Alois Vereecken eerste op continent N.A.V.O.-waarschuwing aan Kremlin De dood is niet langer een onaantastbaar begrip Suharto prijst Nederland VVD besprak vernieuwing partij en staatsrecht Olieprodukten duurder Nieuwe onlusten in N.-Ierland Roofoverval in Rotterdam mislukt Kamerlid Imkamp terug uit Biafra Doodstraf voor Grieks soldaat PvdA-jongeren tegen verlengen lidmaatschap van de Navo CONFERENTIE TE BRUSSEL TEN EINDE Solidair Niet Verlichten LEIDEN ZUURSTOF REUZENSPRONG WUIVEN LUGUBER AANVAARDBAAR ZWAAR BELAST OEVERLOOS POSITIEF ROCKEFELLER JR. VIEL IN HANDEN VAN KANNIBALEN CONGRES IN HILVERSUM VERTRAGINGEN DOOR ONTSPORING VAN GOEDERENTREIN HAAGSE MELKOORLOG BIJGELEGD kaas uit het vuistje delvan lekker lui genieten OPKOMSTPLICHT JONGELUI MET AUTO TEGEN BOOM: DODE EN 4 GEWONDEN MAANDAG 18 NOVEMBER 1968 LONGTRANSPLANTATIE KAN NIEUW BEGIN ZIJN ADVERTENTIE r." A In het academisch ziekenhuis van Gent is donderdagavond de eerste long transplantatie in België, en op het Europese vasteland uitgevoerd. Een groep chirurgen heeft de operatie, die de achtste van deze aard in de wereld was, uitgevoerd op de jonge metaalarbeider A. Vereecken. Hier een ongeveer drie jaar geleden gemaakte trouwfoto van het echtpaar Vereecken. BRUSSEL De ministers van de NAVO vragen de Sovjet-Unie dringend af te zien van het gebruik van geweld en van inmenging in de aangelegenheden van andere staten. Elk Russisch ingrepen dat direct of indirect de toestand in Europa en de Middellandse Zee zou beïnvloeden, zou een internationale crisis met ernstige gevolgen doen ontstaan. Dat staat in de slotverklaring die zaterdag aan het eind van de conferentie van de NAVO in Brussel werd uitgegeven. Zolang de Russische leiders een po litiek van geweld aanhangen zullen de onzekerheden blijven. De Russische po litiek, afgestemd op het leerstuk van het zogeheten „socialistische gemene best" levert gevaar op voor de Euro pese veiligheid. Zij geeft aanleiding tot de vrees dat opnieuw in andere ge vallen geweld zal worden gebruikt, aldus de verklaring. De Atlantische bondgenoten blijven een politieke solidariteit noodzakelijk vinden om agressie en andere vormen van onderdrukking tegen te gaan. De gebeurtenissen in Oost-Europa toonden aan dat het voortbestaan van de NAVO meer dan ooit noodzakelijk is. Ook de Franse minister Debré is daarvan overtuigd, tenzij er iets ge beurt dat de verhoudingen tussen Oost en West grondig verandert. (Frankrijk besteedt een vijfde deel van zijn begro ting voor defensie). De houding van het Kremlin werpt ook nieuwe hindernissen voor een toe nadering tussen de beide delen van Duitsland. De NAVO is .vastbesloten om te blijven streven naar een vrede lievende oplossing van het Duitse vraagstuk, gegrondvest op een vrije be slissing van het Duitse volk en op de belangen van de Europese veiligheid. De regeringen van de NAVO weige ren Oost-Duitsland te erkenen. Zij ver werpen ook alle eisen die zouden nei gen naar het handhaven van de verde ling van Duitsland tegen de wil van het Duitse volk in. Het verlangen naar ontspan, ing tus sen Oost en West mag naar de mening van de ministers niet leiden tot een breuk in het bondgenootschap. Het zoe ken naar vrede vereist voortgang op het gebied van ontwapening en bewa peningscontrole en een voortgezette in spanning om de fundamentele vraag stukken, die Oost en West verdeeld houden, op te lossen. De ministers kwamen overeen dat de gecoördineerde uitvoering van de aan gekondigde militaire maatregelen ter versterking van de NAVO met het beschikbaar stellen van de aanvullen de gelden een onderdeel vormt van het NAVO-strijdkrachtenplant voor de jaren 1969 tot 1973. Dit plan wordt in januari aanstaande in de defensie plancommissie van de NAVO behan deld. De landiui van de NAVO willen ge zamenlijk proberen de financiële las ten te verlichten die zouden voortvloei en uit tekorten op de betalingsbalans. Dat zjjn dan tekorten die door de hoge re militaire uitgaven zijn veroorzaakt. Minister Luns schatte het totale be drag dat extra voor de Europese de fensie zal worden uitgegeven op ruim 3,6 miljard gulden. Nog enkele andere punten uit de slotverklaring: De kwaliteit, doeltreffendheid en opstelling van de strijdkrachten van de NAVO zullen worden ver beterd. Gezocht wordt naar snelle re mobilisatiemogelijkheden voor de reserve-strijdkrachten. Hernieuwde aandacht zal worden besteed aan het ter beschikking stellen van versterkingen voor de flankgebieden (Noord-Noorwegen en het Middellandse-Zeegebied) en aan het versterken van de daar ge legerde lokale strijdkrachten. De conventionele kracht van de tactische luchtstrijdkrachten wordt uitgebreid. De volgende bijeenkomst van de ministerraad van de NAVO is be paald op 10 en 11 april in Washing ton. LONDEN Katholieke demonstran ten en politieagenten hebben zaterdag in de Noordierse stad Londonderry weer felle straatgevechten geleverd. Daarbij werden auto's beschadigd, rui ten ingegooid en stenen naar de politie geworpen. Ongeveer 10.000 aanhangers van de katholieke beweging voor gelijke bur gerrechten liepen mee in een protest mars. Een aantal demonstranten ver liet echter de bekendgemaakte route en ging zich in de stad uitleven. De bewe ging pretesteert al geruime tijd tegen discriminatie van de katholieke minder heid, die in Londonderry door de pro testantse meerderheid en volgens haar in Londen door de regering wordt toe gepast. Zo worden katholieken bij de toewijzing van woningen en bij de ver deling van baantjes achtergesteld. Bij soortgelijk^ protestbetogingen in okto ber vielen onder de demonstanten meer dan honderd gewonden. Het harde op treden van de politie leidde tot protes ten in het gehele land en tot vragen in het parlement. DJAKARTA „Er bestaan nog spo ren van het verleden. Nederland en In donesië moeten met een wijze politiek en vriendschap pogingen doen die „spo ren geheel uit te wissen". Dat merkte de Indonesische president generaal Suharto zaterdag terloops op nadat de nieuwe Nederlandse ambassa deur, mr. H. Scheltema, zijn geloofs brieven had aangeboden, zijn geloofs brieven had aangeboden. Overigens sprak de president slechts woorden van dank voor alle bijstand en samenwer king die Nederland Indonesië heeft ver leend. Hij sprak van „een ware mani festatie" van het begrip dat Den Haag voor de Indonesische problemen toont. GENT Alois Vereecken maakte het gisteravond zo goed als het maar kon. Hij is de eerste longpatiënt op het vasteland van Europa die een longtransplan tatie heeft ondergaan. De operatie is donderdagavond al verricht, maar het Academisch Ziekenhuis van Gent, wilde enige dagen met de publikatie wachten. Enige tyd voor de operatie was het weefseltype van de onbekende donor met een helikopter naar Leiden gevlogen waar werd nagegaan of het paste bij het weefsel type van de patiënt. De Belgische professor Frits de Rom, die de operatie verrichtte, heeft zich twee jaar lang aan de Rijksuniversiteit van Leiden bekwaamd in de hartchirurgie. Geen geheim maakt prof. De Rom van het feit, dat Alois Vereecken door alle geraadpleegde longartsèn was op gegeven, toen hij enkele weken gele den in het academisch ziekenhuis van Gent was opgenomen. Tussen de re gels door laat hij doorschemeren dat Vereecken, voordat hij naast 't acade misch ziekenhuis in Gent was overge bracht, het verzoek had ontvangen zich aan. een longtransplantatie te on derwerpen. Vereeckens toestand was hopeloos. Elke nieuwe zware hoestbui zou zijn einde hebben kunnen betekenen. De traditionele geneeskunde kon hem geen redding meer brengen. De chirurgen die hem de inplanting van een andere rechterlong als zeer kleine kans op redding boden, stonden voor een zware opgave. Zij wisten dat de zeven voorgaande longtransplanta ties voor de patiënten die er zich aan hadden onderworpen, geen uiteindelij ke redding hadden betekend. Een van die zeven overleed drie weken na de transplantatie; de zes anderen bezwe ken na kortere tijd. De kans op uitvoering van de long transplantatie, waarvoor Alois Ver eecken zelf zijn toestemming had gege ven, kwam donderdag. Een andere pa tiënt die naar alle waarschijnlijkheid nog diezelfde dag in het academisch ziekenhuis in Gent zou sterven, bleek als donor geschikt te zijn. Het weefseltyperingsonderzoek dat in dit opzicht zekerheid moest ver schaffen, werd verricht in Leiden, waarheen per helikopter weefselmon sters waren vervoerd. Weefselmon sters, in dit geval bloed, van Vereec ken waren al eerder in Leiden onder zocht in het instituut dat dr. Van Rood aan het einde van het vorige jaar, na de eerste harttransplantaties, wereld faam bezorgde. Toen de weefseltypen van Vereecken en de donor goed met elkaar in over eenstemming bleken te zijn, durfde prof. De Rom de moeilijke ingreep aan, waarop hij en zijn ploeg van ze ven chirurgen, drie amnesthesisten en verscheidene technische medewerkers zich maandenlang mentaal hadden voorbereid. Zij wisten dat bij de voorgaande longtransplantaties de vereiste van het goed overeenstemmen van de weefsel typen van patiënt en donor eigenlijk, als gevolg van gebrek aan ervaring met transplantaties van organen, on voldoende aandacht had gekregen en dat heit mislukken van de voorgaande longtransplantatie ten dele daaraan te wijten was geweest. Het in technisch opzicht slagen van de eerste longtransplantatie op het vasteland van Europa danken prof. De Rom en zijn naaste medewerker ook aan het feit, dat voor het eerst bij een longtransplantatie een in Leuven be reid anti-lymfocytenserum was ge bruikt. Het anti-lymfocytenserum is een in de orgaantransplantatietechniek nog betrekkelijk nieuw middel tot on derdrukking van de natuurlijke afsto ting door het menselijk lichaam van ingeplante organen van anderen. Over de wijze waarop de rechterlong van de onbekende donor bij Alos Ver eecken werd ingeplant wil prof. De Rom zich niet in details uitlaten. Hij vindt dat longchirurgen er recht op hebben als eersten gegevens daar over te vernemen in vakbladen. Hij wil er alleen over zeggen, dat hij in tech nisch opzicht de ingreep geheel ge slaagd acht. De overplanting van de long zelf in de borstkas van Aloïs Ver eecken duurde ongeveer vijftig minu ten, maar alles btf elkaar genomen nam de gehele operatie donderdag avond ongeveer drie uur in beslag. Na de operatie en in de nacht van donderdag op vrijdag diende men Aloïs Vereecken gestadig zuurstof toe, ook nadat hij weer bij bewustzijn was gekomen. Vrijdagmorgen kon hij het al zonder extra zuurstoftoevoer stel len. Zijn nieuwe long werkte goed. „Het was duidelijk te zien", zegt prof. De Rom, „dat de patiënt, er na de operatie beter aan toe was dan voor de operatie". Prof. De Rom is Aloïs Vereecken erg dankbaar. Indien Vereecken niet zelf op een poging tot longtransplanta tie had aangedrongen, zou het mis schien nog heel lang geduurd hebben eer Gent een plaats op de wereldkaart der belangrijke grote orgaantransplan taties had gekregen. Aan voorspellingen waagt prof. De Rom zich, hoe goed Vereecken ook door de ingreep heen is gekomen, lie ver niet. Hij weet dat de techniek der longtransplantaties een reuzensprong voorwaarts zal hebben gemaakt in dien, dank zij de medewerking van de universiteiten van Leiden en Leuven, Aloïs Vereecken een volle maand na de operatie van afgelopen donderdag nog in leven zal zijn. In de komende weken zal men in het academisch ziekenhuis in Gent voor het behoud van het leven van Aloïs Vereecken moeten vechten. Angstval lig zullen artsen en verpleegsters elke schommeling van zijn lichaamstempera tuur, elke wijziging in zijn hartslag, el ke verandering in het tempo van zijn ademhaling in het oog houden. Vrijdag kreeg Aloïs Vereecken voor het eerst bezoek van zijn jonge vrouw. Hij wuifde opgewekt naar haar in de gesteriliseerde kamer waarin hij lag. Mevrouw Vereecken vertelde later, dat men in het academisch ziekenhuis van Gent bij het weren van besmet tingsgevaar zeer ver gaat. Zij zei dat zij zich, voordat ze in de gesteriliseerde ziekenkamer was toe gelaten, van al haar eigen kleren had moeten ontdoen en geheel in zieken huiskleren was gestoken. Zondagavond was de toestand van Aloïs Vereecken boven verwachting goed. „Beter, veel beter dan wij had den durven hopen", zegt prof. De Rom. ROTTERDAM Twee mannen heb ben zaterdagmiddag geprobeerd twee personeelsleden van de Hema in Rot terdam te overvallen. De personeelsle den hadden samen bijna honderddui zend gulden bij zich. Er ontstond een vechtpartij, waarna de twee overvallers de benen namen. Het al buitgemaakte geld moes ten ze op het strijdtoneel achterlaten. Een van de slachtoffers rende een overvaller achterna, greep hem in zijn kraag en leverde hem over aan de poli tie. De andere overvaller ontkwam. NIJMEGEN Het ryk van de dood is voor de levende mens geen gesloten gebied meer. Tot voor 20 jaar was de dood een onaantastbaar en begrensd begrip. Dui delijk werd toen bepaald wanneer het leven was geëindigd en het mysterie van de dood begon als longen en hart tot stilstand kwamen. Het menselijk vernuft heeft echter machines gevonden die de functie van hart en longen kunnen over nemen. Daardoor werd de eeuwenoude grens verschoven. Tussen leven en dood bleek een zeer ruim niemandsland te zijn, waar de levende mens niet geheel machteloos en de dood niet almachtig is. Nu de mens in het grensgebied tus sen leven en dood is doorgedrongen, zijn er vele totaal nieuwe vraagstuk ken ontstaan. In Nijmegen zijn zaterdag een groot aantal medici, juristen, wijsgeren en andere wetenschapsmensen op uitnodi ging van deze Katholieke Artsenvereni ging bijeengekomen om zich op deze nieuwe vraagstukken te bezinnen. Toen de mens in staat bleek om een stervend wezen machinaal en dus kunst>- matig in leven te houden, werd deze technische triomf lange tijd amper ge toetst aan normen van zedelijkheid en verantwoordelijkheid. De resultaten waren dikwijls luguber: een stervend mens werd weken, soms maandenlang het sterven belet. Als plant leefde hij voort, terwijl vaststond dat hij nooit meer tot menselijke func tioneren in staat zou zijn bijvoorbeeld door ernstig hersenletsel. In Nijmegen bleek dat de medicus zich sinds kort een grens heeft gesteld. Dr. O. R. Hommes, lector in de expe rimentele neurologie, gaf een heldere uiteenzetting van het nieuwe begrip „hersendood": als gedurende een be paalde tijd onder bepaalde omstandig heden in de grote hersens geen elektri sche activiteit meer tonen, wordt dè mens geacht te zijn gestorven, ook al leven bepaalde organen al dan niet kunstmatig Voort. Het duidelijk vaststellen van het mo ment waarop de mens is gestorven was tot voor enkele jaren meer een klinisch dan een sociaal of zedelijk probleem. Nu echter de organen van gestorvenen, jnits zeer snel overgeplant, het leven van andere mensen kunnen redden is het vaststellen van het tijdstip, waarop een mens gestorven kan worden geacht, zeer ingrijpend geworden. De theoloog prof. E. C. F. A. Schil- lebeeckx achtte de „hersendood" een aanvaardbaar uitgangspunt: „De dood van de hersenen tast de mens in zijn totaliteit van mens-zijn aan de vrij heid van handelen is definitief verdwe nen; er is geen eenheid van lichaam en geest meer". Zelfs al zou er een heel klein risico- percentage zijn soms hoort men van bepaalde reacties bij een mens die „hersendood" is dan nog werd het uitgangspunt van de „hersendood" aan vaardbaar geacht. Dat pas de „hersendood"de mens tot gestorven maakt, ging velen echter niet ver genoeg. Tijdens de discussie ver klaarde een arts dat hij zelf wilde be palen tot wanneer zijn leven voor hem levenswaard was. Hij vond dat de mens in volle gezondheid moest kunnen be palen in hoeverre hij in crisissituaties mechanisch-mediche bijstand op prijs stelde. Dr. Hommes verklaarde dat hij een dergelijke wens zou respecteren, maar een ander forumlid, prof. dr. W. J. H. Smidt, hoogleraar algemene geneeskun de, zei dat in zijn kliniek een derge lijke wens niet zou worden ingewilligd. Een pikante vraag kwam van een verpleegster: „Als de hersendood is ge constateerd, wie zet dan de apparatuur stil?" Zij deelde mee dat de arts dit meestal aan de verpleegster overliet, die daardoor psychisch zwaar werd be last. Het recht van sterven kwam nog ver der in discussie bij de vraag of het ze delijk verantwoord was het leven van een stervende te rekken om transplan tatie mogelijk te maken. Men achtte de ze verlenging over het algemeen toe laatbaar. Opvallend was dat men zich weinig bezighield met de mogelijke ervaring van een hersendode, wiens plantenle ven gerekt wordt. Desgevraagd ant woordde dr. Hommes: „De hersendood betekent dat de mens geen ervaring meer heeft". In Nijmegen bleek dat ook al wil men zich niet met buitenaardse vragen bezighouden, het aanvaarden van de hersendood al oeverloos veel vragen op roep. Moet de gestorvene bij zijn le ven of moeten de nabestaanden na zijn dood toestemming tot transplan tatie geven of kan deze toestemming zonder tegenbewijs worden aanvaard? De jurist prof. mr. A. A. M. van Agt meende dat men diende te overwegen een centrale registratiedienst in te rich ten, waar de medicus dag en nacht kan informeren of iemand zich tegen trans plantatie heeft verzet. Zoals het nu gaat is de toestand niet alleen voor de medicus strafrechtelijk niet zonder risico's, maar tevens ge raakt men doorlopend in uiterst deli cate situaties. De naaste familie veel al door een verkeersongeluk onver wacht met de dood geconfronteerd moet worden gevraagd of zij toestem ming wil geven. Omdat transplantatie alleen kort na het overlijden mogelijk is, moet men de nabestaanden bijna onmiddellijk na het sterven met de vraag lastigvallen. Artsen die op dit gebied ervaring had den, verklaarden dat de mensen door gaans erg positief reageerden. Zij von den een gedegen meningsspeiling door de overheid gewenst omdat als resul taat daarvan mogelijk de wet zou kun nen worden aangepast. Tijdens het congres bleek duidelijk dat de problematiek, ontstaan door de ontdekking van 't niemandsland tussen leven en dood, veel te uitgebreid en te zwaar is om door de medicus alleen te worden opgelost. Omdat de medicus de technische beslissing moet nemen, wordt hij te zwaar belast en heeft hij een te grote macht. Dr. Hommes verklaarde desgevraagd dat de universiteit de medicus te wei nig vormt tot denken. Hij wordt er te weinig op voorbereid om een bijdrage te leveren tot het oplossen van de ge groeide situatie, waarin de techniek mo gelijkheden heeft geopend, die met de huidige normen moeilijk in ons cultuur beeld en in ons denkpatroon zijn te pas sen. SCHIPHOL Ook het Tweede-Ka merlid mr. dr. M. J. J. A. Imkamp (D'66) is teruggekeerd van zijn bezoek aan Biafra. Hij arriveerde zaterdag op Schiphol. Vrijdag al kwam zijn socia listische collega P. Dankert thuis. De heer Imkamp had het vliegtuig gemist, omdat hij aan het wandelen was. DJAKARTA Michael Rockefeller, zoon van de gouverneur van de Ameri kaanse staat New York, is in 1961 in het oerwoud van West-Irian door men seneters gedood en opgegeten. Dit heeft het Indonesische legerblad Berita Joe- da gemeld. Het hoofd van de Asmat-stam op West-Irian heeft verteld dat „een blan ke man volgens de riten van de stam was gedood en verorberd". Het stamhoofd heeft dit bekend nadat hij was gewaarschuwd dat de geest van de dode een cholera-epidemie zou gaan veroorzaken. Verschillende leden van de stam zouden hemden met de initia len van Michael Rockefeller hebben ge dragen. ATHENE Een Griekse krijgsraad heeft zondag de soldaat Panagoulis ter dood veroordeeld wegens het plegen van een aanslag op premier Papado- poulos. De soldaat, die samen met vijftien andere jongemannen terechtstond, had bekend. Hij ontkende echter dat hij van plan was geweest het regime omver te werpen in de hoop dat er vervolgens een communistiche staatsgreep zou ko men. Hij had de krijgsraad gevraagd hem ter dood te veroordelen en zijn mede- beklaagden te sparen. Zjj kregen gevan genisstraffen, uiteenlopend van levens lang (in een geval) tot een jaar, terwijl vier man werden vrijgesproken. HILVERSUM De liberalen zijn het er niet over eens kunnen worden of in de toekomst de kabinetsformateur door de Tweede Kamer moet worden aangewezen. Op het Hilversumse congres over staatsrechtelijke en partijvernieuwing staakten zaterdag de stemmen op dit punt222 tegen 222. Dit meest „progressieve" voorstel uit het rapport Kiezer en Gekozene van de commissie-Geertsema, was hiermee wel formeel verworpen, maar naar verwach ting niet van de baan. In mei volgend jaar komt er weer een congres van de VVD over een aantal voorstellen en daar kan deze zaak wellicht weer aan de orde worden gesteld. De levendige debatten op het con gres van de WD, dat dit weekeinde in Hilversum werd gehouden, hebben verder de volgende uitspraken opgele verd: de VVD is voor het afsluiten van een stembusakkoord bij wijze van algemene overeenkomst, die na de ver kiezingen aan de hand van de zetelver deling onder de partners kan worden uitgewerkt; met handhaving van het bestaande stelsel van evenredige vertegenwoordi ging, waaraan de liberalen in geen en kel opzicht wensen te tornen, dient ook geen verbinding van de kandidatenlijs ten binnen een kiesring te worden toe gelaten; als een kandidaat een kwart van DEN HAAG De prijzen van een aantal aardolieprodukten zijn ver hoogd. Gasolie, autogasolie, huisbrand olie I en II en dunne stookolie kosten vanaf vandaag 51 cent meer per hon derd liter. EGMOND Het congres van de Fe deratie van jongerengroepen van de Partij van de Arbeid is tegen verlen ging van het Nederlandse lidmaatschap van de Navo. Het congres, dat dit weekeinde in Egmond aan Zee is gehouden, vindt dat het Nederlandse lidmaatschap van de Navo geen factor van betekenis is. Het wil dat het Nederlandse beleid zich richt op versterking van de Uno, soli dariteit met de derde wereld en ont spanning tussen Oost en West. EINDHOVEN Langdurige vertra gingen in het drukke weekeindverkeer ontstonden zaterdag door de ontsporing van een goederentrein tussen Eindho ven en Best. De ravage was aanzien lijk. Drie wagons waren uit de rails gelo pen, waarvan er een kantelde en naast de baan belandde. Deze wagon verniel de een portaal van de bovenleiding Bovendien werd over een lengte van enkele honderden meters het baanvak ontzet. Twee mensen werden gewond toen zij van een wagen met cement sprongen, die werd opgetakeld. De mannen had den zien aankomen dat deze wagon uit de takels glipte. Nadat zij in het zie kenhuis waren behandeld konden zij naar huis. De oorzaak van de ontsporing, waar door enkele honderden treinreizigers werden gedupeerd, is niet bekend, 's Middags kon het verkeer over een der de spoor worden hervat. Omstreeks kwart over vijf zaterdagmiddag was het baanvak weer voor normaal ver keer in gebruik. DEN HAAG In de melkoorlog in Den Haag is de vrede getekend. De beide melkfabrikanten die elkaar met de inzet van veel geld sijjters wilden afsnoepen, hebben besloten hun acties stop te zetten. Zaterdag werd op het kantoor van de Vereniging voor zuivelindustrie en melkhygiëne in Den Haag onder lei ding van prof. mr. W. J. Slagter een bespreking gehouden tussen de strij dende partijen, de Nederlandse melk unie en de NV Van Grieken. Daarbij werd afgesproken dat met onmiddel lijke ingang de pogingen zouden wor den gestaakt, om met het aanbod van geld, slijters over te halen van leveran cier te veranderen. Men was het er over eens dat de kortstondige strijd een gevolg was van het verschil van inzicht in de situatie, die ontstond na de inkrimping van de werkzaamheden van de Coöperatieve vereniging „De prinsenstad" in Delft. ADVERTENTIE IS de lijstkiesdeler aan voorkeursstem men op zich heeft verzameld, is hij in ieder geval gekozen; bij de benoeming van een burge meester dient de bekwaamheid zwaar der te wegen dan de politieke kleur of de godsdienstige gezindheid van de kandidaat; de gemeenteraad kan inspraak heb ben bij de burgemeestersbenoeming, maar dit dient zich te beperken tot de vereisten waaraan de kandidaat moet voldoen, zodat de raad niet mag oor delen over de persoon; herbenoeming van een burgemees ter mag geen wassen neus zijn en de ambtstermijn moet van zes tot vier jaar worden teruggebracht; 9 De burgemeester zal aan de ge meenteraad ook over zijn politiebeleid verantwoording dienen af te leggen; de Eerste Kamer dient de rijksbe groting in één keer af te doen bij de algemene politieke en financiële be schouwing; de zittingsduur van de Eerste Ka mer zal vier jaar moeten worden in plaats van zes en de senatoren zullen allen tegelijk moeten worden gekozen door de Provinciale Staten, twee jaar na de verkiezing van de Tweede Ka mer. De WD is de eerste partij die zich als zodanig uitspreekt over een aantal hervormingen van ons democratisch bestel. Bij de andere politieke partijen zijn deze zaken nog niet aan de leden vergaderingen voorgelegd. Het liberale congres sprak zich uit voor afschaffing van de opkomstplicht bij de verkiezingen ondanks afwijzende adviezen van hoofdbestuur en partij raad. Hoofdbestuur en partijraad had den zich eveneens tegen de aanwijzing door de Tweede Kamer van een ka binetsformateur verklaard. Het partij bestuur, toch al verrast door alles wat er met het rapport Ktfezer en gekozene in de partij was losgdmaakt, kon het staken van de stemmen over* deze kwestie niet meteen verwerken. Voorzitter ir. K. van der Pols stelde eerst voor om deze zaak, nu het zo was gelopen, nog maar eens door het congres in begin mei 1969 te laten behandelen: Fractievoorzitter mr. E. H. Toxopeus had daar echter bezwaar tegen: „Staking van stemmen betekent verwerping volgens het reglement. An ders krijgen we een grandioze verwar ring. En wat moeten we met een nieu we studie?" De zaak was inderdaad verworpen, maar uit de stemming in de vergade ring was wel op te maken dat zij daar mee niet was afgedaan. Er is trou wens meer naar het volgende congres verwezen; ook een voorstel van het Tweede-Kamerlid drs. Th. Joekes om het werk van de Raad van State in studie te nemen. Hetzelfde gebeurde met de verla ging van de kiesgerechtigde leeftijd tot achttien jaar en het vraagstuk van de subsidiëring van politieke partijen. In mei komen verder aan de orde de staatsrechtelijke vorming en de voor stellen. inzake verbetering van de com municatie binnen de partij en de pre sentatie van het partijbeleid. JIPSINGBOERMUSSEL In Jipsing- boermussel, onder Vlagtwedde, is gis teravond een auto met twee meisjes en vier jongens tegen een boom gevlogen. De zestienjarige mejuffrouw A. Geertse- ma uit Valthermond was op slag dood. De vier jongens moesten in een zieken huis worden opgenomen. Het andere meisje is in paniek weggelopen. 'T ZAND De 23-jarige C. Zwart is gisteravond in zijn woonplaats 't Zand met zijn auto geslipt, over de kop ge slagen en in een sloot terecht gekomen. Hij was geschrokken van een pop, die jongens over de weg hadden gelegd. Door een paniekstop begon de auto te slippen. REEUWIJK De 79-jarige mevrouw Schipper-Van Herk uit Den Haag is gis termorgen omgekomen toen de auto waarin zij zat bij Reeuwijk tegen een ijzeren paal botste. LEIDEN De zeven jaar oude Wil- helmina Nederlof uit Leiden is veron gelukt toen zij met haar fiets door een vrachtauto werd geschept. LEER Bij een auto-ongeluk in het Westduitse Rorichum, bij Leer, is za terdag de 42-jarige Jan Hendrik de Vree uit Ridderkerk om het leven gekomen. Hij botste met zijn auto in een bocht op een tegemoetkomende Duitse auto. OMMEN Zaterdagavond is in Om men de 68-jarige heer J. de Lange ver ongelukt. De man was met zijn brom mer in een sloot gereden. NOORDWIJKERHOUT De zestien jarige C. van Feelen is zaterdagmid dag met zijn brommer tegen een auto gereden. Hij was op slag dood. ZELTHEM Op het kruispunt Oude Aaltenseweg Ruurloseweg in Zelhem is zaterdagmiddag de 47-jarige me vrouw Luimes-Te Rietstap bij een bot sing tussen twee auto's omgekomen. Haar man en twee kinderen werden ge wond. STEENBERGEN In Steenbergen is zaterdagmorgen de 41-jarige C. Ko- nings uit Sint Willebrord met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij Is vrijwel onmiddelijk overleden. Een passagier werd zwaar gewond. NIJMEGEN In Nijmegen is vrij dagnacht een twintigjarige jongen met een gestolen auto verongelukt. Men ver moedt dat de jongeman onder invoed was van sterke drank. WADDINXVEEN De sinds zondag avond 10 november vermiste Adrianua Cornells Blonk uit Waddinxveen is gis termorgen door de rijkspolitie te water uit de Gouwe opgehaald. Hij zat nog in zijn auto. TERNEUZEN In het ziekenhuis in Terneuzen is gisteren de 73-jarige me vrouw N. G. van O. uit Axel overleden. Zij werd 18 september na een verkeers ongeluk bewusteloos naar het zieken huis gebracht, en is sindsdien niet meer bij kennis geweest

De Vallei | 1968 | | pagina 5