Veenendaals dagblad ,,NrcL-Vietnam brengt door beschietingen overleg in gevaar" Buiten N.A.M. ontdekt gasbel bij Schoonebeek Roken in 1970 niet opnieuw duurder Uitvoer vorige maand 20pet. meer dan in oktober 1967 Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Italië staakt Versteeg Verbetering handelsbalans zet door Versteeg Versteeg Gebit van Tielse kinderen helft beter dan elders F.S. waarschuwen tegen misbruiken van gedemilitariseerde zone Kleuter overreden door lesauto Husak: „Illegaal net in Tsjecho- Slowakije" AMERIKAANSE MARS- EN MAANSCH0TEN Nederlands concurrentiepositie versterkt Boekhouder verduisterde twee ton Directie biedt Frits van der Poel excuses aan Geleidelijk kouder TEGENSTRIJDIG INCIDENTEN CAMBODJA CLARKS SCHOENEN Min. Witteveen belooft BONTSCHOENEN Na incident op journalistenschool LAARZEN Bw. voor redactie en administratie: Wns Bernhardlaan 28. Veenendaal. "Wet. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine «annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent DONDERDAG 14 NOVEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 269 WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteravond gewaarschuwd tegen verder „misbruik van de gedemilitariseerde zone" tussen Noord- en Zuid-Viëtnam. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington wordt gezegd dat geen ernstige onderhandelingen met Noord- Viëtnain kunnen plaatshebben als dat land de gedemilitariseerde zone niet in acht neemt De verklaring wijst erop dat sedert zaterdag Noordviëtnamese eenheden vanuit de zone Amerikaanse en Zuidviëtnamese stellingen onder vuur hebben genomen. De Amerikaanse diplomaten bij het overleg in Parijs hebben „de Noordviët namese onderhandelaars met nadruk gewezen op de teostand", aldus de door onderminister van Defensie Katzenbach getekende verklaring. Herinnerd wordt aan eerder gedane waarschuwingen door president Johnson en minister van Defensie Clifford volgens welke uitgebreide vredesbesprekingen onmogelijk zullen zijn als de militaire operaties in de bufferzone voortduren. De woordvoerder van het Zuid- viëtnamees Bevrijdingsfront M. Duong Dinh Thao heeft gezegd, dat zijn delegatie ,,met alle geduld wacht" tot de onderhandelingen kun nen beginnen. ROME De Italiaanse vakbonden hebben vandaag een 24-uursstaking af gekondigd voor heel het land. Meer dan 20 miljoen arbeiders zullen naar men verwacht,.niet op het werk verschijnen. De totale beroepsbevolking van Italië telt 40 miljoen. De staking ging om middernacht in en op vele fabrieken in Noord- en Mid- den-Italië zjjn de arbeiders van de ploe gendiensten niet op het werk versche nen. De vakbonden hebben gezegd dat de openbare diensten op beperkte wijze zullen blijven werken. Het doel van de staking is de rege ring te dwingen tot drastische verho ging der pensioenen. Het personeel van schouwburgen, tv en radio, de havenarbeiders en de land arbeiders hebben van de vakbonden op dracht gekregen te staken. Het personeel van de kranten mag aan het werk blijven om het publiek op de hoogte te houden van de stakingen. Ook geldt de staking niet voor de ge bieden in Noordwest-Italië die door de recente overstromingen getroffen zijn. Het luchtverkeer zal waarschijnlijk vertraging ondervinden, maar niet ge heel en al komen stil te liggen. Het openbaar vervoer wordt twee uur stil gelegd. De spoorwegen blijven normaal functioneren. Voor 19 november is een algemene ambtenarenstaking afgekon digd. Tn de rapporten over het nestkast- onderzoek lees ik de laatste ja ren tot mijn voldoening, dat de draaihals zich geleidelijk uit breidt of tenminste weet te hand haven. Menigeen kijkt er in aprïll mei naar uit. Deze soort, een spechtachtige vogel met de prach tige schutkleur van boomschors, is echter nogal erratisch in zijn optre den en kan door onbekende oorzaak soms net zo gauw verdwijnen als verschijnen. Vóór een paar zich de finitief installeert (doorgaans in nestkastjes), vernielt het meestal de in de omgeving aanwezige huis houdentjes van andere holbewo ners om tenslotte een dezer domi cilies te betrekken, maar voor zulk een bijzondere aanwinst van bos of park willen we wel het verlies van enige roodstaartjes of koolmezen lijden. Van de jaren vóór Wereld oorlog I herinner ik mij, dat de gro te villatuinen van Bennekom door he$l wat draaïhalzen bewoond wer- dek, soms wel twee paartjes in één bosrijke hof, waarin voldoende broedhokjes waren aangebracht. Er woonde daar toen een groot na tuurvriend met veel liefhebberij voor vogels in en óm het huis. Raadselachtig vonden wij de veel vuldige aanwezigheid van stukjes glas en scherfjes aardewerk in de overigens ongestoffeerde draaïhals-behuizingen. Het was schering en inslag, zonder dat we doel of reden konden verklaren; echter wordt wel gezegd, dat dit materiaal aan de jongen zou wor den gevoerd. Hoofdzakelijk bestaat hun menu evenwel uit mieren, lar ven en poppen, die met de lange tong, fungerend als een lijmstokje, worden opgenomen. Vandaar de volksnaam „mierenjager" als titel hierboven. 14 nov. 1968 A. B. Wigman. Het ministerie van buitenlandse za ken legt er voorts nogmaals de nadruk op dat deelneming van het Zuidviëtna mese Bevrjjdingsfronta an de Parijse besprekingen geen erkenning door Washington van het front inhoudt. Ook worden Noordviëtnamese beschuldigin gen tegengesproken volgens welke de Amerikaanse verkenningsvluchten die nog boven Noord-Viëtnam worden uit gevoerd schending van de overeen komst inzake de bombardementsstop inhouden. In Parijs zeiden Amerikaanse func tionarissen gisteravond nog steeds hoop te hebben op uitgebreide besprekingen in de verwachting dat de regering in Saigon er tenslotte toch aan zal deelne men. De Amerikaanse delegatie staat in voortdurend contact met de Noord viëtnamese vertegenwoordigers. Zowel van hoge Noordviëtnamese zij de als van de zijde van de delegatie van het Bevrijdingsfront is vernomen dat deze delegaties met alle geduld wachten tot de onderhandelingen kun nen beginnen. Dc woordvoerder die de Amerikaanse verklaring voorlas, zei dat zij beoogde „de zaken recht te zetten in verband met dc tegenstrijdige Amerikaanse Zuidviëtnamese en communistische in terpretaties" over de regelingen voor uitgebreide vredesbesprekingen. De Verenigde Staten hadden voorge steld dat bilateraal over een vreedza me regeling zou worden gepraat. De ene kant zou bestaan uit Zuid-Viëtnam en de Verenigde Staten. „We zeiden dat de Noordviëtnamezen aan hun zijde zouden kunnen laten deelnemen wie zij wensten. De Noordviëtnamezen hadden gezegd dat vertegenwoordigers van het Bevrij dingsfront aanwezig zouden zijn, maar „begrepen was dat elk zijn eigen kant naar eigen verkiezing zou organiseren. „We hebben vanaf het begin duidelijk gemaakt dat wij deze regeling als bila teraal beschouwen en dat blijven we doen". „Wij beschouwen het front niet als onafhankelijke eenheid. Het is duidelijk dat het een organisatie onder controle van Hanoi is. Het bevrijdingsfront zal als keuze van Hanoi aanwezig zijn". Het Amerikaanse opperbevel heeft vandaag bekend gemaakt dat „donder dagmorgen vijf incidenten zijn gemeld met betrekking tot de vijandelijke ac tiviteiten in het zuidelijk deel van de gedemilitariseerde zone". Bij vier van de vijf heeft Amerikaan se artillerie stellingen van de commu nisten binnen de zone beschoten. Het communiqué van het Amerikaanse op perbevel kwam kort nadat in Washing ton de verklaring was uitgegeven waarin Noord-Viëtnam gewaarschuwd werd dat verdergaande schending van de zone, door aanvallen op geallieerde eenheden, de besprekingen in Parijs in gevaar zouden kunnen brengen. In drie van de vijf gevallen betrof het beschieting van Amerikaanse ver kenningsvliegtuigen vanuit de zone. In een verwoed gevecht in het ge bied langs de Cambodjaanse grens hebben Zuidviëtnamese mariniers en Amerikaanse artillerie woensdagavond 287 Noordviëtnamezen gedood. Het gevecht brandde los toen circa 1000 Noordviëtnamezen een Zuidviët namese mariniersbasis aanvielen. De vertegenwoordiger van Cambodja bij de VN heeft Oe Thant verzocht te willen bewerkstelligen dat Amerika „ophoudt de grenzen van Cambodja te schenden en burgers om het leven te brengen". RIJSWIJK Woensdagmiddag is op de Coen van Ecklaan in Rijswijk de 3-jarige Jacco Hekker zo ernstig door een lesauto aangereden, dat het kind kort na aankomst in het „Diaconessen- ziekenhuis" te Voorburg aan zijn ver wondingen is overleden. Het jongetje stond samen met zijn oudere broertje en zusje op de in het midden van de weg gelegen verkeers geleider te wachten om te kunnen over steken. Op het moment, dat de lesauto de kinderen tot op ongeveer twee me ter was genaderd, wist het jongetje zich los te trekken en liep het vóór de auto de rijbaan op. BRATISLAWA In alle grote ste den van Tsjecho-Slowakije is een on dergronds net gevormd dat manifesta ties organiseert om pressie uit te oefe nen op de regering en de partij. Dit heeft de eerste secretaris van de Slo waakse communistische partij, Husak, gezegd in een toespraak die hij gisteren in Bratislawa voor leden van de arbei dersmilitie hield. Hij viel heftig uit tegen deze krach ten, dL nimmer de overwinning van het socialisme hebben aanvaard en die nieuwe acties voorbereiden met het oog op de vandaag plaatsvindende bijeen-, komst van het. centrale partij comité en de 17e november (de internationale stu dentendag). Iedere straatbetoging zal worden be schouwd als een op scheuring gerichte daad, vijandig aan staat en partij, al dus Husak, die hieraan toevoegde dat de politie daarmee bij haar optreden rekening zal houden. De anti-socialistische druk, die wij de laatste weken constateren legt de leiders van staat en partij de plicht op een duidelijk standpunt te bepalen, dat in het centrale comité zal worden ge preciseerd. Aan een ieder zal de vraag worden gesteld of hij voor of tegen ons is, in de pers, de radio, de televisie of in het geheel van onze gemeenschap. De directeur van het Tsjecho- Slowaakse regeringsbureau voor pers, radio en televisie, Josef Vohnout, is af getreden, zo is woensdag van welinge lichte zijde in Praag vernomen. Hij zou worden opgevolgd door Karei Hoff mann, die beschouwd wordt als zeer conservatief. ADVERTENTIE NU OOK DE ECHTE HOOFDSTR. 54-56, VEENENDAAL ASSEN De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), heeft onder het olieveld van Schoonebeek een gasbel ontdekt van tien miljard kubieke me ter aardgas. Dit maakte gisteren de technische directeur van de NAM, ir. J. T. L. Bartlema, in Assen bekend. Deze tien miljard kubieke meter zit onder Nederlands grondgebied. Een kleinere hoeveelheid zit onder Duits grondgebied en zal door de Wintershal AG, worden geëxploiteerd. Met de Westduitse regering wordt overigens nog onderhandeld. Binnenkort al zal dit Drentse gas in de buizen van de Nederlandse Gasunie worden geperst. De kwaliteit van dit gas is beter dan dat van Slochteren, waar naar schatting 2000 miljard ku bieke meter aardgas zit. Het gas van de nieuwe vondst wordt vermengd met het gas van Slochteren. ROTTERDAM De 31-jarige Duit se plaatwerker H. Scholten is woens dagmiddag bij een ongeluk op het Es- soterrein aan de Botlekweg om het le ven gekomen. De plaatwerker verloor op een stelling het evenwicht en kwam te vallen van een hoogte van 20 meter. Hij werd met ernstige verwondingen overgebracht naar het Havenzieken huis, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. BRUSSEL Beate Klarsfelö, de jonge vrouw die vorige week in het nieuws kwam toen ze bondskanselier Kiesinger in Berlijn een oorveeg gaf, heeft gisteren haar actie tegen de bondskanselier in Brussel voortgezet en is aan het einde van de dag het land uitgewezen. Op de foto Beate in gesprek met de Duitse studentenleider Michel Lang. Kiesinger heeft gisteravond in. Brus sel aangedrongen op Europese eenheid voor een betere defensie omdat, naar hij zei, het belang der Verenigde Sta ten in de Atlantische wereld slechts beperkt is. Zijn rede in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten, waar een groot aantal vooraanstaande leiders van de Navolanden bijeen waren, werd onder broken door betogende jongeren die „Kiezinger nazi" riepen, vuuiwerk af staken en pamfletten vanaf de balkons in de zaal lieten neerdwarrelen. PASADENA (Californië) —De Ver enigde Staten zijn voornemens in 1971 twee Mariner-ruimtevaartuigen in een baan om Mars te brengen om met be hulp van camera's een punt te vinden waar in 1973 een landing zal kunnen worden uitgevoerd. Indien alles goed gaat zullen de bei dé Mariners Mars tot op 1600 km na deren. Wellicht kunnen de camera's aan boord de oplossing geven voor de geheimzinnige kanalen, die astronomen' hebben gezien. Volgend jaar zullen twee andere ruimteschepen Mars tot op 3200 km naderen. De bemanning van de Apollo-10, die in juni volgend jaar een reis om de maan gaat maken, is officieel bekend gemaakt. Het zijn Thomas Stafford, Eugene Cernan en John Young, die al len al eerder ruimte vluchten om de aarde hebben gemaakt. Tijdens de vlucht van de Apollo-10 zullen twee van de drie ruimtevaarders zich met een aparte landingscapsule tot op 15 km van de maan begeven. Als de vluchten van Apollo-8 en 9 en de proef met de landingscapsule goed ver lopen, zullen volgens welingelichte kringen Stafford en Cernan trachten op de maan te landen. DEN HAAG Rookartikelen zullen in 1970 niet nogmaals duurder worden. Dit beloofde minister Witteveen (Finan ciën) gisteravond in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de belas tingvoorstellen aan drs. H. A. C. M. Noteboom (KVP), de heer G. A. Kieft (ARP) en de heer A. de Goede (D '66). Nu sigaretten, shag en pijptabak 1 januari duurder worden, hadden zij ge vraagd te voorkomen dat rookwaren een jaar later weer in prijs zouden moeten stijgen bij een hogere belasting op de toegevoegde waarde (BTW). Wij hebben begrip voor dit verlan gen", zei minister Witteveen. „Wij zul len ervoor zorgen dat, ook als de BTW straks omhoog moet gaan, de rookwa ren niet in prijs stijgen." De minister moest zijn liberale par tijgenoot mr. F. Portheine teleurstel len. De „knobbel" in de belastingtarie ven, ontstaan door het optrekken van de belastingvrije voet, (hij had daar bezwaren tegen en u leest daarover el ders in dit nummer: „Liberaal protest tegen Grapperhaus' gedoe met knik ken en knobbels") kan in 1970 niet worden weggenomen. Dit zou, zo zei minister Witteveen, te veel geld kosten. Hij was echter het ook niet eens met de heer Kieft, dat de knobbel straks nog veel groter zou worden, wanneer de mensen met lagere inkomens we derom voor een extra belastingverla ging in aanmerking komen. De midden groepen moeten in 1970 ook profiteren van het wegwerken van het inflatie effect in de loon, en inkomstenbelas ting, vond minister Witteveen. MINISTER WITTEVEEN rokers nu duur genoeg uit Hij wilde zich gisteravond niet uitla ten over de vraag hoe het geld moet worden gevonden als extra bijdragen voor de versterking van de NAVO no dig zijn. Deze zaak staat, aldus minis ter Witteveen, los van de wetsontwer pen die nu worden behandeld. Zodra is vastgesteld, welk geld voor militaire doeleinden extra moet worden uitgege ven, zal het kabinet bekijken hoet het aan het benodigde bedrag kan komen. DEN HAAG De Nederlandse zakenmensen zijn in oktober bijzonder for tuinlijk geweest in de handel met het buitenland. Zij wisten voor bijna drie miljard gulden over onze grenzen aan de man te brengen. Dit is zo'n twintig procent meer dan het resultaat van oktober vorig jaar, zo berekende het Cen traal Bureau voor de Statistiek in Den Haag. Dank zij dit gunstige cijfer, is onze handelsbalans een van de instrumen ten waarop wij de gezondheid van Ne derlands economie aflezen verder verbeterd. Over de eerste tien maanden van dit jaar schrompelde het tekort met 133 miljoen in tot bijna 3 miljard gulden. De uitvoer steeg in dit tijdsbestek met veertien procent (tot 25 miljard), de in voer met 11,5 procent (tot 28 miljard). Deze gunstige cijfers weerspiegelen de opleving van de conjunctuur in de wereld, met name bij onze beste klant West-Duitsland, dat in de eerste negen maanden al twintig procent meer kocht dan een jaar geleden. Ook vonden onze produkten een greti ger onthaal in Frankrijk (plm. 26 pet), Engeland (plm. 15 pet) en de Ver. Sta ten (plm. 28 pet). Doordat de stijging van de invoer in oktober niet verder ging dan zeventien procent, bleef de invoer evenals in ADVERTENTIE Ook voor HEREN- HOOFDSTR. 54-56, VEENENDAAL ROTTERDAM De veertigjarige boekhouder P. de K. uit Rotterdam heeft de politie bekend in de afgelopen jaren in totaal anderhalf tot twee ton van zijn werkgever, een brandstoffen- handel, te hebben verduisterd. Op 27 september verdween hij naar Las Palmas met dertigduizend gulden in zijn zak. Het geld lonen had hij moeten verdelen over de filialen van de brandstoffenhandelaar. Op 8 november kwam hij terug naar Neder land en meldde zich bij de politie. Hij had toen nog twaalfduizend gulden over. september voor 96 pet door uitvoer gedekt, een cijfer dat voor ons land bij zonder hoog is. Het beste buitenlandse onthaal kre gen in oktober onze machines, melkpro- dukten, vlees, organische chemische produkten, plastische stoffen, ijzer en staal, optische instrumenten en auto's. UTRECHT De directie van de School voor Journalistiek heeft Frits van de Poel haar verontschuldigingen aangeboden voor de bejegening die hij, als gevolg van een misverstand, dins dag j.l. tijdens het bezoek van prins Claus heeft ondergaan. Gebleken is dat de heer Van der Poel, op uitnodiging van enkele aanwe zigen, de directeurskamer is binnenge gaan, niet wetende, dat daar een ge zelschap van geruime tijd tevoren ge- inviteerden de lunch zou gebruiken. Hem treft dus geen enkele blaam. (In verband met de beschikbare ruimte waren voor deze lunch uitslui tend de leden van de vaste staf en de door de leerlingen gekozen leden van de studieraad, het bestuur van de leerlin genvereniging en de redactie van de door de leerlingen uitgegeven krant uit genodigd. Door toelating van niet ge nodigden zou de indruk van discrimina tie zijn gewekt jegens de leden van het schoolbestuur, alsmede jegens de bijna 200 leerlingen en de niet tot de vaste staf behorende docenten die, evenals de heer Van der Poel, wel de ontvangst in de andere ruimten van het gebouw hadden meegemaakt). De directie heeft de heer Van der Poel in een persoonlijk* gesprek haar spijt betuigd. Bij dit gesprek was ook aanwezig de heer Gijs Stappershoef, aan wiens wekelijkse les in televisie- journalistiek de heer Van der Poel als gast had meegewerkt. De heer Stap pershoef voor wie het incident aanlei ding was op staande voet ontslag te ne men, zal zijn lessen aan de School voor de Journalistiek voortzetten. LONDEN Als het niet de kerst man is, die hier een speciale schoon heidsbehandeling ondergaat, dan is het Gunilla Friden, miss Zweden, die in Londen is voor de Miss World-ver- kiezingen en de verleiding niet kon weerstaan om een van de lange blonde pruiken onder haar neus te houden. XJet weerbeeld in bijna geheel Europa wordt bepaald door een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Scan dinavië is gelegen. Boven de Golf van Biscaye treffen we een diepe Oceaandepressie aan met een waarde van ongeveer 970 mb. Tussen beide druksystemen staat boven West-Europa en onze omge ving een krachtige oostelijke lucht stroming. In deze stroming trek ken af en toe wolkenvelden mee, die voornamelijk het weer in het noorden en oosten van Nederland beïnvloeden. Het komende etmaal wordt geleidelijk iets koudere lucht aangevoerd, zodat de temperatu ren zowel in de nacht als overdag op een lager niveau komen te lig gen. Overigens wordt weinig ver andering verwacht. Morgen: Zon op: 08.00 onder: 16.49 Maan op: 01.15 onder: 14.54 Zakkenrollers hebben dinsdag in Amsterdam op grote schaal hun slag geslagen. Zeventien vrouwen de den aangifte, dat hun portemonnaie was gerold, terwijl zij in warenhuizen en andere grote zaken aan het winke len waren. ADVERTENTIE VOLOP LANGE HOOFDSTR. 54-56, VEENENDAAL UTRECHT Een onderzoek door de werkgroep Cariësbestrqding T.N.O. heeft aangetoond, dat by de in 1954 in Tie! geboren en in die stad (met gefluorideerd water) opgegroeide kinderen, het gebit 50 tot 70 percent minder cariës vertoont in vergelijking met een overeenkomstige groep kinderen uit een niet-gefluorideerd gebied. Dit zei vandaag de directeur-generaal van de Volksgezondheid dr. P. Siderius, in Utrecht bij de opening van het „Kindertandheelkundecongres". Tevoren had dr. Siderius gesproken over de z.i. overwegend verontrustende ge ven, die over de huidige toestand van de kindergebitten bekend zijn. In dit ver band verwees hij onder meer naar de verslagen van schooltandverzorgings- diensten, schoolartsendiensten en van diverse andere instanties, die er mee ge confronteerd worden. Gegevens over blijvende gebitselementen o.a. vermeld in een rapport over de gebitstoestand bij Amsterdamse schoolkinderen wijzen z.i. ook op een verre van ideale situatie. Met waardering besprak dr. Siderius de werkzaamheden van de werkgroep Ca- riësbestrijding T.N.O. die geheel gericht zijn op de wetenschappelijke benadering van deze ziekte in de ruimste zin. -

De Vallei | 1968 | | pagina 1