eenendaals dagblad Buiten BORON Gesprek in Parijs zit steeds muurvast nog Misschien geen samenzweerder DUBCEK VERDER IN DEFENSIEF Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nasser weer op oorlogspad v stoplicht spil j Weinig wind Presidenten nationale banken zijn in Bazel bijeen Vrouw trachtte na moord op echtgenoot ook 2e man te vergiftigen WINNAAR R0165.388 in het grote Demonstraties l'ij congres NPD Montgomery 81 Automobilist onder invloed reed agent dood Russen lanceren laboratorium Sneeuw en vorst in W.-Europa Gomoelka blijft; Rapacki weg MARK MOGELIJK REVALUATIE; POND IJS GEVAAR Twee bekentenissen na langdurige verhoren Cru KREDIET GRENS SLAG OM ARM f 500,- Eén Adolf genoeg DRUK VAN KREMLIN OP HRACDCIN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 18 NOVEMBER I96842e JAARGANG no. 272 FRANSE FRANC HEEFT STEUN NODIG SCHIJNDEL In de Oostbrabantse plaats Schijndel heeft de 45-jarige Riet H., moeder van vijf kinderen, bekend zes jaar geleden haar man te hebben vergiftigd en vier jaar geleden te heb ben geprobeerd ook haar tweede man te vergiftigen. Bovendien wordt onder zocht of de vrouw vier jaar geleden ook betrokken is geweest bij de dood van haar toen 82-jarige vader. Sterk aanhoudende geruchten in Schijndel dat de vrouw de dood van zowel haar eerste man als van haar va der op haar geweten zou hebben, deden donderdag de officier van justitie in 's-Hertogenbosch, mr. J. Booster, be sluiten beide lijken te laten opgraven. De anatoom-patholoog, dr. J. Zelden- rust, verricht op verzoek van de offi cier sectie op de stoffelijke overscot- ten van beide overledenen. Na een verhoor dat twaalf uur duur de bekende de vrouw zaterdag in 1962 haar toen 35-jarige man Jan van E. te hebben vergiftigd. „Ik gaf hem koffie •waarin ik een landbouwvergif had ge daan. Tien minuten later was hij dood", zo heeft de vrouw bekeind. Haar argu ment was dat de man slecht voor de kinderen was geweest. Jan v. E. was mijnwerker geweest, maar nadat 't ge zin uit Limburg naar Schijndel was ver huisd was Van E. afgekeurd en bouw vakarbeider geworden. Een jaar na de dood van Van E. hertrouwde Riet H. met een nu 65- jarige grondwerker, Frans Sluitjens. Ook dat huwelijk werd geen succes. Er staat zelfs een echtscheiding op sta pel. Vannacht, na opnieuw zeven uur te zijn verhoord, heeft Riet H. bekend dat zij in 1964 heeft getracht haar tweede echtgenoot te vergiftigen door ratten- gif in zijn soep te doen. De man werd wel ernstig ziek maar bleef in leven. Of Riet H. de dood van haar vader de 82-jarige Piet H. stierf op 26 juni 1964 nadat hij de laatste jaren van zijn leven bij zijn dochter had ingewoond eveneens op haar geweten heeft, is nog niet bekend. BAZEL Vandaag zullen de financiële kopstukken van de wereld beslissen hoe zij precies een nieuwe, krachtige ruggesteun kunnen geven aan Frankrijk om de Franse munt, de franc, te redden. De presidenten van de centrale banken van West-Europa (voor Nederland dr. J. Zijlstra), de Verenigde Staten, Canada en Japan zijn het gehele weekeinde in Bazel bijeen geweest Uitzonderlijk felle speculaties tegen de Franse franc zijn aan de conferentie van Bazel voorafgegaan. S Tn een knap compendium geeft de Zwitserse bioloog V. Ziswiler j 111W in het bij Het Wereldvenster" te per persoon. Baam verschenen boek „Be -j 'dreigde wereld" ons een bewogen confrontatie met de wer- J kelijkheid van het tragische terug- j loper der wereldfauna. Het valt S min of meer te vergelijken met S S Maliepaard's Dieren sterven uit"/"! doch is veel minder volumineus en j doelbewust to-the-pointniettemin staat er heel wat in, dat de huidige generatie zich ter harte kan nemen en waar woorden tekort schieten, 8 vinden we plezierige en artistieke i aanvulling in zeer goede foto's en tekeningen. Het Wereld-Natuur- fonds ontplooide zijn betrouwbare vlag boven deze uitgave, zodat ge veilig vaart en gerust kunt gelo- ven- dat dieren in zulke grote aan- tallen worden vernietigd, dat cru gesproken moet worden van direc- te uitroeiing. Nog steeds staan 5 honderden soorten dit lot uit winst- 8 bejagangst voor concurrentie en onverbloemde, pure moordlust te wachten. Ir. Maliepaard heeft eens 8 terecht gesproken van „de fossie- j len van morgen" en al moeten we j nog zo verheugd wezen, dat be- j scherming van de natuur begint baan te breken', toch komt de red- I ding voor vele pels- en veerdra- gers inderdaad te laat. We treffen bij Ziswiler gelukkig verblijdende verschijnselen aan; in menig land werd de reddingsplank op het nip- pertje uitgelegd, doch anderzijds blijft de situatie nog vaag en on- S overzichtelijk. Gelukkig geeft zijn 3 boek echter ook taak en methoden 8 van het natuurbehoud aan, zoals S fokken, restauratie, z.g. manage- ment en algemene inspanningen anders zou het een en al klaagzang zijn geworden; thans koesteren we 5 nog enige hoop, zelfs al laten we de 3 deprimerende lange lijst van de 3 8 reeds uitgeroeide en van de meest bedreigde dieren op ons inwerken. 18 nov. 1968 A. B. WIGMAN De Londense „Times" schrijft in zijn maandagnummer dat het er naar uit ziet dat moeilijkheden ter elfder ure roet in het eten van de vergadering der centrale bankiers te Bazel hebben ge gooid. „De vergadering van de centra le bankiers eindigt met een woedende stilte", aldus een kop op de financiële pagina's van het blad. In een bericht uit Bazel schrijft een correspondent van het blad: „Veron dersteld werd dat de bankiers voorbe reidingen zouden treffen voor een grootscheepse serie maatregelen om een einde te maken aan de speculaties op basis van een revaluatie van de D- mark en een devaluatie van de frank. Die speculaties zijn tegen het einde van de week uit de hand gelopen toen valuta ter waarde van zo'n 1000 mil joen dollar naar Frankfurt is ge stroomd". „Het idee van een wijziging van de pariteit tussen de beide landen is van de hand gewezen", aldus het bericht. Wanhopige verklaringen van finan ciële autoriteiten, bedoeld om de spe culatie in te dammen, hadden niets uitgehaald. Ook gisteravond zei Karl Blessing, de president van de Duitse federale bank, toen de bankiers in Ba zel hun stilzwijgen bewaarden: „Wij riskeren morgen een slechte markt." De laatste dagen zijn voor vele hon derden miljoenen Franse francs, Duit se marken en Engelse ponden in andere handen overgegaan. Iedereen haastte zich om voor het weekeinde binnen te zijn voordat de bui zou losbarsten. De vrees is, voorlopig althans, niet be waarheid. FRANSE FRANCS werden verkocht omdat een devaluatie werd gevreesd. DUITSE MARKEN werden gekocht, omdat een opwaarding of revaluatie van de mark in de lucht zou hangen; ENGELSE PONDEN werden verkocht omdat Engeland, gezien zijn grote te korten op de handelsbalans, er klaar blijkelijk niet voldoende in is geslaagd profijt van de nu een jaar oude deva luatie van het pond te trekken. De eerste steunactie aan de franc da teert van juli, waardoor Frankrijk kon terugvallen op een krediet van 4,7 mil jard gulden. De nieuwe steun waartoe in principe al zou zijn besloten, zou neerkomen op een vergroting van dit krediet tot 21/* miljard dollar of negen miljard gulden. De bankiers in Bazel wilden echter geen nadere mededelingen doen. Vandaag zal de Franse premier Cou- ve de Murville voor radio en televisie 't Franse volk verzekeren dat de Fran se munt, gesteund door een geweldige hoeveelheid goud en deviezen, gezond is en dat de Franse economie zich met kracht herstelt van de crisis van de af gelopen maanden. De grenswisselkantoren namen even als hun collega's in het buitenland het afgelopen weekeinde geen risico's. Zij namen per persoon tweehonderd Fran se en drieduizend Belgische francs aan en verkochten in principe niet meer dan vijfhonderd Duitse marken „De reden dat wij ook tot een be perkte inneming van Belgische' francs hebben besloten is dat, wanneer de Franse franc zou devalueren, de Bel gische franc zo al niet zou meegaan dan toch wel een forse klap zou krij gen", zei de directie van de grenswis selkantoren. Vandaag zullen de grenswisselkanto ren de beperkingen ten aanzien van ADVERTENTIE WINNAAR De heer J- Kerkwerv® (ZeelancO ftglfl'NPWJS'. Duitse marken en Belgische francs op heffen. Met Franse francs wordt een slag om de arm gehouden, wat neer komt op het wisselen van vijfhonderd tot duizend francs maximaal per per soon. De vergadering in Bazel was in fei te een maandelijkse routinevergade ring. De spanningen hebben zich de laatste weken £o toegespitst en het wantrouwen in de betaalmiddelen is zo toegenomen, dat in deze vergadering wel spijkers met koppen moesten wor den geslagen om de onrust tot beda ren te brengen. Ondanks alle geruststellende verkla ringen blijft het wantrouwen tegen de Franse franc en de verzwakte Franse economie aanhouden. Reeds heeft Frankrijk maatregelen moeten ne men om kapitaalvlucht uit het land te voorkomen sinds de lente zijn de Franse deviezenreserves met meer dan tien miljard gedaald. Daartegenover staat dat de Duitse economie op kookhitte is gekomen, waardoor Duitsland met zulke kapi taaloverschotten zit en zulke geweldige exportoverschotten heeft, dat een af koeling dringend gewenst is. Op grond hiervan verwacht men een opwaarde ring of revaluatie van de Duitse mark. Ook taant het vertrouwen in het Brit se pond sterling. Engeland blijkt er na de devaluatie van nov. vorig jaar maar moeizaam in te slagen zijn posi tie te versterken. Deze positie zou aan zienlijk worden verzwakt wanneer Frankrijk zijn munt zou devalueren, want dan zou automatisch de Britse ex port naar Frankrijk duurder worden. Met de grote kerstaankopen van het publiek in zicht vreest men nieuwe re geringsmaatregelen, om een verdere verslechtering van de toestand te voor komen. Bij dit alles is de prijs van goud, een van de barometers waarmee de temperatuurv van 's werelds financiën wordt gemeten, opgelopen tot veertig dollar per troy ounce (31.1035 gram), de hoogste stand sinds september. BONN Tot wilde tonelen Ls het dit weekeinde gekomen in de Westduitse stad Siegen, waar demonstranten pro beerden een congres te verstoren van de ultrarechtse nationaal-democratlsche partij N.P.D. Dat het bleef bij builen en blauwe ogen was te danken aan de politie die met een ongekende strijdmacht ten to nele was verschenen: duizend agenten, bijna honderd auto's, drie waterwerpers en een groot aantal politiehonden. Van te voren hadden politiemannen twintig kilometer prikkeldraad ver werkt in een versperring, die het ter rein van het congresgebouw, de Sieger- landhal, geheel omsloot. Het ongehoorde machtsvertoon van de politie was veroorzaakt doordat de vakbonden, studenten en ettelijke link se politieke groeperingen een massale tegendemonstratie hadden aangekon digd. Er zouden zo was voorspeld vijf- tot tienduizend demonstranten verschijnen, men zou de deuren van het congresgebouw dichtlassen, massaal binnendringen met vervalste toegangs kaarten, en zo meer. Als gevolg van het slechte weer met sneeuw kwamen uiteindelijk maar vijf- tienhonerd demonstranten opdagen. Zij droegen spandoeken met leuzen zoals: „Eén Adolf Hitler is genoeg" en had den zelfs een luidsprekerauto meege bracht die geluidsbandjes met redevoe ringen van wijlen Adolf Hitler ten ge hore bracht. Toen de afgevaardigden voor het congres verschenen, werd hun met de kreet „Nazi's eruit!" de toegang ver sperd. Bij dit alles ging men nu en dan op de vuist, maar voornamelijk liepen mensen kwG.t op doordat zij in het gedrang werden gemangeld. LONDEN Veldmaarschalk Mont gomery heeft gisteren zijn 81e verjaar dag gevierd in huiselijke kring. Op zijn verjaardagstaart stond een kaars. Warom een? „Een jaar ouder natuurlijk, een jaar ouder", legde Monty desgevraagd uit. PARIJS De kans op spoedige her vatting van de vredesbesprekingen over de Viëtnamese kwestie in Parijs, is nog steeds zeer gering. Noord-Viët- nam maakte zaterdag bekend dat het Zuidviëtnamese Nationale Bevrijdings front, de politieke organisatie van de Viëtcong, als een „zelfstandige en ge lijke partner" de besprekingen in Pa rijs moet bijwonen. De woordvoerder van de Zuidviëtna mese waarnemers in Parijs herhaalde dat zijn land de formule van vierzijdige besprekingen niet zal aanvaarden. In een officiële verklaring deelde de Noordviëtnamese regering zaterdag mee dat de regering in Saigon „een werktuig van de Verenigde Staten" is ^n dat zij niemand vertegenwoordigt. „Het Zuidviëtnamese Bevrijdingsfront is de organisator en leider van het Zuidviëtnamese volk in de strijd tegen de Amerikaanse agressie. Het is volle dig bevoegd alle problemen met betrek king tot Viëtnam te regelen", aldus de Noordviëtnamese verklaring. In deze verklaring ontkende de Noordviëtnamese regering bovendien, dat zij met de Verenigde Staten „be paalde voorwaarden" zou zijn overeen gekomen voor stopzetting van de bom bardementen. Eenheden van de Viët-Cong hebben gisteren de grote Amerikaanse basis Dan Nang aan de Zuidviëtnamese kust met raketten bestookt. Andere Ameri kaanse installaties en drie steden in het noorden werden met mortieren bescho ten. De beschietingen richtten slechts lichte schade aan, zo werd meegedeeld. President Nasser van Egypte in ge sprek met een soldaat tijdens een geheim bezoek dat de president zater dag aan de westelijke oever van het Suez Kanaal bracht. HOOFDDORP De 35-jarige hoofd agent van de politie in Hoofddorp, K. Hogenberg, is gisteravond om het le ven gekomen toen hij werd aangere den door de kaashandelaar B. L. den E. (35) uit Noordwijkerhout. die vol gens de politie onder invloed was. De man, die is opgesloten, had de voet balwedstrijd Ajax Feyenoord bijge woond. Omstreeks kwart voor zeven stond hoofdagent Hogenberg op de rijksweg Amsterdam-Den Haag bij Badhoeve dorp het verkeer te waarschuwen voor de filevorming die was ontstaan na een botsing. Den E. reageerde niet tijdig en reed met zeer hoge snelheid door. Op het laatste moment remde hij, slipte en schepte het slachtoffer, dat later in het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam overleed. MOSKOU In de Sovjet-Unie is za terdag de Protor 4 gelanceerd, een kunstmaan die door de Russen wordt omschreven als het grootste weten schappelijke kosmische station", dat ooit in een baan om de aarde is ge bracht. De Proton zou zeventienduizend kilo wegen en wetenschappenlijke appara tuur aan boord hebben met een geza menlijk gewicht van meer dan 12.000 kilo. De kunstmaan volbrengt een baan om de aarde in 91 minuten en 45 secon den. Doel van de lancering is het on derzoek van de kosmische straling, van belang voor de veiligheid van de be manningen van toekomstige ruimte schepen. Een dag na deze lancering maakte het observatorium in de Duitse stad Bochum bekend dat de vorige week zondag gelanceerde Russische ruimte capsule Zond-6, die een onbemande vlucht om de maan heeft gemaakt, op aarde is teruggekeerd. Radio Moskou zweeg hierover gisteravond nog, maar volgens de Duitse waarnemers is het ruimteschip neergekomen in de Indi sche Oceaan. PRAAG De positie van Dubcek is nog meer verzwakt. Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische party, heeft tjjdens z(jn voltallige bijeen komst in Praag wijzigingen in conservatieve zin in de partijtop aangebracht en nieuwe organen gevormd. De bijeenkomst, die donderdag begonnen was, duurde tot in de nacht van zaterdag op zondag. Het comité aanvaardde het ontslag van Zdenek Mlynar, de man van de drukpersvrijheid, als lid van het partijpresidium en secretaris van het comité, aldus het slotcommuniqué. Vice-premier Lubomir Strougal, die wordt beschouwd als een conservatief centrumfiguur, werd geko zen als lid van het presidium. Voorts werden benoemd als secreta rissen en leden van het secretariaat: Vasil Bilak, pro Moskou, lid van het presidium, die uit de leiding van de Slowaakse partij was verwijderd van wege zijn houding als Sovjet-collabora teur; Jarolim Hetes, een progressieve Slowaak; Josef Kempny; Frantisek Pene, minister van Mijnindustrie, en Lubomir Strougal. Ontslagen als secretaris van het cen trale comité werd Leopold Kovalicik, algemeen secretaris van het regionale comité van Noord-Moravië, die door gaat voor progressief. Het centrale comité hechtte verder zijn goedkeuring aan de vorming aan een „uitvoerend comité van het presi dium", bestaande uit acht leden: pre sident Ludvik Svoboda, eerste partij secretaris, Alexander Dubcek, pre mier Oldrich Cernik, Josef Smrkofsky, voorzitter van de nationale vergade ring, Gustaw Husak, vice-premier en eerste secretaris van de Slowaakse partij, vice-premier Lubomir Strougal, Ewzen Erban, voorzitter van het na tionale front en Stefan Sadofsky, lid van het presidium. Het comité zal wor den belast met de „leiding over het werk van de partij", aldus Husak. Lubomir Strougal is voorts benoemd tot voorzitter van een nieuwgekozen .voorlopig bureau", belast met de waarneming van het werk van de communistische partij van Bohemen en Moravië. Dit bureau, dat verant woording schuldig is aan het centrale comité, zal dezelfde functies hebben als het Slowaakse centrale partijcomi té. Het orgaan zal met nieuwe leden worden aangevuld na de vorming van Tsjechische nationale organen (rege ring en parlement). Duizenden studenten hebben gisteren sit-in demonstraties gehouden in de Tsjecho-Slowaakse universiteiten, doch hebben openlijke kritiek op de nieuwe leiderschap-formule, die bekend werd gemaakt, vermeden. In Praag heeft zich echter een klei ne demonstratie voorgedaan toen onge veer 300 jongelui achter een grote Tsjecho-Slowaakse vlag naar het cen trum liepen, waar zij zich op aandrin gen van de politie verspreidden. De Praagse studentenbond heeft verklaard niets met deze betoging te maken te hebben. Bij de Kareluniversiteit in Praag stonden vrachtwagens met politieman nen en soldaten klaar om in te grijpen voor het geval de studenten hun beto ging buiten de campus mochten voort zetten. PARIJS Grote stukken van West- Europa waren gisteren bedekt met een dik pak sneeuw. Zelfs Italië kampt met een vroeg ingevallen winter, die van de Alpen tot op Sicilië sneeuw, regen en storm bracht. In het noorden van West-Duitsland daalde de temperatuur tot tien graden onder nul. Sneeuw en ijs belemmerden het verkeer van de Deense grens tot aan de Alpen. In het oosten van België lag gisteren een dik pak sneeuw, even als in een groot deel van Frankrijk, waar honderden auto's strandden. WARSCHAU —Het vijfde congres van de Poolse communistische partij, dat vorige week in Warschau begon, is zaterdag geëindigd met een verkiezing van een nieuw politiek bureau van twaalf leden en een nieuw centraal co mité van 91 leden, waarin 41 nieuwelin gen zjjn opgenomen. De 63-jarige Vladyslaf Gomoelka be hield de functie van eerste secretaris die hij al 12 jaar heeft bekleed. Hij blijft hiermee de voornaamste partij functionaris en derhalve de belangrijk ste politieke figuur in het land. Onder de twaalf leden van het nieu we politieke partijbureau bevinden zich drie nieuwelingen. Het zijn Stanislaf Kociolek, Vladyslaf Kruczek en Jozef Tejchma. De 35-jarige Kociolek, partij leider in de noordelijke provincie Gdansk en het jongste lid van de nieu we partijleiding, wordt beschouwd als een beschermeling van Gomoelka. „Kruczek, een „harde" provinciale partijleider, deed tijdens het congres een felle aanval op de „revisionisten" en „zionisten". De 41-jarige Tejchma is een partijsecretaris, verantwoorde lijk voor landbouwzaken. Tot degenen die niet werden herko zen behoort minister van Buitenlandse Zaken Adam Rapacki, die al geruime tijd op de achtergrond is geraakt. Hij staat bekend als een gematigde figuur tegenover de voorstanders van een na tionalistische en hardere lijn. Sinds april oefent hij zijn ambt „om gezond heidsredenen" niet meer uit. Het afgelopen weekeinde is er in 8 de luchtdrukverdeling boven Euro- i pa niet veel verandering gekorAen. i Terwijl zich van de Middellandse Zee een lagedrukgebied naar Polen uitstrekt, handhaaft zich een ge bied met hoge barometerstanden van Rusland naar Scandinavië. Langs de zuidflank van dit hoge- drukgebied bevindt zich een koude oostelijke luchtstroming. In grote delen van Rusland en in Scandina- vië ten Noorden van een lijn, die van Oslo oostwaarts loopt, vriest het nog steeds. Zondag werd deze koude lucht niet meer over Duits- tand, maar via de Oostzee naar on- ze omgeving getransporteerd. Daar de Oostzee bij de Deense eilanden I nog een temperatuur van 8 graden j heeft werd de koude lucht flink verwarmd en was het bij ons met de vorst gedaan. Intussen zijn de luchtdrukver- schillen boven onze streken steeds kleiner geworden, zodat er het ko- mende etmaal bij ons weinig wind 1 zal zijn en op veel plaatsen mist. I In de temperaturen komt weinig verandering. Ahmed Namer, een van de drie Arabieren die ervan verdacht werden 'n moordaanslag op Richard Nixon te hebben willen plegen, is na betaling van een borgsom van 25.000 uit de gevangenis ontslagen. Op de foto zien we hem samen met zijn advocaat Joseph lovine (l.). UNION ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 1