Handhaving vier wethouders door college warm bepleit Geslaagde hearing in Rhenen Grote konijnen- en pluimveeshow in gem. eierhal VERSLAG AFDELINGSONDERZOEK NAAR BEGROTING; WEINIG KRITIEK OP BELEID Doortrekking westelijke rondweg voorlopig utopie Jachthaven zal wellicht toch gerealiseerd worden CPB bijeen Twee wrakken na autobotsing Politie Verkeersgroep Marktgeld Onderwijs Onwaardig van i DRAKA Eerste paal voor C.B.S.-nieuwbouw Rondweg Sportcomplex Jachthaven Sporthal Onderwijs Pil Vragen fdg.na 3 DINSDAG 12 NOVEMBER 1968 VEENENDAAL De getalssterkte van het college van B. en W. zal als het aan het college zelf ligt op het huidige aantal worden gehandhaafd. Dat staat ondermeer te lezen in het verslag van het afdelingsonderzoek naar de begro ting voor het volgende dienstjaar. Het is een van de tientallen punten die in het verslag en het antwoord van het college aan de orde worden gesteld. De aandrang die op het college wordt uitgeoefend om het aantal wethouders van vier terug te brengen tot drie komt van enkele leden. Zij zijn van mening dat in Veenendaal wel kan worden volstaan met drie wethouders en zij verzoe ken het college hiertoe een voorstel aan de raad te doen. Het college zelf is een heel andere mening toegedaan getuige het antwoord, dat kort en bondig luidt: „Wij zijn van mening dat in een gemeente van onze grootte en met de pro blemen van onze gemeente een aantal van vier wethouders gewenst is. In de zelfde vergadering als waarin de begrotingen zullen worden behandeld moet een vierde wethouder worden gekozen ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer C. N. van Kuijk. Overigens wordt op geen enkel punt ernstige kritiek geleverd op het beleid van het college. De begrotingen zullen over veertien dagen door de raad in be handeling worden genomen. Goed nieuws brengt het verslag over het realiseren van een regionaal woon wagencentrum. Voor 1 januari 1969 zul len de hierbij betrokken gemeenten met voorstellen bij de raad komen. Dit is •en resultaat van overleg tussen de di verse gemeentebesturen dat onder pre sidium van een lid van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht is gevoerd. Verschillende leden hadden bij het afdelingsonderzoek hun nood geklaagd over de onduidelijke straatnaamaan duiding en huisnummering in de wijk „Engelenburg". De borden die hierin verandering moeten brengen zijn be steld en zullen aan het einde van deze maand worden aangebracht. Het uit blijven van deze noodzakelijke voorzie ningen werd veroorzaakt doordat het zoeken naar de juiste modellen vrij veel tijd heeft gekost. Een heel ander geluid uit de commis sie was de suggestie om voor het caril lon in de raadhuistoren eens wat ande re wijsjes te bestellen. Gepleit werd een paar andere bandjes aan te schaf fen en ze daarna wat sneller te verwis selen. Het college antwoordt geen be zwaar te hebben tegen de uitbreiding van het carillonrepertoire. Er zullen 4 bandjes worden bijbesteld, terwijl in het vervolg de wisseling veel frequenter zal geschieden. Deze uitbreiding van het muziekrepertoire komt op f 600. Velschillende leden vróegen naar de •tand van zaken met betrekking tot de bestemmingsplannen Molenbrug. Dui- venweide en Dfagonder en de wijziging van het bestemmingsplan Engelenburg. Het college schrijft hierover: Het plan Molenbrug is grotendeels verwezenlijkt. De Duivenweide maakt deel uit van een complex saneringsgebieden. Hiervoor is in eerste aanleg een basisplan noodza kelijk, waarop een bestemmingsplan zal volgen. De ontwikkeling van een en ander is nog in een beginstadium. De Dragonder wordt als een van de meest urgente projecten beschouwd. Daaraan werd in tensief gewerkt. De voorbereidende werkzaamheden en besprekingen zijn in een eindstadium zodat de stedebouwkundig adviseurs waarschijnlijk nog deze maand opdracht kan worden verstrekt tot het verwer ken van de bekende gegevens in een de finitief plan. Als zich geen nieuwe ver tragende factoren voordoen kan dit plan nog dit jaar ter visie worden voorge legd. „De wijziging van het bestem mingsplan De Engelenburg is in voor bereiding", zo deelt het college mee. Verschillende vragen in het verslag zijn gewijd aan het Veenendaalse politie korps. Een van de eerste vragen is hoe het staat met de nieuwe politie- Ook de klokketoren voor het raadhuis of beter gezegd het carillon dat er in hangt komt ter sprake in het verslag over het afdelingsonderzoek naar de begroting. Enkele leden willen wat vaker andere wijsjes. verordening. Het college deelt mee, dat hiermee goede vorderingen wor den gemaakt. De Algemene Politieverordening van Den Haag staat model voor de nieu we APV van Veenendaal. De politie zelf heeft haar advies juist dezer da gen uitgebracht. Rest nu nog enkele redactionele wijzigingen en het opne men van enkele nieuwe artikelen. Enkele raadsleden zijn kennelijk de overtuiging toegedaan dat er in ver schillende straten binnen de bebouwde kom nog te vaak te hard wordt gere den. Zij verzoeken om enkele malen per jaar bijvoorbeeld door middel van ra- darapparatuur controle uit te oefenen. Deze leden stellen voor een dergelijke apparatuur elders te huren en de uit voering van de controle met borden aan te geven, die naar hun inzicht pre ventief zullen werken. Het college antwoordt dat het huren van dergelijke apparatuur niet mogelijk is. Daarnaast acht men een dergelijke controle ook niet nodig omdat met de in gebruik zijnde gatsometer dezelfde re sultaten kunnen worden behaald. In '67 werden 562 weggebruikers bekeurd we gens te hard rijden. Tot dusver in 1968 werd 44 maal een proces-verbaal opge maakt terzake opgevoerde bromfietsen. Een speciale afdeling kinderpolitie is voorlopig in Veenendaal nog niet te re- alisèren in verband metd e personeels sterkte. Ook kwam uit de commissie de vraag of het gewondenvervoer in Vee nendaal nog wel aan de eisen voldoet. Getuige het antwoord bestaan hierover bij het college geen redenen tot ontevre denheid. „De hulp aan verkeersslachtoffers en het gewondenvervoer werkt in deze gemeente naar tevredenheid". zo schrijft het college. De effectiviteit der hulpverlening zal nog worden opge voerd als de bestelde portofoonappara- tuur is afgeleverd. Teneinde te komen tot een snellere en meer efficiënte werkwijze met be trekking tot het oplossen van verkeers problemen is door het college een amb telijke verkeersgroep ingesteld, be staande uit een ambtenaar van de poli tie, een ambtenaar van gemeentewer ken en een ambtenaar van de secreta rie. Deze groep heeft onder meer tot taak te komen tot de inventarisering van de verkeersproblemen en het aan geven van een urgentieschema. Verder moet de verkeersgroep zorg dragen voor een betere coördinatie van de voorbehandelingen zodat de bewerking in het college en eventueel in de grote verkeerscommissie vlotter kan verlo pen. Aangezien de instelling van deze verkeersgroep pas enige weken geleden plaats vond moeten de resultaten nog worden afgewacht. Een lid in de commissie brak een lans voor het inschakelen van een plaat selijk bedrijf wat betreft het aanbren gen van liftinstallaties in flatgebouwen. Hem was bekend dat de in gebruik zijn de liften in de Engelenburg herhaalde lijk gebreken vertonen die door het be drijf dat de liftinstallaties heeft gele verd, niet verholpen kunnen worden, maar wel door het Veenendaalse be drijf. Hoewel de gebreken aan de lift installaties een taak is van de eigena ren van de etagewoningen wil het colle ge, mede op verzoek van de arbeidsin spectie, hierin wel bemiddelen. Enkele leden waren van mening dat de marktgelden in Veenendaal te laag zijn en drastisch moeten worden ver hoogd. Het college schrijft dat de ver hoging van de marktgelden al onder werp van gesprek is geweest. Ter ver gelijking zijn bij diverse andere ge meenten inlichtingen ingewonnen om trent de daar geldende tarieven. Dit overzicht, zo schrijft het college, zal binnenkort ter beoordeling worden voorgelegd aan de reeds ingestelde commissie ad hoe inzake het marktwe zen. Mede aan de hand van het resul taat van deze beoordeling zal worden bekeken of al dan niet moet worden overgaan tot verhoging der marktgel den. Ook het onderwijs had ruime belang stelling van de commissie van onder zoek. Gevraagd werd onder meer hoe ver het onderzoek van het college is ge vorderd naar de brandtrappenvoorzie- ning op de diverse scholen. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de brandbeveiliging van de Kon. Julianaschool, de Rehobothschool, de Rijk van Gaasbeekschool, de Joh. Calvijnschool en de 2e Herv. ulo-school nog onvoldoende is gewaarborgd. Wat betreft de laatste twee scholen wordt opgemerkt dat bij de verbouwing aan dit punt aandacht zal worden besteed. Ten aanzien van de andere scholen zal in overleg met de commandant van de plaatselijke brandweer worden nage gaan op welke wijze de brandbeveili ging kan worden verzekerd. Ook het punt van de schoolmelkvoor- ziening werd door verschillende leden aangeroerd. Zij vragen waarom niet op alle scholen schoolmelk wordt ver strekt. Het college wijst erop dat de schoolmelkverstrekking een zaak is der schoolbesturen. „Aan deze ogenschijn lijk eenvoudige zaak zitten facetten die ons weerhouden stimulerend op te tre den. terwijl middelen om regelend op te treden ontbreken", zo voegt het colle ge hieraan nog toe. Ook toonden verschillende leden be langstelling voor de plannen die het college heeft terzake van een eventuele verbouwing of nieuwbouw van de Juli ana van Stolbergschool. Bij het colle ge is de deplorabele toestand waarin deze school verkeert, genoegzaam be kend. Met het bestuur van deze school is het college dan ook van mening dat hierin op korte termijn verbetering ge bracht dient te worden. Men is er ech ter nog niet over uitgepraat of het een nieuwbouw dan wel verbouwen wordt. Beide vergen een vrij hoge investering. Overleg met het schoolbestuur is gaan de. Verder werd nog gepleit om aan de zijde van de Dijkstraat een trottoir aan te leggen. Over de reconstructie van deze straat, de aanleg van voetpaden langs de Buurtlaan-oost en de Stations straat werden vragen gesteld. Het col lege antwoordde hierop. „De Dijkstraat is een weg in het landelijk gebied, die geen functie heeft in het doorgaande verkeer. Aanleg van een trottoir zou het landelijk karakter verstoren en is naar onze mening in verband met het weinig intensieve verkeer ook geen noodzaak." Een reconstructie van de Dijkstraat wordt evenmin urgent ge acht, terwijl de aanleg van voetpaden langs de Buurtlaan-oost nauw samen hangt met de realisering van het be stemmingsplan Dragonder. Een voetpad langs de Stationsstraat wordt door het college van B. en W. wel van belang geacht. Weliswaar be treft het ook hier een weg in het lande lijke gebied, doch door het drukke ver keer is de situatie voor voetgangers zeer onveilig. Aanleg is echter onuitvoerbaar, aan gezien diverse eigenaren van gronden langs deze straat niet bereid blijken te zijn de benodigde gronden aan de ge meente af te staan. Ook de realisering van de rondweg- west in noordelijke richting zal nog wel even op zich laten wachten. De verde re aanleg van deze weg wacht op het wegenstructuurplan, dat na veel over leg ny spoedig op komst is en daarna dient de benodigde grond nog te wor den aangekocht c.q. te worden ont eigend. Daarna zal worden getracht de financieringsmiddelen te verkrijgen voor de wegaanleg. Aan het eind van het vraag- en ant woordspel dat in bijna 24 pagina's op foliovellen gestalte heeft gekregen, richt het college zich tenslotte in een hartekreet tot de raadsleden die aan het afdelingsonderzoek hebben deelge nomen. In vergelijking met vorig jaar is het aantal vragen weer verder toe genomen. Hoewel men hierin enerzijds een verhoogde belangstelling ziet voor de gemeentelijke zaken kan het college zich anderzijds niet aan de indruk ont trekken dat tal van vragen een ge meente als Veenendaal onwaardig zijn. De belangrijkheid van de diverse vra gen was daarmee niet in overeenstem ming, zo besluit het college. APART BOUWPATROON IN PLAN „DONDERBERG" RHENEN Het verenigingsgebouw „Irene" was gisteravond volledig bezet toen burgemeester jhr. mr. L. Bosch ridder van Rosenthal de hearing opende, die daar voor de eerste maal in de geschiedenis van Rhenen-stad was georga niseerd door het college van burgemeester en wethouders. Er hadden niet min der dan 250 ingezetenen gereageerd op de uitnodiging aanwezig te zijn. „Dat verheugt ons bijzonder en daarmee is meteen met één slag de bewering van tafel geveegd, dat de Rhenenaren geen belangstelling zouden hebben voor het wel en wee van hun gemeente", aldus de burgemeester. Rhenen's eerste burger gaf allereerst een korte uiteenzetting op welke wijze een gemeente wordt bestuurd met de raad aan het hoofd, gekozen door de burgerij en vertelde daarna dat een gemeentebestuur te maken heeft met veel verplichte uitgaven en voorts een zogenaamde vrije zoom. die hoofdzake lijk uit de plaatselijke belastingen moet komen. De hoogte van deze belastingen Binnenkort zijn er genuanceerde voor stellen te verwachten over de omvor ming van het woonwagenkamp aan de Middelbuurtseweg tot regionaal kamp. Heden, dinsdag VEENENDAAL Postkantoor, gehele dag: Kinderzegel- stand geopend. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal: geen voor stelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Postkantoor, 9-12 uur: Kinderzegelstand geopend. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Vreemde neigingen". TENTOONSTELLINGEN Streekmuseum Rhenen, t'm 16 novem ber: Sculptures van Gerrit Langedijk. Geopend van 11.00-12.30 en 14.00-17.00 uur. Woensdag gesloten. Lievendael Amerongen, t/m 16 novem ber: „Kunstenaars uit Friesland". Ge opend van 9.30-12.00 en 14.00-17.00 uur. 99 VEENENDAAL De VPV De „Za terdagvliegers" te Veenendaal organi seert op 13 en 14 december een ten toonstelling, waarvan de deelneming openstaat voor leden en leden van de zusterverenigingen uit Veenendaal en omstreken. De tentoonstelling zal wor den gehouden in het clubgebouw van de „Zaterdagvliegers" aan de KI. Ka terstraat te Veenendaal. De duiven, die voor de tentoonstel ling worden ingezonden, zullen worden ondergebracht in 10-klassen. De keur meesters De Haas en Jetten uit Nij megen maken deel uit van de jury. Aan de diverse verenigingssecreta rissen uit Veenendaal en omstreken werden de inschrijfformulieren met gegevens toegezonden, met het ver zoek deze aan de leden uit te reiken. De liefhebbers, die onverhoopt geen in schrijfformulier hebben ontvangen via hun secretaris en toch graag willen meedoen kunnen bij de heren P. Vink Talmaplein 24 en C. J. Stuivenberg Eenvoudlaan 43 alsnog een inschrijf formulier verkrijgen. De inschrijfdatum sluit op 23 novem ber of zoveel eerder als het te plaat sen aantal duiven van 550 is bereikt. Om teleurstelling te voorkomen is een spoedige inlevering van de inschrijf formulieren gewenst. Met medewerking van de leden, hoopt het bestuur aan de tentoonstel ling enkele attracties te verbinden. VEENENDAAL In de gemeentelijke eierhal aan de Achterkerkstraat houdt .de Veenendaalse Konijnenfokkers en Pluimvee-Vereniging deze week haar 32ste clubtentoonstelling. Mede door een bijzonder grote deelneming zal de tentoonstel ling een record aantal dieren tellen. Ruim 400 konijnen, sierduiven, sier- en water vogels werden reeds ingeschreven. Vrijwel alle rassen zjjn daarbij vertegenwoor digd. Woensdagavond brengen de Veenen daalse fokkers hun dieren reeds naar de Eierhal. waar donderdagmorgen de keuring een aanvang neemt. Voor deze keuring zijn een aantal bekende keur meesters uitgenodigd, onder wie de heren J. Rol uit Voorschoten, P. Ro denburg (Overschie), D. J. v. Manen (Veenendaal). W. Rompelberg (Zegveld) en J. v. d. Zaan (Zegveld). Donderdag avond wordt de tentoonstelling geopend en kan het publiek vanaf half acht de inzendingen van de Veenendaalse fok kers bewonderen. Er is dit jaar een bijzonder grote collec tie pluimvee aanwezig. Daarbij zijn on der meer fraaie fazanten en mandarijn eenden, die door hun schitterende kleu renpracht ongetwijfeld veel belangstel ling zullen genieten. Bovendien zijn er deze keer een aan tal parelhoenders, bekend door hun kwaliteiten als rattenvangers. Ook en kele fluweeleenden zullen de aandacht trekken van de bezoekers, die echter eveneens in de sector konijnen veel te zien krijgen. Deze keer zijn er vooral veel dwerg rassen aanwezig, waarvoor momenteel een bijzondere belangstelling bestaat. Verder zijn vrijwel alle konijnenrassen op de tentoonstelling te bewonderen. De Veenendaalse konijnen- en pluim veefokkers willen dit jaar extra aan dacht besteden aan de ontvangst van het publiek, dat op verzoek zal worden rondgeleid en van alle gewenste inlich tingen zal worden voorzien. Bij de entree van de Eierhal zal een fraaie vijver worden aangelegd waar een aantal watervogels in worden ge zet. Voor de geïnteresseerden is een cata logus beschikbaar, waarin op overzich telijke wijze alle inzendingen worden vermeld. Reeds nu belooft de 32ste clubtentoon stelling een groot succes te worden en ongetwijfeld zal er weer veel belang stelling zijn. De tentoonstelling is op de volgende tijden geopend. Donderdagavond van 19.30-22.00 uur; vrijdag van 15.00-22.00 uur en zaterdag van 10.00-21.00 uur. ADVERTENTIE De matras I waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. VEENENDAAL De Christelijke Plattelandsvrouwenbond (CPB) afdeling Veenendaal komt donderdag 14 novem ber weer bijeen. De vergadering in de Korenbeurs staat in het teken van een demonstratie met huishoudelijke artikelen. VOORBURG De minister van Eco nomische Zaken, mr. L. de Block, heeft in Voorburg de eerste paal gesla gen voor een nieuw gebouw van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het gebouw moet einde 1972 klaar zijn. Het CBS heeft nu zijn afdelingen over ruim 25 panden in Den Haag verspreid. De nieuwe behuizing zal zestig miljoen gulden kosten. O Het Nederlandse motorschip Ruby (211 ton) met een lading porseleinaar- de aan boord, is maandag in de mond van de Theems voor Gravesend in brand gevlogen. De hutten van de be manning en de kaartenhut werden zwaar beschadigd voordat de brand geblust was. Niemand werd gewond. bleek in Rhenen nogal mee te vallen. Wethouder Deen beantwoordde daar over een vraag die was gesteld. Het komt er op neer dat per inwoner in Rhenen f 14,85 per jaar wordt betaald. In Veenendaal is dat f 21,65 per inwo ner en in Driebergen, een gelijksoortige gemeente als Rhenen, f 37,33 per inwo ner. „Wanneer er aan allerlei gegronde wensen tegemoet moet worden geko men," aldus mr. Deen, „is er 'op dit belastinggebied in Rhenen nog voldoen de ruimte en bij verhoging ervan kan er ook werkelijk iets meer gebeuren. Maar het is en blijft een beslissing van de raad, die zeer zeker bepaalde voor steilen in die richting zal bereiken." De heer J. B. Meiresamme, hoofd van de afdeling planologie ten gemeentehui ze, gaf een uitgebreide uiteenzetting over het uitbreidingsplan „Donder- berg" zoals dat momenteel in ontwerp gereed ligt. Er zal een rondweg komen die begint bij de uitmonding van de Beukenlaan op de Nieuwe Veen endaal- seweg, die vervolgens zal eindigen op de Utrechtsestraatweg naast de laatste huizen die daar aan de noordzijde staan. In deze hoek komen gescheiden woon kernen, waarbij op grote schaal par keerruimte wordt geschapen en waar meer dan in het uitbreidingsplan „Do- mineesberg" rekening zal worden ge houden met groenstroken en speel ruimten voor de kinderen. Het bijzondere aan dit plan is voorts, dat de auto's via binnenwegen de woon blokken kunnen bereiken. Dit gaat on der het motto „blik van de straat". De auto's zullen geparkeerd kunnen wor den binnen de woonkernen in dit plan. Een nieuw centrum heeft het gemeen tebestuur gedacht in de buurt van de Groeneweg voor openbare gebouwen of in de culturele en dienstverlenende sec tor. Dit gebied wordt begrensd door Groeneweg, Platanen!aan en Oude Vee- nendaalseweg. Er zal een nieuwe verbinding komen tussen het punt waar de Oude Veenen- daalseweg op de N.V.-weg uitkomt en de Utrechtsestraatweg. Verder wordt in het plan „Donderberg" gewerkt met tunnels en loopbruggen, zodat wande laars en andere weggebruikers elkaar niet zullen kunnen hinderen. Toegegeven werd dat in het plan „Do- mineesberg" te weinig rekening is ge houden met de snelle ontwikkeling van het verkeer en dat er te spaarzaam is omgesprongen met groene vlakken. Ook de parkeerruimten zijn er onvol doende. Van het plan Domineesberg hebben we in dit opzicht veel geleerd. Op de „Donderberg" zal er rekening mee worden gehouden," aldus de inlei der. Uit de toelichting, die met behulp van dia's in kleuren werd gegeven, bleek dat er plannen bestaan nabij de „Lijs ter Eng" een nieuw sportcomplex te ontwerpen. De plannen zijn nog wel niet zo ver, maar de hoofdlijnen zijn wel uitgestippeld. De Oude Veenendaalseweg zal war den verbreed, de Bantuinweg wordt aangesloten op de 2Jandheuvelstraat. De daar staande 13 woningen zullen moeten worden gesloopt. Er is in het plan „Donderberg" voor elke beurs woningbouw geprojecteerd, alhoewel vanuit de zaal de opmerking werd gemaakt dat voor menigeen die bouw wel eens te duur kon worden. Ten noorden van de voormalige gashouder zal de PTT een nieuwe telefooncentra- VEENENDAAL Twee autowrakken was het resultaat van een aanrijding op de kruising Industrielaan/Boompjes- goed-Ambachtstraat. De aanrijding ont stond doordat de bestuurder van een bestelauto, komend van het Boompjes- goed geen voorrang verleende aan een personenauto op de Industrielaan. De heer J. H. S. reed over het Boom- jesgoed. Hij botste tegen de auto van de heer J. A. K. aan, die van rechts kwam. De klap was zo hevig dat de bestelauto van S. over de kop sloeg en op zijn dak bleef liggen. Beide auto's moesten weggesleept worden. Ie gaan bouwen. Ten westen van hotel De Koesrheuvel wordt een forse groene strook in stand gehouden. Uit de vragen die waren binnen geko men bleek dat er veel kritiek was ge uit op de bestaande rijksweg die dwars door Rhenen loopt. De burgemeester deelde mede, dat van de kant van Rijkswaterstaat voor deze weg al veel minder belangstelling blijkt te bestaan en dat het vermoedelijk een gemeente lijke weg zal worden. „Dan kunnen we zelf veel meer doen", aldus de burgemeester, „en als ik mijn oor goed te luisteren heb ge legd, zal de nieuwe weg van het Rijk via de autoweg over de heuvels worden gelegd, te beginnen bij de Delm en aan te sluiten ergens in de Nude. De juiste plaats is nog niet bekend. Veel aandacht tijdens deze hearing kreeg ook de voetgang erso verst eek - plaats op het Fred. v. d. Paltshof. De RMC en nog enkele aanwezigen in de zaal hamerden erop stoplichten aan te brengen, die door de overstekers zelf kunnen worden bediend. M. Volgens de burgemeester Tzal de jachthaven waarschijnlijk kleiner van oorspronkelijke opzet kunnen worden gerealiseerd, mede dank zij het feit dat én het gemeentebestuur én Gede puteerde StaAen van Utrecht en de nieuwe recreatieschap „Rijn- en Lek- oevers" «r voor honderd procent ach ter staan. De burgemeester zag dit pro ject van het allergrootste belang voor de toerist en voor de middenstand van Rhenen, alsmede voor de liefhebbers van de watersport in eigen gemeente. Talrijke vragen waren binnengeko men in de geest van: „Waar blijft nu eiqdelijk onze sporthal en ons gemeen schapshuis". Hierop kreeg men een po sitief antwoord. Het gemeentebestuur zal alles in het werk stellen om zo spoedig mogelijk wegen te vinden op dat deze objecten kunnen worden ver wezenlijkt met rijks- en eventuele an dere subsidies. „Wanneer we moeten wachten totdat de plaatselijke vereni gingen het kunnen betalen, komt de bal er nooit", was het enig juiste antwoord van de burgemeester. Wethouder mr. Deen gaf een uitvoe rige explicatie waarom Rhenen (nog) niet rijp is voor een Havo-school en een lagere technische school. De mi nister heeft bepaald, dat wanneer er dergelijke scholen of scholengemeen schappen zijn binnen 12 km vanuit Rhe nen, onze gemeente daarvoor niet in aanmerking komt. Veenendaal ligt 9 km en Wageningen 7 km van Rhenen, in beide plaatsen zijn dergelijke scho len. ziedaar de weigering van de mi nister. De zaal daverde van het lachen, toen de burgemeester een vraag van een ingezetene beantwoordde, die zo'n last had van kastanjes, die door de jeugd uit de bomen worden geknup peld en ruiten, dakpannen en zelfs mensen treffen. „Kunt u de bloesem niet bespuiten, meneer de burgemees ter, om vruchtvorming bij kastanjes tegen te gaan", zo luidde de vraag. „Ik ben niet van plan de pil te gaan gebruiken voor kastanjebomen", zo luidde adrem het antwoord van de burgervader. „Ik hoop niet dat u met rotte toma ten gaat gooien", riep mr. Deen, „wan neer ik zeg dat de plaatselijke belastin gen omhoog moeten, wanneer we wat meer willen doen in onze gemeente." De tomaten bleven achterwege en het idee van de wethouder was niet eens zo gek. Vooral niet toen bleek, dat Rhenen nog ver achter blijft bij gelijksoortige gemeenten, waar de belasting aanmer kelijk hoger is en waar ook aanmerke lijk meer kaïn gebeuren. Talrijke vragen werden daarna nog mondeling gesteld. Bijvoorbeeld waar om op zondag geen geestelijke liederen op het carillon. Verder: is de Duitse keizer soms aan het werk geweest in Rhenen, omdat er zoveel groen en zo veel bomen moeten sneuvelen. Ook werd een opwekking gedaan vanuit de zaal dat de inwoners veel meer bij het gemeentebestuur moeten komen met suggesties. Wethouder Deen had er in zijn eerste betoog al op aangedrongen. Hoofd van de school de heer Runge wekte de inwoners op de bossen te spa ren, de reinigingsdienst veel meer te gebruiken en heer in het verkeer te zijn, opdat de gemeente niet wordt overladen met zebrapaden en verkeers borden. Tenslotte dankte hij het gemeentebe stuur namens alle aanwezigen voor de bijzonder interessante avond en maakte hij de gemeentebestuurders een compli ment dat zij niets nalaten om de ge meente steeds leefbaarder te maken. „We wonen in een prachtige gemeente, we zouden er niet eens meer weg wil len," aldus de heer Runge. De burgemeester dankte tenslotte de aanwezigen voor de bijzonder prettige wijze waarop men deze hearing- had be naderd. Het gemeentebestuur "Verklaar de na afloop dergelijke avonden vaker te zullen beleggen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3