Veenendaals dagblad Studenten verzetten zich tegen concessies Buiten Pijpleiding Mij. is voor schade aansprakelijk Door botsing uit het lood geslagen Vuur sloeg van tankauto over op eafé Daf waarschuwt Britse toeleveringsbedrijven „Katholieke Kerk geen democratie" winnen OLGA Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Onrust onder jongeren in Praag stijgt Gevaren voor NAVO-landen zijn vergroot KIJKEN NAAR OLIE IN DE RINGVAAR T REIZEN VOOR TSJECHEN BEPERKT Luchtfilter voor auto's verplicht Jongen stierf aan verdovende middelen Mobil Oil zit zonder aanvoer Nog; geen teken Oostmeep" van 9Novemberhou is stabiel Generaal Lemnitzer: MET KRACHT VERGEEFS IN ZWEDEN REIZEN DIRECT MELDEN Twee Belgen dood door botsing LEVERANTIES VERTRAAGD DOOR WILDE STAKINGEN Kardinaal Felice: en/of het bestede bedrag aan een matras Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. WOENSDAG 13 NOVEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 268 BRUSSEL Als gevolg van de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije zijn de gevaren, die de landen van de Navo in Europa lopen, groter geworden. Het vermogen van de landen van het Pact van Warschau om tot een voorwaartse actie over te gaan is duidelijk toege nomen. Het militaire evenwicht in Mid den-Europa heeft zich ten nadele van het Westen gewijzigd. Generaal Lemnitzer, opperbevelheb ber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, verklaarde .dit gistermiddag voor de vergadering van parlements leden van veertien van de vijftien NAVO-landen, (de Grieken bleven thuis) die hier maandag begon. De openbare vergaderingen zullen samen vallen met de bijeenkomst van de mi nisterraad van de NAVO, die donderdag begint en tot en met zaterdag zal du ren. Generaal Lemnitzer constateerde dat de Sovjet-Unie thans in Midden-Europa de grootste voor onmiddellijk gebruik beschikbare strijdmacht heeft, waar over het Kremlin sedert het einde van de oorlog de beschikking heeft gehad. De Sovjet-Unie heeft, verder naar het westen dan ooit het geval is geweest, een strijdmacht bijeen gebracht. Die is bovendien sterker dan op enig ogenblik «incls 1945. Lemnitzer is van oordeel, dat de diensttijd in elk van de landen van de NAVO achttien maanden zal moeten be dragen. Er is een nieuwe strategie no dig, evenals een grotere militaire in- sparyiing. De Russische Pravda schrijft naar aanleiding van de zitting van 't NAVO- parlement in Brussel, dat nieuwe po gingen worden gèdaan om de begro tingskredieten te verruimen voor de mi litaire behoeften van de landen van de NAVO. Volgens het blad is Washington er reeds in geslaagd, korte tijd voor de bijeenroeping van het NAVO-parlement zijn Europese bondgenoten verhogingen van hun militaire begrotingen op te leg gen, variërend van 2,5 procent tot 15 pet „De strategen van de NAVO willen de gevaarlijke en rampzalige bewape ningswedloop intensiveren en de inter nationale spanning nog meer opvoe ren". TPoen in de vroege lente van dit jaar de Nederlandse bewerking verscheen van Winwood Reade's Nesting Birds" was zij met 't oog op de broedperiode en wat daar mee annex is, actueel. Ik ontving haar echter nu pas in de late herfst, doch het is geen mosterd na de maaltijd, want ge kunt u er thans mee voorbereiden op de voorjaars verschijnselen in de vogelwereld en misschien maak ik deze of gene erdoor attent op een presentje met Sinterklaas. Het werkje is vertaald en op Nederlandse status quo be werkt door G. den Hoed („Broe dende vogels, hun nes ten, eieren en jongen", met kleurenfoto's afbeeldingen van eieren en tekeningen; Mous- sault's Uitgeverij, Amsterdam, 14,50). Men ontloopt bij zulke uit gaven nooit het gevaar, dat ze meer op Britse dan Nederlandse verhoudingen zijn gestoeld. Ook Den Hoed ontkwam daaraan niet; er staan nogal wat plaatjes en beschrijvingen van vogels in, die in ons land ontbreken, doch met wat goede wil kun je dan zeg gen, dat we hen weieens als wintergasten zullen zien of hen bij een trip naar Engeland ontmoeten, ofschoon er ook daar weinig kans zal wezen op de taïga-gaai, de rood- mus of de Provence-grasmus, om maar enkele van die rariteiten te noemen. Voor de bewoning in Ne derland had de bewerker met vrucht de „Vogelgids" van Kist of zelfs het Prisma-vogelboekvan Sluiters kunnen raadplegen. Dan was, om maar iets te zeggen, de middelste bonte specht en de as grauwe kiekendief niet vergeten, alsook de prachtige aanwinst der IJsselmeerpoldersde morinelple- j vier, die we gelukkig alle drie tot onze broedvogels kunnen rekenen, j De algemene inleiding en de mo- deme tekeningen van Gillmor vol- doen beter dan de veelal miskleu- i rige foto's van de beroemde Hos- t king en met de afbeeldingen der eieren zal men, naar mijn mening, zelden de herkomst aan de weet ko- men. 13. nov. '68 A. B. Wigman PRAAG Tsjechoslowaakse studentenleiders zijn gisteren met partijlei der Alexander Dubcek voor overleg bijeengekomen, maar tussen de partijleiding en de jongeren is blijkbaar geen overeenstemming bereikt over wat er zondag mag of moet gebeuren. De studenten willen zondag, op de 29ste verjaardag van de dag dat Hitier de Tsjechoslowaakse universiteiten shloot wegens anti-nazi-betogingen, demonstreren. De anti-Russische demontraties van 28 oktober en 7 november, zijn gister avond door het presidium van de par tij, dat het programma opstelde voor de vergadering van het centrale comité (morgen) scherp veroordeeld. In een verklaring zegt het presidium, dat de monstraties „de normalisering van on ze hoogste belangen, zowel nationaal als internationaal hebben geschaad. De organisatoren van deze acties hebben misbruik gemaakt van het gebrek aan politieke ervaring van de jongeren door anti-Russische uitbarstingen". Het presidium doet een dringend be roep op alle Tsjechoslowaken „in het bijzonder de jongeren, de studenten en de jonge arbeiders zich te onthouden van dergelijke acties in de toekomst". Volgens welingelichte kringen heeft Dubcek de studentenleiders gewaar schuwd,, dat de regering met kracht zal optreden tegen de voorgenomen pro testmars. De jonge Tjeschoslowaken willen ook protesteren tegen verdere concessies door de partijleiding aan de Sovjet-Unie of aan de orthodoxe com munisten, die de door Dubcek ingevoer de hervormingen ongedaan willen ma ken. De spanning in Praag stijgt nu mor gen het centraal comité bijeenkomt. Ook al wordt de Moskou-groep niet sterk ge acht, volgens sommigen zal zij toch aan dringen op het aftreden van Dubcek. Volgens nog onvolledige berichten hebben gisteravond een aantal Praag se studentenleiders op eigen verzoek een onderhoud gehad met Dubcek en vice-premier Husak;zij zouden er bij hen vergeefs op hebben aangedrongen toestemming te verlenen voor een stu dentendemonstratie op zondag. De studenten zeiden de demonstraties te willen zien als 'n herdenking van stu denten, die door nazi's zijn geëxecu teerd en als een betoging tegen „be zetting door buitenlandse legers". Of ficieel heeft de demonstratie geen an ti-Russisch' accent. Husak zou de stu denten hebben gezegd, dat de recen te anti-Russische demonstraties door „contra-revolutionairen" waren geïn spireerd. Husak en premies Cernik zouden volgens de laatste berichten nu de mening zijn toegedaan dat in Tsjecho-Slöwakije nu „contra-revo- STOCKHOLM In Zweden zullen met ingang van 1971 alle nieuwe auto's met benzinemotor moeten zijn uitge rust met een filter op de uitlaat. De Zweedse minister van Verkeer heeft daartoe gisteren bij het parlement een wetsontwerp ingediend. Deskundigen verwachten een vermin dering van de luchtverontreiniging door kooldioxide en koolwaterstof met veer tig procent. Voor oude auto's zal een soortgelijke voorziening moeten worden getroffen. lutionaire elementen" opereren, die vanuit Wenen worden geleid en ge steund door Tsjechoslowaken, die na de invasie naar Oostenrijk zijn uitge weken. Moskou en de landen van 't Warschau pact, die hebben deelgenomen aan de invasie in Tsjecho-Slowakije hebben altijd het standpunt verkondigd, dat de invasie gerechtvaardigd was door de aanwezigheid van contra-revolutio nairen. Dubcek en de andere liberale leiders hebben dit tot voor kort ont kend. Het moreel van de Tsjechoslowaken heeft een der zwaarste klappen gekre gen sinds de invasie van de troepen van het Warschau-pact in augustus, door de aankondiging van de regering dat stren ge beperkingen zullen worden ingevoerd op het reizen naar het buitenland. De vrijheid van reizen naar het buitenland was een der dierbaarste rechten, die de Tsjechoslowaken onder het liberale regime hadden verworven. Maar zoals vele andere hervormingen, die Dubcek sinds januari had doorgevoerd, is na de invasie en bezetting ook hieraan een einde gekomen. ROTTERDAM In zijn ouderlijk huis te Rotterdam is dinsdagochtend de 18-jarige stellingbouwer H. .1. van D. overleden aan een te grote dosis verdovende middelen, die hij zichzelf had ingespoten. Deze trieste gebeurte nis werd twee uur later door de Rot terdamse officier van Justitie, mr. .1. L. Andreae, bekend gemaakt aan het begin van een hasjiesj-proces, dat voor de Rotterdamse rechtbank diende. De jongen had als een van de vijf ver dachten in deze zaak moeten verschij nen. In het huis van de jeugdige Rotter dammer heeft de politie injectiespuiten gevonden en lege buisjes instanadrine, een Italiaans tonicum. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De mogelijkheid wordt niet uitgeslo ten geacht, dat het leven van de jon gen nog gered had kunnen worden als tijdig medische hulp aanwezig zou zijn geweest. Dit viel althans af te leiden uit het relaas van een reclasserings- ambtenaar, die maandagavond met Van D. in contact probeerde te komen in verband met het proces van de vol gende dag. De ambtenaar kreeg de moeder van de jongeman aan de telefoon, die ver telde, dat haar zoon helemaal versuft op bed lag. De man van de reclasse ring heeft toen, volgens zijn eigen ver klaring voor de rechtbank, geadviseerd de huisarts te bellen. De moeder zou dat hebben gedaan, waarbij zij van de vrouw van de arts deze was zelf niet thuis het ad vies kreeg om te blijven waken aan het bed van haar zoon. De volgende morgen kon de moeder haar zoon niet meer bij bewustzijn krij gen. Toen even later de GGD arriveer de, bleek de jongeman te zijn overle den. DEN HAAG Het Hoogheemraadschap Rijnland in Leiden stelt de Nederlandse Pijpleiding Maatschappij N.V. in Den Haag volledig aansprakelijk voor alle schade, die voortvloeit uit het lek, dat is ontstaan in de olieleiding tussen Rotter dam en Amsterdam. Dat zegt ingenieur-directeur ir. H. de Groot van de tech nische dienst van Rijnland. Hij heeft gisteren gezien hoe ruwe olie in het water van de ringvaart van de Haarlemmermeer uit een lek in de leiding naar boven borrelt. De pompen in de leiding zijn stilge zet en de afsluiters zijn gedicht. Hier door ligt de oliestroom tussen Rotter dam en de raffinaderij van Mobil Oil in Amsterdam stil. Op verzoek van het hoogheemraad schap, heeft de gisteren ploegen naar de brug bij^:u*uwe Wetering' ge stuurd. De mannen omringden de olie- Circuit '67, een vereniging die vorig jaar is gestart met het organiseren van dansavonden in ,,de Ruif" aan de Nieuweweg te Veenendaai. gaat met een toneelavond peilen of er voor deze vorm van ontspanning ook bij de oudere generatie belangstelling be staat. In Lievendael te Amerongen bewijzen Friese kunstenaars momenteel dat de kunstuitingen uit het noorden niet voor die uit „Holland" onderdoen. In Veenendaai zal in navolging van andere Nederlandse gemeenten een Spaanse school in het leven worden geroepen om de kinderen van hier verblijvende gastarbeiders niet te zeer te laten vervreemden van het moederland van hun ouders. DEN HAAG Uit een speciaal on derzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken dat vorig jaar alcoholgebruik in het geding was bij 5,9 procent van de verkeersongelukken waarbij mensen werden gewond en bij 11,5 procent van de dodelijke ongeluk ken. Het Nederlandse vrachtschip „Speed" heeft in het kanaal door Sleeswijk-Holstein, tussen de Noordzee en de Oostzee, een aan varing gehad met de Duitse kust vaarder „Mathiessen". In de ha ven van Brunsbüttelkoog hangt het nu zielig scheef te wachten op re paratie. vlek, die zich langzaam uitbreidde en naar het westen dreef, met zeilen. Daarna werd de olie van het water ge zogen en bovendien met chemische mid delen bestreden. Rijnland heeft aan de boeren geadviseerd het water voorlo pig niet te gebruiken voor het drenken van vee of het wassen van artikelen. De directeur van de NPM, dr. K. G. de Groot bestrijdt niet, dat zijn maat schappij de eventuele schade zal dienen te vergoeden. „Uiteraard zijn wij ver zekerd tegen dergelijke calamiteiten en bovendien moet nog worden uitgezocht of van een constructiefout sprake is". Hij is ervan overtuigd dat Mobil Oil voorlopig kan doordraaien op de in houd van reservertanks. De NPM was maandagavond al op de hoogte gesteld van de lekkage. Na dat de olievlek enige tijd was bekeken, concludeerden de deskundigen, dat 'n lek was ontstaan ongeveer een halve meter uit de oever van de Ringvaart. Vermoed wordt, dat het lek anderhalf a twee meter onder de bodem van de Ringvaart zit. Sinds in april de eerste olie door de pijpleiding is geperst, wordt de buis ie dere veertien dagen met behulp van een helikopter gecontroleerd. Kritieke pun ten langs de route worden iedere week gecontroleerd. Bovendien hebben alle landbouwers, die in de buurt van de pijpleiding wo nen van de NPM het verzoek gekregen elke onregelmatigheid te melden aan de plaatselijke politie. De politie geeft iedere melding door aan de centrale meldingspost van de Mobil Oil in Am sterdam. Bechtel Nederland N.V. is van me ning, dat de pijpleiding goed is afgele verd. „Het Nederlands Stoomwezen heeft de buis goedgekeurd. Een garan tiebepaling kennen wij alleen in zover het de capaciteit betreft. Als die klei ner is dan overeengekomen, valt er te klagen", zo zei een woordvoerder. Ir. P. P. Bijlaard, adjunct-di recteur van de Nederlandse Pijpleiding-Maatschappij achter in het bootje), ging gisteren zelf een kijkje nemen bij het lek in de olieleiding onder de Ringvaart bij Nieuwe Wetering. ANTWERPEN Een Nederlandse tankauto is dinsdagmiddag te Kalmt- hout, even over de grens ten zuiden van Bergen op Zoom, in botsing geko men met een kleine Belgische perso nenauto en in brand gevlogen. De chauffeur van de tankauto, A. Habra- ken uit St. Oedenrode, bleef ongedeerd doordat hij uit de cabine van zijn wa gen werd geslingerd. De twee inzitten den van de Belgische auto, beiden uit Antwerpen, waren echter op slag dood. De materiële schade was zeer groot doordat het vuur van de brandende tankauto oversloeg naar een café aan de kant van de weg, dat geheel uit brandde. De Nederlandse tankauto, van een internationaal transportbedrijf te Udenhout, passeerde omstreeks vijf uur Kalmthout op weg naar de Neder landse grens, toen op een kruispunt de Belgische personenauto links de weg opschoot en een botsing ontstond. De Belgische auto werd door de tankwa gen metersver meegesleurd en tegen de gevel van het café gedrukt, waarna brand ontstond. In het café was op dat ogenblik alleen een vrouw aanwezig, die zich bijtijds kon redden. In de nacht van maandag op dins dag is de 55-jarige administrateur H. M. van den Nieuwenhoven uit Heeze om het leven gekomen, nadat hij in zijn woonplaats met zijn bromfiets frontaal in botsing was gekomen met een tegemoetkomende vrachtauto. In Haarlem botste die nacht de 29-jarige bromfietser J. M. G. Ramkema uit Zandvoort met dodelijk gevolg tegen een bus. EINDHOVEN De DAF-fabrieken hebben een ernstige waarschuwing laten ho ren aan de 35 Engelse fabrieken, die de auto-industrie in Eindhoven onderdelen leveren. Als de aanvoer van goederen blijft stagneren door de stakingen, dan wil DAF de orders elders gaan plaatsen. De waarschuwing uit Eindhoven heeft nogal wat bezorgdheid gebracht in de betrokken bedrijven. De vertragingen, die zijn opgetreden in de levering van onderdelen hebben moelijkheden opgeleverd in de produk- tie schrjjft Daf in een brief. Als de le veranties niet geregeld kunnen plaats vinden. zullen de orders naar andere fabrieken gaan. Daf koopt per jaar voor ongeveer twintig miljoen gulden aan onderdelen in Groot-Brittannië. Bij sommige Britse bedrijven, die onderdelen voor Daf maken, is ernsti ge bezorgdheid ontstaan, vooral omdat de Zweedse Volvofabrieken in septem ber al een soortgelijke waarschuwing hebben laten horen. Een fabriek, die onderdelen maakt voor de auto-in dustrie in Engeland, vermoedt dat en kele klanten op het vasteland al elders kopen. Er zijn ook bedrijven, die zich ge krenkt voelen door de waarschuwing van Daf omdat ze de fabriek, ondanks de stakingen, niet in de steek hebben gelaten. Het bedrijf, dat het meest te lijden heeft van wilde stakingen, is Gir ling in Cheshire, waar per dag 12.000 autoremmen worden gemaakt. Ten minste als er niet wordt gestaakt en dat is de afgelopen maanden wel het geval geweest. Gisteren konden bij Girling 250 werknemers niets uitvoeren. De oor zaak was een ruzie tussen twee vak bonden over de vraag wie een kraan mag open draaien, die de toevoer van olie regelt naar een bepaalde machine. "1/ATICAANSTAD Kardinaal Feli ce heeft in een lang hoofdartikel in de Osservatore Romano gewaar schuwd, dat Roomskatholieken, die het gezag van de kerkelijkehiërarchie in twijfel trekken, zich aan ketterij dreigen schuldig te maken. De kardi naal, een van de nauwste medewer kers van de paus, stelde dat de kerk geen democratie is. Hij vroeg alle katholieken om de „eerbied, die een onderdaan moeten hebben voor dege ne die zijn wettige meerdere is". Hij keerde zich tegen de pogingen het ge zag te ontdoen van elk bovennatuur lijk aspect. „Helaas gehoorzamen velen niet meer of zij gehoorzamen althans niet aan het leergezag van de kerk met die geest des geloofs die noodzakelijk is. Democratie in de kerk te willen invoe ren alsof zij een wereldse vereniging is, betekent ingaan tegen het plan van Christus... betekent de deur te openen voor eindeloze ongeregeldheden en in subordinatie". Hij keerde zich met name tegen het streven van priesterstudenten om een deel van het gezag van hun meerderen over te nemen en wees op degenen die voortgaan met eigenzinnige litur gische experimenten. De kardinaal die eens een boek heeft geschreven over Freud, gaf als zijn mening, dat katholieken die het gezag van de kerk aanvallen slachtof fers waren van een Oedipus-complex. Hij schreef: „achter deze houding staat naar mijn mening de opvatting van de Oedipus-vader, het voorwerp van liefde maar ook van diepe haat". Het is bekend dat de paus zelf ook aan een encycliek werkt over het pau selijk gezag gezien 't toenemende ver zet onder de katholieken sinds hij op 29 juli zijn encycliek „Humanae Vi- tae" heeft uitgegeven over de geboor tebeperking. Vernomen wordt dat het hoofdartikel van kardinaal Felice van tevoren door Paus Paulus is goedgekeurd. Alge meen wordt aangenomen dat de paus de 57 jaar oude Italiaanse kardinaal wil benoemen tot zijn volgende staats secretaris, zo meldt Associated Press. HARLINGEN De heer C. van der Schoot, de reder van de raadselachtig verdwenen Nederlandse vrachtvaar der Oostmeep, maakte gisteren de ver onderstelling, dat het schip wellicht in Albanese wateren met motorpech te kampen kreeg en dat het daar wordt vastgehouden. Dit zou er een verklaring voor kun nen zijn dat de gezagvoerder geen ge legenheid heeft gekregen om over de radio mededelingen te doen omtrent dé situatie. De heer Van der Schoot zei dat er geen sprake van is dat zijn schip wa pens zou vervoeren. Intussen is in een groot gebied van de Middellandse Zee een omvangrijke speurtocht op gang gekomen. Sinds 29 oktober is niets meer gehoord of gezien van het in Harlingen thuishorende schip. Van uur tot uur nemen steeds meer koopvaardij- en marineschepen, militai re vliegtuigen en instanties in vele lan den deel aan deze zoekactie. 1" (Van onze weerkundige medewerker) december of januari zou het bij de huidige luchtdrukverde ling stevig vriezen. 'Doordat zich in West-Rusland en Polen nu nog geen sneeuwdek bevindt, blijft scherpe transportkou ons be spaard. De enige vorst, die te ver wachten is, is lichte stralingsvorst J gedurende de nacht. Op dit ogen- J blik is de oostelijke tot zuidooste- J lijke wind nog te krachtig voor een J belangrijke nachtelijke tempera- tuurdaling. Het weer blijft de eerst- komende dagen droog. In 1908 hadden we in deze tijd van het jaar al het tweede wintertje te pakken. Winterswijk kwam toen de achtste november al op 9 graden. De meerdaagse verwachtingen van het KNMI (in cijfers) zijn over de eerste vier weken teleurstellend geweest. Het trefpercentage van de zon en neerslag was nauwelijks vijftig procent, terwijl 85 procent als „normaal" in het vooruitzicht was gesteld. De verwachtingen zijn i eigenlijk niet goed bruikbaar, on- der meer door te grote speling in de percentages en het ontbreken van een regionale specificatie. Morgen: Zon op: 07.58 onder: 16.50 Maan op: onder: 14.48 ADVERTENTIE I)it z(Jn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: A.C. Velder-Sterk, Gibraltarstraat 45"', Amsterdam. L. Talvingh-de Boer, Van Eedenstraat 17, Groningen. GJ. Dame, Spireastraat 9, WezeD. G.H. Bosma, Roerdomplaan 32, Nieuwkoop. K. Sihninghe, Ferd. Bolstraat 21, Meppel. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1