Veenendaals dagblad „Bonn schaadt vriendschap Buiten Kabinet bepaalt heden standpunt inzake Navo- eonferentie I I Jonge vrouw moet een jaar gevangenis in WIJ Fabrikanten van medicijnen willen breder onderzoek Demons tra ties voor en tegen Sovjet-Unie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Minister Luns veroordeelt Duitse plannen die onze Rijnvaart benadelen zeer fel Brandweerman redt baby inde Loongesprek in „metaar* dreigt vast te lopen Verwarring over uitslag verkiezingen Man kan weer zien door hoornvlies van plastic Dodelijke val in bietenwasmachine VECHTPARTIJ IN PRAAG Bij poelier moet straks „schoon'"' eewicht worden opgegeven NIET TE WEINIG Valkuil j 8 nov. 1968 A. B. WIGMAN MARITIEM PLAN I oor klap op Kiesin gov's oog VOORBEELDEN Leven iets duurder INCIDENT TEGEN DUBCEK line' over „hot Washington-Peking ONREGELMATIGHEDEN IN ILLINOIS KIESMANNfcN ONNAUWKEURIG NASSER Minder wind Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen. Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valfer, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dï., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 8 NOVEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 264 ROTTERDAM Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft het stormsein gehesen: „De vriendschappelijke banden met West-Duitsland komen in gevaar als de regering in Bonn het de Nederlandse binnenscheepvaart op de Rijn moeilijk gaat maken", zo zei hij gisteren in Rotterdam. De minister leverde daar felle kritiek op plannen van de Westduitse regering. Deze wil dat binnenvaartschippers, die van het Westduitse stuk van de Rijn gebruik maken, extra in de zak moeten tasten. O DEN HAAG De loononderhande lingen in de metaalindustrie dreigen vast te lopen. Werkgevers en" werkne mers kunnen het niet eens worden over het percentage waarmee de lonen de komende jaren kunnen stijgen. „Het zal van de werkgevers afhan gen of het overleg in een impasse raakt of niet", zo hebben de vakbonden laten weten. „De werkgevers zullen heel pre cies moeten aangeven wat ze willen." De werkgevers hebben bij het loon- overleg ernstige bezwaren aangevoerd tegen het voorstel van de werknemers, die voor de komende drie jaren een loonsverhoging willen van zestien pro cent. „De lasten voor de onderneming zullen in dit geval met meer dan 32 pet stijgen", aldus de werkgeversorganisatie in de metaalindustrie. Zij voeren aan dat vele ondernemers hun bedrijf zullen moeten opheffen als de eisen, van de werknemers worden ingewilligd. De werkgevers vinden ook dat de ontwikkeling van de produktivi- teit in de metaalindustrie achter blijft bij het gemiddelde van de Nederlandse industrie. De noodzakelijke aanpassin gen kosten zoveel dat ook de stijging van de loonkosten aan banden moet worden gelegd, zo menen de wérkge- vers. De werknemers willen in geen geval genoegen nemen met „een bescheiden stijging van de lonen". Dit zou het wer kelijke inkomen van de werknemers aantasten, zo redeneren de vakbonden. De werknemers hebben ook andere eisen op tafel gelegd: zij willen dat zij op tijd worden ingeschakeld bij techni sche en economische ontwikkelingen, praten over vraagstukken als die van de georganiseerden, ongeorganiseerden, bezitsvorming., en het sociale beleid in de metaalindustrie. Ook willen de vak bonden dat zij binnen de ondernemin gen over allerlei zaken kunnen mee praten. In de loop van volgende week komen de werkgevers en werknemers opnieuw bijeen. De huidige collectieve arbeids overeenkomst (c.a.o.) voor de groot-me taal liep eind vorige maand af. Onder deze c.a.o. vallen ongeveer 260.000 werknemers. W/'anneer ge zo rustig en beschou- j wend door het koele najaars- i na j aars bos misschien doelloos uw pad i zoekt dit levert niet zelden aar- dige verrassingen op! valt het J stellig weieens op, dat de dorre bladeren zich bij elke greppel of j geringe inzinking van het terrein duidelijk ophopen. Ze doen dit ook in een hoek van het huis, langs muur of stoep en misschien ge- beurt het nog mooier bij de fijne t knopschubben van de beuk, als die - in mei zijn opengegaan. Prof. dr. M. Minnaertdie het heel bijzon dere en lezenswaardige driedelige boek Natuurkunde van het vrije veld" schreef het is helaas reeds lang- uitverkocht zegt dan ook, dat het najaar de tijd bij uitne mendheid is om luchtstromingen te bestuderen; de droge bladeren, dwarrelend langs de wegen en zuiirrelend door de bossen, tonen zich zeer gevoelige windaanwi,- zers. Kuilen, gaten en oude kiel spitten onder zware beuken kun nen tot de rand vol gewaaid wezen en toen ik voor de aardigheid als amateur-drijver nog iveleens fun geerde bij een klopjacht op wilde varkens (tegenwoordig moet ik daar helaas nolens volens van ai- i zien) diende men steeds op zulke verraderlijke valkuilen verdacht te zijn, want men kon er wel tot de heupen in ploffen. Beukenblad ver- J teert uitermate langzaam en moei- J lijk; daarom groeit er onder die t bomen nauwelijks iets anders dan t mos en zwam. Wc vinden in zo'n t gat of grap het muffe, kclderarh- 0 tige afval van ettelijke jaren voch- J tig gekoekt, verzuurd en schimme- 1 lig opeen gepakt. lasasaHasassaHVS»*",*»»»*»»**' De Nederlandse regering wil van der gelijke plannen helemaal niets weten, zo liet minister Luns weten. Zij heeft in de jaren na de tweede wereldoorlog alles gedaan om met Wpst-Duitsland op goede voet verder te leven. Minister Luns vindt echter dat de re gering in Bonn de vriendschap tussen beide landen op het spel zet als zij „de levnsbelangen van onze Rijnvaart, in dustrie, handel en zeehavens" in gevaar brengt. Het Duitse plan iÈ volgens minister Luns bovendien in strijd met hetgeen de ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap (EEG) heeft besloten. „De Nederlandse regering houdt vast aan dit zwaar bevochten compromis", aldus minister Luns in Rotterdam. De rechten van de Nederlandse bin nenschippers liggen ook stevig veran kerd in de akte van Mannheim, een overeenkomst, die precies honderd jaar geleden werd gesloten. Minister Luns vindt dat ook Italië en Luxemburg deze overeenkomst zouden moeten te kenen. TORONTO In de Canadese stad Toronto is woensdag een plastic hoorn vlies aangebracht op een der ogen van een 49-jarige man die al 22 jaar blind was. Midden onder de operatie, die met plaatselijke verdoving werd uit gevoerd, schreeuwde de patiënt: „Ik kan zien dokter. Het doet een beetje pijn maar ik kan zien". De operatie werd verricht door twee chirurgen, die anoniem wensen te blijven. Ze hadden deze ingreep eerder met wisselend suc ces beproefd op meer dan honderd ko nijnen. De patiënt, wiens naam niet bekènd is gemaakt, was destijds blind gewor den door een explosie, waarbij hij een zuur in de ogen mad gekregen. Twee maal was al zonder succes menselijk hoornvlies op hem overgeplant. De art sen willen nu eerst weten of de opera tie definitief geslaagd is. alvorens ook op het andere oog een plastic hoorn vlies aan te brengen. ADVERTENTIE BREDA De 45-jarige ongehuwde C. Rijvers uit Rijsbergen is donderdag avond in de suikerfabriek in Breda in een bietenwasmachine terecht gekomen en dodelijk gewond. Hoe het ongeluk gebeurd is. weet men niet. Men vermoedt, dat de heer Rijvers iets in de draaiende ketel heeft zien drijven en toen hij wilde kijken is uitgegleden op het brugje boven de ke tel. Hij moet toen gevallen zijn. DEN HAAG De Nederlandse rege ring zal vandaag in de ministerraad haar definitieve houding bepalen te genover de problemen, die op de ko mende NAVO-conferentie volgende week in Brussel ter sprake zullen komen. Vandaag wordt ook beslist of de mi nisters Luns (Buitenlandse Zaken), Den Toom (Defensie) en VVitteveen (Financiën) aile drie de dagen van de conferentie zullen meemaken. Gis teren werd in Den Haag gezegd, dat dat wel het geval zal zijn. Naar verluidt, is Nederland bereid zich ernstig te bezinnen op de gevol gen, die een besluit van de Navo-raad tot versterking van de Navo voor onze nationale draagkracht zou hebben. Hoewel dit bedrag nooit naderis ge specificeerd. mag worden aangeno men, dat tussen Nederlands werkelijke bijdrage aan de Navo en het absolute „honderd-procentaandeel" een kloof ligt van één miljard gulden. Daarbij zou het ook gaan om de voorraden die met het oog op een groot conflict moe ten worden opgeslagen. Naar alle waarschijnlijkheid zal vol gende week al een beslissing worden genomen over een maritiem plan. dat verstrekkende gevolgen kan hebben. Het is de bedoeling dat een soort mo bilisatieschema wordt uitgewerkt, waarbij de maritieme landen van de Navo zich verplichten om in het geval van een conflict onmiddellijk schepen ter beschikking van de geallieerde zee stri jdkrachten te stellen. Deze landen kunnen daar dus nu al rekening mee houden. De Boerenpartij is niet vertegen woordigd in de gemeenteraad van Haarlemmermeer. De heer H. Bood heeft nu ook als raadslid bedankt. Hij was de laatst overgeblevene van de drie raadsleden, die de Boerenpartij in de gemeente Haarlemmermeer had. 0 Een bfandweerman past hier in Boston (V.S.) mona-op-mond-be ademing toe om de vier maanden oude Angelie te kunnen redden, door rook bedwelmd. De baby ligt nu in een ziekenhuis en maakt het goed. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen De verkiezing van een nieuwe wet houder in de vacature van de heer C. N. van Kuyk in Veenendaal levert voor de verschillende raadsfracties nog al wat moeilijkheden op. Geschikte kandidaten lijken voor deze functie moeilijk te vinden. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat er helemaal geen vierde wethouder meer wordt ge kozen. Op het Depot Elektronisch Lucht macht Materieel in Eist (Utr.) zijn gis teren twaalf officieren beëdigd De weersomstandigheden, waaronder de plechtigheid plaatsvond, waren bijzon der slecht. Vier militairen, die deel uit maakten van paradetroepen moesten in bevvustloze toestand wbrden wegge dragen. De kou had hen bevangen Volgens de bedrijfsleider van de nertsfarm „Renard" in Eist went een nerts nooit aan zijn verzorgers. Onze correspondente bracht in Eist een be zoek aan de farm, waar de pelstijd voor de deur staat. Aan het kerkconcert, dat door de christelijke oratpriumvèreiiigin'g ,,Eu- phonia" uit Rhenen in de Cunerakerk zal worden gehouden, werkt een groot aantal bekende solisten mee. Een van hen is de trompettist Ben Zaal. I>FRI.IJN De 29- jarige uit Berlyn afkomstige Franse burgeres Beate Klars- fald is gisteravond in een kort geding in West-Berlijn tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens openlijke belediging van de Westduitse bondskanselier. Kurt Georg Kiesinger. ge paard gaande met het toebrengen van licha melijk letsel. De be trokkene is ook ver oordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Beate Klarsfeld heeft Kiesinger op dezelfde dag voor de ogen van afgevaardigden naar het partijcongres van de Westduitse Chris tendemocratische partij in West-Berlijn een oorvijg gegeven. Reeds geruime tijd bestaat tussen Kie singer en de 29-jarige Beate, die in Parijs woont, een „privé- oorlog". Énige maan den geleden had zij de bondskanselier in 't parlement in Bonn tot nazi en misdadi ger gebrandmerkt. In februari had zij in Parijs, tijdens een bezoek van de bondskanselier, even eens beledigende opmerkingen in het hotel van Kiesinger verspreid. SCHEVENINGEN Belangrijke ont wikkelingen op het gebied van de ge zondheidszorg kondigen zich aan. Zij zi;n gisteren besproken tijdens een openbare vergadering van de Neder- ::»n vereniging van fabrikanten van farmaceutische produkten (Neprofarm) Uitgangspunt is dat het publiek van het geneesmiddel een redelijke kans verwacht om zonder ongemak of pijn een natuurlijk levenseinde te bereiken op een leeftijd van honderd Jot honderd twintig jaar. Nu op het gebied van de bacteriële infecties het belangrijkste werk achter de rug is blijven problemen over die veel gecompliceerder zijn. Zij vereisen fundamenteel onderzoek. Als voorbeelden noemde prof. dr. C. J. F. Böttcher, voorzitter van de raad van advies voor het wetenschapsbe leid, o.a.: Het onderzoek naar veroudering en slijtage, vooral in samenhang met de reumatische processen en de de generatie van de slagaderen; Onderzoek van de processen die zich in de hersenen afspelen en de wijze waarop deze worden beïnvloed, o.a. door de inwerking van stimuleren de en geneesmiddelen. De belangrijkste ziekten die nog op een afdoende therapie wachten, heb ben te maken met een verkeerd func tioneren van de levende cellen van het menselijk organisme. De socioloog en organisatie-adviseur dr. D. Horringa noemde onder meer de virusinfecties, de kwaadaardige ge zwellen. de hart- en vaatafwijkingen. Inmiddels is de gemiddelde levens duur in Nederland al verlengd van 56 jaar in 1920 tot 74 jaar nu. Het moder ne geneesmiddel heeft daartoe belang rijk bijgedragen. De industrie kan erop bogen dat drie kwart van alle geneesmiddelen het re sultaat is van eigen onderzoek. Zij heeft nu echter een punt bereikt dat zij moeilijk alleen verder kan. De eerste die gisteren samenwerking op breed terrein nodig vond was dr. P. Siderius, de directeur-generaal van de volksgezondheid. Het fundamenteel on derzoek leent zich volgens hem onge twijfeld voor een gemeenschappelijke aanpak. Dr. Horringa had kritiek op de uni versiteiten: „Terwijl zij in hun onder zoek en opleiding zouden moeten zijn gericht op de 21ste eeuw. stoelen zij hier en elders in Europa bestuurlijk en organisatorisch nog op de achttiende en negentiende eeuw. Autocratische machtsuitoefening werkt onderlinge na ijver in de hand en belemmert „team work". 0 Nadat zij een klap op zijn oog had gegeven werd Beate Klars feld geboeid weggeleid tussen twee leden van de Westduitse veilig heidspolitie (foto boven). De verdachte kreeg na het proces haar Franse paspoort weer terug. Een arrestatiebevel is niet tegen Beate Klarsfeld uitgevaardigd aangezien zij naar de woorden van de rechter, uit overtuiging gehandeld heeft en zich aan een verdere behandeling van haar zaak niet zal onttrekken. Haar verdediger is voornemens, te gen het vonnis in beroep te gaan. De eis van de verdediging bondskanselier Kiesinger te laten getuigen, werd door de rechtbank afgewezen. Na de hem toegediende oorvijg, liet Kiesinger zich door een arts aan zijn linkeroog behandelen. Hij keerde naar de congreszaal terug met een donkere bril op. Beate Klarsfeld noemt zichzelf „een goede socialiste". Zij zegt verder, dat haar schoonvader in Auschwitz om het leven is gekomen. Haar man is een Jood, de 33-jarige Serge Klarsfeld. DEN HAAG Het leven is in de pe riode half augustus-half september iets duurder geworden. Het prijsindexcij fer is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek met bijna een halve punt gestegen van 119,3 naar 119,7. "ORAAG In Praag is het gisteren tot een grootscheepse anti-Russische demonstratie gekomen, waaraan enige duizenden jongeren deelnamen, die anti-Sovjet-leuzen riepen. Russische vlaggen afrukten en in enkele ge vallen deze verbrandden. De politic die zich enige uren lang beperkt had tot de bescherming van gebouwen, als dat van het centrale partijcomité en de Sovjet-ambassade, trad tenslotte krachtig op. De demonstranten werden met be hulp van wapenstokken, traangasgra naten en waterkanonnen uiteengejaagd, waarbij het hier en daar tot felle ge vechten kwam. Verscheidene mensen, zowel betogers als politiemannen, lie pen verwondingen op, welke over het algemeen niet ernstig waren. Er wer den enige tientallen arrestaties ver richt. Omstreeks elf uur gisteravond begon de rust in het centrum van Praag geleidelijk terug te keren. De moeilijkheden begonnen 's mid dags, toen arbeiders die werkten aan het nieuwe parlementsgebouw, luid keels de verwijdering eisten van de Russische vlaggen, die ter gelegen heid van de herdenking van de Okto berrevolutie van 1917 van het ministe rie van Buitenlandse Handel waren uitgestoken. Na enige tijd haalde een van hen de grootste vlag omlaag, on der toejuichingen van een menigte die zich inmiddels bij het ministerie had verzameld. Hierna trokken in hoofd zaak jeugdige betogers door de binnen stad, waarbij zij andere Russische vlag gen afrukten en vernielden. De inzit tenden van Russische legervoertuigen werden uitgescholden en uitgefloten. Op een gegeven moment hielden de demonstranten een jeep met vier Sovjet-militairen tegen. Zij bespuw den het voertuig en sloegen er met hun vuisten op. Een van de bedreig de inzittenden, een officier, sprong er uit en loste enige waarschuwingsscho ten in de lucht. Doordat de menigte toen uiteenweek én de jeep verder kon rijden, had dit incident geen ern stige gevolgen. In tegenstelling tot de kleinere mani festatie op 28 oktober ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de repu bliek Tsjecho-Slowakije betuigden de betogers ditmaal vrijwel niet hun steun aan leiders als president Svo- boda en partijsecretaris Dubcek. Po litiemannen die de betogers probeer den tegen te houden en enige arres taties verrichtten, werden uitge maakt voor „nazi's". Intussen waren gisteren ook pro-Rus sische elementen op de been. Ongeveer duizend van hen betoogden in de och tend tegen Dubcek, toen deze de ont hulling van een gedenkteken voor ge sneuvelde Russische militairen bij woonde. De partijsecretaris kreeg uit roepen te horen als „U bent geen ech te communist". „Wanneer komt r or de in het land en op de scholen" en „Wat hebt u van het internationalisme gemaakt?". Deze demonstranten wa ren meest mensen van boven de vijf tig. In de avond werd ook bij de Sov jet-ambassade een pro-Russische beto ging gehouden. hadden bijzonder weinig werk gemaakt De Tsjecho-Slowaakse autoriteiten hadden bijzoner weinig werk gemaakt van de herdenking van de Russsische oktoberrevolutie, kennelijk om botsin gen tussen voor- en tegenstanders van het Sovjet-optreden van eind augustus te voorkomen. UTRECHT Na dinsdag weet de koper van geslacht gevogelte precies hoeveel waar hij voor zijn geld krijgt. Van woensdag af moeten de winke liers namelijk tot op de gram nauw keurig aangeven hoeveel panklaar ge wicht gevogelte zij bij een bepaalde prijs aanbieden. Tot nu toe weet de consument niet waar hij aah toe is. Vaak wordt ge slacht gevogelte „per stuk" aangebo den zonder dat is aangegeven of er nog bepaalde, niet eetbare delen, moeten worden verwijderd. Bericht NEW-DELHI Het Indiase blad „Patriot", dat pro-Moskou is, meldde donderdag, dat Teeds sinds juli 1967 een „hot-line" tussen Washington en Peking bestaat, welke gebruikt wordt ter aanvulling van het diplomatieke contact, dat de twee landen reeds ja renlang via" hun ambassadeurs in Warschau onderhouden. In het ope ningsartikel wordt gezegd, dat Peking via deze rechtstreekse telefoonverbin ding steeds door Washington op de hoogte is gehouden als de oorlog in Viëtnam werd uitgebreid. De telefoon lijn zou rechtstreeks van San Francis co naar Sjanghai lopen. „De Patriot" gelooft in de theorie, dat de VS proberen de Sovjet-Unie te omsingelen door met communistisch China samen te werken. WASHINGTON Richard Daley. W burgemeester van Chicago en democraat, heeft verklaard, dat er bij de stemming in Illinois onregelmatig heden zijn gepleegd. Zoals gemeld heeft Nixon in deze staat een krappe overwinning behaald en daardoor de 26 kiesmannen gekregen, die hem tot de toekomstige president maakten. Burgemeester Daley voor spelde een belangrijke wijziging in de uitslag als de officiële telling bekend is. Nietteming gelooft men in Washing^ ton, dat er geen twijfel kan bestaan over de zege van Richard Nixon. Er blijft nog wel verwarring en onzekerheid bestaan over de definitieve uitslag vaji de verkiezingen. In de eerète plaats staat het aantal kiesmannen dat Nixon en zijn rivaal Humphrey achter zich hebben gekregen, nog steeds niet vast. De New York Times meende dat Nixon op 287 kiesmannen kan rekenen, de Washington Post en de Baltimore Sun kwamen op een aantal van 290 en een Amerikaans persbureau hield het op 299. Voor de verkiezing tot president is deze onzekerheid van geen belang meer want de 270 kiesmanstemmen die daar voor nodig zijn heeft Nixon al verwor ven. De uitslag in de staten Alaska en Mfssouri staat nog steeds niet vast. Ook over het aantal stemmen dat de kandidaten op zich verenigd hebben, bestaat nog onzekerheid. Toen giste ren de stemmen van 94 pet. van de kiesdistricten geteld waren, bleek Humphrey 3.863 stemmen meer te hebben dan Nixon. Op Humphrey wa ren 29.730.272 stemmen uitgebracht en op Nixon 29.726.409. De onzekerheid over de einduitslag zal nog wel weken blyven bestaan en op grond van vroegere ervaringen wellicht nooit verdwijnen. In dt sta tistieken van de verkiezingen in 1960 en '64 zijn nog steeds „witte plekken" Een belangrijke oorzaak hiervan is het feit, dat er in de Ver. Staten geen centraal stembureau is. President Nasser van Egypte heeft Nixon zijn gelukwensen doen toekomen. Nasser spreekt in zijn boodschap de hoop uit dat de verkiezing van Nixon een nieuw tijdperk voor de VS zal in luiden. Nassers reactie heeft in Cairo wel enige verbazing gewekt, omdat de Egyptische propaganda zowel Nixon als Humphrey tot dusver als „flik flooiers" van Israël heeft afgeschilderd. Egypte en de Ver. Staten onderhouden geen diplomatieke betrekkingen. De Rijkspolitie te water uit Wemel- dinge heeft gistermorgen de lijken van twee van de drie Belgische sport vissers gevonden, die sinds begin deze week werden vermist. Het waren de zestigjarige F. Verscharen en de 45- jarige J. E. Verscharen, beiden uit Eekeren. J)oorc*at tiét Scandinavische hoge- j drukgebied in kracht afneemt J j en een gebied met luchtdrukstijgin- J 0 gen van de Oceaan naar Zuid- J 2 Europa beweegt, is de oostelijke t 1 lunhtctmm itirt in nn-ro nmnonin/i J of mistvorming gaat optreden. J Over het afnemen van de wind en het langzaam doordringen van iets minder koude lucht zal het som bere weer waarschijnlijk toch een minder onaangenaam karakter krijgen. In het Middellandsezeegebied brengt een depressie opnieuw regen en 'onweersbuien, terwijl in Scan dinavië het winterse weertype nog aanhoudt, met in het zuiden enige j! sneeuwval. J Morgen, zon op: 07.49, onder: J J 16.58; maan op: 19.03, onder: 12.40. j

De Vallei | 1968 | | pagina 1