corJam" AERO De Drii-Rcmbrandt brengt romantiek van «Ie Gouden Eeuw in de Nieuwe Eeuw win het aardgas. dril. Slik de pijn weg Hoedenmaker Peter Voorn: Nederland hoeft gem sjaaltjeslanJ te zijn 5 Mevr. Menzies op klompen Klachten op de band VIERHONDERD FILMS IN CHINA VERRODEN Journalisten worden niet oud Arrestaties in West-Pakistan WmÊÊÊ Lof voor paus Paulus van SGP-zijde Langer nieuw, makkelijk onderhoud praktische schoenenmode van na Hoofdkwartier VS-leger door brand verwoest Verkorting van diensttijd voorgesteld Journalist, lokte brandstichting in krantenauto uit Experiment met kerstkaarten Man na bedwelming in tank overleden lekasin ft Windkracht zeven ft Teer punt ft Maken en breken AUTOMATISCHE BOVENDEKEN ft Interessanter Sommige mensen geloven het niet Deze fijne AERO schoenen zijn anders dan anderen Ze zijn waterafstotend, ze laten geen vlekken na, ze behouden hun vorm, zijn gemakkelijk in onderhoud en blijven langer nieuw. AERO maakt deze schoenen Een stoere, modieuze koüektie van dat nieuwe ademende materiaal: wonderbaarlijk IJS FRANKFORT DOCUMENTEN IN DENEMARKEN Vijf doden bij botsing tussen helikopters En van de politie nog een bon erbij VRIJDAG 15 NOVEMBER 1968 HOED MAAKT OF BREEKT U P. c. hoedjes ook voor VOORN op de fiets Als getekende mopjes over vrou wen gaan, zijn er twee mogelijkhe den: óf de vrouwen rijden auto óf ze dragen een hoed. Laten we over het autorijden maar even zwijgen, maar die hoeden? Doen we daar werkelijk zo gek mee, kopen we verkeerd, hebben we er geen ge zichten voor of zijn er geen goede hoeden? Het antwoord ben ik gaan halen bij de heer Pierre Comelis (beter: Peter) Voorn, een van de weinige hoedenmakers van Neder land. Hij woont in Amsterdam. En wanneer je in datzelfde Amster dam gewoon op straat rondkijkt, zie je hetzelfde als in Groningen of Geleen: wij vormen het volk van de stevig geknoopte shawls boven de gabardine ragen jassen en wij zijn de vrouwen met eigenlijk de dood gewone hoedjes, die helemaal niet opvallend zijn. Maar hoe kan het ook anders: als het in dit land al tijd regent en waait kun je moeilijk op de fiets gaan zitten met 'n flap- rand langs het hoofd. Dit laatste is dan eigenlijk een vraag voor de heer Voorn. En hij is het onmiddel lijk niet eens met het feit dat Ne derland alleeh maar een sjaaltjes- land kan zijn. „Er zijn geweldige hoedjes tegen woordig, die heel stevig op het hoofd blijven zitten en waarmee je er ook in een gietbui nog charmant uit kunt zien", is het antwoord van de man, die al sinds 1943 in het hoedenvak zit. „Haute Mode", is de officiële naam voor het vak van de hoedenmakers. „Maar dat begrijpt niemand", aldus de heer Voorn, „ik heb er van gemaakt: Haute Coutu re hoeden, dat zegt tenminste nog iets." Leuke hoeden, die ook bij wind kracht zéven nog stevig op het hoofd blijven zitten, ze zijn er dus. En de heer Voorn levert meteen het be wijs door me er achter elkaar vijf op het hoofd te drukken. Heel mooie hoeden, hoeden van nerts en hoeden van jersey, petten, hoeden voor een receptie, hoeden voor gewoon boven camelmantels. Daarbij kan niemand volhouden dat zo'n hoed toch af waait op de fiets. Maar waarom ko pen we dan zoiets niet met z'n al len? Wel, omdat een hoed nog steeds een teer punt is in een vrouwengar derobe, om maar te zwijgen van de aankoop ervan en het thuis laten zien (zal hij gaan gillen of keert hij zwijgend terug naar. de krant?). „Feit is", zegt de heer Voorn, „dat de Nederlandse vrouw de laat ste jaren steeds beter gekleed gaat. Het is onzin om te zeggen, dat al leen de vrouwen van Parijs er leuk uitzien, je komt hier waarschijnlijk veel meer beeldig geklede vrouwen tegen. Goed. Maar die hoeden, daar mee is men blijven achterlopen". „Ik zie soms mensen op straat, schattige mensjes, maar met 'n hoed waarvan ik denk: hoe heeft iemand haar die hoed kunnen verkopen? Dan ben ik in staat om zo'n vrouwtje t mee te nemen en te zeggen: Hier die hoed, ik maak een nieuwe, die u wèl staat. Ik begin er natuurlijk niet aan, want dan zou ik eindeloos be zig moeten zijn". Waarom een hoed eigenlijk zo'n teer punt is, veel meer dan een man tel of schoenen? Omdat een hoed rond het gezicht sluit en dat gezicht zo kan maken en breken, zou de heer Peter Voorn hierop zeggen en doet dat dan ook. Hij zegt ook dit: „Gemiddeld doet een cliënte bij mij een kwartier over het kopen van een hoed. Ge woon, omdat ik meteen de hoeden laat zien, waarvan ik denk dat ze een bepaald iemand alleen maar mooier zullen maken. Ik zeg ook nooit meteen: Bééldig, die hoed. Ik ben eerder in staat om iemand die een hoed wenst die haar niet staat of iemand met veel kritiek de deur te wijzen". De hoeden van de heer Peter Voorn worden gedragen in Zweden (bont- hoeden), in Duitsland (door de prin- ADVERTENTIE Afm.: 150 x 210 cm. Dus 1-persoons met brede instopranden. Automatisch. Via regeUcastje stelt u de thermostaat in. Keuze uit 10 standen. Een motechte, absoluut veilige (Kema Keur) en gemakkelijk zuasbare warmtebron. In blauw en cognac. f120,- (Van onze correspondent) BONN De Beierse stad Würz- burg is een nieuwe vorm van dienst betoon voor haar burgers begonnen. Voortaan kan iedereen, dag en nacht, ook in het weekeinde met klachten en problemen aankomen bij de gemeente. Daartoe is in het stadhuis een speciale "telefoon met een automatisch antwoordapparaat geïnstalleerd. Wie het telefoonnummer 555000 draait krijgt deze geluidsband te horen: „Hier het automatisch ant woordapparaat van de stad Würzen- burg. Goedendag! Zegt u alstublieft in het kort wat uw wensen zijn. Vergeet u ook niet ons uw naam en adres op te geven. Wij zullen ons best doen u te helpen." De kopzorgen van de burgers wor den vastgelegd op de geluidsband. Tweemaal op elke werkdag luiste ren speciale ambtenaren deze band jes af, en zij zorgen dat de desbe treffende gemeentelijke instanties in actie komen. DEN HAAG „Wij zijn niet zo an tipapistisch dat we alles verwerpen wat uit Rome komt", zei ir. C. N. van Dis (SGP) gisteren tijdens de openba re commissievergadering over de be groting voor volksgezondheid. Hij prees de paus om zijn laatste encycliek Hu- manae Vitae, waarin de pil wordt ver boden. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) wilde „niet ja en niet neen" zeggen op de vraag of de pil door het Ziekenfonds moet worden ge geven. De Ziekenfondsraad moet hier eerst zelf een uitspraak over doen. Staatssecretaris Kruisinga vertelde dat de consultatiebureaus is gevraagd hun mening te geven over een nieuwe subsidieregeling voor seksuele voor lichting. Deze moet volgend jaar in gaan. „De regeling zal geen ombuiging in het tot dusver gevoêrde beleid bren gen", aldus dr. kruisinga. Ir. Van Dis had kritiek op de prij zen, die apothekers voor geneesmidde len vragen. „Vooral de medicamenten, waarin voor 99 procent water zit, zijn duur", zei hij. De staatssecretaris ant woordde, dat de prijzen voor vele me dicamenten vastliggen en dat de ge neesmiddelen in Nederland goedkoper zijn dan in het buitenland. De oud-premier van Australië, Sir Robert Menzies, is gisteren in gezelschap van zijn echtgenote met het s.s. Iberia" van P. O. voor een eendaags bezoek aan ons land in Rotterdam aangekomen. Op de foto doet mevrouw Menzies haar eerste stappen op Hollandse klompen. sessen Zu Sayn Wittgenstein), door prinses Rothschild in Parijs, door een prinses Hannover („De voor naam weet ik niet, maar ze is de heel beeldige, blonde nicht van de Engelse koningin") door een prinses Lobkowitz, die een schoonzuster is van prinses Irene. Het zijn de hoe den, waarover prinses Rothschild zei: „Hoeden staan ons helemaal niet. Ik haat ze, maar die van u wil ik graag dragen". Zijn er in Frankrijk, Duitsland en Zweden dan geen hoedenmakers? Wél", zegt de heer Voorn, „maar in Parijs bijvoorbeeld maakt men de vrouwen niet altijd eleganter, ook niet met hoeden. Als ik eerlijk ben, probeer ik met mijn hoeden vrouwen jonger, mooier en interessanter te maken. Of dat lukt, mag u zelf uit maken". De heer Voorn wenst niet op de barricaden te springen om ons toe te roepen, dat we beter op de hoeden moeten letten. „Als ik op de barrica den stond, zou ik iets willen doen te gen de hoedenverkoopsters die men sen soms volkomen foutief advise ren", aldus de man die niet alleen hoeden maakt, maar ook aan body building doet. Iedereen is dus gewaarschuwd. MOSKOU Het Russische blad Li- tcratoernaya Gazeta meldt dat Chine se rode gardisten 400 films hebben ver boden, waaronder de Britse film „Hamlet". De motivering is, dat de films „vergiftigde" ideeën inhouden. De Literatoernaya Gazeta is het or gaan van de Sovjetschrijvers. Aange haald wordt een lijst van films die ver boden z(jn door de maoïstische rode gardisten van het Instituut voor Cine matografie van Peking. Hamlet is ver boden omdat deze film „uitgaat van persoonlijke wraak en dienstbaarheid aan koningen en militaire bevelheb bers". Driehonderd van de verboden films zijn van Chinese makelij, o.a. een do cumentaire, geheten: „Elementaire kennis over de veiligheid van 't zwem men in rivieren, meren en zeeën". De ze film weerspiegelt een bourgeois le vensopvatting en is in strijd met „de grote oproep van Voorzitter Mao om zich te sterken in rivieren, meren en zeeën". De Franse film „De drie musketiers" ADVERTENTIE Deze schoenen met de bekende Aero protopasvorm zip verkrijgbaar van ft 39,90 ft 44,901 Damesschoenen uit CORfAM* worden vervaardgd doorTlMTUR. Du Pom no* BONN Een grote brand heeft gis teren in Frankfort een hoofdkwartier van het Amerikaanse leger grotendeels verwoest. Kort na middernacht brak de brand uit in een gebouwencomplex, waar o.m. het opperbevel van de Amerikaanse genietroepen in West-Duitsland is ge vestigd. Amerikaanse militaire brand weer, ondersteund door tweehonderd brandweerlieden uit Frankfoat met groot materieel, hadden de hele nacht werk om het vuur te bedwingen. Twee gebouwen gingen geheel verloren. Nog tijdens het bluswerk werden do cumenten en archieven weggedragen uit het complex van de Amerikaanse militaire politie. In het hoofdkwartier, dat ook ondergrondse kluizen had, zou den veel geheime documenten hebben gelegen. De Amerikanen lieten de Duitse brandweerlieden tot bepaalde afdelingen niet toe. De oorzaak van de brand is raadsel achtig. Men houdt rekening met de mo gelijkheid dat spionnen in het complex hebben ingebroken en de inbraak wil den camoufleren door brandstichting. Niemand werd bij de brand gewond; de materiële schade beloopt ettelijke miljoenen. ADVERTENTIE f 698,- ind modulerende thermostaat en vloerplaat Zorgeloos over op üru gasvetwanrwng. KOPENHAGEN De Deense rege ring heeft gisteren bij de indiening van de defensiebegroting voorgesteld de dienstplicht van 14 op 12 maanden te rug te brengen en een gezamenlijk op perbevel voor de strijdkrachten op te richten. De NAVO-bevelhebber in Europa, ge neraal Lemnitzer, heeft op de vergade ring van het NAVO-parlement in Brus sel verklaard, dat dienstplicht korter dan 18 maanden militair gezien 6nge- zond en in feite nutteloos is. In de begroting van minister Erik Ninn-Hansen blijft het voor defen sie uit te trekken bedrag ongewijzigd. Ook wil hij de personeelssterkte van de strijdkrachten op het huidige peil hand haven: een paraat leger van 13.000 man met 63.000 reservisten, een marine van 60 schepen en een luchtmacht bestaan de uit zeven eskadrons van 16 vliegtui gen. BREDA Op 23 april werd in Bre da 's nachts om drie uur een fles met brandende benzine geworpen in een krantenauto van „De Telegraaf", die voor het station stond; enkele pakken kranten werden beschadigd. Deze daad van protest tegen „De Telegraaf" werd gepleegd door de boekverkoper W. F. uit Breda en het idee was geopperd door de journalist C. O. van een plaat selijk dagblad. Zij meenden, dat in navolging van de acties in Duitsland tegen het Springer- concern in ons lans iets tegen „De Te legraaf" moest worden ondernomen. Beide jongemannen moesten donder dag voor de Bredase rechtbank te rechtstaan, de een wegens brandstich ting, de ander wegens uitlokking en me deplichtigheid. De journalist had op een afstand staan toekijken toen de fles met de benzine werd gegooid en daarna een be richt voor de voorpagina van zijn krant gemaakt over de aanslag. Tegen beide verdachten eiste de officier van justitie 30 dagen gevangenisstraf, waarvan voor F. 21 dagen voorwaardelijk met aftrek van 9 dagen voorarrest en voor O. 20 dagen voorwaardelijk zonder aftrek en in beide gevallen met een proeftijd van drie jaar. Op 28 november zal de rechtbank uit braak doen. TVfet de kersttijd in het vooruit- zicht willen de posterijen de zich willen de posterijen de drukte op een nieuwe manier te lijf gaan. Den Haag en eAlphen aan den Rijn worden de Jerreinen voor een proef met gratis verza- melenveloppen. Voor de verzenders heel eenvou dig: kerstkaarten schrijven, post zegels erop en in een verzamelen- velop (zonder postzegel) op de bus doen. Postkantoren en veel kaartenverkopers hebben envelop pen in voorraad. Een voordeel voor de posterijen is, dat deze enveloppen gemakke lijker dan stapels kaarten opzij kunnen worden gelegd. De minder drukke uren worden dan drukwerk uren. ROTTERDAM De 24-jarige J. de Haan uit Rotterdam is gisteren be dwelmd geraakt bij het schoonmaken van een tank op het terrein van de Nieuwe Matex aan de Welplaatweg. De man Werd door twee collega's uit de tank gehaald. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek hij al overleden te zijn. In de tank was tevoren ben zeen opgeslagen. ADVERTENTIE de snelle en zekere pijnverdrijver V DAX Twee Franse legerhelikop- ters zijn gisteren tijdens een oefen- vlucht tegen elkaar gevlogen. Alle in zittenden, vijf mannen, kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde bij St. Bandeion in Zuidwest-Frankrijk. is verboden, omdat zij „de lof bezingt van keizers en militaire bevelhebbers". Van de 40 Sovjet-films op de lijst is „De kraanvogels" verboden voor Chi nese bioscoopbezoekers wegens zijn „bourgeois pacifisme" en de Sovjet versie van Othello, omdat deze film d« suggestie wekt, dat liefde boven alles gaat. Een andere Chinese film die fout ver klaard werd is „Eindeloze nacht" waar- In uilen worden uitgebeeld als „ds vriend en niet als de vijand van vo gels". Motivering: achter het voor wendsel van eerherstel voor de uilen, eist de film eerherstel van smerigs rechtse opportunisten. De Chinese film „Weet u dat?" maakt de fout te zegr gen, dat de zon niet in het oosten op komt. Dit is volgens de rode gardisten een geniepige aanval op de allerrood- ste zon in onze harten: voorzitter Mao. In september heeft Literatoernaya Gazeta gemeld, dat de rode gardisten boeken verbranden, variërend van „Oorlog en vrede", van Tolstoi tol Jack London's „Sea Wolf', omdat zij strijdig zijn met de geschriften van Mao. DETROIT (Michigan) Als oud wilt worden, ga dan niet in de journalistiek. Dat beroep is het dodelijkste van alle, zo blijkt uit een studie van twee statistici van de levensverzekeringsmaatschappij Metropolitan Life" te New York, Jules Quint en Bianca Cody: Zij hebben hun conclusies aan d« Amerikaanse vereniging voor volksgezondheid overhandigd. Bij hun onderzoek hebben de statistici uit het Amerikaanse jaarboek Who's who" van 1950 een lijst van 6.000 personen boven de 45 jaar met uiteenlopende be roepen genomen. Daarna hebben zij nagerekend hoe de verhouding was in de sterfte tijdens de twaalf daarop volgende jaren tot'de sterf te onder de blanke Amerikanen die in 1950 even oud waren. Terwijl pan het geheel van de 6.329 personen, die elk in hun be roep een benijdenswaardige reputa tie hadden, het sterftecijfer 30 pro cent lager was dan dat van de be volking in het algemeen, bleek het cijfer van journalisten en perscor respondenten" daarentegen 30 pro cent hoger te zijn dan het algeme ne en 50 procent hoger dan dat van de „ijk-leeftijds-groep" uit Who's who". De groep journalis ten is de enige van alle onderzoch te groepen, die een hoger sterfte cijfer heeft dan de Amerikaanse blanke bevolking van dezelfde leef tijd in het algemeen. Van de overige beroepen kunnen de geleerden het meest op een lang leven rekenen. Hun sterftecij fer is 45 procent lager dan het jfl- gemene. Daarop volgen de $eëste- lijken en de onderwijzers (38 pro cent), zakenlieden (29 procent), advocaten en leden van de rechter lijke macht (25 procent), doktert (22 procent) en tenslotte de schrij vers die zich verre van de journa listiek hebben gehouden (10 pro cent). KARATS JIZulficar Ali Bhoetto, de Pakistaanse pror-Chinese en anti- Indische oud-minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren in de staat Lahor gearresteerd. Hjj wordt ervan beschul digd, de recente onlusten in West-Pa kistan te hebben veroorzaakt. In Ka- ratsji kwam zijn arrestatie niet als een verrassing. Ondanks zijn verklaringen, dat hij niet verantwoordelijk was voor de ongeregeldheden, was de regering van deze staat van mening, dat het niet toevallig kon z(jn, dat de betoging- gen in de steden begonnen zodra hij deze had bezocht. Met de 40-jarige Bhoetto zijn 14 an dere politici gearresteerd. Twaalf daarvan zouden tot de linkervleugel be horen, namelijk zeven leden van Bhoet- to's volkspartij en vijf van de nationa le Awami-partij. Bhoetto kwam vorige week in Laho re aan, drie dagen lang kwam het daarna in de stad tot ongeregeldheden. Deze culmineerden in een poging (zon dag) om president Ajoeb Khan te ver moorden. Een jongeman vuurde twee schoten af in de nabijheid van de pre sident. Hij werd snel overmeesterd en weggevoerd. Bhoetto heeft scherpe kritiek gele verd op de politiek van de president. Er rijn aanwijzingen, dat hij van plan was, zich voor de presidentsverkiezin gen van 1970 kandidaat te stellen. Een jaar geleden vormde hij rijn volkspar tij, die naar hij zei zou streven naar invoering van „Islamitisch socialisme" in Pakistan. In de Westpakistaanse stad Moeltan gooide een woedende menigte gister avond stenen naar een trein uit protest tegen de arrestatie van Bhoetto. Met deze trein zou Bhoetto in die stad aan gekomen zijn voor het houden van een toespraak. Enige passagiers werden gewond. Het spoorwegstation eri huizen van leden van de Mohammedaanse Li ga, de partij van president Ajoeb Khan, werden beschadigd. „\iïij willen graag twee koffiezet apparaten en wij hebben ook nog bonnen voor lepels". Aldus 2 dames tot de receptioniste van Douwe Egberts in Joure. De bon nen worden meestal niet nageteld, maar omdat het om zo'n grott partij ging besloot de receptionis te het wèl te doen. Inmiddels wer den de geschenken alvast klaarge zet. De dames wachtten het resul taat van de telling niet af, maar snelden met de koffiezetapparaten heen. De receptioniste kwam tot vijftienduizend bonnen, in plaats van de dertigduizend, waarop ze had gerekend, en belde de politie In Sneek, waar zij huisden, gaf de politie de dames een bon. Maar daarmee zijn ze er nog lang niet.

De Vallei | 1968 | | pagina 15