DE MAGAZIJNEN MOETEN LEEG daarom ENORME PRIJSVERLAGINGEN in al onze afdelingen BANKSTELLEN SLAAPKAMERS EETKAMERS KLEINMEUBELEN Rajakovic verliest Westelijke samenwerking geen doel maar middel MACHTSMIDDELEN MOETEN DE VREDE DIENEN Acties tégen studentenstop in Amsterdam Tot 30 november kunt u nog profiteren van onze Wij moeten ruimte maken voor onze nieuwbouw Matrassen - Vloerbedekking Meubelstoffen - Vitrage enz. INDUSTRIEWEG 2 HATTEM TEL 05206 - 2544 Kosygin pleit voor meer ontspanning Londonderry blijft nog onrustig AUTO SLIPTE IN VUIL WATER: VROUW DOOD JUBILEUMCONGRES HOGERE KRIJGSSCHOOL ANDERE FACTORED VEEL GOEDS COMMUNICATIE Vrijend paartje in hinderlaag Scheveningse loggers voor sportvisserij Kardinaal Mindszenty niet ziek Bijna 545.000 leerlingen hij Nijverheids- Onderwijs WOENSDAG 20 NOVEMBER 1968 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG „Het krijgsbedrijf in ï(jn huidige vorm heeft de scherpe afschel- ding die vroeger bestond tussen de geüniformeerde bewapende militairen en de burgerbevolking doen vervagen en deze groepen zelfs in elkaar doen overvloeien. Dit betekent, dat aan de ene kant de niet tot de gewapende macht behorende burger-functionaris zich meer heeft moeten inwerken en indenken in de militaire problematiek, terwUl aan de andere kant de officier zich niet langer afzijdig kan houden van vraagstukken die schijnbaar niets met de militaire gedachtenwereld te maken hebben". Dat zei prins Bernhard in zijn openingsrede tot het congres dat onder het motto „Afschrikking en Ontspanning" dinsdagmorgen in het Haag se congresgebouw ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Hogere Krijgs school is begonnen. Voordat de prins zich over de taak van dit aloude militaire instituut uit sprak, leidde de directeur van de Ho gere Krijgsschool, brigade-generaal H. A. Thoonsen, het door ruim zeven honderd gasten bijgewoonde congres in met er op te wijzen dat de huidige problemen ver uit gaan boven die wel ke vroeger aan de officier konden en werden gesteld. Waren vroeger de mi litaire machtsmiddelen uitsluitend voor de oorlog bestemd, thans dienen zij, geïntegreerd als zij zijn in het maatschappelijk leven, tal van andere doelen, vooral de vrede. De zuiver militaire gedachtengang is niet meer toereikend om te kunnen bepalen hoe de hoger militair-weten schappelijk gevormde officier de pro blemen waarmee hij wordt geconfron teerd dient op te lossen, aldus in zijn openingsrede prins Bernhard, die er op wees dat deze gedachtengang is gaan leven nadat een aantal militaire con flicten van grote omvang over de gehe le wereld hun weerslag hebben doen voelen. Sinds de vorige eeuw. toen de problemen vrijwel uitsluitend werden gesteld aan de hand van de stafkaart en specifiek militaire veronderstellin gen, is er veel veranderd. Prins Bernhard constateerdeeen naar elkaar toegroeien van de militai re en de burgermaatschappij en het steeds meer samen zoeken naar oplos singen van problemen en het bepalen van het beleid. Deze ontwikkeling heeft ook haar stempel gedrukt op de metho diek van het onderwijs op de Hogere Krijgsschool waardoor een groot .deel van. de weg die moet leiden tot de sa menwerking van wat-vroeger twee ge scheiden werelden waren, reeds is af gelegd, een samenwerking die gezien in het licht van de maatschappelijke en internationale ontwikkelingen, een dwingende eis is. Professor dr. E. H. van der Beugel, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, die o.m. staatssecretaris van buitenlandse zaken is geweest en ge ruime tijd vice-president van de KLM was, zag de westelijke samenwerking zoals die na de tweede wereldoorlog tot stand is gekomen als een gevolg van de koude oorlog en de hegemonia le positie van de Verenigde Staten. Hij zag die samenwerking bedreigd door opkomend nationalisme en het daardoor zich naar binnen keren'.van de westelijke staten. Voorts zag hij een gevaar in de zeer genuanceerde opvattingen over de verhoudingen tot het Sovjet-blok en de vermindering van het prestige van Amerika. Overi gens moeten we ons, aldus professor Van der Beugel, geen illusies maken dat we op korte termijn uit de „sche- merperiode" zullen treden waarin de westelijke samenwerking zich thans bevindt. De politiek van de Sovjet-Unie leek de hoogleraar toe niet wezenlijk gewijzigd te zijn. De westelijke samenwerking heeft volgens de professor veel goeds tot stand gebracht. Opzienbarend is het proces van herstel tot welvaart. Hij leidde daaruit af dat het westers eco nomisch systeem mits goed gehan teerd, superieur is aan welk ander sys teem dan ook, ook aon het marxis me. Hij wees voorts op goede samen werkingsvormen zoals het internatio nale monetaire fonds, de Europese betalingsunie, de EEG en meer derge lijke instellingen en als gevolg van die samenwerking het feit dat het toch maar mogelijk is geweest grote econo mische crises te voorkomen. Er zijn niet alleen goede economi sche resultaten bereikt, maar ook de vrede is bewaard gebleven door een positie van kracht door samenwerking ondanks de risico's die macht, en ze ker een nucleaire macht, met zich mee kunnen brengen. De vrede wordt juist daar bedreigd, waar die macht ont breekt. Professor Van der Beugel zei voorts niet te geloven aan een neutra lisatie van Europa, noch aan neutrali satie van Duitsland, noch aan een Eu ropees veiligheidssysteem indien dit zou zijn zonder volledige inschakeling van de Verenigde Staten. Finland. Oostenrijk. Zweden en Zwitserland zijn wel de maximale eenheden die zinvol buiten een veiligheidssysteem kunnen blijven, meende hij. Sprekende over Frankrijk zei professor Van der Beugel dat dit land. hoewel het zijn beperkte macht virtuoos heeft ge bruikt, in positieve zin niets heeft be reikt. Het heeft integendeel de veilig heid verzwakt. Men spreekt daar over Europa, maar bedoelt Frankrijk. Het speelt het dodelijk gevaarlijke spel de Bondsrepubliek te domineren met de onvoorstelbaar naïeve ge dachte dat dit kan zonder grote risi co's voor de richting van het Duitse denken. Professor Van der Beugel meent voorts dat de ontspanningspolitiek die gevolgd wordt nauwelijks iets anders is dan de poging van twee grote mo gendheden om een nucleair conflict te vermijden. Daarbij staat in de Sov jet-Unie voorop het ontmantelen van de NAVO, de verwijdering van de ETTEN Door heU^ springen van een buis in een watertoren onder Et- ten is de 68-jarige mevrouw M. Ha- braken uit het Brabantse Bakel giste ren om het leven gekomen. Zij zat naast haar schoonzoon in de auto toen de wagen op de Hoevenseweg slipte in plotseling over de weg stromend water, gemengd met vuil. De wagen kwam tegen een boom naast de weg tot stilstand. Kort voor de opening van het con gres ontving prins Bernhard uit handen van de chef van de gene rale staf, luitenant-generaal F. van der Veen, het g ener ale-staf brevet. De prins, die inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht is, heeft in 1938 1939 een deel van de cursussen van de Hogere Krijgsschool gevolgd. Inmid dels heeft de prins al lang getoond, over de kwalificaties te beschikken waarvoor het g ener ale-staf brevet wordt toegekend", aldus de chef van de generale staf bij de uitreiking van het brevet. O Amerikaanse presentie in Europa en discriminatie van de Duitse Bondsre publiek. De Franse generaal Beaufré ont wikkelde tijdens een toespraak tot het congres, dat door vertegenwoordigers van Engelse, Duitse, Belgische en Amerikaanse militaire instanties werd bijgewoond de gedachte tussen rege ringsleiders en militaire bevelhebbers van alle NAVO-landen om te. komen tot een betere crisisbeheersing. Hij pleitte voor een beter waarschuwings- en communicatiesysteem en voor een inventarisatie van beslissingen die mo gelijk zijn in geval van een crisis. Een schoolvoorbeeld van crisisbeheer sing vond hij het belèid dat gevoerd werd in de Cuba-affaire. Tijdens het congres kwam duidelijk naar voren dat het bewaren van vre de en welvaart tegenwoordig geen zaak meer is# van militairen alleen, maar van een goede samenwerking van economen, sociologen, monetaire deskundigen in samenwerking met mi litaire instanties die nu ook hun taak in breder verband zien. „We hebben ons doel nog niet geheel bereikt", zei proféssor L. W. Martin uit Engeland, die pleitte voor een nucleair even wicht en zelfs voor een overwicht op dat.terrein. Niet om de oorlog op te roepen, maar juist om de vrede te be waren, de vrede die het mogelijk maakt in welvaart te leven. LU TO Tj (Engeland) De 18-jarige Paul Sibley zette zijn auto op een landweggetje neer en wendde zich tot zijn vriendinnetje, Janie Eaves. Plotseling stak iemand een lan taarn op en begonnen twee man nen de ruiten van de wagen in te slaan met houwelen. Sibley probeerde weg te rijden maar kwam terecht op een wegversper ring van de politie. Eerst toen, zo vertelde hij, hoorde hij dat hij zijn auto had gepar keerd midden in een politiehinder- laag voor de vluchtende auto van een groep misdadigers. De politie van Luton, 30 km ten noorden van Londen, erkende fout gehandeld te hebben en beloofde alle geleden schade te zullen ver goeden. Rechercheurs waren zon der waarschuwing tot de aanval overgegaan, omdat zij dachten dat zich in de auto gewapende misda digers bevonden. ,,Het was een nachtmerrie", zei Ja nie na behandeld te zijn voor snij- wonden als gevolg van gebroken glas. ,,Ik ben er zeker van altijd op van de zenuwen te zullen zijn, wanneer ik 's avonds een autorit moet maken." AMSTERDAM Eerstejaarsstu denten in de psychologie aan de Uni versiteit van Amsterdam zullen geen genoegen nemen met uitvoering van een Studentenstop in welke vorm' dan ook. De Actiegroep Numerus fixus van de sub-faculteit der psychologie heeft meegedeeld dat er ten scherpste bij de minister zal worden geprotesteerd, als tot deze uitvoering zal worden beslo ten. De studenten vinden dat de numerus fixus allen kan worden ingevoerd na een landelijke beslissing, die door de Tweede Kamer genomen dient te wor den. De studenten hebben acties in het vooruitzicht gesteld, omdat morgen de subfaculteit zal vergaderen over de in voering van een vergelijkend voorbe reidend examen in het eerste studie jaar. Aan de sub-faculteit der psychologie zijn ruim driehonderd eerstejaarsstu denten ingeschreven. SANDERS MEUBELEN GRANDIOZE VERBOUWINGS OPRUIMING SANDERS MEUBELFABRIEKEN n.v. WENEN Een hof van appel heeft een beroep van de hand gewezen van de veroordeelde oorlogsmisdadiger Erich Rajakovic tegen een vonnis om 2000 schilling boete te betalen, omdat hij de leider van het Joodse documen tatiecentrum hier, dr. Simon Wiesen- thai een „leugenaar" genoemd had. De verwerping van het beroep was het laatste stadium van een lang juri disch gevecht tussen Wiesenthal en Ra jakovic, sedert Rajakovic verleden jaar ontkwam aan arrestatie in Joegoslavië en zijn mogelijke uitwijzing naar Ne derland. Tijdens een persconferentie in Wenen maakte hij de opmerking in verband met het boek van Wiesenthal „die Mörder sind unter uns". Wiesenthal diende een aanklacht we gens smaad in. Bij het in beroep gaan tegen het von nis zei de advocaat van Rajakovic dat zijn cliënt niets uit te staan had met de deportatie van 110.000 Nederlandse Jo den, zoals in het boek van Wiesenthal verklaard wordt. In zijn proces in 1965 werd hij schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan de deportatie van 83 Nederlandse Joden, aldus de ad vocaat. De mening van de advocaat van Wiesenthal dat het onmogelijk was zich vast te klampen aan details in het boek en dat miljoenen Joden onzegbaar geleden hebben, werd gedeeld door het hof. De presiderende rechter, dr. Franz Wymetal zei, dat Wiesenthal's boek geen documentatie is, maar de trieste waarheid dat zes miljoen Joden in de gaskamers omgebracht werden. Rajakovic werd in 1965 door een Oostenrijkse rechtbank tot 2V* jaar veroordeeld voor zijn rol in de depor tatie van I^xierlandse Joden. IJMUIDEN Drie Scheningse vis sersschepen zijn deze week naar IJmuiden verkocht, alwaar is opge richt de NV Sportvisserijmaatschappij Noordzee. De 200 pk sterke visserijschepen, die elk 35 meter lang zijn, zijn door de nieuwe maatschappij onder de hoogste klasse van de scheepvaartin spectie gebracht en zullen van IJmui den uit dagtochten gaan maken met sportvissers op de Noordzee. Ook zullen meerdaagse tochten naar haaienvis- grohden worden ondernomen aldus vertelde de heer W. M. Beusenberg, directeur van de nieuwe maatschappij. Hiermee is het aantal visserijsche pen dat van IJmuiden uit aan de sport visserij op de Noordzee deelneemt, op het aantal van negen gekomen, daar reeds gedurende enige tijd de heer J. Lourens, eveneens uit IJmuiden, met zes kotters deze dagtochten met sport vissers organiseert. BOEDAPEST Een woordvoerder voor de Amerikaanse ambassade in Boe dapest heeft vandaag ontkend, dat Joszef kardinaal Mindszenty ernstig ziek zou zijn. De functionaris zei dat „als men hem kon zien, men er van overtuigd zou zijn dat hij gezonder is dan ooit". Kardinaal Mindszenty, die 76 jaar oud is, woont sinds de Hongaarse opstand in 1956 in vrijwillige ballingschap in de Amerkaanse ambassade. De Oostenrijkse radio had bericht dat Mindszenty ernstig ziek was en *dat de Amerikaanse en Hongaarse autoriteiten contact hadden opgenomen. De Honga ren zouden kardinaal Mindszenty in een ziekenhuis hebben willen laten behan delen. MOSKOU De Sovjet-Unie wil nog steeds graag samenwerken met Ame rika voor ontspanning in de wereld. Maar ontspanning zal moeilijk kunnen worden bereikt als een van beide lan den sterker wil zijn dan het andere. Dit heeft de Russische premier, Ale- xei Kosygin, gisteren in Moskou ver klaard tegenover twee Amerikaanse se natoren, Albert Gore en Claibrone Peil, beiden demoeraat. De senatoren had den een onderhoud van ruim anderhalf uur met Kosygin. Het gesprek was tot stand gekomen op verzoek van de Ame- rikannen. die een reis door Oost-Europa maken. Kosyging waarschuwde er tegen dat een van de twee wereldmachten zou proberen aanzienlijk sterker te worden dan de andere. Hij drong verder aan op spoedige Amerikaans-Russische on derhandelingen over de beperking van raketsystemen en op de ratificering van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. Sinds de bezetting van Tsjecho-Slowakije heeft Amerika zich op beide punten terughoudend ge toond. Uit het gesprek met Kosygin had se nator Gore drie algemene conclusies getrokken: de Russische leiders zijn verrast door de omvang en de kracht van de bezorgdheid in het Westen over de bezetting van Tsjecho-Slowakije; Moskou is ook verrast door de tegen stand van de Tsjecho-Slowaken en het verzet van communistische partijen in Zuid-Slavië, Italië, Roemenië, Frank rijk en talrijke andere landen; de Rus sen hebben vastgesteld dat de invasie en de legering van vijfhonderdduizend man strijdkrachten in Tsjecho-Slowa kije grotere problemen met zich mee brachten dan ze hadden verwacht. LONDONDERRY (Noord Ierland) In Londonderry is het dinsdagavond tot ongeregeldheden gekomen, waarbij 18 mensen werden gewond. De botsingen tussen politie, protes tanten en katholieken kwamen nadat ongeveer 3000 katholieke betogers wa ren bijeengekomen om zich te bera den over de volgende stappen in hun campagne tegen discriminatie van ka tholieken door de overwegend protes tantse gemeenteraad. Ivan Cooper, de voorzitter van het burger-actiecomité, dat de campagne Teidt, deed een beroep op de betogers om de spontane marsen door de stad op te geven. Toen de vergadering uit een ging, gingen ongeveer 200 jongelui naar 'n fabriek waar meisjes net uit de avond-ploeg kwamen. De jongelui be weerden dat de meisjes, allen katholiek, door protestanten waren bekogeld, en zeiden dat zij bescherming moesten heb ben. Bij de fabriek hield de politie mensen uit een protestantse buurt in bedwang, maar al gauw moest de oproerpolitie te hulp geroepen worden. De politie heeft meegedeeld dat op vier na alle gewonden na behandeling in het ziekenhuis, naar huis konden terugkeren. Twee politiemannen en twee burgers zijn nog in het ziekenhuis. DEN HAAG In het schooljaar 1967/1968 waren er 1629 scholen en cur sussen bij het nijverheidsonderwijs IN..O) met in totaal 544.500 leerlingen 10.400 meer dan in het voorgaande schooljaar. Het aantal mannelijke leer lingen steeg met 8700 tot 316.700, het aantal vrouwelijke met 1700 tot 227.800. In totaal volgden 337.000 leerlingen vol ledig dagonderwijs en 208.000 partieel onderwijs. Bij de volgende schoolsoorten is het aantal leerlingen belangrijk toegeno men: het lager technisch dagonderwijs (van 142.000 naar 149.000), het uitge breid lager technisch onderwijs (25.400 - .27.500), het detailhandelsonderwijs (7300 - 8400) en de opleidingen aan huishoud- en landbouwhuishoudscholen voor meisjes (132.000 - 138.600). Het aantal mannelijke leerlingen, dat in op leiding is volgens het leerlingstelsel, liep terug van 66.300 tot 62.900. Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan de Statistiek van het Nijverheids onderwijs 1967/68 van het C.B.S. In de ze publikaties zijn verder gegevens op genomen over de leeftijd van de leer lingen en over de doorstroming van leerlingen binnen enkele schooltypen, die tot het nijverheidsonderwijs beho ren. De 37-jarige heier C. Holling uit Lei den is gistermorgen op een bouwwerk op de hoek van de Basisweg en de Ka- belweg in Amsterdam om het leven ge komen. Hij werd getroffen door de arm van een bouwkraan die door onbekende oorzaak afbrak.

De Vallei | 1968 | | pagina 11