DEMONSTRANTEN IN MOSKOU HOUDEN HUN STRAF Teruggekeerde Reimann ziet DDR als voorbeeld m Militaire staatsgreep in Mali gelukt Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Studenten bezetten vreedzaam gebouwen Steeds meer Tsjechen tegen verdere beperkingen van de vrijheid St. Nicolaasi Opvolging van Leone kan slepende kwestie worden AGILON'vcn uw winkelier van HOFNAR 100% tabak Niet overtuigd? Dan betaalt Jovanda (wel wat verbaasd) uw geld terug. Over 2 weken is het weer |- Huidverzorging Vijf jaar ontucht met twintig jongens Eis de ori Verkoudheid I 3 A m Medewerkers van Ben Bella vrij Onderwijzers in New York werken weer Gevangen zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder HOOP PRESIDENT MODIBO KEITA GEVANGEN BROOD PARTIJ De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. 10 stuks f.2r WOENSDAG 20 NOVEMBER 1968 PRAAG Het conflict tussen de communistische heersers van Tsjecho-Slo wakije en de studenten, journalisten en arbeiders begint zich scherper af te tekenen. Volgens de bladen zijn bijna 100.000 studenten in staking. Maandag heeft een vergadering van 1.060 Praagse journalisten snel een bijeenkomst met regerings vertegenwoordigers geëist, om te bespreken „hoe samen het hoofd geboden moet worden aan de pogingen om de socialistische vrijheid van de pers op te heffen". In verscheidene fabrieken zijn resoluties aangenomen ter ondersteu ning van de acties van de journalisten en de studenten. Vernomen wordt dat de studenten bij stemming besloten hebben, eventueel als laatste redmiddel in staking te gaanl Er zijn regelingen getroffen om col lega's te helpen die als gevolg van het straffere beleid tegen de pers zonder werk komen. Geprobeerd wordt de steun te krijgen van de vakbonden van typografen. MOSKOU Het Russische hooggerechtshof heeft gisteren het beroep verworpen dat vjjf jonge intellectuelen hadden aangetekend tegen hun opgelegde gevange nisstraf en verbanning. Het vijftal had in augustus op het Rode Plein in Móskou gedemonstreerd tegen de invasie in Tsjecho-Slowakye. Op 11 oktober werden de demonstran ten, Pavel Litvinof, een kleinzoon van een vroegere minister van Buitenland se Zaken, Larissa Daniël, vrouw van de schrijver Joeri Daniël, Konstantin Babitsky, taalkundige, Vadim Delone, student en Vladimir Dremljoega, ar beider, veroordeeld. Litvinof werd voor vijf jaar verban nen, mevrouw Daniël voor vier jaar en Babitsky voor drie. Delone kreeg twee jaar en tien maanden gevangenisstraf en Drêmljoega werd veroordeeld tot tot drie jaar dwangarbeid. De beslissing van het hooggerechts hof werd rustig ontvangen door naar schatting dertig vrienden en familiele den van het vijftal die buiten de rechts- zal wachtten op de uitspraak. Alleen de naaste familie van de vijf veroor deelden en hun verdedigers mochten de zitting bijwonen. De veroordeelden zelf waren niet aanwezig. Zij zitten in hech tenis in de Lefortovo-gevangenis in Moskou. Oud-generaal Pjotr G. Grigorienko, die anders nooit ontbreekt bij belangrijke rechtszaken, was niet bij de belangstel lenden. Volgens vrienden kon hij niet komen omdat zijn appartement werd doorzocht door de Russische geheime politie. Hij moest daarbij aanwezig zijn. Het onderzoek van de geheime poli tie zou verband houden met een proces dat in Centraal-Azië wordt gevoerd te- ADVERTENTIE vanaf gen een aantal Krim-Tartaren. De oud- generaal is herhaaldelijk opgekomen voor deze etnische minderheid. Wanneer de Russische politie iemands huis heeft doorzocht volgt vaak arrestatie. In het geval van Grigorienko was de huiszoe king, naar vrienden van hem aanna men. waarschijnlijk bedoeld om de strijdbare oud-generaal, die nooit een blad voor de mond neemt, te intimide ren. Tsjechoslowaakse studentenleiders die de stakingen in hun land steu nen, in hun hoofdkwarteir in de uni versiteit van Praag. Een veldtelefoon en radiotoestellen bewijzen goede diensten. ADVERTENTIE NIJMEGEN In Nijmegen is een 36-jarige alleenwonende man aangehou den die vijf jaar lang ontucht heeft gepleegd met zeker twintig buurjongens van zeven tot zestien jaar. Met geld of dreigementen legde hij hun daarna het zwijgen op. Pas na vijf jaar heeft een van de jongens thuis iets over het gedrag van de man ver teld. Blijkens de gepubliceerde resolutie van de voltsllige zitting van het centra le comité welke van 14 tot 17 novem ber werd gehouden, wil de partijlei ding straffere controle op de voorlich ting. Zelfs het uitgeven van vlugschrif ten en het laten circuleren van massa resoluties wordt verboden. In overeenstemming met de in okto ber met de Sovjet-Unie gesloten over eenkomst om pers en radio „in dienst van het socialisme" te stellen, wordt in de partijresolutie gezegd, dat de Tsjechoslowaakse massamedia niet vol doende effectief in het afgelopen jaar zijn gebruikt tegen de „anti-socialis tische krachten". Pers, radio en tv zijn „op de eerste plaats een, middel voor de tenuitvoerlegging van het be leid van de partij en de staat" en zij zullen voortaa- k als zodanig wor den gebruikt. Alle mense; bij de media voor massacommunit. ,e werken zijn, onge acht tot welke partij zij behoren, er voor verantwoordelijk dat de massame dia uitsluitend „in socialistische geest werken". Het partijorgaan „Rude Pravo" wijd de twee volle pagina's aan de resolu tie getiteld „de voornaamste taken van de partij in de komende periode". Als voornaamste taak wordt gesteld een grotere rol van de communistische par tij in de staat en de gemeenschap. In een analyse van de Tsjechoslowaakse moeilijkheden gaf de resolutie 'even zeer de schuld aan de stalinisten die voor Dubcek aan de macht waren, als aan de rechtse „anti-socialistische" krachten welke het vorig jaar een rol gingen spelen. Gesteld wordt dat onder Dubcek men in gebreke is gebleven de juiste tegenmaatregelen te nemen te gen het „anti-socialistische, rechtse, liberalistische gevaar". ,,Wjj zijn ons er volledig van be wust dat ons 10-punten programma niet zal worden erkend", zo heeft een van de leiders van de naar schatting 100.000 Tsjechoslowaakse studenten ge zegd, die hun universiteiten hebben be zet uit protest tegen de beperkingen, die hun vrijheid worden opgelegd. „Maar", zo voegde hij daar aan toe, „de mensen vielen in slaap en het was tijd voor een openbaar protest. Daarom staken wij". Het is een vreemde proteststaking, VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N.V. I KERKSTR.25. AMSTERDAM,TEL.232727 I AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gistermiddag in een wo ning in de Van Ostadestraat het stof felijk overschot aangetroffen van de 68-jarige heer G. M. Determeijer. De man is vermoedelijk omstreeks 30 ok tober, dus bijna 3 weken geleden, over leden. DUSSELDORP Minder dan een week na zjjn terugkeer uit bal lingschap in Oost-Berlijn, heeft de ve teraan-communist Max Reimann ver klaard, dat zijn doel is de republiek van Bonn te modelleren in de vorm van de opvattingen van Oost-Duitsland. Reimann (70) voorzitter van de ille gale communistische partij van West- Duitsland met hoofdkwartier in Oost- Berlijn, deelde tijdens een persconfe rentie mee, dat Bonn op het ogenblik geregeerd wordt door een monopolis tische dictatuur en dat zijn (Rei- mann's) doel blijft „de dictatuur van het proletariaat, dat Het politieke be wind is van de arbeidersklasse in sa menwerking met alle lagen van de be volking". Het Westduitse Hooggerechtshof heeft de vorige maand op de weg geëffend voor de terugkeer van Rei mann, door een arrestatiebevel dat reeds 14 jaar gold wegens beweerde landsverraderlijke daden op te heffen. Hij vluchtte in 1954 naar Oost-Duits land om aan aan arrestatie te ontko men en keerde hier afgelopen donder dag terug. Tijdens zijn persconferentie zei Rei- I mann. dat zijn doel is West-Duitsland te maken „tot een staat naar het mo del van de „Duitse Democratische re- publiek". De Duitse hereniging, voegde hij er aan toe, is ver weg en voordat deze verwerkelijkt kan worden, moeten de twee delen van het verdeelde land dichter bij elkaar komen. Het verbod van mijn partij, aldus Reimann, bleef de politieke atmosfeer in West-Duitsland besmetten en dit is niet veranderd door de vorming van een nieuwe partij in Frankfort twee maanden geleden. Zo lang het verbod geldt, aldus Reimann. ..lopen alle de mocratische organisaties gevaar". Reimann deed een aanval op de so ciaal-democratische partij van Willy Brandt, die vice-kanselier is, omdat de SPD een coalitie aangegaan is met de christen-democraten. Hij zei, dat de politiek van de SPD „fataal is voor de arbeidersklasse en voor de federale republiek". Hij stelde zich echter open voor een verenigd front met de soci aal-democraten en „alle volgelingen van een politiek van vrede, democratie en sociale vooruitgang". Over Tsjecho-Slowakije zei Reimann, dat hij vertrouwen heeft in de be kwaamheid van partijleider Alexander Dubcek om de vraagstukken van zijn land op te lossen „natuurlijk onder de bescherming van de Sovjet-Unie". ADVERTENTIE A Modibo Keita. ABIDJAN In de Westafrikaanse republiek Mali heeft het leger zich gis teren meester gemaakt van de macht. De president van Mali. Modibo Keita. werd gearresteerd. Voor zover bekend verliep de staatsgreep zonder bloedver gieten. Het nieuws over de staatsgreep werd bekendgemaakt door Radio-Mali. In een kort communiqué lieten de nieuwe machthebbers weten dat het „uur van de vrijheid" was gekomen. „Het bewind van Modibo Keita en zijn knechten is gevallen". De coup zou zijn uitgevoerd onder leiding van een luitenant van het leger, Moussa Traore. Een „militair bevrijdingscomité" lam alle politieke en wetgevende nacht in handen. Het stelde vrije ver kiezingen in het vooruitzicht. Na de •taatsgreep werd een uitgaansverbod afgekondigd van half zeven 's avonds, plaatselijke tijd, tot zes uur 's mor gens. Samenscholingen van meer dan !rie mensen werden verboden. Mali, in oppervlakte veertig maal Nederland. is een voormalige Franse colonie ten zuiden van de Sahara. Na- 'at het deel had uitgemaakt van Frans- Soedan, werd het in 1960 onafhanke- ijk onder president Keita. Van januari 959 af tot aan zijn onafhankelijkheid ormde het met het naburige Senegal e Federatie van Mali. In 1960 werd Keita niet alleen presi- lent maar hij nam ook de portefeuilles can premier, Defensie en Buitenlandse Zaken in handen. Op 15 januari van dit jaar ontbond hij de Nationale Vergade ring en benoemde een Raadgevende vergadering van 28 leden. waarbij de studenten contact met de journalisten vermijden en in alle stil te hun instituten en faciliteitsgebou wen bezetten. De studenten erkennen dat de tijd voorbij is om zich voor Russische tanks te werpen of om Rus sische vlaggen te verbranden. Zij weten ook dat partijleider Alexan der Dubcek en andere partijleiders onder Russische druk het hervormings programma bijna geheel hebben opge geven, dat een tijd lang beloofde het communisme in het land een „humaan aangezicht te geven". Het blad Zemedelske Novny bericht te vandaag, dat de Praagse bakkerij en een korting van 12 procent geven voor studenten die brood voor de sta kers kopen. Volgens het blad brengen ook veel mensen voedsel naar de sta kers en een gezin dat bij de toneel school woont, voorziet de stakers van warme soep. Op verscheidene plaatsen in de stad zijn kartonnen dozen ge- plaats om bijdragen te geven voor de staking. Bij het gebouw vaat de faculteit der wijsbegeerte hebben studenten leuzen aangebracht. Een luidde: „De vloek van deze tijd is, als de ontspoorden de blinden gaan leiden". ,Shaktespeare). Het bestuur van de afdeling Praag van de communistische partij heeft de studentenactie „een spontane actie" genoemd, „om te komen tot de kern van waarheidsgetrouwe antwoorden op actuele politieke vraagstukken en zich daartoe uitspreken door middelen wel ke binnen het wetsbestel liggen". Vol gens het persbureau CTK, had het be stuur echter gewaarschuwd dat de stu denten niet nuchter genoeg de toestand in Tsjecho-Slowakije en de positie van het land in de wereld beoordelen. ADVERTENTIE Vier middelen In één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen t ROME De Italiaanse regering heeft gisteren haar ontslag ingediend terwijl het land de ernstigste staking van na de Tweede Wereldoorlog beleef de. Giovanni Leone (60), de Italiaanse premier, diende hét ontslag van zijn re gering in om de weg vrij te maken voor een coalitieregering van christen democraten, socialisten en republikei nen. Leone had vijf maanden aan het roer gestaan zonder een meerderheid in het parlement. De Italiaanse president, Giuseppe Sa- ragat, heeft het ontslag van de rege ring aanvaard. Hij verzocht Leone de lopende zaken te blijven behartigen tot er een nieuwe regering zal zijn ge vormd. De regeringscrisis viel samen met een staking van ruim twee miljoen ambtenaren bij de PTT en de spoorwe gen. Als gevolg daarvan reden er geen treinen meer, de scholen bleven geslo ten, de post werd niet bezorgd en tal rijke overheidsdiensten stagneerden. In de grote steden demonstreerden leden van de christelijke zowel als van de communistische vakbonden voor be tere sociale voorzieningen en wijzigin gen van het systeem van promotie bij de overheidsdiensten. Bij de gemeente raadsverkiezingen van vorig weekeinde behaalden de christen-democraten en de communisten grote winst. Als meest waarschijnlijke opvolgers van Leone werden genoemd de huidige leider van de christen-democraten, Ma riano Rumor en de minister van Finan ciën, Emilio Colombo. Wanneer echter de coalitie van de christen-democraten en socialisten, die tot nog toe bestond, niet wordt hersteld wordt Leone moge lijk ook voor de derde maal premier. De 24-uursstaking van het overheids personeel, die bijna algemeen was, heeft in Turijn geleid tot botsingen tus sen scholieren en de politie. „De huidige regeringscrisis maakt de toestand alleen maar erger", ver klaarde de socialistische vakbondslei der Silvio Benvenuta gisteren in Rome. „Onze staking is een ernstige waar schuwing voor de toekomst." Het communiqué waarin het aftreden van de regering werd bekendgemaakt sprak van het „rustige geweten" waar mee het kabinet aftrad, omdat het „zijn plicht had vervuld". Leone wil door zijn aftreden de christen-democra- te en de socialisten dwingen de coali tie te herstellen. Vandaag en morgen houden de christen-democraten een na tionaal congres. ADVERTENTIE van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met A Duizenden demonstranten trokken spoorwegen, het lager onderwijs door de straten van de Italiaanse hoofdstad tijdens de 24-uurs-staking bij de en andere overheidsdiensten voor beter arbeidsvoorwaarden. ADVERTENTIE Als u er niet van overtuigd bent dat Jovanda kousen van Agllon garen volkomen rimpelloos zitten vergeleken bij welke kous van een ander merk ook, dan betaalt Jovanda (wel wat verbaasd) uw geld terug. Postbus 41. Hengelo (O) an^O ALGIERS Dc Algerijnse regering heeft zondag de vrijlating bekend ge maakt van drie vooraanstaande volge lingen van de oud-president Achmed Ben Bella. De drie mannen werden vastgehouden sinds Ben Bela op 19 juni 1965 door een staatsgreep van het leger werd afgezet. Na hun vrijlating is Ben Bella zelf nog de enige vooraanstaande politiek® gevangene, die door de regering van president Hoeari Boumedienne wordt vastgehouden. Vrijgelaten zijn Hadji Ben Allah, oud-voorzitter van de nationale verga dering, Bachir Seghir Nekkache, minis ter van Volksgezondheid in de regering van Ben Bella, en Abderrahrnan Ben- cheriff, minister belast met de zaken var> het presidentiële ambt onder Ben Bella. In de eerste dagen van het. bewind- Boumediënne. werd herhaalde malen bekendgemaakt, dat tegen Ben Bella en zijn volgelingen een proces wegens hoogverraad zou worden aangespan nen. Daarvan is nooit iets gekomen. Van gezaghebbende zijde is verno men, dat Ben Bella voorlopig nog niet zal worden vrijgelaten. Zijn bejaard® moeder en andere naaste familieleden mogen hem echter bezoeken op een ge heim gehouden punt in Algerije. NEW YORK De 1,1 miljoen school kinderen van New York hebben vandaag hun studie hervat, nadat de vakbond van onderwijzers de voorwaarden had goedgekeurd van een regeling, waardoor een einde komt aan de staking welke zeven weken heeft geduurd. De regeling houdt in, dat het ontslag van zeven blanke leerkrachten in een hoofdzake lijk door negers en Portoricanen be woonde wijk, ongedaan wordt gemaakt. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 9