Feyenoord-manager Brox is optimistisch, maar ziet Ajax toch terug komen Prins Bernhard deed rallyrijders uitgeleide Onderhandelingen tussen MVV en Mraz bijna rond Selectie voor UEFA-jeugdteam Okker nam nog geen beslissing Stayer Jan Bols: „Stijgende lijn voortzetten" Hannover '96 ronde verder „Commissie Zon" pleit voor zelfstandigheid betaald voetbal Suurendonk niet tegen Fenerbahce Overath wil naar Ajax of Feijenoord Schaatsjeugd maakte goede tijden Rosewall en Gimeno in halve finale Koersen in Hilversum Post met Sercu in zesdaaqse van Ziirich Hornig nog drie jaar bij FC Köln orinieuws Engeland uit strijd koning Gustaafbeker uffismsn Van Midden-v. d. Lans op acht ronden Ooigelukkig Hoopvol Wielrennen Medewerking Stayer Hagemeyer hield potten van BK stevig dicht Samenwerking in Textiel WOENSDAG 20 NOVEMBER I960 DEN HAAG Veertien maanden na de installatie door het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB is het rapport verschenen van de z.g. ..Commissie-Zon", waarvan de heren H. Zon, voorzitter (Rotterdam), en mr. M. J. M. Trippels (Maastricht), mr. dr. E. W. Catz (Amsterdam), mr. J. J. M. Kalungfreks (Rotterdam), J. C. Hij- begts, secretaris (Den Haag) en vanaf augustus j.l. ook mr. C. Stol (Rotter dam) deel uitmaken als leden. De commissie had een tweeledige op dracht, t.w. te „onderzoeken of de con tractsverhouding van een semi-prof- voetballer met zijn club al dan niet als een arbeidsovereenkomst in de zin van het burgerlijk wetboek kan worden be schouwd" en zo ja, „welke dan de conse quenties zijn met betrekking tot de be staande statuten en reglementen en wel ke wijzigingen deze zullen moeten on dergaan en hoe dan eventueel het con tract tussen de semi-profvoetballer en club zou moeten luiden". Na uitvoerige en duidelijke beschou wingen het rapport, dat in druk is verschenen, telt 40 artikelen en 36 pa gina's komt de commissie tot de con clusie, dat ook de semi-profvoetballer met zijn club een arbeidsovereenkomst is aangegaan en geen aanneming van werk of overeenkomst tot het verlenen van enkele diensten. De commissie spreekt zich voorts o.m. uit voor een grotere mate van zelfstan digheid van de sectie betaald voetbal, uiteraard „met behoud van het verband van de ene rechtspersoon" (de KNVB). Gesproken wordt over een zelfstandig heid op financieel gebied. Dit houdt in, dat het gehele financiële statuut van de KNVB zal moeten worden bezien. Daar het hier gaat om een zaak, die ook de amateurs raakt, zal in dezen allereerst een principiële uitspraak van de bonds vergadering van de KNVB nodig zijn. Het bestuur betaald voetbal heeft de conclusies van de studiecommissie over genomen. De besturen van de vereni gingen zullen er zich op een eind janua ri te houden buitengewone algemene vergadering over kunnen uitspreken. De leiding van het semi-profvoetbal heeft de „Commissie-Zon" inmiddels reeds verzocht voorstellen tot nadere concre tisering van de conclusies van het rap port uit te werken. AMSTERDAM Ruud Suurendonk kan alweer lopen, maar het zal nog wel even duren voor de Ajacied ook weer kan voetballen. Zondag raakte hij tijdens de wedstrijd Ajax-Feije- noord nogal ernstig geblesseerd. Een enorme bloeduitstorting in zijn linker bovenbeen zette de Amsterdamse ver dediger voorlopig op non-actief. Dokter Rolink, clubarts van Ajax: „Die wedstrijd tegen Fenerbahce kan hij wel uit zijn hoofd zetten. Hoe lang het zal duren is voorlopig niet te bekij ken, maar hij is er toch wel ten minste veertien dagen mooi mee. Maar Theo van Duivenbode is inmiddels weer he lemaal gezond." ROTTERDAM De competitie in het betaalde voetbal is een paar wedstrijden achterop geraakt, vergeleken bij vorig jaar Toen had Feyenoord eind oktober al twaalf wedstrijden gespeeld, Ajax elf. Feyenoord leidde met vier punten. Nu is Feyenoord vijf punten voor op Ajax in het zelfde aantal wedstrijden. Feyenoord kreeg in het voorjaar van 1968 het ligt nog vers in het geheugen een fatale inzinking, waarvan Ajax prachtig profiteerde. De uiterst scherpe finish lever de Ajax zijn derde kampioenschap in successie op. Die ervaring leert, dat óók als Feyenoord de eerste helft van het seizoen met een redelijke voorsprong besluit de eind- rekening best heel anders kan luiden. Nu is er echter een derde gegadigde de jonge ploeg van FC Twente, na elf wedstrijden nog ongeslagen. Zij staat fier bovenaan, liefst zes punten voor op landskampioen Ajax. Bovendien heeft Go Ahead zich nog tussen de twee voorop en Ajax genesteld met drie punten meer dan de titelhouder. Hoe staat het thans met de vooruitzichten Twente heeft thuis van een paar sterken gewonnenAjax en Go Ahead. Eind december gaat het naar Feyenoord. Het krijgt de meeste zware uitwedstrijden in de tweede helft. Feyenoord daarentegen ontmoette uit reeds de gevrees- den Ajax, Go Ahead en ADO. Ongetwijfeld is het ver dere programma op papier voor Feyenoord gemakkelijker dan dat van Twente. Dat is het echter óók voor Ajax. Diens zwaarste uitwedstrijden zijn Feyenoord en ADO. Thuis ontvangt het Twente, Go Ahead en ADO. Globaal beschouwd ontwikkelt zich de kampioensstrijd gunstig voor Feyenoord. Vooral als op 22 december bij Twente de nederlaag kan worden vermeden. „Ajax gaat zeker nog een hartig woordje meespreken in deze competitie, als de druk van het spelen van cupvoetbal wegvalt. Ajax kan doodgewoon goed zijn". Manager Guus Brox van Feyenoord staat, nu de feestroes van de overwinning van de Rotterdamse ploeg wat is weggeëbd, weer met beide benen op de grond. „Wij zijn", zo zegt hij, „de laatste periode van de vorige competitie nog niet vergeten. Ik moet er evenwel bij zeggen, dat deze overwinning voor ons op een gunstig tijdstip is gekomen. Vo rig jaar hadden wij tegen het einde van de competitie te kampen met een grote inzinking. We waren te vroeg in vorm geweest. Nu zijn we niet zo best gestart en is het elftal nog steeds groeiende. Maar ik blijf er bij, dat zes punten achter- BONN De Westduitse voetballer Wolfgang Overath van FC Köln heeft gezegd, dat hij contact heeft opgeno men met Feijenoord en Ajax over een eventuele transfer. Beide Nederlandse verenigingen ontkennen echter, dat zij door deze international, die zaterdag met West-Duitsland in Nicosia uitkomt tegen Cyprus, zijn benaderd. Dat Overath (25) weg wil bij Köln staat vast. Hij is ontevreden met zijn salaris en hij heeft aangekondigd, dat hij zal vertrekken wanneer hij geen aanzienlijke opslag krijgt. Zijn con tract loopt volgend jaar af. Overath zou het liefst in Italië gaan spelen, maar daar zijn de grenzen nog steeds voor buitenlandse spelers gesloten. In de Bundesliga zou hij eventueel wel willen uitkomen voor Hertha BSC uit Berlijn, maar Köln weigert hem te laten overgaan naar een andere West duitse vereniging. „Overath heeft met ons trouwens nog niet over dergelijke plannen gesproken," aldus het bestuur van Köln. „En wij zijn ook niet door Feijenoord of Ajax benaderd." MAASTRICHT Het is vrijwel ze ker, dat de Maastrichtse eredivisie vereniging MVV na de tweede trans ferperiode de Tsjechische internatio nal Ivan Mraz in haar gelederen telt. „De onderhandelingen met Mraz en Spartak Praag zijn in een dusdanig stadium, dat terugtrekken byna niet meer meer mogelyk is. Over de prys en enkele andere voorwaarden zijn wij tot volledige overeenstemming met Mraz en Spartak gekomen. Het voltal lige bestuur van MVV wil Mraz echter eerst nog testen in een oefenwed strijd", aldus de administrateur van MVV, de heer J. M. H. Jacobs. MW wil Mraz, die 25 november naar Maastricht komt en daar drie dagen blijft, op 26 november in een vriendschappelijke wedstrijd laten meedoen. Mogelijke tegenstanders zijn de Belgische eerste-divisieverenigin- gen St. Truiden en FC Beringen en de Duitse Bundesligavereniging Borussia Mönchengladbach, waar MW mee on derhandelt. De wedstrijd zal gespeeld worden op het terrein van een van de drie voornoemde verenigingen of in het stadion van FSC te Geleen. Daar de wedstrijd in de avonduren zal plaatsvinden, komt het Geusselt-sta- dion. dat niet over een lichtinstallatie beschikt, niet in aanmerking. Ivan Mraz, die op 24 mei 1941 in Le- voca in het zuiden van Slowakije werd geboren, is getrouwd en heeft een zoontje (Viktor) van een jaar. Hij is ingenieur en doceert als assistent-lec tor natuurkunde aan de Charles-uni- versiteit te Praag. Mraz begon zijn voetballoopbaan bij Slovan Bratislava, bij welke club hij eerst als junior speelde en later naar de voorhoede van het eerste team ver huisde. Vijf jaar geleden werd hij ver kocht aan Spartak Praag en sindsdien heeft hij steeds deel uitgemaakt vai\ de hoofdformatie van de Praagse ploeg, met uitzondering van het sei zoen 1966 '67, toen hij zijn militaire dienstplicht vervulde en daardoor ge dwongen was bij de legerploeg, Dukla Praag, te spelen. Bij Dukla Praag vergrootte Mraz zijn internationale er varing. Hij werd een gevreesd schut ter, ook al doordat hij en Josef Maso- MUNSTER De Westduitsers Wolfs- hohl en Junkermann hadden dinsdag voor het begin van de vijfde nacht de leiding in de zesdaagse van Munster met 161 punten. De Denen Lykke en Eugen bezetten de tweede plaats met 97 punten. Van der Lans en Van Midden stonden op de zesde plaats met een achterstand van acht ronden. De stand aan kop om 18.00 uur was: 1. Wolfshohl-Junkermann (W.Dld.) 161 2. Lykke-Eugen (Den.) 97 Op een ronde: 3. Altig-Bugdahl (W.Dld.) 286 4. Kemper-Oldenburg (W.Dld.) 161 Op twee ronden: 5. Boelke-Peffgen (W.Dld.) 83 Op acht ronden: 6. Van Midden-Van der Lans (Ned.) 338 pust, de Tsjechische ex-international, die nu bij Crossing Molenbeek speelt, elkaar blindelings begrepen. Mraz staat het liefst op de rechtsbinnen- plaats en is bijzonder gevaarlijk bij passes in de vrije ruimte, door zijn snelheid en schot. Mraz heeft zowel voor Spartak Praag als Dukla Praag wedstrijden voor het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen gespeeld. Hij heeft verder tien interlandwedstrij den op zijn naam staan. Mraz maakte in 1964 deel uit van het Tsjechische Olympische team, dat in Tokio de zil veren medaille veroverde. HEERENVEEN Tijdens nationale selectiewedstrijden voor junioren op de kunstijsbaan van Heerenveen zijn enkele goede tijden gemaakt. Zo reed de A-ju nior Palsma uit Gorredijk de vijfhonderd meter in 43.4 en legde het Harlingse meisje Van Dalsen dezelfde afstand af in 47,7. Ook de 2.16.4 van Gilling op de 1500 meter was van goed gehalte. De be langrijkste uitslagen luiden: MEISJES Junioren B: 500 meter, 1. Kohier (Am sterdam) 50,2 sec.; 2. Jaarsma (Almelo) 50,8; 3. Hoogkamp (Heerenveen) 51,2. 1000 m.: 1. Hoogkamp 1.44.4: 2. Kohier 1.45,7; 3. Jaarsma 1.45,8. Klassement: 1. Kohier 103,050; 2. Hoogkamp 103,400; 3. Jaarsma 103,700. Junioren A. 500 m.: 1. Van Dalsen (Harlingen) 47,4; 2. Lorent (Amster dam) 50,3; 3. Koster (Staphorst) 50,3, 1500 m.: 1. Van Dalsen 2.39,7; 2. Paans (Deventer) 2.42,5; 3. Sloof (Lek- kerkerk) 2.44,1. Klassement: 1. Van Dalsen 100,933; 2. Lorent 105, 400; 3. Paans 105, 467. JONGENS Junioren B, 500 m.: 1. Kroes Leeuwar den) 45,5; 2. Vriend (Grootenbroek) 45,5; 3. Valentijn (Ter Aar) 45,9. 1500 m.: 1. Rutte (Bleiswijk) 2.24,9; 2. Vriend (Grootebroek) 2.26,2; 3. Nutters (Heerenveen) 2.27,8. Klassement: 1. Vriend 94,233; 2. Rut- te 94.900: 3. Valentijn 95,333. Junioren A, 500 m.: 1. Palsma (Gorre dijk) 43,4; 2. Van Beek (Eindhoven) 44,3; 3. Wortman (Leeuwarden) 44,5. 1500 m.: 1. Gilling (Berkhout) 2.16,4; 2. Palsma 2.16,6; 3. Derksen (Amster dam) 2.20,5. Klassement: 1. Palsma 88.933; 2. Gil ling 90.067; 3. Van Beek 91, 233. LONDEN De Australiër Ken Rose wall en de Spanjaard Andres Gimeno zijn dinsdag tot de halve finales van het herenenkelspel van de tenniskam pioenschappen van Wembley voor profs op overdekte banen doorgedron gen. Rosewall versloeg de Zuidslaviër Ni- cola Pilic met 6-1, 6-3 en Gimeno won met 6-4, 16-14 van de Australiër Tony Roche. stand voor een elftal als Ajax geen on overbrugbare kloof vormt." Brox is ervan overtuigd, dat het voor zijn elftal steeds moeilijker wordt om te winnen. „In 34 wedstrijden worden wij, evenals Ajax, in eerste instantie met onze naam geconfronteerd. Ook Twente krijgt daar mee te maken. En juist dat vraagt bijzonder veel van een elftal. Het is begrijpelijk dat wij dolge lukkig zijn met deze overwinning op Ajax, maar er zou meer tevredenheid geweest zijn als de Amsterdammers compleet in het veld zouden zijn geko men." „Mijn inlichtingen over blessures wa ren van dien aard dat ik er van over tuigd was, dat Ajax volledig zou ver schijnen. Je schrikt je rot als je een sterrenteam met invallers ziet verschij nen, want juist die invallers zijn vaak tot een grote prestatie in staat." Manager Brox noemt de overwinning HILVERSUM Het hoofdnummer van de koersen, gisteravond in Hilver sum, viel in drie delen uiteen, de drie series van de Grote Prys van de Gooi en Eemlander, waarvan vanavond de finale wordt gehouden. Entry Volann maakte er als groot favoriete in de eerste serie geen pro bleem van. Zy liep heel makkelijk weg van de rest en was buiten schot toen de even sterke, maar in het begin wat minder snelle Eduard H op volle toeren was. Piet Smit moet in de tweede afdeling gedacht hebben de volle buit met Dakota Scotch binnen te halen toen zijn paard zonder fouten uiterst rap het laaste rechte eind opstoof, maar Christiaan de Wet had nog wat meer over en won zelfs nog met een paar meter voor sprong. Anton verrichtte in de derde serie wat men gmeenlijk „het onmogelijke" noemt. In een kilometertijd van 1.20.2 klopte hij met een neusje Blazing Song, die weer op zijn beurt een neusje voor noemt. In een kilometertijd van 1.20.2 UITSLAGEN: Prijs van de jaarlingenshow: 1. Ge rard G (H. Maring) 1.34.2; 2. Godfried van S; 3. Fair Lady. Toto: w 5,40, pl 1,60, 1,70, 1,70; cov. 5,60; koppel: 11,50. Stamboekprys: 1. Gai du Coq d'Or (F. J. Erenberg) 1.26.4; 2. Gert Jan Nor ton; 3. Gea Volann. Toto: w 3,60, pl 1,60, 1,60, 2,50; cov. 5,30; koppel 8,80; trio 181,-. Grote Prijs van de Gooi- en Eem lander I: 1. Entry Volann (J. van Leeu wen) 1.23.3; 2. Eduard H; 3. Empereur Mac. Toto: w 2,30, pl 1,50, 1,90 3; cov. 5,50; koppel 4,80. Grote Prys van de Gooi- en Eem lander II: 1. Christiaan de Wet (J. Schoonhoven) 1.22.7; 2. Dakota Scotch; 3. Dirk de V. Toto: w 7,80; pl. 2,-, 1,60, 1,40; koppel: 14,60; cov. 5,90. Grote Prys van de Gooi- en Eem lander III: 1. Anton (J. Ham) km. tijd 1.20.2; 2. Blazing Song; 3. Bernadine. Winn. 3,50; pl. 1,60, 1,50, 1,70; koppel 6,30; cov. 4,30; trio 29,80. Prys van Expohal: 1. Helene Hanover (J. Geluk) km. tijd 1.27.7; 2. Heatrix G. Winn. 4,10; pl. 2,50, 1,40; koppel 4,80; cov. 4,80. Keurmeestersprys: 1. Funny Boy (J. S. van Leeuwen) km. tijd 1.25.8; 2. Egyp tian; 3. Fils du Coq d'Or. Winn. 3,70; pl. 1,60, 4,30, 1,60; koppel 4,80; cov. 11,70; trio 489,70. Showmanprys: 1. Filter (F. J. Eeren- berg) km. tijd 1.27.6; 2. Edward Kinley; 3. Friday. Winn. 4,10; pl. 1,30, 1,20, 1,40; koppel 9,70; cov. 5,70. Totale omzet: f 211.472,—. ZÜRICH In de zesdaagse van Zü- rich zal Peter Post samen rijden met Patrick Sercu, de Belgische wereldkam pioen op de sprint. In deze zesdaagse, die van 28 november tot 4 december wordt gehouden, zijn geen premiesprints. Wan neer aan het eind van de strijd koppels in dezelfde ronde rijden, zal de sprint beslissend zijn voor de klassering. Bij de 14 paren is ook de volledig Nederlandse combinatie Janssen/Duyndam. Piet de Wit rijdt met de Zwitser Maurer en Van der Lans komt met Janser (Zwitserl.) aan de start. Het complete rennersveld ziet er als volgt uit: Fritz Pfenninger (Zwitserl.)/ Bugdahl (W.-Dld.); Post (Ned.)/Sercu (Belg.); Lykke/Eugen (Den.); Janssen/ Duyndam (Ned.); Schulze (W.-Dld.)/ Louis Pfenninger (Zwitserl.); Ritter (Den.)/ Beghetto (It.); Porter (G.B.) /Proost (Belg.); Severeyns (Belg.)/ Spahn (Zwitserl.): Renz (W.-Dld.)/ Wirth (Zwitserl.); Bennewitz/Fritz (W. Dld.): De Wit (Ned.)/Maurer (Zwit serl.); Raynal (Fr.)/l'Hoste (Zwitserl.); Van der Lans (Ned.)/Janser (Zwitserl.); Jimenez (Col.)/Burgal (Zwitserl.). Tijdens de zesdaagse zal Xavier Kur- mann, tweede bij het wereldkampioen schap achtervolging in Montevideo en derde op de 4000 meter in Mexico, pro beren vier wereldrecords op overdekte banen te verbeteren. Kurmann doet een aanval op de 1000 meter (Sercu met 1.06,76), 5000 meter (Bongers met 6.08,4), 10.000 meter (Ritter met 12.33,8) en 20.000 - '^'tter met 25.14,6). op Feijenoord een grote triomf voor Henk Wery. „Niet zijn opstelling in de middenlinie, maar het constant aandie- en als vijfde aanvaller is de grote nen als vijfde aanvaller is de grote zeer moeilijke beginperiode heeft ge kend, heeft blijk gegeven een groot spelinzicht te hebben. Begrijpelijk dat DEN HAAG Het Nederlandse UEFA-jeugdelftal (spelers van zestien tot achttien jaar) zal zondag tegen Zwitserland in Thun zijn eerste wed strijd spelen voor de kwalificatiewed strijden van het UEFA jeugdtoernooi, dat van 17 tot 27 mei in Oost-Duits- land wordt gehouden. De geselecteerden voor de wedstrijd in Thun zijn: doel verdediger: Barth (Fortuna Vlaardingen) en Te Kiefte (NAC); veldspelers: Maliepaard, Van der Torn en Van Leeuwen (Feyenoord) Oude Wisseling, Dekker en Wijland (Go Ahead), Van der Woude (AZ'67), Tillaar en Lubse (PSV), Hovenkamp (GVAV), De Vries (Be Quick Gronin gen), Streuer (Germanicus), Bonzink (DWS) en Korevaar (ADO). KEULEN FC Köln, woensdag 27 november tegenstander van ADO in het bekertoernooi van de bekerwinnaars, heeft ex-international Hornig een con tract tot 1971 aangeboden. Heinz Hor nig, die 31 jaar is. tekende. FC Köln, dat dit weekeinde geen competitiewedstrijden speelt de Bun desliga ligt stil in verband met de wed strijd uit de de voorronden van de wereldkampioenschappen in Nicosia Cyprus-West Duitsland speelt zater dag vriendschappelijk tegen de Wup- pertaler SV. Voor dit duel probeert de club van de Duitse voetbalbond toe stemming te krijgen de geschorste Pe ter Blusch vrij te krijgen opdat hij aan de ploeg kan „wennen" voor de ontmoeting met ADO. ADO zal zondag zijn intrek nemen in de sportschool Duisburg-Wedau ter voorbereiding op de wedstrijd van woensdag. APELDOORN „Ik heb nog steeds geen beslissing genomen over de vraag, of ik tennisprof wordt. Maar je kunt er wel op rekenen, dat ik straks duur ben als ik uitnodigingen ontvang om ergens te komen spelen". Aldus verklaarde ons gisteravond Tom Ok ker, toen hij in de nieuwe tennisbal „Frankenoord" in Apeldoorn de op- luisteringspartij tegen de Duitse kam pioen Wilhelm Bungert met 119, 57, 62 had gewonnen. De laatste opmerking van Okker lijkt er wel op te wijzen, dat hij tegen het eind van dit jaar zal besluiten tot de rijen der profs toe te treden. „Eind december maak ik mijn beslissing wel bekend", zei ons Okker. zijn zelfvertrouwen enorm is toegeno men." Was het optreden van Wery een plus punt voor Brox, hij vond toch dat de voorhoede van Feijenoörd niet had ge ïmponeerd. „De overwinning was veel te klein. Als een speler vier kansen krijgt, mag hij de eerste missen en eventueel ook de tweede nog, maar dan moet er toch gescoord worden. Dat is niet gebeurd en dat is dan ook een gro te tegenvaller." Wordt het elftal tijdens de tweede transferperiode nog versterkt? Brox: „Iedereen weet. dat wij verschillende wedstrijden in het buitenland hebben bijgewoond. Het waren oriënterende bezoeken die wij brachten, want wij moeten bij blijven. Er komst zeker geen buitenlandse speler bij. Hetgeen niet wil zeggen dat je geen afspraken kunt maken voor het komende seizoen. Er kan nu geen speler bijkomen, want wij hebben al twee buitenlanders, Sa- merdzic en Kindvall. Beiden zijn nog niet lang genoeg in Nederland om hen als Nederlandse voetballers te kunnen beschouwen." Manager Brox van Feijenoord is hoopvol gestemd voor de toekomst. „In de verrichtingen van Feijenoord valt oen stijgende lijn te bespeuren. Ik hoop eén ding, dat het groeiproces zich door zet Het zou kunnen betekenen, dat we aan het eind van de competitie meer punten verzamelen dan vorig jaar, toen we op het grootste diepte punt naar Ajax toe moesten." DEN HAAG ZKH Prins Brrnhard heeft bij paleis Huis ten Bosch in Den Haag afscheid genomen van het Ne derlandse team automobilisten, dat in twee Nederlandse auto's een tocht van 10.000 mijl naar Sydney zal maken. De automobilisten: Rob Slotemaker, Rob Janssen, jhr. David van Lennep en Peter Hiss ink, waren in hun auto naar Huis ten Bosch gekomen. De tij delijk zaakgelastigde van Australië in ons land, de heer J. D. McCredie, gaf elke equipe een boemerang als sym bool voor de wens, dat zij gezond en wel zullen terugkeren. Voor de drie jongste prinsen gaf hij prins Bernhard koala-speelgoedbeertjes. HEERENVEEN „Ik wil proberen de stijgende lijn voort te zetten", zegt Jan Bols, vorig seizoen voor het eerst in de schaatskernploeg en dadelijk door gestoten naar de top, na een anderhalf uur durende training op de Thialf- kunstijsbaan te Heerenveen. Hij legt daarbij de nadruk op „proberen", want de 24-jarige Drent heeft met de nuchtere kijk van de noordeling al voor zich zelf uitgemaakt dat „proberen", „zijn best doen" en „zich leeg rijden" alles is wat hij kan doen. „Het is dan maar afwachten wat het resultaat is. „De mensen staan er altijd zo gemak kelijk tegenover. Ze zien de cijfers in de kranten en zeggen: „Kijk, die was slechter dan die", maar ze vergeten dat de omstandigheden tijdens de wed strijden sterk kunnen verschillen. Neem het Europees kampioenschap van vorig seizoen in Oslo bijvoorbeeld. Ik reed daar de 1500 meter in 2.07.2. Iedereen was dolblij en feliciteerde me met die tijd. Ik dacht er intussen het mijne van. Pas toen Ard Schenk niet verder was gekomen dan 2.08,5 realiseerde ik me, dat het ijs intussen zwaarder was ge worden. Dat was gewoon een gelukje. Normaal had ik Ard nooit kunnen ver slaan". Bols, twee seizoenen terug zevende bij het Nederlands kampioenschap, het vorige jaar derde bij deze wedstrijden en vijfde plaatsen bij het Europees- en het wereldkampioenschap, heeft de af gelopen zomer, om precies te zijn van eind maart tot half juli, aan wielerwed strijden meegedaan. „Mijn voorberei ding was natuurlijk niet zo goed als en kele jaren geleden toen ik de leiderstrui in Olympia's Toer droeg. Ik werd nu tweede in een criterium te Woerden. Mijn beste plaats in de klassiekers was achttiende in de Ronde van Twente. Olympia's Toer heb ik ook nog meege reden. Ik eindigde iets in de dertig, ge loof ik. Na half juli mocht ik niet meer van de schaatsenrijdersbond aan wiel rennen doen. Ik heb alles uitgereden, behalve mijn laatste wedstrijd, op 14 juli in Eelde. Het was toen erg slecht weer, met onweer en hevige regen. De volgende dag moesten in het ziekenhuis mijn amandelen er uit worden gehaald en ik wilde niet het risico lopen koorts te krijgen". In het dagelijks leven is rustige Jan, die in de kernploeg vrij onopvallend zijn weg gaat, machinebankwerker op een metaalwarenfabriek in zijn woon plaats Hoogeveen. Ook een zuster, zijn vader en enkele ooms zijn daar in dienst. „Ik heb gelukkig alle medewer king van mijn werkgever", zegt Bols tevreden glimlachend, „ze hebben op de fabriek zelfs een supportersclub voor me opgericht, die me veel steun geeft. Tenslotte kan ik van begin december (veertiendaags trainingskamp in Hee renveen) tot half maart niet werken". Bols is verloofd met Marry Wiebing („Ik ga mee naar alle grote wedstrij- den"), maar heeft nog geen trouwplan nen. Hij rookt niet en drinkt niet. „Of noem je cassis een drank?", zegt hij gnuivend. Het is duidelijk aan Bols te merken, dat hij blij is met Leen Pfrommer als coach van de kernploeg. De sportofficier uit Etten is geen vreemde voor hem. Pfrommer trainde daarvoor immers de oostelijke regionale ploeg, waar Bols deel van uitmaakte. „Ik kan erg goed met hem opschieten. We praten veel. Dat was het gemis bij De Graaf. Ik had niet bepaald een hekel aan hem, maar we lagen elkaar niet al te best. Met Pfrommer ben ik het net zo goed wel eens niet eens, maar dan praten we er over en wordt naar een oplossing ge zocht". Bols is een stayer. Dat bewijzen zijn persoonlijke records: 41.3 - 2.06.8 -7.23.5 - 15.31.4. „We gaan proberen iets aan die sprint te verbeteren. Of het zal lukken is moeilijk te zeggen. Daarbij verwaarlozen we de lange afstanden natuurlijk niet. Verder wil ik van al mijn tijden nog wat afknabbelen. Dat moet kunnen. Nu, zo aan het begin van het seizoen, is het nog maar wat scha ven en glijden, zuiver op de techniek werken. Als je nu al hard zou gaan, zou je letterlijk een scheve schaats gaan rijden. Het is ook niet best voor je rug. Mijn conditie is puik. Dat moet ook wel ha zo'n training. Van de zomer elke dag „droog", zaterdags op het CIOS met Holleboom. En dan ging ik soms nog naar het motocrosscircuit in Dwingelo om te lopen". De schaatsenrijder Jan Bols blijft met beide benen op de grond, beter gezegd: op het- ijs, staan. Hij beziet de zaken nuchter. Hij weet dat dit seizoen zijn grote kans kan komen. Maar dan moet alles meezitten. Want: „Kees, Ard en Peter draaien ook goed". HANNOVER Hannover'96 heeft zich dinsdag voor de derde ronde van het toernooi om de jaarbeursstedenbe- ker geplaatst. De Westduitse vereni ging won op eigen terrein voor 4.000 toeschouwers de tweede wedstrijd voor de tweede ronde tegen AIK Stockholm met 5-2 (2-1). De eerste wedstrijd had een overwinning met 4-2 voor de Zwe den opgeleverd. De uitblinkende Zuidslaviër Skoblar (15e en 16e minuut) en Heynckes (48, 51 en 77) scoorden voor Hannover '96. De doelpunten van AIK Stockholm werden gemaakt door Nilsson, die zijn ploeg in de twaalfde minuut een voor sprong van 1-0 gaf, en Lindblad (70). LONDEN Denemarken heeft dins dagavond in Crystal Palace een beslis sende 3-0 voorsprong op Gr.- Brittannië genomen in de wedstrijd voor de twee de ronde van het tennistoernooi op overdekte banen om de Koning Gus taafbeker. Vanaf 1964 legden de Brit ten steeds beslag op de trofee. Jan Leschly bracht door Gerard Battrick te verslaan met 6-4. 10-8 de stand op 3-0. De einduitslag werd 41 in het voor deel van de Denen. Cox redde de eer voor de Britten door de 40-jarige Tor ben Ulrich met 63, 26, 62 te ver slaan. Torben Ulrich en Leschly be- i aalden in het dubbelspel een over winning met 1210, 64 op Cox en Curtis. Prins Bernhard voor paleis Huis ten Bosch in gesprek met de leden van de Nederlandse equipes. V.l.n.r. prins Bernhard, jhr. David van Len nep, Rob Jansen, de Australische zaakgelastigde McCredie, Rob Slote maker, Peter Hissink (zittend) en ploegleider Koch. Bij dit afscheid op het plein was ook de bemanning aanwezig van het vlieg tuig, dat beide ploegen automobilisten vanuit de lucht diensten zal verlenen. Prins Bernhard vernam nog, dat het nationale team op 17 december in Syd ney hoopt te arriveren. De start voor de wedstrijd heeft in Londen plaats. Vla Frankrijk wordt door Duitsland, Oostenrijk en Joegoslavië naar Bulga rije gereden. Van Turkije gaan de rij-, ders door Iran, Afghanistan, Pakistan en India, vanwaar naar Freemantle varen. ARNHEM Hagemeijer en Co's Handelsmaatschappij en Tornado in Dordrecht die deze zomer op het hardst strijd hebben geleverd om de zeggen schap in de Industriële Maatschappij Berk-Beccon (BK) in Kampen, zijn nog geen stap dichter tot elkaar gekomen. In een buitengewone vergadering van aandeelhouders Berk-Beccon hield (meerderheids)aandeelhoudster Hage meijer gisteren voor Tornado volledig het deksel op dc BK-pan. „Geen pottenkijkerij", reageerde de vier man sterke groep-Hagemeijer op de toegestoken hand van Tornado, die het voor de rust in de 3K-potten en -pannen van grote waarde acht dat al les nu maar vergeven en vergeten wordt. Het Dordtse bedrijf had 17 septem ber tegen de zin van BK om de verga dering gevraagd, vooral om te peilen of het mogelijk was dat Tornado een com missarisplaats kon bezetten naast twee van Hagemeijer. Als bezitster van meer dan tien pro cent van het kapitaal had Tornado (be lang in BK bijna veertig pet) twee punten op de agenda gewild: de samen stelling van de raad van commissaris sen en verantwoording van het be stuur over de voorkeur aan Hagemeijer als biedster, waardoor dit Amsterdam se Handelsbedrijf bijna zestig pet van BK in handen kreeg. Groot was de verbazing bij de even eens vier man sterke deputatie van To rnado toen zij 4 oktober vernam dat niet alleen aan die twee punten het woord „discussie" was toegevoegd maar dat er nog vier andere zaken in de ver gadering ter sprake zouden komen. De ze kwamen naar op ontslag van elle ne gen commissarissen, gepaard gaande met een vergoeding van f 15.000 per per soon en benoeming van vier nieuwe commissarissen. „Wij zitten nu al met zijn achten op een rij op een lange zondaarsbank. Laat ons nu rustig als Mohammed lot de berg komen, geef ons de tijd voor overleg en breng die vier overige pun ten dan in een volgende vergadering", probeerde de juridische adviseur van Tornado, maar Hagemeijer nam de uit gestoken hand niet aan. Het had slechts een langdurig juri disch steekspel tot gevolg tussen de adviseurs, die Hagemeijer, Torna.ie en BK daarvoor hadden meegebracht. Dat liep opgesierd door de nodige stem mingen, tot zelfs een stemming over het geven van décharge aan de ontslagen aan de ontslagen commissarissen loe uit op het aanblijven van de voor zitter, de vice-voorzitter en oen derde commissaris (resp. prof. J. Brands, de heer G. J. Treppema en prof. G. A. Ph. Weyer) en de benoeming van een vierde commissaris, die uit de schoot van Ha gemeijer zou komen. Daar tussendoor had de heer W. H. M. Becking als „negende" aandeelhou der brullend van het lachen met To rnado mee nog tegen zijn eigen ontslag als commissaris gestemd, daarmee ver deeldheid in de families Berk en Beck ing over het overgaan van Berk-Beccon naar Hagemeijer demonstrerend. TILBURG Twee wollenstoffenfa- brieken in Tilburg hebben tot nauwe sa menwerking besloten. Het zijn Gebr. Diepen en de NV Litex. Dank zij de fusie zal er in de toe komst behoefte zijn aan enkele tiental len werknemers extra. Bij de Gebr Diepen werken ongeveer 275 mensen, bij Litex tegen de dertig man. De textielfabriek Tweka in Tilburg gaat samenwerken met de United Hol- tex Mills in Geldrop, een dochter maatschappij van de NV Hollandsche Textiel Industrie in Goirle, de NV Jans- sens de Horion in Tilburg en de Neder landse Kamgarenweverijen in Veldho ven. Tweka en Holtex richten geza menlijk een dochtermaatschappij op, dieb elast wordt met de ontwikkeling, produktie en verkoop van hoogwaardi ge tricot herenbovenkledingstoffen.

De Vallei | 1968 | | pagina 17