DE VALLEI Caroline Kaart zong enkele prachtige soli MOOIER AQUARIUM MET EEN FLUORESCENILAMP Drieduizend dieren op Gallinova "68 w eer perencrisis Applaus niet op zn plaats Geslaagd kerkconcert Ruimtelijke ordening Neem nu een abonnement op Bouw clubhuis van DVSA gestart Fries toneel in Veenendaal A. v. d. Dikkenberg biljart kampioen Broederschap der notarissen N.S. kampte met lastige staaf Uitslagen damirien Garagehouder meldt zich ETTEN WENST STRENGE MAATREGELEN TEGEN WERKWEIGERAARS DONDERDAG 7 NOVEMBER 1968 Het programma werd geopend door een knappe orgelimprovisatie van Psalm 150 door Geert Gringhuis. De improvisatie ging prachtig over in de onbewerkte vorm van de Psalm, waar bij beide koren zongen. Caroline Kaart zong de indrukwek kende altsolo „He was despised" van G. F. Handel. In het begin was haar stem even onregelmatig, maar al spoe dig had zij haar stem volledig onder controle en kon het publiek genieten van een prachtige vertolking. De pia no begeleiding van Gringhuis was de alt tot grote steun. Bariton Jaap Hunze begon met een matig „Auf, auf zu Gottes Lob" van Joh. W. Frank. Het „Dank sei dir Herr" van Handel bracht hij op écla tante wijze. Het koor „Soli Deo Gloria" was min der goed; in „Dankt, dankt nu allen God" -fcan J. S. Bach zelfs slecht. Het lied werd verveeld gezongen, ongelijk ingezet en het geheel klonk af en toe erg vals. „Lof en aanbidding" van Joh. Rinck was helemaal te moeilijk voor het koor. Men zong ook dit lied vals en aarzelend. Het Lunterens Evangelisatiekoor was een klasse beter. De diverse par tijen kwamen beter door en er werd met meer overgave gezongen. Adem benemend mooi was de anonime so praansolo van een vrouwlijk knorlid in „Kyrieëleison" van F. Schubert. De stem was, vooral in het laatste gedeel te van de solo, duidelijk ongeschoold, maar had een sterk volume en een na tuurlijke zuiverheid. Jammer dat een van de mannelijke koorleden, een te nor, dikwijls te hard zong wat afbreuk deed aan de homogeniteit. De negro spiritual „Seal away" werd gebracht als een mooi lied, maar was nergens een echte negro-spiritual. Dit soort muziek is minder geschikt voor de Ne derlandse kerkkoren. Oneerbiedig ge zegd is men er te ouderwets voor. Men durft zich niet genoeg te laten gaan. Als men de negro-spiritual dan toch «ds een mooi lied wil brengen dan moet het gebeuren op de manier, waarop Caroline Kaart „Where you there" zong. Het arrangement van „We shall overcome", waarbij het koor afwisselend en samen met Caro line kaart zong was bijzonder boeiend. Het publiek scheen weinig van de muziek te begrijpen, al genoot men er duidelijk van. Het wordt algemeen be kend geacht, dat men geen applaus geeft na een vertolking van geestelijke muziek en zeker niet in een kerk. De muziek is in dit geval namelijk niet aan het publiek opgedragen. Toch werd er gisteren na vrijwel elk num mer „spontaan" geapplaudiseerd, zelfs al eindigden de liederen soms met „Amen". Ook tussen twee delen van een orgelconcert werd geapplaudi seerd. Het „King all glorious" van G. M. Vail (zeer goed gezongen door bei de koren en solisten) werd eveneens met applaus beloond en kreeg zo de sfeer van „Land of Hope and Glory". Voor de solisten zal het applaus, hoe goed ook bedoeld, zeer hinderlijk zijn geweest. R. v. R. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis dat de raad dier gemeente bij zijn besluit van 29 oktober 1968 nr. 6 overeenkom stig het bepaalde in artikel 21 der wet op de Ruimtelijke Ordening heeft beslo ten te verklaren dat een bestemmings plan in voorbereiding is voor het ge bied ten zuiden van de Grebbeberg. Rhenen, 4 november 1968 De burgemeester voornoemd. L. Bosch van Rosenthal RHENEN De heer A. D. v.d. Dik ken berg is kampioen geworden in de vijfde klasse libre district Veenendaal, door een beter moyenne dan de man op de tweede plaats de heer P. de Koning. Beiden behaalden namelijk 12 punten uit 7 wedstrijden. Na de ontmoeting overhandigde de heer Henzen de prij zen aan de winnaars. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de biljartver eniging „De Driehoek". Het eerste team,van de „Driehoek" boekte in de competitie de eerste over winning van dit seizoen. De Rhenense biljarters versloegen „De Schans" met 5-2. Vooral de heer Veenendaal bleek in uitstekende vorm te steken. Hij speel de mee als invaller, maar wist zijn partij op briljante wijze te winnen. De overige uitslagen waren als volgt: Excelsior 3-Driehoek 2 6-3; Excelsior'5- Driehoek 3 2-7; Driehoek 4-BW 4 2-7 en Driehoek 6-Rode Hert 2 4-5 - BON INVULLENPOSTEN (zonder postzegel)EN KLAAR Naam Adres Woonplaats abonneert zich op DE VALLEI per week ad 0,97 per maand ad 4,15 per kwartaal ad 12,35 (Doorhalen wat niet wordt gewenst) Deze bon uitknippen en in open enveloppe verzenoen. Wij betalen de port. U behoeft geen postzegel te plakken, indien als volgt wordt geadresseerd Dagblad De Vallei, Antwoordnummer 8, VEENENDAAL De Vallei wordt nog op de dag van uitgifte bezorgd in Veenendaal - De Klomp - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel - Overberg - Amerongen - Leersum - Eist - Kesteren - Opheusden - Lienden - Ochten - Rhenen - Achterberg. AMERONGEN De bouw van het clubhuis van dc Amerongse sportver eniging DVSA is gestart. De DVSA-le- den hebben zelf de bouwput uitgegra ven, de noodzakelijke sectic-tank en stapelput in de grond gewerkt, de riole ring aangelegd en een keermuur gemet seld. Door de firma, die de materialen voor het gebouw levert, is de fundering gestort en de funderingsmuur gemet seld. Er is de laatste vijf zaterdagen al heel wat werk verzet. Waarschijnlijk zal het gebouw nog dit jaar in gebruik genomen kunnen worden; dit is zeker het geval, als het aantal vrijwillige „bouwers" ook de ko mende zaterdagen blijft volhouden. AMSTERDAM In tegenwoordig heid van H. M. de Koningin en minis ter Polak, heeft de Broederschap der Notarissen in Nederland vanochtend haar 125-jarig bestaan gevierd op een bijeenkomst in het internationaal con- gte^centrum RAI in Amsterdam. De voorzitter der broederschap, de heer E. van Hoff, bood dc vorstin het eer ste exemplaar aan van het ter ere van het jubileum verschenen boekwerk „Onroerend Goed". Hierin zijn 18 op stellen gebundeld van vooraanstaande juristen en economisten, die de mate rie van het onroerend goed vanuit een bepaalde gezichtshoek hebben belicht. „Te veel meent men nog, dat de no taris een man is. tot wie men zich wendt met zijn huwelijksvoorwaarden en zijn uiterste wilsbeschikking, maar die voor het overige in het juridische bestel geen functie heeft", zei de voor zitter van de Stichting tot bevordering der notariële wetenschap, prof. mr. A. Pitlo (hoogleraar in het notariaat en hc: burgerlijk recht aan de Universi teit van Amsterdam), die de feestrede hield. Het is, volgens hem, zeer noodzake lijk dat de kort geleden ingestelde no tariële raad aan het publiek voorlich ting gaat verschaffen over wat het no tariaat aan diensten kan bieden. UTRECHT Het treinverkeer op de lijnen Utrecht-Rotterdam en Utrecht- Den Haag is gistermiddag anderhalf uur •ernstig vertraagd geweest, nadat op de splitsing van de lijnen bij - Moordrecht een spoorstaaf dienst had geweigerd. De sneltreinen vielen uit en stoptreinen pendelden over één baan. Net vóór het spitsuur had een reparatieploeg van de N.S. de staaf vervangen. VEENENDAAL De Friesche ver eniging „De Fryske Fallei Fügels" voor Veenendaal en omstreken organi seert op 12 november in het gebouw „Trefpunt" aan de Dennenlaan in Vee nendaal en toneelavond. Er wordt 'n toneelstuk opgevoerd in drie bedrijven, onder de titel „It paed nei Hüs" van de bekende schrijver. Jelle van der Meulen. Het stuk heeft een ernstige achtergrond, maar is niet dra matisch. Het toneelstuk zal ditmaal niet. door de eigen toneeLploeg van de vereniging voor het voetlicht worden gebracht, maar door de gasttoneelgroep" van de krite „Ut en Thüs" uit Amersfoort on der de regie van de heer Eppinga. Om de twee maanden verschijnt het verenigingsblad „Us Pompeblêd", waar in uiteraard in het Fries alle vereni- gingsnieuws wordt vermeld. In de om trek zijn nog soortgelijke verenigingen in Wageningen, Ede en Tiel. VEENENDAAL Caroline Kaart en Jaap Hunze waren de grote trek pleisters van het kerkconcert dat gisteravond in de Pet raker k werd gegeven. De onderdelen van het programma, die door hen werden gebracht waren ook de hoogtepunten van de avond. Verder kon het in groten getale opgekomen pu bliek luisteren naar het Lunterens Evangelisatiekoor, het Gereformeerde Kerk koor „Soli Deo Gloria" uit Veenendaal en de organist Geert Gringhuis. De al gehele leiding van het concert had dirigent Jos de Jong. delen dat een aantal inzendingen be langrijk groter is dan vorig jaar. Om streeks 3000 dieren zijn in de gemeen telijke pluimveehal in Barneveld bij eengebracht. De sportfokkers hebben hiervan 2600 inzendingen voor hun re kening genomen. De overige dieren maken deel uit van de voor Nederland unieke show van gebruikspluimvee. Door fusies die ook in de wereld van de pluimveehouderij niet tot de zeld zaamheden behoren is het aantal 9tands en standhouders geringer, maar de ruimte hiervoor gereserveerd is bij na geheel bezet door de 60 stands. Prins Bernhard stelde een medaille beschikbaar voor het mooiste konijn. De tentoonstelling is geopend tot en met zaterdag 9 november. In de natuur komt men dikwijls fraaie composities tegen. Scènes die op de famasie kunnen werken. Zo zou dit tafereel zich kunnen afspelen in het jaar 2000. Een vreemd ruimteschip landt op een verre planeet. Te ver ge zocht? Misschien wel. Voor degenen die nuchter blijven; een bezige bij. RHENEN Vaak komt bij toeval een nieuwe vinding tot stand. Dat was ook het geval in het aquarium van Ouwehands Dierenpark. Daar werd bij wijze van proef een uit de Verenigde Staten geïmporteerd^ lichtbuis boven de Kongozalm gemonteerd, een zoge naamde fluorescent, die dient ter bevor dering van de groei van waterplanten en het weren van algen. Uiteraard voldoet deze lamp op beide punten uitstekend. Maar als bijkom stigheid bleek en dqt was iets waar op feitelijk niemand had gerekend OPSTELLING VAN ADVENDO TEGEN VEENSE BOYS Doel: R. Veldhuizen; achter: H. Don kelaar, E. v. Ginkel en E. v. Nieuwame- rongen; midden: C. Ruiswijk en D. Veer; voor: J. Nab, E. v.d. Weerd, J. v. Donke laar, C. Greuter en R. de Fluiter. dat de bak bij inschakeling van deze lamp een kleurenweelde tentoonspreid de, die al het moois van de overige zestig bakken als het ware in het niet deed vallen. Vissen, rotspartijen, planten, zand en water vormden plotseling zo'n prachti ge compositie van warme kleuren, dat bedrijfsleider en aquariumkenner bij uitstek de heer Lambertus Radema er niet minder dan anderhalf uur aan één stuk met stomme verbazing heeft zit ten kijken. „Deze fluoresent is in Amerika al drie jaar in de handel," vertelde de heer Radema. „Philips brengt naar ik meen sinds kort een soortgelijke lamp op de markt. Voorlopig heb ik nog maar één buis van deze buitenlandse makelij opgehangen bij wijze van expe riment. Voor mij is het echter allang geen experiment meer. Ik heb de heer Ouwehand al geadviseerd boven alle bqkken fluorescentbuizen te hangen. Je weet gewoonweg niet wat je ziet. Het is net een sprookje. Misschien is het wel wat voor Philips om ons aquarium met zijn vinding als proefkonijn te ge bruiken." Dit nieuws is ongetwijfeld in teressant voor aquariumbezitters in ons land. BREDA De industrieën, gemeen tebesturen en vakbonden in Etten en omgeving willen de werkweigeraars aanpakken. Als de Raad voor de Ar beidsmarkt wordt ingesteld, zal het ge westelijk arbeidsbureau in Breda een lijst opstellen van mensen, die steeds werk weigeren. Wie op deze lijst staat, krijgt geen uitkering meer en hoeft ook niet meer te rekenen op bemiddeling bij het zoe ken naar een baan. Op deze manier willen 't bedrijfsleven en de plaatselijke overheid in dit gebied voorkomen, dat industrieën zich ergens anders gaan vestigen. EDERVEEN Deze week werden ln het Groene-Kruisgebouw weer ean aan tal partijen gespeeld in de onderlinge competitie van de damclub DCE. AMSTERDAM De Haarlemse gara gehouder J. H-, naar wie-de politie de laatste dagen intensief heeft gespeurd in verband met de zwendel met oude i auto's die als nieuw werden verkocht, - heeft zich gistermorgen gemeld bij de Amsterdamse politie. Een aantal door de zwendelorganisa- tie gedupeerde autobezitters overweegt 'n eis tot schadevergoeding in te dienen Zij hebben daartoe contact gezocht met de advocaat mr. J. Oranje in Amsterdam. DEN HAAG Voor de derde keer dit jaar is in ons land een „perencrisis** uitgebroken. Op de veiling Zwaag is de prijs van conférence-peren op drie op eenvolgende veilingdagen beneden de crisisprijs gebleven, zodat vanaf heden in het hele land weer peren uit de markt kunnen worden genomen met steun van het Europese landbouwfonds Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen verwacht niet dat de crisis van lange duur zal zijn, maar eerder dan begin volgende week kan hij toch niet afgelopen zijn. BARNEVELD Gallinova, de jaar lijkse pluimveetentoonstelling met za- kenbeurs, is gistermiddag officieel ge opend door de loco-burgemeester van Barneveld, de heer A. H. Nes. De ex positie van pluimvee-, sier- en water vogels, sierduiven, konijnen en cavia's, is wat betreft de opzet gelijk aan voor gaande jaren. De organiserende ver eniging, de pluimveevereniging Barne veld en Omstreken, kon evenwel mee- De uitslagen waren: B. v. Beek— G. Vlastuin 20; G. J. v. d. Dikken- bergW. d. Koning 20; J. Treels J. de Koning 02; D. v. Heerdt T. Middelman 1—1; G. J. v. d. Dikken- berg— J. Treels 20; W. Veldhuizen— G. v. Herdt 11; St. VièrwindenA. v. Hunnik 1—1: W. d. Koning- J. d. Ko ning 02; J. TreelsW. d. Koning 02. De stand van de onderlinge competitie ziet er verrassend uit. G. v. Heerdt, G. Vlastuin en W. Veldhuizen die deel uitmaken van het eerste achttal heb ben een bijzonder slechte start en zullen uit een heel ander vaatje moeten tappen om zich te handhaveno in het eerste achttal. T. Middelman en D. v. Heerdt zijn kanshebbers om zich in het eerste te spelen doordat beiden tot nu toe ver rassend goed voor de dag kwamen. Dinsdagavond a.s. speelt DCE I in het Groene-Kruisgebouw de competitie wedstrijd tegen BSDV II uit Barneveld. Beide teams hebben 4 punten uit 4 wed strijden zodat het aan spanning niet zal ontbreken.

De Vallei | 1968 | | pagina 5