Brosio ziet geen oplossing in een bewapeningswedloop Vredesgesprek muurvast m kleine kereltjes roeien samen de wereld rond evoluon AMERIKANEN WILLEN VAN KIESMANNEN AF Polen wil- beter contact met Comeconlanden Berichtgeving Sovjet-invasie liet te wensen over Devaluatie in IJsland „NAVO wél op vereiste niveau brengen99 Geluidshinder van Concorde zal meevallen Uitstel proces tegen Ray JOHNSON BEGROET OPVOLGER Populariteit van Dayan taant Twgs Mist „verlamde''' helikopter: plasma door vliegtuig gered Opiniepeiling toont aan: VIEUX GRAND FOCKINK PHILIPS Zware verliezen communisten in Zuid-Viëtnam TSJECHO-SLOWAKIJE EN DE NAVO kaas uit het vuistje dek van kindervuist, zogauw gevuld Saigon handhaaft standpunt DRUK OP BERLIJN eindhoven WYNAND FOCKINK AMSTERDAM ANNO 1679 FLINKE STIJGING INDUSTRIËLE PRODUKTIE INGEWIKKELD OPENHARTIG batterijen r MINDER STERK EERSTE VLUCHT DINSDAG 12 NOVEMBER 1968 TTRUSSEL Manlio Brosio, secretaris-generaal van de NAVO, ziet geen heil in paniek en een bewapeningswedloop, na de bezetting van Tsecho- Slowakije. Hij vindt wel dat de situatie maar door één woord gekenschetst is en dat is: „onzekerheid". Zijn mening is dat daarom de NAVO-strijdkrach- ten op het vereiste niveau gebracht moeten worden. Dat geldt zowel voor hun manlaacht als voor training en uitrusting. ADVERTENTIE IS DARIJS De vredesbesprekingen in Parijs zitten muurvast en nie mand weet hoe ze weer op gang ge bracht kunnen worden. Hoewel de contacten tussen de Amerikanen en Noordviëtnamezen nog altijd in volle gang zijn, meent men te weten, dat ze niet langer betrekking hebben op de procedurekwesties voor de opening$- bijeenkomst. Het schijnt dat beide par tijen elkaar raadplegen over de wijze waarop men uit de impasse kan ko men. De terugkeer in Parijs van de Zuid- viëtnamese waarnemer bij deze bespre kingen. Pham Dang Lam heeft de Amerikanen in een moeilijk parket ge bracht. Toen hij door een lid van de Amerikaanse delegatie werd ontvangen, herhaalde hij het standpunt van presi dent Thieu: Saigon zal alleen aan de besprekingen deelnemen, wanneer deze worden gevoerd tussen vertegenwoordi gers van de regering in Saigon, ver sterkt met de Amerikanen, en de Noord viëtnamezen. versterkt met vertegen woordigers van de Viët-Cong. Zoals bekend willen de Amerikanen besprekingen tussen twee partijen: Amerika en Saigon aan de ene en Noord-Vietnam met de Viët-Cong aan de andere kant. Noord-Viëtnam en 'de Viët-Cong eisen een conferentie met 4 onafhankelijke delegaties. Over het algemeen is men in Parijs zeer pessimistisch gestemd over de da tum, waarop de besprekingen zullen kunnen beginnen. ADVERTENTIE GEKOOKTE SCHELVISROLLEN MET KAASSAUS (4 p«rs.) 800 gr. schelvisfilets (4 stuks)^ 60 gram boter of margarine, citroensap, 45 gram bloem, 40 gram oude geraspte kaas, peper, selderijsaus. De opgerolde filets in 'n inge vette pan met platte bodem zetten. Wat zout, citroensap en zoveel water dat de vis niet, onder staat. De vis 10 min. laten „broeien". Boter smelten,] al roerende bloem toevoegen, j vervolgens hetvisnat tot een gladde massa ontstaat. Saus van het vuur nemen en kaas met peper en selderijsaus gelijk matig toevoegen. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktachap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. TEL AVIV Uit een recent opinie onderzoek blijkt dat minister van De fensie generaal Mosje Dayan de per soon is die het Israëlische publiek het liefst als regeringsleider ziet, maar hij heeft een deel van zijn populariteits- voorsprong op premier Levi Esjkol ver loren. Van de ondervraagde personen sprak 32 procent zich uit voor Dayan, tegen 42 procent tn een vorige maand gehou den onderzoek. Esjkol was bij 23 pro cent de populairste staatsman, tegen 17 prooent een maand geieoen. Brosio. die sprak in de vergadering van de Noordatlantische assemblee, die gisteren in Brussel is begonnen, zei ook dat bij al die maatregelen de moge lijkheden van terugkeer naar detente en begrip tussen Oost en West niet uit het oog verloren mogen worden. Wel vond hij, dat het bestaande begrip de tente na het optreden van de Sovjet- Unie, zo niet vernietigd dan toch ern stig is aangetast. Zeker dat idee van detente dat aanneemt, dat er een vei ligheidssysteem in Europa mogelijk is, gebaseerd op de volledige onafhanke lijkheid van alle landen en zonder noodzaak van een bondgenootschap. Brosio erkende de noodzaak van een passende verhouding tussen Europese en Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa. Maar dat is wel een kwestie van tijd. zo zei hij. De president van de assemblee, de IJslander Matthias Ma- thiesen, had eerder ook al opgemerkt, dat de Europeanen meer aan hun eigen defensie moeten gaan doen. De assem blee zal dan ook deze week een rap port van zijn politieke commissie be handelen, waarin wordt voorgesteld 'n Europees orgaan voor defensie binnen het bondgenootschap te creëren. Brosio gaf overigens te kennen niet bezorgd te zijn over een Amerikaans neo-isola- tionïsme. Manlio Brosio gaf in zijn speech ook aandacht aan de druk, die door de Sovjet-Unie wordt uitgeoefend op de Duitse bondsrepubliek en op Berlijn en aan de tegenwoordigheid van een vrij sterke Sovjet-vloot in de Middelland se Zee. Ook met betrekking tot deze twee onderwerpen bestaat onzekerheid over de bedoelingen van de Sovjets, zo zei hij. Hij vond echter dat het in deze situatie vanzelf moet spreken, dat de NAVO en zeker die regeringen die 'n speciale verantwoordelijkheid voor Berlijn hebben, de situatie nauwlettend in het oog houden en dat ze de Sovjet- Unie niet in twijfel laten over hun dui delijke wil het leven en de vrijheid van die stad te verzekeren. Over de Sovjet- vloot in de Middellandse Zee zei hij dat, gezien ie het licht van een nog steeds dreigend nieuw conflict tussen Israël en de Arabische staten en na de Sovjet bezetting van Tsjecho-Slowa- kije, deze aanwezigheid een nieuwe be tekenis heeft gekregen. ADVERTENTIE In een vijvertje in het Evoluon vindt u twee kleine, mechanische mannetjes in een roeibootje. Elk trekt aan één riem en zo varen ze hun ronde, nu al een heel jaar lang, op draadloos overgebrachte energie, waardoor zij ook de juiste koers houden. Veel van zulke Interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor ledereen! Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant. Voordelige Trein- Toegangsbil jetten verkrijgbaar op meer dan 100 N.S.-stations In 1966 gesticht door Philips. LEIDEN Een Pembroke van de Engelse luchtmacht is gistermorgen te hulp gekomen toen een helikopter, met hloedplasma op weg van Keulen naar het Academisch ziekenhuis in Leiden, door de mist gedwongen werd naar de grond te gaan. Het plasma was in het Leidse zieken huis nodig ter voorbereiding van een niertransplantatie In dit soort geval len komen beschikbaarstelling en trans port van het benodigde materiaal tot stand via .Eurotransplant, een organi satie waarin verscheidene Europese landen samenwerken. De helikopter had het plasma en een dokter aan boord genomen bij de uni versiteitskliniek in Keulen. Op weg naar Nederland, waar het materiaal binnen drie uur moest aankomen wil de het nog bruikbaar zijn, werd de he- likppter door de mist gedwongen op de vliegbasis Bróggen niet ver van Roef- mond, te landen. De Pembroke die dit vliegveld had aangedaan op weg naar zijn thuisbasis Wildenrath, sprong bij en bracht bloedplasme en dokter on danks de mist binnen veertig minuten naar Valkenburg, de vliegbasis van Koninklijke Marine. r- rresident Johnson heeft gisteren zijn opvolger Richard Nixon op het Witte Huis te Washington ontvangenzij spraken o.a. over de oorlog in Viëtnam. Op de foto de hartelijke begroeting tussen de gaande en de komende man. WASHINGTON De Amerikaanse kiezers wensen in gróte meerderheid afschaffing van het systeem van kiesmannen bij presidentsverkiezingen, zo blijkt uit een opiniepeiling van het bureau Louis Harris. Zij willen dit ver vangen zien door een systeem waarbij het aantal stemmen van de kiezers beslissend is. Volgens het onderzoek was 79 procent van de ondervraagden voor afschaffing van het kiescollege, elf procènt was daar tegen en tien procent had geen mening. Het resultaat van de opinie-peiling is een steun in de rug voor de Democra tische senator Birch Bayh uit Indiana en enkele anderen, die in het Congres amendementen willen indienen tot wij ziging van de huidige kieswet. Krach tens het huidige systeem moet een kan didaat 270 stemmen van het kieScollege op zich verzamelen om tot president te worden gekozen. Het aantal op hem uit gebrachte stemmen van de kiezers is niet beslissend, zodat het mogelijk is dat een kandidaat tot president wordt gekozen die minder stemmen op zich heeft verenigd dan zijn verslagen oppo nent. Voor het eerst sinds zijn verkiezing tot president heeft Richard Nixon gis teren overleg gepleegd met de huidige president Johnson. De kwestie-Viëtnam is het voornaamste onderwerp van ge sprek geweest. De twee mannen ont moetten elkaar in het Witte Huis na 'n lunch waaraan ook hun echtgenotes aanzaten. Richard Nixon en zijn echtgenote kwamen uit Florida, waar zij een kor te vakantie hebben genotèn. Vandaag begint Nixon in New York aan zijn voorbereidingen voor de taak. die hij op 20 januari van president Johhson zal overnemen. In New York begint vandaag het on derzoek tegen de drie Arabieren die er van worden verdacht dat zij een aan slag hebben beraamd op het leven van de nieuw gekozen president Nixon. De politie wil vaststellen of er enig ver band bestaat tussen het plan Richard Nixon te vermoorden en de moord op senator Robert Kennedy. De drie gearresteerde Arabieren Ahmed Rageh Namer (43) en zijn zoons Hussein (22) en Abdo (18) zouden 'de afgelopen maanden, verscheidene ma len naar Los Angeles zijn gereisd de plaats waar Robert Kennedy op 4 juni werd vermoord. De Arabische pers heeft de beweerde samenzwering, die tot doel had Ri chard Nixon te vermoorden, een „zio nistische truc" genoemd. Kranten in Egypte. Libanon en Noord-Jemen be schuldigen „de onder toezicht van zio nisten staande officfële Amerikaanse kringen" ervan samenzweringen te ver zinnen, waarbij Arabieren zijn betrok ken, om de Amerikaanse politieke en militaire steun aan Israël te kunnen rechtvaardigen. De nieuw gekozen Amerikaanse president Nixon heeft zijn eerste benoeming gedaan: hij koos Rose Mary Woods tot zijn privé-secreta- resse. Daarmee beloonde hij haar voor zeventien jaar trouwe dienst. V^n 1951 af heeft mejuffrouw Woods aan alle nationale campag nes van Nixon meegewerkt en alle zware verkiezingsnederlagen mee gemaakt. ADVERTENTIE OOK KKNT U AL VAM Jong* WF G*n*v*r In «te handig* knaapflaa 10,SO per hal* liter Ovd* WF Oana»*r In d* handig* kn**pfte« 11,- p*r h*f* titer NU MOET U DIE EENS UWEN KENNEN •n Formidabel In hat glaa >njak Vteux Grand Focklnk in d* handig* kn**p(laa 11,25 par h*la liter VLfARSCHAU Gisteren heeft de Poolse partijleider Gomoelka op het vijfde congres van de Poolse communistische partij in Warschau het rapport van het centrale comité van deze partij over de economische ontwik keling in Polen in de tijd na het congres van 1964 voorgelezen. In de afgelo pen vier jaar is de Poolse industriële prodnktie met ongeveer vijftig procent toegenomen. Alleen al de toeneming van de indus triële produktio in 1968 was meer waard dan de Poolse produktie van een heel jaar voor de oorlog. In 1965/67 was de agrarische produktie vergeleken mét 1962/64 met vijftien procent ge stegen. Door de verhoging van de ge middelde opbrengst per hectare thans 985 kilo hoeft 900.000 ton graan minder te worden ingevoerd. De le vensstandaard is beter geworden. De lonen zijn gemiddeld reëel met onge veer tien procent gestegen. Het na tionale inkomen is met 37 procent toe genomen. Gomoelka zei voorts, dat de ar- beidsproduktiviteit niet voldoende is toegenomen als de vraag van de bevol king. Ook de handelsbalanspositie heeft zich niet zo gunstig ontwikkeld als wen selijk zou zijn geweest. De Pools* par tijleider drong aan op nog nauwer* sa menwerking met de andere Comecon landen. Het centrale partijcomité zegt ln zijn 200 pagina's tellend rapport aan het congres, dat „een realistische beschou wing van de moeilijke en ingewikkelde situatie waarin de internationale com munistische en arbeidsbeweging zich momenteel bevindt, tot de conclusie leidt, dat het overwinnen van de huidige meningsverschillen een langdurig en moeilijk proces zal zijn". Maar afwij kende meningen, resulterend uit ver schillende omstandigheden en ervarin gen, en afwijkende standpunten over kwesties van tactiek betekenden op zich geen schending van de beginselen van het internationalisme en mochten ook niet de gezamenlijke strijd tegen de gemeenschappelijke vijand het we- reldimperialisme en zijn politiek van agressie en oorlog ondermijnen. Polen gelooft, zo staat verder in het rapport, dat de enige weg om de meningsverschillen geleidelijk te over winnen in openhartig overleg ligt, waarbij de problemen die de partijen verdelen niet uit de weg worden ge gaan. Kennelijk doelend op de Tsje- cho-Slowaakse crisis, die de twee spalt in de communistisehe wereld heeft vergroot, zegt het rapport dat zulk overleg in feite al op gang was gekomen na de gebeurtenissen van de laatste paar maanden. „Het gaat er nu om het overleg te voe ren op een manier die eensgezind han delen bevordert, en de nadruk te leg gen op die kwesties die de broeder lijke communistische arbeiderspar tijen onderling binden ondanks de be staande ideologische en politieke ge schillen. Onze voornaamste taak, en dit is een volkomen realistisch doel, is te streven naar eensgezindheid van onze beweging ten aanzien van fun damentele kwesties". Het Poolse centrale comité beschul digt China ervan, dat het door zijn po litiek van „nationalisme en grootmacht chauvinisme" onherstelbare schade toebrengt aan de zaak van het socialis me. Een bedekt verwijt krijgen Zuid- Slavië en sommige communistische par tijen in het Westen, die zich verzet heb ben .tegen de door Rusland geleide in vasie van Tsjecho-Slowakije, hoewel de ze tot doel had dat land ervoor te be hoeden, dat het „losgebroken werd uit de socialistische gemeenschap van Warschaupact-landen". ADVERTENTIE die móéten wel goed zijn! DEN HAAG De Concorde zal bij starts en landingen van Atlantische vluchten boven Nederland geen dave rende klappen veroorzaken, omdat zij dan niet boven de geluidssnelheid vliegt. De heer E. H. Burgess, lid van de directie van British Aircraft Corpo ration, deelde dit in Den Haag mee. Als dit door Frankrijk en Engeland samen ontworpen passagierstoestel van Schiphol Vertrekt, zal het pas na 165 km de geluidsbarrière doorbreken. Bij het naderen van de luchthaven van Amsterdam komt het 275 km tevo ren weer onder de geluidsgrens. De heer Burgess zei ook dat bij starts en landingen het geluid van de vier motoren van de Concorde minder sterk zal zijn in de baan die het vlieg tuig kiest dan van de Boeing-707 en de DC-8. Aan weerszijden van het super sonische toestel zaJ bij deze bewegin gen wel meer lawaai ontstaan dan bij deze twee Amerikaanse typen. De verkooporganisatie van de Con corde heeft onlangs weer een gesprek gehad met de KLM. „Ik denk dat zij wel opties zal willen nemen op ons toe stel, want hoe meer het Amerikaans* supersonische vliegtuig vertraging krijgt, des te sterker worden onze ar gumenten", aldus de heer Burgess. Hij verwacht dat „op een of andere geschikte dag" omstreeks Nieuwjaar de Concorde haar eerste vlucht zal maken. Dat is tien maanden later dan de bedoeling was. De oorzaken hier voor waren moeilijkheden met het sys teem voor de vluchtcontrole en met het centrale waarschuwingssysteem. Het is de bedoeling dat in het voor jaar van 1972 het eerste toestel zal worden afgeleverd. Zestien maat schappijen hebben samen 74 optie* genomen op de Concorde. ADVERTENTIE SAIGON De opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid- Viëtnam zegt, dat de grote strijdkrach ten van het communistische commando zware verliezen lijden en dat een groot gedeelte van deze strijdkrachten zich naar de grensgebieden terugtrekt of het land geheel verlaten. De vijand lijdt in Zuid-Viëtnam niets dan verliezen zei generaal Creigh- ton Abrams in een boodschap ter ge legenheid van Veterans Day aan zijn commando. De militaire successen be wijzen de doeltreffendheid van het op treden van de Viëtnamese en gealli eerde strijdkrachten. Zij hebben ons in een overheersende machtspositie ge bracht, die ons vertrouwen in de toe komst geeft, aldus de generaal. ADVERTENTIE DEN HAAG De snelheid, waar mee de berichtgeving over de Russi sche inval in Tsjecho-Slowakije aan de regeringen van de NAVO-landen is schied, heeft te wensen overgelaten. Mede met het oog hierop wordt thans in NAVO-verband diepgaand onder zocht, welke lessen uit de recente ge beurtenissen moeten worden getrok ken en op welke wijze het bondgenoot schappelijk systeem van berichtgeving, waarschuwing en paraatheidsstelling mogelijk zou kunnen worden verbe terd. Dit heeft minister-president P. J S. de Jong. in zijn hoedanigheid van minister van Algemene Zaken, meege deeld in zijn antwoord op vragen uit de Tweede-Kamercommissie voor Alge mene Zaken. De invasie, aldus premier De Jong, is inderdaad voor de NAVO-landen als een verrassing gekomen. Op grond van hetgeen voordien bekend was omtrent de Russische troepenconcentraties langs de Tsjecho-Slowaakse grens, werd deze invasie weliswaar geduren de enige tijd zonder meer mogelijk ge acht. Voorts werd er van uitgegaan, dat, indien zij plaats zou vinden, ge zien de hoge graad van gereedheid der Premier DE JONG waakzaamheid samengetrokken strijdkrachten, geen of op zijn hoogst een zeer geringe tacti sche waarschuwing zou worden ver kregen. Uit politiek oogpunt werd ech ter betwijfeld, dat de Sovjet-Unie mi litaire interventie in Tsjecho-Slowakije werkelijk noodzakelijk en opportuun zou achten. De indruk bestaat, dat on danks de reeds lang van tevoren inge zette voorbereidende maatregelen in de vorm van oefeningen, logistieke op bouw er. troepenconcentraties, het daadwerkelijk besluit tot invasie pas zeer kort voor deze plaatsvond geno men werd. Minister-president De .Ion* ver volgt: Aan de zijde van de Noord-At lantische Verdragsorganisatie was intussen, op grond van doorlopende gemeenschappelijke evaluatie van alle politieke en militaire factoren en ge- gegevens. ervan uitgegaan, dat de zich ontwikkelde wijziging in de militaire opstelling van het Warschau-Pact op dat moment geen op de NAVO ge richte dreiging vormde Binnen de militaire organisatie van de NAVO werd overigens de normale waakzaamheid betracht. De radarappa- ratuur ondervond in de nacht van 20 op 21 augustus j.l. tijdelijk last van storing, maar het effect hiervan kon afdoende worden gecompenseerd met behulp van de ingebouwde anti-sto ringsmiddelen. Het luchtbeeld aan de andere zijde van het ijzeren gordijn kon dan ook op normale wijze gevolgd worden De aldus ontvangen radarge- gevens hebben op geen enkel moment geduid op een mogelijk* dreiging te gen het NAVO-gebied. MEMPHIS Het proces tegen Ja mes Earl Ray, de vermoedelijke moor denaar van ds. Martin Luther King, zal waarschijnlijk geruime tijd worden uitgesteld. Het had vandaag zullen be ginnen in Memphis in de Amerikaanse staat Tennessee. De oorzaak hiervan is dat Ray zich te elfder ure verzekerde van een ande re advocaat, Percy Foreman, een be roemde Amerikaans pleiter die onder anderen Jack Ruby verdedigde. Ruby vermoordde Lee Harvey Oswald die werd verdacht van de moord op presi dent Kennedy. Foreman vervangt Ray's eerste ad vocaat, Arthur Hanes, uit Birmingham, Alabama. Over de achtergrond van de ze verwisseling van raadsman was niets bekend. Wel weet nlen dat Fore man gewoonlijk niet als raadsman op treedt voor een vergoeding van minder dan 250.000 dollar (875.000 gulden). Waar Ray dit enorme bedrag vandaan haalt is een raadsel Men verwacht dat Foreman, een miljonair uit Texas, de rechtbank in Memphis vandaag tenminste dertig da gen uitstel zal vragen om zich goed op de hoogte te kunnen stellen van de zaak-Ray. Dit betekent dat Ray ver moedelijk pas begin volgend jaar zal worden berecht. James Earl Ray wordt beschuldigd van moord op ds. Martin Luther King die op 4 april van dit jaar in Memphis door een geweerschot om het leven werd gebracht. Ray werd in juni gear resteerd toen hij per vliegtuig aan kwam in Londen Na in Engeland te zijn verhoord werd hij uitgeleverd aan d* Amerikaanse justitie. KOPENHAGEN De centrale bank van IJsland heeft de munteenheid van het land, de kroon, officieel met 35,2 procent in waarde verminderd. De koers bedraagt nu 88 kronen per Ame rikaanse dollar en gaat vandaag in. De oude koers was 57 per dollar. Gister morgen werd in afwachting van de de valuatie alle handel in buitenlands geld stopgezet. De devaluatie in IJsland betekent een noodsignaal voor een klein land dat na de Tweede Wereldoorlog een sterke eco nomische bloei kende. Deze is echter thans in een miserabele toestand veran derd. Men spreekt zelfs reeds van een mo gelijk staatsbankroet. Daarvoor hoeft niet te worden gevreesd, daar de inter nationale banken ongetwijfeld leningen ter beschikking zullen stellen. In ieder geval zullen de IJslander* hun levensstandaard sterk moeten ver lagen. Buitenlands geld voor reizen zal voorlopig helemaal ndet meer worden gegeven en aan de belastingzwendel op luxe-artikelen zal een halt worden toe geroepen. De instorting van de IJslandse econo mie vloeit voort uit de eenzijdige op bouw van de export, die bijna geheel uit de export van vis bestaat. De prij zen voor vis zijn de laatste jaren zeer sterk gedaald, zodat de waarde van de IJslandse export 45 procent kleiner is geworden, terwijl de kosten daarente gen schrikbarend zijn gestegen. De enige troost kan zijn dat IJsland thans het goedkoopste toeristenland ter wereld is geworden.

De Vallei | 1968 | | pagina 7