HITLER LIET IN 1944 'T OORSPRONKELIJKE RIJTUIG OPBLAZEN Spoorwagon in Frans bos herinnert aan de wapenstilstand van 1918 Monte Carlo doet (kas)boekje open V VJD. wil actieve en dynamische aanpak Maarschalk Foch streefde naar een stemmige sfeer voor ontmoeting Innige band met verleden Broers trappen en vasten voor goed doel Streven naar eenheid in salarissen katholieke geestelijken Klein vorstendom heeft grote plannen Gesprek met secretaris over bestuurswisseling Kwart over twee Niet dezelfde Vreugdedans Opgebouwd Voortreffelijk Gevaarlijk Helaas WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 Jn het kleine museum staat de zusterwagen van de spoorwegwagon waarin de wapenstilstand werd getekend. PARIJS Hier was het dan, het kruispunt van Francport. En even verder de clairière, de open plaats in het bos, waarop vijftig jaar geleden de schijnwerpers van de hele wereld gericht stonden. Ik las: „Hier, op het grondgebied van Compiègne, werd op 11 no- vermber 1918 de wapen stilstand getekend, die een einde maakte aan de grootste oorlog uit de geschiedenis". Verder verneem ik, dat deze open plek toen nog niet bestond. Het was een tracé, waarover twee spoorlijnen liepen, bestemd voor de opstelling van de zwaarste artilleriestukken. Maar op 8 november waren de kanonnen verdwenen. Er stonden toen twee treinen te genover elkaar. In de ene zaten de Duitse gevolmachtigden, die om een wapen stilstand kwamen vragen; de andere was de commandopost te velde van maarschalk Foch. „De stilte van het woud", zo lees ik verder, „leek hem voor een dergelijke ontmoeting een stemmiger sfeer te scheppen dan zijn hoofdkwartier". Deze dichterlijke conclusie, die zo schril en pijnlijk afsteekt tegen de monumentale en dramatische gebeurtenis, waarop zij betrekking heeft, vormde voor mij niettemin een innige band tussen het wel haast vergeten verleden en het ogenblik van nu. se generaals Huntziger en Bergeret de wapenstilstand te doen ondertekenen, waarom ditmaal de Fransen gevraagd hadden. Het decreet van Hitier om deze his torische Duitse(!) wagen als overwin ningsmonument naar Berlijn over - te brengen en de bestaande spoorlijnen te vernielen, trof de Fransen dan ook diep in hun hart. Voor hen bleef deze wagen het overwinningssymbool van de grote oorlog, dat door de verloren veldslag in 1939 niet teniet gedaan kon worden. Ook de grote zerk werd door de Duitsers meegenomen en in stukken geslagen. Men zou haar later terug vinden in het door Rusland bezette ge bied. De wagen werd aanvankelijk opge slagen op het station Anhalt bij Ber lijn. In 1944 werd hij geëvacueerd naar het dorpje Ohrdruf in Thüringen op een aftakking van de spoorlijn Eisen ach'Gotha. Vlak voordat de Ameri kanen tot daar doordrongen kreeg de SS opdracht hem in de lucht te laten vliegen. Het kost me bepaald geen moeite om me voor te stellen, hoe in het holst van de nacht van 11 november, om kwart over twee, de vier Duitse gevolmachtigden met gebogen hoofden en baggerend door de modder naar de wagen van maarschalk Foch gaan om er een vernederende wapenstil stand te tekenen. Ik zie daar generaal Weygand zitten tegenover de Duitse kapitein ter zee Vanselow, maarschalk Foch tegenover generaal von Winter- feldt, de Engelse admiraal Sir Rosslyn Wemyss tegenover minister Mathias Erzberger en vice-admiraal G. Hope tegenover minister graaf Alfred von Oberndorf. Zij zijn omgeven door hun secretarissen, adjudanten en tolken. Ik zie dit alles ter plaatse in het kleine museum, waar de spoorwegwa gen 2419 D staat, waarin dit alles ge beurde. Het is een gewone bruine res tauratiewagen van de Compagnie In ternationale des Wagons-Lits, zoals men die een tien jaar geleden op de internationale lijnen nog kon zien rondrijden. „Maar het is niet dezelfde, waarin zich dit alles heeft afgespeeld", zegt mij luitenant-kolonel Duquesnoy, de conservator van het museum. „Dit is een zusterwagen van de echte, die in 1944 door de SS in Duitsland werd op geblazen. De commandopost te velde van maarschalk Foch bestond uit drie wagens, die met het rijtuig, waarin de wapenstilstand werd ondertekend, in 1919 aan de Franse spoorwegen zijn teruggegeven." Van die twee andere is er één om gebouwd van een kopie van de wapen stilstandswagen, die tussen de twee wereldoorlogen zowel de trots, als de schande van Frankrijk vormde. De schande, omdat het ministerie van Oorlog deze wagen, die het onderge bracht had op de binnenplaats van het museum van de Invalides liet verrot ten. Pas toen hij in 1925 praktisch ver gaan was, zwichtte het ministerie voor de 150.000 francs van de Amerikaanse mecenas, Arthur Henry Fleming, om het rijtuig te laten repareren en over te brengen naar Compiègne. De trots, omdat het voor de Fransen het symbool was van de overwinning op hun eeuwige erfvijand, de Duitsers. „Hier ging op 11 november 1918 de misdadige hoogmoed van het Duitse keizerrijk tenonder, overwonnen door de vrije volkeren, die het beweerde Deze mannen zorgden dat. de wa penstilstand een feit werd. Van links naar rechts de Duitse kapitein Vanselow, minister von Oberndorf, de Duitse generaal Winterfeldt, kapitein Marriott, de Duitse minister Erzber ger, vice-admiraal Hope, admiraal Wemyss, maarschalk Foch en gene raal Weygand. onderworpen te hebben", staat er op de imposante zwarte zerk te lezen, in het midden van het herdenkingsplein. Daarom kan men zich de schizofre ne vreugdedans van Hitier begrijpen, die hij daar uitvoerde, kort voordat hij met maarschalk Goering, admiraal Raeder en de maarschalken von Brauchitsch en von Keitel, deze wa gen binnenstapte om er door de Fran-/ Alles is nu weer in zijn oorspronke lijke staat hersteld. De wagen, die ge tuige was van deze grote gebeurtenis, die door trompetter Pierre Sellier nu vijftig jaar geleden werd geblazen, staat er weer als plaatsvervanger van die, waarin de oorlog beëindigd 'werd, die 3,5 procent van de Franse be volking het leven kostte en waarin bij na 8 miljoen soldaten het leven lieten. De zerk is er door Duitse krijgsge vangenen weer opgebouwd en de spoor lijnen opnieuw aangelegd. Daarmee is de Clairière de I'Ar mistice opnieuw geworden tot een le vende getuigenis van de onoverwinne lijke kracht, die alleen de samenwer king en eensgezindheid tussen vrije volkeren tot stand kunnen brengen. Op deze vijftigjarige herdenkingsdag zou het huidige Frankrijk dit eens ernstig moeten overwegen. De stilte van het woud van Com piègne schiep voor maarschalk Foch een stemmiger sfeer dan zijn hoofdkwartier. Johnny en Ferry Pietersen, twee half broers uit Breda, maken er deze week iets bijzonders van. Johnny is zaterdagochtend om twaalf uur in café als fakir verkleed in een glazen kast gekropen, waarin hij een week wilde blijven zitten zonder te eten. Dat is alvast niet gelukt, want maandag eiste de Bredase politie het geld op dat hij en passant inza melde. Een voorbarige ingreep, want de officier van justitie hield de politie voor dat hier geen sprake was van een collecte, maar van een vertoning. Als de mensen zo gek zijn geld te geven, kan ik het ook niet helpen, redeneerde de officier. Waar op Johnny weer in zijn kast kroop. Ferry is zondagmorgen begonnen met een poging het wereldrecord home trainerrijden te verbeteren. Ook hij zetelt in een café, ook hij heeft een geldpotje. Johnny wil de opbrengst (na aftrek van onkosten) afstaan aan de Mgr. Bekkersstichting voor spastische kinderen, die nog moet warden opgericht. Ferry schenkt de opbrengst aan het Groene Kruis in 's-Gravenmoer. De exploitanten van de twee Bredase cafés kregen geen vergunning om 24 uur van de dag open te blijven. Johnny verlaat daarom om tien voor twee 's nachts zijn glazen kast en betrekt tot tien voor vijf 's mor géns in de particuliere vertrekken van zijn cafébaas een doodkist. Ook Ferry moest 's nachts om tien voor twee zijn café verlaten. Hij zet te zijn recordpoging voort in een ca fé in 's-Gravenmoer, dat wel vergun ning heeft gekregen om 24 uur open te blijven. Om de regels van het spel te eerbiedigen de renner mag maar tien minuten uitrusten werd Gerry met hometrainer en al opgesteld in een verhuiswagen. Opdat hij zich fietsend naar 's-Gravenmoer kon laten rijden. JQe hervormde predikanten kragen volgend jaar ay2 procent opslag en in de toekomst zal men zich meer gaan richten naar de lonen in het bedrijfsleven bij het bepalen van de tractementen. Hoe zit dat met het inkomen van de pastoors en ka pelaans? T?r wordt al geruime tijd in bis- J schoppelijke financiële commis sies gedokterd aan een systeem dat orde moet scheppen in de vrij wil lekeurige financiële regelingen voor rooms-katholieke geestelijken. In de meeste gevallen is tot dusver het sa laris van een pastoor onafhankelijk van de inkomsten van zijn parochie. Zijn salaris wordt door het kerkbe stuur in overleg met de economische deskundigen van het bisdom vast gesteld op basis van' de ontvangsten uit stipendia (vergoedingen voor het opdragen van missen, een bron van inkomsten die de laatste tijd sterk terugloopt), vergoedingen voor trouw- en rouwmissen, kaarsengeld en dergelijke. Gezien de grote bedragen die jaar lijks aan het onderhoud van de pa rochiekerk moeten worden uitgege ven, is het basissalaris van een pas toor meestal niet zo hoog en moet een groot deel van zijn inkomen komen van wat in vaktermen wordt aangeduid als „de warme hand", het toestoppen van extraatjes door be middelde parochianen. Voor kapelaans, die meer nog dan de pastoors op de „warme hand" waren aangewezen, is enkele jaren geleden een financiële regeling ge troffen, op basis van het aantal „dienstjaren", die er als volgt uit ziet: van 0 tot 5 jrf 2550 p.j? van 6 tot 10 jrf 2700 p.j. yan 11 tot 15 jrf2850 p.j. van 16 tot 20 jrf3150 p.j. van 21 tot 20 jrf 3300 p.j. boven 25 jrf 3450 p.j. "üen kapelaan betaalt geen kost en inwoning. Hij moet wel voor zijn eigen kleding, studieboeken en der gelijke zorgen. In vele parochies is intussen de collecteschaal afgeschaft en vervan gen door gezinsbijdragen, een vaste maandelijkse bijdrage van de diver se parochiële gezinnen. De zeven bisdommen streven ernaar dit sys teem in alle kerken door te voeren. Het jaarlijks inkomen van de kerk krijgt daardoor een solidere basis en het zal dan ook mogelijk worden meer eenheid te brengen in de sala rissen van pastoors, waarvoor op het ogenblik geen vaste regeling be staat. T^en voorbeeld van een parochie die haar bron van inkomsten ontleent aan gezinsbijdragen: het salaris van de pastoor bedraagt 7200 gulden per jaar plus 1000 gulden representatiekosten. Het kerkbe stuur betaalt de huur van de pasto rie, verwarming, gas en licht. Een voorbeeld van een parochie, waar zondags de collecteschaal nog rondgaat: de pastoor van deze paro chie, tevens deken van het dekenaat waartoe zijn parochiekerk behoort, ontvangt 2000 gulden per jaar plus de opbrengst van het kaarsengeld, een nogal wisselvallige factor. De SBM Monte Carlo heeft de kaarten op tafpl gelegd. Onder deze naam, de Société Anonyme des Bains de Mer et du Cercle des Etrangers, gaat de grootste onderneming van het vostendom Monaco schuil. Deze onderneming die het legendarische casino herbergj en voorts een aantal kolossale, luxueuze en prij zige hotels, zwembaden, strandterrassen, nachtclubs, golflinks en tennisvelden, heeft haar jaarverslag vrijgegeven, het eerste openbare verslag in de geschie denis van de onderneming. Tot vorig jaar was de SBM een nogal patriachaal instituut. Onassis zwaaide er voornamelijk de scepter. Sinds de ruzie tussen de reder en prins Rainier van Monaco is er in de boezem van het bedrijf het een en ander veranderd. Onassis is verdwenen en in zijn plaats benoemde de prins, die zelf een grote aandeelhouder van de SBM is, de Monegask Marcel A. Palmaro, firmant van een groot bankiershuis in New York, tot president-directeur. Het bedrijf is sindsdien opener geworden en meer democratisch ook. Hiervan getuigt het jaarverslag dat de periode behandelt van 1 april 1967 tot en met 31 maart 1968. MONTE CARLO Ruim 71 miljoen francs ruim 51 miljoen gulden zijn in de periode 1 april 1967 31 maart 1968 de kassen van de S.B.M. Monte Carlo binnengevloeid. Daarvan waren 47 miljoen francs 34 miljoen gulden afkomstig uit de speelzaal, de opera en de badgelegenheden van het bedrijf. Zij staan in het lijstje van ontvang sten bovenaan, gevolgd door de ont vangsten uit de hotelexploitatie, die bij na 21 miljoen francs bijna 16 miljoen gld. hebben bedragen. Tegenover 'n totaal van 71,2 miljoen francs staan uit gaven ter grootte van 67,7 miljoen francs, waaruit dan een brutowinst is behaald van bijna 31/* Vsmiljoen francs tegen een tekort in het vorige jaar van 650.000 francs. Deze cijfers mogen prins Rainier dan wel als muziek in de oren klinken, dege nen van wie de maatschappij het een en ander te vorderen heeft, zijn niet alle- m&al zulke goede schuldenaren als hij wel zou wensen. Immers van deze bru towinst van 2'/« miljoen gulden moet 2,2 miljoen gulden opzij worden gelegd voor twijfelachtige vorderingen, zodat het bedrijf, dat van vorige jaren 'n verlies meetorste van bijna twee miljoen gul den, dit verlies heeft kunnen terugbren gen tot 1,6 miljoen gulden. Maar de S.B.M. is op de goede weg. Het bedrijf is begonnen aan een gewel dige moderniserings- en uitbreidings programma. Dit heeft ten doel deze „parel van de Riviera" zijn glans van vroeger terug te geven. Die opgepoet ste parel moet vele categorieën toeris ten trekken. „Nog altijd", zegt Marcel Palmaro, ..is de speelzaal onze grootste bron van inkomsten. Maar zij mag niet het enige doel zijn van een bezoek aan Monte Carlo. De speelzaal moet de apotheose zijn van dat bezoek. Men moet hier ko men om sportbeoefening, in de zon te spelen, zich 's avonds te amuseren, de goede tafels te ontdekken, te profiteren van culturele en artistieke manifesta ties, congressen te houden, enz.". Palmaro en zijn mensen pakken het steyig aan. Twee zalen van het Casino zijn geheel vernieuwd. Het cabaret van het Casino is gemoderniseerd en omge doopt in Black Jack Club. Een salon des Ameériques is genstalleerd. Ver fraaiing en verlichting van de tuinen zijn ter hand genomen, in een aantal hotels is airconditioning aangebracht, evenals in alle zalen van het casino en in de opera. Het Café de Paris is ver groot, evenals de Monte-Carlo Sea- Club. Op het kunstmatige schiereiland dat in de Middellandse Zee is gebouwd van 5Vj Vïha, zal een luxe hotel verrijzen met vierhonderd kamers. Er zullen verschei dene restaurants worden gevestigd van de klassificatie „vier sterren". Tal van winkels moeten de verwachte toeristen- stroom daar gaan trekken. Een nieuw congresgebouw met tweeduizend plaat sen zal er verrijzen, een nieuw casino dat het hele jaar open zal zijn, moder ne huizen zullen er worden gebouwd, zwembaden worden aangelegd. Kort om Monte Carlo krijgt een nieuwe in jectie. Dat is dan ook wel nodig, want dat met het enorme apparaat waarmee de S.B.M. werkt en dat aan 1.749 mensen werk geeft van wie 961 in het casino en 788 in de hotels, een winstje wordt gemaakt van iets meer dan een half procent van de totale ontvangsten is maar een bijzonder pover resultaat, al zullen er wel diverse slagen om de arm, worden gehouden. zien dat het liberalisme de drijfveer was van de belangstelling voor de VVD". Zijn er dan niet meer overtuigende socialisten dan overtuigende liberalen? „Ik denk van wel, al zou ik het pro centueel niet weten. Ongeveer vijf pro cent van onze kiezers is lid van de WD. Van die vijf procent bezoekt slechts een deel regelmatig onze verga deringen. Men komt dus slechts van een zeer klein deel der kiezers te we ten waarom zij de VVD steunen". „Ik heb echter de persoonlijke over tuiging dat wij sinds 1963 ook binnen de partij een grote politieke opleving meemaken. Dat komt tot uitng in de resultaten van onze - studiegroepen waarin vraagstukken van zeer prakti sche politiek worden behandeld". Vertrekt ir. Van der Pols omdat de VVD een actievere politicus als voorzit ter wenst? „Toen de heer Van der Pols in 1963 voorzitter werd, zou hij zich vooral richten op de organisatorische vernieu wing van de VVD. Dat heeft hij voor treffelijk gedaan. Zijn vertrek betekent dus per se niet dat de VVD nu zou hebben besloten tot een nieuwe koers. Wel is de heer Van der Pols, samen met het hoofdbestuur, tot het besluit gekomen dat de voorzittershamer op dit moment beter kan worden gehan teerd door iemand die dynamisch kan deelnemen aan de actieve politiek". Is het jaar 1963 voor de VVD een mijlpaal geweest? „Ja. Vlak na de oorlog was er door de liberalen met veel geestdrift ge werkt. Omstreeks 1958 was de VVD echter wat ingeslapen en uit de dom mel ontwaakte zij met een schok bij de voor haar zeer teleurstellende resul taten van de Statenverkiezing in 1962. Toen is voor de VVD de partijvemieu- wing begonnen. Er is toen vooral bin nen de partij een grotere activiteit ge komen en deze lijn loopt nog steeds door". Na de reorganisatie binnen de par tij komt dus een activering naar bui ten. Duidt dit op een radicalisering van de VVD? „Het woord radicalisering vind ik ge vaarlijk. Sinds 1963 zoeken we naar wegen om te komen tot een verhoogde activiteit en een dynamischer aanpak. De kandidaat die het hoofdbestuur de ze week zal voordragen past in deze lijn". ROTTERDAM Tot nu toe had de VVD zich altijd veilig buiten partijpo litieke woelingen weten te houden, maar eind vorige week dreef ook deze partij mee op een golf van berichten over organisatorische veranderingen binnen enkele belangrijke Nederlandse partijen. Goed, het bericht dat drs. W. K. N. Schmelzer in 1971 niet langer fractie leider van de KVP wilde zijn omdat hij dan minister wilde worden, werd ijlings tegengesproken, maar dat dr. J. G. H. Tans als voorzitter van de PvdA zal worden vervangen door prof. dr. ir. A. Vondeling bleek uit goede bron te komen. Evenals de melding dat mr. H. J. van Lookeren Campagne de voor zittershamer van D'66 zal overdragen, al is dit laatste slechts een uitvloeisel van een reglement. Het bericht van de VVD. kwam zelfs voor ingewijden wat onverwacht: ir. K. van der Pols zal als voorzitter plaats maken voor mevrouw G. V. van Some- ren-Downer. Mr. F. Korthals Altes, secretaris van het hoofdbestuur der VVD, meent dat er over deze bestuurswisselingen in al le openheid gepraat kan worden. Hij ziet zelfs kans om in enkele uren een plaatsje op zijn agenda voor mij te vinden, hoewel hij een drukke advoca tenpraktijk heeft. Over de opvolging van ir. Van der Pols praten, vindt mr. Korthals Altes wat moeilijk, want het hoofdbestuur moet deze week over de kandidatuur van mevrouw Van Someren-Downer nog beslissen: officieel is er dus nog geen kandidaat. Komt het vertrek van de heer Van der Pols onverwachts? Hij was niet aan de beurt van aftre den, want hij was dit jaar nog voor drie jaar herkozen. Hij heeft echter altijd gezegd dat hij onmiddellijk als voorzitter zou aftreden als de VVD een betere voorzitter zou vinden. Hij was in feite erg zwaar belast door zijn maatschappelijke functies, maar tot nu toe was onze keuze erg beperkt, te meer omdat er slechts vier parle mentsleden in het hoofdbestuur mo gen zitten". Waarom heeft de VVD voor haar is zo weinig keuze? .,A1 onze functies worden vervuld door amateurs. Wij willen geen gesala rieerde functionarissen". Schort het binnen de VVD ook niet aan partijgeestdrift? „Dat is een bekend verwijt en niet helemaal ten onrechte. Wij menen dat we sinds 1963 geslaagde pogingen doen om in de WD overtuigde liberalen te activeren". Wordt het stemmen op ei. lid-zijn van de VVD door velen niet gezien als de bevestiging dat men tot een be- 9 paalde maatschappelijke groep be hoort? „Deze ihiage heei. de VVD helaas. Onze partij zou natuurlijk veel liever \|R. F. Korthals Altes, sinds 1967 secretaris van het hoofdbestuur van de V.V.D., is 37 jaar. Hy studeerde rechten in Leiden en vestigde zich in 1958 als advocaat in Rotterdam. Hy kent het gezegde: „Wie op twintig jaar geen socialist is, heeft geen hart en wie het op veertig jaar nog niet is, heeft geen ver stand" maar het is op hem niet van toepassing. Hy is altyd liberaal ge weest vooral ge boeid door de poli tieke visie van prof. Oud. Als ik hem voor houd dat prof. Oud in 1945 lid van de P.v.d.A. is geweest, zegt hy: „Dat is zo, maar toen had ik myn politieke keu ze nog niet ge maakt. Daar was ik toen nog te jong voor, al las ik als jongen van veertien wel alle kranten om een politiek in zicht te krygen. Ik heb een zelf standige keuze ge maakt al moet ik erby zeggen dat ik uit een liberaal mi lieu kom".

De Vallei | 1968 | | pagina 9