RAAD VEENEN VOOR PROBLEMEN Nieuwe wethouder is erg moeilijk te vinden KERKDIENSTEN Zwaar weekeinde voor Veenendaalse Panters Hervormden kiezen hun stemprocedure Geslaagd Vrouwenbond NVV hield vergadering LEERKES Geen bonnen, wel klappen en belediging VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. DE SINT NADERT! REIN KOK E. C. Diepeveen niet voor allen aanvaardbaar STERKE TEGENSTANDERS Moeilijke thuiswedstrijden Discussiekring van studerende jeugd bijeen Collecte voor blindenhulp ZESJARENREGELING Gids Uitstel Afscheid Offer Onvolmaakt Oecumene VAN WOUT BLAUWKOUS Drogisterij - Parfumerie Permanent FORD-show in showroom j VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 We zijn met het hele stel de Kerkewijk eens afgekuierd. Dat is altijd een in teressante wandeling; vooral de ge bouwen boeien ons. En tegenwoordig ook de bouwterreinen. Op ons dooie gemak hebben we staan kijken naar het heien voor de bejaardenblokken doos. We haalden herinneringen op aan de tijd dat we in het toen gloed nieuwe rusthuis bij onze grootouders op visite gingen. Nu is dat Rusthuis ook gesloopt om plaats te maken voor een serie bejaardenflatjes. Een eindje verder op de Kerkewijk staat het mooie grote gebouw, waar veel van onze leeftijdsgenoten him laatste dagen doorbrengen. Ze heb ben het daar goed, zo lazen we pas nog in de krant. Volgens acht van de bewoners, die een ingezonden stukkie gepleegd hadden, had er niemand be hoefte aan om op een zaterdagavond naar een operette te gaan kijken. Ze begrepen helemaal niet waarom er zo'n drukte gemaakt moest worden over de beslissing van de directie, dat de bewoners niet naar dat schouwspel mochten ze wilden he lemaal niet. Trouwens ze waren vrij om te gaan en staan waar ze wilden en als ze naar het Verenigingsge bouw gegaan waren op die zaterdag avond was geen van hun misschien al wat spaarzame haren gekrenkt. Wij vonden het ook maar vreemd, dat die hele zaak zo opgeblazen was. Zelfs had een lid van de Eerste Ka mer het nodig gevonden om twee mi nisters er vragen over te stellen. Waar die Kamerleden en vooral die ministers zich tegenwoordig al niet mee moeten bezig houden. We bewonderden het nieuwe lyceum, waar tegenwoordig dat betonnen ding in de tuin iedefe maand van een ande re bonte beschildering voorzien wordt, net zolang tot de kunstenaar, die niet een van de vlotsten schijnt te zijn, het ding met de jaargetijden gaat vullen. Waarom of er eigenlijk nog iets op dat betonblok moet komen snappen wij niet zo erg, want het is zo een heel vrolijk dingetje. Daar hoef je niet eens verstand van mo derne kunst voor te hebben. Aan de andere kant van de weg ston den we te kijken naar de ambtswo ning van de burgemeester. We had den het altijd een heel deftig huis ge vonden, maar het schijnt nu zo'n beetje onbewoonbaar te zijn. Er zou maar liefst voor een halve ton aan verbouwd moeten worden en daar voor bouwde je in onze jaren een kast van een villa. Nu hebben onze vroe de vaderen besloten dat de burge meester een bungalow zal krijgen in d%t deftige buurtje dat daar helemaal aan het eind van de Kerkewijk aan het ontstaan is. Een raadslid, die ook in huizen doet, had de wethouders van onze gemeen te een aanbod gedaan voor een bun- galowtje dat maar één-en-driekwart ton hoefde te kosten. Zijn mede raadsleden vonden het niet zo erg, dat dat bedrag uitgetrokken moest worden, al zou de vroede moeder voor dat bedrag liever de begraaf- plaats opgeknapt hebben, maar men ging toch niet op de aanbieding van het eerste raadslid in. Hij stelde trou wens zelf voor het plannetje niet te laten doorgaan en de andere Veenen- daalse aannemers ook eén kans te geven. Gelukkig kwamen voor het begin van het geklets oVer dit onderwerp in on ze gemeenteraad de wethouders met een verklaring, dat de burgemeester er niets van wist. Dat is maar geluk kig. Wij hebben de laatste week niet meer zo'n hoge pet op v,an de hoog ste bestuurderen in een gemeente. Neem nou die gemeente in de klei, net aan de andere kant van de Rhe- nense brug, daar mogen de burgers voorlopig niet weten, wat er in de be groting voor het volgend jaar staat. Het college wilde het nog binnenska mers houden, om de raadsleden gele genheid te geven het stuk te bestu deren. De raadsleden kregen zelfs opdracht om er met geen mens over te praten. Toch zou je als argeloos burger zeggen, dat je bij die begro ting wel heel nauw betrokken bent. Er worden in dergelijke stukken vaak aankondigingen gedaan, die op (nog meer) betalen uitdraaien. Daar van mag je als burger toch wel op de hoogte zijn, was de mening van ons clubje. En de enige mogelijkheid om te weten te komen wat de edelacht bare heren uitbroeden is via de krant, Maar de kranten zijn kennelijk af- hankelijk van de goede wil van een gemeentebestuur. Dat lijkt me nou iets om vragen over te stellen in de Kamer. Is er misschien een Kamer lid aanwezig? Wout Blauwkous. VEENENDAAL Op 5 november jl. slaagden in het Juliana-ziekenhuis te Veenendaal voor het diploma A Zieken verpleging de zusters: P. Bastmeijer, M. G. Hoiting, J. H. Jansen, A. M. H. van Keulen, M. C. Koppenhol, H. Ru- zius. E. H. A. Timmers, A. J. Verbaas, J. W. Zandbergen en broeder: N. J. v.d. Staaij. I VEENENDAAL Tijdens de begro tingsvergadering die vastgesteld was op woensdag 27 november, maar waar- schijnlijk op dinsdag 26 en donderdag I 28 november gehouden zal worden moet de Veenendaalse gemeenteraad beslis sen wie er wethouder zal worden in de vacature, die ontstaan is door het ver trek van de heer C. N. van Kuyk. Na een vergadering van het seniorencon vent over dit onderwerp bljjft er nog een groot vraagteken staan op de plaats van de naam van de nieuwe wet houder. Het is zelfs heel goed moge lijk, dat er geen vierde wethouder ge kozen wordt. De algemene verwachting was, dat de heer E. C. Diepeveen door de Anti- Revolutionaire Partij naar voren ge schoven zou worden. Al snel werd dui delijk dat het heel moeilijk zou zijn voor zijn kandidatuur een meerderheid in de raad te vinden. De wijze waar op de heer Diepeveen eerst bedankte voor zijn» raadslidmaatschap en dit kort geleden weer aannam, maakt hem in de ogen van een deel der raadsleden niet de voldoende vertrouwenwèkkende fi guur die een wethouder moet zijn. De AR heeft toen geprobeerd de heer H. van Manen zover te krijgen, dat hij zich kandidaat stelde voor de lege wet houderszetel. Hoewel de heer Van Ma nen daar eventueel wel op in wilde gaan, wilde hij zich er eerst van over tuigen of zijn baan* geen gevaar liep. E. C. DIEPEVEEN kans Na een gesprek met zijn directie is hem gebleken, -dat het aannemen vgn een benoeming tot wethouder ernstige consequenties met zich mee brengt voor zijn dagelijks werk. Hij is dan ook van mening, dat hij voorlopig geen wethoudersfunctie kan ambiëren. Slechts in het uiterste geval is hij bereid een kandidatuur te aanvaarden. De andere leden van de Ariti-Revolu- tionaire fractie genieten geen van tweeën voldoende vertrouwen van de gemeenteraad om een redelijke kans te hebben bij een eventuele kandidatuur gekozen te worden. Voor de heer B. J. Vrieling geldt vooral een gebrek aan ervaring, terwijl men ds. D. van Enk behalve dat gebrek aan ervaring, ook nog om meer „subjectieve" redenen niet het vertrouwen schenkt. Bij ds. Van Enk speelt bovendien mee dat het niet geheel onwaarschijnlijk is, dat de ze zittingsperiode zijn enige is, waar door de continuïteit in de bezetting van de wethouderszetels in gevaar komt. Hoewel er geen enkele wethouder voor het leven benoemd wordt, is er toch traditioneel eengewoonte om de wet houders zo lang mogelijk te laten „zit ten", wat het beleid naar de mening van de meeste fracties ten goede komt. Indien de A.R. er niet in slaagt een aanvaardbare kandidaat te leveren ofwel indien er door de andere partijen geen water in de wijn gedaan wordt dan is er de mogelijkheid overwogen liet aantal wethouders weer van vier op drie terug te brengen. De gemeen- SCHERPENZEEL Een dezer dagen hield de vrouwenbond van het NVV in het verenigingsgebouw aan de Molen weg haar maandelijkse vergadering. In haar openingswoord won de presidente, mevrouw Schoonhoven-de Bree een paar nieuwe leden welkom heten. „De groei bij de vrouwenbond houdt gesta dig aan", zei ze. Mevrouw Smit gaf een demonstratie als schoonheidsspecialiste. De inzameling voor de Vara-speel- goedactie, die deze avond werd afge sloten, was een succes. Verscheidene dames hadden prachtige stukken speel goed gemaakt. Anderen hadden kleren voor poppen gemaakt. Tevens werd er aen bedrag van f 27,10 ingezameld. Me vrouw de Vries-v.d. Dam bracht ver slag uit van de genoten vakantieweek van de vrouwenbond in de Lutte. Hier na kreeg mevrouw Smit het woord. Na dat zij enige uiteenzetting had gegeven over huidverzorging en schoonheidsmid delen vroeg zij twee dames haar te as sisteren, om hetgeen ze verteld had aan de praktijk te toetsen. tewet staat dat volkomen toe; vier wethouders Is voor de gemeente Vee- nendaall het maximum, terwijl drie toe gestaan is. Hierbij speelt echter voor de CHU die niet geheel achter de AR staat in deze strijd de moeilijk heid dat deze partij dan met twee wet houders plus de burgemeester in het college is vertegenwoordigd, wat de verhouding in de raad niet geheel juist weerspiegeld. Voor de vergadering, die eind van deze maand gehouden wordt, moeten nog verschillende besprekingen wor den gevoerd. Voorlopig ziet het er niet naar uit, dat de heer Diepeveen wet houder wordt. Wie het wel wordt is moeilijk te doorspellen, maar mis schien komt de heer Van Manen toch nog tot een akkoord met zijn werkge vers. ADVERTENTIE VOOR OUDHOLLANDSS MEUBELEN MOET U NAAR APELDOORN PERMANENTE SHOW VAN OUDHOLLANDSE STULMEUBELEN uniek in Nederland. 3 etages Oudholl. en Oud- vlaamse stfjlmeubelen vindt U bij ons in een sfeer zoals U het thuis graag sou wil len hebben. Geopend van 8.30-12.30 en 14.00-18.00, vrijdags ook van 19.00-22.00 uur. Gesloten dinsdags na 13.00 uur, zaterdags na 15.00 uur gesloten. Specialist In Oudhollandse styimeubelen >1 ariastraat 78 - Tel. 18818 APELDOORN m VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk Oude kerk 9.30 u. ds. Vroegindeweij; 17.00 u. ds. Van Assenbergh. Julianakerk 9.30 u. ds. Jongerden; 17.00 u. ds. Den Hartog uit Ede. Vredeskerk 9.00 en 10.30 u. ds. Graaf land uit Amsterdam; 17.00 u. ds. Vroegindeweij. Sionskerk 9.30 u. kand. Kunz v. Delft; 17.00 u. ds. Jongerden. Poortkerk 10.30 u. ds. Van Assen bergh; 18.30 u. ds. Van der Velden uit Amersfoort. Bejaardencentrum 9.00 u. da. Van Assenbergh. Veeneind 15.00 u. ds. Bakker. Dijkstraat 14.45 u. ds. Vroegindeweij. Herv. Gem. „Sola Fide" 10.00 u. ds. Nijeboer; 10.00 u. jeugd- kapel de heer Van der Schee; 17.30 u. ds. Vijzelaar. Geref. Kerk Oude kerk 9.30 u. ds. Overduin en 17.00 u. ds. Blanken. Petrakerk 9.30 u. ds. Blanken en 15.00 u. ds. Koolstra uit Driebergen. Geref. Poortkerk (vrijgem.) 9.00 u. ds. Pool en 15.00 u. ds. Kool stra uit Driebergen. Chr. Geref. Kerk Bethelkerk 9.30 u. ds. Langbroek en 15.00 u. ds. Van Smeden uit Amersf. Pniëlkerk 9.30 en 17.00 u. ds. Brons. Geref. Gem. (Ned.) 9.30 en 18.30 u. leesdienst. Geref. Gem. (syn.) 9.30 en 17.00 u. ds. A. Bregman uit Rijssen; woensdag 13 nov. a.s., 14.30 en 19.30 u. ds. P. Honkoop uit Kam pen. Ned. Prot. Bond 10.30 u. mej. Voetelink te Velp. R.-K. Kerk Salvatorkerk, zaterd. 18.45 u. en zon dag 9.00 en 11.00 u. H. Mis. Willibrorduskerk 10.00 u. H. Mis. Leger des Heils 10.00 u. Heiligingssamenkomst en 19.00 u. Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen: 9.30 u. Openbare vergadering, 10.30 u. Wachttorenstudie; dinsdag 12 novem ber a.s., 19.30 u. Theocr. bedienings- school; 20.30 u. dienstvergadering. De bijeenkomsten worden gehouden in het NW-gebouw aan de Tuinstraat. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Cunerakerk, 9.00 u. ds. Koele uit Nij- kerk, 10.30 u. ds. N. Kooreman; 18.30 u. ds. Malenstein uit Eist. Bergschool, 9.00 u. ds. N. Kooreman. Tollekamp, 17.00 u. ds. N. Kooreman. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 u. ds. J. Goldschmeding. Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 17.30 u. leesdienst; donderdag 14 nov. a.s. 19.30 u. ds. A. W. Verhoef uit Barneveld. Geref. Gem. Ned.: 10.00 en 17.30 u. leesdienst. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 17.30 u. leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. dr. R. Broeke uit Rotterdam. ELST Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. Van Malenstein; 18.00 u. geen opgave ontvangen. Geref. Gem.: 9.30 en 18.00 u. leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. Vrouwerff. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 u. leesdieftst, AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. G. Kaastra, 18.30 u. ds. J. van Noort. Dorpshuis, 10.00 u. Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10.00 u. ds. Hoorweg, 17.00 u. ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. mej. ds. mr. M. A. Klomp (Rem.) uit Hilversum. LEERSUM Ned. Herv. Kerk: Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk: 10.00 u. ds. L. Zwaan, 17.00 u. ds. Hoorweg. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. G. Split uit Ede (Bed. H. Doop); 18.30 u. ds. B. Eysinga uit Leusbroek (voorber. H. Avondmaal). Geref. Kerk: 10.00 u. ds. F. de Jonge uit Emmer- Compascuum, 18.30 u. ds. P. van Strien. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 u. dhr. B. Roest. Vrije Evang. Gem.: 10.30 u. ds. Van Petegem. De dienst wordt gehouden in het Verenigings gebouw aan de Molenweg. Ver. van Vrtfz. Herv.: 19.15 u. ds. W. F. Monnee uit IJs- stelstein. De dienst wordt gehouden in het Verenigingsgebouw te Wou denberg. R.-K. Kerk: 8.30 u. H. Mis. De dienst wordt ge houden in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. Van de Peut, 18.30 u. ds. W„ Kalkman uit Driebergen. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. J. C. Jonkers. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u. ds. De Bie. Geref. Gem.: 9.30 en 18.45 u. ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 19.00 u. ds. Toes uit Kin derdijk. EDE Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.00 u. ds. Van der Poel. RESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. J. Bakker uit Veenendaal, 18.45 u. ds. A. Vroegindeweij uit Vee nendaal. ,,'t Anker", 15.00 u. ds. Posthouwer uit Ochten. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. eerw. heer W. van Oostende, 18.30 u. ds. A. Muilwijk. Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 18.30 u. leesdienst. Geref. Gem. Nederland: 10.00 en 18.30 u. ds. M. van Beek. VEENENDAAL Voor de vierde achtereenvolgende maal staan er thuiswed strijden op het programma voor de dames en heren van Panters. Het competitie verloop is dit seizoen wel zeer grillig, want de dames treden om drie uur tegen EVV uit Ede, waartegen pas vijf weken geleden in Ede is gestreden, aan. Uit won Panters met 23 en ook nu is de Veenendaalse formatie in eigen huis favoriet in deze derby. De heren nemen het om vier uur op tegen Nijenrode uit Breukelen, leerlingen van het NOVIB. Panters moet kans zien de ongeslagen positie te handhaven. In Ede kwamen de dames van Pan ters enkele weken geleden heel moei zaam tot een 2-3 overwinning in de VEENENDAAL De heren Van M. Sr. en Jr. gingen op bezoek bij de heer J. O. in de Dijkstraat. O. is enige tijd de werkgever van junior geweest en junior heeft nog wat vakantiebonnen van O. te goed. Zoonlief was al enkele malen naar zijn oude baas gestapt om die bonnen te halen, maar kon ze niet los krijgen. Dat was voor Pa reden een keertje mee te gaan. Toen O. de beide Van M.'s zijn erf op zag stappen, maakte hij zich een. beetje kwaad. Hij vertelde va der en zoon geen bonnen en geen geld te hebben en vroeg hen wat onvriendelijk %ijn erf te willen verlaten. Toen dat naar zijn zin niet snel genoeg ging, speelde hij een beetje voor Eddy Constantine en gaf enkele rake klappen wég. Vader en zoon, ook niet misselijk, gaven wat terug, maar moesten toch het onderspit delven. Behalve de klappen werkte O. ook mét het tweesnijdend zwaard van zijn tong en maakte de jonge Van M. uit voor oplichter en dief. De heren Van M. gingen naar het politiebureau en vertelden hun we dervaren. Over de klappen wilden zij niet praten, want die rekening achtten zij wel vereffend. Voor de belediging krijgt O. echter een pro ces verbaal. Of Van M. zijn vakan tiebonnen nog krijgt, zal de civiele rechter uit moeten maken, want daar kan de politie, hem niet aan helpen. eerste wedstrijd van dit seizoen. Thans is deze ploeg behoorlijk ingespeeld en het ziet ern naar uit, dat het ditmaal weer een zege gaat worden. Doch EW mag in geen geval worden onder schat, want het behoort altijd nog tot de betere ploegen in deze overgangs klasse. De tegenstander van de heren, Nijenrode, eindigde vorig seizoen sa men met Hercules 2 aan de kop van de ranglijst in de eerste klasse. Een be slissingswedstrijd om het kampioen schap was noodzakelijk maar Nijenro de redde het niet. Dit seizoen is Nijen rode niet zo sterk. Oud-international Hans van Wijnen heeft de ploeg verla ten en Nijenrode is dit jaar gedoemd een ondergeschikte rol te gaan spelen. Maar ook hier is onderschatting zeker niet op zijn plaats, hoewel toch Pan- VEENENDAAL De „Discussie kring voor Studerende Jeugd" komt morgenavond, zaterdag 9 november aanstaande, bijeen ten huize van Dr. Schilperoort, Kerkewijk 40. Het onderwerp van de discussie zal zijn: „Partijvorming op christelijke grondslag". Aan de discusfeie .kunnen personen van 18 jaar en ouder deelner men. De samenkomst begint om 20.00 uur. ters als favoriet aan de start ver schijnt. Dames 2 gaat naar Utrecht om USS 2 te bestrijden. Heren 2 naar Zeist om het op te gaan nemen tegen Boa 1, he ren 3 naar Zeist om de strijd aan te binden met Cito 5. Heren 4 speelt mor gen om vijf uur thuis tegen Unitas 4 uit Doorn, terwijl de jongens-aspiran ten voor de eerste maal dit seizoen tussen de lijnen komen en wel thuis om twee uur, tegen het jongensteam van Shot uit Culemborg. In alle wed strijden krijgen de reserveteams het heel moeilijk. Elke winstpunt zal dan ook zeer welkom zijn. ADVERTENTIE Wie nu koopt heeft straks het mooiste cadeau Kijk vanavond nog even vrijblijvend rond bij Gelderland - hk. Hoogstr. Veenendaal - Tel. 12656 VEENENDAAL De collecte voor de Stichting Christelijke Blindenhulp (de fakkels bijeen) wordt in Veenen daal gehouden van 11 tot 16 november. De collecte is bestemd voor de werk verschaffing aan hulpbehoevende blin den in Ermelo (Zonneheerd), Zeist (Bar- timëus), Wolfheze en Amsterdam. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)I2244 VEENENDAAL De Hervormde Kerkorde kent verschillende ma nieren voor het benoemen van ouderlingen en diakenen. De gemeentes zijn vrij om een keuze te maken uit de mogelijkheden, maar deze keuze moet iedere zes jaar herzien worden. Dat betekent, dat er iedere zes jaar door de stemgerechtigden in-elke hervormde (wijk)gemeente een stemming moet plaatsvinden hoe^ men voor de komende zes jaar de verkiezing van de ambtsdragers wenst te regelen. De Kerkorde schrijft voor, dat dit in de maand november, voorafgaande aan een zesjaren periode moet gebeuren. De volgende periode valt voor de meeste kerken in de jaren 1969 tot en met 1974. Deze maand zullen dus in een groot aantal plaatsen in Nederland vergaderingen belegd worden om over de door de Kerkorde geschapen mogelijkheden te stemmen. De kerkorde kent twee hoofdmo gelijkheden. Ofwel men laat het be noemen van ouderlingen en diakenen geheel aan de gemeente over, ofwel men geeft de kerkeraad een belang rijke stem in het kapittel. De twee de mogelijkheid is daarbij nog weer op twee verschillende manieren uit te leggen. Ook daarover moet de ge meente beslissen. De eerste moge lijkheid, de gemeente beslist geheel zejf over de te benoemen ambtsdra gers, vindt vrij weinig toepassing en is in feite alleen praktisch uitvoer baar in kleine gemeentes. Het bete kent namelijk dat de gemeenteleden kandidaten'kunnen stellen voor de verkiezing van ambtsdragers en dat alle ingediende kandidaten op een lijst komen. In gevallen waarbij er veel kandidaten voor slechts weinig functies voorgedragen worden, kan dat natuurlijk tot een groot aantal herstemmingen leiden, voordat een der kandidaten de vereiste meerder heid heeft. De tweede mogelijkheid, waarbij de kerkeraad een belangrijke stem in het kapittel heeft, zal in het alge meen tot sneller resultaat leiden. Dat is dan ook de reden dat deze methode in veel gemeentes wordt toegepast. Aan deze methode kle ven ook wel enkele bezwaren. Het voornaamste daarvan is, dat een kerkeraad door deze methode ge vaar loopt eenzijdig samengesteld te worden. In verschillende plaatsen in Nederland bestaat de kerkeraad slechts uit één van de stromingen die de Hervormde Kerk kent. Vaak komen in de gemeente dan wel min derheden soms van betrekkelijk aanzienlijke grootte voor, die niet in de kerkeraad vertegenwoordigd zijn. Waar de kerkeraad bijvoor beeld het beroepen van een predi kant geheel voor zich kan houden, geeft dat vaak aanleiding tot zekere conflict-situaties, die de „andersden kenden" aanleiding geeft een „evan gelisatie" of buitengewone wijkge- meente te stichten. De synode doet dan wel alle mogelijke moeite om die wijkgemeentes zo veel mogelijk in het kerkelijk leven te (her)-inte- greren, maar over het algemeen is net moeilijk om deze gescheiden le venden weer onder het verband van een centrale kerkeraad te brengen. Als de meente er voor kiest om de kerkeraad een belangrijke rol te la ten spelen bij de verkiezing van de ambtsdragers, dan zijn er nog twee mogélijkheden. In het ene geval krijgt de kerkeraad de bevoegdheid zichzelf aan te vullen, in het andere geval moet de kerkeraad dubbeltal len stellen, waaruit gekozen moet worden! De gemeente heeft in dat tweede geval het recht namen van kandidaten in te dienen, maar de kerkeraad kan deze negeren. De ge meente is in dat geval dus altijd ge bonden aan het dubbeltal dat door de kerkeraad gesteld wordt. In verband met de komende stem ming staan in veel kerkbodes oproe pen om de daarvoor te houden ver gadering bij te wonen. In de mees te gevallen worden wel de twee hoofdmogelijkheden aangegeven, zonder ver op de bijzonderheden in te gaan. De wijkkerkeraad van Lun- teren-Oost-West meent wel een uit eenzetting te moeten geven. De ten dens van die uiteenzetting mondt echter uit in een „advies" om de •kerkeraad te machtigen tot een be hoorlijke vinger in de pap. Na een korte uiteenzetting over de mogelijkheden, zoals hierboven bre der is weergegeven, komt de kerke raad tot het volgende „herderlijke" schrijven, dat voor zichzelf spreekt: „Bij velen zal de vraag rijzen: Hoe moet ik stemmen? Eenparig besloot onze wijkkerkeraad de lid maten te adviseren kerkeraad" te stemmen. De kerkeraad doet dat met klem. Deze wijze van ver kiezing van ambtsdragers is de meest schriftuurlijke. Leest u Han delingen 1 23 en vv, Hand. 14 23 en Titus 1 5 er maar eens op na. Telkens blijkt, dat de apostelen de leiding hadden. Er was samenwer king tussen de ambtsdragers en gemeenteleden. Zouden de lidma ten zich op 11 november uitspreken voor „kerkeraad", dan zal op kor te iermijn moeten worden gestemd over gehele of gedeeltelijke mach tiging van de wijkkerkeraad. Onze wijkkerkeraad meent be slist de gemeenteleden te moeten afraden de mogelijkheid lidma tente kiezen. Een dergelijke mogelijkheid kan veel verwarring en onheilige strijd meebrengen. Wat kunnen er bovendien, als er veel lijsten ingediend worden een stemmingen nodig zijn om tot een beslissing te komen. Bij eventueel bedanken van gekozenen kunnen we dan opnieuw beginnen en wordt de verwarring weer groter. Daar bij zou zich zelfs het vreemde ge val kunnen voordoen, dat mensen tot het ambt gekozen werden, die weinig of niet met de gemeente meeleven. Wie het goede voor de gemeente zoekt zal iets dergelijks niet wensen. Uw stembiljet zal er als volgt uitzien: Kerkeraad Lidmaten Het advies is dus: Het bovenste hokje aankruisen. Het is de harte lijke begeerte van de wijkkerke raad dat de Koning der Kerk de gemeente beware bij het Woord", aldus de wijkkerkeraad in de Kerkbodevoor de Ned. herv. gemeentes te Scherpenzeel, Rens- woude, Ederveen, Lunteren en Woudenberg. gesomd, riep daarna met grote kracht: En dat alles, broeders en zusters, dat alles in de ZOGE NAAMDE twintigste eeuw". Reeds tweemaal is door de geza menlijke kerkeraden van de christ. ger. kerken in Veenendaal, de Bethel en Pniëlkerk, een gids uitgegeven, waarin behalve de namen en adres sen van de gemeenteleden ook alle gegevens over de verschillende ver enigingen voorkomen. Momenteel is een derde uitgave van deze gids in voorbereiding. De verenigingen kregen het verzoek voor 1 december de gegevens over hun vereniging in te zenden. Men wil de laatste dag van dit jaar als peildatum aanhouden. De heer T. Versteeg heeft afscheid genomen als leider van de, Jonge- lings- en Meisjesvereniging in de Oostwijk van de hervormde kerk in Veenendaal. Hij is opgèvolgd door de heer J. D. Heikamp. Van de hervormde gemeente van Opheusden wordt 'n offer gevraagd voor de blinden, in de week van 11- 16 november zullen de leden van de vrouwenvereniging voor dit doel gaan collecteren. In het kerkblad wordt de gemeente opgewekt goed te geven met de volgende zinsnede: „Als de vaders nu het geld van een doosje sigaren of sigaretten eens ga ven. De moeders en kinderen het koekje en snoepje eens een week of ferden, wat zouden we dan'n pracht collecte hebben!" De hervormden schijnen iets in de war te zijn met 't kerkelijk jaar: de vasten zijn tegen Pasen, niet voor de kerstdagen. Mageiros, een cursiefjesschrij ver in „Om Sions Wil" een christ. geref. klassikale kerkbode schreef het volgende: Dominees blijken geen volmaakte mensen. Ze strui kelen menigmaal. Dikwijls in da den, ook wel eens in woorden. Heel begrijpelijk! Een predikant, die al lerlei soorten van kwaad had op- Men kan er ds. A. Vroegindewij echt niet van verdenken voorstan der van het gebruik van anti-con- ceptionele middelen te zijn. Toch schijnt hij een methode te kennen om geboortes uit te stellen, totdat al les voor het borelingske gereed is. Hij schrijft tenminste in het Veens* Kerkblad: „Een meisjesclub staat geboren te worden, maar we hebben nog geen ruimte om samen te ko men". Pas als de ruimte er is, vindt dus de geboorte plaats. Door allerlei kerkelijke instanties en particulieren wordt getracht de „afgedwaalden" weer in de kudde te brengen. Het Centraal Weekblad bericht over een experiment in Kam pen, dat op interkerkelijke basis tracht de buitenkerkelijken op een aparte manier bijeen te brengen. Hieronder volgt hetgeen net CW er over schrijft. In Kampen hebben een aantal le den van de diverse protestantse ker ken en de Rooms-Katholieke kerk el kaar gevonden in een streven nader tot elkaar te komen. Een bericht on der het kerknieuws van Kampen meldt hierover: Wij zoeken een ma nier om de boodschap van het Evan gelie te brengen, aan hen, die aan een zodanige benadering van de gro te vraagstukken van heden en toe komst gewend zijn, dat ze daardoor vreemd, of zelfs afkerig, staan te genover taal en liturgie van de kerk. Wij doen dit in de vaste overtuiging, dat de boodschap van de Bijbel in deze verwarrende problemen ook voor hen een heilzame weg kan wij zen. Geïnspireerd door hetgeen in an dere gemeenten, vaak met steun van de kerken, op gang is gekomen willen wij éénmaal per maand, op zondagmorgen om half elf, met be langstellenden bijeenkomen op een centraal punt in Hotel Garni van Dijk aan de IJsselkade. Wij hopen dan hen te ontmoeten, vo©r wie de kerkgang een ongewone gebeurtenis is geworden. Het is prin cipieel niet de bedoeling een kerkge nootschap op te richten. Op deze, zo genoemde „Voorhof bijeenkomsten", zal een spreker een onderwerp van deze tijd kort inlei den, terwijl we bij een kopje koffie ruime gelegnheid zullen vinden tot onderlinge kennismaking en een ge sprek. Wij hopen zo samen verder te komen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3