„Circuit "67"draait rollen om met nieuw programma Veenendaalse jeugd verhelpt gebrek aan ontspanning ouderen Veenendaalse bloemist sloeg goed figuur op landelijke Fleuropiade VALLEI? 10550 ïs:.:, 11079 Tentoonstelling werk Friese kunstenaars Binnen twee jaar voor Spaanse kinderen een „T alensy steemschooF Dans- en toneelavonden Politienieuws In „Lievendael" te Amerongen NVVH maakt dagtocht naar Rotterdam Geslaagd Bestuursvorm universiteit onder de loep Cultureel Friesland doet niet onder voor Holland Keursuper open Causerie voor C.P.B. Overberg Ten toonstelling van kanaries in ]\Y V-gebouw Universiteit en public relations MARKTEN In Veenendaal UIT HET ZAKENLEVEN „f/oo#" bezoek voor CISS-1 Fijn WOENSDA© 13 NOVEMBER 1968 VEENENDAAL De heer G. van K. uit Veenendaal werd wegens rug klachten in het Julianaziekenhuis op genomen, nadat hij met zijn fiets in botsing was gekomen met de auto, be stuurd door de heer J. van K. De heer G. van K. reed met zijn echtge note naast hem over het rijwielpad van de Industrielaan. Bij de Zuivel- straat werden zij gesneden door de automobilist. Mevrouw Van K. viel te gen haar man aan, maar liep slechts enkele schaafwondjes op. Mej. A. E. uit De Bilt wilde op de Fluitersstraat een links van haar gelegen inrit inrijden. Zij stoptë rechts van de weg, lette volgens zeggen op het verkeer, en sloeg linksaf. Op dat moment naderde een bromfietsster, mej N. v.d. W. uit Veenendaal, die door de automobiliste niet gezien was. De bromfietsster probeerde nog de auto te ontwijken, maar slaagde er niet in. De brommer en auto werden licht be schadigd. De bestuurster van de brom fiets liep schaafwonden op. Mevrouw M. A. D.-L uit Veenen daal reed met haar auto nogal links door de bocht Mulderslaan-Koninginne- laan. Hierdoor botste zij tegen de auto van de heer C. B. Zij ging links door de bocht, komend uit de Koninginne- laan, omdat zij zoals zij verklaarde daartoe gedwongen was door een op de Mulderslaan geparkeerde auto. Beide bij de aanrijding betrokken wa gens werden beschadigd. 8898RI8BBB8I HBRHRRH! VEENENDAAL De CNS-I kreeg gisteren „hoger" bezoek dan ooit te voren. In de boom op het speelplein landde namelijk een parachutist. Overi gens was de luchtreiziger wat afge dwaald, want hij had terecht moeten komen op een weiland achter de „Keur super", de nieuwe zaak van de heer Van den Berg aan de Boslaan. De para chutist had de sleutel van de nieuwe winkel in zijn zak. Nadat de parachutist de sleutel aan burgemeester P. Bode gegeven had, stapte hij in een gereedstaande auto, om weer terug te gaan naar het vlieg veld Teuge, waar het vliegtuig eerder die middag opgestegen was. De heer Van den Berg had deze originele ope ningsstunt bedacht. Twee para's zou den op een weiland achter de winkel landen, waarna zijn nieuwe zaak ge opend zou worden. De landing werd 'n mislukking, maar misschien juist daar door sensationeel. De ene valscherm springer kwam voorbij de Middellaan terecht op het pad, dat eigendom is van de heer De Rooi, de ander kwam als gemeld in een boom op het school plein. De vroegere slagerij van de heer Van den Berg is niet alleen vrijwel op nieuw opgebouwd, hij heeft ook een ge daanteverwisseling ondergaan. Behalve alle mogelijke soorten vlees, kan men nu ook alle kruidenierswaren, groenten en fruit en zelfs wijnen in de nieuwe winkel kopen. Kortom er is een echte supermarkt ontstaan, die in dat deel van Veenendaal zeker in een behoefte voorziet. VEENENDAAL Zaterdagavond start „Circuit '67* met het nieuwe pro gramma voor het komende winterseizoen. Met deze start heeft de werkgroep haar terrein uitgebreid men organiseert niet alleen meer dansavonden voor de jeugd, maar men heeft met de samenstelling van het nieuwe programma ook aan de ouderen gedacht. V olgende week zaterdag, 23 november, organi seert „Circuit '67" namelijk een toneelavond. Hiermee heeft de werkgroep de rollen eens omgedraaid: de ouderen zorgen niet voor de jeugd, maar de jeugd voor de ouderen. „Wij organiseren nu al ongeveer twee jaar elke zaterdagavond een dansavond voor de jeugd in „de Ruif" aan de Nieuweweg. Dan kan de jeugd ten minste ergens naar toe in het weekend, maar voor de ouderen is er in Veenen daal nog steeds niets te beleven. Daar gaan we nu ook wat aan doen", vertelt een van de oprichters van de werk groep „Circuit '67", Roel Quint. Zaterdagavond 23 november speelt de toneelvereniging „Nieuw Leven" uit Krommenie de frauduleuze comedie „Salto Mortale" van Dimitri Frenkel Frank. Deze toneelavond wordt gehou den in ,,'t Trefpunt" aan de Kerkewijk. De toneelvereniging „Nieuw Leven" is •en van de beste amateur-toneelgroe pen van Nederland. Met stukken als „Od hoop van zegen", „De Muizeval" en „Blaffen tegen de maan" oogstte men al veel succes. „Salto Mortale" is een modern stuk. Het behoort echter niet tot het experimentele toneel. De changementen gebeuren bij open doek en er wordt veel gewerkt met licht effecten. Het is een comedie met een ondertoon van ernst. Voor „Circuit '67" is de toneelavond een experiment. Als er genoeg belang stelling blijkt te zijn, zal men in de toe komst meer van deze avonden organi seren. „We hopen dat ,,'t Trefpunt" te klein wordt en dat we naar „Eltheto" moeten verhuizen", aldus Roel Quint. Ten bate van het Veenendaalse jeugd werk houdt men in de pauze van de to neelavond een verloting. „Circuit '67" werd vorig jaar april opgericht. De werkgroep stelde zich tot doel dansavonden te gaan organiseren voor de Veenendaalse jeugd, ongeacht geloofs- of principiële overtuigingen. Het bestuur bestond uit vier personen en werd bijgestaan door een enthou siaste medewerkers. Vanaf de eerste dansavond heeft men enorm veel succes gehad. Herhaaldelijk moesten mensen in „De Ruif" worden geweigerd, omdat er eenvoudig geen plaats meer was. Wegens financiële moeilijkheden en- gebrek aan geschikte krachten moest de werkgroep voor het einde van het seizoen vorig jaar haar activiteiten sta ken. Nu heeft men een vrijwel geheel nieuw bestuur samengesteld, dat er als volgt uitziet: voorzitter is de heer W. Schoor, vice-voorzitter is Roel Quint, secretaris is de heer H. Korenromp, penningmeester Eric Jacobse en verder zijn er de bestuursleden Frits Lap, Ge rard Brinkman en Ab Koning. Men heeft het bestuur in tweeën ge deeld; de ene helft organiseert de ene week de dansavond, de andere helft doet dit de andere week. Het bestuur heeft altijd voor een vrijwel perfecte organisatie gezorgd. Dit blijkt wel uit het feit dat de werkgroep nog steeds bestaat. Hoeveel werkgroepjes van en thousiaste jongelui zijn al niet verdwe nen na de eerste tegenslag? Toch heeft men de organisatie nog beter gemaakt dan hij al was. Men laat in het nieuwe seizoen beslist niet meer dan 150 personen per avond in „De Ruif" binnen om te voorkomen dat de zaal te vol raakt. Hierbij hebben le den altijd voorrang. Men kan lid wor den tegen betaling van een gulden en het inleveren van twee pasfoto's. Men moet bovendien zestien jaar of ouder zijn. Zaterdagavond as. is de eerste dans avond georganiseerd. De beatgroep „Jet set" ui tNijmegen speelt dan in „De Ruif". Deze groep maakte vorig jaar al een succesvol optreden in Veenendaal. De avond begint om acht uur en duurt tot elf uur. Zowel de organisatie van de toneel avond als die van de dansavond had het bestuur in een maand ron. „Dat komt onder andere door de ervaring", meent Roel Quint. Het is het bestuur van „Circuit '67" echter ook altijd al voor de wind gegaan. De jeugd heeft nöoit moeilijkheden gemaakt in „De Ruif". Over deze zaal zijn ook nooit de geruchten gegaan die destijds bijvoor- beeld over NV 't Dingetje de ronde de den. „Ach. we gegen de jeugd een be paalde vrijheid. Je moet ze tegemoet komen. En voor ons is het een enorme stimulans als we de medewerking van het publiek hebben. De jeugd moet we ten dat het bestuur achter ze staat, maar het bestuur moet ook weten dat ze de jeugd hebben", zegt de vice-voor- zitter. „Circuit '67" heeft de jeugd mee. Daar» mwerken ze ook minstens twee van fijne ontspanningsavonden. Op het ogenblik is men overigens nog meer vrije uurtjes kwijt omdat men bezig is de entourage van „De Ruif" nog gezel liger te maken dan hij al is. Heden, woensdag VEENENDAAL Clubgebouw Zaterdagvliegers (Klaas Katerstraat)Postduiventen toonstel ling. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Vreemde neigingen". Morgen, donderdag VEENENDAAL Postkantoor, 9-12 uur: Stand kinderze gel verkoop geopend. Garage De Haas, 19.30-22.00 uur: Auto test i.s.m. Verbond voor Veilig Verkeer en politie. Korenbeurs, 19.30 uur: Bijeenkomst CPB. Eierhal. 19.30-22.00 uur: Tentoonstelling VKPV. Clubgebouw Zaterdagvliegers: Postdui- vententoonstelling. RENSWOUDE Gemeentehuis, 20.00 uur: Raadsvergade ring. OVERBERG Lagere School, 19.30 uur: Bijeenkomst CPB. LEERS UM 't Centrum, 19.30 uur: Raadsvergadering. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal. 19.30 uur: „Irma la Douce". TENTOONSTELLINGEN Streekmuseum Rhenen. t/m 16 novem ber: Sculptures van Gerrit Langedijk. Geopend van 11.00-12.30 en 14.00-17.00 uur. Lievendael Amerongen. t'm 16 novem ber: „Kunstenaars uit Friesland". Ge opend van 9.30-12.00 en 14.00-17.00 uur. u dan even a.u.b. dan brengen wij hem nog Alleen voor Veenendaal 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur OVERBERG Donderdagavond 14 november belegt de afdeling Overberg van de C.P.B. weer een vergadering in de lagere school aan de Haarweg. Als spreker is uitgenodigd het hoofd van de b.l.o. school te Veenendaal, de heer Bul- sink die het een en ander zal vertellen over zijn werk met het gehandicapte kind. VEENENDAAL Volgende week dinsdag 19 november maakt de Neder landse Vereniging Van Huisvrouwen, af deling Veenendaal een dagtocht naar Rotterdam, 's Morgens bezoekt men het bouwcentrum, waar voor de huisvrou wen veel te zien is op het gebied van keukens, vloerbedekking en inrichting. Na het bezoek aan het bouwcentrum gaat men naar de Lijnbaan, waar men van 12.0014.00 uur kan lunchen en winkelen. Vervolgens maakt men een ritje met de Metro. Tenslotte brengt men nog een bezoek aan de tinnegieterij in het „Zakkendragershuisje" te Delfsha- ven. Men krijgt daar behalve de beoefe ning van het oude ambacht tinnegieten een grote verzameling bronzen gietvor men en antiek te zien. VEENENDAAL Bij de laatstgehou den examens voor machineschrijven en stenografie slaagden de volgende kandi daten, die bij studiecentrum „Magnolia" hun opleiding ontvingen: E. C. Angelino; W. E. H. van Barne- veld; J. C. van Beek; C. van den Born; A. Bosman; M. H. Bosman; J. Bronse- ma; H. van Dolder; A. C. Dullaart; W. van Espelo; J. de Feyter; G. van Har ten; K. Bos; G. W. J. Groot Enzerink; R. J. Kraay; J. C. W. van der Kuy; R. W. Oron; S. A. Pol; L. C. van Rinssum; H. van Schuijlenborgh; M. C. van Rins sum; A. M. J. A. Rogge; T. C. Veen; I. E. B. van Wieringhen Borski; A. Schoon- derbeek; W. M. vander Zande; W. Ploeg. AMERONGEN Door de samenwerking van de tentoonstellings diensten van de Stichtse Culturele Raad en de Culturele Raad voor Friesland is een interessante expositie tot stand gekomen, die tot en met 17 november in Lievendaelte Amerongen is te zien. De expositie be vat het werk van acht Friese kunstenaars. De werken bestaan uit wand kleden, gouaches, etsen, aquatinten, aluminium-, bronzen- en houtplas tieken en olieverfschilderijen. Op de voorgrond het aluminiumplas- tiek Lancering" van David van Kampen. Op de achtergrond de gou ache Compositievan Beb Mulder. „Uitdaging"een Pier Piersma. houtplastiek van VEENENDAAL Vrydag en zater dag, 22 en 23 november wordt in het NVV-gebouw aan de Tuinstraat weer de jaarlijkse kanarie-tentoonstelling gehou den van de kanariefokvereniging „De Geldersche Vallei". Dinsdag 19 november begint men 's avonds met de opbouw van de ten toonstelling. Woensdag 20 en donderdag 21 november wordt de keuring gehouden. Keurmeesters zijn de heer Chr. Dorsch uit Amsterdam en de heer J. Blankestijn uit Veenendaal. Op de tentoonstelling zullen 350 kleur- kanaries te zien zijn, met de nieuwste kleuren zoals pastel, opaal en brons- ivoor. (van onze correspondent UTRECHT Ter gelegenheid van de indiensttreding van dhr. A. v.d. Meijden als public relations functionaris bij de Rijksuniversiteit te Utrecht hebben de curatoren van de Rijksuniversiteit ge meend om op 19 nov. een introductie bijeenkomst te moeten geven, waarbij een gesprek zal worden gearrangeerd tussen leidinggevende functionarissen van de universiteit en de pers. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer J. de Vos, stafdocent aan de School voor Journalistiek een inleiding houden over: Pers en Universiteit. (van onze correspondent) UTRECHT By de Ryksuniversiteit te Utrecht is een nieuwe commissie ge vormd die tot taak krygt de bestuurs vorm aan de Utrechtse universiteit na der te bezien en eventueel verder te ontwikkelen. In deze commissie werden de volgende personen aangesteld: namens de senaat prof. mr. J. J. M. van der Ven, secretaris van de academische senaat; prof. dr. W. C. van Unnik, prorector; prof. dr. J. Th. G. Overbeek, hoogleraar in de fy sische scheikunde; namens curatoren: mr. J. H. des Tombe, curator voor stu dentenaangelegenheden; dr. H. Scham- hardt, secretaris van de universiteit; dr. E. J. W. Verwey, curator in het bijzonder voor de B-faculteiten; namens het we tenschappelijk personeel: drs. A. C. de Roon; drs. A. van Zoest en mr. D. H. W. Teunis; namens het niet-wetenschappe lijk personeel: de heren A. Corbijn van Willenswaard, D. den Daas en H. J. J. Pruis; namens de Utrechtse Studenten Faculteiten: de heren W. de Graaf, D. Pomp en K. de Bouter. UTRECHT Een bloeir.enshow van uitzonderlijke klasse. Zo mag de tweede Fleuropiade. die gisteren in de grote foyer van het Utrechtse Tivoli door Fleurop/Interflora werd georganiseerd wel worden betiteld. Evenals op de sportie\e Olympische Spelen was hier de strijd fel, de kwaliteit van de deel nemers van grote 'klasse en het ge maakte werk bijzonder mooi. Van 's morgens tien uur tot 's mid dags half vier zijn 54 bloemensierkun- stenaars aan het werk geweest. Na het verstrijken van de werktijd kwamen drie jury's in het geweer om de fraai ste creaties aan te wijzen. Het is een moeilijke taak geworden, juist door de hoge kwaliteit, die zelfs de verwachtin gen van het bestuur van de organise rende organisatie verre overtrof. Aan deze Fleuropiade, die eens in de vier jaar, dus in het Olympische jaar wordt gehouden zijn een dertiental re gionale voorwedstrijden voorafgegaan. Bij deze voorwedstrijden werd het kaf van het koren gescheiden en op de fi nale in Utrecht waren het de winnaars in de drie categorieën, die met elkaar de strijd aanbonden. In groep C waar de deelnemers een fantasiestuk, waarin een bepaald land of volk moest worden uitgebeeld, werd de heer D. den Daas uit Zaandam win naar. Met zijn creatie over Israël ver wierf hij tevens de prijs voor de meest originele inzending. In deze afdeling kwam ook de Vee- nendaler E. P. van Ginkel uit. De heer Van Ginkel had een werkstuk gecre- eerd getiteld: „De rijkdom van Indone sië", een prachtig geheel waarin het schone Indonesië tot uitdrukking kwam. In groep B werd mevr. Y. Bertels- Batenburg winnares met haar creatie over de Olympische Winterspelen, ter wijl in de A-groep het fantasiestuk van de heer P. Sluis uit Utrecht het hoogst werd gewaardeerd. Opvallend was overigens dat de jeugd onder de finalisten de overhand had, iets dat de grote vooruitgang in het bloemschikken nog eens extra accen tueert. De uitslagen van deze Fleuropiade '68 was: Groep C: 1. W. den Daas (Zaandam) tevens de prijs voor de origineelste creatie in deze groep; 2. J. B. Wiertse- ma (Gouda); 3. B. Ester (Zwolle). Groep B: 1. mevr. Y. Bertels-Baten- burg (Boxtel); 2. mej. N. Spee (Utrecht); 3. E. R. Gielen (Arnhem); De Veenendaalse deelnemer aan de Fleuropiade te Utrecht, de heer Van Ginkel met zijn werkstuk indonesië. origineelste inzending: A. Ketelaar (An keveen). Groep A: 1. P. Sluis (Utrecht); 2. mej. H. Oud (Haarlem); 3. mej. M. Oltshoorn (Monster) tevens origineelste inzending -van de studieclub voor bloemsierkunst; Speciale prijs van de vakscholen en de meestercursus: mej. E. Horsman (Ulestraten). VEENENDAAL Eiermarkt. Aanvoer ca. 50.000 stuks. Prijzen: kippeëieren f 15,50f 16,50; henneëieren f 11,00 f 14,00, alles per 100 stuks.. Handel vlug. VEENENDAAL Binnen twee jaar heelt Veenendaal er een onderwijs- type bij. Zodra er namelijk voldoende leerlingen zijn wordt er in Veenendaal gestart met een school voor Spaanse kinderen. Dit wordt een „part-time-school" waarschijnlijk alleen voor de zaterdagmorgen, om de hier wonende kinderen van Spaanse gastarbeiders niet te laten vervreemden van de Spaanse gewoon ten en taal. Dergelijke scholen, die „Talensysteemschoor genoemd worden, draaien al in Utrecht, Enschede en sinds afgelopen zaterdag ook in Ulft. De kinderen krijgen op de Talensys- teemschool les in de vakken Spaans, aardrijkskunde van Spanje, en folklore van hun vaderland. De noodzaak van dit onderwijs is gebleken uit de onbe kendheid van.de Spaanse kinderen met hun „eigen" vaderland. De Spaanse kinderen gaan naar een Nederlandse school, waardoor zij het Nederlands be ter leren spreken en schrijven dan hun „moedertaal". Het komt voor, dat de kinderen hun Spaans sprekende ouders in het Nederlands antwoorden. Om de Spaanse kinderen toch bekend te maken met de cultuur van hun va derland, probeert de Spaanse ambassa de zoveel mogelijk kinderen dit onder wijs te laten volgen. De grote man ach ter het werk onder de Spaanse gastar beiders, en de stuwende kracht bij het oprichten van deze scholen is pater W. Boetzkes uit Oosterbeek. Pater Boetz- kes is aalmoezenier van de Spanjaar den in Nederland. „Zodra er vijfentwintig leerlingen zijn voor de school in Veenendaal, gaan we beginnen. Wanneer dat zal zijn kan ik nu natuurlijk nog niet zeggen, maar ik verwacht dat het vrij spoedig zover zal komen. Als het zover is, dan zullen we het als dat in de andere plaatsen het geval is de beschikking vragen over enkele schoollokalen. De Spaanse ambassade zorgt voor boeken, het sala ris van de leraar en eventueel voor vervoer. Als het een streekschool moet worden, zoals in Ulft het geval is, dan worden de kinderen met busjes van huis gehaald", aldus pater Boetzkes. De beste bijdragen zijn geleverd door de 29-jarige David van Kampen. Zijn vier plastieken zijn stuk voor stuk boeiende objecten, die een ge heel eigen sfeer scheppen. Het is plezierig om naar zijn werk te kij ken. Hij heeft zijn boeiende vormen titels gegeven, die de fantasie aan het werk zetten. Als men bijvoorbeeld naar het bronzen plastiek „Kruipend" kijkt, krijgt men niet de indruk naar een „groot kunstwerk" te kijken. „Krui pend" is meer een* soort griezelige spin, die men nieuwsgierig bekijkt om zijn unicum. Er ontstaat een vorm van relatie tussen het plas tiek en de tentoonstellingsbezoeker. Door de naam „Kruipend" bekijkt men het beeld als een spin. In wer kelijkheid wordt men bewust of on bewust geboeid door de prachtige vormen van het plastiek en komt men in contact met de kunstwaar de hiervan. „Dood vliegtuig", „Sluipmoord" en „Lancering" (respectievelijk alu- minium-brons, brons en aluminium) boeien op dezelfde wijze. De slechtste bijdragen zijn gele verd door Pier Piersma, die met een zestal weinig zeggende houtplastie ken komt. Zijn vormen zijn of over dreven of te bescheiden. „De wer kers" bijvoorbeeld zijn twee stijve vormen van hout, die men behalve in een expositieruimte ook in een souvenirswinkeltje zou kunnen aan treffen. Hetzelfde geldt voor „Uitda ging", alleen zou de eigenaar van 't winkeltje dan niet te bekrompen in z'n opvattingen moeten zijn. omdat het beeldje als enige „waarde" por nografie zou kunnen hebben. Als een kunstenaar alleen maar uitdaging in zijn werk kan leggen door het uit beelden van een vrouw, die met haar vormen staat te pronken, dan is men gauw op zijn werk uitgekeken. Mad ja van Dam leverde voor de expositie zes mooie wandkleden. Voor al „Alsof ik in een lied zit" is een grappig wandkleed, met een vrolijk mannetje. Op heel eenvoudige wij ze heeft zij dit figuurtje een spre kend karakter gegeven. Even spre kend, maar minder vrolijk is de rui ge afwerking van „Viëtnam", waar dreiging vanuit gaat. Niet nieuw, maar wel fijn om naar te kijken zijn de aquatinten van Jan Stroosma. Hij beheerst de techniek volkomen en heeft in zijn moeras- en kosmosscènes een prach tige combinatie gevonden van even wicht en spanning. Ben Mulder werkt met goede kleu ren, maar besteedt weinig aandacht aan zijn vormen. Zijn beste bijdra gen zijn de gouache composities. In de sombere landschap-etsen van An ne Huitema ligt een zuivere dorps sfeer. Huitema werkt met bijna kin derlijk eenvoudige, maar erg mooie vormen. Het werk van Sjoerd de Vries staat op hoog niveau. Hij heeft een zeer goede techniek en brengt een sprekend samenspel tussen vorm en kleur. Zijn mooiste schilderij is „Twee vrouwen in de tuin". De expositie van Friese kunst- naars brengt over het algemeen goed, eigentijds werk. Na het zien van de tentoonstelling is het wel dui delijk, dat men in het aparische Friesland op cultureel gebied niets voor de rest van Nederland onder doet. Bij aankoop van werken tussen f 30,- en f 3000,- is de rijkssubsidie regeling van toepassing. Er wordt 25 pet subsidie verleend tot een ma- ximim van f 250,- per aankoop. R. v. R.

De Vallei | 1968 | | pagina 3