Reserve jegens Nixon bij fractieleiders Verlaging leer- lingenscliaal niet voor augustus '69 SRAKA IS! Verloofde studentenpastor doet zijn priesterlijk werk voorlopig niet Weinig hoop voor 36 vermiste zeelieden TELEVISIE BENDER Afscheid van Nederland COMMENTAREN VIT NEDERLAND OP AMERIKAANSE VERKIEZINGEN Universiteit legt eis terzijde van Studentenraad Minister tegen ontslag voor onderwijzeres die trouwt Voor veertig mille aan sieraden bijeengeharkt Ook beroving bamifabrikant opgehelderd Vedachten houden onschuld vol Taxichauffeurs zien voorlopig af van acties MET KWARTJE NA KWARTJE FRAUDE TOT f 150.000 E.H.B.O. wordt 75 jaar de matras waarop u werkelijk uitrust Schoenfabriek staakt luxe-produktie «■flnTR» „NOG VEEL DOEN" Een platenbon is altijd raak STEINWAY HI-FI APPARATUUR deskundig in klank Een platenbon is altijd raak MOORD OP MELKBOER Een platenbon is altijd raak Oneerlijke suppoosten in R'damse badhuizen AL JAREN Een platenbon - per brief - is altijd raak mm m HET MIDDEN DRAMA MET BRANDEND NOORS SCHIP BIJ GROENLAND DAGENLANG VERBORGEN NED. SLEPER VOND MAAR DRIE MAN AAN BOORD GEEN RADIO POMPEN 9 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1968 DEN HAAG Minister-president De Jong heeft de nieuwe Amerikaanse pre sident, Nixon, gisteren een ervaren politicus genoemd. Hij was blij dat deze heeft ingestemd met het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam. „Het lot van Amerika en van de wereld zal in hoge mate worden bepaald door de koers, die de in januari 1969 optredende Amerikaanse regering zal varen", aldus premier De Jong. ADVERTENTIE Met 69 cm beeldbuis. Gemakkelijke bediening vid knoppen op progressief, metalen bedieningspaneel, dat fraai contrasteert met de mat notehoutenkast. Veel automatische functies. Druktoetsafstemming voor eerste en tweede net. Dit meesterstukje, goed voor jarenlang storingvrij kijken, wordt voor f770,— uw eigendom. LEIDEN Het Leidse universiteits bestuur gaat niet in op een eis van de Nederlandse Studenten Raad, de nu merus fixus voor vrijdag in het open baar te herroepen. De NSR had dit maandag in een te legram geëist. De •Raad gaat nu, met studenten in de medicijnen als mede eisers, een kort geding aanspannen te gen de universiteit. De studenten heb ben een Amsterdams advocatenbu reau in de arm genomen. De NSR meent, dat de numerus fixus tegen de Grondwet en het Acade misch Statuut indruist. Volgens de Raad, is voor de invoering van een nu merus fixus een wetswijziging nodig, dus de toestemming van het parle ment. Zou dat gebeuren, dan zou de wetwijziging toch niet voor april of mei van kracht worden. De eerste jaarsstudenten, die ongeveer om die tijd examen doen, kunnen moeilijk dan nog worden weggestuurd. „De verkiezing van Nixon betekent een domper op hot streven naar ver nieuwing van de Amerikaanse politiek" zo luidde het commentaar van drs. Den Uyl, de voorzitter van de socialistische fractie van de Tweede Kamer. Naar zijn mening zijn de progressie ve krachten in de Verenigde Staten zich te laat bewust geworden dat alleen door samenwerkng een keer ten goede kan worden bereikt. Met de democratische meerderheid in Senaat en Huis van Af gevaardigden als tegenwicht tegen een republikeinse president, is er weinig ruimte voor grote veranderingen. Nixon zal de weg naar de-escalatie in Vietnam, door Johnson ingezet, tot het eind moeten gaan. „Maar de armoede en de rassentegenstellingen zullen niet worden aangepakt. De Amerikaanse crisis zal voortduren", aldus drs. Den Uyl. Mr. Biesheuvel, fractievoorzitter van de AR in de Tweede Kamer, zei dat hij Humphrey had verkozen boven Nixon „omdat ik in zijn politieke opvattingen meer vertrouwen heb dan in de denk beelden van de heren Nixon en Agnew". Mr. Biesheuvel zei verder, dat de nieu we Amerikaanse president nog veel zal moeten doen om aan deze zijde van de Atlantische Oceaan het zo noodzakelij ke vertrouwen te winnen. Ook de leider van de KVP-fractie in de Kamer, drs. Schmelzer, wees op het wantrouwen jegens Nixon, dat in Euro pa bestaat. „Ik hoop dat de nieuwe Amerikaanse president dit beseft, zijn beleid daarop afstemt en dat én door zijn beleid in eigen land én door zijn buitenlandse politiek geleidelijk de meer kritische instelling jegens hem van brede kringen in Europa zich tot een meer constructieve kan ontwikke len", zo zei drs. Schmelzer. Drs. Tilanus, voorzitter van de c.h. fractie, hoopte dat Nixon de binnen- en buitenlandse problemen, waarvoor hij komt te staan, met wereldvisie zal be naderen. Daarbij moet hij de samen werking tussen Amerika en Europa be vorderen, vond drs. Tilanus. Mr. Toxopeus, leider van de VVD in de Kamer, betreurde het dat de nieu we Amerikaanse president niet met een duidelijk meerderheid is gekozen. Hij had liever Humphrey als president ge zien, omdat hij van hem een meer op Europa gericht beleid had verwacht. DEN HAAG Minister dr. Veringa vindt het onjuist dat een onderwijzeres, die gaat trouwen, meteen haar ontslag krijgt aangezegd. De minister van on der wijs deed deze uitspraak in de on derwijscommissie van de Tweede Ka mer, waarin de zaak was aangesneden door de liberaal drs. Vonhoff. De bezwaren tegen het automatische ontslag van een huwende onderwijze res kregen steun van de fracties van KVP, PvdA, D'66 en PSP. Drs. Vonhoff had aangekondigd hier over een uitspraak van de Kamer te zullen vragen in geval de minister geen uitspraak zou doen. Het antwoord van dr. Veringa voorkwam een motie. Verder wilde de minister echter niet gaan, omdat het ontslag tot de be voegdheid van de gemeenten behoort. Of het tot een wetswijziging zal moeten komen, waar de commissie ook naar vroeg, wilde dr. Veringa eerst nog eens bekijken. Daarover zal hij de Tweede Kamer bij de plenaire behandeling van de on derwijsbegroting op 17 december nader inlichten. ADVERTENTIE PIKEUR DEN HAAG Kleinere klassen by het lager onderwijs en op de kleuter scholen is een kwestie van leerkrach ten, van lokalen én van geld. In de grote steden, zo legde staatssecretaris mr. Grosweide gisteren aan de onder wijscommissie van de Tweede Kamer uit, zou men de onderwijzers nog wel kunnen plaatsen, maar het extra lokaal gaat dan vaak ten koste van het kleu teronderwijs. Het is niet exact te zeggen hoeveel lokalen verlaging van de leerlingen- schaal zou vergen. Er zijn achtdui zend lagere en vijfduizend kleuter scholen in ons land. De meeste zou den, volgens mr. Grosheide, voor een extra leerkracht nog wel genoegen ne men met gebrekkige huisvesting van de klas, maar na een jaar volgt dan toch de eis, dat er een nieuw lokaal moet komen en dat kost dan weer een ton, alleen aan investering. De fractie van de P.v.d.A. bleef vasthouden aan de eis van drs. Den Uyl, een maand geleden bij de alge mene politieke beschouwingen aan de regering voorgelegd, dat de plannen tot verlaging van de leerlingenschaal per 1 augustus 1969 eerder en uitge breider zouden moeten worden uitge voerd. Dat zóu desnoods ten koste van de uitbreiding van het wetenschappe lijk onderwijs moeten gebeuren. De Algemene Nederlandse Onder wijzers Federatie (Anof) wil de klei nere klassen al 1 januari hebben. De Anof had dat in een brief aan de re gering voorgelegd en een verzoek schrift met ruim zeshonderdduizend handtekeningen van ouders had daar kracht toe bijgezet. De meerderheid in de Kamercommissie ging echter mee met de prioriteitennota van mi nister dr. Veringa, waarin de lagere leerlingenschaal per 1 augustus is op genomen. De socialistische woordvoerder dr. Tans, die gisterochtend nog de nood zaak tot versterking en -uitbreiding van het onderwijs had bepleit, wilde bij het debat over de leerlngenschaal van de staatssecretaris precies weten waar aan het nu schort: „Dan weten wij tenminste wat ons te ,doen staat". Mr. Grosheide had echter al ver teld, dat de regering nooit een datum voor de verlaging van de leerlingen schaal had genoemd, maar dat mr. Cals in 1959 wel had verondersteld dat er in 1968 onderwijzers genoeg zou den zijn om de klassen kleiner te ma ken. a Nu zou dit inderdaad Wel mogelijk zijn wat het personeel betreft, maar het is niet te zeggen hoevee lokalen er voor nodig zijn. En de 25 miljoen die de Anof heeft becijferd, gaan op aan personeelskosten. In totaal zou het op 38 miljoen komen. Minister Veringa gaf te kennen dat hij geen stap verder kon gaan. Er was nu een begin gemaakt met de kleinere klassen en hij hoopte er in volgende begrotingen verder mee te kunnen gaan, maar daarbij bleef het. De kwestie komt half december weer aan de orde in de plenaire ver gadering van de Tweede Kamer. ADVERTENTIE „Ze vond 't fyn om zelf uit te zoeken" Vanaf 4.25 HUIZEN (N.H.) In de nacht van dinsdag op woensdag is bij een juwelier in de Havenstraat voor dertig- a veer tigduizend gulden aan sieraden gesto len. Aan de zijkant van de winkel werd een ruitje ingeslagen en met een hark werden alle gouden en zilveren voor werpen naar buiten gehaald. Een speurhond vond later een gouden horloge terug. De politie vermoedt, dat deze diefstal in verband staat met een inbraak in een bontzaak, die eerder in de nacht werd gepleegd. Hierbij werd niets ontvreemd. ADVERTENTIE Wij kunnen ons nauwelijks indenken dat het gebeurt. Maar ALS Steinway Hi-Fi apparatuur gaat maken zullen WIJ het U leveren. Dat is de consequentie van ons streven- naar perfectie in klank! Overigens betekent perfectie beslist niet altijd onbetaalbaar. Vooral bij Hi-Fi Is de juiste plaatsing belang rijker dan de duurte van het apparaat. Waarmee we alweer bewijzen dat onze adviezen U véél geld kunnen besparen! Arnhem, Steenstraat 54 - tel. 25408 Amsterdam - Breda - Lelden - Rotterdam AMSTERDAM De 22-jarige lasser R. P. de F„ die 25 oktober werd aan gehouden wegens beroving van de veertigjarige Chinese restauranthouder T. S. Lie, heeft bekend ook de 58-jarige bamifabrikant E. Lem Pakker te heb ben overvallen en beroofd. De bamifabrikant werd 1 oktober in zijn bedrijf beroofd door een man, die na te hebben gebeld was binnengedron gen. De 34-jarige naaister H. J. H., die na de beroving van de restauranthou der werd aangehouden wegens heling en later op vrij voeten is gesteld, is op nieuw gearresteerd. Zij wordt ervan verdacht béide berovingen te hebben uitgelokt. Haar zestienjarige dochter F. V. E. is eveneens gearresteerd. Dit meisje heeft bij de heer Lem Pakker gewerkt. In augustus heeft zij uit het bedrijf een geldkistje met tachtig gulden ge stolen. Zij kwam toen het, bedrijf met een nagemaakte sleutel binnen. De buit deelde zij met haar verloof de, de 28-jarige vliegtuigmonteur C. H., die samen met de lasser is aangehou den. ADVERTENTIE „Ze heeft een grammofoon. Dus Vanaf 4.25 AMSTERDAM De twee verdach ten van de moord op de 78-jarige Am sterdamse melkhandelaar Reijer Royé blijven ontkennen iets met de moord te maken te hebben. De 24-jarige vrouw M. J. G. en de twintigjarige militair W. W. C. R. V. uit Curasao zijn door een aantal men sen herkend als het tweetal, dat op de dag dat de moord werd gepleegd 21 oktober 's morgens de winkel van Royé is binnengegaan. Een sluitend alibi kan het tweetal niet opgeven. Commissaris T. C. J. Sanders van de moordbrigade is ervan overtuigd, dat er nog een lang ohderzoek noodzakelijk is. De politie gelooft nog steeds dat de buit van de daders van de roofoverval niet groot kan zijn geweest. De melk handelaar had zijn spaargeld vijf tienduizend gulden vrijwel geheel op de bank staan. AMSTERDAM De Amsterdamse taxichauffeurs zullen voorlopig afzien van verdere acties. Dit heeft de admi nistrateur van de Amsterdamse taxi centrale, de heer J. Spraay, gezegd Hij heeft in opdracht van de chauf feurs besprekingen gevoerd met de chefs van enkele Amsterdamse politie bureaus en deze hebben hem toege zegd, dat de politie schérp zal opletten dat uitsluitend taxi's van de taxi-stand- plaatsen gebruik maken. In de week einden zal 's avonds permanent toezicht worden gehouden, op de overige avon den zal het toezicht worden verscherpt. Of de taxichauffeurs ook hun tweede eis meer verkeersfaciliteiten bin nenkort verwezenlijkt zien, kon de heer Spaay niet bevestigen. ADVERTENTIE „Ik weet niet waar hij van houdt" Vanaf 4.25 ROTTERDAM De fraude bij de Rotterdamse badhuizen zou ruim ander halve ton bedragen, aanzienlijk meer dan werd vermoed. De Rotterdamse politie maakte dit gisteren bekend, na dat nog eens vijf suppoosten van badin richtingen waren aangehouden. Het to taalaantal arrestaties is hiermee ge komen op twaalf. Het bedrag van honderd vijftigduizend gulden is ontstaan door verduisteringen en diefstallen van telkens een kwartje. De fraude steunde hoofdzakelijk op chalance bij het publiek. Het merendeel van de baders betaal de het kwartje toegangsgeld zonder te wachten op een kaartje. De suppoosten konden de kwartjes, waarvoor geen kaartje was afgegeven, in eigen zak steken. Ook hebben enkele suppoosten gebruikte kaartjes, die waren wegge gooid, glad gestreken en opnieuw ver kocht. Een van de twaalf gearresteerde sup poosten vertelde dat hij al enkele jaren met dit geknoei 'n extra inkomen haal de van honderd gulden per week. Lange tijd hebben rechercheurs bij de Rotterdamse, badhuizen gepost om de bezoekers te tellen. Bij het vergelij ken van de uitkomsten waren er altijd veel meer bezoekers dan kwartjes. Het aantal verkochte kaartjes was echter steeds in overeenstemming met het kas geld dat werd ingeleverd. Hoewel door het bezit van eigen dou ches of badkamers het bezoek aan ge meentelijke badhuizen sterk daalde, zakte het bezoek in Rotterdam sneller dan kon worden verwacht. De eerste tellingen van de recherche brachten de fraude aan het licht. ADVERTENTIE „Hij is morgen jarig en woont ver weg" Vanaf 4.25 AMSTERDAM Zaterdag 9 novem ber zal de Kon. Ned. Vereniging E.H.B.O. in het RAl-congrescentrum in Amsterdam het feit herdenken, dat zij vijfenzeventig jaar geleden werd Opgericht. Deze herdenking zal door meer dan duizend leden worden bij gewoond. Een huisarts, een chirurg en een directeur van een geneeskun dige dienst zullen de betekenis van eerste hulp bij ongelukkèn belichten, waarna prof. Hornstra, hoogleraar in de sociale geneeskunde een en ander zal samenvatten. Verder wordt een gedenkboek aangeboden en zal de „dr. C. B. Tilanus jr.-medaille", ge noemd naar de initiatiefnemer voor de eerste hulporganisatie in Neder land, worden uitgereikt. Namens de regering zal de herden king worden bijgewoond door de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. Kruisinga. ADVERTENTIE I.--"-:-- V h:!'s: j 1 ■E WAALWIJK De schoenfabriek Hendriks en Zoon in Waalwyk zal binnenkort de produktie staken. De 26 man, die het bedryf in dienst heeft, zullen worden ontslagen. Deze zullen bij andere fabrieken in de Langstraat weer aan de slag kunnen gaan. Hendriks maakt luxe schoenen voor dames. Als gevolg van een scherpe con currentie uit het buitenland, moet het bedrijf worden gesloten. HAARLEM De Amsterdamse ex- jezuïet Jos Vryburg, die zich onlangs heeft verloofd en desondanks - ook na zijn huwelijk - als priester wil blijven werken, heeft zijn priesterlijk werk voorlopig opgeschort. Of hy in deze houding zal volharden, hangt af van het beraad, dat hij vanavond zal heb ben met zijn mede-pastores Dresen, Van Kilsdonk, Oosterhuis en Van der Stap. „Ik vaar niet op eigen kompas", aldus de ex-jezuïet. „Ik heb de groep van pastores achter mij". Eerder op de dag had mgr. Th. Zwartkruis, de Haarlemse bisschop, gereageerd op het verzoek van enkele studentenpastores aan de Nederlandse bisschoppen om voor 1 december be kend te 'maken welke procedure zij willen volgen in de kwestie van de ge huwde priesters. „Steeds meer priesters, die zowel de geschiktheid als het verlangen bezit ten volledig hun priesterlijk ambt te blijven uitoefenen, raken omwille van het Celibaat in moeilijkheden", con stateert de bisschop. „Terwijl Nederlandse bisschoppen herhaaldelijk - het laatst in Noord wij kerhout op 29 oktober - hebben ver klaard zich met elkaar, met de gelovi gen, met de andere episcopaten en met Rome te zullen beraden over de mogelijkheid van de gehuwde priester en te trachten voor nieuwe mogelijk heden ruimte te vinden, ben ik op dit moment niet in staat een priester, die huwt of van plan is te huwen, verlof te, geven in de viering van de Eucharistie en de daarbij behorende prediking voor te gaan. Intussen zal ik in ons bisdom bevorderen, dat gehuwde priesters in een andere sector van het omvangrijke gebied van de pastorale zorg werkzaam kunnen zijn", aldus mgr. Zwartkruis. De Haarlemse bisschop vraagt hun de hiërrarchieke weg te blijven bewan delen en begrip te hebben „voor de ny nog onontkoombare beperkingen". De heer Vrijburg vond deze verkla ring gisteren „een poging om het mid den te bevaren tussen allerlei emoties van voor- en tegenstanders omdat er enerzijds gezegd wordt: we gaan toch proberen de gehuwde priester een plaats te geven en anderzijds wordt gezegd- die plaats is er nog niet." „De bisschop wil kennelijk de gemoederen op een bepaald punt tot rust brengen". Hij vond dat de verklaring van de bisschop niets zegt over de procedure, die de bisschoppen zullen volgen en waarom de studentenpastores hadden gevraagd. De heer Vrijburg zal de ko mende dagen ook besprekingen voeren met deken J. van der Hoogte van Am sterdam en met vicaris dr. H. Kuy- pers van het» bisdom Haarlem. Koningin Juliana heeft gisteren op Huis ten Bosch de scheidende am- bassadeur van India, de heer Sundar Narain Haksar, en zijn echtgenote in afscheidsgehoor ontvangen. Hier ziet u het paar bij het verlaten van j het Haagse paleis. IJMUIDEN Twee Nederlandse zeelieden zyn gisteren in het zeegebied ten zui den van Groenland geconfronteerd met een drama, dat door gebrekkige verbin dingen bjjna een week voor de wereld verborgen is gebleven. Toen stuurman W. Zieleman uit Arnhem en een matroos van Wysmullers zee sleper Groningen bij windkracht tien en hoge zeeën waren overgesprongen op de Noorse bulkcarrier Etnefjell, troffen zij slechts drie opvarenden aan. Van kapitein Sjaavek, die nog slechts met de eerste stuurman en de eerste werktuigkundige aan boord was, hoorden zy wat er was gebeurd. Het bleek dat de Etnefjell een schip met een draagvermogen van on geveer 18.000 ton vorige week don derdag al werd getroffen door 'n zware explosie in de machinekamer. Het ach terschip stond na korte tyd in lichteiv laaie. Ondanks het slechte weer gingen 25 bemanningsleden in twee sloepen van boord. Volgens de kapitein moeten tien of elf anderen het schip eveneens hebben verlaten maar hy wist niet hoe. De machinekamer brandde uit, even als de verblijven van de bemanning. Tot overmaat van ramp nam de wind toe tot de kracht van een orkaan, die da genlang bleef doorstaan. Door de kapot gespongen patrijspoorten stroomde steeds meer water het schip in. De Et nefjell begon later ook water te maken in twee ruimen. Zondagochtend werd de geblakerde bulkcarrier gevonden door een Pools visserijfabrieksschip. Door het slechte weer kon de Pool niets uitrichten. Om dat er geen radio-verbinding met de Etnefjell kon worden gemaakt, bleven de Polen onkundig van liet drama. Dit gold eveneens voor de bemanning van de kotter Absecon van de Amerikaanse kustwacht. Wel slaagde de kotter er maandag in een container met voedsel, drank, sigaretten en een zender over te zetten. Maar de zender werkte niet. Op het noodsignaal van de Pool zette zondagnacht de sleepboot Groningen koers naar de positie van de Etnefjell. Met de orkaan en de woedende zee pal op de kop bleef de Groningen een snel heid van tien mijl aanhouden. Na bijna drie dagen stomen bereikte de' sleep boot zijn doel. Wat de kotter van de kustwacht niet was gelukt, lukte de mannen van Wijs muller wel: zij kregen twee mensen over op de Noor. En wat minstens zo belangrijk was: er werden twee pompen overgezet waar mee het water in de twee ruimen kon worden bestreden. Samen met de drie overgebleven officieren werden de ver nielde patrijspoorten gedicht. In de nog smeulende machinekamer vonden zij het lichaam van de hoofdwerktuigkun dige. Als kroon op het werk kregen de mannen tenslotte ook nog de zware sleepdraad aan boord. Onmiddellijk zet te de Groningen met zijn sleep koers in de richting van Land's End. Het is nog niet bekend waar de Etnef jell moet worden afgeleverd. Zodra kapitein T. van Oosten van de Groningen het nieuws over de ramp wereldkundig had gemaakt, zijn sche pen en vliegtuigen van de Amerikaanse en de Canadese kustwacht een speur tocht begonnen naar de ongeveer 36 vermiste zeelieden. Na al die tijd lijken zij geen schijn van kans te hebben zelfs maar een spoor van de schipbreukelin gen terug te vinden. ADVERTENTIE ROTTERDAM Op de Statenweg in Rotterdam is woensdag de 31-jarige PTT-employé J. A. L. Steentjes uit Berkel en Rodenrijs om het leven geko men. De man werd overreden door een vrachtauto, toen hij met zijn fiets plot seling van het rijwielpad de weg op reed. ADVERTENTIE met een feilloos uitgelijnde wagen op gave, veilige, mo derne banden en minutieus gebalanceerde wielen GENIET U VAN EEN AUTORIT! de vakmensen en de appa ratuur van kunnen u dit rijgenot ver schaffen. kosteloos inspekteren van uw banden levering van nieuwe en De Jonge REMOULD-ban- den voor bedrijfa- en personenwagens opsporen en verhelpen van elke verkeerde wielstand statisch én dynamisch balanceren van band/wiel in elke afmeting banden spoelen en op spanning brengen met zuivere stikstof gespecialiseerd in Michelin "X", ook ombouw van gewone naar radiaalbanden loopvlakvernieuwing in eigen fabriek Arnhemseweg 64 Apeldoorn tel. (05760)-33710 hoofdkantoor en fabriek te Deventer (05700)-15845 's Zaterdags tot 12.30 geopend ..-«és#»***-

De Vallei | 1968 | | pagina 9