Veenendaals dagblad Kwart miljard extra voor defensie Buiten Speurwerk van Scotland Yard eindelijk beloond Mevr. Van Someren wellicht VVD leiden gaat Employé vocht met gewapende overvaller Van de Berg's Keursuper Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei parachute-springen Drie vrouwen omgekomen bij autobotsing ALS NAVO INSPANNINGEN VERGROOT VOERT NEDERLAND BIJDRAGE OP EUROPESE POLITICI IN DEN HAAG BIJEEN Over drie jaar verdeeld Twee verdachten van moord vrijgelaten Gelderland krijgt er volgend jaar 3.502 woningwet woningen bij Produktschap bleef zitten met overschot aan peren Regering-Cernik veroordeelt demonstraties Minister Fowler vroeg ontslag MODERN ZEND- EN ONTVANGSYSTEEM Voorstel-Thieu verworpen Proces tegen Ray begint dinsdag Grieks vliegtuig gedwongen in Parijs te landen Rustig met mistkans GEEiS 100 PROCEiST Treinrover Reynolds gearresteerd Inval Rustig gezin 0 Boom-geraamten POLITIEKE IJS VLOED VAN HUIDIGE VOORZITTER TE KLEIN GEACHT TSOG MET BUSJE RAAKTE OP LINKER WEGHELFT HET LEEK ME EEN GRAPJE MASKER AF DAAR WEL J Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsbracr „Öe Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden *1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 9 NOVEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 265 DEN HAAG Als de NAVO volgende week in Brussel besluit haar inspan ningen te vergroten, zal de Nederlandse regering haar bijdrage naar vermogen opvoeren. Dat is gisteren meegedeeld na een vergadering van de ministerraad, die bijna de hele dag heeft geduurd. De regering stelt zich voor om, over drie jaar genomen, ongeveer 250 miljoen gulden extra voor defensie uit te trekken. Een belangrijk deel van het bedrag zal worden gereserveerd voor de aan koop van nog 135 Leopardtanks. Met deze nieuwe rupsvoertuigen zou het pa rate Eerste Legerkorps wat de tanks aangaat op volle sterkte kunnen konien. Het voorgestelde bedrag is lager dan de som, die de minister van Defensie, de heer W. den Toom, in het kabinet op tafel had gelegd. Er ligt een kloof van ongeveer één miljard gulden tussen de bijdrage, die Nederland werkelijk aan de Navo geeft, en het absolute „hon- derd-procent-aandeel". Éen miljard gulden is voor ons land onmogelijk op te brengen. De minister had zijn aanvraag daarom op iets meer dan vierhonderd miljoen gesteld. Dat bedrag ook over drie jaar bleek bij minister Witteveen (Financiën) niet haalbaar. Overigens kan volgende week op de Navo-conferentie in Brussel nog een ander bedrag uit de bus komen wan neer blijkt, dat de meeste andere Navo- landen met een lagere financiële bijdra ge komen. De regering zou haar bij drage willen aanpassen aan de voorstel len van de andere partners. Nu al staat vast dat sommige leden hun daadwer kelijk aandeel in de Navo willen ver groten. Nederland zal geen politiek gaan voeren, die is gericht op het bereiken van honderd procent. Tot veel meer dan een grotere materiële en financiële steun is de regering niet bereid. Het is niet aan te nemen dat minister Den Toom ook maatregelen op personeels gebied zal nemen. Zonder een verlen ging van de diensttijd en het oproepen van grotere aantallen dienstplichtigen zou de minister niet ver komen. AMSTERDAM De man en de vrouw die werden verdacht van de moord op de 78-jarige Amsterdamse melkhande laar Reinier Royé, zijn gisteren vrijge laten. Zij waren het vorig weekeinde aan gehouden omdat bewoners van de Jan Steenstraat, waar de melkhandelaar woonde, meenden dat het tweetal op de ochtend van de moord 21 oktober in de melkwinkel was geweest. Gebleken is dat de man, een twintig jarige marinier, nog voor het vermoe delijke tijdstip van de moord in de trein van Amsterdam naar Alkmaar zat. De vrouw heeft nog geen verklaring kun nen geven van haar doen en laten op de maandagmorgen. Het overgrote deel van de getuigen heeft echter verklaard, dat zij beslist niet de vrouw is, die de melkwinkel is binnengegaan. Het tweetal heeft steeds ontkend iets met de moord uitstaande te hebben. De raadkamer van de Amsterdamse recht bank heeft gisteren beslist, dat beiden moesten worden vrijgelaten. DEN HAAG Minister Schut (volks huisvesting) heeft 29.500 van de volgend jaar te bouwen 45.000 woningwetwonin gen verdeeld over de verschillende pro vincies. Gelderland krygt er 3.502 van, Overijssel 2.156 en Utrecht 1.628. De overige 15.500 worden in reserve gehouden maar hebben ook al een be stemming. Van de tienduizend door woning bouwverenigingen in 1969 te bouwen huizen zijn er achtduizend toegewezen. Tweeduizend worden nog in reserve gehouden. De meeste woningwetwonin gen zijn aan Zuid-Holland toegewezen (bijna 6500). Zeeland krijgt het kleinste aantal (692). Ook van de door woning bouwverenigingen te bouwen huizen krijgt Zuid-Holland de meeste (1792) en Zeeland de minste (172). Minister Schut heeft de provinciale besturen meegedeeld dat zij voor 1970 en 1971 op tenminste tachtig resp. ze ventig procent van de hun voor 1969 toegekende contingenten kunnen reke nen. Hij wil bij de verdeling van wonin gen in de toekomst rekening houden met de doorstromingsresultaten in de gemeenten. DEN HAAG Het produktschap voor groenten en fruit heeft gisteren ver geefs geprobeerd een grote party peren weg te geven. Bejaardencentra, kinder tehuizen en andere instellingen die wai- ren benaderd, hadden geen belangstel ling. De peren haalden gisteren op de vei ling de laagste prijs niet en moesten worden doorgedraaid. Minister Lardinois (landbouw) heeft bedongen dat zij niet direct op de vaalt mogen worden gegooid. Eerst moet het produktschap proberen liefhebbers on der sociale instellingen te vinden. Als reden voor het gebrek aan be langstelling noemden de instellingen gisteren het vervoer, de mindere kwa liteit van de peren en de moeilijke houdbaarheid. Appelen zouden meer in trek zijn geweest. Alleen het Leger des Heils in Amster dam wil de peren wel. Maar ook daar is het vervoer het grote probleem. TORQUAY De politie heeft gister morgen vroeg in zijn flat te Torquay, een badplaats in Zuidwest-Engeland, de 37-jarige auto- en antiekhandelaar Bru ce Reynolds gearresteerd, die be schouwd wordt als het brein achter de overval op de posttrein Glasgow-Lon- den op 8 augustus 1963, die de rovers een buit van 22 miljoen gulden aan bankbiljetten opleverde. Reynolds is naar het politiebureau van Aylesbury op 40 km van Londen gebracht, waar hem inmiddels mede plichtigheid aan de roofoverval ten las te is gelegd. De arrestatie is een triomf voor de vasthoudendheid van de 56-jarige Tom my Butler, hoofd van Scotland Yards „vliegende brigade", die de aanhouding van de bendeleden als een persoonlijke opdracht beschouwde. Om zijn werk te kunnen voltooien, heeft Butler zelfs verzocht de datum van zijn pensionering 18 maanden uit te stellen. Hij was het dan ook die de inval in Reynolds' flat leidde. Het #gezin Rey nolds man, vrouw en twee kinderen lag in diepe slaap toen de politie het huis omsingelde. Toen Butler aanbelde deed Rey nolds, een zware man met een bril op, zelf open. Hy en zijn vrouw werden ondervraagd door Butler, terwyl an dere politiemannen het huis doorzoch ten. Van de 15 mannen die in verband met de treinroof gezocht werden is alleen de 33-jarige Ronald Biggs nog op vrye voeten. Hy was een van de zeven leden van dc bende die flinke gevangenisstraffen kregen voor hun misdrjjf, maar wist 16 maanden na zy'n opsluiting in een Londense ge vangenis te ontsnappen. Charles Fre derick Wilson, een ander bendelid, slaagde er ook in uit te breken, maar hij werd in januari van dit jaar in Canada gegrepen. Buren van Reynolds verklaarden, dat het gezin pas kortgeleden in de flat was komen wonen. De Reynolds werden „een heel rustig gezin" genoemd en hun zesjarig zoontje Nicholas zou erg ver legen zijn. De Reynolds, die twee auto's hadden, lieten zich niet in met hun bu ren. Bij de jacht op Reynolds is de po litie in vele delen van de wereld inge schakeld. Op grond van tips aan Scot land Yard is naar Reynolds gezocht in vele hoofdsteden, van Parijs tot Rio de Janeiro. Drie maanden geleden is Butler nog naar Tanger gevlogen na de tip, dat men Reynolds daar met een blonde vrouw had gezien. Van de gestolen 2Vi miljoen pond sterling is maar 337.000 pond teruggevonden. 0 Politici uit vele landen troffen elkaar gisteren tijdens de ope ningszitting van het Europees par lementair congresdat in Den Haag wordt gehouden. Op de foto v.l.n.r. de Duitse minister van Buitenland se Zaken Brandt, premier De Jong, de Britse ex-premier Macmillan en minister Luns. Meer over dit con gres elders in dit blad PRAAG Het Tsjecho-SIowaakse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft gisteren de anti-Russische demonstra ties in het land veroordeeld en de be straffing van „oproerkraaiers en orga nisatoren" aangekondigd. De viering van de Oktoberrevolutie was woensdag en donderdag verstoord door „onverantwoordelijke groepen bur gers", aldus h£t ministerie. De „anti- Russische provocaties" hadden zich voorgedaan in Praag, Bratislava, Brno en Ceske Budejovice. Daar waren Rus sische vlaggen afgerukt en verbrand, en anti-Russische leuzen geklad en ge schreeuwd. Al deze handelingen waren onwettig. Aan bevelen van de veilig heidsorganen om daarmee op te houden was geen gevolg gegeven. Daarom wa ren in een aantal gevallen rechtmatige maatregelen genomen om een einde te maken aan de ordeverstoringen, aldus werd in Praag gezegd. In Praag alleen al zijn 167 personen aangehouden. Het grootste deel van hen is inmiddels weer vrijgelaten. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren het ontslag aanvaard van de Amerikaanse minister van Finan ciën, Henry Fowler en onder-minister van Buitenlandse Zaken Nicholas Kat- zenbach. Het ontslag van Fowler gaat op of rond 20 december in. De datum voor 't vertrek van Katzenbach is nog niet vast gesteld. Fowler heeft niet afgezien van zijn plannen om vandaag naar Europa te vertrekken voor een bezoek aan diver se hoofdsteden. Hij wil ook de bijeen komst van de NAVO-ministerraad bij wonen, die op 14 november in Brussel begint. 2 Ctaan de bomen kaal, dan kan 2 men met wat inzicht en door zetting toch dat laat-herfstige hout wel zonder lover of vrucht onder scheiden en op naam brengen. In de meeste gevallen zal dit ge beuren naar de vorm, de totaal indruk en habitus, want allemaal dragen ze een eigen wezen, aard en karakter. Enn genoeglijk hulp middel schenken de tekeningen in het boekje „Wat is dat voor een boom?" (Kosch en Ruys; uitg. Thieme). Ge moet natuurlijk in 't oog houden, dat de vrijstaande 2 boom, die zich in het volle licht kon ontplooien, fraaier en gelijk- j matiger van bouw is, dan de in verband met andere tot bos- of J 9 laanvorming gedoemde soortge- t 9 noten. Voorts dragen stammen, 5 bast en schors in hun structuur niet 2 weinig bij tot spoedig herkennen, J J bijv. de beuken door hun groefloze, J zilverig-grijze zuilen of de berken - door de karakteristieke blanke pij lers en wie zou zich vergissen in knoestige eik-veteranen of plata nen met hun afschilferende schors? Hoezeer verschilt niet de kande laar der peppels met het luchtige 2 berkehaar of de ronde gevulde J lindekroon. Ten overvloede zijn er J nog de knoppen, want vorm, rang- J schikking en plaatsing vertonen onderling constante verschillen, 9 bijv. bij beuk spits langwerpiges 2 stomp matzwart, haagbeuk zacht- 2 behaard, kastanje kleverig, els 2 propjes (groen of houtig) en zo be- J staan er allerhande details. Vaak zult ge echter reeds aan het sil- houei der bomen en hun takken- i gestel genoeg hebben voor de de- terminatie. d 9 nov. 1968 A. B. WIGMAN Dit is een B-20, een compleet communicatiesysteem voor militaire operaties. Volgens de Britse fabrikant is dit de modernste zend/ontvanginstallatie ter wereld. Onder normale omstandigheden kunnen betrouwbare verbindingen worden gemaakt over een afstand van 48 km. Gebruikt men hierbij een lichte 5,40 meter hoge antennemast en dipooluitrusting voor het tot stand brengen van verbindingen via luchtgolven, dan kan de werkingssfeer worden uit gebreid tot 480 km. DEN HAAG Mevrouw G. V. van Someren-Downer wordt in maart zeer waarschijnlijk voorzitster van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Zij zal dan ir. K. van der Pols opvolgen. Mevrouw Van Someren is nog niet officieel kandidaat gesteld. Wel is haar gevraagd vice-voorzitster van de partij te worden, als opvolgster van drs. J. A. F. Roeien, burgemeester van Zwolle. Sinds mevrouw Van Someren in augustus meedeelde, dat zy het lidmaat schap van de Tweede Kanier zou neer leggen omdat haar zoon Bart-Jeroen te veel beslag op haar tjjd legde, is er in de partij op aangedrongen de leiding van de VVD aan haar over te dragen. De liberalen zjjn nooit erg tevreden geweest over ir. Van de Pols. Toen hij/ drieënhalf jaar geleden voorzitter werd, kwam aanstonds het bezwaar, dat de directeur van de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij het beeld zou ver sterken, dat de VVD een typische werk geversparty is. Ir. Van der Pols, die als een sociaal werkgever bekend staat, heeft weinig moeite gehad om deze foutieve in druk weg te werken. Er kwamen ech ter andere bezwaren tegen hem. Hij is geen man met grote politieke invloed; hij speelt als partijvoorzitter in de poli tiek niet mee, dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de voorzitters van de KVP, de CHU, de PvdA en de ARP. De heer Van der Pols heeft altijd gezegd dat hij zou bedanken als voor- PARIJS Xuan Thuy, de leider van de Noordviëtnamese afvaardiging naar het inleidend vredesoverleg in Parijs, heeft gisteren het voorstel van presi dent Thieu van Zuid-Viëtnam verwor pen om in Parys een conferentie van twee in plaats van vier delegaties te houden. Als de V.S. en de regering in Saigon samen een delegatie willen vormen is dat hun zaak, aldus Thuy. „Dan zal het een conferentie van drie in plaats van vier afgevaardigden worden, maar met een conferentie van twee gaan wij niet akkoord.'' Volgens Thieu moet de ene delegatie worden geleid door vertegenwoordigers van de regering in Saigon. Amerikaanse onderhandelaars zouden er deel van uit maken. De andere delegatie zou door Noord-Viëtnam moeten worden geleid. Afgevaardigden van het door Saigon niet erkende Nationale Bevrijdingsfront konden dan anoniem in deze delegatie worden opgenomen. MEMPHIS (Tennessee) De 40-jari- ge James Earl Ray zal dinsdag in Mem phis terechtstaan wegens moord op de strijder voor gelijke burgerrechten voor de Amerikaanse negers, Dominee Mar tin Luther King. Ray werd 18 juli door Engeland uit geleverd en is sindsdien in zijn gevan genis in de V.S. zo scherp mogelijk be waakt, o.m. door middel van t.v.-came- ra's, microfoons en cipiers, die zijn cel delen. De justitiële en politie-functionaris- sen in Memphis willen er voor zorgen, dat zich geen „tweede Dallas" voordoet, een toespeling op de moord op Lee Har vey Oswald, voordat hij kon worden be recht in verband met de moord op pre sident John Kennedy. De publiciteit voor het proces is door gerechtelijke bevelen zoveel mogelijk beperkt. Zo mag bijv. niemand, die met deze zaak te maken heeft, zich een in terview laten afnemen. Ook voor het proces zelf zijn de scherpste veiligheids maatregelen getroffen. Niemand zal de rechtszaal mogen verlaten tijdens pau zes en degenen, die het proces bijwonen zullen gefouilleerd worden en vervol gens een televisieapparaat moeten pas seren, dat hun identiteit vaststelt. zitter, wanneer er een goede opvolger zou worden gevonden. Mevrouw Van Someren wordt als zodanig gezien. De grote afdelingen, Den Haag, Amster dam en Rotterdam, maar ook afdelingen in het oosten van het land, hebben on omwonden laten weten, dat zij mevrouw Van Someren het bestuur van de partij in handen willen geven. Hoewel het oud-Tweede-Kamerlid nog steeds niet officieel is gevraagd, hebben haar uiteraard wel geruchten hierover bereikt. Zij heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat zij eventueel pas kandidaat zou willen zijn als ir. Van der Pols heeft bedankt. Zij vindt het onjuist om zich tegenkandidaat te laten stellen tegen een voorzitter, die in maart voor drie jaar is gekozen. Het dagelijks bestuur van de VVD vergadert vrijdagmiddag voor het con gres dat vrijdagavond en zaterdag in Hilversum wordt gehouden. Dan zal de kwestie van het voorzitterschap onge twijfeld aan de orde komen, hoewel dit punt niet op de agenda staat. De verwachting is, dat ir. Van der Pols volgens vroeger gedane toezeggin gen bereid zal zijn de voorzittershamer neer te leggen. Als dit inderdaad ge beurt, kan mevrouw Van Someren kan didaat worden gesteld en tijdens de in maart te houden jaarvergadering wor- WAALRE In Ie afgelopen nacht heeft een verkeersongeval bij Waalre aan drie personen het leven gekost, ter wijl twee anderen zwaar werden ger- wond. Omstreeks half twee raakte een uit de richting Eindhoven komende kleine bus door nog onbekende oor zaak op de linkerweghelft, waardoor een botsing ontstond met een van de kant van Valkenswaard komende per sonenauto. Van de inzittenden van de bus kwamen er drie om het leven. De slachtoffers zijn mevrouw Vroon hovenSenders, mevrouw Oetelaar Meulenbroek en mevrouw SanderSen ders, alle drie afkomstig uit Veldhoven. De twee inzittenden van de personen auto liepen zware verwondingen op. NIJVERDAL Op de Poggenbeltse- weg in Haarle is vrijdagmorgen de 66- jarige J. Marsman uit Haarle naast z'n fiets op de weg aangetroffen. Een auto mobilist uit Heeten heeft nog getracht de aandacht van passerende automobi listen te trekken, doch dit is niet gelukt. Tweemaal werd de man door een auto overreden. Hij is ter plaatse overleden. AMSTERDAM Een jonge, gemas kerde bandiet greep gisteren in Am sterdam na^st een buit van om en na bij dertigduizend gulden, doordat een kantoorbediende hem niet serieus nam en hem, ondanks de dreiging van een pistool, aanviel. Tijdens de worsteling ging het wapen één keer af. De rover ontkwam en verdween in een witte Alfa Romeo (93-04 FG) die de avond tevoren op het Beursplein in Rotter dam was gestolen. De wagen is van 'n inwoner van Gouda. „Het leek me een grapje", vertelde de kantoorbediende, de achttienjarige Gerard Herts. Hij deed dienst in het kantoortje aan de Herengracht van het uitzendbureau voor studenten Stuwa. Het was betaaldag en het geld lag in zakjes klaar op de kluis; bij elkaar on geveer dertigduizend gulden voor enige honderden werkende studenten. Tegen half vijf kwam de overvaller binnen, pistool in de vuist, donkerblau we kous met kijkgaten over het hoofd getrokken. „Inside", beet hij Gerard Herts toe, hem beduidend dat hij moest verdwijnen in een klein kamertje. H(j zou daardoor zelf vrij spel hebben ach ter de balie en bij de kluis met het geld erop. Gerard Herts greep de rover echter beet en samen vielen z(j half de gang in, waarbij het pistool af ging zonder dat er ongelukken door gebeurden. De kantoorbediende kreeg hulp van zijn 22-jarige collega Reinier Soeting, die de overvaller een paar fikse meppen op het hoofd gaf. De hulp viel weg, toen de boekhoudster, mevr Vreman, de trap. af kwam en Reinier Soeting zich even uit de vechtpartij terugtrok om de vrouw wegens het gevaar van meer pistoolschoten weer naar boven te stu ren. „Toen stond ik weer alleen met 'm", zei Gerard Herts. „Ik probeerde een ka mertje in te komen, maar de deur zat op slot". Het maakte niet veel meer uit, want de rover wrong zich los, ruk te het masker van zijn hoofd en storm de naar buiten „Ik. heb alleen zijn ach terhoofd gezien, maar ik schat hem op een jaar of twintig". Langs de stoep stond de Alfa Romeo. De man dook achter het stuur en reed weg in de richting van de Utrechtse straat. Hij zat alleen in de wagen, die later bij het Amstelhotel is gevonden. Een onbekende man met in de hand iets, dat op een wapen leek, heeft gis- terayond om ongeveer half zeven een overval gepleegd op een bykantoor van de Boerenleenbank in Breda-Noord. Een verbouwereerde filiaalhouder Oomen gaf hem een bedrag van onge veer duizend gulden mee waarna de man verdween. Niemand in de buurt heeft iets gezien of gehoord. PARIJS In naam van de Griekse verzetsbeweging en onder bedreiging met een pistool en een handgranaat, hebben twee Italianen uit Florence een verkeersvliegtuig van de Griekse lucht- vaartmaatschappij Olympic Airways ge dwongen naar Parys terug te keren. Het toestel was, komende van New York, na een tussenlanding in Parijs, met 130 passagiers op weg naar Athene. (Van onze weerkundige medewerker) 2 1?en rug van hoge druk nadert 2 2 vanuit het zuidwesten ons land. 9 Dit wijst op rustig weer met kans 2 op mist, vooral in de nacht en och- 2 tend. Aanvankelijk zal het vrijwel overal droog zijn. De temperatuur in Gelderland wint overdag wel- licht een paar graden (47), maar J de nachten blijven aan de koude J kant en een kleine kans op vorst i is er in gebieden waar het op- i klaart. De weerkundigen zien het voor zondag en maandag niet gelijk. De Bilt verwacht plaatselijk regen en motregen met geleidelijk zachter weer, Ukkel maandag kouder weer met temperaturen tussen 0 en 5 graden. Mogelijk ligt de waarheid in het midden. ADVERTENTIE T.g.v. de FEESTELIJKE OPENING van aan de Boslaan 87-89, Veenendaal op het weiland achter de supermarkt op DINSDAG 12 NOVEMBER a.s. om 4.10 uur n.m. Zie verder onze advertentie van maandag a.s. t

De Vallei | 1968 | | pagina 1