Met Kerstmis wellicht tocht achter maan Economische spionage per kunstmaan COMMUNISME MOET EENHEID BEWAREN Winst bij Philips maakt forse sprong omhoog Spoedig begin vredesoverleg onwaarschijnlijk AKU werkt naar een topjaar NIXON STEUNT JOHNSON INZAKE VIETNAM ,K vraag uw winkelier van HOFNAR 100% tabak Eis de originele cebtair buitenbijts REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN STAKING VAN SCHOLIEREN IN FRANKRIJK Proces tegen Ray uitgesteld APOLLO-8 GEREED VOOR GROOT AVONTUUR Drie klaar mannen voor ruimtevlucht Breznjef wenst rode top Achtste arrestant in autozwendel Winst steeg met 21 pet. Hongaren lieten Amerikaan vrij Biafra meldt successen Agnew's vliegtuig door bliksem getroffen Nieuw van Javanda. De Sterke Kous. Nu met garantie. Op perfecte Pasvorm. En op een langer Leven 10 stuks f.2.~ GOEDE HOOP TIEN BANEN TV-OPNAMEN Onmiddellijke verlichting van Oorlog in Viëtnam Ongeduld Offensief ROOSKLEURIG CONCERNWINST VERVANGING COMPUTERS JOV. De Sterke Kous. De ragfijne nylon die tweemaal zolang leeft Gegarandeerd. JOV. Die zitten perfect en u doet er langer mee. Niet goed? Geld terugl Jovanda staat er voor ia WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 ADVERTENTIE TFTASHINGTON De astronauten Frank Borman, James Loveil en Wil- liam Anders houden zich gereed voor een tocht achter de maan om in de Apollo-8 met Kerstmis. Zij weten dat die tocht alleen kan doorgaan, in dien op de voorgenomen dag van lancering, 21 december, alle omstandig heden gunstig zijn. Maar het besluit aan te sturen op een tocht achter de maan om met Kerstmis, heeft NASA gisteren in beginsel genomen. Britse geleerde over Amerika: LONDEN Verscheidene Britse geleerden hebben gisteren in Londen gewezen op het gevaar, dat de V.S. S de grote aantallen foto's die uit kunstmanen zjjn genomen, kan ge- bruiken om de stand van de oogst en de bodemschatten van andere lan- den te „bespioneren". Dit kwam ter sprake op een bijeenkomst over de problemen van de technologische we- tenschap, die door de Britse Conser- vatieve party was belegd. De ruimtevaartspecialist Pardoe zei, dat tot dusver slechts 13 van de ongeveer 8000 foto's, die de ruimte- vaarders van de Apollo-7 hadden ge- nomen, voor publikatie zijn vrijge- geven. Veel meer dan deze 13 worden S het zeker niet, zei hij. Met behulp van de foto's zijn de Amerikanen niet alleen in staat, om de stand van de oogst in eigen land, maar ook in andere landen vast te S stellen. Zij kunnen daaruit hun con- clusies trekken voor de toestand op de wereldmarkt. Goed waargenomen kan worden of een bepaalde oogst schade heeft geleden, of bossen door ongedierte worden geteisterd, waar de visgronden zich bevinden en waar aardolie in de bodem kan voorkomen. Een andere deelnemer, O'Hagan, was het met deze stelling eens. Vol- gens hem kopen de Amerikanen de exploitatierechten van stukken land, voordat er iets op gevonden is. Bra- S zilië is zich het sterkst van dit gevaar bewust en is al druk bezig met een S eigen programma van bodemonder- zoek om onafhankelijker te worden van de V.S., zei hij. Borman, Lovell en Anders weten da' zij onmogelijk achter de maan om kun nen gaan indien op 21 december hun raket, de reusachtige Saturnus-5, zich niet precies op het berekende tijdstip van vertrek van het lanceerplatform kan verheffen. De nieuwe directeur van NASA, dr Thomas Paine, was gisteren vol goede hoop. Hij zei: „Wij hebben nu uitge maakt, dat wij gereed zijn voor het on dernemen van een tocht achter de maan om." De voorgenomen tocht van de Apol-. lo-8 achter de maan om zal ten minste zes etmalen duren. Gaat alles volgens plan, dan sjal de Apollo-8 eerst twee ba nen om de aarde beschrijven, zich dar' in een baan naar de maan laten stoten ongeveer drie etmalen na het vertrek van de aarde achter de maan om gaar en ten slotte drie etmalen nodig heb ben voor de terutocht naar de aarde. Het zal niet blijven bij een zwaa achter de maan om. De bemande Apollo-8 zal volgens de voorlopige plannen tien banen om de maan be schrijven op een hoogte van 110 kilo meter van het maanoppervlak. Er is ook rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Apollo-8 niet in een baan om de maan terecht kan komen. De bemanning zal dan probe ren het ruimtescheepje toch een zwaai achter de maan om te laten maken. Lukt ook dat niet dan moe ten zij de Apollo-8 in een zeer lang gerekte baan brengen. In dat geval keren zij pas na tien dagen op aarde terug. Borman, Lovell en Anders krijgen een televisiecamera mee. Zij hopen die te gebruiken voor opnamen-van-dichtbij van de maan. Er staan twee uitzendin gen van dergelijke tv-opnamen op het programma, namelijk 31 uur na het vertrek van de aarde en de tweede 20 uur daarna. Onvoorziene omstandigheden daarge laten zullen Borman, Lovell en Anders hun grote sprong in het heelal beëindi gen in de Stille Oceaan ten zuiden van Hawaii. ADVERTENTIE WARSCHAU De Sovjet-Unie blijft streven naar bijeenroeping op korte termijn van een communistische wereldconferentie. Dit heeft de Rus sische partijleider Breznjef gezegd in een rede op het congres van de Poolse communistische partij in Warschau. De conferentie zou oorspronkelijk op 25 november in Moskou beginnen, maar werd uitgesteld als gevolg van de onenigheid tussen de verschillende communistische partijen over de Russische inval in Tsjecho-Slowakije. ADVERTENTIE Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten ■peumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. AMSTERDAM Bij de Amsterdam se politie heeft zich de 38-jarige koop man W. G. P. uit Utrecht gemeld. De man wordt ervan verdacht auto's op zijn naam te hebben laten importeren, die later als „bijna nieuw" werden ver kocht. De koopman P. is de achtste arres tant in deze zaak van zwendel met in gevoerde auto's. Volgens commissaris P. L. Landman zal hij de laatste niet zijn. Het onderzoek vordert echter slechts langzaam. Breznjef pleitte gisteren met nadruk voor het behoud van de leidende posi tie van de communistische partij in de socialistische landen. Hij noemde het de plicht van alle communistische par tijen de eenheid en de samenhang van het communisme in de wereld te ver sterken om daardoor in staat te zijn tot een „nog groter offensief tegen het im perialisme". De communisten dienen „altijd en overal" een duidelijk klassestandpunt in te nemen tegenover alle maat schappelijke verschijnselen en mogen nimmer concessies doen aan de bur gerlijke ideologie, aldus Breznjef. De Russische partijleider waarschuwde zijn toehoorders, dat de „internatio nale reactie" met alle macht poogt de socialistische gemeenschap te onder mijnen en tracht wantrouwen te zaaien tussen de communistische landen. Ofschoon hij Tsjecho-Slowakije niet met name noemde, doelde hij duide lijk op dit land toen hij zei, dat de burgerlijke ideologen hebben gespe culeerd op de moeilijkheden die in een socialistisch land bestónden en hebben getracht de organisatorische grondslagen van de desbetreffende communistische partij te ondergra ven. Breznjef herhaalde zijn standpunt dat elk socialistisch land de concrete vormen voor zijn ontwikkeling naar het „volledige socialisme" zelf moet bepa len, maar dat er algemene regels be staan die niet genegeerd kunnen wor den wil men het socialisme tenminste niet aantasten. Breznjef noemde „mili taire hulp" aan een broederland om dit gevaar te bezweren een „buitengewone, maar niettemin noodzakelijke maatre gel". Hij waarschuwde tenslotte voor op portunisme en „linkse avonturen", in gegeven door een beperkte nationale visie. In dit verband wees hij op de politiek van de Chinese partijleider Mao Tse-toeng. EINDHOVEN Philips heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een winststijging van 22 procent weten te boeken. De winst over deze pe riode steeg van f 227 tot f 278 miljoen. De omzet in dat tijdvak nam met 9 procent toe tot f 6.45 miljard, zodat de winstmarge aanmerkelijk is toegeno men. Aanvankelijk had Philips gerekend op een omzetstijging over het gehele jaar van 7 procent. De hele ontwikkeling blijft derhalve nog altijd op de voor spellingen vooruitlopen. Het derde kwartaal leverde een omzet op van f 2,25 miljard tegen f 2,04 miljard over het derde kwartaal van 1967. Hieruit resul teerde een bedrijfsresultaat van f 263 miljoen tegen f 212 miljoen vorig jaar en een nettowinst van f 97 miljoen tegen vorig jaar f 79 miljoen. Door deze gang van zaken is het derde kwartaal weer het beste gewor den sedert het laatste topjaar 1961. Sinds dat jaar zijn alle bedrijfsresulta ten per aandeel flink teruggelopen. Per aandeel werd in het derde kwartaal van 1961 f 2,29 verdiend. Dit bedrag liep gestadig terug tot f 1,66 in 1967 en nu verschijnt Philips met een winst per aandeel in het derde kwartaal van f 2,11. Ook de nettowinst van f 6,02 per aan deel over de eerste negen maanden van 1968 was de hoogste sedert 1961, toen nog f 7 per aandeel werd verdiend. Het vergelijkende cijfer van 1967 luidt f 4,74 De winstmarges bleven in het derde kwartaal op het sterk verbeterde peil van de vorige kwartalen. De bedrijfs winst bedroeg 11,7 procent van de om zet en over de eerste negen maan den 11,5 procent tegen vorig jaar resp. 10,4 en 9,9 procent. De nettowinst be liep over negen maanden 4,3 procent van de omzet tegen vorig jaar 3,8 pro cent. Hoewel van een duidelijke vooruit gang sprake is, acht het bestuur dit percentage nog aan de schriele kant. Redelijk acht men een percentage van 6. De dit jaar opgetreden verbete ring wordt in hoofdzaak toegeschre ven aan de betere bezetting van de Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft gisteren bekend gemaakt, dat het plan is op 21 december van Cape Kennedy een Apollo-8-ruimteschip te lanceren voor een reis met drie ruimtevaarders achter, de maan om. Op de foto de drie kandidaten voor deze tocht: V.l.n.r. Frank Borman, William Anders en James Lovell. Van onze correspondent PARIJS Het zal nog wel enige tijd duren, voordat de vredesbesprekin gen in Parijs kunnen beginnen. Dat is de mening van de Amerikaanse delegatie in Parijs. Hoewel zij tele fonisch in contact blijven met de Noordviëtnamezen, zeggen de Ame rikanen dat in Parijs alle mogelijk heden zijn uitgeput om uit het slop te geraken. Volgens de Amerikanen kunnen de vre desbesprekingen alleen nog in de Zuidviëtnamese hoofdstad Saigon worden gered. Daarom is Philip Ha- bib, het lid van de Amerikaanse de legatie, dat een gesprek heeft gehad met de Zuidviëtnamese waarnemer in Parijs, Pham Dang Lam, na diens terugkeer uit Saigon, naar Washing ton vertrokken om rapport uit te brengen en nieuwe instructies te vra gen. Aan de andere kant beschouwen de Amerikanen en Noordviëtnamezen dit oponthoud niet als een tragedie, hoe wel de Noordviëtnamese delegatie leider Xuan Thuy, tijdens een com munistische bijeenkomst in Parijs wel enige tekenen van ongeduld vertoon de. Hoe groot dat ongeduld is kan men pas vandaag te weten komen op de persconferentie, die de Noordviët namezen met de vertegenwoordigers van het communistische Zuidviëtna mese bevrijdingsfront (F.N.L.) zullen geven. ~ver het bombarderen van Zuid-Viët- nam van de gedemilitariseerde zone uit, door de Noordviëtnamezen, wei gerde de Amerikaanse delegatie in Parijs commentaar te geven. Wel heeft zij de Noordviëtnamezen laten weten, dat deze militaire acties be paald niet bevorderlijk zijn voor de sfeer, waarin de vredesbesprekingen gehouden moeten worden. In de omgeving van de Noordviëtname se delegatie hoort men daarentegen dat, wanneer er niet spoedig een eind komt aan de impasse waarin de be spreking zich bevinden, de betrekke lijke rust in Zuid-Viëtnam wel eens zou kunnen worden vervangen door een nieuw offensief tegen de Zuid viëtnamese steden. Het is echter moeilijk uit te maken of deze dreige menten het einde betekenen van het Noordviëtnamese geduld of het begin van een zenuwoorlog. AMSTERDAM De omzet van de Nederlandse bedrijven van de Alge- gemene Kunstzijde Unie kwam in de eerste negen maanden van 1968 uit op f5491/» (v.j. f 451,4) miljoen of ruim 21 procent meer. De bedrijfs winst steeg van f 27,7 tot f 60,1 miljoen. Doordat dit jaar voor het eerst ook de dochters Petrochemie AKU en de Mexicaanse Fibras Quimicas dividend betaalden, stegen inkomsten en inter est uit deelnemingen van f 30% miljoen tot i36% miljoen. Uiteindelijk bleef een nettowinst over van f 57,9 miljoen tegen f 34.3 miljoen in de over eenkomstige periode van 1967, hetgeen derhalve een stijging uitmaakt van bijna zeventig procent. Opmerkelijk is, dat dit jaar de ge bruikelijke terugslag in het derde (en dus vakantie-) kwartaal niet is opge treden, waardoor nog eens wordt aan getoond hoe gunstig het wegwerken van de onderbezetting in het lopende jaar voor AKU heeft gewerkt. De om zet kwam in het derde kwartaal maar even beneden het tweede en de be drijfswinst steeg zelfs nog van f 201/» miljoen tot f 21,3 miljoen. Doordat dit jaar de grote dividend betalingen van de Duitse Glanzstoff in het tweede kwartaal vielen, was toen le post dividendopbrengst zeer groot. Niettemin lag die in het derde kwar taal maar even beneden deze top, zo dat de uiteindelijke nettowinst van f21 miljoen slechts iets lager was dan de uitschieter van f 23 miljoen in de drie maanden daarvoor. Het resultaat in dc eerste negen maanden van 1968 ligt op ongeveer gelijk niveau als de gehele winst van 1965, het laatste topjaar van het con cern, toen eveneens ongeveer f 58 miljoen werd verdiend. Dit biedt be langrijke vooruitzichten voor het hele jaar, want bij het uitbrengen van het laatste jaarverslag (in maart) ver wachtte het bestuur in 1968 het gun stige 1966 te kunnen evenaren. Medio 1968 kon die verwachting tot een iets gunstiger peil worden opge schroefd, maar nu durft het bestuur (uitgaande van een ongeveer gelijke winst in het vierde kwartaal als in het nu afgesloten derde) de jaar winst van de Nederlandse bedrijven te stellen op f 75 miljoen, wat ca. 30 pet. meer zou betekenen dan in 1966. Ook op geconsolideerde basis, het re sultaat dus van de hele groep, laat het lopende jaar zich bijzonder gunstig aanzien. Verwacht Wordt, dat de con cernwinst zich op ongeveer f 145 mil joen zal stellen tegen f92 miljoen in het vorige topjaar 1966 en f65 miljoen in het recessiejaar 1967. Deze enorme stijging, neerkomende op (per aandeel van f20 nominaal) f9 in 1966 tot f 13 in 1968, is behalve aan de zeer gunstige gang van zaken in Ne derland te danken aan de krachtige ex pansie in Duitsland en Amerika. Be langrijk is ook nog, dat de forse om zetstijging in Nederland werd bereikt met tot dusver nauwelijks meer men sen. Als de uitbreidingen binnenkort hun beslag krijgen, zal de AKU in Neder land tot ongeveer negenhonderd meer mensen moeten aantrekken. Voorlopig, in elk geval dit jaar, zal het concern in Nederland de investeringen zelf kunnen financieren. fabrieken en de verdere verminde ring van de voorraden. Deze beliepen eind september 32 procent van de omzet op jaarbasis tegen 37 procent een jaar tevoren. Deze positie acht het bestuur weliswaar niet ruim, maar toch wel voldoende als werkba sis. In het totaal van de produkten springt de vervanging van zwart-wit televisie toestellen naar voren met een gemiddel de omzetgroei van 9 procent. Ook de verkoop van huishoudelijke apparaten was groter, evenals die van grammo foonplaten en artikelen in de sector licht. Wat minder steeg de verkoop van radio's, bedrijfsapparatuur en produk ten op het gebied van de telecommuni catie. De orderportefeuille noemt het bestuur zeer hoog. De vooruitgang blijkt uit het verloop van het personeelsbestand. Vorig jaar verving Philips nauwelijks het normale verloop. Dit jaar zijn er 7.000 nieuwe mensen aangetrokken, waardoor in Ne derland het personeelsbestand toenam van 82.200 tot 84.100. De liquide middelen daalden van f 755 tot f 574 miljoen, vooral door een veranderde loonpoltiek. In de eerste negen maanden lagen de investeringen die door de stop van 1967 nog wat wer den geremd, met f 324 miljoen bene den de afschrijvingen in die periode van f 335 miljoen. Over de computers valt op te merken dat na opening van de fabriek dit jaar in Apeldoorn, men in januari zal begin nen met de aflevering aan derden. Phi lips heeft een grote markt voor compu ters in eigen huis en van de te ver wachten omzet val«t moeilijk een prog nose te maken. Over de gehele wereld stijgt de markt met ca 25 pet., zodat de computer een grote toekomst heeft, maar het zal wel 5 tot 10 jaar duren voordat Philips tien pet. van zijn tota le omzet of ca 1 miljard gld. in compu ters maakt. Dan zal men al zeer tevre den zijn. In elk geval zal de bijdrage van de computer tot de omzet in 1969 nog niet zwaar wegen. Plannen tot sa menwerking op dit terrein zijn er thans niet. O MEXICO Bij de stad Villahermosa in het zuiden van Mexico is gisteren een vliegtuig met twee piloten en tien passagiers in slecht weer neergestort. Alle inzittenden zijn om het leven ge komen. PARIJS Leerlingen van Franse middelbare scholen houden vandaag een landelijke staking ter ondersteuning van hun eisen, waaronder afschaffing van examens en disciplinaire straffen. Ver wacht wordt dat op tenminste elf scho len in Parjjs en talloze buiten de hoofd stad gehoor zal worden gegeven aan de stakingsoproep, die is uitgegaan van maoïstische en trotskistische actiecoml- té's van middelbare'scholieren. Militante leiders van leerlingen eisen voorts volledige politieke vrijheid op de staatsscholen en het recht om buiten staanders voor lezingen uit te nodigen. Ook willen zij de vrijheid hebben om politike debatten bij te wonen. De door minister van Onderwijs, Edgar Faure, ingevoerde hervormingen worden onvol doende geacht. De leerlingen is ver zocht de lessen te boycotten en dis cussiegroepen te vormen. Sommige co- mité's hebben voor vandaag opgeroepen tot massabijeenkomsten. MEMPHIS Het proces tegen Ja mes Earl Ray, de vermoedelijke moor denaar van ds. Martin Luther King, is uitgesteld tot 3 maart 1969. Preston Battle, de rechter in Memphis (Tennes see) ging hiermee gisteren akkoord op verzoek van Ray's raadsman, Percy Foreman. Tegelijkertijd stemde hij erin toe dat de beklaagde zal worden verdedigd door Foreman in plaats van door Ar thur Hanes, de advocaat die Ray tot nog toe bijstond. CLEVELAND (Ohio) Na bijna t jaar doorgebracht te hebben in commu nistische gevangenissen onder beschul diging van spionage is Andrew Csala (37) maandagavond uit Hongarije in Cleveland aangekomen. „Ik wil nu niet praten over mijn ver blijf in de gevangenis. Er zitten daar nog 14 Amerikanen. Ik wil hun kansen niet bederven. Ik voel me goed en ben erg blij", aldus Csala. Csala, een van de voornaamste inge nieurs op het gebied van elektriciteit van Hongarije, kwam in 1958 met zijn ouders naar Amerika. Hij werd gear resteerd toen hij in november 1966 naar zijn geboorteland terugkeerde „om oude plekjes waar ik opgroeide nog eens te zien" en om een jeugdvriendin te bezoeken. In maart 1967 werd hij be schuldigd van spionage, berecht en ver oordeeld tot zes jaar. Na een intensieve briefcampagne door zijn ouders, de heer en mevrouw Stephen Csala, en een onderzoek door het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, vernam zijn familie in maart van dit jaar dat er geen hoop op clementie bestond. Toen, volkomen onverwacht, hoorde de familie op 18 oktober, dat hij uit de gevangenis was ontslagen. Zijn vader had een eenvoudige ver klaring voor het feit, dat zijn zoon ge vangen gezet werd: „De communisten hadden te veel in hem geïnvesteerd. Zij vormden hem. Zij betaalden zijn opleiding. Nu moesten zij aan hun wraak komen". OEMOEAHIA In een Biafraans frontbericht wordt melding gemaakt van successen aan verscheidene fron ten. Er wordt echter niet gesproken over de sector Onitsja, waar maandag gesproken werd van een nieuw Bia fraans offensief. Volgens het frontbe richt is de strijd in de gebieden Ahoada en Iti Axis hevig. Ook in de sector Aba zouden Biafraanse troepen vorderingen maken. WASHINGTON De pas gekozen desbesprekingen moet opheffen. Alge president Nixon heeft zijn onvoorwaar delijke steun gegeven aan de stappen, die president Johnson heeft genomen om de Viëtnamese kwestie uit het slop te halen. Na zijn onderhoud met president Johnson op het Witte Huis zei Nixon, dat er geen verschil bestaat tussen de politiek die de huidige regering volgt en die welke zijn regering zal nastreven als hij 20 januari het presidentiële ambt van Lyndon Johnson overneemt. Waarschuwing Waarnemers beschouwen deze ver klaring van Nixon als een duidelijke waarschuwing aan het adres van de Zuidviëtnamese president Van Thieu, dat deze zijn boycot van de Parijse vre- meen heerste de overtuiging dat Saigon tot boycot van de besprekin gen was overgegaan in de hoop dat pre sident Nixon meer begrip zou opbren gen voor het Zuidviëtnamese standpunt. Voor deze hoop is na de verklaring van Nixon geen reden meer, zo meent men. Nixon legde grote nadruk op de eens gezindheid in opvatting tussen hem en president Johnson inzake de grote we reldvraagstukken. „Ik verzeker de pre sident en de minister van Buitenlandse Zaken (Dean Rusk), dat zij niet slechts voor deze regering, maar voor de hele natie en voor de volgende regering kun nen Spreken", aldus Nixon na afloop van zijn onderhoud met president John son. President Johnson zei dat over all« mogelijke problemen was gesproken. ADVERTENTIE MIAMI Een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht dat de toekomstige vice-president Spiro Agriew en diens ge zin naar Portorico vervoerde, is maan dagavond tweemaal door de bliksem ge troffen. Het toestel, een Convair 580 turbo prop, moest op het traject van de lucht machtbasis Partick in Florida naar San Juan door een zone van statische elek triciteit vliegen, waar de bliksem in sloeg. De toekomstige vice-president, die de reis met zijn vrouw, vier kinderen en enige vrienden en agenten van de ge heime dienst maakte, werd pas bij de landing in San Juan van het voorval op de hoogte gesteld. Postbus 41Hengelo (O)

De Vallei | 1968 | | pagina 11