„Verenigd Europa voor de toekomst levensvoorwaarde es in Athene: kolonels mogen met geweld bestreden worden SOVJET-MILITAIREN NAAR ZWEDEN UITGEWEKEN En dan „Verenigd Europa voor de toekomst levensvoorwaarde V erdachte in proc< Athene: kolonels m met geweld bestre worden SOVJET-MILITAIREN NAAR ZWEDEN UITGEWEKEN Gewone en charmante proefkonijnen Gewichtloos zweven voor wetenschap Als je kalm blijft kan er niets gebeuren 1I.M. de Koningin op Europees parlementair Congres: Demonstratie Podgorny zendt Nixon gelukwens Moord ontdekt na 30 jaar Benzinestaldng in Rome Demonstratie Podgorny zendt Nixon gelukwens Moord ontdekt na 30 jaar Benzines in Ro VS lanceerden 2 kunstmanen RESOLUTIE VOOR CONFERENTIE EUROPESE LANDEN Veto Resolutie Na inval in Tsjecho-Slowakije RESOLUTIE VOOR CONFERENTIE EUROPESE LANDEN Veto Resolutie Na inval in Tsjecho-Slowakije ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 DEN HAAG H. M. koningin Juliana heeft vrijdagmiddag, tijdens het Euro pees parlementair congres dat in de Haagse Ridderzaal werd gehouden, „een Verenigd Europa, zowel staatkundig als economisch, levensvoorwaarde voor ons aller toekomst" genoemd. „Iedere objectieve beoordeler zal tot deze conclusie moeten komen". De koningin zei, dat wij Europeanen altijd haast hebben. „Maar ook al was onze aard anders, dan zouden we nog doordrongen zijn van de haast die bij verwezenlijking van de Europese eenwording geboden is." Een verenigd Europa zou, aldus de vorstin, tot voorbeeld kunnen strekken aan die andere geografische groeperingen in de wereld, voor wie dezelfde noodzaak geldt, teneinde als grotere eenheden in vrede te kunnen leven. De koningin herinnerde aan het an dere grote Europese Congres dat 20 jaar geleden in de Haagse Ridderzaal werd gehouden en ze zei te geloven dat we allen dankbaar mogen zijn voor 't werk dat, ter verwezenlijking van de Europese eenwording, in die 20 jaar kon worden verricht. Zij wees er ech ter op dat het vruchtbaarder is vooruit te zien, dan om terug te kijken en ze zei dat het nodig is onvermoeibaar door te gaan om het ideaal te bereiken. De noodzaak van Europese eenwor ding was het centrale thema op het congres. Prof. dr. Walter Hallstein, voorzitter van de Internationale Euro pese Beweging, zei dat het Europa van vandaag de dag ziek is en dat het voornaamste doel van het congres moet zijn, zeker te stellen dat de Eu ropese eenwording opnieuw hoogste prioriteit moet krijgen bij de regerin gen en het volk. Alleen ook op die ma nier, aldus Hallstein, kunnen we ons respect en vriendschap verwerven bij de Amerikanen. De voorzitter van de Europese bewe ging in Nederland, de heer J. H. C. Molenaar, zei het zo: Europa heeft geen behoefte meer aan mooi bijgesle pen, diplomatiek gepolijste frasen. Het heeft behoefte aan een duidelijk nieuw initiatief dat uitgaat van een supra-na- tionale en democratische opzet, zoals destyds de verklaring van Robert Schuman. Hij zei tot de aanwezige mi nisters, dat het hun taak is te laten zien dat ze bereid en In staat zijn de stagnatie waarin het Europese werk nu al vijf, zes jaar verkeert, te doorbre ken. Aan de parlementariërs is het, al dus de heer Molenaar, te tonen dat ze de onmacht van de gezamenlijke rege ringen niet langer accepteren. Jean Rey, voorzitter van de Europe se Commissie in Brussel, heeft ver klaard, dat van alle grote Europese or ganisaties alleen de Europese Gemeen schap in de gelegenheid is om aan een gemeenschappelijke politiek te bouwen, omdat ze daar de institutionele instru menten toe bezit. De weg naar Europe se onafhankelijkheid leidt dan ook over versterking van de instituties. Ook Duncan Sandys, Brits parle mentslid (conservatief en organisator van het congres) verklaarde, dat de kracht en onafhankelijkheid van Eu- DEN HAAG Jonge Duitse fe- deralisten hebben vrijdagmiddag 2 tijdens het parlementair congres van de Europese Beweging een spandoek omhoog gehouden, met 2 het opschrift: ,,Von Italien biss j nach Schweden, reden, reden, re- den". (Van Italië tot Zweden 2 praat men slechts). 2 Eerder hadden ze een pamflet verspreid op de perstribune in de Haagse ridderzaal, waarin de spot gedreven wordt met al dat ge praat over Europese eenheid, zon- s der dat het tot daden komt. Het t congres wordt in dit pamflet een Europees festival" genoemd. Op 2 de demonstratie werd vanuit de 2 zaal niet gereageerd. ropa hersteld dienen te worden. De economische integratie van de gemeen schap moet worden voltooid en het pro ces van politieke vereniging moet be ginnen. Sandys zei dat, als de uitbrei ding van de gemeenschap geblokkeerd wordt door een veto, er een initiatief genomen moet worden voor gezamen lijke actie op terreinen die niet bestre ken worden door het Verdrag van Ro me. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, noemde de resolutie, die aan het con gres voorlag een voortreffelijk middel om aan het werk der gemeenschappen nieuwe bezieling te geven en de huidi ge beperkingen en belemmeringen te overwinnen. Hij vond, dat de in de re solutie voorziene regeringsconferentie van de landen, die voortgang willen maken, inderdaad het begin van een nieuwe fase in de ontwikkeling van Eu ropa zou kunnen inluiden. Minister Luns zei ook, dat het van bijzonder be lang is, dat de huidige impasse einde lijk doorbroken wordt en hij vond dat in dit opzicht het congres een kardina le rol te vervullen had. De vice-voorzitter van de internatio nale Europese beweging, de Frans so cialist Gaston Defferre, heeft verklaard dat het tekenend is voor een bepaalde ATHENE Alexandros Panagoelis, I de main die ervan wordt beschuldigd de j samenzwering beraamd te hebben tegen het leven van de Griekse premier Geor ge Papadopoelos, heeft voor een bij- j zondere militaire rechtbank verklaard, j dat de huidige militaire regering door geweld aan de macht Is gekomen en j daarom ook door geweld omvergewor pen mag worden. „Indien onze pogingen al mislukten", aldus Panagoelis, „er komen anderen om onze plaats in te nemen." Tijdens de openingszitting van het Europees Parlementair Congres vond koningin Juliana even een vrij ogenblik voor een gesprek met de Britse ex-premier H. MacMillan. geest, dat noch de Franse regering, noch de grootste partij in het Franse parlement (de Gaullisten) vertegen woordigd zijn op het parlementaire congres van de Europese Beweging. Zij zijn de enigen in Europa die zo handelen. Deferre zei dat de Gaullisten die in eigen land verklaard hebben voor de dialoog te zijn, deze dialoog op Europees terrein kennelijk niet wensen. Hij verklaarde ook, dat hoewel er voor uitgang is op het punt van de economi sche integratie, op politiek terrein niet alleen stagnatie, maar zelfs achteruit gang te constateren valt. Hij zei ook dat duidelijk uitgesproken dient te worden dat Europa een supra nationale politiek nodig heeft, als het wil voortgaan op de weg die het 20 jaar geleden is ingeslagen. MOSKOU President Nikolai V. Podgorny van de Sovjet-Unie heeft vrij dag Richard M. Nixon telegrafisch ge lukgewenst me* zijn overwinning in de Amerikaanse presidentsverkiezingen en daarbij de hoop uitgesproken dat de betrekkingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie onder Nixon's re gering zullen verbeteren. „Wij wensen u een vruchtbare arbeid in uw hoge positie", schrijft Podgorny. „Wij willen de hoop uitspreken dat de komende periode de verdere ontwik keling van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenidge Staten te zien zal geven in het belang van het Russische en het Amerikaanse volk, in het belang ook van versterking van de wereldvrede", aldus Podgorny. Israëlische grenswachten veroordeeld JERUZALEM. Een Israëlische rechtbank heeft twee Israëlische grens wachten tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens het neerschieten van twee Arabische arbeiders. De Israëliërs hebben een Jaar gele den de arbeiders, die met hun vuilnis wagen bijna tegen hun auto opbotsten, in een veld bij Latroen gesleurd en daar doodgeschoten. BRUSSEL Een skelet dat onlangs is aangetroffen in de kelder van een woning in de Brusselse gemeente An- derlecht, heeft een ruim 30 jaar oude en opgeloste verdwijning weer actueel ge maakt. De bewoners van een huis in de Ge- lukstraat trof onlangs bij een grote schoonmaak van zijn kelder achter een muurtje een menselijk geraamte aan, dat daar volgens een eerste onderzoek circa 30 jaar moet hebben gelegen. Toen dit bekend werd, duurde het niet lang voor men zich ging herinne ren, dat in 1935 de toenmalige bewoner van het pand aangifte had gedaan van de verdwijning van zijn vrouw. Een politie-onderzoek leverde indertijd geen enkel resultaat op .De zaak werd in het archief bijgezet en de man her trouwde na enkele jaren Verscheidene Brusselse kranten meldden vrijdag, dat de man nog leeft Sedert de ontdekking van het geraamte zou hij er zelfs geen geheim van maken dat hij meer van de zaak af weet. '.Hij kan dat ongestraft doen, aangezien de zaak al geruime tijd is verjaard, aldus deze berichten. STOCKHOLM Vyf jonge Russi sche militairen, die geschokt zouden zijn geweest door de vijandige houding van de Tsjecho-Slowaakse bevolking, •toen de Oostblok-legers het land bezet ten, zijn volgens de politie van Stock holm naar Zweden uitgeweken. Een man, die het gedeserteerde vijftal ver bergt heeft vrijdag contact met de auto riteiten gezocht en geïnformeerd naar de mogelijkheid van politiek asiel. De Zweedse vreemdelingendienst ver klaarde naar aanleiding hiervan dat, als de vluchtelingen bestaan, zij in dezelfde positie verkeren als andere buitenlanders, die zonder geldige papie ren het land binnenkomen. In Zweden verblijven momenteel ongeveer 150 Amerikaanse deserteurs die politiek asiel hebben gekregen. De Russen, een korporaal en vier sol daten, allen ongeveer 21 jaar oud, zou den van hun onderdeel in Tsjecho-Slo wakije zijn gedeserteerd en via Oosten rijk, Zwitserland, West-Duitsland en Denemarken naar Zweden zijn uitge weken. Zij hebben zich tot dusver nog niet bij de autoriteiten durven melden, omdat zij vrezen naar de Sovjet-Unie te zullen worden u.'gewezen, De politie, die verklaard heeft dat zij zich daar over geen zorgen behoeven te maken, probeert met hen in contact te komen. De 29-jarige Panagoelis staat met 14 anderen terecht. Hij was de laatste die moest getuigen in het proces. Panagoelis heeft nooit ontkend en heeft verklaard bereid te zijn de conse quenties van zijn daden volledig te aan vaarden. Als Panagoelis schuldig wordt verklaard kan hem de doodstraf wach ten. Voor Panagoelis zijn verklaring af legde, verzocht hij de rechtbank te mogen spreken vanuit de beklaagden bank, steunend op de leuning voor hem, „omdat mijn fysieke conditie niet goed is". „De ondervraging na mijn arrestatie leek op een marteling van de inquisitie", zei Panagoelis. Hij verklaarde martelingen te hebben ondergaan, geslagen en gebrand te zijn, terwijl men zijn geslachtsorganen heeft mismaakt. „Gedurende de afgelopen drie maan den heb ik 24 uur per dag de handboei - aangehad, zelfs toen ik buiten bewust zijn naar een ziekenhuis werd overge bracht, wat tweemaal noodzakelijk was", aldus Panagoelis. De schriftelij ke verklaring die aan de rechtbank is overgelegd als van hem afkomstig, noemde hij volledig vervalst De beschuldiging in de aanklacht dat bij de samenzwering tegen de regering politici als de oud-minister van defensie van Cyprus Polycarpos Georgadjis, oud- minister Andreas Papandreo en anderen betrokken waren geweest, noemde Pana- golis „verzonnen", en slechts bedoeld om „een bepaalde indruk te wekken". ROME Een verlengde staking van benzinepomppersoneel heeft Rome gis teren gedurende enige tijd een onver wachte opluchting gebracht, doordat duizenden auto's bij gebrek aan brand stof van de straat bleven. De Romeinen maakten in drommen gebruik van het openbaar vervoer. De straten leken opmerkelijk vrij van het gewone dagelijkse verkeer. Op en kele punten deed zich een verkeers chaos voor, n.l. bij de plaatsen hier en daar in de stad, waar het personeel van enkele benzinestations gewelddadi ge vergeldingsmaatregelen riskeerde, door het stakingsbevel te trotseren en benzine en olie te verkopen aan auto's d'ie tot huizenblokken ver stonden op gesteld. Donderdagavond is ln een benzine station dat open was gebleven een Molotof-cocktail geworpen waardoor het uitbrandde, bij andere stations vochten stakers met werkwilligen. De politie hield de open stations on der zware bewaking om verdere geweld pleging te voorkomen. De staking is dinsdag voor onbepaal de tijd afgekondigd door vakbonden, die van de benzineleveranciers betere voorwaarden eisen. Tot lid van de Tweede Kamer is be noemd verklaard drs. A. M. de Boo te Delft. Hij vervult de vacature, die in de CHU-fractie is ontstaan door het ontslag van de heer P. Bode. De heer De Boo heeft zijn benoeming aanvaard. DEN HAAG H. M. koningin Juliana heeft vrijdagmiddag, tijdens het Euro pees parlementair congres dat in de Haagse Ridderzaal werd gehouden, „een Verenigd Europa, zowel staatkundig als economisch, levensvoorwaarde voor ons aller toekomst" genoemd. „Iedere objectieve beoordeler zal tot deze conclusie moeten komen". De koningin zei, dat wij Europeanen altijd haast hebben. „Maar ook al was onze aard anders, dan zouden we nog doordrongen zijn van de haast die bij verwezenlijking van de Europese eenwording geboden is." Een verenigd Europa zou, aldus de vorstin, tot voorbeeld kunnen strekken aan die andere geografische groeperingen in de wereld, voor wie dezelfde noodzaak geldt, teneinde als grotere eenheden in vrede te kunnen leven. De koningin herinnerde aan het an dere grote Europese Congres dat 20 jaar geleden in de Haagse Ridderzaal werd gehouden en ze zei te geloven dat we allen dankbaar mogen zijn voor 't werk dat, ter verwezenlijking van de Europese eenwording, in die 20 jaar kon worden verricht. Zij wees er ech ter op dat het vruchtbaarder is vooruit te zien, dan om terug te kijken en ze zei dat het nodig is onvermoeibaar door te gaan om het ideaal te bereiken. De noodzaak van Europese eenwor ding was het centrale thema op het congres. Prof. dr. Walter Hallstein, voorzitter van de Internationale Euro pese Beweging, zei dat het Europa van vandaag de dag ziek is en dat het voornaamste doel van het congres moet zijn, zeker te stellen dat de Eu ropese eenwording opnieuw hoogste prioriteit moet krijgen bij de regerin gen en het volk. Alleen ook op die ma nier, aldus Hallstein, kunnen we ons respect en vriendschap verwerven bij de Amerikanen. De voorzitter van de Europese bewe ging in Nederland, de heer J. H. C. Molenaar, zei het zo: Europa heeft geen behoefte meer aan mooi bijgesle pen, diplomatiek gepolijste frasen. Het heeft behoefte aan een duidelijk nieuw initiatief dat uitgaat van een supra-na- tionale en democratische opzet, zoals destijds de verklaring van Robert Schuman. Hij zei tot de aanwezige mi nisters, dat het hun taak is te laten zien dat ze bereid en in staat zijn de stagnatie waarin het Europese werk nu al vijf, zes jaar verkeert, te doorbre ken. Aan de parlementariërs is het, al dus de heer Molenaar, te tonen dat ze de onmacht van de gezamenlijke rege ringen niet langer accepteren. Jean Rey, voorzitter van de Europe se Commissie in Brussel, heeft ver klaard, dat van alle grote Europese or ganisaties alleen de Europese Gemeen schap in de gelegenheid is om aan een gemeenschappelijke politiek te bouwen, omdat ze daar de institutionele instru menten toe bezit. De weg naar Europe se onafhankelijkheid leidt dan ook over versterking van de instituties. Ook Duncan Sandys, Brits parle mentslid (conservatief en organisator van het congres) verklaarde, dat de kracht en onafhankelijkheid van Eu- DEN HAAG Jonge Duitse fe- deralisten hebben vrijdagmiddag 2 tijdens het parlementair congres van de Europese Beweging een spandoek omhoog gehouden, met 2 het opschrift: ,,Von Italien biss j nach Schweden, reden, reden, re- den". (Van Italië tot Zweden 2 praat men slechts). 2 Eerder hadden ze een pamflet verspreid op de perstribune in de Haagse ridderzaal, waarin de spot gedreven wordt met al dat ge praat over Europese eenheid, zon- s der dat het tot daden komt. Het t congres wordt in dit pamflet een Europees festival" genoemd. Op 2 de demonstratie werd vanuit de 2 zaal niet gereageerd. ATHENE Alexandros Panagoelis, I de main die ervan wordt beschuldigd de j samenzwering beraamd te hebben tegen het leven van de Griekse premier Geor ge Papadopoelos, heeft voor een bij- j zondere militaire rechtbank verklaard, j dat de huidige militaire regering door geweld aan de macht is gekomen en j daarom ook door geweld omvergewor pen mag worden. „Indien onze pogingen al mislukten", aldus Panagoelis, „er komen anderen om onze plaats in te nemen." Tijdens de openingszitting van het Europees Parlementair Congres vond koningin Juliana even een vrij ogenblik voor een gesprek met de Britse ex-premier H. MacMillan. ropa hersteld dienen te worden. De economische integratie van de gemeen schap moet worden voltooid en het pro ces van politieke vereniging moet be ginnen. Sandys zei dat, als de uitbrei ding van de gemeenschap geblokkeerd wordt door een veto, er een initiatief genomen moet worden voor gezamen lijke actie op terreinen die niet bestre ken worden door het Verdrag van Ro me. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, noemde de resolutie, die aan het con gres voorlag een voortreffelijk middel om aan het werk der gemeenschappen nieuwe bezieling te geven en de huidi ge beperkingen en belemmeringen te overwinnen. Hij vond, dat de in de re solutie voorziene regeringsconferentie van de landen, die voortgang willen maken, inderdaad het begin van een nieuwe fase in de ontwikkeling van Eu ropa zou kunnen inluiden. Minister Luns zei ook, dat het van bijzonder be lang is, dat de huidige impasse einde lijk doorbroken wordt en hij vond dat in dit opzicht het congres een kardina le rol te vervullen had. De vice-voorzitter van de internatio nale Europese beweging, de Frans so cialist Gaston Defferre, heeft verklaard dat het tekenend is voor een bepaalde geest, dat noch de Franse regering, noch de grootste partij in het Franse parlement (de Gaullisten) vertegen woordigd zijn op het parlementaire congres van de Europese Beweging. Zij zijn de enigen in Europa die zo handelen. Deferre zei dat de Gaullisten die in eigen land verklaard hebben voor de dialoog te zijn, deze dialoog op Europees terrein kennelijk niet wensen. Hij verklaarde ook, dat hoewel er voor uitgang is op het punt van de economi sche integratie, op politiek terrein niet alleen stagnatie, maar zelfs achteruit gang te constateren valt. Hij zei ook dat duidelijk uitgesproken dient te worden dat Europa een supra nationale politiek nodig heeft, als het wil voortgaan op de weg die het 20 jaar geleden is ingeslagen. MOSKOU President Nikolai V. Podgorny van de Sovjet-Unie heeft vrij dag Richard M. Nixon telegrafisch ge lukgewenst me* zijn overwinning in de Amerikaanse presidentsverkiezingen en daarbij de hoop uitgesproken dat de betrekkingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie onder Nixon's re gering zullen verbeteren. „Wij wensen u een vruchtbare arbeid in uw hoge positie", schrijft Podgorny. „Wij willen de hoop uitspreken dat de komende periode de verdere ontwik keling van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenidge Staten te zien zal geven in het belang van het Russische en het Amerikaanse volk, in het belang ook van versterking van de wereldvrede", aldus Podgorny. Israëlische grenswachten veroordeeld JERUZALEM. Een Israëlische rechtbank heeft twee Israëlische grens wachten tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens het neerschieten van twee Arabische arbeiders. De Israëliërs hebben een Jaar gele den de arbeiders, die met hun vuilnis wagen bijna tegen hun auto opbotsten, in een veld bij Latroen gesleurd en daar doodgeschoten. BRUSSEL Een skelet dat onlangs is aangetroffen in de kelder van een woning in de Brusselse gemeente An- derlecht, heeft een ruim 30 jaar oude en opgeloste verdwijning weer actueel ge maakt. De bewoners van een huis In de Ge- lukstraat trof onlangs bij een grote schoonmaak van zijn kelder achter een muurtje een menselijk geraamte aan, dat daar volgens een eerste onderzoek circa 30 jaar moet hebben gelegen. Toen dit bekend werd, duurde het niet lang voor men zich ging herinne ren, dat in 1935 de toenmalige bewoner van het pand aangifte had gedaan van de verdwijning van zijn vrouw. Een politie-onderzoek leverde indertijd geen enkel resultaat op .De zaak werd in het archief bijgezet en de man her trouwde na enkele jaren Verscheidene Brusselse kranten meldden vrijdag, dat de man nog leeft Sedert de ontdekking van het geraamte zou hij er zelfs geen geheim van maken dat hij meer van de zaak af weet. '.Hij kan dat ongestraft doen, aangezien de zaak al geruime tijd is verjaard, aldus deze berichten. STOCKHOLM Vyf jonge Russi sche militairen, die geschokt zouden zijn geweest door de vijandige houding van de Tsjecho-Slowaakse bevolking, •toen de Oostblok-legers het land bezet ten, zijn volgens de politie van Stock holm naar Zweden uitgeweken. Een man, die het gedeserteerde vijftal ver bergt heeft vrijdag contact met de auto riteiten gezocht en geïnformeerd naar de mogelijkheid van politiek asiel. De Zweedse vreemdelingendienst ver klaarde naar aanleiding hiervan dat, als de vluchtelingen bestaan, zij in dezelfde positie verkeren als andere buitenlanders, die zonder geldige papie ren het land binnenkomen. In Zweden verblijven momenteel ongeveer 150 Amerikaanse deserteurs die politiek asiel hebben gekregen. De Russen, een korporaal en vier sol daten, allen ongeveer 21 jaar oud, zou den van hun onderdeel in Tsjecho-Slo wakije zijn gedeserteerd en via Oosten rijk, Zwitserland, West-Duitsland en Denemarken naar Zweden zijn uitge weken. Zij hebben zich tot dusver nog niet bij de autoriteiten durven melden, omdat zij vrezen naar de Sovjet-Unie te zullen worden ui'.gewezen. De politie, die verklaard heeft dat zij zich daar over geen zorgen behoeven te maken, probeert met hen in contact te komen. De 29-jarige Panago< anderen terecht. Hij w moest getuigen in het Panagoelis heeft no heeft verklaard bereid quenties van zijn dader vaarden. Als Panagoeli verklaard kan hem de ten. Voor Panagoelis zijn legde, verzocht hij d mogen spreken vanuit bank, steunend op d hem, „omdat mijn fysi- goed is". „De onderv arrestatie leek op een inquisitie", zei Panago Hij verklaarde marte ondergaan, geslagen zijn, terwijl men zijn heeft mismaakt. „Gedurende de afgeb den heb ik 24 uur per aangehad, zelfs toen ik zijn naar een ziekenhu bracht, wat tweemaal was", aldus Panagoelif ke verklaring die aan overgelegd als van noemde hij volledig ve: De beschuldiging in bij de samenzwering ti politici als de oud-mini van Cyprus Polycarpos minister Andreas Papa: betrokken waren gewee golis „verzonnen", en om „een bepaalde indn ROME Een verlei benzinepomppersoneel teren gedurende enige wachte opluchting ge duizenden auto's bij ge stof van de straat ble De Romeinen maak gebruik van het open' De straten leken oprr het gewone dagelijkse kele punten deed zie chaos voor, n.l. bij de daar in de stad, waj van enikele bemzinestat ge vergelddngsmaatref door het stakingsbevel benzine en olie te ver. die tot huizenblokken gesteld. Donderdagavond is station dat open wa Molotof-cocktail gewc het uitbrandde, bij vochten stakers met w De politie hield de der zware bewaking on pleging te voorkomen. De staking is dinsda de tijd afgekondigd die van de benzinele1 voorwaarden eisen. Tot lid van de Tw< noemd verklaard drs. Delft. Hij vervult de de CHU-fractie is or ontslag van de heer F De Boo heeft zijn beni A Dr. W. J. Oosterveld, keel-, neus- en oorarts in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam, weet wat gewichtloos heid is. In hemdsmouwen maakt hij een ferme zweefduik in de Troopship van de Koninklijke Landmacht waarin hij met zijn medewerkers onderzoekingen verricht. Greet Hartland (rechts op de voorgrond) ligt vastgesnoerd, maar kan haar benen niet op de bank houden. En Wil Sweers, vlak achter haar, zit niet op de bank maar zweeft er boven. SOESTERBERG Wie lichamelijk niet geschikt is voor het besturen van een straaljager kan een loopbaan als ruimtevaarder wel uit zijn of haar hoofd zetten. De juistheid van die Amerikaanse stel ling heb ik aan den lijve in het Neder landse luchtruim ondervonden toen ik, samen met verscheidene andere Neder landers, af en toe een paar seconden en delen van seconden gewichtloos was. Het groepje waarbij ik behoorde nam aan deze „happening", waarvoor de Koninklijke Luchtmacht een Troop ship de militaire versie van de Friendship beschikbaar had ge steld, in uitgelatenheid deel. Ik zelf kon in die vreugde op de hoogtepunten toen velen zich aan zweefsprongetjes waagden, niet delen. Mijn maag pro testeerde zo hevig dat ik het vlijtig no teren van indrukken een poosje moest staken. De man die deze happening voor ons op touw had gezet, dr. W. J. Ooster veld, viel even uit zijn rol van weten schappelijk onderzoeker en ging lustig mee zweven in de cabine. En de hel blonde Greetje Hartland rezen op ze ker moment de haren te berge. Mej. Hartland, een van de twee assistenten van dr. Oosterveld die zich als mense lijke proefkonijnen beschikbaar had den gesteld, lag op dat moment met een buikriem vastgesnoerd en kon aan het zweef feest dus niet meedoen. Vast gesnoerd lag ook het echte proefko nijn dat deze bijzondere vlucht mee maakte. Het konijn lag op een draaita fel en de technische assistent van dr. Oosterveld, W. D. van der Laarse, bracht die aan het draaien. Zwaarder In da cockpit van de Troopship brachten de adjudant-vliegers J. C. Jacobs en W. G. Koster het vliegtuig verscheidene keren m een vrij steile stijgbaan die zij daarna in een duik vlucht lieten overgaan. Al stijgend voelden wij ons steeds zwaarder en zwaarder worden, tot het moment waarop ons lichaamsgewicht ongeveer drie maal dat van het normale scheen te zijn. En bij het overgaan naar de duikvlucht trad korte tijd de zweeftoe- stand in. Zij die de buikriem toch maar liever niet hadden losgemaakt merkten dat zij niet langer zaten maar boven hun stoel zweefden en alleen door de buikriem op hun plaats werden gehou den. Beplakt Na elkaar gingen Greetje Hartland en Wil Speers de andere assistente van dr. Oosterveld, die elkaar voor de vlucht met elektroden hadden beplakt, vastgesnoerd liggen om hun reacties op versnelling en op het schijnbaar wegvallen van de zwaartekracht te laten meiten door W. D. van der Laar- se. Mej. Hartland liet zich, toen uw verslaggever het zwaar te verduren had, voor zijn ogen door middel van een oorspoeling nota bene nog kunst matig duizelig maken ook. Zij onder ging het allemaal in grote gelaten heid. „Wü doen dit al voor de vyfde keer", zei zij. „Als je je helemaal kalm houdt kan je niets gebeuren". Bedoeling De proeven die dr. Oosterveld en zijn medewerkers in het Nederlandse lucht ruim nemen zijn gericht op het ver krijgen van meer kennis over de in vloed van de zwaartekracht op het menselijke evenwichtsorgaan. Dat is zeer gevoelig voor toenemingen en af nemingen van versnellingen, en ver warringen kunnen optreden wanneer verschillende soorten versnellingen te gelijk optreden. T\e grote vraag ïykt niet wat Nixon de aankomende president van de Verenigde Staten zal gaan doen met Europa, maar met Viëtnam en in eigen land. Van de zijde van de Republikeinen, die wel goed weten, dat het beeld van Nixon van de gemiddelde Euro peaan niet al te best is, wordt de na druk op de belangstelling van Nixon voor Europa gelegd. Maar wat de man van de hardere politiek van „law and ord"er", gezag en rust, in Viëtnam en in de Verenigde Staten zelf zal doen, is van uitzonderlijk be lang. "\7eel zal er natuurlijk van af hangen wat in de nog resterende twee maanden door Johnson zal kunnen worden gedaan. Hij heeft de eerste iMfi RICHARD NIXON veel wijsheid nodig stappen gezet op een weg, die kan eindigen in een min of meer wanke le vrede in Z.O.-Azië. Als het ant woord uit Hanoi en de medewerking van Saigon enigszins voldoende is, kan hij deze weg verder voort gaan. Hanoi zal een bewijs van goede wil moeten tonen. Het kan dan gerust voortgaan met voor de binnenlandse consumptie hoogdravende artikelen te spuien over de nederlaag van de Amerikanen, het gaat er om wat in feite gebeurt. Als de noordelijke troe pen een begin maken met de ontrui ming van het zuiden zal dat al heel wat zijn. Dan is er tevens een grote kans, dat de bestaande controversen tussen de Noordelijken en de Viët-Cong, meer aan het licht zullen komen, evenals de machtsstrijd tussen Rusland en China in Viëtnam. Johnson is een handig genoeg diplomaat, om daar dan profijt van te trekken en Nixon in een dergelijke positie te manoeu vreren, dat hy niet meer terug kan. Tn Amerika zelf, zal de positie van Nixon nog moeilijker zijn. Hij werkt met een in grote meerderheid Democratisch Congres, dat zich voor elke stap die hy wil zetten, zal laten „betalen" in concessies. Als men wil, kan de volksvertegenwoordiging zelfs het hele wetgevende apparaat lam leggen en zo de regering in een wanhopige situatie brengen. Er zijn natuurlijk meer presidenten die met een onwillig Congres hebben moeten werken, maar na de verbit terde verkiezingsstrijd, zal men van democratische zijde allerminst ge neigd zyn om Nixon de bal toe te spelen. Bij het gekleurde deel van de bevol king is het „imago" van Nixon nu ook niet bepaald groot. Men kan zeg gen, dat het aantal negers onder de Republikeinen nihil of vrijwel nihil Is. Nu is het ook weer niet zo, dat Black Power, of dergelijke extremistische organisaties, zich veel aan de Demo cratische regering gelegen lieten lig gen. Maar anderzijds was alleen in het beginstadium van de rassenrel- len de macht van dergelijke extre misten groot en kwam de matigende invloed van de democraten later pas te pas. Maar de invloed van de Re publikeinen zal op een dergelijk ogenblik in de toekomst vrijwel ni hil zijn. Dit alles maakt het voor Nixon moei- lijk om straks te beginnen met zijn ambtsperiode. Het is eigenlijk te veel voor één man. En het regerings team dat hij moet kiezen zal dan ook van zeer goede kwaliteit moeten zijn, wil hij de moeilijkheden de baas worden. Het is te hopen dat hij dan een geluk kiger hand zal hebben dan bij de keuze van zijn plaatsvervanger, vice- president Spiro T. Agnew. Deze con troversiële figuur die zelfs in eigen staat weggestemd werd, kan nauwe lijks de man zijn om op te steunen. Nixon zal veel geduld en wijsheid moe ten opbrengen voor zijn taak. KAAP KENNEDY Van Kaap Ken- dedy zijn vrijdag met een Thor-Delta- raket twee Amerikaanse kunstmanen gelanceerd, de Pionier-9 en een oefen- kunstmaan. De 79 kilo wegende Pio nier-9 komt in een langgerekte ellips rond de zon met een omloopronde van vijf maanden. Voordat voor de eerste maal deze kunstmaan achter de zon omloopt, zullen echter bijna twee jaar verstreken zijn. Dan voegt de Pionier-9 zich bij de drie andere kunstplaneten die al rond de zon wentelen om gege vens te vergaren over de interplanetai re ruimte. Deze zijn in staat tot twee weken van te voren te waarschuwen dat er zonnevlammen op komst zijn, door de juiste positie op te geven van de actieve gebieden die deze vlammen kunnen uitstoten. De 18 kilo wegende oefenkunstmaan bevat instrumenten voor het ontvangen en uitzenden van speciale signalen ter nabootsing van een Apolloruimteschip, als oefening voor het volg- en verbin- dingsnet dat voor de bemande reis naar de maan bestemd is. Hoogste punt van de baan om de aarde is 804 krr laagste 321 km. s-A-fclHIU'

De Vallei | 1968 | | pagina 5