Urgente zaken worden slepende gehouden „Minister kan S.E.K. als CONGRES BIJ EEUWFEEST HOGERE KRIJGSSCHOOL Kamer mild in kwestie van ombudsman kort g< Van Nelle won eding van prijsbreker Frits van der Poel niet tot lunch toegelaten voor alle kinderen! Nationale ruilbeurs van wetenschappelijke en technische kennis PIJNLIJKE SITU A TIE BIJ WERKBEZOEK VOEDING TISSOT Felle verwijten van NW-voorzitter aan werkgevers en regering: Franse politie vat twee Nederlandse chauffeurs Minister maakte drs. Den Uyl niet wijzer Edenaar krijgt vijf jaar voor doden van vrouw7 Ned. jachtwerf krijgt order uit Amerika OVERALL IN WASMACHINE ONTPLOFTE Senaat akkoord met meer geld voor ontwikkelings associatie ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN. Kamer telt nu 14 fracties Ouderdom kaas aanduiden met kleur mag Sinterklaas in moeilijkheden door brand Een horloge a la mode OP ZACHT PITJE HOGERE BIJDRAGE AAK DE NAVO MEEVERKOCHT BROODJE PIKKEN" Huron van postbus wordt straks wellicht gratis Liga, de veelzijdige voeding, bevat wat ze nocJig hebben. Mineralen o.a. calcium en fos for voor een stevig beendergestel, een sterk gebit. A-vitamines voor de groei, hoogwaar dige eiwitten en een reeks andere nutriënten. Voor baby, kleuter en schoolgaande Jeugd. ACHTERSTAND 4 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 AMSTERDAM Voorzitter A. H. Kloos van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen heeft gisteren felle verwijten gericht tot de werkgevers en de regering. De eersten kregen te horen: „Als het verzet tegen nieuwe vermogens- en machtsverhoudingen aanhoudt, zullen wij buiten de bestaande overlegorga nen de maatschappelijke veranderingen tot stand moeten brengen: door direc ts onderhandelingen en met gebruik making van de contractsvrijheid en het stakingsrecht. „Wij weigeren de over legorganen te misbruiken om urgente zaken slepende te houden". De regering kreeg een soortgelijk verwijt inzake het gebruik van de So ciaal-Economische Raad. „De SER wordt overstroomd met adviesaanvra gen. Men krijgt wel eens de indruk, dat de minister, die een poosje van moeilijke problemen bevrijd wil zijn, de SER als ijskast kan laten fungeren. Soms duurt het drie tot vier jaar voor dat een advies wordt gebracht." De heer Kloos zei dit gisteren in Am sterdam op een vergadering van de (bij het NW aangesloten) bond Mercu- rius, de organisatie waarvan hijzelf ook lid is. Hij stelde zich in feite ach ter zijn collega P. J. J. Mertens van het NKV, die eerder al had gedreigd de overlegorganen te verlaten, als de werkgevers geen inhoud willen geven aan hun wensen: vermogensaanwasde- ling en meer inspraak van werknemers en vakbeweging binnen de ondernemin- ge. De heer Kloos liet duidelijk merken, dat vermindering van de ongelijke ver mogensverdeling en de democratisering van het bedrijfsleven bovenaan de agenda van de vakbeweging staan. ADVERTENTIE Dit is één van die snoe zige modellen die Tissot tot het merk maken voor de chique vrouw. Voor de vrouw, die heel veel jaren plezier van haar horloge wil hebben. Goud 218.-; doublé f 116.- PARIJS Twee Nederlandse vracht wagenchauffeurs. F. A. (29) uit Deur- ne en D. M. (31) uit Eindhoven, zijn door de politie van de Noordfranse stad Atrecht gearresteerd en opgeslo ten in de gevangenis van Fresnes bij Rijssel. Zij worden beschuldigd van diefstal en van het rijden onder invloed van sterke drank in hun trekkers met oplegger. Ze werden op de diefstal betrapt door de barkeeper P. Arnoux uit Atrecht, toéh zij probeerden de mistlampen van diens wagen te slopen. Arnoux riep een collega te hulp, die de politie waar schuwde. „We hopen op de medewerking van de werkgevers bij de oplossing, maar re kenen daar niet al te zeer op", zei hij, afgaande op de jongste uitspraken van een hunner voormannen. Wat het werk van de SER betreft: Een onderwerp als de verdergaande verkorting van de werktijd hoort daar niet thuis, meent de heer Kloos. „Dat is een zaak van het bedrijfsleven, die in directe onderhandelingen moet wor den opgelost. Het kabinet denkt daar mee de arbeidstijdverkorting op een zacht pitje te kunnen zetten. Het NW zal zich daar fel tegen verzetten." Hij toonde zich overigens ook een fel tegenstander van de loonwet, die het kabinet op stapel heeft staan. Het zou hem niet verwonderen wanneer het parlement „na de voorjaarsblunder van de regering in de loonpolitiek" de plannen zou afwijzen. „Wij wijzen een loonbeheersing van de hand. die de overheid tot automa tische bondgenoot van de werkgevers maakt", zei de voorzitter van het NW. ..Wij erkennen het recht om wan neer de zaak werkelijk scheef is ge gaan bij te sturen. Maar controle voor af op de contracten en onverbindend- verklaring van individuele c.a.o.'s wij zen wij van de hand." Ter verduidelijking van deze opstel ling: „De vakbeweging is zich anders aan het opstellen. Zij wil niet langer in de ogen van leden en ongeorganiseer den tot het allesbetuttelende Den Haag worden gerekend. De herstelperiode van onze economie ligt achter ons. In Europa groeien de economische machtsconcentraties, waarop de Euro- DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) met een zwijgende mi nister Luns (Buitenlandse Zaken) naast zich heeft gisteren in de Tweede Kamer de socialistische fractie leider drs. Den Uyl niet wijzer willen maken over een eventuele hogere bij drage van Nederland aan de Navo. De heer Den Uyl had uit de mond van de minister zelf willen horen of het kabinet inderdaad heeft besloten de defensie-uitgaven in de lopende kabi netsperiode met 250 miljoen gulden te verhogen. „Dat is niet juist", zei mi nister Den Toom. „Het kabinet heeft dat besloten". Hij liet in het midden of de ministerraad over een bedrag in de ze orde van grootte had gepraat. Wel zei de minister dat de regering ter voorbereiding van de Navo-con- ferentie die donderdag, vrijdag en za terdag in Brussel wordt gehouden een uitgebreide studie had gemaakt van de Nederlandse verplichtingen aan het bondgenootschap en over de achter stand die ons land daarin heeft. Het ka binet heeft ook bekeken hoe die achter stand kan worden ingelopen. De regering is echter niet bereid om, zoals zij al eerder liet weten, voor de conferentie opening van zaken te ge ven. Pas na „Brussel" zal zij haar be slissingen schriftelijk vermoedelijk al maandagavond aan de Kamer mee delen. Minister Den Toom zei ook: zolang wij geen totaal overzicht van de noodzake lijke aanvullingen hebben kunnen wij niet aangeven hoe onze keus zal zijn. In tegenstelling tot wat de heer Den Uyl had geconcludeerd meende de mi nister dat de besluitvorming van de re gering geheel in overeenstemming was met de normale gedragsregels. De socialistische fractieleider gaf zich nog niet gewonnen. Hij vroeg de minister onder meer wat onder een achterstand moest worden verstaan. Als de regering dan geen definitief be sluit heeft genomen dan kan dat inhou den dat zij wel een voorlopige beslis sing nam. Drs. Den Uyl noemde de onderhan delingspositie van Nederland op deze manier niet sterk. Zij draagt niet bij tot het vertrouwen dat de regering in Brussel vrij staat, zei hij. Maar minis ter Den Toom ontkende dat de ministers Luns, Witteveen en hij met gebonden handen naar België zouden gaan. De hogere krijgsschool in Den Haag bestaat dit jaar precies een eeuw. Ter gelegenheid daarvan zal 19 en 20 no vember in het Haagse Congresgebouw een jubileumcongres worden gehouden met als motto „Afschrikking en Ont spanning". Het congres bedoelt een bij drage te leveren aan de studie over de toepassing van politieke, militaire, so ciale. economische en,ook psychologi sche middelen in conflictsituaties. Daar bij wordt uiteraard bijzondere aan dacht geschonken aan vraagstukken om de bondgenootschappen van weste lijke landen. De hogere krijgsschool werd in 1868 in Haarlem opgericht als een voorlopi ge opleiding van stafofficieren en kort na de oprichting naar Breda verplaatst. Het instituut werd in 1878 gereorgani seerd. waarbij een splitsing van de op leiding plaats had en een der afdelin gen naar Den Haag- verhuisde. De huidige naam werd in 1890 door de Militaire Onderwijswet ingevoerd. De school is in verschillende Haagse gebouwen gehliisvest geweest. Pas in 1951 ging de school naar de Frederik- kazerne. Aan de hogere krijgsschool worden krijgskundige studies verricht en lessen gegeven in hogere militaire bedrijfsleer. Het congres in Den Haag zal worden geopend met een toespraak door prins Bernhard, die het congres zal bijwo nen, en een welkomstwoord van briga de-generaal H. A. Thoonsen, de huidige directeur van de krijgsschool. Over de problemen van de westelijke samenwerking spreekt prof., dr. E. H. van der Beugel. -De Franse generaal A. Beaufre spreekt over moderne stra tegie en een Engelse geleerde over 't evenwicht der nucleaire wapens. Op het congres wordt voorts o.m. ook nog het woord gevoerd door de Groningse pro fessor Rolling over de polemologische aspecten van de afschrikkingsgedachte. pese vakbeweging een Europees ant woord wil geven." De heer Kloos zei verder dat het NW werkend aan een nieuwe inter ne structuur niets voelt voor de op richting van aparte vakbonden voor middengroepen of hoger personeel, zo als prof. W. Albeda onlangs adviseer de. Dat zou de solidariteit in gevaar brengen, zo meende de voorzitter. De heer C. Z. de Vries, voorzitter van Mercurius, toonde zich in zijn ope ningsrede ongerust over de verkoop van grote winkelbedrijven in ons land, zoals die van Galeries Modernes en Ne derland-Kattenburg, aan resp. De Bij enkorf en Kreymborg. „Verkoop van deze ondernemingen betekende voor de werknemers dat zij in feite werden meeverkocht met de gebouwen en de inventaris, zonder raadpleging van de vakbonden." Niet minder verontrustend vond hij een ontwikkeling in het personeelsbe leid van accountantsbureaus: Een as sistent-accountant kan pas van baan veranderen als de oude en de nieuwe werkgever het eens zijn geworden over salaris en de andere arbeidsvoor waarden. de persoon en de vaktechni sche kwaliteiten van de sollicitant, zo blijkt uit een richtlijn van het Neder lands Instituut van Registeraccoun tants. „Indringend en onsmakelijk", zo oordeelde de heer De Vries. ARNHEM De rechtbank in Arn hem heeft de veertigjarige Edenaar J. V. gisteren veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek en ter beschik kingstelling van de regering. De man had 23 december vorig jaar zijn vrouw dodelijk verwond. De officier van Jus titie had acht jaar met aftrek en ter beschikkingstelling geëist. DEN HAAG Minister Beernink en zijn ombudsman zijn gisteren door de Kamer met zachtheid behandeld. Van de verontwaardiging over de geheim houding van het regeringsstandpunt, die vorige week in de commissievergade ring was opgelaaid, was nauwelijks meer iets overgebleven. De minister had aangekondigd dat hij de Kamer binnenkort zalinlichten en daarmee nam zij genoegen. De liberaal mr. Toxopeus, die als voorzitter van de Kamercommissie voor binnenlandse za ken vorige week in een motie eiste, dat de regering haar visie op de ombuds man zou geven, bleek met deze toezeg ging helemaal tevreden te zijn. Hij trok zijn motie dus in. In pais en vree, maar dan wel los van welk regeringsstandpunt dan ook, gaven mej. mr. Goudsmit van D'66 en mr. Toxopeus hun inzichten over de ombudsman alvast prijs. Zij bleken het volstrekt met elkaar eens te zijn. Hun voorkeur gaat uit naar de Deense soort: een ombudsman die wordt aangesteld door en verslag uitbrengt aan het par lement, maar voor hetoverige zelfstan dig werkt. GORINCHEM Dr jachtwerf van De Groot in Sleeuwijk bij Gorinchem heeft voor twee miljoen gulden van een Amerikaans bedrijf opdracht gekregen voor de bouw van 58 stalen casco's voor motorjachten. Het is de eerste keer dat uit Amerika een dergelijke grote op dracht in Europa wordt geplaatst. De casco's in lengte variërend van twaalf tot zeventien meter zijn be stemd voor de Bradford Yacht Corpo ration in Fort Lauderdale (Florida). Het bedrijf gag een half jaar geleden een proefopdracht voor twee casco's aan de Nederlandse werf. De motoren zullen van Amerika uit naar Gorinchem worden gestuurd en daar worden ingebouwd. De casco's zullen per vrachtschip naar de Verenig de Staten worden getransporteerd. Het is de tweede grote Amerikaanse opdracht voor een Nederlandse jacht werf in korte tijd. Bij de werf Van Lent in De Kaag werd vorige maand een compleet jacht van drie miljoen gulden besteld. ROTTERDAM De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, heeft de „prijsbreker" J. P. van Tiggelen. onder meer „uitvinder" van „witte" jenever, verboden om Su- pra-koffie van Van Nelle tegen een an dere dan de vaste prijs te verkopen. De ze beslissing viel gisteren door de uit spraak in het korte geding tussen de koffie-fabrikant en de zakenman J. P. v. Tiggelen, eigenaar van een reeks drank- en levensmiddelenbedrijven in de randstad Holland. Hij bood in zijn zelfbedieningszaken pakken Van Nelle Supra-koffie te koop aan tegen een prijs 19 cent beneden de door Van Nelle vast gestelde koopprijs. Van Nelle van mening dat de ver koop-organisatie van Van Tiggelen zich niet aan de door haar opgestelde ver koopvoorwaarden heeft gehouden eiste onmiddellijke stopzetting van de verkoop van de goedkopere Supra op straffe van een dwangsom van f 100,- per pak. Rechtbankpresident mr. Reu der wees gisteren deze eis toe en ver oordeelde bovendien de prijsbreker tot betaling van de kosten van het korte geding, een bedrag van f372,-. Mr. Reuder stelde vast dat Van Tig gelen niet heeft aangetoond, dat er ,,'n lek" is in de verkooporganisatie van Van Nelle. Tijdens de behandeling van de zaak stelde Van Nelle namelijk dat de grossiers zich bereid moeten verkla ren niet onder de vastgestelde prijs te verkopen. Zij moeten ervoor zorgen, dat de winkeliers op de hoogte zijn van de verkoopwaarden. „De verkooporganisa tie is lek", zei echter de raadsman van Van Tiggelen. Hij wilde echter geen na men noemen van grossiers, die goedko pe Supra-koffie zouden leveren. „Wij brengen deze mensen dan in grote moeilijkheden". In een eerder stadium mocht prijs breker Van Tiggelen aldus de raads man wèl tegen een lagere prijs Su pra-koffie verkopen, indien men hier voor geen reclame maakte. Toen de prijsbreker echter ter gelegenheid van de opening van een nieuw filiaal in Rot terdam-Zuid een stunt uitvoerde met de goedkope Van Nelle Supra-koffie liep 't mis. Terwijl tientallen huisvrouwen zich in de nieuwe winkel bij de koffie-afde- ling verdrongen, stormde een groepje Van Nelle-functionarissen het pand bin nen om alle Supra-koffie op te kopen. UTRECHT Gijs Stappcrshoef, die één morgen per week televisie-journa listiek doceert aan de School voor de Journalistiek in Utrecht, heeft gisteren als zodanig ontslag genomen. Hij is boos omdat dr. M. Scneider, directeur van de school, gisteren weigerde Frits van der Poel toe te laten tot zijn ka mer, waar een lunch werd aangeboden aan prins Claus en een aantal genodig- dèn. De heer Van der Poel had een gast college gegeven en wilde daarna deel nemen aan de lunch, het sluitstuk van het werkbezoek van prins Claus aan de school. Hij zei door een docent te zijn uitgenodigd. Deze ontkende dit echter, waarop de heer Schneider Frits van der Poel niet toeliet tot zijn kamer. Gijs Stappershoef werd toen zo boos, dat hij onmiddellijk in een briefje aan dr. Schneider liet weten dat hij „niet langer meer beschouwd wenste te wor den als docent aan de School voor de Journalistiek". Dr. Schneider hoopte gisteravond dat de kwestie zou worden bijgelegd. Hij had voor Frits van der Poel geen uit zondering willen maken omdat zijn niet al te grote kamer maar een beperkt aantal mensen kon bevatten. Om ieder misverstand te vermijden had hij de NIJMEGEN In Nijmegen spatte maandagavond een wasmachine uit el kaar toen een schildersvrouw de over all van haar man in het sop deed en het apparaat in werking stelde. Vermoed wordt, dat de schilder zo veel tinner op zijn overall had gemorst, dat in de wasmachine een explosie kon ontstaan. In de woning scheurde een muur. ging een ruit aan scherven en werd het verfwerk ernstig beschadigd. uitnodiging voor de lunch ook uitslui tend schriftelijk gedaan, zei hij. Van der Poel nam het allemaal niet zo zwaar op, al vond hij de nerveuze daad van de directeur, dr. M. Schnei der, niet beleefd: „Ik voelde me net een jongen die betrapt was, toen hij een broodje wilde pikken." De redactie van Achter het Nieuws heeft het volgende telegram gezonden aan dr. M. Schneider, directeur van de School voor de Journalistiek in Utrecht „Protesteren met klem tegen uw optre den tegen de heer Van der Poel. Uw optreden kan niet los worden gezien van pogingen van de RVD een ontmoe ting tussen prins Claus en Van der Poel te voorkomen. Daarmee heeft u nieuw voedsel gegeven aan de ketterjacht te gen een bekwaam collega". AMSTERDAM De huur van post bussen zal lager en misschien zelfs gratis worden. Dat heeft de heer J. H. W. Meijer, directeur van het postdis- trict in Amsterdam, gisteren meege deeld. De huur bedraagt nu vijf gulden per maand. Er is nog geen beslissing genomen over het al dan niet laten vervallen van de tweede postbestelling. De PTT werkt echter wel in deze richting. Verschillende omstandigheden nopen het bedrijf daartoe, zoals kostenbespa ring en personeelstekort. Een soort over gang naar één bestelling is in enkele grote steden al goed merkbaar. Zo zal in de Bijlmermeer slechts één keer per dag post worden bezorgd. Op de gang van de School voor de Journalistiek in Utrecht passeerden elkaar gisteren prins Claus en Frits van der Poel. Dat ging zonder botsingen, ondanks de stuwkracht van de leerlijigen. Later kwam er toch nog een storm in een glas sherry, toen Van der Poel door de directeur van de school uit de kamer werd gezet waar een lunch klaarstond. Frits van der Poel gisteren toevallig gastdocent was daar officieel niet voor uitgenodigd. Op de foto Frits van der Poel rechts voor. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangeno men om de regering te machtigen een aanvullend bedrag te geven aan de In ternationale Ontwikkelingsassociatie. Minister Witteveen (Financiën) be treurde het, dat het Amerikaanse Con gres het voorstel om geld aan deze As sociatie te geven heeft laten wachten tot de nieuwe president aan het bewind is. Ze loopt nu het gevaar dat ze door gebrek aan geld haar werk moet ver tragen. Dr. Witteveen beloofde de libe raal rruvD. A. Delprat er nog eens bij de Associatie op aan te dringen, dat de vijjje keuze van verscheping wordt ge waarborgd. Voorzitter prof. dr. ir. J. P. Mazure herdacht aan het begin van de korte vergadering het zondag overleden lid van de Eerste Kamer, mr. J. C. Bühr- mann. „Drie maanden geleden maakte een hersenbloeding hem van een man in de kracht van zijn leven tot een dood zieke patiënt. Wij hadden nog hoop hem hier terug te zien, maar het afscheid bij het zomerreces is een afscheid voor goed geworden". Minister Witteveen sprak namens de regering zijn deelne ming met het overlijden uit ADVERTENTIE 1 i- I UG\ DEN HAAG De regering bereidt de oprichting voor van een Centraal Orgaan voor Wetenschappelijke en Technische Informatie. Dat orgaan zal moeten zorgen voor een doeltreffende verschaffing van gegevens over de resultaten van weten schappelijk onderzoek. Daarbij zal ir: het bijzonder ook rekening worden gehou den met de belangen van het bedrijfsleven. Prof* dr. C. J. F. Böttcher, de voor zitter van de werkgroep die de rege ring op dit gebied heeft geadviseerd, deelde gisteren in een toelichting mee, dat de regering bereid is voor dit doel in 't komende begrotingsjaar drie mil joen gulden uit te geven. Die som is als volgt verdeeld over de begrotingen van twee departementen: Onderwijs en Wetenschappen twee mil joen gulden. Economische Zaken een miljoen gulden. Uiteindelijk zal het voorgenomen Centraal Orgaan moeten zorgen voor de opbouw van een nationaal netwerk van wetenschappelijke en technische kennis vooral ten dienste van overheid. wetenschap, onderwijs, speurwerkinstellingen en het bedrijfsle ven. Het is verder de bedoeling dat dit nationale netwerk aansluiting zal krij gen bij de nationale netwerken van an dere landen. De regering gaat in beginsel akkoord met de voorstellen die de werkgroep haar heeft gedaan. Vandaar dan ook dat zij bij het opstellen van de begro ting rekening heeft gehouden met de verwachte eerste financiële behoeften van het op te richten Centrale Orgaan. Prof. Böttcher zei dat op het gebied van de verspreiding van wetenschappe lijke en technische informatie in de we reld van de wetenschap zelf en ook daar buiten Nederland een grote achterstand op vele andere landen heeft opgelopen. Bij het inhalen van die achterstand is haast geboden, zei hij. omdat bij te lang aarzelen van inhalen geen sprake meer zal kunnen zijn. Er is al heel lang sprake van een „informatie-explosie", waarmee wordt bedoeld dat de hoeveelheden weten schappelijke en technische publikaties over de gehele wereld in een geweldig tempo toenemen. Alleen bij efficiënt ge bruik van computersystemen zullen wij in ons land kunnen hopen dat tempo bij te houden, om op de hoogte te kun nen blijven. Het ligt in de bedoeling dat het in stituut, dat in ons land op dit gebied al zeer veel nuttig werk heeft verricht, in het voorgenomen Centraal Orgaan zal opgaan. Dat is het Nederlands Instituut DEN HAAG De Tweede Kamer heeft nu veertien fracties. De voorzit ter, mr. Van Thiel, erkent sinds giste ren ook de eenling, mr. II. Ch. J. M. Kronenburg als een kamerfractie. De vroegere Boeren-afgevaardigde heeft, zoals wij gisteren al meldden, la ten weten, dat hij niet meer tot de groep Harmsen (Binding-Rechts) wil worden gerekend. De heer Kronenburg krijgt een eigen kamerfractie aan het Binnenhof. Bij de verdeling van de spreektijd zal mr. Van Thiel uitgaan van de drie groeperingen Boeren en voormalige Boeren. Alles bij elkaar gaat het om zeven leden. Mr. Van Thiel las drie ingekomen brieven voor: een van het hoofdbestuur van Binding-Rechts, een van groep- Harmsen (minus mr. Kronenburg) en een van mr. Kronenburg zelf. De Bredase advocaat mr. Kronen burg scheidde zich af omdat Binding- Rechts zijph alleen om organisatorische redenen van de Boerenpartij had losge maakt en het beginselprogramma van die partij nog onderschrijft. Hij ver zocht mr. Van Thiel hem als een apar te fractie te willen beschouwen. „Ik stel mij onafhankelijk op om in het parlement de christelijk-liberale be ginselen hoog te houden", zei hij. voor Informatie, Documentatie en Re- gistrateur (NIDER). Onderhandelingen hierover zijn nog gaande, maar het be stuur van die stichting heeft zich al be reid verklaard NIDER naar het Cen traal Orgaan te laten overgaan. Voor de taken die het Centraal Or gaan zal moeten uitvoeren is bij de hui dige stand van zaken veel te weinig geschoold personeel in ons land be schikbaar. Prof. Böttcher wees daarom op de wenselijkheid van vergroting van het aantal der opleidingen voor vaklie den, die in biliotheken, documentatie centra en soortgelijke instellingen voor gegevensverwerking moeten zorgen. Het Centraal Orgaan, aldus prof. Bött cher, zal zich zelf niet bezig houden met het bedrijven van documenta tie- en informatiewerk. Het zal beleids lijnen helpen aangeven, stimulerend en coördinerend optreden en de uitvoe ring van internatioale samenwerkings projecten helpen bevorderen. VOOR VADER. MOEDER EN KIND UTRECHT Kleuren kunnen voor de aanduiding van ouderdom van kaas niet worden gemonopoliseerd. Dat is de grond waarop de president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, gisteren de eis van de Ne derlandse Kaasunie (optredend namens 25 kaashandelaren) heeft afgewezen. De Nederlandse Kaasunie maakte er op 5 november in kort geding bezwaar tegen dat de Nederlandse Kaascombi natie „gekleurde" etiketten gebruikt voor de leeftijdsaanduiding van kaas. Mr. R. van Veen uit Den Haag, op tredend voor de eisende partij, stelde op 5 november dat de onderscheiding van kaas door kleuren een uitvinding was van de Kaasunie. Volgens hem was er sprake van slaafse navolging door de Kaascombinatie, die profijt zou- trekken van de met de investering van een miljoen gulden verkregen be kendheid omtrent de toepassing van de kleuren bij de etikettering. Mr. T. Schaper, eveneens uit Den Haag, stelde dat de Kaascombinatie wel degelijk gerechtigd was om de kleuraanduiding te gebruiken. Monopo lisering van kleuren is in het Neder lands recht nog nooit toegestaan, aldus deze pleiter. DELFT Aan de Rotterdamse weg in Delft is dinsdagmorgen vroeg een op slagplaats van de groothandel in speel goed J. fi.. van der Min door brand ge heel verwoest. De in Jt {Jand aanwezige voorraad, die met het oog op Sint Ni- colaas extra groot was, is totaal verlo ren gegaan. De eigenaar schat de scha de alleen van het speelgoed al op twee ton. Het bedrijf is verzekerd. De oor zaak van de brand is nog niet bekend.

De Vallei | 1968 | | pagina 7