dagelijks 'n goede portie vlees Magere winst ontneemt alle glans aan Nixon's zege Nieuwe president steunt Johnson 's Viëtnambeleid 6.95 pamde Verdeling der kiesmannen Amerika pleegt volgens Hanoi woordbreuk Russische waarschuwing aan Israëliërs PONTIAC Beïnvloeding via TV PA pakt MARYLAND NIET GEDIEND VAN SPIRO AGNEW W2 MEER MIDDELEN VOO R „ORDE EN GEZAG" Jachtinvitatie voor prinselijk paar VIEUX Roofoverval in vliegtuig Acties in Nijldal D Franse journalisten van t.v. eisen schadevergoeding Documenten in Spanje zoek Dagbladen in Zweden worden gesteund Politie dekt vlucht van Oostduitser IN JANUARI MEER A.O.W. EN A.W.W. SPANNEND DIEPE ZUIDEN STERKE DRANK DE GAULLE tf -a Z 3 SCHADUW OVER GESPREK IN PARIJS VIER DELEGATIES het meest verkochte merkhorloge in nederland kaas uit het vuistje de j van jammer, dat was het laatste stukje DONDERDAG 7 NOVEMBER 1968 ADVERTENTIE 'ASHINGTON Ademloos heeft wereld gisteren de verkie- ztngsslag in de Verenigde Staten ge volgd. Uren nadat de stembureaus wa ren gesloten tekende zich nog geen en kel beeld af dat een aanwijzing zou kunnen geven. Aanvankelijk veroverde Nixon een lichte voorsprong, maar de eerste uit slagen kwamen uit traditioneel repu blikeinse gebieden. Naarmate meer uitslagen uit de stembureaus uit het oosten van de Verenigde Staten bin nenkwamen, liep Humphrey ziender ogen op zijn tegenstander in. Even sa# het er naar .uit Hubert Humphrey de prestatie van Kennedy in 1960 zou herhalen en dait Nixon opnieuw met gering verschil van zjjn tegenstan der zou verliezen. Dat was toen de staat New York met het grootste aan tal kiesmannen (43) een overwinning voor Humphrey opleverde en de eerste resultaten uit Illinois en Ohio een voor sprong voor Humphrey te zien gaven. Enkele uren Inter had het er de •chijn van dat geen van de kandidaten de vereiste meerderheid in het kiescol lege zou behalen en dat George Walla ce, de kandidaat van de Amerikaanse onafhankelijkheidspartij met zijn 45 kiesmannen op de wip zou komen te zitten. Na een uiterst spannende wedloop vielen tenslotte de veertig kiesmannen van Califonüë aan Nixon toe. Toen Nixon langzaam maar zeker een voor sprong begon op te bouwen in Illinois, begon zijn overwinning wat duidelijker af te tekenen. De zege die Nixon tenslotte behaal de, heeft voor de Republikeinen een wat wrange bijsmaak. Het geringe verschil tussen de twee kandidaten heeft de Republikeinse zege alle glans ontnomen. Bovendien is er waarschijnlijk het pijnlijke verlies van de staat Maryland, waarmee de kiezers duidelijk van hun afkeer voor Spiro Agnew, de Republikeinse kan- Na het bekend worden van de overwinning van Nixon sloeg Humphrey de arm om zijn echtgenote Muriel en dankte haar in een toespraak voor de bijstand, die zij hem tijdens de campagne heeft gegeven. George Wallace (rechts), de derde kandidaat, met zijn running-mate generaal Curtis Lemay (links), horen hier de uitslag. Wallace was, zo zei hij, tevreden met zijn ruim negen miljoen stemmen. didaat voor het vice-presidentschap blijk gaven. De staten van het „diepe zuiden" hebben in grote meerderheid voor George Wallace gestemd en in de twee de plaats op Nixon. Maar Wallace slaagde er niet in de aanhang te ver werven in de arbeidersgebieden van het westen en het noorden die de opinie-pei lingen hem hadden toegeschreven. President Nixon zal in januari te ma ken krijgen met een Huis van Afgevaar digden en een Senaat, die in meerder heid Democratisch zijn. In de Senaat veroverden de Democraten twee zetels op de Republikeinen, één in Californië en één in Iowa. De Republikeinen won nen er zeven op de Democraten: in Arizona, Florida, Maryland, Ohio, Okla homa, Pennsylvania en Oregon. De Re publikeinse zetel In Arizona werd ver overd door Barry Goldwater, die in 1964 de strijd om het presidentschap van Lyndon Johnson verloor. De nieu we Senaat bestaat uit 58 democraten en 42 republikeinen. In het Huis van Afgevaardigden ver overden de Republikeinen vier zetels op de Democraten. De nieuwe samenstel ling wordt nu: 247 democraten en 188 Republikeinen. In enkele staten werd aan de presi dentsverkiezingen een referendum ge koppeld. Zo moesten de kiezers in de staat Utah zich uitspreken over de ver koop van sterke drank per glas. Tot dusver mogen in Utah alcoholische dranken uitsluitend per fles worden verkocht. Met een tweederde meerder heid werd het voorstel verworpen. De kiezers van Dearborn in de staat Michigan hebben zich met 20.936 tegen 15.674 stemmen uitgesproken voor een onmiddellijk ingaande wapenstilstand in Viëtnam, terugtrekking van de Ame rikaanse troepen en zelfbeschikking voor de Viëtnamezen. In 1966 moest het kiezerskorps over hetzelfde probleem zijn mening geven. De uitslag was toen precies andersom. "JVTEW YORK De nieuwe .Amerikaanse president, Nixon, heeft de Viët- namese politiek van president Johnson gesteund. Hij heeft niettemin beloofd, dat hij vanaf het ogenblik, dat hij de macht in handen heeft, „de fouten van het verleden" niet zal herhalen. Hij heeft bovendien de wens te kennen gegeven, naar vrede door onderhan derhandelingen te zullen streven en het conflict in Viëtnam te willen „ont- amerikaniseren". In het licht van de verklaringen van de pas gekozen president kan zijn hou ding ten aanzien van een aantal binnen- en buitenlandse vraagstukken in grote lijnen geschetst worden 1. Viëtnam: Nixon stelt zich voor, al les in het werk te stellen om een duur- aame vrede te vestigen. H(j heeft zich ▼oorstander verklaard van stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam. Maar Nixon zegt ge kant te zijn tegen een „niet-eervolle" terugtocht van de Amerikaanse troepen uit Viëtnam, die degenen van de „harde lfln" in Peking en Moskou zou aanmoedi gen. Hij heeft vrfle verkiezingen bepleit, waaraan ook het Zuidviëtnamese bevrij dingsfront zou kunnen deelnemen, met het oog op de vorming van een nieuwe regering voor Zuid-Viëtnam. 2. Wat de betrekkingen met de Sovjet- Unie aangaat, heeft Nixon zich voor stander verklaard van besprekingen met de Russische leiders. De nieuwe Ameri kaanse president zegt ervan overtuigd te z(jn, dat goede Amerikaans-Russische betrekkingen noodzakelijk zijn voor het behoud van de vrede. ADVERTENTIE Kinder-klanken-kleuren-plaat, waarop 12 geliefde artiesten 24 kinderliedjes zingen. mèt alle teksten en een bijgevoegde langspeelse plaat met tekeningen om self in te kleuren. Zó*n prijs voor sö*n plaat kan alleen maar tijdelijk zijn! En de netto-opbrengst komt ten goede aan het Bio-Revalidatie-centrum (stichting Bio-Vacantieoord) voor gehandicapte kinderen. Verkrijgbaar bfj alle platenkondelarm 3. Hoewel Nixon zich voor het ver drag tegen verdere verspreiding van kernwapens heeft uitgesproken, is hij van mening, dat het wenselijk is de ra tificatie er van uit te stellen, in het licht van de invasie van Tsjecho-Slo wakije. De nieuwe Amerikaanse presi dent is voor de opbouw van een raket afweerstelsel tegen raketten en zegt overtuigd te zijn van de noodzakelijk heid, een Amerikaanse superioriteit tegenover de Sovjet-Unie te handha ven op het gebied van de bewapening. 4. Nixon betreurt het „verval" van de NAVO. Hij Is voor nauw contact met de leden van deze organisatie. 5.Nixon is van oordeel, dat besprekin gen met president De Gaulle nodig zijn om de normale betrekkingen met Frank rijk te herstellen. 6. Ten aanzien van de hulp aan onder ontwikkelde landen is Nixon van me ning, dat de Verenigde Staten deze hulp moeten voortzetten. De Westeuropese landen zouden evenwel een groter aan deel in deze hulp moeten nemen. 7. Nixon voelt ook voor onderhandelin gen met de communistische landen, met inbegrip van China, maar vanuit een sterke positie. Hij heeft zich uitgespro ken voor vermindering aan de bewape ningswedloop. 8. Nixon wil voorts de plaatselijke autoriteiten in de VS meer middelen geven om orde en gezag te handhaven. Hij wenst ook krachtiger bestrijding van de handel in verdovende middelen. 9. Hij voelt voor opheffing van de extra-belasting die tot 30 juni In de VS van kracht is, als de Amerikaanse economie dit tenminste toelaat. Deze belasting zou evenwel gehand haafd moeten blijven, als de Verenigde Staten door inflatie bedreigd worden. LONDEN Lady Elizabeth Anson, een goede vriendin van prinses Beatrix en bruidsmeisje bij haar huwelijk, heeft de prinses en prins Claus uitgenodigd voor een jachtpartij In december. Ze houdt het jachtfestijn op het landgoed van haar broer Patrick, graaf van Lich field. Hgt is nog niet zeker of het prinselijk paar zal komen, meent Patrick Lich- field, een bekende societyfotograaf. Hij heeft Indertijd op verzoek van prin ses Beatrix in de Amsterdamse Wes- terkerk foto's gemaakt van het huwe- lijk van prinses Beatrix en prins Claus. De belasting zal echter opgeheven worden als de oorlog in Viëtnam ten einde zal zjjn. 10. De hulp aan het buitenland. Nixon heeft verhoogde economische hulp en verminderde militaire hulp bepleit. Hij wil alle hulp staken aan landen, die eco nomische betrekkingen onderhouden met vijanden van de Verenigde Staten. ADVERTENTIE 10.85 per liter /Onderstaande lijst geeft de verde- ling per staat aan van het aantal kiesmannen, dat aan de drie presi dentskandidaten is toegevallen. Voor verkiezing tot president waren 270 kiesmannen nodig. De uitslag van Maryland (tien kiesmannen voor Humphrey) is niet officieel. De strijd ging daar zo ge lijk op dat moet worden gewacht op de enkele tienduizenden stemmen van kiezers uit Maryland, die in het buitenland hebben gestemd. De com puter voorspelde echter een overwin ning voor Humphrey In Maryland. c EA x: K 41 3 55 Alabama 10 Alaska 3 Arizona 5 5 Arkansas 6 California 40 40 Colorado 6 6 Connecticut 8 8 Delaware 3 3 Florida 14 14 Georgia 12 Hawaii 4 4 Idaho 4 4 Illinois 26 26 Indiana 13 13 Iowa 9 9 Kansas 7 7 Kentucky 9 9 Louisiana 10 Maine 4 4 Maryland 10 10 Massachusetts 14 14 Michigan 21 21 Minnesota 10 10 Mississippi 7 Missouri 12 12 Montana 4 4 Nebraska 5 5 Nevada 3 3 New Hampshire 4 4 New Jersey 17 17 New Mexico 4 4 New York 43 43 North Carolina 13 13 North Dakota 4 4 Ohio 26 26 Oklahama 8 8 Oregon 6 6 Pennsylvania 29 29 Rhode Island 4 4 South Carolina 8 8 South Dakota 4 4 Tennessee 11 11 Texas 25 25 Utah 4 4 Vermont 3 3 Virginia 12 12 Washington 9 9 West Virginia 7 7 Wisconsin 12 12 Wyoming 3 3 District Columbia 3 3 Totaal 538 203 290 •a 10 12 10 45 (Van onze correspondent) DARIJS Noord-Viëtnam heeft Amerika gisteren te Parijs beschuldigd van tweevoudige woordbreuk. Dit gebeurde tijdens een persconferentie die de Noord Vietnamese delegatie tegen alle verwachtingen in hield. Do woordvoerder, Nguyen Thanh Le beweerde: 1. dat Amerikaanse vliegtuigen op 2 november 149 missies boven zijn land hadden uitgevoerd en op 3 november 132, ondanks de belofte dat de acties tegen Noord-Viëtnam zouden worden stopgezet. Later moest hij bekennen, dat geen van deze missies bestond ki het bombarderen of beschieten van bepaalde objecten. Wel beschuldigde hij de Amerikanen ervan hun bombarde menten op Zuid-Viëtnam verdubbeld te hebben. 2. dat de Amerikanen geweigerd heb ben zich met de Noor dvdëtnamese de legatie en die van het (communisti sche) Zuidviëtnamese Bevrijdingsfront (F.N.L.) aan één tafel te zetten, zoals zij beloofd hadden. Zowel in de op schrift gestelde ver klaring als in zijn antwoord aan de journalisten die opheldering vroegen, legde hij er de nadruk op, dat de met de Amerikanen getroffen overeen komst voorzag in een conferentie over de procedurekwesties met vier delegaties en niet met twee „uitge breide" delegaties. Hij zei, dat de delegaties van Noord- Viëtnam en van de FNL hfedden laten weten, dat zij bereid waren om te be ginnen, zelfs zonder de aanwezigheid van de vertegenwoordigers van de Zuidviëtnamese regering te Saigon. President Thieu blijft bij zijn weige ring aan het gesprek m Parijs deel te nemen. In antwoord op een vraag zei de Noordviëtnamese woordvoerder, dat de Verenigde Staten niet alleen beloofd hadden alle bombardementen pp Noord- Viëtnam stop te zetten, maar tevens alle gewelddadige acties. Volgens hem vallen de vluchten, uitgevoerd met ver kenningsvliegtuigen, daar ook onder, omdat zij de soevereiniteit van Noord- Viëtnam schenden en de veiligheid van zijn burgers in gevaar brengen. Zolang de vluchten voortduren zou het, volgens hem, moeilijk zijn de vredesonderhandelingen te beginnen. De Zachte Hollandse KONJAK MANILLA Vier gewapende man nen hebben gisteravond de 39 passa giers en bemanningsleden van een Fok ker van de Philippijnse luchtvaartmaat schappij beroofd en een passagier dood geschoten. De rovers namen hun hun geld en andere waardevolle voorwer pen af, nadat zij gedreigd hadden het toestel met handgranaten op te zullen blazen. De piloot zei dat een van de bandieten in de cockpit was gekomen en hem met een revolver in de hand ge dwongen had op het vliegvled van Ma nilla te landen. Na de landing moesten hij en nog drie bemanningsleden de ro vers naar een verkeersweg brengen en daarna terugkeren. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft via Tass een verklaring laten versprei den over het Israëlische optreden in het dal van de Nijl. Hierin wordt gezegd, dat de „militaire provocaties van Israël in de Sovjet-Unie worden ver oordeeld en dat de Israëlische regering een zware verantwoordelijkheid tegen over haar eigen volk en de volkeren van de andere landen op zich neemt voor alle mogelijke gevolgen van haar onredelijke daden". In de verklaring wordt de opvatting van de Arabieren aanvaard, dat de verwoestingen in het Nijldal veroor zaakt zijn door -een luchtbombarde ment. Israël heeft de Egyptische regering om verduidelijking van haar standpunt ten aanzien van bepaalde kwesties ge vraagd, zo is uit doorgaans welinge- ADVERTENTIE i SWISS MADE Pontiac-Gulfstream met de kast-uit-één stuk, doublé vanaf f 142. staal vanaf f 145. goud f347. Pontiac-Hydraulica 100% condens- en waterproof een zeer sterk horloge chroom vanaf f 102. doublé vanaf f 110. Fir. L. de Jong, een van de drie „ster-commentatoren" in de mara thon-reportage die de Nederlandse te levisie aan de Amerikaanse televisie- strijd wijdde, zei dat volgens hem te recht de verkiezingsdienst van de om- roepmaatschappij NBC was gekozen voor relayering naar Europa. Dat was naar zijn mening terecht, omdat NBC als enige van de drie grote Ame rikaanse omroepmaatschappijen had besloten toch aan het voorspellen te slaan zodra de eerste magere stem- mentotalen begonnen binnen te ko men. Toen op zeker moment niet langer het programma van NBC naar Europa werd gerelayeerd maar dat van CBS konden de kijkers die toen nog op wa ren het duidelijke verschil zien tus sen het opgewonden gepraat-zonder- vaste-grondslag van het team van NBC» Chet Huntley en de bezadigde en zeer voorzichtige beoordelingen van het team van CBS onder leiding van Walter Cronkite, een Journalist met jarenlange Europese ervaring, die ook in ons land heeft gewerkt Das toen het echt verantwoord was op grond van vrij hoge totaalcijfers waagden Cronkite er. zijn mannen zich aan het voorspellen ven uitsla gen. Zij wisten dat zij op dat moment niet langer de kijkers konden beïn vloeden ln die delen van het land waar de stembureaus nog open wa ren. ?t was, ruim twaalf uur nadat dr. L de Jong zijn voorkeur voor de verkie zingsdienst van NBC had uitgespro ken, toen gistermiddag CBS als laat ste en voorzichtigste van de drie Amerikaanse omroepmaatschappijen de verkiezingsoverwinning aar. Ri- ohard Nixon toekende. De verkiezing van de machtigste man van de gehele mensheid is een hoogst ernstige aangelegenheid en geen sen satiebron die miljoenen mensen ai- ieen daarom veie uren lang aan te levisie- of radiotoestel gekluisterd houdt CBS en ook ABC, de der de Amerikaanse omroepmaatschappij hadden dat ingezien, NBC echter niet r. L. da Jong zou zich wellicht wat minder geestdriftig over de verkie zingsdienst van NBC hebben uitgela ten indien hij geweten had wat er op 28 oktober op een van de binnenpagi- na's helemaal achterin de zeer dik ke New Yorkse editie van de New York Times stond over de mate van financiële onafhankelijkheid van Chet Huntley en andere prominente televi siejournalisten van NBC. De Amerikaanse overheidsdienst die toezicht houdt op radio- en televisie zaken, da Federal Communications Commisson, zo berichtte de New York Times, had Chet Huntley op 11 september beschuldigd van corruptie en had naar aanleiding daarvan op 21 oktober de eis gesteld dat alle com mentatoren, verslaggevers, en alle anderen die journalistiek werk ver richten in de radio- en televisieafde lingen van NBC een volledige opsom ming zouden verschaffen van hun fi nanciële privé-belangen en die van hun gezinsleven, familieleden en bloedverwanten. Het bezit van aande len NBC of in RCA, de grote onder neming die eigenares van NBC is, zou daarbuiten vallen. |"^e FCC berichtte dat zij aan de hand van de gevraagde gegevens zou vaststellen ln hoeverre de finan ciële privé-belangen van invloed zou den kunnen zijn op de beoordeling van het nieuws door de betrokken journalisten. Mocht blijken dat er journalisten waren bij de staf van NEC die zich door financiële privé-be langen lieten leiden, zo deelde de di rectie van NBC daarna mede, dan zouden zij andere taken opgedragen krijgen. Chet Huntley, zo berichtte de New York Times, ageerde enige tijd geleden als televisie-commentator tegen de in voer van rundvlees uit Australië en deed dat als financieel betrokkene, omdat hij aandeelhouder was van een Amerikaanse veevoederfabriek. Hunt ley maakte zelf bekend dat hij vice- president van die veevoerfabriek was. Hij beweerde dat die positie rijn objectiviteit als journalist met grote invloed niet zou aantasten. lichte kringen in Jeruzalem vernomen. Minister Abba Eban zou zijn Egypti sche ambtgenoot Riad via VN-bemid- delaar Jarring een „vragenlijst" heb ben doen toekomen. Israël zou met na me willen weten: of Egypte bereid is mee te wer ken aan een akkoord over „stabiele en wederzijds erkende grenzen", of Israëlische schepen tezijnertijd door het Suez-kanaal zullen kunnen va ren; of Cairo instemt met een interna tionale conferentie, die een rechtvaar dige oplossing zou moeten zaen te vin den voor het vraagstuk van de Pales tijnse vluchtelingen, on tenslotte of Egypte een volledige politieke regeling met Israël wenst in het kader van een vredesverdrag met wederzijdse erkenning. Israëlische politieke kringen maken zich geen illusies over een eventueel Egyptisch antwoord. PARIJS De Franse radio- en tele visiejournalisten, die als gevolg van hun stakingsactie in de maanden mei en ju ni ontslagen werden, hebben voor de rechtbank een schadevergoeding geëist van 5,28 miljoen franks (4.25 miljoen gulden). Zij vinden hun ontslag nilet alleen on rechtmatig maar zij mdnen bovendien dat zij door t verdwijnen van het tele visiescherm en uit de ether een veel grotere schade hebben opgelopen dah door het uitbetalen van hun salaris kan worden goed gemaakt De journalisten en medewerkers van de Franse staatsradio en -televisie (ORTF) gingen in mei in staking om de regering een vrije nieuwsgaring en vrije nieuwsuitzendingen af te dwingen. De actie mislukte en velen werden ont slagen. MADRID Uit Madrid wordt ge meld, dat er belangrijke documenten van de laatst gehouden conferentie van Spaanse bisschoppen ontvreemd zijn. In deze documenten, die betrekking heb ben op de verhouding tussen kerk en staat, verklaren de Spaanse bisschop pen, dat een herziening van het in 1953 tussen het bewind van Franco en het Vaticaan gesloten concordaat gewenst ls. Al lang wordt in kringen van de Spaanse hiërarchie erop aangedrongen dat Franco in overeenstemming met de richtlijnen van het jongste Vaticaanse Concilie afstand doet van zijn voor recht inzake de benoeming van bis schoppen. THIEU weigering ADVERTENTIE IS STOCKHOLM De Zweedse rege ring wil de „krantendood" bestrijden, die de dagbladen van dat land bedreigt en tot schade van de democratie ai ve le bladen zowel in de grote steden als de provincie het leven heeft ge kost. Een regeringscommissie die een paar jaar lang naar een oplossing heeft gezocht, stelt nu hulp voor op twee fronten. Voor economisch zwakke kranten wordt een leningsfonds ingesteld. Daar uit kaïn de koop van machines en grond stoffen via een lening voor de tijd van twintig jaar, tegen een rente van ze* procent, bekostigd worden. Bovendien wordt aan aille kranten die mee.willen doen aan een gemeenschap pelijke distributie een korting van vijf kronen per abonnee aangeboden. Op de ze manier wil men de bezorging verbe teren. HANNOVER Dekking zoekend ach ter een Westdultse douanebeambte is een Oostduitse militair naar West- Duitsland gevlucht. De mdilitafr was met collega's aan het werk bij de zonegrens bij Hannover. Plotseling sprong hij op Westduits ge bied en verschool zich achter de West- duitse douaneman. De bevelvoerende Oostduitse officier richtte onmiddellijk zijn pistool, op de Westduitser. Gewa pende leden van de Westduitse grens politie dekten echter de aftocht van de douanier en de vluchteling. DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft het voorstel van de Sociaal-Economische Raad tot ver hoging van de uitkeringen volgens de AOW en AWW overgenomen. De uitke ringen gaan per 1 januari omhoog om dat de prijzen zullen stijgen als gevolg van de invoering van de belasting over toegevoegde waarde (btw). Getrouwde bejaarden en weduwen met kinderen krijgen er nu 54 gulden per jaar bij. Alleenstaande bejaarden en weduwen zonder kinderen kunnen rekenen op 42 gulden extra. Waarschijnlijk zullen de uitkeringen voor wezen als volgt worden verhoogd: twaalf gulden voor wezen tot tien jaar, achttien gulden voor wezen van tien tot zestien jaar en vierentwintig gul den voor wezen van zestien tot zeven entwintig jaar. Eveneens wordt ver wacht, dat de kinderbijslag overeen komstig het advies van de Sociaal- Economische Raad met 2,34 gulden per kwartaal wordt verhoogd. Een be slissing over deze laatste verhogingen moet nog worden genomen.

De Vallei | 1968 | | pagina 7