Verbruiksgoederen en service op Cuba niet te krijgen Meer negers in Congres in V.S. BRAAT! Omdat vader soms blauw van de kou van zto brommer komt. Middengroep in de knel Slik de pijn weg, GOEDE RESULTATEN NIET VERLOREN EATEN GAAN In Groenland kan het verdraaid koud zijn... KEUKENS? Reparatie aan t.v.-toestel duurt maanden Griep heeftvelen verrast^ FIDEL CASTRO NATIONALISEERT AELES, BEHALVE SCHOENPOETSERS EN KLEINE BOEREN STAATSSECRETARIS GRAPPERHAUS: Prins Johan Friso „aangesloten op spoorwegnet" Eerste hulp bij ongeval lekasin Berovingwas verzonnen „De Berker heeft interesse voor regenjassenfabriek INVLOED Op de hoek Schoensmeer Daarom, daarom, daarom: Davitamon 10. Elke dag. Allemaal. Welke kant OLIFANT ...versterkte werking... PLEIDOOI TEGEN ZITTEN BLIJVEN KWAAL MEER EXPERIMENT VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 WASHINGTON Dinsdag heeft in het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den het grootste aantal negers zijn intrede gedaan, dat er ooit zitting heeft gehad,A door de verkiezing van drie nieuwe neger-afgevaardigden, onder wie de eerste negerin en de broer van de burgemeester van Cle- iveland Carl Stokes. Vijf van de zes inzittende negers wer den herkozen. De uitslag van de strijd om de zesde zetel tussen het zittende lid, August Hawkins, uit Los Angeles en de Republikein Roy Lun- dy was nog niet bekend. Alle zittende negers en dr drie nieuwe zijn democraten. Het afwezige Congreslid uit Harlem, Adam Clayton Poweel, kreeg zijn ge wone overweldigende meerderheid, omstreeks 80 procent yan stemmen, maar hij komt opnieuw voor het pro bleem te staan, zitting te krijgen in een college, dat sinds 1967 geweigerd heeft hem toe te laten. Mevr. Shirly Chisholm, een lid van het staatsparlement in haar tweede ambtsperiode, die geen blad voor de mond pleegt te nemen, is de eerste negerin geworden, die Brooklyn vertegenwoordigt, door James Far mer, de voormalige voorzitter van het congres voor rassengelijkheid, die in een zwaar democratisch dis trict als republikeins-liberaal kandi daat aan de verkiezingen deelnam, te verslaan. De democraat Louis Stokes, broer van de eerste neger-burgemeester van Cleveland, versloeg in die stad de republikeia Charles Lucas en in, St. Louis won de liberale democraat William L. Clay van de republikein Curtis C. Crawford, die „recht en or de" tot een programmapunt had ge maakt m zijn campagne. Het vorige hoogste aantal negers in het Congres was zeven in de periode 1873-74. Nu het 435 leden tellende Congres in de meerderheid democratisch blijft, zal het negerblok weinig algemene invloed hebben, maar zij kunnen, zo als sommige van de zittende leden hebben bewezen, een aanzienlijke in vloed hebben op welzijnsprogram- ma's in de districten, waaruit zij af komstig zijn. Sommige politici zien het toenemend politiek bewustzijn van de negers, dat tot hun verkiezing heeft bijgedra gen, als het begin van een stroming. „Negers zullen de eerstvolgende jaren fantastische winsten behalen bij ver kiezingen voor het Congres", voor spelde Louis Martin, een neger die plv. voorzitter is van het democra tische nationale comité. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KÊUR IN ONZE SHOWROOM: K A YERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK S-ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT T2 UUR A Binnenkort wordt in ons land een lichtstalen ambulancecon tainer geïntroduceerd. De con tainer kan gemakkelijk op een vrachtauto word vervoerd of door een trekker voortgesleept. De Me- demobel heeft# een eigen stroom voorziening en"air-conditioning. De inrichtingsmogelijkheden zijn vrij wel onbeperkt en het geheel is zeer geschikt voor eerste hulp bij on gevallen. HAVANA Een halt' jaar geleden verdween op last van Fidel Castro vrij wel iedereen, behalve de schoenpoetsers en de boeren, uit het particuliere zaken leven van Cuba. De radicale nationalisatie heeft geleid tot een van de strengst geleide econo mieën in de communistische wereld. Door een nieuw warnet van bureaucra tische voorschriften, is het probleem van Cuba's chronisch tekort aan ver bruiksgoederen nog ernstiger geworden. Het duurt langer dan voorheen om schoenen gerepareerd te krijgen, men moet ook langer wachten voordat men zijn lunch krijgt voorgezet of bij de kapper geholpen wordt. Voor deze diensten is betaling alleen niet meer voldoende. Men moet een „nummer" hebben of een formulier invullen. Ook zonder nationalisatie stond de Cubanen te wachten wat Castro in januari van dit jaar „een moeilik jaar" noemde, en wel tengevolge van een slechte sui- keroogst. Aangezien de vele artikelen die Cuba moet importeren met de export van suiker betaald moeten worden, betekende de slechte oogst dat er andere Cu baanse produkten geëxporteerd moesten worden om het verlies goed te maken. „Wij beleven eer. harde, moeilijke periode in de geschiedenis van onze re volutie", stond ter verklaring te lezen in een publikatie van het centrale co mité van de communistische partij. Hierbij werd opgemerkt dat de natio nalisatie kwam, terwijl „ons volk zich .aangordde om met enthousiasme de wapenen van de arbeid op te 'nemen en de buikriem aan te halen." Anders dan bij voorgaande nationa lisaties het geval was laat de nationa lisatie ditmaal niemand ongemoeid. In 1960 toen de jonge Castro-rege- ring Amerikaanse bedrijven met een waarde van naar schatting een mil jard dollar in beslag nam werden be trekkelijk weinig mensen rechtstreeks hierdoor getroffen. Dit was ook'nog zo toen als volgen de stap ook 380 Cubaanse (grote) be drijven werden overgenomen, zoals brouwerijen, verf- en textielfabrieken, rijst-malerijen, bioscopen, sigaren- en sigarettenfabrieken en warenhuizen. In maart van dit jaar echter, toen Castro 58.012 kleine bedrijven nationa liseerde werd iedereen erdoor getrof fen. Plotseling werd „de kruidenier op de hoek" de regering. Militante pro- Castristen stonden aan de andere kant van de toonbank, werkende in een vreemde wereld en dikwijls met min der personeel dan voorheen. De ex- eigenaren en hun personeel zagen zich door de regering tewerkgesteld of had den helemaal geen werk meer. Hoe diep de nationalisatie ingrijpt wordt' geïllustreerd door het type van de bedrijven die door de regering zijn overgenomen: namelijk kruideniers winkels. slagerijen, kippen- en vis markten, groentestalletjes, hoeden-, bloemen- en ijzerwinkels, juweliersza ken, kleine cafés, bars, kapperszaken, cosmeticawinkels, kleine hotels, foto studio's, autoreparatieplaatsen, schoen makers, broodjesverkopers, expedi teurs, tweedehandsboekwinkels, kleer- makers, wasserijen, stomerijen en an dere door Castro als „gaten in de muur" betitelde bedrijfjes. Tévens werden behanger-stoffeerders ofhcieel uit het zakenleven verwijderd, verder nog elektriciens, televisie-mon teurs, loodgieters, krantenverkopers, timmerlui, oesterverkopers, schrijfma chinemonteurs, muziekleraren en bril lenmakers Tot de kleine fabriekjes die werden genationaliseerd behoorden bedrijfjes die metaalwaren produceren, leer, constructiematerialen, plastic en rub ber produkten, chemicaliën, parfume rieën en zeep en papierprodukten en glas. Aangezien de regering reeds het ver voer en de nutsbedrijven in eigendom had en exploiteerde, verder ook de in dustrie, het onderwijs, de gezond heidsdiensten, de verbindingen en het grootste gedeelte van het boerenland, bleef er op Cuba weinig voor de enke ling over. Doktoren en tandartsen mogen een particuliere praktijk uitoefenen nadat ze hun dagelijkse portie werk voor de regering gedaan hebben. Er zijn nog dienstmeisjes, tuinlieden en enkele klusjesmannen. Schoenpoetsers ook hun gelederen zijn aanzienlijk gedund kunnen hun gang gaan, als ze maan delijks de regering vijf dollar betalen en indien het ze lukt orn aan schoen smeer te komen. Met rust gelaten worden de naar schatting 120.000 kleine zelfstandige boeren, die per agrarische eenheid al tijd meer hebben geproduceerd dan de staat. Vele van de genationaliseerde bedrij ven heropenden niet. De zaken die wel doorwerken worden gedreven door le den van de vrijwillige burgerwacht, de comités voor de verdediging van de re volutie en gemeenteambtenaten. Hoewel de regering hen een stoom cursus heeft laten volgen, hebben wei nigen hunner praktijkervaring in het zaken doen. Er wordt slechte service gegeven als gevolg van ondeskundigheid, for mulierenrompslomp en minder perso neel. Reparatie van een televisietoestel duurt maanden, aangenomen dat de onderdelen voorradig zijn. Reparatie van een auto duurt verscheidene we ken. Beddelakens wassen en strijken duurt drie weken. Wil men zijn haar laten knippen dan moet men twee oÊ drie dagen van te voren een afspraak met de kapper ma ken. Voor reparatie aan een wasma chine. maken van een horloge of een kachel, moet men eerst bij de ambte lijke instanties een formulier invullen en verder is het afwachten. De communistische partij heeft cij fers gepubliceerd waaruit blijkt, dat 45 procent van de genationaliseerde za kenmensen en hun werknemers in staatsdienst zijn getreden. Ze werken in de landbouw en in de bouwnijver- hied. Dit heeft enerzijds het tekort aan arbeidskrachten doen verminderen, maar heeft anderzijds het tekort aan geschoold personeel in de dienstverle nende sector vergroot. Sommige economen menen dat de re geringscampagne ojn beloningen voor extra prestaties zoals fooien, over- urengeld e.d. weg te krijgen, een averechtse 'uitwerking op de service aan het publiek heeft, zulks ondanks het feit dat de regering alles doet om onverschilligheid, laksheid en ondoel matigheid tegen te gaan. De meeste kelners, kappers en taxi chauffeurs niet génationaliseerd, maar wel in alles kort gehouden glimlachen als ze een extra peso wei geren. Bij de stomerij wordt een brief je in het gestoomde kledingstuk ge stopt met de volgende tekst: ADVERTENTIE Davnarrton 10. het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en „Ik ben als revolutionaire wer ker mij bawust van de kwaliteit die Ik aan de behandeling van dit stuk moet geven: ik heb het vol tooid met de zorg die het ver dient. Werkt mee aan verbete- tering van de service. Voor even tuele suggesties zijn wij te berei ken (volgt adres)" Deze houding, zo zeggen communis tische functionarissen, bewijst dat de nationalisatie reeds een succes is Wj het vormen van de Cubaanse nieuwe mens". Ze erkennen tekortkomingen, maar zeggen, dat deze problemen on der leiding van de partij vanzelf zul len verdwijnen. Het centrale comité geeft twee hoofd-, redenen voor de nationalisatie: „Ten eerste omdat de particulier* sector verbetering van produktie en distributie ernstig belemmerde. In de tweede plaats eiste de grondig heid van het ideologische werk, het verdwijnen van een parasitaire sector, die ernstige problemen voor de revolu tie had geschapen." Een van de problemen was, zo heeft Castro gezegd, dat meer dan de helft van het aantal particuliere bedrijven op Cuba is ontstaan, nadat hij aan de macht was gekomen. De nationalisatie heeft ten doel her haling hiervan te voorkomen. DEN HAAG De belasting is in be weging. Er komt een verschuiving van directe naar indirecte belasting: de last van dg inkomstenbelasting zal op den duur wat lichte? worden, door meer belasting te laten drukken op verbruiks- artikelen. Betekent dit dat er uitslui tend verbruiksbelasting, zoals omzetbe lasting overblijft? Dr. F. H. M. Grapperhaus, staatsse cretaris van Financiën antwoordt: „Dat geloof ik niet. Als er alleen ver bruiksbelasting overbleef, zou de kle pel te ver doorslaan naar de andere kant. We moeten de inkomstenbelas ting handhaven en ook de progressie die er in zit. Maar dan zonder de fou ten die kleven aan het s.steem dat we nu hebben". Wat vindt u rechtvaardige belas ting? „Daar moet ik even goed over na denken", zegt de staatssecretaris. Hij frommelt wat aan een papiertje, scheurt er stukjes af en zegt dan: „Het is met het belastingrecht zoals met al het recht. Het moet voldoen aan de eisen van rechtvaardigheid en doelmatig heid. Maar de rechtvaardigheid bestaat hierin dat die ongelijkheden die al tijd wel bestaan zoveel mogelijk wor den weggewerkt." De staatssecretaris haalt er een prak tisch voorbeeld bij: „Je kunt hebben dat er tussen de verschillende groepen van belastingbetalers een verschil van honderd gulden zit. De een betaalt dit bedrag te veel de ander te weinig. Dit is te aanvaarden. Maar het zou niet door de beugel kunnen dat de een honderd gulden te veel en de ander dui zend te weinig, of omgekeerd, betaalt". „Rechtvaardige belasting is", zegt dr. Grapperhaus „een systeem waarbij de speling zóveel mogelijk gelijk wordt gemaakt." Norm voor een rechtvaardige belas ting vindt hij het meten van de draag kracht van de burger. Dit doet onze inkomstenbelasting niet", zegt de staatssecretaris. „De be lasting wordt weer op alle mogelijke manieren afgewenteld. Ik heb wel eens het gevoel dat we ons te veel door de schone schijn van de progressie laten bedriegen en dat we ons zelf op ver schillende manieren voor de gek hou den." Dr. Grapperhaus verduidelijkt zijn opmerking: De belasting vloeit niet zon dermeer voort uit het inkomen, maar het inkomen wordt vastgesteld aan de hand van de belasting die moet worden betaald. Vooral bij de salarissen voor topmensen wordt sterk rekening gehou den met wat er aan belasting afgaat, terwijl ook veel andere werknemers vragen om een „schoon" loon. gen om een „schoon" loon. „Dan vind ik ook", gaat de staats secretaris verder, „dat de tarieven van de inkomstenbelasting op drie punten te ADVERTENTIE de snelle en zekere pijnverdrijver zwaar zijn. We beginnen belasting te heffen bij een te laag inkomen; de af stand tussen begin- en toptarief is veel te kort; en we lopen te ver uit tot een tarief van 70,5 procent van het inko men." „Het is moeilijk voor die middengroe pen iets van het tarief af te halen, om dat de groep die er boven zit niet zo veel mensen telt", voert de staatssecre taris aan. „Als je aan die drie oneffenheden in onze belasting iets wilt doen, moet je tot een verschuiving van de directe belastingen komen. Dus tot verhoging van de omzetbelasting. Daar kan een veel gelijkmatiger spreiding van de be lasting uit voortkomen. Het is voor mij vanzelfsprekend dat dan voor de laag ste inkomens, die de verhoging van de omzetbelasting niet kunnen opvangep, sociale maatregelen worden getroffen." En wat die progressie, die opgaande lijn in het belastingtarief betreft, zegt de staatssecretaris: „Kijk, voor mensen die veel verdie nen is de gulden niet zo veel waard als voor degenen die een lager inkomen genieten. Naarmate de gulden van min der betekenis wordt bij het oplopen van het inkomen, moet het tarief omhoog gaan. Op die manier neem je naar ver houding van iedereen evenveel belas ting af." Maar is het niet onrechtvaardig, dat het inkomen van werkende getrouwde vrouwen wordt opgeteld bij het inkomen van de man, waardoor de man naar verhouding in een veel hoger belastings tarief terecht komt?" „Als ik naar doelmatigheid kijk, dan zeg ik: er moeten in het belastingssys teem faciliteiten worden ingebouwd om de gehuwde vrouw wat haar inkomen betreft los van de man te stellen. Maar als ik naar de rechtvaardigheid kijk zeg ik: Daar is geen enkele reden voor", zegt de staatssecretaris. In welke richting zal het verder gaan met de verbruiksbelasting? Op 1 janu ari wordt de belasting op toegevoegde waarde (btw) al van kracht, die door de consument moet worden betaald. Wat komt er verder? „Dat is moeilijk te zeggen", meent dr. Grapperhaus. „Wel lijkt me dat we niet verder omhoog kunnen gaan met de accijnzen. Die zijn in ons land toch al aan de hoge kant". Zekerheid over hoe het verder zal gaan met die verschuiving van direc te naar indirecte belasting is er dus niet. Wel deze zekerheid: Dat de staatssecretaris van financiën geen vretje heeft met de manier waarop de belastingdruk in ons land wordt ver deeld. ADVERTENTIE DOET GEHEUGENTEST. Het is bekend, dat een olifant nooit iets vergeet Jaren later kan hij zich •en vriendelijk gebaar of een misselijk grapje nog herinneren. Omgekeerd is het ook waar. Als 4 eenmaal een glas Olifant Vieux hebt geproefd, vergeet u dat nimmer Zó zacht, zó «del, zó sympathiek! Test die Olifant zelf maat eens! DEN HAAG De Haagse politie heeft de 23-jarige G. A. van de H. aan gehouden. verdacht van verduistering van een bedrag van ongeveer f 20.000. De man, chauffeur/bezorger van een groothandel in tabaksartikelen, was dinsdagmiddag enigszins wagge lend een sigarenwinkel in de Sneeuw klokjesstraat in Den Haag binnengelo pen en hij vertelde daar dat hij was overvallen en beroofd van zijn geldtas met een dagopbrengst, ongeveer f 20.000. Hij zou, toen hij uit zijn auto een pak je haalde voor de sigarenwinkel, een duw of klap in zijn nek hebben gekre gen. Hij zei toen versuft te zijn geraakt en toen hij weer bij zijn positieven kwam, zijn geldtas gemist te hebben. Toen de man op het hoofdbureau van poltie nog eens over de zaak gehoord werd, werd hij aangehouden, verdacht van verduistering van het bedrag, waarvan hij zei beroofd te zijn. ADVERTENTIE De griep» van de laatste dagen heeft vo- len verrabt Bestrijd die griep afdoende. Zet een flacon Togal bij uw bord. Neem bij iedere .maaltijd twee tabletten. De verschillende bestanddelen, welke in iedere Togal tablet .samen zijn gebracht bestrijden griep. Bovendien versterken zij eikaars werking. En die werking is: snel en. langdurig. Zo gaat het ook met verkoudheid, reumatische pijnen, hoofd- pijn, spit, ischias en migraine. Haal een flacon in huis vóórdat de griep u aan bed kluistert TkEN HAAG „Het is onjuist om goede schoolresultaten te laten vervallen, Ie zeggen: doe jjj het nog maar eens een jaartje over. Het is ondoelmatig eu ontmoedigend". Aan het woord is de rector van het Haagse Montessorilyceuiu. de heer J. Boon. H(j is lid van de werkgroep van het Onderwijskundig Studie centrum in Amsterdam, dat binnenkort met een rapport voor de dag komt, waar in „eindexamen per vak" en afschaffing van het klassikale stelsel worden bepleit, in „Eindexamen per vak" en afschaffing van het klassikale stelsel worden bepleit De schrijvers van het rapport, onder wie enkele schooldirecteuren, leraren en een hoogleraar, menen dat middel bare scholieren het eindexamen in de toekomst in stukjes en beetjes moeten kunnen afleggen. Voldoende resultaten moeten zeker niet vervallen, zoals nu het geval is. Haalt iemand voor alle vakken op twee of drie na een voldoen de, dan moet hij slechts in die vakken opnieuw geëxamineerd worden; slechts die vakken moet hij op school over doen. Wat de werkgroep voor het eind examen wil, wenst ze ook voor de over gang per klas tijdens de schoolperiode Het staat niet in het rapport, maar in principe wil men van het zittenblijven af. Een heel jaar overdoen, zittenblij ven, is een kwaal van het huidige Ne derlandse onderwijssysteem. Minister Veringa (Onderwijs) heeft dat ook al eens vastgesteld. De heer Boon stipt aan: „Iri Engeland zijn minder doublu res". De oorzaak? In het buitenland is meer differentiatie. De leerling zit niet vast aan een hele reeks voor iedereen gelijke vakken, maar hij kiest een aan tal vakken. Met de inwerkingtreding van de Mammoetwet zijn er veel meer keuze mogelijkheden vóór de leerling geko men. Vooral bij het HAVO (Hoger al gemeen" voortgezet onderwijs), in de volksmond „Gemengde meisjes-hbs" is men er zelfs vrij ver mee. Er is met dit schooltype al enkele Jaren ge- experimenteerd. Dé leerling kan voor het eindexamen van de HAVO uit der tien vakken er zes kiezen. Dat is dus een vorm van differentiatie. De wet staat echter meer voor ogen. De werkgroep wil vooral rekening hou den met de eigen aanpak en op univer sitair niveau kunnen inwerken. Er zijn ook andere piogelijkheden. Men kan hem betrekken bij het lesge ven aan leerlingen van lagere klassen, men kan hem bibliotheekwerk laten doen. Volgens de heer Boon zijn er mogelijkheden te over. De heer Boon licht het uitgangspunt van de werkgroep nog nader toe. De huidige situatie is, dat iedere leerling tegelijkertijd zijn beheersing van een reeks vakken moet bewijzen. „Dat ge beurt na de school nooit meer", zegt hij. Hij veronderstelt dat de ideeën van de werkgroep zullen worden beproefd op scholen die een experiment aan durven en die medewerking van onder- wijsinstanties hebben. Vermoedelijk zullen de Dalton- en Montessorischo len die. aan het experimenteren ge wend zijn, het spits afbijten. Er zal dus in de toekomst, als het maar enigs zins kan, twee of drie keer per jaar eindexamen moeten worden afgeno men. Volgens de heer Boon bespaart dat de leerling, de leraren, en zelfs de ge committeerden van het eindexamen geld en energie TER APEL De confectiefabriek „De Berkel" in Borculo zal waarschijn lijk het regenjassenbedrijf Meinen in Ter Apel overnemen. De directie van Meinen moest onlangs besluiten de pro duktie (van regenjassen) te staken. De Berkel, fabrikant van vakkleding en ziekenhuiskledang heeft nu belangstel ling voor het Ter Apeler bedrijf, waar tachtig mensen werken. ADVERTENTIE maar dat kan het 's winters ook in uw eigen huis zijn. Keukens, slaapkamers, gangen, badkamers zonder een spoor van verwarming! Laat toch fluks DRUgasars monteren. Elegante gasver- warmings-apparaten van Dru. Overal te plaatsen. Schoorstenen onnodig. Bij Dru vindt u het grootste assortiment gasver- warmings-toestellen, dat in West-Europa door één fabrikant wordt geleverd. DRUgasars vanaf f278.- zorgeloos over op Dru gasverwarming UTRECHT Mr. H. A. M. T. Kolf schoten heeft Prinses Beatrix woens dagmiddag in Utrecht een „robuuste houten spoortrein van pedagogisch ge halte" aangeboden voor haar zoon Jo han Friso. Hij deed dit op een vergadering van het genootschap van burgemeesters, waarvan hij zojuist het voorzitter schap had neergelegd. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door koningin Juliana, prins Claus en de minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beernink. Het was voor het eerst dat Prinses Beatrix na de geboorte van haar twee de zoon weer in het openbaar ver scheen. Mr. Kolfschoten zei, dat Lage Vuursche zo dicht bij de hoofdzetel van N.S. ligt, dat prins Johan Friso zo snel mogelijk op het spoorwegnet moet worden aangesloten. „Hij moet rail way-minded woBden gemaakt", aldus mr. Kolfschoten, „vlug, veilig en voor uit"... De 65-jarige loonadministrateur M. A. F. heeft bekend in de afgelo pen drie jaair baj zijn werkgever, een machinefabriek in Amsterdam-Noord, ca. f 10.000 te hebben verduisterd. De man manipuleerde daartoe met voor- sohotregelingen. ADVERTENTIE Zeg zo'm weekend relaxen in een gcatnQ hotel - wat jullie wel raker doen - nou, we hebben ook de smaak te pakken hoor.

De Vallei | 1968 | | pagina 13