J. H. E. Sterk (SGP): „Zondagsrust in gevaar door de enorme drukte" Raad akkoord met tweede camping in Scherpenzeel Daf-dealer betrouwbare inruilauto r Chef A. Jansen veertig jaar bij de coöperatie Veel geschenken TISSOT Felle discussie tussen raadslid en liet college OVERBERG VERLOOR OP DE VALREEP VAN D.S.A. Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Christen-radicalen zijn in wezen gewone humanisten DE MOOISTE APESNUITEN Planologische Dienst heeft creatieve taak Vrijheid Bezwaar Om tuinbouwlioeh J. M. v. d. Bosch meent: Auto schepte wielrijder op Cuneraweg Gevonden en verloren Ga naar de voor een uiterst tot en met gecontroleerde en let op dit garantie-vignet Coupon van Doome's Automobielfabrieken NV Azalea's en Cyclamen. 2 planten waar u lang plezier van hebt. In rood, wit en roze. Gezellig in huis. de Tissot PR 516 met extra schokbrekers Pagina 3 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1968 SCHERPENZEEL Gisteravond verleende de raad van Scherpenzeel de heer H. van den Heuvel uit Ede na enig wikken en wegen de kampeerexploita- tievergunning voor de zuidelijke helft van zijn terrein aan de Ruwinkelseweg, Heintjeskamperweg. Op 27 november 1967 heeft de heer Van den Heuvel de aanvraag voor een kampeerplaats bij het college van burgemeester en wet houders ingediend. Aanvankelijk werd deze aanvraag door de raad niet on gunstig ontvangen. Er waren echter enkele moeilijkheden van planologische aard. Het bestemmingsplan moest ter plaatse gewijzigd worden. Enkele raads leden hadden hier bezwaar tegen, in mei jl. wilde het college de zaak nog maals in de gemeenteraad ter tafel brengen. Men zag hier echter van af, omdat handhaving van het eerder door de raad ingenomen standpunt dubieus was. Op suggestie van het college heeft daarna een onderhoud plaats gehad tussen de fractie van de CHU en de toekomstige beheerder van de camping, de heer W. J. H. van den Heuvel. De raad kreeg ook een adhesie-betuiging van de plaatselijke winkeliersvereniging EMM, die verzocht de gevraagde medewer king te verlenen. Mede naar aanleiding van de gevoer de besprekingen stelde het college gis teren voor het eerder ingenomen stand punt te handhaven voor zover betreft de zuidelijke helft van de gronden, waar voor vergunning is aangevraagd. Gaat de exploitatie goed en blijkt, dat er geen bezwaren inkomen, dan kan eventueel later over de noordelijke helft een^ be slissing worden genomen. Aan de zuid zijde van het zuidelijke gedeelte is een paardenwei gecreëerd. Hier zullen dus geen kampeerders verblijven. Zodoen de zullen de boerderijen van de heren W. van Ginkel en W. Nab, die aan dit gebied grenzen, geen hinder ondervin den. De heer Van den Heuvel wil het ter rein naar de eisen des tijds inrichten. Hij heeft in dezen de medewerking van de recreatiegemeenschap Veluwe, waar van de gemeente lid is. Deze instelling heeft voor hem het terrein verkaveld. Er komt een gedeelte voor tenten, voor caravans, voor een recreatiezaal en eventueel andere gebouwen en 'n paar den- of speelweide. De burgemeester toonde zich er een groot voorstander van de kampeerex- ploitatievergunning te verlenen: „Uit een oogpunt van concurrentie is het goed dat die camping er komt. We heb ben al een camping in onze directe om geving en het is beter er twee te heb ben. Drie is eigenlijk nog beter, maar meer ook niet". De heer J. H. E. Sterk (SGP) had ernstig bezwaar tegen de camping. „De zondagsrust wordt in gevaar gebracht door de enorme drukte. Er komt ook nog een vermaakcentrum. Dan is het helemaal met de rust gedaan. Heeft de CHU-fractie daar eigenlijk wel rekening mee gehouden"? G. AARSEN (P.v.d.A.) huisjesmelkers Op deze vraag antwoordde het CHU- raadslid, de heer G. van Rootselaar: „Wij zien die bezwaren veel minder. Ik geloof niet dat de rust erg verstoord wordt". Zijn fractie-genoot de heer J. Bakker was het hiermee eens: „Als er bepaalde voorschriften komen hoeven de omwonenden geen hinder te hebben. De heer Van den Heuvel is van plan hiervoor te zórgen. Trouwens, als er geen gelegenheid is om te kamperen gaan al die mensen 's zondags over de weg crossen". Het derde CHU-raadslid, de heer M. Veldhuizen had tegen een camping geen bezwaar, maar vond de plaats verkeerd in verband met de aan grenzende boerderijen. De heer Bakker vond dat een onder nemer de vrijheid moest hebben met zijn eigendom te doen wat hij wilde, mits daarmee het algemeen belang niet werd benadeeld. De heer H. Berendse (Gem. Belang) vroeg of de winkeliers uit eigen beweging met een adhesie-be tuiging waren gekomen, of dat hun om advies was gevraagd. „Een paar jaar geleden vroegen de winkeliers het col lege al om grond voor een camping be schikbaar te stellen", reageerde de heer G. Aarsen (PvdA). Uiteindelijk herzag de raad het bestemmingsplan en werd de gevraagde vergunning verleend. De heer Sterk wenste te worden aangete kend als sterk tegen te hebben gestemd. Bij de behandeling van de ingekomen stukken laaide een felle discussie op tussen de heer Berendse, wethouder J. van de Ham en burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg. Vooral van de heer Berendse kwamen emo tionele woorden. Hij wilde grond rui len met de gemeente om een huis te bouwen. Bovendien zou door deze grond ruil voor de gemeente de mogelijkheid ontstaan met de aanleg van de Noord- Zuid verbinding te beginnen. Uit de woorden van de burgemeester bleek echter, dat dit niet zo een-twee-drie ging. De heer Berendse zei, dat hij haast had met de bouw van het huis. „U had zes jaar geleden hier al over moeten ADVERTENTIE naam Ik ben geïnteresseerd in adres een inruilauto met DAF Garantie Controle riaets Q trttfinveiuppe xonaer posuegei eenden aan DAF antwoordnummer 2000 Eindtiove» J. H. E. STERK (S.G.P.) rust beginnen. Toen is het bestemmingsplan goedgekeurd. Nu bent u er een maand geleden pas over begonnen", aldus de burgemeester. De heer Berendse be weerde bij hoog en bij laag, dat hij de grond al veel eerder had willen ruilen: „Laten we asjeblieft ons goeie verstand gebruiken. Ik wil het de gemeente mo gelijk maken de weg Noord-Zuid aan te leggen". Het college had hier niet zo'n haast mee: „Dan moet het bestem mingsplan worden gewijzigd, dat moet goedgekeurd worden en daar gaat heel wat tijd overheen", aldus de burge meester. De hevig verontwaardigde heer Berendse zat nog wat na te mop peren, omdat hij erg veel haast had met z'n huis, maar kreeg z'n zin niet. Verder werd gisteravond de invoering van liberalisatie huur- en woonruimte- beleid behandeld. Verscheidene raads leden hadden hier bezwaar tegen. „De minder draagkrachtigen moeten niet in handen vallen van de huisjes melkers. Voor de minder draagkrachti gen moeten de huurzaken door de ge meente geregeld worden", aldus de heer Aarsen. Men besloot de diverse opmer kingen van de raadsleden toe te voegen aan het standpunt van het college en het geheel te zenden aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het college was voor de li beralisatie, maar meende dat Scherpen zeel hier momenteel nog niet rijp voor is. De heer A. van den Berg werd be ëdigd als waarnemend gemeente-ont vanger. Een nieuwe algemene politie verordening werd vastgesteld. Er werd een parkeerverbod voor een gedeelte van de Prinses Marijkelaan ingesteld. Mevrouw A. Zwaan-den Hertog en de heren B. Valkenburg en J. van den Ham werden herbenoemd als leden van het Algemeen Bestuur Stichtirig Be jaardenhuis Scherpenzeel. Er werd wat grond verkocht en besloten de Bar- neveldsestraat te reconstrueren. In de begrotingscommissie 1969 werden ten slotte benoemd de heren Aarsen, Van Rootselaar en Veldhuizen. H. BERENDSE (Gem. Belang) mopperen De lointeraanval van vorige week heeft heel wat schade aangericht. Zie maar eens welk droevig schouwspel de dahlia's, die nog zo kort geleden trots en fier hun bloemenweelde lie ten pronken, thans, nu ze bevroren zijn, opleveren. Het gebeurt maar zelden, dat Koning Winter zich bij ons met één flinke aanval van zijn ge bied meester maakt. Gewoonlijk ge lukt hem dit eerst na langdurige schermutselingen. Dit is de tijd die ons mensen tot de kennis gebracht heeft, hoe dwaas het is, te klagen over datgeen wat niet te veranderen is. Wie van u een' Kerstroos in de tuin heeft staan kan deze omstreeks Kerst mis in de kamer in bloei hebben. Men moet dan nu de nodige voorzorgen ne men. Zet een bodemloos kistje over de plant en leg hierop een glasplaat. Al spoedig schieten dan de bloem knoppen uit de plant en wanneer de ze op het punt staan zich als bloem voor te stellen, steken we de Kerst roos (Helleborus Niger) met een flin ke kluit uit de grond en zetten haar in een flinke pot. Ze moet dan een plaats hebben in het volle licht in de kamer. Met Kerstmis helpt zij dan, met haar tere bloemenweelde, de kerst sfeer verhogen. Zorgt voor tijdige watergift! Wanneer de bloei ten ein de loopt, dan moet steeds minder wa ter gegeven worden, tot het blad af gevallen is. Dan zet men de plant in een koude kamer en laat haar staan tot april en brengt haar weer in de tuin op een enigszins vochtige plaats, die door het inbrengen van bladaarde humusrijk is en dus vochthoudend. Ik zag in de etalages van bloemen winkels de ,,Kalanchoë" tentoonge steld. Dit mooie struikje, ongeveer 25 cm hoog, met grof getande blaadjes, die maanden achtereen bloeit, mag in uw kamer niet ontbreken. Men kan van 'n ,,Kalanchoë" heel veel en zeer lange tijd plezier beleven, wanneer men de volgende zorgen toepast: de potaarde steeds matig vochtig houden, haar waterbehoefte is niet groot. Geeft men te veel water dan rotten de sten gels en de blaadjes gaan in een treu rende stand. Velen die dit verschijnsel waarne men zijn dan van mening dat de plant gebrek aan water heeft en geven dan nog meer water. Gevolg: De plant wordt steeds zieker en tenslotte wordt zij met een nors gezicht in de vuilnis emmer gedeponeerd. Weg liefhebbe rijen. weg plant! Geeft de plant dus matigjes water en mocht men dan toch nog eens een rottend stengeltje zien, dan deze er direct uitknippen. Men voorkomt hiermede uitbreiding van het rot en daarbij veel ergernis. Succes is verzekerd als men boven staande raad opvolgt. De tijd van planten van bomen en heesters breekt nu spoedig aan. De bomen moeten in rust zijn, dus in on- bebladerde toestand. Steeds meer ziet men achter woningen enkele fruit- boompjes of -struiken aangeplant, re denen waarom ik vroegtijdig het vol gende onder uw aandacht wil bren gen. In het algemeen is vroegtijdige planting het beste. Wnc"v~ de wortels dér bomen ook in de win ter niet geheel werkeloos zijn. De ont wikkeling der wortels (vorming van nieuwe worteltjes) begint al heel vroeg. Bewijs hiervoor? Wanneer men jonge boompjes of heesters in de late herfst inkuilt en deze tegen het voor jaar voor de planting opneemt, dan is het heel duidelijk te zien, dat aan de uiteinden nieuwe, pas gevormde, witte worteltjes zitten. Wordt nu een boompje oj een struik eerst in het voorjaar uitgerooid en op een andere plaats geplant, dan gaan die jonge worteltjes verloren. Bij herfstplanting kunnen de nieuwge vormde worteltjes ongehinderd door groeien. Bij herfstplanting zal dus, onder normale omstandigheden, de groei van een boompje of struik vroe ger beginnen en daardoor in het eer ste jaar krachtiger groeien dan bij planting in het voorjaar. Op erg laag gelegen grond, die 's ^inters bijzon der nat is, is men wet genoodzaakt om het planten tot het voorjaar uit te stellen. De Phyllocactus, die zulke prachti ge grote bloemen geeft, staat nu, van af november tot half februari, in een koude kamer in het volle licht. Om tot bloei te komen heeft deze plant ab soluut rust nodig en dus geeft men haar heel weinig water en geen be mesting. Denk er om dat u de plant niet draait, zet haar steeds met de zelfde kant naar het licht, anders gaan de knoppen er afvallen. Wanneer u straks de bladeren vol knoppen ziet zitten, dan kunt u de plant wel in de woonkamer zetten en moet ook normaal gegoten worden. Hoofdzaak bij de Phyllocactus is, dat de plant haar rusttijd krijgt. Zou men maar gewoon door blijven gaan met water en bemesting geven, dan kan van bloeien geen sprake zijn. Neem bovenstaand lesje ter harte en ongetwijfeld zal de Cactus t.z.t. fraai bloeien. Antwoord aan mevr. J. van G.-B. De Sier aardbei (Fr ag aria Indica) ver langt nu een onverwarmde kamer (vorstvrij). Spaarzaam water geven. De vruchtjes zijn niet om te eten! Op de ranken komen genoeg jonge plan tjes voor, deze kunt u afzonderlijk verder kweken. Ik ben het met de zegsman" niet eens! Integendeel, 't is een vrij gemakkelijke plant Rhenen, E. J. GRIJSEN. ADVERTENTIE Want planten brengen sfeer I 821 DE KLOMP Gisteravond werd in hotel De Klomp de heer A. Jansen ge huldigd, omdat hij 40 jaar werkzaam is bij de Coöperatie De Klomp. De voor zitter van de coöperatie, de heer W. van Harten (rechts) wenst op de foto de echtgenote (links) van de heer Jansen (midden) geluk met het jubileum van haar man. Namens de coöperatie bood de heer Van Harten de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. De heer H. J. Uenk. directeur van de Coöperatie De Klomp sprak de heer Jansen namens het personeel toe en overhandigde hem eveneens uit naam van het personeel een scheerap- paraat. De heer Jansen ontving nog veel meer geschenken. Zijn echtgenote kreeg een groot aantal prachtige bloemstukken. Als onderscheiding van trouw aan de coöperatie werd de heer Jansen de gouden Cebecospeld opgespeld door de voorzitter. RENSWOUDE Maandagavond kwamen de jeugdontspanningsverehigiiigen DSA uit Renswoude en Overberg uit Overberg tegen elkaar uit tjjdens een spelavond in zaal Rehoboth. De DSA-ploeg, die na twee seizoenen thuis nog ongeslagen is, kon dit record op het nippertje behouden. In de laatste wedstrijd hield men stand tegen de Overbergers, zodat op de valreep een uiterst kleine zege werd geboekt. Van DSA stelde zich de volgende spe lers voor: G. Veldhuizen (aanvoerder), W. Vink, W. Huigenbosch. Jaap Veld huizen, Adrie Veldhuizen, G. van Leeu wen, G. van de Haar, J. Rijnders, H. van der Meijden, T. Oosterend, G. van de Broek, G. Hol, H. Gijsbertse en J. van de Vendel. „Overberg" bestond uit: aanvoerder P. Dallmer, P. Waterbaan, E. Prins, H. van de Kleij, H. Uiterlinde, W. Niks, G. Blok, H. ten Klink, Chr. Zwaan, G. Boesvelt, J. Stok, A. Erno, J. Gubbels en L. Marissen. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Oeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. VEENENDAAL „De zogenoemde Christen-Radicalen zyn in wezen humanis ten", aldus de heer J. M. v.d. Bosch, dinsdagavond tijdens zijn inleiding voor de SGP-studievereniging Petrus Datheen. De studievereniging hield een bijeenkomst in de consistorie van de gereformeerde gemeente aan de Fluitersstraat. De heer Van den Bosch behandelde de geschiedenis van het humanisme. „Het woord „humanisme" komt van het latijnse humanis, dat mens bete kent", aldus de inleider. „Het humanis me houdt zich bezig met het menszijn en verwacht alles van dit aardse leven. De echte humanist denkt uitsluitend medemenselijk, hij baseert zich op de menselijke rede. Het kwade in de maatschappij wordt door hem bestre den, der dat hij telijke beginselen uitgaat". „Het humanisme ontstond in de 15e eeuw. Eén van de grondbeginselen van het humanisme is, dat de mens het goe de in zich heeft. De oorsprong van het moderne humanisme moet dan ook gezocht worden in het herontdekken van de Griekse wijsbegeerte. De ver lichting in de 17e eeuw kan men daar door zien als een vorm van het huma nisme". De inleider besteedde veel aandacht aan de „moderne" denkers, als Eras mus, Kant en Neizsche, waarna hij de staatsbestuurlijke opvattingen van het humanisme besprak. „Het individu staat centraal in de gedachtengang van de humanist. De staat moet dienst doen voor de enkeling", zo meende de inlei der. „Het humanisme is de voedings- geworden van het liberalisme en de zogenoemde ^hriste"->*adjca1r zijn in de grond van de zaak humanis ten. De medemenselijkheid staat b' hen centraal". Als tegenpool van het humanisme stelde de heer Van den Bosch het chris tendom, wat hij twee onverzoenlijke te genstellingen noemde. „Wie zich op de Bijbel grondt, kan geen humanist zijn", zo besloot hij zijn toespraak. Na de opening door de leider, de heer Dirkse, begon men met de eerste wedstrijd en wel een intelligentie-test. In deze quiz werden vragen gesteld over de Olympische Spelen, het cup voetbal, de wereldkampioenschappen voetballen en algemene sportvragen. Joop Veldhuizen zorgde voor een over winning van DSA, hij behaalde vier punten, terwijl Joop Stolk voor „Over berg" twee punten verwierf. Ook met „flessen verdedigen" won DSA. „Overberg" behaalde een ruime pun- tenzege met het spel „Dood je vijand". Deze ploeg won ook met het nieuwe Amerikaanse spel „Twister". Na dit spel was de stand: 26 punten voor DSA en 24 voor „Overberg". Het laatste spel touwtrekken moest de beslissing brengen. De winnaar kreeg drie punten en wanneer de wed strijd onbeslist eindigde kreeg elke partij twee punten. De spannende krachtmeting bleef onbeslist, waar door DSA met 28 punten won van „Overberg", dat 26 punten behaalde. De prijsuitreiking was het laatste pro grammapunt van de avond. Jaap Veld huizen had de meeste punten veroverd en kreeg hiervoor een grote taart. J. Stolk en G. Blok werden steeds tweede en derde en ontvingen ieder een voet balalbum. RHENEN De mandril heeft on tegenzeggelijk de mooiste apesnuit die er op de wereld bestaat. Ouwe hands mag zich gelukkig prijzen en kele exemplaren te bezitten. Welis waar zijn deze apen nog vrij jong, maar toch zijn de afgelopen week plotseling de prachtige kleuren op de olijke snuiten te voorschijn gekomen. Waar de Mandril vandaan komt? Uit de vochtige regenwouden van West-Afrika. Daar leven twee kort- staartige familieleden van de bavia nen, die er, wat hun uiterlijk aangaat, mogen zijn. De rode neus, de blauwe, gerimpelde wangen, de geel-witte bakkebaarderi en vuurrood ziteelt be ginnen zich bij de mandrils in Ouwe- hands Dierenpark op te dringen als indrukwekkend signaal. v^'^ttd^al De 62-jarige heer Wt is gisteren op het -v. .^«Dt W., stak met zijn fiets nabij de Brinkersteeg plot seling de Cuneraweg over. Een auto, be stuurd door de heer S. uit Rhenen, schepte de bejaarde wielrijder. W. liep [bij het ongeval slechts enkele schram- I metjes op. Zijn fiets was total-loss. In 1928 begon de heer Jansen als magazijnbediende bij de coöperatie te werken. Sinds 1939 is hij pakhuischef. ADVERTENTIE De Tissot PR 516 is een echt h orloge voorde actieve man die zwemt, golft, tennist, j) aard-en autorijdt.Hetuur- werk heeft schokbrekers en is^wevend" in de kast op gehangen. Daardoor eerst echt onbreekbaar. Automatisch met datum, in staal of doublé f 198 ren f 200.- Zonder datum, met hand opwinding f 185.- en 1 181.- ELST Ir. J. Brummelkamp heeft gisteravond op uitnodiging van de Cul tuur-Natuurhistorische vereniging „Zuidoost Utrecht" een inleiding ge houden over het onderwerp ruimtelijke ordening. De bijeenkomst vond plaats in het wijkgebouw te Eist en genoot een redelijke belangstelling. Onder de aan wezigen bevonden zich onder andere de burgemeester van Amerongen, jhr. mr. O. R. van den Bosch, en wethouder mr. J. Deen van de gemeente Rhenen. Ir. Brummelkamp sprak onder ande re over de Provinciale Planologische Dienst die volgens hem een creatieve taak heeft. Enkele van de taken van de ze dienst zijn de planning van woonwij ken en wegen, van speelplaatsen en zwembaden, de vestiging van indu strieën en 't behoud van natuurschoon, stadsuitbreiding en krotopruiming, ruil verkaveling en herbebossing. De proble men, bü uitvoering van deze ta ken zijn niet alleen van finan- ciël economische, maar ook van ps^- ologische en sociologische aard. 1 Brummelkamp vertelde over de plannen om de Randstad Holland nog meer te laten verstedelijken. Volgens de ingenieur bestaat er voor het vesti gen van industriën in het noorden van ons land nog steeds te weinig belang stelling. De Randstad en het midden van ons land zijn volgens ir. Brummel kamp, nog steeds aantrekkelijker ge bleken. De volgende lezing voor de Cultuur Natuurhistorische kring in Eist zal wor den gehouden op 10 december. Het on derwerp van deze bijeenkomst is „Iets over de geschiedenis van Renswoude". ELST - Verloren: een regenpak. Ge vonden: een Berini-bromfiets. Inl. zijn verkrijgbaar bij de rijkspolitie in Eist.

De Vallei | 1968 | | pagina 3