Zwaarder academisch examen ongewenst VEEL OPPOSITIE IN DE KAMER VERWACHT Inenting van reizigers naar landen waar tyfus voorkomt Bfoncfiileffen VS-VERLIEZEN IN VIETNAM Con &Verdonck Bevreemding over eisen van vakbeweging Amsterdam heeft tekort aan hotelpersoneel Minister akkoord met wachtlijst van geslaagde medische studenten Gelegenheid tot profiteren: dagelijks. Wellicht alleen schriftelijke eindexamens Bekentenis inzake valsemunterij Dodelijk ongeluk door rukwind B. en W. Domburg verliezen het vertrouwen van gemeenteraad Ontvluchting uit Huis van Bewaring ging niet door Iemand op Urk wil Pieter van zijn Marijtje afhalen Man bezweek na schotwond aan bloedverlies Volle aanhanger van vrachtauto uitgebrand Duitse jongen lag dood in weiland Kleuter dood na val van balkon Twee badhuizen „wegens fraude gesloten" Ook Nederlander slachtoffer van fabrieksexplosie Autori j scholen tezamen onder een noemer Bijna helft van havenarbeiders zal niemand aanraden daar te gaan werken NIET TE MOEILIJK PLEIDOOI IN PROEFSCHRIFT: BESMETTE MELK ADVERTENTIES PIJNLIJK We bestaan 35 jaar. En als u komt feliciterenkomt u meteen profiteren. Want de prijzen vieren méé. En daar komen feestelijke dingen van. Of overdrijven we: een Hamadan van 750.- min 7% Of overdrijven we: die Ahar van 2875.- min 8% Of overdrijven we? Komt u dat zelf even controleren? HET OOSTERS TAPIJTHUIS VERGADERING WERKGEVERSFEDERATIE „KWETSBAAR" Vier jaar voor ontucht en poging tot moord PERSONEELSGEBREK NA ARRESTATIES Gunstig VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 DEN HAAG Op het departement van onderwijs is op het ogenblik een werkgroep bezig nieuwe regelingen voor te bereiden voor de eindexamens. Staatssecretaris mr. Grosheide heelt daarover gistermiddag in de onderwijs commissie van de Tweede Kamer en kele voorlopige mededelingen gedaan, tn afwachting van het rapport. Het nationale gezelschapsspel van de Jaarlijkse eindexamens moet nu maar eens op de helling, zei mr. Grosheide. De basisvakken op de scholen van het voortgezet onderwijs, zo luidt een van de conclusies van het rapport dat bin nenkort zal verschijnen, zullen echrifte- lijk worden geëxamineerd en van de overige vakken zal het oordeel van de school over de vorderingen gedurende het laatste jaar doorslaggevend zijn. Dit houdt in dat er een einde komt aan het aloude instituut van de gecom mitteerden. daar in dit nieuwe systeem de mondelinge examens niet meer zou den passen. De eindexamens van het onderwijs volgens de Mammoetwet zou den dus voortaan alleen schriftelijk worden gehouden. UNGEN De in Lingen gevangen zittende 37-jarige elektricien H. van H. uit Hoogeveen heeft toegegeven dat hij heeft geprobeerd Nederlandse muntstukken na te maken. De man werd zaterdag in Nordhorn aangehouden nadat hij valse Duitse Marken had geprobeerd uit te geven. Bij de apparatuur die in zijn huis in beslag is genomen, is een wasafdruk van een gulden gevonden. Een valse gulden die de Hoogeveense politie be gin dit jaar in beslag nam, heeft de zelfde afwijkingen als de wasafdruk. De electricien blijft ontwennen dat hij Duits geld heeft nagemaakt DEN HAAG Minister Veringa gaat akkoord met het aanleggen van wacht lijsten van medische studenten, die wel zijn geslaagd voor hun propaedeutisch examen, maar wegens ruimtegebrek niet als tweedejaars kunnen worden ge plaatst. Gisteren is in de onderwijscommissie van de Tweede Kamer gebleken, dat dr. Veringa daarmee het parlement achter zich heeft. Voor een zwaarder examen, dat be doeld is om het aantal tweedejaarsstu denten te beperken, zal de Wet op het wetenschappelijk onderwijs moeten worden veranderd, maar het zal de mi nister van onderwijs heel wat moeite kosten om zoiets door de Tweede Ka mer aangenomen te krijgen. Gistermiddag lieten althans de frac ties van de PvdA en de CHU meteen weten, dat zij niet voor een wijziging van het karakter van de universitaire exa mens te vinden zijn. Dr. Tans en drs. Til anus waren in dit opzicht heel duide lijk. De kwestie van de overbevolking van de medische faculteit zal overigens vol gend jaar februari weer in debat ko men. Minister Veringa zal in ieder ge- vaü voor die tijd met een nota komen, nadat de Commissie-Verdam in januari rapport zal hebben uitgebracht over 'dit knelpunt in de medische studie. In ge val de Commissie-Verdam maatregelen voorstel om de toelating tot het twee de studiejaar te beperken, zal dr. Ve ringa een wetswijziging aan de Tweede Kamer voorleggen. Eigenlijk heeft de minister gisteren de gelegenheid waargenomen om enke le schoten voor de boeg te lossen. Over de hoofden van de Kamerleden heen heeft hij de medische faculteiten gewaarschuwd dat zij de examens niet zodanig mogen inrichten dat slechts zo veel studenten slagen als er plaatsen op de collegebanken ln het tweede jaar zijn. Dit rode pein geldt in de eerste plaats voor Nijmegen, waar al in december de pröpaedeutische examens worden af genomen. Dr. Veringa zegt hiervan, dat AMSTERDAM Reizigers naar landen waar tyfus nog regelmatig voorkomt, dienen tegen tyfus te wor den gevaccineerd. Dat vindt dr. J. D. Taams, gisteren aan de universiteit van Amsterdam gepromoveerd op een proefschrift over tyfus en paratyfus-b in Nederland. Hij motiveerde dit door de mededeling, dat de import van de ze ziekten door steeds grotere aantal len reizigers naar bedoelde landen een bedreiging vormt. Tyfus en paratyfus-b zijn bezig te verdwijnen als endemische ziekten, dat is: als gevolg van plaatselijke omstan digheden. Dr. Taams schrijft dit toe aan een betere verzorging van de hy giëne van water en voedingsmiddelen. Ook de koelkasten hebben daartoe bij gedragen. Verder: persoonlijke hygi ene en de verbetering van de afvoer van vuil. In Nederland zijn tussen 1921 en 1930 dertienhonderd sterfgevallen tengevol ge van tyfus aangegeven. De volgende tien jaar waren het er 444. Door de oor log liep het cijfer tussen 1941 en 1950 weer op (tot, 1066). Daarna nam het in zeer snel tempo af tot 39 tussen 1951 en 1960 en tot negen tussen 1961 en 1967. Tussen 1957 en 1967 werden blechts 538" ziektegevallen aangegeven. Tot vele tyfusexplosies heeft vooral tot 1930 met tyfusbacteriën besmette melk aanleiding gegeven. De melk werd vaak op de boerderijen besmet. Pas in de Tweede Wereldoorlog werd pasteuriseren door de Duitsers ver plicht gesteld. Bacteriëndragers moch ten niet meer in levensmiddelenbedrij- ven werken. Dr. Taams meent dat ADVERTENTIE HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt ln de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven, 's-Graveland. over het algemeen vrij grote hoeveel heden tyfusbacteriën nodig zijn om iemand ziek te maken. De laatste grote tyfusepidemie woed de tegen het einde van de oorlog. Er waren toen 4725 gevallen bekend. Door gebrek aan textiel, zeep en de onmo gelijkheid de patiënten in ziekenhuizen op te nemen, was er in veel gevallen sprake van contactinfecties. De laatste jaren treedt de tyfus steeds meer als importziekte op de voorgrond. Het aantal zeelieden en an deren, dat tyfus in Rotterdam binnen brengt, is groter dan in Amsterdam. Vooral in de na-oorlogse jaren heeft zich een aantal explosieve, epidemieën van paratyfus-b voorgedaan. De bron van de besmettingen is in hoofdzaak de mens, maar is soms te vinden bij dieren zoals varkens en runderen. Opmerkelijk is dat bij tyfus de hoog ste ziektecijfers voorkomen in de leef tijdsgroep van tien tot dertig jaar en bij paratyfus-b onder kinderen tot vier jaar. Ook voor de laatste ziekte ligt de import hoog. Zij is in Rotterdam van meer betekenis dan in Amsterdam. NIJ VERDAL In een ziekenhuis te Almelo is het negenjarig dochtertje van de familie De Voer uit Zwolle overleden aan de verwondingen, die het woensdag opliep, toen een perso nenauto, waarachter een caravan, be stuurd door de 62-jarige mevrouw K. uit Zwolle door een rukwind van de weg afraakte en tegen een boom bots te. Het ongeluk gebeurde op de rijks weg Zwolle-Almelo, ter hoogte van Nij- verdal. BOLSWARD De 48-jarige F. van Eek, eigenaar van een levensmiddelen- bedrijf in Bolsward, is donderdag bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. De heer Van Eek, die per fiets enkele bood schappen bij een klant in de Joost Hal- bertsmastraat wilde bezorgen, stak, tegenover het huis van de klant geko men, over naar de linkerkant van de straat. Daarbij werd hij aangereden door een personenauto. Hij liep een schedelbasisfractuur op en overleed ter plaatse. AMSTERDAM De 60-jarige KLM- monteur J. van de Brand is donder dagochtend bij een botsing op de Geer- ban in Amsterdam o ernstig gewond dat hij kort na het ongeluk overleed. De man werd gegrepen door een ach ter hem rijdende auto, toen hij met zijn bromfiets zonder richting aan te geven plotseling links afsloeg. De bromfiets vloog in brand, de auto kwam in een sloot terecht. AMSTERDAM De 20-jarige brom fietser Th. Rauch, die in de nacht van zondag op maandag j.l. op het Water loopplein in Amsterdam met zijn bromfiets ten val kwam, is in het Wil- helmina-Gasthuis overleden. AMSTERDAM In het ziekenhuis Zonnestraal in Hilversum is de heer G. Davelaar, die 2 augustus j.l. op de Gooiseweg in Amsterdam met zijn bromfiets in botsing was gekomen met, een auto, overleden. VEGHEL De ló-jarige bromfiet ser H. A. F. J. Segers uit Veghel is om het leven gekomen bij een ongeluk, dat hem donderdagavond in zijn woon plaats is overkomen. Op onverklaarde manier is hij onder een trekker met oplegger gekomen. De chauffeur van de trekker heeft niets van het ongeluk gemerkt en ia doorgereden. de Nijmeegse curatoren een dringend beroep op de faculteit zullen doen om de aangekondigde numerus fiscus (dat wil zeggen de beperking tot een be paald aantal geslaagden) in te trekken. De tweede waarschuwing betrof de noodzaak om in afwachting van een uitbreiding van de medische studiemo gelijkheden, zoals een achtste medische faculteit, over het hele land na te gaan wat er intussen valt te improviseren, om een beetje lucht te krijgen. Dr. Ve ringa wil dit met alle faculteiten sa men nog eens bepraten. Daarbij gaat hij ervan uit dat er van beide kanten inschikkelijkheid moet zijn. In de nota zullen dan de nadere maat regelen worden uiteengezet, waarop de Tweede Kamer in februari een princi pieel debat kan houden. ADVERTENTIE DOMBURG Tijdens de woensdag avond in Domburg gehouden raadsver gadering, heeft de gemeenteraad het vertrouwen in het college van burge meester en wethouders opgezegd na een motie van het raadslid A. Don (soc.). De motie werd aangenomen met onthouding. De moeilijkheden tussen een groot deel van de raad, onder leiding van de heer A. Don en het college van b. en w. dateren al van de zomermaanden. Her haaldelijk heeft burgemeester F. G. Sprenger beschuldigingen naar zijn hoofd gekregen. Hij zou geen goede burgemeester zijn. De heer Sprenger is niet onder de in druk van het wantrouwen van de raad. „Wij hebben ons beleid nog eens gron dig bekeken en zijn tot de conclusie ge komen dat wij het de laatste twee-en- een-half jaar zo goed mogelijk hebben gedaan. De raad verwijt ons onder meer dat hij eerder door geruchten op de hoogte was van een grondaankoop dan door onze informatie. Wij hadden gezwegen om de onderhandelingen met de andere partij niet te bemoeilijken." DEN HAAG —Gisternacht is een ontsnapping uit het Huis van Bewa ring I aan de Casuariestraat in Den Haag verijdeld. Enige ruiten van een dag- en nachtverblijf voor zes perso nen op de eerste etage sneuvelden. Drie mannen worden ervan verdacht gezamenlijk een plan om te ontvluch ten te hebben willen uitvoeren. Tegen half twaalf werd de Haagse politie gealarmeerd voor een ontsnap pingspoging. In zeven, auto's werden twintig politiemannen naar het Huis van Bewaring gedirigeerd, waar alle straten werden afgezet. Bij het onder zoek bleek, dat de adjunct-directeur H. van Langeveld in zijn dienstwoning in het gebouwencomplex glasgerinkel had gehoord. Hij zag, dat met een stuk hout ruitjes werden vernield. Het onverwijld gegeven intern alarm had tot gevolg, dat de' pogingen om naar buiten te komen werden gestaakt. Op de betreffende etage werden de zes mannen afgezonderd. Het eerste on derzoek leverde niet veel op. Er wa ren geen tralies yerwijderd. Ook wer den geen gereedschappen als ijzer zaagjes e.d. gevonden. lAe Rijkspolitie van Urk stelt een onderzoek in naar een ad vertentiecampagne, die een onbe kende voert tegen de verloving ran de 32-jarige Urker visser Pieter Visser met de 28-jarige verpleeg ster Marijtje Pasterkamp. De meeste Urkers maken zich er zo boos over, dat zij dagelijks de po litie bellen, om hun verontwaardi ging te spuien. Het begon ongeveer zes weken geleden. In een plaatselijk adver tentieblad verscheen een adverten tie, waarin namens het Urker meisje Alie Korf bekend werd ge maakt dat zij hield van Pieter Vis ser. „Pieter Visser is er gverle- gen. Hij durft Alie niet te vragen. Ik hoop dat Pieter dit zal lezen en zijn verlegenheid zal overwinnen", stond er. Aan de politie vertelde Alie Korf, dat zij niets van de advertentie afwist. Van verliefdheid voor Pie ter was geen sprake, omdat zij hem nog nooit had gesproken. Alie had geen idee wie de advertentie kon hebben geplaatst. Sinds die tijd verschijnt zeker eenmaal per week een advertentie in een of ander in Urk drukgele- zen blad. In een krant verscheen kortgeleden de overlijdensadver tentie van Marijtje Pasterkamp, de verloofde van Pieter Visser. Een andere keer werd in een adverten tie de verloving bekendgemaakt van Marijtje met een andere Ur ker, de heer Ouderkerk. Ook de heer Ouderkerk heeft er geen idee van une de advertentie kan hebben geplaatst. Dezer dagen verscheen de huwelijksadvertentie van Ma rijtje en de heer Ouderkerk. De politie in Urk: „Alle betrok kenen vinden deze advertentie nog al pijnlijk. Wij zijn ervan overtuigd dat een onbekende probeert de verloving tussen Pieter Visser en Marijtje Pasterkamp kapot te ma ken". Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat de advertenties vanuit Urk schriftelijk bij de ver schillende-bladen worden opgege ven. De politie heeft al verscheide ne Urkers een schrijfproef laten afleggen om te kunnen t\flgaan wie de advertenties naar de bladen stuurt. Tot nu toe zonder resultaat. ADVERTENTIE VHNLO De 19-jarige tuinder A. B. uit Venlo is aldaar opgesloten ver dacht van doodslag op de 40-jarige Joop Theuerzeit. Deze werd in de nacht van woensdag op donderdag na een ruzie door B. met een automati sche karabijn in de lies geschoten, waarbij een slagader werd geraakt. Ondanks het feit, dat een vriend nog getracht heeft de wond dicht te knij pen, is de man na aankomst in het ziekenhuis op de operatietafel aan bloedverlies overleden. Het slachtoffer zou samen met twee andere mannen, de 31-jarige F. K. en de 40-jarige E. K., eerder op de avond betrokken zijn geweest bij een wraakexpeditie waarbij een zekere T. B. in zijn woning werd afgerost. Dit omdat deze man zich zeer laatdunkend had uitgelaten over zijn schoonouders, familie van Theuerzeit. Toen de I9-jarige A. B., achterneef van de mishandelde, later in diens huis kwam, ontstak hij in woede en begon met een in het huis gevonden karabijn in de rond te schieten. Buiten geko men, trof hij het drietal aan. Volgens zijn zeggen, is het schot toen gelost bij een poging van ht drietal hem het wa pen af te nemen. Ook E. K. en F. K. zijn later wegens mishandeling opge sloten. In zijn ouderlijke woning werd de-da der zonder verzet door de politie gear resteerd. De automatische karabijn is, in de buurt van de woning van de da der, achter een kolenhok gevonden. Onder het hoofdkussen van de moeder vond de politie een houder met 16 scherpe patronen, die eveneens in be slag zijn genomen. BERGEN OP ZOOM Op de weg van Roosendaal naar Etten is donder dagavond een aanhangwagen van de expediteur Piet de Rijk uit St. Wille- brord, door onbekende oorzaak in brand geraakt en totaal uitgebrand. De wagen vervoerde een lading tex tiel, tapijten, vloerbedekking, schemer lampen en armaturen ter waarde van ca. f 136.991, en bestemd voor Frank rijk. De goederen waren in Roosendaal door de douane uitgeklaard en de wa gens waren verzegeld. Toen de chauffeur rook uit de aan hangwagen zag komen, zette hij de wagen op een parkeerstrip langs de weg doch kon door de verzegeling de zeilen niet openmaken. De auto kon losge koppeld worden. Uit een voorbijrijdne- de auto is mogelijk een sigaret op het dekzeil gekomen. De lading was verze kerd. ADVERTENTIE Hoeatdronk in tqblafvorm.95ct SAIGON De Amerikaanse verliezen in de Vietnamese oorlog zijn de vorige week toegenomen. 150 Amerikanen z(Jn de vorige week gesneuveld tegen 109 in de week daarvoor. Het aantal gewonde Amerikaanse militairen was 1.214 tegen slechts 17 in de voorgaande week. Sinds 1 januari 1961 zUn 29.184 Amerikanen in Viëtnam gesneuveld. Het Amerikaanse opperbevel Heeft de communisten beschuldigd voort te gaan met de mortier- en raketaanvalien in het wilde weg op steden en plaatsen. Twee plaatsen en een dorp bü Saigon z(jn nu weer beschoten, waarbg een vrouw werd gedood en zeven burgers ge*on<L ARNHEM Royal Galerij Gele Rijdersplein 41 Telefoon 20495 AMSTERDAM - ROTTERDAM - DEN HAAG - EINDHOVEN DORDRECHT „Een spaarloon dat ten goede komt aan de pensioenvoorziening, la eenvoudig te verwezenlijken. Dat echter aan betere pensioenregelingen zo ge makkelijk voorbU wordt gegaan en dat zo sterk de nadruk wordt gelegd op spaar loon en vermogensaanwasdeling, is een vreemde zaak". Dit bracht gisteren de voorzitter van de federatie van de katholieke en pro testants-christelijke werkgeversverbon den, de heer H. H. Wemmers, naar vo ren op de eerste vergadering van de federatie ln Dordrecht. Beide verbon den willen volgend jaar volledig in el kaar opgaan. De heer Wemmers was verwonderd, dat aan heel wat op het gebied van de medezeggenschap is bereikt voorbij wordt gegaan ais nieuwe eisen worden gesteld. Dat wat niet direct voor de hand ligt en vee 1 moeilijker bereikbaar is, wordt vaal als alleen zaligmakend beschouwd. Hij vroeg zich af hoe ver de vakbe weging wil gaan met haar eisen betref fende de inkomens- en vermogensver deling. De heer Wmeers zei te hopen op een redelijk gesprek. Hij wilde dé toe spraak van de voorzitter van het NKV de heer P. J. J. Mertens, in Sneek ndet als maatstaf nemen. Daarin werd gedreigd dat de vakbeweging uit het overleg met de werkgevers zal treden als bepaalde eisen niet worden ingewil ligd. De vice-voorzitter van de Federatie mr. P. M. H. van Boven, noemde de positie van de middelgrote ondernemin gen in Nederland kwetsbaar. Hij consta teerde dat 800 bedrijven 93 procent van de export verzorgen en 1600 de overige zeven procent. Het grootste deel van de industrie heeft dus geen export van eni ge betekenis. Vele bedrijven kunnen er sterteer voor komen te staan door zich meer te rich- BERGEN OP ZOOM In een wei land aan de djjk te Zaamslag in Zeeuws- Vlaanderen is donderdagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van een jongen. Het bleek een Duitse jongen te zjjn, de 14-jarige A. D. uit Essen. Vorige week donderdag was deze jon gen bij de landbouwer P. Cornelissen in Vogelwaarde komen logeren. Hij kwam daar wel meer, ofndat de ouders van de jongen daar in de buurt een weekendhuisje hebben staan. Zijn vader zou ook overkomen. Een paar dagen geleden was de jon gen niet meer bij landbouwer Corne lissen teruggekomen. Deze dacht, dat de jongen naar Duitsland terug was gegaan. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Terneuzen overgebracht. Aan een misdrijf wordt niet gedacht Vermoedelijk is de jongeman in slaap ge vallen toen hij onder aan de dijk lag en door de nachtvorst omgekomen. Er zal wel sectie op het stoffelijk over schot worden verricht. AMSTERDAM Maandag jl. viel van het balkon van de ouderlijke wo ning in de Tweede Jan van der Heij- denstraat in Amsterdam de 14 maan den oude Carmen Achthoven naar be neden. Met zware verwondingen werd het kind in het Wilhemina-Gasthuis op genomen, waar het woensdag is over leden. GRONINGEN De rechtbank in Groningen heeft gistermorgen de 34-ja- rige fabrieksarbeider H. P. veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en terbeschikkingstelling van de regering wegens ontucht met een min derjarig kind en poging tot moord. Twee weken geleden had de officier van justitie de maximum straf, twaalf jaar, en terbeschikkingstelling geëist op beschuldiging van poging tot moord na ontucht. In maart had P. zijn zesjarig nichtje meegenomen naar zijn huis en daar on tucht met haar gepleegd. Hij had dit later herhaald in de Appélbergen, waar na hij had geprobeerd haar te wurgen. ten op de export en goed bdj te houden welke nieuwe ontwikkelingen er zich voordoen voor de verschillende takken van bedrijf. Over wijzigingen in de ondernemings structuur zei hij: De federatie wenst dat het personeel in de bedrijyen, liefst via de ondernemingsraad, in zo ruim mogelijke mate worden geïnformeerd. Minder gelukkig toonde hij zich met de plannen van de regering een wets ontwerp in tè dienen dat bepaalde be sloten nv's de plicht wil opleggen jaar stukken te publiceren. Hij zei de nood zaak van een dergelijke regeling niet te zien, nu er richtlijnen op stapel staan in de Europese Gepieenschap over de publdkatiepldcht van besloten vennoot schappen. De eenwording van het ven nootschapsrecht in de gemeenschap, toch ai bijna een onontwarbare knoop, zal daardoor nog moeilijker verlopen. ROTTERDAM Rotterdam heeft twee van zijn badhuizen moeten slui ten, nu twaalf suppoosten wegens frau de zijn gearresteerd. Dit personeelste kort en het uitvloeisel ervan werd gis teren verwoord op een bordje, dat op één van deze badhuizen prijkte: „We gens oplichting gesloten". „Ik hoop de badhuizen aan de Po- legstraat en de Delfgauwstraat voor het weekeinde weer in bedrijf te heb ben", zei gisteravond de heer J. van Wijngaarden, adjunct-directeur van de economische directie van de gemeen telijke ziekenhuizen in Rotterdam. On der die directie ressorteert ook de ex ploitatie van de badhuizen. De heer Van Wijngaarden zegt, dat ook hij niet kan begrijpen hoe het mo gelijk is geweest dat de fraude nooit eerder is ontdekt. „Wij hebben zelf een controle-apparaat. Er bestaat een administratieve controle en een contro ledienst van de gemeente. En dan zijn er nog twee externe controles van de accountantsdienst en het verificatie- bureau". De twaalf gearresteerde suppoosten hebben anderhalve ton in eigen zak gestoken. In hoeveel tijd zij dit bedrag hebben vergaard is nog niet officieel bekend. BRUSSEL Bij de ontploffing woensdagavond ln een bllkfabriek ln het Belgische Lint blijkt de Nederland se technicus M. Akkermans (35) uit Schiedam om het leven te zijn geko men. Onder de talloze gewonden zijn de Nederlanders Hermans uit Venlo en Broeckx uit Schiedam. De laatste verkeert in levensgevaar. De fabriek, die tegenover het sta tion Kontich aan de spoorlijn Antwer- pen-Mechelen ligt, vloog na de ont ploffing in brand. Het twee verdiepin gen hoge gebouw is gedeeltelijk vér- woest. De schade beloopt enige miljoe nen guldens. Het bedrijf is een dochtermaat schappij van de Nederlandse fabriek Thomassen en Drijver-Verblifa. Vol gens de directie van dit bedrijf zijn de produktie-afdelingen van de getrof fen fabriek met beschadigd. De fa briek zal dan ook binnenkort wetr gaan draaien. De ontploffing is waarschijnlijk ver oorzaakt door een breuk ln een gaslei ding. DEN HAAG Langdurige onderhan delingen tussen de Commissie van Over leg Autoryscholen, waarin samenwer ken de Algemene Bond van Autorty- schoolhoudera ln Nederland, Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland, bond van Automobiel-, Garage- en aanver wante bedrijven en de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Per sonenvervoer enerzijds, en de Neder landse Bond voor Autorijschoolhouders anderzijds, hebben er toe geleid, dat laatstgenoemde bond Is opgenomen in de commissie van overleg autorijscho len. Dit deelt de oommissie van over leg mee. Ook is overeenstemming be reikt over de te voeren beleidslijn be treffende het autorijschooiwesen in ons land. De commissie omvat nu alle grote landelijke organisaties van autorij schoolhouders, zodat de commissie re presentatief is voor het gehele bonafide georganiseerde autorijschool wezen, het geen de commissie van essentieel be lang noemt, omdat re minister van Ver keer en Waterstaat een regeling voor het rij-onderricht heeft voorgesteld, waarin opgenomen een door de staat er kend vakdiploma. Een van de belangrijkste resultaten van de verkregen samenwerking, zo zegt de commissie verder, is het ver zoek aan genoemde minister door óa gezamenlijke bonden om het VAMOR- diploma in de komende regeling te ver ankeren. Verder zien de bonden nu ook de instelling van een staatserkenning voor de rijschoolhouders in het ver schiet. Het thans bereikte resultaat heeft de gezamenlijke bonden doen besluiten, da beleidslijn van de commissie van over leg autorijscholen als leidraad te vol gen, aldus de commissie tenslotte nog. BEEKBERGEN Ruim tweederde van de georganiseerde havenarbeiders vreest een herhaling van de reelu ont slagen in de havens van 1967. Bijna de helft van hen zal nooit een vriend of kennis aanraden in de haven te gaan werken. Dit zijn enkele resultaten van een onderzoek, dat de drie vervoerabon- den onder hun leden -havenarbeiders hebben gehouden. Ruim 2500 werkne mers namen aan dit onderzoek deel. De heer W. J. Hulsker, voorzitter van de vakgroep havens van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel, zei gisteren op een congres in Beek bergen dat bijna de helft van de geor ganiseerde havenarbeiders vindt dat de bonden te weinig inspraak hebben bij ontslagen. Als prettige kanten van het werk in de haven kwamen uit de bus: zelf standig werk (25 procent van de on dervraagden), goede verstandhoudin gen met collega's (29,8 procent) en af wisselend werk (34,6 procent). Als minder prettige kanten werden genoemd: gebrek aan waardering (33,8 procent), gebrek aan zekerheid (28,7 procent), de beloning (26,5 pro cent) en het verrichten van avond werk (24,9 procent). Meer dan da helft van de havenarbeiders is tegen weekloon en voor maandloon. AMSTERDAM In de komende Ja ren moet Amsterdam rekening houden ment een groot tekort aan hotelperso neel. De vraag naar kamermeisjes, koks en bedienend personeel, is thans groter dan het aanbod. Vor het in januari as. gereedkomende hotel aan de Euro paboulevard heeft men ongeveer 200 man personeel nodig, die volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau in Amster dam moeilijk te krijgen zijn. Binnen enkele jaren zal een vijftal andere gro te hotels in de hoofdstad zjjn poorten openen, die samen 2.000 werknemers opeisen. In de haven heeft men met dezelfde problemen te kampen. Per dag ko men de bedrijven 200 havenarbeiders tekort, op piekdagen zelfs 500 600 man. Men speelt ihet de gedachte bui tenlandse arbeiders te gaan aantrekken. In de metaalnijverheid kan volgens het arbeidsbureau gesproken worden van een overspannen arbeidsmarkt. Het aantal ingeschreven werklozen heeft de laagste stand bereikt. In oktober was er een arbeidsreserve van 217, waarte genover een vraag naar 2585 arbeids krachten stond. Ook de werkgelegenheid in de bouw is, vooral gezien het seizoen, bijzonder gunstig. Een arbeidsreserve van 159 in oktober is laag te noemen. Er wu een vraag naar 388 bouwvakkers. Moeilijk is de situatie bij het kantoor- en handelspersoneel. Er is een groot aanbod (ongeveer 1000) van voorname lijk oudere werkkrachten, terwijl de werkgevers vragen naar jong personeel (1023). Dit geldt in nog versterkte mate voor vrouwelijk kantoorpersoneel: aan bod 306, vraag 1251. Pas afgestudeerde kleuterleidster* kunnen in Amsterdam nog moeilijk aan de slag komen. Van de 150, die zich en kele maanden geleden lieten inschrij ven, zijn er 28 niet-geplaatst, terwijl een vijftigtal een betrekking heeft aan vaard die niet overeenkomstig de op leiding is. Alles bij elkaar is er voor de directie van het Gewestelijk Arbeidsbureau vol doende reden om te spreken van een gunstige arbeidsmarkt. In oktober regis treerde zij in totaal 3397 mannelijke arbeidskrachten, van wie 40 procent minder geschikten, tegenover een vraag naar 5846 mannelijk personeel. Het werkloosheidspercentage bedraagt 1,4, duidelijk beneden het landelijk gemid delde. De arbeidsreserve aan vrouwelijk personeel bedroeg in oktober 976, waar tegenover een vraag staat van 3164.

De Vallei | 1968 | | pagina 7