VREDESGESPREK S TA GNEER T Hollandia Marinemannen op het Rode Plein RUSLAND HERDACHT OKTOBERREVOLUTIE WYSZYNSKI BIJ PA US REDDINGSACTIES OP WILDE ZEE Streven in CDU naar regering zonder SPD „Twijfel bij Amerika wegnemen'*' 2140 Bonaparte THIEU DOET VERGEEFSE POGING NIXON NU AL IN VIETNAMESE KWESTIE TE BETREKKEN Afrika boos om verkapte steun aan apartheid ot* NAVO-oefening op Middell. Zee „Fransen moeten exportkrediet afschaffen'" Londen wil aantal Sovjet-diplomaten beperken Eerste maand zonder ongelukken voor Kon. Luchtmacht GRIEKSE VRACHTVAARDER GEKAPSEISD Congres in Berlijn geëindigd Vluchtende inbrekers gearresteerd MITTERAND AFGETREDEN ~£hkaloti tapijt Voor ai miljoen tarwebloem naar Biafra Hongersnood dreigt opnieuw in Riafra INTERNATIONAAL BEKROOND ONDERHANDELINGEN GERUCHTEN REACTIE Inbi*aak in Vaticaan Chrysanten Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. KORTE REDE POTTER'S CATARRH PASTILLES TV-REDE TOEKOMST FRANKRIJK keijzer tapijt KAMERBREED VRIJDAG 8 NOVEMBER (Van onze correspondent) pARIJS De Amerikanen zijn niet van plan om buiten de aanwezigheid van de vertegenwoordigers van de Zuidviëtnamese regering de vredes onderhandelingen in Parijs te beginnen. Omdgt de Zuidviëtnamese regering te Saigon echter blijft weigeren iemand naar Parijs te zanden, hangt de con ferentie nog altijd in de lucht. Dit is de enige conclusie, die men kan trekken uit de mededeling, die de Ame rikaanse delegatie gisteren naar de Noordviëtnamese stuurde. (Van onze correspondent) LONDEN Na de jongste onthullin gen over spionage in Engeland ten gunste van de Sovjet-Unie overweegt de Britse regering paal en perk te stel len aan 't steeds groeiend aantal Rus sische diplomaten in Londen. De Rus sische ambassade omvat op het ogen blik 69 ambtenaren met diplomatieke status, dat is twaalf meer dan vorig jaar. Verder zijn er nog tien militaire attachés. Tijdens het proces tegen een onder officier van de RAF, die deze week werd veroordeeld tot 21 jaar gevange nisstraf wegens spionage voor de Sov jet-Unie, is aan het licht gekomen dat een van zijn opdrachtgevers een cultu rele attaché was aan de Russische am bassade in Londen. Deze man, Alexander Iwanowitsj Bo- risenko, een eerste secretaris. ver dween, zes dagen na de arrestatie van de Britse spion, plotseling uit Londen. Later bleek dat hij naar Moskou was vertrokken. Nu is ook nog aan het licht gekomen dat er nog een lid van de Russische di plomatieke staf in Londen zeer kort na het vertrek van Borisenko uit Engeland is weggegaan: de assistent-luchtmacht- attaché, kolonel Valentin Elistratof. Hij woonde vlak bij Borisenko in het zelfde flatgebouw in Paddington, in de buurt van de Russische ambassade. Deze attaché kwam in augustus in het nieuws door een geheimzinnige in braak in zijn woning. Het enige wat hij als vermist opgaf Was zyn fototoestel. NEW YORK De Verenigde Staten, Groot Brittannië, West-Duitsland en Ja pan hebben kritiek te horen gekregen omdat zij handel drijven met Zuid- Afrika en nog steeds in dat land inves teren. De afgevaardigden van de zwarte Afrikaanse landen en van het Russisch blok in de speciale politieke commissie van de Verenigde Naties beschuldigden de vier landen er van. op hypocriete wijze de apartheid in Zuid-Afrika 'te veroordelen, terwijl zij toch enorm profiteren van de economische banden met het land van die apartheid. De afgevaardigde van Kameroen, Mi chel Epanque Koss vertelde de com missie, dat de Afrikaanse landen zo langzamerhand genoeg kregen van „heilige verklaringen" van de grote mo gendheden tegen de apartheid. ..Be doelingen zijn net als papieren vlieg tuigjes", zo zei hij „Zij komen nooit van de grond". Met enkele uitzonderingen hebben de meeste Afro-Aziatische landen opgeroe pen tot economische sancties tegen Zuid-Afrika, zoals er al tegen Rhodesïë werden genomen. Slechts de Veilig heidsraad kan hier toe bevelen. De afgevaardigde van Kameroen zei echter, dat het geen geheim was dat de Veiligheidsraad hiertoe nooit zou over gaan, omdat de Verenigde Staten en Groot Brittannië vetorecht hebben i» de raad. De voorzitter van de Kamer van Koophandel in Rotterdam, ir. J. van den Berg, heeft de „stellige hoop en bijna zekerheid" dat. Rotterdam een wereldhandelscentrum krijgt» „Het zal een wezenlijke stimulans zijn om Rot terdam tot een distributie-haven te ma ken" zei hij gisteren. ADVERTENTIE tr t\e* Hierin zeggen de Amerikanen dat zij nog niet gereed zijn voor een gesprek en dat zij zullen laten weten, wanneer het zover is. Zij beweren geen datum te kunnen vaststellen, zolang de Zuid- viëtnamezen weigeren naar Parijs te gaan. Desondanks blijven de delegaties met elkaar in onderhandeling over de procedure voor de openingszitting van de nieuwe vredesbesprekingen. Er moeten antwoorden worden ge vonden op de vragen waar deze bespre kingen zullen worden gehouden en of er journalisten en fotografen bij aan wezig mogen zijn, hoe de delegaties rondom de tafel zullen gaan zitten en over de inhoud van de officiële naam borden, waarmee de delegaties zullen worden aangeduid. Andere procedurekwesties kunnen eerst worden aangesneden op de ope ningszitting zelf. Daartoe behoren: gaat men te werk volgens een agenda of is ieder vrij elk ogenblik een kwes tie te berde te brengen? Uit hoeveel leden dienen de delegaties te bestaan? Hoe dienen deze vredesonderhandelin gen te worden aangeduid? Hoeveel deuren moet de conferentiezaal bevat ten? Dit laatste schijnt erg belangrijk te zijn voor het gelijktijdig binnenkomen en weggaan. De Amerikaanse delegatie heeftten stelligste de geruchten ontkend, als zou het huidige oponthoud te wijten zijn zijn aan de verkiezing van Richard Nixon als president van de Verenigde Staten. De delegatie is in haar huidige samenstelling gemachtigd de onderhan delingen voort te zetten opder de ver antwoordelijkheid van president John son. President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Viëtnam heeft gisteren Richard Nixon een telegram gezonden, waar in hij hem gelukwenst mét zijn over winning bij de presidentsverkiezing in de Ver. Staten en hem uitnodigt binenkort een bezoek aan Vietnam te brengen. „In de komende dagen", aldus president Thieu in zijn tele gram, „zult u hartelijk in Viëtnam ontvangen worden als u zich ter plaatse op de hoogte wilt stellen van de toestand en de krijgshandelingen. De regering en het volk van Viët nam en onze soldaten, die aan het front strijden tegen de communisti sche agressie zullen zeer verheugd zijn als zij op Viëtnamese bodem de krachtige verdediger van de vrij»- heid ontvangen, die u al sinds jaren bent. Ik ben er van overtuigd, dat de zeer nauwe vriendschapsbanden tus sen onze landen nog versterkt zullen worden." Een woordvoerder van Nixon te Key Biscayne in Florida, waar de toekom stige president op het ogenblik vakan tie houdt, heeft op dit telegram van president Thieu als volgt gereageerd: „De heer Nixon zal naar Parijs of Sai gon gaan als dit de vredesbesprekin gen bevordert." Later kwam er nog een reactie uit Key Biscaytee. Een woordvoerder van Nixon zei, dat de toekomstige presi dent niet van plan is naar het buiten land te gaan voor zijn installatie in het Witte Huis. Nixon zal in de overgangs periode ook geen enkel initiatief ne men op het gebied van de buitenland se politiek zonder voorafgaande goed keuring van president Johnson en voor 5 december geen besluit nemen over de samenstelling van zijn regering. Door de oorlog in Viëtnam zijn voor al de benoemingen van de minister van Defensie en Buitenlandse Zaken van het allergrootste belang. Nelson Rockefeller, de gouverneur van de staat New York, werd al genoemd als een kandidaat voor Defensie. NAPELS Vijftig oorlogsschepen en honderdvijftig vliegtuigen nemen al drie dagen deel aan grootscheepse oefe ningen van de NAVO op de Middelland se Zee. De oefening, waaraan vliegtuigen en marine-eenheden deelnemen van En geland, Frankrijk, Amerika, Grieken land en Italië, draagt de codenaam Eden Apple. Het doel ervan is anti-onderzeeboot en andere oorlogstechnieken voor de marine te beproeven. De oefeningen worden geleid door de Itaiaanse admi raal Luciano Stogiu, commandant van de geallieerde strijdkrachten in Zuid- ropa, die zijn hoofdkwartier heeft op het eiland Malta. GEEN RUSSEN Ofschoon de Sovjet-Unie thans in de Middellande Zee een vloot heeft varen van naar schatting zestig schepen wer den tot nog toe geen Russische vaartui gen waargenomen in het oefengebied. Frankrijk, dat zich heeft teruggetrok ken uit de NAVO, neemt wel deel aan de oefeningen. Dat gebeurt meer. De opperbevelhebber van de Fransè zee- strijdkrachten in het Middellandse-Zee- gebied, vice-admiraal de Scitivauk de Greische, leidt zelfs van zijn hoofd kwartier in Toulon uit de huidige anti onderzeeboot-oefeningen. ROME Dieven hebben zich mees ter gemaakt van een aantal waardevol le voorwerpen uit het archief van het Vaticaanse oecumenische concilie te Rome. Ze raakten de dossiers in het archief niet aan. Wel namen ze schrijf machines, een bandopname-installatie en een gesloten geldkist mee. Russische mannenbannen de bajonetten op de geweren tij dens de grote militaire parade, die gisteren op het Moskouse Rode Plein werd gehouden ter herden king van de 51ste verjaardag van de Oktoberrevolutie. ADVERTENTIE <.eg het met bloemen. 819 Europese Commissie BRUSSEL De Europese Commis sie heeft de Franse regering op de vin gers getikt. Zij neemt geen genoegen met het langer handhaven van het voordelige exportkrediet, dat Franse za kenlieden kunnen krijgen. Dit krediet tegen lage rente werd in gesteld om de economie van de mei stakingen te doen herstellen en zou ui terlijk 1 november weer worden inge trokken. Alleen op die voorwaarde gin gen ook de partners van Frankrijk in de Europese Gemeenschap met de maat regel akkoord. Frankrijk heeft aangekondigd het speciale krediet pas tegen het eind van dit jaar te zullen intrekken. De Euro pese Commissie zal zich daar echter ze ker niet voetstoots bij neerleggen. DEN HAAG De Koninklijke Lucht macht heeft voor het eerst in haar ge schiedenis gedurende een hele maand zonder ongeval geopereerd. Die maand was september jl., aldus blijkt uit „Vei lig Vliegen", orgaan van de sectie Vlieg- en Bedrijfsveiligheid van de Luchtmacht. MOSKOU De 51e verjaardag van de Oktober-revolutie is gisteren op het Rode Plein in Moskou gevierd met de traditionele parade van dê troepen van het'Moskouse garnizoen en de rede van de Sovjet-Russische mi nister van Defensie. De plechtigheid werd door radio en televisie uitgezonden. Om precies acht uur verschenen de Sovjet-Russische leiders, met aan het hoofd partijleider Leonid Breznjef, op de tribune van het mausoleum van Leniri. terwijl generaal Eugen Ivanovski zijn troepen presenteerde. Na inspectie van de troepen, waaron der luchtlandingseenheden, sprak de minister van Defensie, maarschalk Gretsjko, een rede uit waarin hjj zei dat de imperialisten de dreiging van een nieuwe wereldoorlog hebben veroor zaakt en trachten het internationale communisme te ondermijnen. „Ons land heeft meer dan eens de agressor tegen gehouden, die probeerde met wapenge weld ons een orde op te leggen die al leen gunstig voor hem was en trachtte democratie en vooruitgang te verstik ken". In zijn zeer korte rede, die nauwelijks vijf minuten duurde, roerde de minister geen enkel concreet internationaal vraagstuk aan. Wel zei hij, dat „onze vijanden niets te maken hebben met de verwezenlijking van de opbouw van het communisme en de buitenlandse vre despolitiek van de Sovjet-Unie en de andere socialistische landen". In de parade liepen troepen mee die volgens de radio-commentator hadden deelgenomen „aan de bevrijding van Praag tijdens de gevechten tegen de Duitse bezetter". Onder de raketten die voorbijtrokken bevonden zich antiraket- raketten. „Dit geheel van raketten vormt het natuurlijke schild van ons land", aldus de radio. „Onze wereld- en intercontinentale raketten zijn in staat om op elke afstand hun doel te treffen en door de verdedigingsgordel van de vijand heen te dringen". Het défilé van de gemotoriseerde for maties duurde 12 minuten. In strijd met de gewoonte speelde de Sovjetrus- sische radio de „Internationale" voordat de uren durende tocht van burgers over het Rode Plein begon. De radio-uitzen ding werd onderbroken voor het voor lezen door een vertegenwoordiger van de Sovjetrussische troepen in Tsjecho- Slowakije van een boodschap, waarin het verdrag van Moskou werd geprezen. „Dit verdrag versterkt de vriendschap tussen de volken van de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije en de vrede in de wereld". Van de NAVO-landen was slechts IJsland door zijn ambassadeur verte genwoordigd; van de andere landen waren alleen militaire attachés aanwe zig. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen bij apotheker» en drogisten Paus Paulus heeft gisteren de Poolse kardinaal Wyszynski ontvangen. Het was voor het eerst in drie jaar, dat de kardinaal Polen mocht ver laten. De autoriteiten in Warschau hadden hem een reisverbod opgelegd. Men verwacht dat de paus en Wyszynski naar wegen zullen zoeken om de gespannen verhouding tussen kerk en staat in Polen te verzachten. IJ MUIDEN Negentien Griekse zee lieden klampten zich gisteravond met de moed der ,wanhoop vast aan stukken deklast, nadat hun schip de Gerasimos L was gekapseisd. De ramp met de kleine Griekse vracht vaarder voltrok zich op honderd ki lometer ten zuidwesten van de Noor se havenstad Stavanger. Op het eer ste noodsignaal waren verschillende schepen te hulp gesneld. Door de woelige zee konden ze niet langszij van de Griek komen. „De bemanning verlaat het schip", was het laatste dat over de radio van de lekgeslagen Gerasimos L werd ge hoord. Eerder was al gezegd dat de sloepen door de over het schip bre kende zeeën waren vernield. De te hulp gesnelde schepen manoeu vreerden zo, dat de drenkelingen zo veel mogelijk waren beschermd tegen wind en zee. Er werd olie op de golven gestort om de tocht te vergemakkelijken van een sloep die de Finse vrachtvaarder Finnseal had gestreken. De sloep pik te eerst drie man op. Een kwartier la ter werden zeven drenkelingen uit het water gevist. Een ander Fins schip de Finno nam één opvarende aan boord. De speurtocht naar de acht resterende zeelieden werd met kracht voortgezet. De ondergang van de Gerasimos L is de. derde scheepsramp op de noorde lijke Atlantische Oceaan binnen een week. BERLIJN De Westduits bondskanselier, Kiesinger, heeft gisteren het vierdaagse congres van partij in West-Duitsland gesloten met een oproep tot de 600 afgevaardigden, alles in het werk te stellen om de CDU bij de parlenitntsverkiezingen van volgend jaar de overwinning te bezorgen. Hij ging in zijn rede nog eenmaal in op zijn eerdere uitlatingen over de gro te coalitie met de sociaal-democraten, die onder de gedelegeerden felle dis cussies hadden uitgelokt. „Het is dui delijk dat ik liever met alleen 'n CDU- meerderheid zou regeren. Maar als kanselier van dé grote coalitie kan ik niet tegen onze regeringspartners ten strijde trekken", verklaarde hij. Op het congres trad een sterke 'stro ming aan de dag, die vijandig staat je gens voortzetting van de grote collectie met de SPD na de verkiezingen van 1969. Vele afgevaardigden hadden uit de eerdere toespraak van Kiesinger af geleid dat deze hernieuwing van zo'n coalitie nastreefde. De bondskanselier merkte in zijn slotrede nog op dat hij optimistisch gestemd was over de toe komst van de NAVO met Richard Nixon als de nieuwe Amerikaanse president De Russische ambassadeur in Oost- Berlijn, Abrassimof, deed gisteren in een tv-toespraak ter gelegenheid van de 51e verjaardag van de Oktoberrevolutie een felle aanval op West-Duitsland in verband met het feit dat West-Berlijn voor het CDU-congres was uitgekozen. Hjj beschuldigde de Westduitse leiders ervan „steeds brutaler aanslagen te on dernemen op West-Berlijn". Het CDU- congres vormde „een nieuwe duidelijke illustratie van de steeds groter worden de agressiviteit ven het «Westduitse im perialisme". De socialistische landen volgen „de gevaarljke ontwikkeling van de bondsrepubliek Duitsland" nauwlettend, zei hij. Hullstein sprak over Europese eenheid DEN HAAG De uitslag van de Ame rikaanse presidentsverkiezing is voor ons mi rifier belangrijk dan de gevaren die Europa zelf oproept. „Door zijn Verdeeld, aarzelend optreden is Euro pa na 1964 by de Verenigde Staten op het tweede plan gekomen. Wfj zullen alles in het werk moeten stellen om de Amerikaanse twijfels aan het on dersteunen van de Europese zaak weg te nemen". Dr. Hallstein zei gisteren: „We willen geen herdenkingsbijeenkomst houden" (het congres valt namelijk twintig jaar na het befaamde Haagse congres dat de basis voor de Europese organi saties legde). „Het gaat ons om de blik naar de toekomst'. De oud-voorzitter van de Europese Com missie noemde het „een zaak van le ven en dood" dat de eenwording van Europa doorgaat. „Vooral de inval in Tsjecho-Slowakije heeft aangetoond hoe onmachtig Europa is. Zolang die eenheid ontbreekt is de Europese vei ligheid onvoldoende gewaarborgd en is de inspraak van Europa in de wereld politiek nihil". De Franse regering en regeringspartij hebben geen enkele vertegenwoordiger gestuurd naar het Europees parlemen tair congres, dat vandaag en morgen in Den Haag wordt gehouden. Doel is de Europese eenwording een nieuw elan te geven. Nadat de Franse minister van Buiten landse Zaken Debré het af had laten weten, stuurde diens plaatsvervanger staatssecretaris De Lipkofski een tele gram, dat hij „wegens onvoorziene omstandigheden" verhinderd was. Frankrijk zal wel vertegenwoordigd zijn door vijftig parlementsleden, on der wie echter geen enkele gaullist. De overige landen van de Europese ge meenschap West-Duitsland, Italië en Benelux hebben wel hun minis ter van Buitenlandse Zaken afgevaar digd, evenals Engeland, Ierland en De nemarken, kandidaten voor het lid maatschap van de gemeenschap. De vierde kandidaat, Noorwegen, zal zijn I WEESP De rijkspolitie van Weesp heeft woensdagavond twee vluchtende inbrekers gearresteerd, die kort tevo ren hadden ingebroken in een huis aan de Sportparklaan. Het zijn de 22-jarige C. B. uit Amsterdam, die reeds 25 in braken op zijn naam heeft staan, en de 21-jarige F. F. die 7 oktober j.l. ont vluchtte uit de bijzondere strafgevan genis in Zu4phen. Ook hij heeft reeds het een en ander op zijn kerfstok. De arrestatie volgde op een telefoon tje van de bewoner van het huis in de Sportparklaan, de heer Herman, die met zijn vrouw omstreeks half negen thuis kwam en bemerkte, dat in zijn woning licht brandde. Binnen zag hij een man rondscharrelen, die via de achterzijde verdween zodra hij het huis binnen ging. Toen de heer Herman een witte auto zag wegrijden, belde hij de politie, die onmiddellijk een speurtocht inzette. Nabij de Roskambrug, op een der uit valswegen van Weesp. zag men een witte auto. die aan het signalement voldeed. De rijkspolitie achtervolgde de auto, die de provinciale weg in de richting Amsterdam opreed. Nabij de Schipholweg, ongeveer op de grens van Diemen, werd de auto klem gereden. PARIJS De voormalige kan didaat voor het Franse president schap, Frangois Mitterrand, heeft gisteren het voorzitterschap van de linkse federatie, waarin socialis ten, radicaal-socialisten en de links- gerichte clubs verenigd zijn, neer gelegd. Tegenover verslaggevers verklaarde Mitterrand, dat hij zich „niet aan een verantwoordelijkheid onttrekt of een strijd opgeeft". Zijn aftreden werd na een bijeenkomst van het uitvoerend comité van de federatie bekendgemaakt. De stap komt niet onverwacht, aangezien 5 Mitterrand begin oktober al had ge- zegd niets te voelen voor een lei dende functie in een nieuwe so ciaaldemocratische partij, die ver scheidene linkse politici in het le ven willen roepen. Op eenbuiten gewoon congres van socialisten is onlangs besloten een dergelijke partij, waarvan de precieze vorm nog niet vaststaat, volgend jaar op te richten. De door Mitterrand geleide linkse federatie leed bij de parlements verkiezingen van dit jaar een zware nederlaag. ADVERTENTIE v.a. b I p.m. POSTBUS 39 HILVERSUM DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft besloten een miljoen gulden uit nationale middelen ter beschikking te stellen voor de Biafraanse vluchte lingen. Voor het geld zal tarwebloem worden gekocht. Dat komt neer op on geveer 1600 ton. Ook de vracht moet uit het miljoen worden bekostigd. Twee partijen van vierhonderd ton tarwe zullen nog in de eerste helft van deze maand worden gemalen. Inmiddels zijn gisteravond laat van Schiphol de Tweede-Kamerleden Dan- kert (PvdA) en Imkamp (D'66) ver trokken voor'een kort bezoek aan Bia- fra. Zij maken de reis in gezelschap van parlementariërs uit Canada, De nemarken en Engeland, die evenals hun Nederlandse collega's met eigen ogen willen zien in welkte toestand het land verkeert. De tocht wordt gefinancierd door de Abi Nathan Foundation. PARIJS Biafra zal tegen het eind van het jaar opnieuw door hongersnood bedreigd worden als er niet onmiddel lijk maatregelen genomen worden. Het VN-fonds voor hulp aan kinderen Uni cef, schat dat dagelijks 500 2.000 ton levensmiddelen in Biafra en de overige gebeden van Nigeria verdeeld moeten worden om dit nieuwe gevaar af te wenden, dat zich In weerwil van de huidige hulpacties aftekent. Unicef heeft in Parijs verder nog meegedeeld, dat op het ogenblik 1*6 min mensen, in de eerste plaats kinderen on der de twaalf, door verscheidene hulp organisaties worden geholpen, waarbij het Internationale Rode Kruis coördi nerend optreedt. Ongeveer een miljoen van deze hulpbehoevenden wonen ln Biafra.

De Vallei | 1968 | | pagina 11