Twaalf officieren op de DELM beëdigd i V-drama VALLEI? Belt 10550 11079 Een nerts went nooit aan zijn verzorgers Kerkconcert van „Euphonia met veel bekende solisten Eerste luitenant J. B. den Hartog' was voorbeeld voor anderen Vier soldaten verloren door koude bewustzijn „Vrouwen in het donker Amsterdam" PUEM hield druk bezochte demonstratie Op nertsfarm Renardin Eist breekt de pelstijd aan 0 P E L CHEVBOLET Politienieuws Stokjt WAAKHONDEN TEGEN DIEFSTAL TROMPETTIST BEN ZAAL SPEELT IN CUNERAKERK WERKEN VAN VIVALDI EN HANDEL Afval AAN U ÖET Uitbreiding van begraafplaats n HORLOGERIE VAN MANEN UW Jaarvergadering van „Caecilia" NCVB BIJEEN V.A.B. KIRPESTEIN VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 ELST In een miezerige regen en een ijskoude wind werden gistermiddag op het Depot Elektronisch Luchtmacht Materieel twaalf officieren van de Ko ninklijke Luchtmacht beëdigd. De eed of de belofte werd afgenomen door de parade-inspecteur, de commodore der Koninklijke Luchtmacht, H. F. Sijinons, commandant van het Commando Depots Materieel Luchtmacht. De beëdigings ceremonie werd onder andere bijgewoond door inr. J. Deen, wethouder van Rhenen. Een van de twaalf officieren tijdens het afleggen van de eed. werd gegeven, een gevolg van „We hebben Vroeger moest naar toe wilde, auto". Dit deed, lemans mening, tie. Volgens hern was alles de welvaart, het vee! te gerieflijk, je fietsen als je ergens Nu zit je in een warme naar commandant Meu- afbreuk aan de condi- De commandant van het CDML sprak de te beëdigen officieren toe, voor hij overging tot het afnemen van de eed of belofte. Hij drong er bij de officie ren op aan, zich de betekenis en de in houd van hun beëdiging goed te reali seren. „De vorige maand'was het twin tig jaar geleden, dat onze vorstin ten overstaaan van het gehele Nederlandse volk de regering aanvaardde. Vandaag moet u trouw zweren aan onze koning in", aldus commandant Sijmons, „Als u de eed hebt afgelegd, betekent dat, dat er een band is ontstaan tussen u en Hare Majesteit de Koningin een band met een constitutionair karakter, om dat we leven in een constitutionaire monarchie". Men moest volgens de commandant bereid zijn z'n trouw te .schragen met inzet van de hele persoon. „U weet on getwijfeld, dat die trouw ook betekent: trouw aan het wettelijk gezag", sprak commandant Sijmons. Wetten beteken den voor officieren ook beperking van de uitvoering van hun macht. De com mandant hoopte, dat de officieren hun hun verantwoordelijkheid volledig zou den beseffen. Daarna werden de volgende reserve tweede luitenants beëdigd: C. P. A. van Haperen (DVM) uit Rijen (Noord- Brabant), B. H. G. Meyer (DELM) uit Nijmegen, C. N. Flink (DATIM) uit Santpoort, R. Knol (DATIM) uit Am sterdam, F. L. Patrijs (DATIM) uit Beek (Limburg), B. van der Werf (DA TIM) uit Amsterdam, R. C. Schouten (VAC) uit Soestdijk, drs P. de Lange (DELM) uit Leusden, drs. J Plage- man (DATIM) uit Utrecht, drs. F. A. de Rooij (Staf SDML) uit Amersfoort, mr. J. Schravesande (Staf CDML) uit Amersfoort en -J B. den Hartog (DELM) Na de beëdiging wenste commandant Sijmons de officieren als eerste geluk. Hij vestigde er de aandacht op, dat een van de belangrijkste aspecten van het officier zijn het leiderschap is. Vol gens de commandant was het niet ge makkelijk een leider te zijn, vooral te genwoordig: „De huidige jeugd aanvaart pas leiding, wanneer hen duidelijk gè- maakt is waarom er op een geven mo ment leiding moet zijn. De jeugd wil discussie. Geef die discussie". De commandant sprak verder van de bijzondere sfeer, die op de DELM heer ste: „Het is een technisch bedrijf. Het gaat er om het vakmanschap". Speci aal tot de officieren, die inmiddels weer tot het burgerlevep waren teruggekeerd zei hij: „Denk eraan, ook in de bur germaatschappij bent u officier". Speciale felicitaties gingen naar de eerste luitenant Den Hartog. Comman dant Sijmons stelde hem tot voorbeeld voor de anderen. „Tegen het advies van zijn vader is hij in dienst getreden. Als onder-officier is hij begonnen en hij wordt nu als officier bekroond". In dit verband drong de commandant er bij de onder-officieren op aan de officieren tot steun te zijn en hen als hun meer dere te erkennen. Tot de bij de beëdigingsceremonie aanwezige burgers zei de commandant: „U hebt vanmiddag kunnen zien, dat de luchtmacht betekenis en waarde heeft. Gezamenlijk met de NATO werken wij aan het voorkomen van 'n nieuwe, vre selijke oorlog". RHENEN De afdeling Rhenen van de Ned. Chr. Vrouwen Bond ver gadert dinsdag 12 november a.s. in ge bouw „Irene", aanvang 19.45 uur. Het onderwerp van deze avond is „Vrou wen in het donker Amsterdam". Dit onderwerp zal behandeld worden door mevrouw Hoekendijk uit Heemstede. Het bestuur van de afdeling Rhenen rekent ook nu weer op een goede be langstelling. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie ELST Naar aanleiding van de in de Pers verschenen berichten inzake het zgn. televisiedrama in Eist (Utr.), stellen Kerkeraad en het College van Kerkvoogden en Notabelen er prijs op te verklaren dat van haar zijde geen enkele dwang is uitgeoefend inzake het wel of niet bezitten van een televisie toestel; noch dat zij de persoonlijke vrijheid van de predikant ook maar eniger mate wil beknotten. De gezamenlijke college's distanci- eren zich geheel van allerlei berichten welke hierover in de landelijke pers zijn verschenen. De onjuiste berichten zijn geheel voor de verantwoording van de opstellers. De gezamenlijke college's achten met deze verklaring de zaak als afge daan. Met dank voor plaatsing Voornoemde colleges. Zoals aan het begin van dit verslag reeds werd vermeld vond de beëdi gingsceremonie plaats in een miezerige regen en een ijskoude wind. Vooral de koude speelde de aanwezigen parten: er raakten liefst vier soldaten bewuste loos. Een vijfde voelde, dat hij bijna van zijn stokje ging en verwijderde zich snel van de plaats van handeling. „Vroeger kwam zoiets niet voor", rea geerde de commandant van de DELM, kapitein-adjudant E. E. Meulemans tij dens de receptie, die ter gelegenheid van de beëdiging in de warme mess LEERSUM Het college van B. en W. van Leersum stelt in de eerstvol gende raadsvergadering, op 14 novem ber aanstaande voor, de algemene be graafplaats in eerste instantie uit te breiden met 30 graven. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat er op de huidige begraafplaats momen teel nog slechts 15 eigen graven (on bepaalde tijd) uit te geven zijn. Waar zich thans nog de zogenaamde „open aula" bevindt is in eerste instantie een uitbreiding met 30 graven mogelijk. B. en W. stellen voor deze ruimte gereed te maken, vooruit lopend op het plan: voor de uitbreiding van de begraaf plaats. ADVERTENTIE KELTUM SOLA elite HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL Tijd&ns de parade moesten vier militairen bewusteloos op een bran card worden weggedragen. Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur u dan even a.u.b. dan brengen wij hem nog Alleen voor Veenendaal 'i Zaterd. van 16.30-17.30 uur ELST Er bestond gisteravond in Eist een flinke belangstelling voor de kookdemonstratie, die door de Provin ciale Utrechtse Elektriciteits Maat schappij in de zaal van café Sportlust werd gehouden. Er werden verschil lende gerechten klaargemaakt, zoals een chocoladetaart op de kookplaat, Franse uiensoep en nog enkele soorten vruch tengebak in de oven. Op handige wijze was een spiegel aangebracht schuin boven het fornuis en de tafel met ingre diënten, zodat ook de dames en heren achter in de zaal zonder moeite konden volgen hoe de gerechten bereid werden. Voor de pauze werd een ontspannings film getoond, waarin de diverse elek trische apparaten voorkwamen. Vervol gens werd een kopje koffie geserveerd, terwijl de hoofdvertegenwoordiger van de PUEM, de heer J. de Vries uit Rhe nen, een uiteenzetting gaf over verschil lende merken wasautomaten. Tot slot werd een feestelijk dessert bereid met de ovengrill. ELST Op de nertsfarm Renard is het momenteel stil, maar over enkele weken zal dit veranderen, want dan begint de pelstijd, de belangrijkste pe riode voor het bedrijf. Als de temperatuur in de oktober maand vrij laag is geweest, gaat men eind november starten met pelzen. Dit kan echter uitlopen tot wel eind de cember of januari, dat hangt niet al leen van de weersomstandigheden af, maar vooral ook van het aantal dieren en het personeel dat beschikbaar is. Er zijn op de farm ongeveer zesdui zend nertsen; dit is slechts een derde van de capaciteit van het bedrijf. Momenteel is men bezig met het aan leggen van betonpaden in de hallen. Tot voor kort waren er zandpaden (mul zand), die moeilijk begaanbaar waren, waardoor heel wat moeite en tijd nodig was om de dieren te voede ren. Eén hal telt ongeveer honderdzeven tig hokken, die elk één pelsdier herber gen. Qua kleur zijn er vijf of zes ver schillende soorten, variërend van bijna wit (shaddow) tot zwart (jet). De daar tussenliggende kleuren zijn bruin, licht bruin en beige. De standaardkleur is RHENEN De samenstelling van een programma voor een kerkconcert is geen gemakkelijke zaak. Er moeten enkele werken op het repertoire wor den genomen, die. tezamen uitgevoerd, een zekere eenheid vormen of althans elkaar in evenwicht houden. Bij de sa menstelling van het .programma, dat COV „Euphonia" op 20 november a.s. tijdens een kerkconcert in de Rhenen Se Cunerakerk uitvoert is de keus geval len op «twee kleinere werken n.l. het Gloria van Vivaldi en het Dettinger Te Deum van Handel. Beide werken voor koor, orkest en solisten worden afgewisseld door het concert voor trompet en orkest van Telemann. Een toevalligheid is, dat het op 27 november a.s. 225 jaar geleden is, dat Handels Te Deum voor het eerst, werd uitgevoerd ter ere van Koning .George II van Engeland, die als overwinnaar uit de slag bij Dettingen te voorschijn was gekomen. Dat het hier om feeste lijke muziek gaat blijkt onder meer duidelijk uit de prachtige trompetpar tijen die in dit werk voorkomen. Deze alleen reeds zijn een gang naar de Cu nerakerk waard. Zelden zullen deze in strumenten in hun solopartijen en bij de ondersteuning van het koor zo tot hun recht kunnen komen als in de Cu nerakerk met haar fantastische akoes tiek. Een bijzondere vermelding verdient de daarbij optredende trompettist Ben Zaal. Hij is na 5 jaar werkzaam te zijn geweest als solotrompettist bij het Brabants Orkest sedert 1956 in deze functie werkzaam bij het Utrechts Symphonie Orkest. Hij is verder behal ve hoofdleraar aan het Utrechts con servatorium tevens dirigent van de Ge- vu-Brassband „Elektra" te Utrecht, die in juni nog haar medewerking ver leende aan een muziekfestival in Rhe nen. Zijn optreden in het trompetcon cert van Telemann zal de vele leden bruin (pastel). De heer Van Maar^halk, bedrijfslei der, die de nertsen met behulp van zijn personeel elke dag verzorgt, vertelt: „Een nerts zal nooit aan zijn verzor gers wennen, op een hoge uitzondering na. Hoe zij zich daar ook voor inspan nen, het is en blijft een roofdier. In dat enkele geval, dat het dier wel aan de verzorger wgn-t, moet er'vanaf zijn ge boorte uitermate veel aandacht aan besteed zijn. Dan krijgt de verzorger het soms voor elkaar dat de nerts hem toegenegen is. Iemand anders hoeft echter z'n vingers niet in het hok te steken". Het voederen vindt eenmaal per dag plaats, met uitzondering van de tijd dat er jorf&en zijn, dan wordt twee maal per dag voer verschaft. Dat voer wordt in de voerkeuken van de farm samengesteld uit vis- en vleesafval, meel, mineralen en vitaminen. Alhoewel in de voorgaande twee ja ren nogal wat tegenslagen op het be drijf werden onderyonden (er was toen veel sterfte onder de pelsdieren) gaat het thans prima. Er is totaal geen re den tot klagen. Vanzelfsprekend is er (over enige weken) meer personeel no dig op de farm om te assisteren met ,'t pelzen. Het doden van de dieren gaat tegen woordig iets sportiever dan voorheen, toen door het breken van de nek een eind aan hun leven werd gemaakt. Thans krijgen ze een pijnloze injectie, die hen binnen enkele minuten leven loos maakt. De verzorgers kunnen dit werk niet zonder meer verrichten. Zij dragen centimeters dikke handschoenen, die hen moeten beschermen tegen de bijt- ADVERTENTIE van de muziekverenigingen in Rhenen zeer zeker aanspreken. „Euphonia" heeft zich ten aanzien van de solistenbezetting ook op nieuwe paden begeven. .Koosje Zomer zal in beide werken dé sopraansol i voor haar rekening nemen. Zij is in Rhenen. en omgeving geen onbekende. Zij is nog jong, doch gaf reeds verscheidene concerten met o.a. Joh. van Dommele, Meindert Boekei en Charles de Wolff. De altpartijen worden vertolkt door Valeska Haake. Deze begaafde Duitse zangeres heeft haar zangopleiding o.a. in Nederland gekregen. Sedert 1966 is zij zonder onderbreking werkzaam als concert-zangeres vooral in Noord- Duitsland. Een hoogtepunt daarbij was het gezamejilijk optreden met Agnes Giebel tijdens het -Mozartfeestconcert in de Dom te Xanten. Zij zong reeds eerder in Nederland n.l. in de Wester- kerk te Amsterdam en laatstelijk ook in Bennekom. Raoul Domis, die de tenorpartij zingt is als zang- en muziekpedagoog ver bonden aan de stedelijke muziekschool te Wageningen. Tevens is hij leraar aan het Brabants Conservatorium te Tilburg. Hij werkte in de afgeloperW ja ren veel samen met de dirigenten An ton Dresden, Kees Stolwijk en Leo Pappenheim. Ook maakte hij een tour nee door Canada. Hans Zomer zingt de baspartijen. Wanneer dan tenslotte het Utrechts Barok Kamerorkest wordt genoemd, dan mag worden verwacht, dat Rhenen mede dank zij de sfeervolle Cunera kerk de inzet van de leden van Eupho nia en de bezieling van haar dirigent Gijsbert van Zanten weer een indruk wekkende uitvoering tegemoet kan zien. Hopelijk kan hiermede ook weer een bijdrage worden gegeven aan Rhe- nens culturele leven. VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE VEENENDAAL De politie heeft de (dader van de inbraak in de S-markt te Veenendaal gegrepen. Het is de heer J. J. v. v. V. uit Zeist, die een nacht later aangehouden werd bij een poging de Hema in Ede wat armer te maken. De automobilist J. B. G. K. uit Veenendaal reed „op het gevoel" ach teruit zijn garage uit en tegfn een an dere personenauto aan. Die andere au to werd bestuurd door, de heer J. D. N. Beide auto's werden beschadigd. K. krijgt een proces verbaal. grage nertsen. Na het pelzen worden de vellen naar de droogkamer gebracht, waar het dro gen 24 tot 36 uur in beslag neemt. Als dit proces is. afgelopen, zijn de vellen marktklaar en voor export bestemd. De grootste afnemers zijn de veilingen in Londen en New York, van waaruit de huiden tot dë meest fraaie (en dure) bontmantels worden verwerkt. Voor zo'n kostbare bontmantel zijn ongeveer tachtig tevenvellen of 60 reuenvellen nodig. De paartijd van de nertsen is in maart, terwijl de dracht ca. tweeën vijftig dagen duurt, zodat eind april of begin mei de jongen ter wereld komen. Gemiddeld werpen nertsen vier jongen, maar van de honderd pasgeborenen sterven er minimaal vijf. Die sterfte geschiedt vooral in de eerste twee weke» na de geboorte, daarna is de crisistijd voorbij en blijven de jonge dieren meestal in leven. Vroeger was er nog wel eens diefstal op het bedrijf, nu zijn er vijf grote waakhonden, die kwaadwilligen op af stand houden. Hoewel de farm geheel buiten de kom van het dorp en tegen de bosrand aan is gelegen kan niemand er wat aan veranderen als de windrichting soms „onguhstig" is. Toch ontvangt de be drijfsleider vrijwel geen klachten, be treffende de „nertsgeur". SCHERPENZEEL Dezer dezer dagen hield de Scherpenzeelse muziek vereniging „Caecilia" haar jaarverga dering in het gebouw „Caecilia" in het Doornboomspark. Het was de 76e jaar vergadering van de vereniging In 76 .jaar vergaderde men ongeveer 75 keer in gebouw „Caecilia". Men hield bovendien er de oefenavonden. Nu was men er voor de laatste maal bijeen. Er zullen nog wel enkele weken repetities worden gehouden, maar het nieuwe gebouw aan de Willearlaan ten noorden van het zwembad is bijna ge reed. Daar de voorzitter, de heer D. Cozijn- sen wegens ziekte niet aanwezig kon zijn was de leiding van de jaarvergade ring in handen van de tweede voorzit ter, de heer H. Schipper. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek dat „Caecilia" nog steeds een grote plaats in het Scherpenzeelse dorpsleven in neemt. Dank zij de goed geslaagde ba zaar,' die verleden winter werd gehouden komt de vereniging financieel net rond. De aftredende bestuursleden de he ren Cozijnsen ert C. Schipper werden met algemene stemmen herkozen. De contributie werd met 50 pet. verhoogd. De winteruitvoering hoopt men weer samen met een toneelvereniging te ge ven. Op het ogenblik houdt men een actie onder de jeugd om zowel het muziek korps als het tamboerkorps te verster ken. Volgens de voorzitter verliep deze aotie zeer goed.

De Vallei | 1968 | | pagina 5