsmaak J Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Eisenhower gaf advies DEMONSTRA TIE OP HET BINNENHOF Man overleden bij verdoving in ziekenhuis Drie doden bij ontploffing OPNAMESTUDIO VAN PHILIPS DOOR BRAND VERWOEST UITSLAGEN Nieuw voorstel van Thieu British Eagle opgeheven Onaangenaam koud en nat Boshumus j NIEUWE IDEEËN WALLACE ONTSLAGEN ZESHONDERD JONGEREN EISTEN: WEG MET 99NUMERUS FIXUS99 REACTIES Sur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 7 NOVEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 26! TfTASHINGTON „Mijn regering zal ernaar streven de Amerikanen dichter bij elkaar te brengen". Dit zei de republikein Richard Nixon (55), kort nadat vast stond dat hij tot de 37e president van de Verenigde Staten was gekozen met een uiterst krappe meerderheid aan stemmen. Hij dankte Hubert Humphrey voor diens gelukstelegram. „Ik weet wat het is op het nippertje te verliezen", zo merkte Nixon op. Over het algemeen is men het er over eens, dat de nieuwe president een zware taak staat te wachten. SPIRO AGNEW vice-president De officieuze uitslag van de ver kiezingen (93 pet van het stemmen- aantal) luidt als volgt: Nixon 43 pet 29.519.667 st. Humphrey 43 pet 29.505.016 st. Wallace 13 pet 9.174.925 st. Kiesmannen: Nixon 290 Humphrey 203 Wallace 45 Huis van Afgevaardigden: Nieuw Oud Democraten 243 247 Republikeinen 192 188 Senaat: Nieuw Oud Democraten 58 63 Republikeinen 42 37 Er zijn thans 31 Republikeinse gou verneurs en 19 Democratische. In het nieuwe Huis van Afgevaar digden zullen waarschijnlijk negen negers zitting hebben, drie meer dan in het oude Huis. "Voor het welzijn van het bos is een jaarlijks zo snel en volledig t mogelijke afbraak van het bodem- t afval nodig, want dit moet worden omgezet in onmisbare, grondvoe- dende stoffen, koolzuur en water. Verloopt het proces langzaam, on volledig en eenzijdig, dan komen hieruit teveel humuszuren te voor schijn en deze oefenen een ongun stige invloed uit. De boseigenaar ziet gaarne, dat de bodem voldoen- t J de luchtigheid, vocht, dierlijk- en bacterieleven en kalkverbindingen bevat; verteert het afval te lang- d /«.vm s* w k i toren, samenhangend met de vensgemeenschap van het bos en w ook hiermee heeft het neergedaal- j de herfstgebladerte het een en an- j der te maken. DenTc maar aan de t vele lagere wezens, welke erin voorkomen, zoals slakken, loop- kevers, kniptorren, aürdvlooien, regenwormen, spinnetjes, larven en cocous, al naar de aard 'van 't beestje. Lijsters, muizen, spechten en mezen zijn er evengoed als het wroetende grote everzwijn op uit, wat eetbaars op te delven en voor- r al de laatste helpt flink mee aan j t de oxydatie, wanneer hij de blaren- j dekens doorploegt en doorgraaft, t Waar zich zwartwild ophoudt, treft ge alom van die woelplekken aan en vooral 's winters bij vallen ze gauw in het oog. 7 nov. 1968 A. B. Met trillende stem had vice-president Hubert Humphrey voor zijn verzamel de medewerkers in het verkiezings- noofdkwartier in Minneapolis de neder laag toegegeven. Daarmee kwam een einde aan een zeer verwarrende ver kiezingsdag. Pas twaalf uur nadiat de laatste stem bureaus in Caiiforndë waren gesloten was het zeker dat Nixon de vereiste 270 kiesmannen zou halen. De staat Illinois tilde hem met 26 kiesmannen over de magische drempel Urenlang was een nek-aan-nek-rgce gevoerd, die elke voorspelling onmoge lijk maakte. Nixon verscheen temidden van zijnv gezin voor de televisie en zei dat het grote doel van zijn regering, waarin ook Democraten zullen voorkomen, zal zijn de Amerikanen tot elkaar te bren gen. „Het zal een open regering zijn, open voor nieuwe ideeën, open voor mannen en vrouwen van beide partij en, open voor zowel critici als aanhan gers. Wij willen de generatiekloof en de kloof tussen de rassen overbruggen. Ik vertrouw erop dat wij deze taak aankunnen en dat die succesvol zal verlopen", zei Nixon. Nixon en zijn vice-president Agnew zullen moéten regeren met een Huis van Afgevaardigden, dat opnieuw een overwegend Democratische samenstel ling heeft gekregen. De Republikeinen hebben maar enkele zetels meer dan in het oude Congres. De Republikeinse oud-president Dwigt Eisenhower heeft de pas ge kozen Richard Nixon „enige goede adviezen" gegeven voor de behande ling van de problemen die hem te wachten staan. Nixon bezocht de 78- jarige generaal in het Walter Reed- hospitaal, waar deze herstellende is van enige zware hartaanvallen. Ge durende acht jaar was Nixon vice- president onder Eisenhower. Na een gesprek van drie kwartier met de oud-president vertrok Nixon met zijn gezin voor een korte vakantie naar Florida. Hy zei te hopen dat Eisenho wer hem ook in de toekomst van ad vies zal dienen. De uiterst rechtse kandidaat van de „Amerikaanse onafhankelijke partij", George Wallace, heeft naar aanleiding van de zege van Nixon opgemerkt, dat de Republikeinen een aantal punten uit het program van de partij van Wallace moesten overnemen om te kunnen ze gevieren. Wallace, die niet uitsluit, dat hij zich in 1972 opnieuw kandidaat stelt, wens te Nixon „veel succes" en sprak de hoop uit, dat de Republikein „de groot ste en succesrijkste president" zou wor den, die de V.S. ooit hebben gehad. Maar, zo zei Wallace, hij zou Hum phrey hetzelfde toegewenst hebben, als de Democratische kandidaat gezege vierd zou hebben. President Johnson heeft in zijn feli citatietelegram aan Richard Nixon de hoop uitgesproken dat het Amerikaan se volk de tegenstelling uit de verkie zingscampagne vergeet en eensgezind gaat streven naar vrede en sociale ge rechtigheid. Johnson prees in een telegram aan de verslagen kandidaat Humphrey diens „magnifieke moed". Hij ver klaarde als vriend en strijdmakker trots te, zijn op de „moedige, fonkelende en krachtige" wijze waarop Humphrey zich ondanks zijn buitengewoon ongun stige beginpositie had geweerd. Verwacht wordt dat de bezetting van de regeringsdepartementen, nu de Re publikeinen na acht jaar weer aan het bewind komen, een grondige wijziging zal ondergaan. Zeker 400 Democratische topfunctionarissen houden rekening met ontslag. Zij vormen slechts een handjevol van Washingtons 300.000 re geringsambtenaren, maar zij zijn de „policy-makers". Nixon heeft met na me al een drastische „schoonmaak" op het ministerie van Buitenlandse Za ken aangekondigd en wil de mensen uit het Pentagon verwijderen die zijn plannen in de weg kunnen staan voor een militaire opbouw, die Amerika's nucleaire superioriteit over Rusland verzekert. Veel van de door Johnson aangestelde employés hebben al naar functies in het bedrijfsleven of in de universitaire wereld omgezien In de verwachting, dat zelfs vice-president Humphrey een eigen team zou wensen. Een juichende Nixon in het\ Waldorf Astoria Hotel in New York. Bij hem staan zijn echtge- note Pat, zijn dochters Julie en Tri- ]-cia en zijn aanstaande schoonzoon David Eisenhower. sneeuw i 'wigman Viëtnam tijdens het bewind van John son. Tass_ wijt de overwinning van Nixon aan „het verouderde en ondemocrati sche stelsel van kiesmannen, dat in de Verenigde Staten van kracht is." De Pravda noemt Nixon de kandi daat van de „grote ondernemers". „Noch Nixon noch Humphrey heeft het Amerikaanse volk een duidelijk antwoord gegeven op de vragen met betrekking tot oorlog en vrede", aldus het Sovjet-blad. Vele Zuidviëtnamese regeringsfunc tionarissen hebben het verkiezingssuc ces van Nixon toegejuicht. Zij menen, dat Nixon een krachtiger beleid zal voeren dan Humphrey. Een commentaar van de Tsjecho- Slowaakse t.v. gaf als zijn mening te kennen, dat de invasie in Tsjecho-Slo- wakije de verkiezing Van Nixon heeft vergemakkelijkt. Zie ook elders in dit blad. SAIGON President Thieu van„Zuid- Viëtnam zou bereid zijn met het Zuid viëtnamese Bevrijdingsfront te praten, mits dit overleg te Saigon en niet in Parijs plaats vindt. Naar verluidt zal dit standpunt tot uitdrukking worden ge bracht in een nieuw vredesvoorstel van de Zuidviëtnamese regering. De macht hebbers in Saigon zouden met hun voor stel het vredesoverleg willen splitsen in onderhandelingen tussen delegaties uit Zuid- en Noord-Viëtnam in Parijs, met deelneming van vertegenwoordigers van de met Zuid-Viëtnam verbonden landen en het genoemde gesprek tussen de Zuidviëtnamese regering en het Bevrij dingsfront in Saigon. Dit laatste zou echter geen erkenning van het bevrij dingsfront inhouden. DEN HAAG Ongeveer zeshonderd studenten hebben gistermiddag tever geefs gepiekerd door te dringen in het gebouw van de Tweede Kamer. Zij wilden minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) een program van eisen overhandigen, waarin o.a. wordt gevraagd om stopzetting van de numerus fixus. Een ijzeren kordon van tientallen Haagse agenten ving de demonstran ten op, terwql de deur van het ka mergebouw werd vergrendeld. Ten slotte mochten vier studenten onder leiding van Jan Siersma (bestuurslid Nederlandse Studentenraad) naar bin nen. Minister Veringa en vóór hem het socialistische kamerlid Nederhorst ont vingen het gezelschap en deelden mee dat vandaag het medisch onderwijs besproken zou worden in de vaste Ka mercommissie van Onderwijs. Uit Utrecht, Tilburg, Amsterdam en Leiden waren de studenten met bussen naar het Haagse Malieveld gekomen. LONDEN Om middernacht is Brit ish Eagle, één van Engelands grootste •onafhankelijke luchtvaartmaatschappij en, plotseling opgehouden te bestaan. ^Het dramatische besluit viel gisteren toen duidelijk was geworden dat Brit ish Eagle het gevecht met de Britse staatsmaatschappijen B.O.A.C. en B.E.A. definitief had verloren. De 2400 werknemers komen van de ene dqg op de andere op straat te staan. Zonder incidenten maakten de zeshon derd demonstranten een wandeling door het centrum, waarna men onder 't roepen van kreten het Binnenhof op marcheerde. Behalve de kortstondige bestorming van het kamergebouw, de den zich geen incidenten voor. In het program van eisen wordt on voorwaardelijke stopzetting van de numerus fixus gevraagd omdat, aldus het pamflet, „het onrechtvaardig is mensen, die geschikt zijn om dokter te worden, van de universiteit weg te sturen. Het laten zakken van studen ten aan het einde van het eerste stu diejaar, omdat de regering de univer siteiten te krap bedeelt, is in strijd met de Grondwet en de Wet op het wetenschappelijk onderwijs," aldus de NSR. In Amsterdam zijn gisteren geen colleges gehouden. In de collegezalen werd gediscussieerd over de nume rus fixus (selectie van studenten), de numerus clausus (studentenstop) en de alternatieven om aan deze - door minister Veringa in het vooruitzicht gestelde - beperkingen een eind te ma ken. Het doel van de Algemene Stu denten Vereniging Amsterdam (Asva), die de staking had uitgeroepen, was hiermee bereikt. Massaal gestaakt is er echter niet, want in de collegezalen, waar de dis cussies werden gehouden, bleven vele plaatsen onbezet. Van een groot scheeps openbaar debat in de hal van de Oudemanhuispoort is geen sprake geweest. In een eerste commentaar op de verkiezingsoverwinning van Nixon, zegt het Russische persbureau Tass, dat miljoenen Amerikaanse kiezers hun belangstelling voor de Democratische partij verloren hebben door de toene mende verheviging van de oorlog in Naar schatting 600 studenten hebben gistermiddag op van de het Binnenhof gedemonstreerd tegen een studenten- Kamer, stop voor de medische studie. Op de foto een overzicht demonstratie voor het gebouw van de Tweede DEN HAAG De werkloosheid is in oktober iets toegenomen. Eind vorige maand waren er 2.300 mannen en vrou wen meer werkloos dan eind septem ber. Er waren eind oktober 45.400 man nen en 8.800 vrouwen zonder werk, in totaal dus 54.200 (eind oktober 1967: 60.800 werkloze mannen en 8.500 werk loze vrouwen). Maar zorglijk is deze stijging niet. Wanneer de invloeden van het seizoen buiten beschouwing worden gelaten, is de werkloosheid opnieuw flink gedaald en wel van 86.200 tot 81.500, een daling van 4.700. Dit blijkt uit een overzicht van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Vergeleken met eind oktober vorig jaar daalde het aantal werkloze man nen in Drente met twee procent, in Gro ningen met 1,3 procent, in Limburg met 1,2 procent en in Overijssel en in Noord- Brabant elk met één procent. Vooral onder het horecapersoneel (plm. 1100) en in de bouwnijverheid (plm. 900) nam de (seizoenwerkloos heid in oktober toe. Een daling deed zich voor bij de landarbeiders 200) en de metaalbewerkers 300). De vraag naar personeel is in okto ber iets gedaald, als gevolg van de wis seling van het seizoen. „Gecorrigeerd" steeg de behoefte aan mannelijk en vrouwelijk personeel echter en wel met 3.900 tot 83.400 mannen en vrouwen. ZWOLLE In het rooms-katholieke ziekenhuis „de Weezenlanden" in Zwol le is dinsdag een dertigjarige aanne mer uit Lemelerveld overleden, kort nadat hem een injectie was toegediend. De man moest een kleine operatie aan de neus ondergaan. Volgens de geneesheer-directeur van het ziekenhuis, de heer J. Dhont, is uit een onmiddellijk ingesteld onder zoek gebleken, dat de patiënt de ge bruikelijke dosis van het bij een derge lijke operatie gebruikelijke verdovings middel op de juiste weg is toegediend. Men mag Richard Nixon, straks de 37e president van de Verenigde Sta ten, feliciteren met zijn overwinning: hij heeft er met veel vasthoudend heid en met grote energie aan ge werkt en hij heeft het gehaald. Maar het moet ook voor hem een overwin ning. zijn met een bittere bijsmaak. Niet alleen omdat zijn stemmenmeer- derheid zo bijzonder krap was ten slotte heeft hij in 1960 met haast even krappe cijfers verloren. Wel om dat die overwinning niet in de laat ste plaats te danken is aan het weg vallen van Robert Kennedy. Juist Ca lifornia, de staat waar Kennedy di rect na zijn zege in de voor verkiezin gen werd vermoord, schonk aan Nixon de veertig kiesmannen die hem (nog onverwacht) voor Hum phrey haast onbereikbaar maakten. Natuurlijk kan men niet met zekerheid zeggen dat Nixon tegen Kennedy op nieuw de verliezer zou zijn geweest, maar waarschijnlijk is het wel. En dat legt de overwinnaar-van-nu toch wel morele verplichtingen op: wil hij regeren in overeenstemming met de volkswil en dat is .toch de bedoe ling van de democratische staats vorm dan zal er in zijn beleid iets van de Kennedy-aanpak naar buiten moeten treden. Vooral de oplossing van het negerprobleem en de strijd tegen de armoede waren punten die Robert Kennedy zeer ter harte gin gen en waaraan hij voor een niet ge ring deel zijn populariteit te danken had die wetenschap behoort voor Nixon toch op z'n minst leidraad te zijn bij het uitstippelen van zijn toe komstig beleid. Alleen dan zal hij in staat zijn de eenheid onder de Ameri kaanse burgers tot stand te brengen die hij zegt na te streven. De wereld is niet blij met de verkie zing van Nixon daarvoor zijn de commentaren in de verschillende hoofdsteden iets te glad-beleefd. Des ondanks zal men moeten beginnen hem vertrouwen te geven niemand kan immers voorspellen hoe deze man zich als president zal ontwikkelen. De vaagheden waarmee hij zich in de verkiezingsstrijd heeft omringd had den en hebben nadelen ze hebben ook dit voordeel dat Nixon nog alle kanten uit kan. Ook de goede kant! En by alle twyfel moet men begin nen met de hoop dat hij die kant zal kiezen. BRUSSEL Een reeks ontploffingen gevolgd door brand heeft gisteravond in een fabriek van conservenblikken te Lint (bij Antwerpen) drie doden en een viertal gewonden (o.w. twee Nederlan ders) geëist. De lijken van de drie slachtoffers werden in de loop Van de nacht aan getroffen in de kelders van het vrijwel geheel verwoeste complex van de „So- berni"-fabriek. De ontploffingen zijn vermoedelijk te wijten aan een lek in een gasleiding. Door de kracht ervan werden tot op 200 meter in het rond alle ruiten ver nield. "tV doet zich op dit ogenblik een vrij1' ongewone weerssituatie voor. Boven Scandinavië ligt een hogedrukgebied met een funda ment, dat in de winter de harten van de schaatsliefhebbers sneller zou doen kloppen: 1040 millibar. Maar in plaats van op het conti nent een toestand met droge ooste winden en heldere luchten in het leven te roepen veroorzaakt het nu veel bewolking en een natte kou. De oostelijke winden voeren kleine storingen naar onze omgeving, waarin het voortdurend tot regen en plaatselijk natte sneeuw komt. Dit onvriendelijke weertype houdt aan met in Gelderland een tussen 1 en 5 graden schommelende tem peratuur (normaal is 3 en 9 gra den). Veel verandert er voorlopig niet, wellicht wordt het tegen het week einde wat droger en 's nachts een graadje kouder. De kans dat be langrijk koudere lucht uit Scandi navië gaat aanstromen is klein. Morgen, zon op: 07.48; onder: 17.00; maan op: 18.12, onder: 11.44. LAREN Woensdagavond om kwart over zeven is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in het Lumière-theater te Laren (N.-H.), dat op werkdagen in gebruik is als opnamestudio van Philips Phonografische Industrie te Baarn en in de weekeinden als bioscoop. De brandweren van Laren en Blaricum hadden een zware taak aan het blussings- werk, want telkens laaide het vuur weer hoog op. Het gebouw, dat anderhalf jaar geleden nog een kostbare restauratie onderging, is totaal uitgebrand. Omtrent d' schade kon men ons nog niets meedelen. Woensdagmiddag is het interieur van de nachtclub Zodiac op de hoek van de Casuariestraat en 't Bleyenburg in Den Haag door brand verwoest. De schade bedraagt ongeyeer honderdduizend gulden. De brand werd ontdekt doordat rook wolken uit het pand naar buiten dreven. Op dat ogenblik was er niemand in de nachtclub aanwezig. Een uur voor de brand werd ontdekt, had schoonmaakperso neel het pand verlaten. De Rotterdamse brandweer heeft woensdagmiddag veel materieel moeten in zetten om een hardnekkige brand te bestrijden, die was uitgebroken in de machinekamer van het studentenschip Seven Seas, dat aan de Parkkade ligt. De brand ging gepaard met zo'n zware rookontwikkeling, dat enkele tientallen stu denten, die zich op het ogenblik aan boord bevonden, het schip moesten verlaten Tientallen brandweermannen hadden bijna twee uur nodig om het vuur te blu? sen. De brand woedde op de bodem van de machinekamer in olieresten, hout e afval.

De Vallei | 1968 | | pagina 1