Senatoren kritiseren uitlating van Kloos over Roolvink I^Thant"aan Wijk „Nieuwe woonvormen "geopend Tarievenoorlog dreigt door Russische vloot Tegen Boetes twee weken geëist verlenging missie-Jarring Handelaren proberen vóór januari 50.000 gebruikte auto's kwijt te raken 'n paar uur overdag en praktisch het hele weekend FELLOWSHIP DOORSTOND TESTPROGRAM UITSTEKEND Zes gewonden na ontploffen gaskachel Grenswacht stierf door ongeluk Stroomkopen voor halve prijs, da's wijs! H. C. Kranenburg uit Eerste Kamer Gouden slager-ring Wim Sonneveld voor 10 mille bestolen Baptisten-predikant als voorzitter afgezet Hongerstaking als protest tegen Grieks doodvonnis Filiaalchef droeg 30 mille niet af Queen Elizabeth II liep uit roer 's nachts, C PUEM n.V. Catharïjnesïngel 32. Utrecht» telefoon 030-23041 DEVALUATIE Alleen loonstijging Zand erover Dubbele moraal IN BESTELLING Nachtstroom noemen we dat. En u hebt nachtstroom zodra u een elektrische boiler hebt. Alle elektrische toestellen plus de verlichting kosten dan op de aangegeven tijden slechts de helft. De boiler gaat 's nachts aan... en zorgt dag in dag uit voor volop heet water zó uit de kraanvoor maar 4 cent per 10 liter I WOENSDAG 20 NOVEMBER I HI DEN HAAG Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (ARP) en de pacifist O. M. Boetes hebben gistermiddag in de Eerste Kamer ernstige kritiek gehad op een uitlating van het socialistische Eerste-Kamerlid A. H. Kloos, voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (NW) Aan het slot van zijn be schouwing over het wetsontwerp tot invoering van het minimumloon, zei de heer Kloos ALKMAAR Twee weken onvoor waardelijk luidde gisteren de eis van de officier van justitie bij de Alkmaar- se rechtbank tegen het Eerste-Kamer lid O. M. Boetes (pac. soc.) uit Heiloo. De heer Boetes zou president John son hebben beledigd door hem, door middel van een pamflet, een moorde naar te noemen „gemeten naar de maatstaven van Neurenberg en To kio". Tegen de vrouw van het Kamer lid eiste de officier honderd gulden boete. Voordat de heer Boetes de kans kreeg te zeggen dat hij zich „afhanke lijk van een kwaadaardige rechtbank" voelde, voer de officier tegen de ver dachte uit, vooral omdat deze in zijn ogen als Kamerlid beter had moeten weten. Schelden, vond hij, slaat als een boe merang terug op de persoon die het doet en verlaagt hem tot het peil van een straatjongen die schuttingen be kladt. „Dit is des te meer afkeurens waardig", zei hij, „omdat het hier een lid van de Eerste Kamer betreft, dat blijkbaar zijn verantwoordelijkheid te genover de kiezers in een parlementai re democratie niet beseft". Had de heer Boetes kritiek, dan had hij er vol gens de officier wijs aan gedaan die in het parlement naar voren te bren gen. De raadsman van Otto Boetes meen de. dat de officier vanuit een geheel verkeerd gekozen gezichtspunt aan het werk was gegaan. Boetes had letter lijk professor Delfgauw geciteerd, die door de minister van justitie om zijn uitspraak niet strafbaar was geacht. Bovendien was er geen beledigde par tij, omdat Johnson zich van dit soort beledigingen niets aantrekt. Zélf aan het woord merkte het Ka merlid op, dat de waarde van de naam Johnson kennelijk aan het devalueren Is. „Eerst werden er gevangenisstraf fen uitgedeeld, daarna boetes en ten slotte werd door de officier van justi tie in Utrecht geen vervolging meer ingesteld". Over de opmerking van de officier, dat hij kritiek over Joïïnsons politiek inzake Viëtnam in het parlement naar voren had moeten brengen,* zei de heer Boetes: „In de Kamer kan een oprech te bespreking van de politiek om Viët nam door allerlei parlementair ge konkel nooit uit de verf komen. Om iets los te weken onder de bevolking word je gedwongen eventueel de wet ten te overtreden". De heer Boetes wilde alles over de pamfletten toegeven. Maar niet dat hij Johnson had beledigd. „Het is een po litieke uitspraak". SCHIPHOL Nog deze week zal vermoedelijk het testprogramma van Fokkers nieuwste vliegtuig de F-28 Fellowship worden afgesloten. Het woord is nu aan de rekenmeesters van de fabriek en van de Rijksluchtvaart dienst (RLD). De verwachting bestaat dat de Fellowship, die tijdens de proef vluchten zeer goed heeft voldaan, over enkele weken het bewUs van luchtwaar digheid zal krijgen. Fokker kan dan beginnen met de aflevering van de ze ventien toestellen die tot nu toe zijn besteld. De drie test vliegtuigen en het eerste serietoestel hadden gisteren bij elkaar 1250 uur gevlogen. De resterende vijf tig uur kunnen in enkele dagen worden geboekt. Vliegers van luchtvaartmaatschap pijen in binnen- en buitenland hebben zich enthousiast getoond over de han delbaarheid van de F-28, vooral bij lage snelheden. „Er is niemand geweest, die op dit punt een beter toestel kent aldus een woordvoerder van Fokker. Dankzij deze eigenschap kan de Fel lowship met een zeer lage snelheid lan den, waardoor de uitloop op de baan bijzonder gering is. De testvliegtuigen hebben een aantal malen niet meer dan 150 meter nodig gehad om tot stil stand te komen na een landing. De men sen van Fokker hebben hierover zelf verbaasd gestaag. Aangezien de Fellowship een straal vliegtuig is voor de korte afstand is snel starten en landen van groter belang dan vlieghoogte en snelheid. Hoewel Fokker hier een compromis moest zoe ken. is dit toch nauwelijks ten koste van de snelheid gegaan. Gebleken is dat de Fellowship goed is voor een kruis snelheid van 850 kilometer per uur. Zo is de Fellowship "aan het slot van het testprogramma, dat anderhalf jaar heeft geduurd, uit de bus gekomen als een voortreffelijk vliegtuig. De kwalitei ten moeten nog tot uitdrukking komen in de verkoopcijfers die op dit ogenblik niet indrukwekkend zijn. DEN HAAG In vragen aan minister Roolvink dringt het Tweede-Kamerlid dr. B. van der Lek (PSP) aan op een onderzoek naar de gegrondheid van klachten van omwonenden over de voortdurende overlast die zij ondervin den van de in Nijmegen gevestigde Dobbelman-zeepfabrieken. Meent minister Roolvink, die een in komen verdient dat twaalf keer zo groot is als dat van de „minimumlij ders". deze laagbetaalden een schamel stukje welvaart te moeten onthouden". De uitlating van de heer Kloos hield verband met zijn bezwaar tegen de „gemengde index", de koppeling van het minimumloon aan de stijging van onen en prijzen. Hij wilde, evenals trouwen» de heer J. A. Middelhuis (KVP) en prof. De Gaay Fortman, die ook namen» de CHU sprak, dat 't minimumloon alleen zou worden afgestemd op de stijging van de lonen. Prof. De Gaay Fortman nam de uit spraak van de heer Kloos niet „In de ze Kamer wordt op voorname wijze gediscussieerd. Wij spelen hier niet eerst op de man en daarna op de bal". De heer Boetes sloot zich hierbij aan. ,De heer Kloos is over de schreef gegaan. Wij als pacifistisch-socialisten hebben altijd de persoon van de functie onderscheiden". Minister Roolvink wilde naar hij zei uit respect voor de heer Kloos, voor de Eerste Kamer, en een beetje uit zelfrespect niet te diep op de zaak ingaan. „Ik zal er maar zand over strooien en ik hoop, dat de heer Kloos in tweede instantie op zijn uitspraak terugkomt". Minister Roolvink had bovendien be zwaar tegen de uitlating van deze se nator dat een socialistische fractie het hem persoonlijk kwalijk nam met dit ontwerp te zijn gekomen. De heer Kloos trok echter niet terug. „Het blijkt in deze Kamer niet mogelijk te zijn om een minister, die persoonlijk verantwoordelijk is voor een wetsont werp, een persoonlijke vraag te stel len. Als zoiets niet „voornaam" wordt gevonden, dan ben ik maar niet „voor naam". Ik speel het misschien wat hard, maar dat moet men maar ne men", zo zei dit Kamerlid. Volgens hem bestaat er in ons land een dubbele moraal over inkomens. Mensen met een hoger salaris mogen wel oordelen over lager betaalden. Als het omgekeerde gebeurt, moet je op passen, zo zei de heer Kloos. De discussies over het wetsontwerp leverden overigens geen nieuwe aspec ten op. Dinsdag wordt erover gestemd. Het staat wel vast, dat het dan wordt aangenomen. DEN HAAG Minister Luns (bui tenlandse zaken) heeft op verzoek van zijn Italiaanse collega Medici aan se cretaris-generaal Oe Thant van de Uno gevraagd om de missie-Jarring in het Midden-Oosten ook na 1 december voort te zetten. Minister Luns deed ook enkele suggesties voor een nieuwe be nadering van het Israëlisch-Arabische conflict door de heer Jarring. Hij wilde gisteren in de commissievergadering over zijn begroting in de Tweede Ka mer niet verder op de suggesties in gaan. De minister las wel een telegram van de heer Oe Thant voor. Daarin zegt de secretaris-generaal te zullen onderzoeken of de missie kan worden verlengd. Minister Luns heeft gisteren de Israëlische ambassadeur van zijn stappen op de hoogte gesteld. Over de wapenleveranties aan Nige ria zei hij dat er na half juli zelfs geen „klapperpistool" uit Nederland naar Lagos is verscheept Op een vraag van de pacifist A. G. van der Spek deelde de minister mee dat er nog voordat het doodvonnis over Panagoulis, die een aanslag pleegde op premier Papadopoulos, was uitge sproken, bij de regering in Athene op was aangedrongen het leven van deze Griek te redden. AMSTERDAM De Nederlandse handelaren in gebruikte auto's hebben een voorraad van ongeveer 50.000 stuks, die z(j vóór 1 januari proberen kw(jt te raken. Dit aei de voorzitter van de afdeling automobielimporteurs van de RAI, de heer L. J. Lang sr., gisteren tijdens een beschouwing over de gevolgen van de BTW (Belasting over Toegevoegde Waarde) voor de autowereld. Normaliter verkopen de handelaren de auto's die zij in het verre najaar in kopen, in de volgende lente. Als zij dat nu ook zouden doen, moeten zij hogere prijzen (inclusief de B.T.W.) gaan vra gen. Het is de vraag of het publiek NEW YORK Het tempo waarmee de koopvaardijvloot van de Sovjet-Unie wordt uitgebreid, gaat een uitdaging vormen voor het Westerse monopolie in de grote scheepvaart en roept het schrikbeeld op van een chaotische tarie venoorlog, aldus schrijft de Wall Street Journal. Het blad zegt dat er grote politieke en economische consequenties voortvloeien uit het feit, dat de Russen overgegaan zijn op een actieve scheepvaartpolitiek in concurrentie met de Westerse reders en zich niet langer beperken tot het vracht vervoer tussen of uit communistische landen. De grote Oostzeehavens en havens als Hamburg en Rotterdam kennen reeds het beeld van Russische vrachtschepen langs hun kaden, en ook Australië zal binnenkort met de Russen kennismaken. Rusland probeert lading te krijgen uit Australië naar Europa voor de terug reis van de schepen, die met oorlogs materiaal uit Europa naar Noord-Viët- nam varen. „Het lijdt geen twijfel dat de Russi sche koopvaardij in staat is op den chrur een belangrijk deel in de wereld- scheepvaart in te palmen en intussen chaos te veroorzaken", aldus de Jour nal. „Sinds 1950 is de Russische vloot van de dertiende naar de zesde plaats opgerukt op de wereldranglijst. Alleen reeds in de afgelopen vijf jaar, na de crisis om Cuba, is de omvang van de Russische vloot verdubbeld..." „De uitbreiding van de vloot gaat onverminderd voort. De Russen hebben momenteel meer dan 300 vrachtschepen, met een totaal tonnage van twee mil joen ton, In bestelling. Volgens Russi sche bronnen streeft de regering naar een totale capaciteit per 1970 van 13 miljoen ton, terwijl voor 1980 het streef getal van 20 miljoen ton sou zijn ge steld". De Journal voegt hieraan toe, dat de staatsvloot van de Sovjet-Unie, die zich niet hoeft te bekommeren over winst of verl'"*. een chaos in de wereldscheep- vaa zou kunnen veroorzaken ala zij dat cnste. „In Westerse scheepvaartkringen DEN HAAG De heer H. C. Kranen burg uit Rotterdam heeft bedankt als lid van de Eerste Kamer. Zeven Jaar lang heeft hij daar in de christelijk- historische fractie gezeten Op de lijst van opvolging staat als eerste mr. Y. Scholten uit Den Haag, die minister van justitie was in het kablnet-Marij- nen. In de vacature mr. J. C. Bürhmann is tot lid van de Eerste Kamer in de zelfde fractie - benoemd mr. dr. K. de Vries uit Leeuwarden. Hij heeft zijn be noeming nog niet aanvaard. DOKKUM Bij een gasontploffing in Dokkum zijn gisteren zes mensen gewond geraakt, van wie twee ernstig. De explosie deed zich voor in een schuur waarin de zes mensen aan het schaften waren. Een van hen had een gaskachel die met propaangas wordt gestookt, willen aansteken. Gebleken is dat een elfjarige jon gen de avond tevoren in de schuur was geweest en op de slang had ge trapt waardoor de kraan was openge draaid. Hij was bang geworden voor het gesis en had de benen genomen. vreest men, dat de Sovjets hun over capaciteit zullen gebruiken voor het ont ketenen van een rampzalige tarieven- oorlog wat het bankroet zou beteke nen voor menige particuliere reder in het Westen. Deze vrees wordt nog ver sterkt door de wetenschap, dat het ein de van de oorlog in Viëtnam ook voor de Westerse scheepvaart een zekere overcapaciteit zal brengen". hiertoe bereid is. Als dit niet het geval is moet de han delaar de B.T.W. uit de winst beta len. Vandaar dat de handelaren op het ogenblik hun uiterste best doen van hun voorraad af te komen. Daarom ko pen zij nu al tegen lagere prijzen in. „De B.T.W. leek oorspronkelijk een duidelijke en eerlijke zaak", aldus de heer Lang. „Maar de regeling is nu door de politieke partijen dusdanig ver fijnd dat het een zeer moeilijke affai re is geworden, terwijl de extra hef fing o auto's volgens mij dusdanig te gen de opzet ingaat dat zij bijna on wettig is. Bij het in werking treden van de B.T.W. zouden de auto's dertien pro cent goedkoper moeten worden. Door een extra heffing blijven ze echter ge lijk in prijs. Dat betekent dat de ca. 35.000 men sen die volgend jaar in Nederland een personenauto zullen kopen aan B.T.W. en aan de extra heffing tot een bijdra ge van 810 miljoen gulden aan de schatkist worden gedwongen. In ver houding tot de drie miljard die zij bij elkaar aan auto's uitgeven, is dat, ook in vergelijking met andere Europese landen, uitzonderlijk veel." Toch heeft de B.T.W. volgens de heer Lang nog wat goeds ook. „Het enige lichtpunt van de B.T.W. is dat er daar mee ten minste een einde komt aan de fiscale voordelen die de kneuzenin- voer zo aantrekkelijk maakt. De Duit se wrakken raken we kwijt." HOEVELAKEN i Minister Schut heeft gisteren de nieuwe wijk van de stichting Nieuwe Woonvormen" te Hoevelaken geopend. Op de foto trekt de minister, geholpen door de kleine Hase v.d. Vosse, de slinger stuk. Naast de minister de architect J. Ver hoeven. PASSAU De Tsjechoslowaakse grenswacht, wiens lijk maandag aan de Westduitse kant van de grens gevonden is, heeft zich waarschijnlijk per ongeluk zelf doodgeschoten, doordat zijn machi nepistool af is gegaan, toen hij struikel de. Aanvankelijk veronderstelde men dat de man door Tsjechoslowaakse grens wachten op de vlucht was neergeschoten. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat de man is overleden door een enkel schot, dat via zijn dij in zijn buik is doorgedrongen, aldus verklaarde de of ficier van justitie in Passau, George BartheL ZEIST De 33-jarige Utrechtse slager J. de Roos heeft gisteren uit handen van de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, mr. F. G. van Dijk, de gouden slager-ring in ontvangst geno men. De uitreiking van deze jaarlijkse - voor de 16de maal gehouden - wedstrijd om de slager-ring vond plaats in het „Nederlands centrum voor vleestechno logie Sivo/TNO" in Zeist. Er waren 77 inzendingen, die volger de jury wat betreft kwaliteit en inver tieve originaliteit op hoog peil stonden. Uiteindelijk viel de keus op het nieu- weprodukt van de heer Roos onder de naam „zebra". AMSTERDAM Een inbreker heeft vorige week een bezoek gebracht aan de woning van Wim Sonneveld op de Amsterdamse L(jnbaansgracht en daar voor ca. 10.000 aan antieke voorwer pen gestolen. De cabaretier deed maandag aangifte bij de politie. De inbraak moet in de nacht van 11 op 12 november zijn ge pleegd. De dader drong binnen via het dakraam en verliet de woning vermoe delijk langs dezelfde weg. DRACHTEN De Drachter baptis tenpredikant J. Ketelaar is als voorzit ter van de Evangelisatie Commissie van de Unie van Baptistengemeenten in Nederland aan de kant gezet. Ook is hij uit de landelijke Plancom missie Handelingen 69 gestoten. Dominee Ketelaar is leider van de revolutionaire radicale volksbeweging en ultra-rechts. DEN HAAG Twintig tot dertig Grieken zijn gisteravond voor de '^kse ambassade in Den Haag in staking gegaan uit protest tegen dvonnis tegen Alexander Pana- die wordt beschuldigd van po ot moord op de Griekse premier dopoulos. Ze willen hun actie tot vanavond zes uur volhouden. De hon gerstaking begon om middernacht. ROTTERDAM De 43-jarigc filiaal- chef G. R. uit Papendrecht beeft ten nadele van zijn werkgever de handel maatschappij Wolff en Co te Rotter dam circa f 30.000,- verduisterd. De man kwam maandag uit zichzelf bij het hoofdbureau van politie om een bekentenis af te leggen. Hij is in bewa ring gesteld. Hij droeg in zijn functie van filiaalchef voor de handelmaat schappij geïnde bedragen niet aan de boekhouding af. LONDEN Het gloednieuwe passa giersschip Queen Elizabeth II de trots van de Britse koopvaardij heeft zich gisteren In de Schotse stad Glasgow in de houten kade van een scheepswerf geboord. Het gevaarte van 65.000 ton was juist begonnen aan de eerste reis op eigen kracht. Twintigduizend mensen langs de boorden van de Clyde juich ten toen sleepboten het schip met o.a. prins Charles op de brug weg trokken van de afbouwkade. Maar de Queen zwenkte met een vervaarlijk# zwaai terug naar de kade, waar hon derden werf arbeiders een goed heen komen moesten zoeken. Door de wrijving steeg een dikk# rookpluim op. Resultaat: een zes me ter lange schram. Enkele uren later schuurde het schip in Greenock tegen de walkant toen sleepboten de macht erover verloren door de wind. Daar kwam er nog een brede kras van drie meter lengte bij. Een opgetogen kapitein Warwick na afloop van deze operatie: Ze gedroeg zich als een geweldig schip. Alles ver liep uitstekend. Stroom Voor halve prQs Huurprijzen heetwaterreservoirs per maand 50 liter 3.45 80 liter 4.I5 (20 liter f 4.75

De Vallei | 1968 | | pagina 13