ZIEZO Proef in de woningwetsector Nieuw rapport heeft veel lof Variatie in kleur en vorm w elke kans de houtskeletbouw in Nederland zal maken, valt moeilijk te voor spellen. Eén ding is duidelijk, namelijk dat de grote architectonische mogelijkheden die inmiddels wel onderkend zijn en de variatie-mogelijkheden in woonvorm veel mensen aanspreekt „De kritiek op de na-oorlogse woningbouw wordt steeds ster ker," zegt ir. Kluiters. „Moet men alle kri tieken geloven, dan is er nog nooit zo tprrwr rrr E r is dus nu een rapport versche nen van de Stichting Bouwresearch, een de gelijk stuk werk, gesteund door talloze des kundigen die zich overal in de wereld waar hout in de woningbouw een grote rol speelt, hebben georiënteerd. Vooral in Canada, waar verreweg het grootste deel van alle woningen in een of andere vorm van hout- skeletbouw wordt uitgevoerd, kon een schat aan materiaal worden verzameld en bestu deerd. Ook studiereizen naar Engeland, waar dit jaar naar schatting 25000 huizen in de houtskeletbouw tot stand komen, gaven de Nederlandse onderzoekers een flinke be moediging. Nu de minister (die een studie reis heeft meegemaakt) zich ook een voor stander heeft getoond van houtskeletbouw en er zich in het algemeen bij de aanvragen van subsidie of rijksfinanciering geen moei lijkheden zullen voordoen, schijnt de basis gelegd te zijn voor nieuwe, gebundelde ini tiatieven. D e minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, heeft onlangs deel uitgemaakt van een ge zelschap deskundigen, dat een studiereis heeft gemaakt naar Canada. Na deze excursie vertelde de minister, dat er in Nederland ogenschijnlijk geen behoefte be staat aan de introductie van een hier te lande onbekende en nog zo weinig beproef de bouwmethode, maar dat de houtskelet bouw wel degelijk onze aandacht verdient, omdat juist deze bouw een grotere ddfferen- tatie biedt in woningtypen, meer variatie in woonvormen en meer verzorgd woonmilieu „hetgeen", aldus de minister, „inhoudt: minder uniformiteit, betere kwaliteit en een ruimere keuze." D aarbij gevoegd nog een andere conclusie van deskundigen, namelijk dat houtskeletbouw degelijk," duurzaam en brandveilig is - welaan, men zou zo zeggen dat er dan niet meer behoeft te worden ge draald. In esthetisch opzich kan de woning bouw in Nederland wel een oppeppertje hebben. E en belangrijk voordeel is, vol gens ir. Kluiters, ook het feit. dat hout skeletbouw mogelijkheden biedt voor alle typen eengezinswoningen vrijliggend en in rijen geplaatst: van de bungalow en de patio-woning naar de drive-in. Door de standaardisatie van de elementen is het mo gelijk tot talloze variaties te komen, zodat aan de individualiteit alle recht kan worden gedaan, zowel bij de bouw als later bij ver bouw of uitbreiding. Juist het kunnen ver werken van zoveel gemakkelijk te bewerken en te onderhouden materialen geeft, naar de mening van ir. Kluiters, in de toekomst gro te kansen aan het eigen woningbezit, want vrijwel alle onderhoud kan door de bewo ner worden uitgevoerd. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 „Er is méér dan een nieuwsgierige be langstelling voor. Nu is de vraag voor de toekomst: gaat het lukken met de prijs in de woningwetsector? Ook op dat punt zet ten we onze studies voort, waarbij onder meer een analyse van de na-calculaties wordt gemaakt". Dit zegt de heer J. Vermeij, directeur van de N.V. Houtindustrie v/h Brand te Tiel, de Houtcentrale te Utrecht en het Ontwikkelingsbureau N.V. van het bedrijf over de acht TFC-woningen, die juist ge reed zijn gekomen aan de Enspijkstraat te Tiel. Hij behoort tot degenen, die een groot aandeel hebben gehad in de voor studies, onder meer in Canada. Zijn be drijf had intussen al het voordeel, dat men hier gespecialiseerd is in houtskelet- bouw voor scholen, kantoorgebouwen en dergeliike. Van dit nieuwe project stelt men zich veel voor. De fabricage van de tweehonderd ele-' menten in het Tielse bedrijf vergde niet meer dan zes weken en in die tijd werk ten er maar acht mensen aan. Op het werk buiten duurde de montage van alle begane grond-elementen slechts drie da gen. De totale montagetijd nam drie we ken in beslag met een bezetting van ge middeld drie man. Alles bij elkaar van het stellen van het eerste element tot het eindstadium „klaar voor bewoning' een tijd van dertien weken. De positie van Brand in dit werk: „We begeven ons hier bij niet op het pad van de aannemers en de architecten, maar treden uitsluitend op als toeleveringsbedrijf voor de elementen en het benodigde materiaalpakket". Zo werden ook het architectenbureau Hop- Hout in de woningbouw de moment in ons land met de „Canade se woningen" doen. In Tiel is bijvoorbeeld niet uitslqitend gebruik gemaakt van Ca nadees materiaal en in de toekomst wil men dat ook niet gaan doen. Het is name lijk niet tevoren te berekenen, wat de prijzen in Canada gaan doen. Mochten de Verenigde Staten opeens grote orders gaan plaatsen, dan kan een kleine afnemer in Europa daar de dupe van worden. Ook de kosten van het vervoer per schip zijn nog al conjunctuurgevoelig. „Je kunt nu een maal niet alle Canadese mogelijkheden zonder meer naar ons land overplanten", zegt de heer Vermeij, „het gaat niet om het eerste dubbeltje, maar om de laatste gulden". Als woningwetwoning ligt de TFC-bouw in Tiel (huur f 155 per maand inclusief verwarming) ca f 2500 boven de voorge schreven prijs. Daaraan zal iets moeten worden gedaan, zodra het proefstadium voorbij is en gezien de vele enthousiaste reacties zou men haast zeggen, dat die pe riode voorbij is. Het is nu een grote zorg, hoe die toch al uiterst lage prijs nog ver der naar beneden gebracht moet worden. De heer Vermeij zegt: „Het zou bijzon der jammer zijn als we de huizen moeten „uitkleden". De dubbele ramen eruit, de voorgelakte, tochtvrije deuren eruit, tegel tjes eruit nee, dat moet eigenlijk niet gebeuren. Daarom stellen we nu alles in 't werk om tot nog goedkopere arbeids- methoden en gunstiger tijden te komen. Het zal heel moeilijk zijn, maar we gaan het proberen. En mocht het niet meer luk ken voor de woningwetbouw, dan blijft er in ieder geval een mooie woning in pre mie- of andere vrije bouw over". Na een studie van vele jaren is men in Neder land begonnen met de bouw van de eerste wonin gen in houtskeletbouw. Het is een nog schuchter begin in enkele gemeenten, maar goedde start is er dan toch. „Eindelijk hebben wij op een onlangs gehouden congres van bouwers, architec ten en planologen horen zeggen. Eindelijk, zeggen ook zij, die er van overtuigd zijn dat de uniformi teit van onze nieuwbouw in stad en dorp de sastreus is voor de toekomstdie nu al voor een goed deel in de nieuwe wijken bepaald wordt door de reikwijdte van kranen die de betonnen dozen bij duizenden op de bouwplaats laten zakken. Laten het er een hele hoop zijn de huizen die nu in blokken en rijen uit de grond schieten, maar over een aantal jaren, als er geen woningnood meer is, is het argument dat we in de eerste plaats heel véél woningen moesten bouwen, maar een schrale troost voor de bewoners van de fantasie loze onderkomens. Nederland heeft de kat uit de boom gekeken. Direct na de oorlog heerste er groot materiaal gebrek. Niemand behoefde te denken aan hout een invoer-artikel. Men zocht het in beton voor eengezinswoningen en voor flats. Men zocht het in series en zo kon het gebeuren dat honder den woningen van eenzelfde type soms meer dan duizend in een middelgrote gemeente(I) werden neergezetrij na rij gestort en als soldaten in 7 gelid geplaatst, niet zelden met een minimum-afstandwant ruimte is kostbaar. Niet zelden ook met een minimum aan fantasie, want er moest snel gebouwd worden en planologische ervaring was niet overal even rijk aanwezig. Degenen, die al jaren hebben gepleit voor min der gelijkvormigheid, voor meer variatie, voor het synchroon lopen van onze bouwplannen aan de moderne leefwijze en voor een „menselijke" wo ning, zijn roependen in de woestijn geweest. Maar, er verandert iets. Een nieuwe ontwikkeling in de houtskeletbouw, die dezer dagen ter sprake is gekomen door een lijvig studierapport, en enkele nog verse initiatieven in de bouwwereld zullen ongetwijfeld mede een stimulans zijn voor hen, die de uniformiteit en het onpersoonlijke willen bestrijden. D e oud-hoofdingenieur-dlrecteur van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en voorzitter van de Studiegroep Houtskelet bouw, vertelde ons enkele essentiële voor delen van de houtskeletbouw, die men overi gens niet moet verwarren met de bouw van houten huizen. „De houtskeletbouw een hoogwaardige vorm van bouwen", zegt ir. Kluiters, „geeft een groot woongenot (meer privacy door sterk isolerend vermogen van het mate riaal). Hout is een gemakkelijk te bewerken materiaal: het is licht, verbindingen wor den uiterst eenvoudig tot stand gebracht, terwijl reparaties en veranderingen ge makkelijk zijn uit te voeren." De eenvoudi ge opbouw van simpel geconstrueerde ele menten tot woningen, heeft volgens ir. Kluiters het belangrijke voordeel, dat de fabriek waar het voorbereidende werk plaats vindt, slechts met lichte, eenvoudige machines en mallen behoeft te zijn uitge rust en dat een eenvoudig transportsysteem voldoende is. Bij de bouw van een proefobject in Spij- kenisse zijn'de voordelen van houtskelet bouw duidelijk naar voren gekomen. Eén van de pluspunten was de tijdsbesparing op de bouwplaats door een belangrijk deel van de arbeidintensieve bouwproduktie naar de fabriek te verplaatsen. In het bui tenland is het reeds mogelijk gebleken on geveer tachtig procent van alle arbeid in de „woningfabrieken" te doen plaats vin den. In Spijkenisse heeft men gekozen voor een systeem, waarbij alle houten delen van het bouwpakket kant-en-klaar op het werk worden aangevoerd en daar wor den geassembleerd. De bouwplaats werd op deze manier een montageplaats en de tim merman „houtmonteur". Deze ontwikkeling is overigens door prof. dr. A. Hendriks, di recteur van "het Econ. Inst. voor de Bouw nijverheid reeds voorspeld. De pre-fabricagb kan volgens ir. Kluiters in elke graad worden toegepast. „Door hel lichte materiaal is de actieradius zeer groot en kan een normaal huis op één flin ke wagen worden vervoerd." Huurwoningen bij Vancouver met 1 tot 4 slaapkamers, aparte speelkamer, open haard, gemeenschappelijk sauna- en warmwaterzwembad. Rijen huizen en flats bij Vancouver met 2 en 3 slaapkamers, overdekte parkeerplaats. mans en Olthoff te 's-Hertogenbosch als directie, Kersten's Bouwbedrijf te Raams- donkveer als aannemer en Prins Nijkerk N.V. als leverenacier in het bouwteam op genomen. Brand N.V. heeft zich allerminst gecon formeerd aan hetgeen anderen op hetzelf- en schuurtje tot op de centimeter nauwkeu rig dezelfde afmetingen hebben en waarin als het ware al door de ontwerper wordt be paald, waar het televisietoestel moet staan, waar de zithoek komt, het boekenrek, de koerkast, het ledikant. „De monotonie ir. Kluiters noemt het de „horizontale schaal vergroting" gaat de menselijke maat overschrijden..." Dat de individualiteit ver loren gaat, lijkt volgens hem onontkoom baar. Minister Schut die, voordat hij minister werd, voorzitter was van een werkcom- missie van de Stichting Bouwresearch, heeft op de onlangs gehouden Houtdag 1968 enkele conclusies genoemd, waartoe de Ne derlandse missie, die Canada heeft bezocht, is gekomen: „Houtskeletbouw verdient het predikaat arbeidsbesparend. Dit soort bouw vraagt weinig in- sparend. Dit soort bouw vraagt weinig in vesteringen en de zeer korte bouwtijd 100 woningen in drie a vier maanden brengt weinig renteverlies mee en bevordert een snelle omzet van het bedrijfskapitaal. De bouw is verder onafhankelijk van de weersomstandigheden, het transport en het verwerken op de bouwplaats zijn een voudig, evenals het aanbrengen van instal laties". Zo zegt de minister. Wat zegt de architect er van? Ir. W. S. van de Erve, die onlangs een pre-ad- vies heeft uitgebracht over de architecto nische mogelijkheden met houtskeletbouw, zegt, dat de houtskeletbouw zich leent tot de ontwikkeling van een zogenaamd „open" bouwsysteem dat hij vergelijkt met mecca no of lego. Iedere architect kan er mee „spelen" en aan de uiteenlopende wensen van de opdrachtgevers of bewoners tege moet komen. „Wie de meeste fantasie heeft," aldus ir. Van de Erve, „kan er de aardigste bouwsels mee maken." Zijn ge dachten gaan allereerst uit naar de eenge zinswoningen, die de helft vormen van alle woningen die in Nederland worden ge bouwd. „Moet er gewoekerd worden met grond of met de kosten, dan zetten we die eengezinswoningen braaf op een rijtje. Wat minder braaf zijn kost iets meer, bijvoor beeld in de zaagtand-opstelling. Nog wat driester en we zetten ze twee aan twee apart en als we tenslotte door het dolle heen raken," zegt ir. Van de Erve, „dan gaan we er mee strooien... Nóg een staaltje van fraaie bouw in Canada, waarbij, zoals trouwens in het hele land, grote hoeveelheden hout gebruikt worden. Dit zijn woonhuizen voor getrouwde studenten. Er zijn 175 rijenhuizen met een bebouwingsdichtheid van 22 woningen per ha. Deze huizen werden in tien mam den gebouwd. Zij waren voor een goed deel in houtskeletbouw gepre-fabriceerd. De huizen liggen in negen U-vormige blokjes, waarbinnen een parkeerterrein en een speelplaats. Er zijn twee- en drie- slaapkamerwoningen, die uitsluitend wor den verhuurd aan studenten van de uni versiteit en hun gezinnen. slecht gebouwd als tegenwoordig en wordt met geen enkele ontwikkelingsnoodzaak re kening gehouden. De woningen liggen ver keerd, ze zijn te klein, de indeling deugt niet om over de uitvoering maar te zwij gen. De woningen zijn in geen enkel op zicht aangepast aan de moderne leefwijze en bieden geen gelegenheid tot vrijetijds besteding, enz." Ir. Kluiters vindt het wel frappant, dat er zó weinig positiefs wordt gesteld tegenover al deze kritiek. En zo gaan we door met bou wen. Half Nederland wordt volgebouwd met dezelfde huizen, met dezelfde flats, waarin woonkamer, slaapkamer, keuken, gangetje Onderstaande vier foto's geven een goed beeld van wat er (in Canada) met de houtskelet bouw in de woningbouw is gedaan: een verscheidenheid naar vorm en kleur, terwijl h'et mogelijk is dat elk huis afzonderlijk (uit hetzelfde rijtje) een heel andere indeling heeft. Vele buitenwanden en ook de dakbedekking bestaan uit red cedar shakes (gespleten dak plankjes). De bouwprijs van deze woningen ligt gemiddeld tussen 10.000 en 12.000 dollar. *\y Huurwoningen, 45 per ha in Vancouver met 2, 3 en 4 slaapkamers Huurwoningen, 45 per ha In Westvieuw Gar-den met 2 en 3 slaapkamers.

De Vallei | 1968 | | pagina 9