notities Voor onze bossen en rivieren - drie vliegen in één klap Tien voor de fiets Gelderse Culturele Raad: Schets van 10 jaar adviseren en stimuleren m m Expositie op de schaats SCHAKEN DAMMEN vc BRIDGE KRUISWOORDRAADSEL >>.- Beroepskunst Amateurs Kritisch ■(t Boeken De jeugd Gesterkt door H. KRAMER door J. M. BOM door H. W. FILARSKI Tn dit land met zijn talloze waterrijke gebieden en zijn prachtige kampeerplekjes ziét men er wel wat in: een amfi bie-caravan waarin men van vakantie, rust en vrijheid kan genieten, zowel op het Veluws zand als op het vrije water van onze mooie rivieren. Nog vóór de tentoonstellinigen van tenten, boten en caravans, die elk jaar vroeg in het voorjaar worden gehouden als een soort warming-up voor de vakan tiegangers, kregen wij deze amfibie te zien. Het zal nog wel een half jaartje duren, maar dan toch zal men dit ding vermoedelijk wel in on ze contreien zien rijden, staan en... varen. J^e een trekt er in de zomer met een caravan op uit en de ander amuseert zich met zijn boot. Er zijn land- en wa termensen. Waarom zouden we niet beide zijn? Met een combinatie auto-caravan-boot. Een Zweedse fabrikant van aluminium boten heeft er iets op gevonden. Het is de amfi biecaravan, een kampeerboot met dezelfde accommodatie' als een caravan. Hij kan op een speciaal geconstrueerde trailer gemakkelijk achter een. auto worden gespannen. Voor het kampeerleven opent dit idee nieuwe perspectieven. W/aar zit men in de vakan- tie het meest? Op het land of op het water? Het hangt er natuurlijk van af hoe het met 't transport- en de cam pingmogelijkheden is gesteld. Met auto plus tent of caravan moet men op het droge blijven en met 'n boot kan men 't veel vrijere water op. Een en an der is gedeeltelijk te combine ren. Om wat afwisseling in het kampeerleven te brengen nemen vele gezinnen een boot mee om te beginnen een opblaasbaar geval zonder maar liever met buiten boordmotor. Als er groot werk van ge maakt wordt moet er een op legger achter de wagen om de boot te kunnen vervoeren. Van •en caravan moet dan echter worden afgezien. Bovendien blijft men met deze extra va kantieuitrusting aangewezen op een kampeerplaats op het land. Een alternatief voor mensen, die liever helemaal op zichzelf willen zijn en zich in de watersport voldoende kunnert uitleven, is zeil- of motorboot, een jacht. Onaf hankelijk van tjokvolle cam pings en irriterende verkeers situaties. Maar onze auto dan? Ja, die hebben we voor het gemak toch wel graag bij de hand. Na enkele dagen op het wa ter willen we misschien de stad in, bijvoorbeeld als het de hele tijd maar miezert of waait. De auto staat thuis of op de parkeerplaats bij een jachthaven. Als we ergens in een caravan wonen hebben we de wagen naast de deur. T¥e Zweedse firma ABAL in Hockneby, die aluminium boten bouwt, heeft een ver- voerbare kampeerboot ont worpen. Het is een vaartuig met een caravanachtige ka juit, dat op een trailer wordt geplaatst, die op zijn beurt aan de trekhaak van een auto kan worden vastgemaakt. Met de ze amfibiecaravan slaat de constructeur drie vliegen in één klap. Met de Abal Combi zo heet de kampeerboot kan men op het land zowel als op het water wonen en in het laatste geval ver van huis over eigen auto beschikken. De amfibiecaravan, waarom het hier gaat, is ruim genoeg voor een gezin met een paar kinderen. De Abal is 4 meter lang en 2.14 breed. Er is ook een groter en luxueuzere uit voering, die een meter langer is. De kleine kampeerboot weegt 370 kg. Dit is ongeveer het gewicht van een kleine caravan. Er moeten dus een paar mannetjes aan te pas ko men om het gevaarte op de trailer te schuiven. De tewa terlating gaat betrekkelijk eenvoudig. Het onderstel kan de boot ge deeltelijk in het water laten en ze later weer opvangen. Landingsmanoeuvres kunnen natuurlijk lang met overal worden uitgevoerd, maar wie de wateren kent en er een neus voor heeft, vindt wel ge schikte plekjes. T~|e kampeerboot heeft al het comfort en de voordelen van een caravan. De Abal heeft een eenvoudig ingerich te cabine, een zitslaapbank van 3.26 meter aan bakboord, een 1.80 meter lange bank voorin en aan stuurboord nog twee zitslaapplaatsen. Er zijn verder een tafel, garderobe, pantry, bergruimte en verlich ting. In de grotere Abal is het in terieur aanmerkelijk ruimer en er is een toilet aanwezig. De gerieflijke zitslaapkamer heeft acht ramen bij deze ver sie en zes bij de kleinere Abal. Op het eerste gezicht heeft de kampeerboot wel iets van een „luchtkussenvaartuig". Zij ligt echter diep genoeg in het wa ter. De romp van aluminium heeft een dubbele bodemcon structie met stevige plaatver sterkingen in lengterichting. Op het water wordt de boot In geopende toestand ligt de opklapbare deur op het dak van" de cabine. Het uitzicht is bestuurd op het achterdek eigenlijk in de deuropening, goed. Als hij nauwkeurig moet manoeuvreren kan de stuur man, als hij gaat staan, over het dak heenkijken. Een dub bel stel ruitewissers op de voorruit is een voorziening die bij hoge golfslag en slecht |_|ef aantal ongelukken waarbij fietsers betrok ken waren, is in tegenstel ling tot een wijd verbreide opvatting niet gestegen. Het steeds drukker worden de verkeer vereist echter wel verhoogde oplettendheid. Als men de navolgende re gels in acht neemt, behoedt men zich voor een groot aan tal mogelijke risico's. 1. Stel het zadel niet te hoog. Beide voeten moeten de grond kunnen raken. Hier door kan men zodra men stopt of zeer langzaam moet rijden de voet(en) aan de grond brengen. 2. Rijd in druk verkeer in een lage versnelling. Dit ver gemakkelijkt het langzaam rijden en voorkomt de nood zaak van het gevaarlijke ,,sur place" rijden. 3. Steek duidelijk uw hand uit als u gaat afslaan of in voegen: de arm goed strek ken en even gestrekt houden; voor de zekerheid eerst om kijken en dan pas afslaan. 4. Voeg op het juiste mo ment in, dus bij het eerste teken. Vergeet vooral niet ook bij het invoegen een te ken te geven. 5. Rijd niet tussen rijen wachtende auto's door. Stop direct als het verkeerslicht oranje of rood wordt, zo mo gelijk bij een stoeprand. 6. Maak alles op de baga gedrager zó vast, dat niets kan verschuiven of vallen. In beide gevallen kan dit onge lukken voor u of andere weg gebruikers veroorzaken. 7. Rijd zo dat u iedere bocht ruim kunt maken, zon der te snijden. 8. Rijd op drukke straten zonder fietspaden niet naast andere fietsers, maar achter hen. Rem niet plotseling en stop zoveel mogelijk rechts op de weg. 9. Volg nauwkeurig de ver keersborden op en houd u strikt aan de aanwijzingen van de verkeerslichten en de politie. 10. Onderhoud uw fiets goed. Een slecht onderhou den fiets brengt u in vele ge varen. Let vooral op de rem men, de verlichting, de bel en vermijd gladde banden. lm «888888888888888»M86SBB weer onontbeerlijk is. Volgens de fabrikant is extra aandacht besteed aan de stabiliteit van de kampeer boot. Zelfs als het wat ruw weer is en de golven over de voorruit en het dak slaan, wordt het voor de bewoners nog niet onplezierig. Speciale maatregelen zijn genomen om sterke deining tegen te wer ken. Drie personen kunnen zonder bezwaar aan één kant zitten zonder dat de kopjes op tafel gaan glijden. Men kan gerust een ommetje ma ken over de rand van het uit stekende dek en zich met een hand aan de kant van het dak vasthouden. T)e keuze van de motor is vrij. Een buitenboordmo tor van ongeveer 10 pk is nor maal, maar men kan ook met een zwakker motortje vol staan. De snelheid blijft dan bij vier of vijf knopen maar het heeft dan niets over bij harde tegenwind. Op kampeergebied is de am fibiecaravan iets nieuws. We Weten nog niet hoe een der gelijke combinatie op den duur in de praktijk zal beval len. In elk geval hoeven we straks niet meer afhankelijk te zijn van campings, waar de hele meute hutje-mutje staat. Het water biedt meer privacy en ongekende kampeermoge- lijkheden. "1Jan 7 februari tot en met 1 maart 1969 zal er, ter gelegenheid van de wereld kampioenschappen hardrij den op de schaats voor he ren 1969, die in Deventer worden gehouden, een expo sitie gehouden worden in Galerie Grote Poot", even eens in Deventer, van kunst en voorwerpen van kunst, die betrekking hebben op de schaatssport. De verzamelingdie uniek in de wereld genoemd mag worden, is door de bekende Zweedse schaatsenrijder Gil lis Grafström opgezet. Deze werd in 1920, 1924 en 1928 Olympisch kampioen kunst- rijden. In 1922, 1924 en 1929 werd hij tevens wereldkam pioen. Na zijn overlijden in 1938 breidde zijn weduwe, me vrouw Cécile Grafstrom-Men- delssohn Bartholdy, de ver zameling nog uit. Deze be staat o.a. uit figuren en beeldjes van porselein, zilver, ivoor en glas, boeken, koper gravures, etsen en aquarel len, foto's, titelbladen van muziekstukken, tegels, post zegels enz. Het leeuwe-aan- deel van deze verzameling bestaat uit grafisch werk uit Nederland, maar ook uit Bel gië, Duitsland, Engeland, De nemarken en Finland. V' riocumenteren, stimuleren, coördineren en activeren van het culturele leven in de provincie. Met die opdracht ging de Culturele Raad voor Gelderland tien jaar geleden van start. Na de jubileumvie ring in het afgelopen voor jaar heeft de raad nu een uit voerige verantwoording ge geven van hetgeen in die tijd is gedaap: een situatieschets, waarbij ook aandacht is be steed aan hetgeen in de ko mende jaren moet gebeuren. Veel van dit werk bewoog en beweegt zich rondom het ad viseren van het provinciaal bestuur op het gehele terrein van kunsten, wetenschappen en volksontwikkeling, voorzo ver hiervoor geen gespeciali seerde advies-instanties be staan, zoals monumentenzorg e.d. Het rapport is dan ook een nogal veelzijdig boekwerk je geworden. i~|ver de beroepskunst zegt het verslag, dat de raad er steeds naar streeft het ni veau alle kansen te bieden om zich volledig te ontplooi en en achterstelling bij de Randstad te voorkomen, an derzijds om de spreiding van dat goede niveau over een zo groot mogelijk publiek in de hele provincie Gelderland te bevorderen. Met betrekking tot de orkesten bijvoorbeeld is ernstig bezwaar gemaakt te gen de achterstelling van de provinciale orkesten ten op zichte van een viertal in de randstad Holland, met als ge volg een verheugende beslis sing van de staatssecretaris. Daarnaast is voor Het Gel ders Orkest de provinciale taak onderstreept. W^at de amateurs aangaat, ongeveer driehonderd harmonieën en fanfares lei den in Gelderland soms een bloeiend, soms een moeizaam bestaan. Verschillende mu ziekscholen onderhouden een vruchtbaar contact met de verenigingen en leiden er leer lingen voor op. Andere scho len hebben plannen in deze richting. De bijzondere plaats die deze gezelschappen in het plaatselijk leven innemen, wettigt alle pogingen, om een blijvende bloei ervan te hel pen verzekeren, aldus de Cul turele Raad. Verder zijn er nu in Gelderland twaalf ama teursymfonieorkesten. Deze gaan zoveel mogelijk uit van het principe, geen afschadu wing te geven van gangbare programma's der beroepsor kesten, maar geschikt programma in te studeren. 1-Jet amateurtoneel heeft in Gelderland niet zo'n rijke traditie als in sommige ande re provincies. Vaak bleef het bij declamatie en „samen spraak", in andere gevallen bij de boertige klucht. Na de ontwikkeling van het radio hoorspel en vooral van de te levisie is een duidelijke schei ding aan de dag getreden tus sen degenen, die zich werke lijk op dramatische vormge ving willen toeleggen en de genen, voor wie toneel vooral amusement en ongedwongen contact met de andere sekse betekent. De eerste groep streeft naar kwaliteit, naar meer dan één opvoering van een met zorg gekozen stuk en aanvaardt gaarne serieuze kritiek. De tweede groep, waarin pruiken en bonte kle ding moeten vergoeden wat aan woord, gebaar en inner lijke overtuiging ontbreekt, ziet haar publiek op de jaar lijkse uitvoering steeds klei ner worden, xden wordt via radio en tv immers duidelijk wat kritischer ten opzichte van de kwaliteit. iVfeer dan 70 procent van de Gelderse bevolking heeft thans de mogelijkheid in de eigen gemeente elk gewenst boek. te lenen voor studie of ontspanning. Daarbij $Ljn voor ruim 355.000 inwoners, die verzorgd worden door de plat telands-centrales, bijna even veel bibliotheken nodig als voor het dubbele aantal in de meer stedelijke gebieden. Met de Stichting Gelderland voor Maatschappelijk Werk zijn besprekingen gaande over lec tuurvoorziening voor bejaar den. ¥n het jeugdwerk en op de scholen is de behoefte aan „zelf doen" met papier en potlood, schaar en lijm, hout en zakmes, klei en gips etc. toegenomen. Hiervoor bestaat geen gecoördineerd subsidie systeem op provinciaal ni veau; het rijk vergoedt in be paalde gevallen de helft van de organisatiekosten en een aantal gemeenten subsidieert plaatselijke groepen. Maar enig verband ontbreekt en daarom kan de provincie niet veel meer doen dan het sub sidiëren van incidentele ka dervorming voor dit werk on der bevoegde leiding. Er is nu een kleine commissie aan 't werk om de Culturele Raad en het provinciaal bestuur op de hoogte te houden en eer. vorm te vinden, die voor alle betrokkenen vruchtbaar is en toch de nodige differentiatie toelaat. Ook voor ouderen zijn projecten tot stimulering van creativiteit in bewerking. wordt in het verslag nog op gewezen, dat op het overheidsbudget tot voor en kele jaren niet meer dan een half procènt werd besteed aan de terreinen, die onder de directe aandacht van de Culturele Raden vallen' (of 0,7 procent als men monu mentenzorg en natuurbescher ming meerekent). Andere per centages waren 2 procent voor kunst en overige cultuur, en 27,8 procent voor onder wijs in wetenschappen. „Als men naar de tarieven van ve le wetenschappelijke en tech nische adviseurs kijkt is de Culturele Raad zelfs bijzon der goedkoop", zo wordt er aan toegevoegd; „een zeer groot deel van het werk wordt gratis beschikbaar gesteld. Men moet er echter wel iets voor over hebben om een vast adres beschikbaar te houden, waar men deze raad kan in winnen. Als het in de afgelo pen tien jaar gelukt is om dit adres in toenemende mate als knooppunt voor veel goede raad te laten functionaren voor talloze Gelderse adressen, wil de Culturele Raad graag met tevredenheid op deze pe riode terugzien en zich ge sterkt voelen om aan de vol gende tien jaar te beginnen". HOEWEL bet natuurlijk jammer U, dat het Nederlandse schaakteam ln de Olympiade te Lugano op een haar breedte de finale miste, moet het, winnen j van de finale B-groep niettemin als een eersterangs succes worden beschouwd. Nederland bleef in deze groep o.a. de baas over landen als Engeland, Oosten- li Uk, Zwitserland, Spanje, Israël, IJsland Zweden en Cuba, landen waar een bloei end schaakleven heerst. In het algemeen klassement neemt ons land de 15e plaats in, direct na de landen die in de finale A-groep zijn doorgedrongen. In de vori ge Olympiade (Havanna 1966) was Neder land eveneens 15e, in Tel Aviv (1964) 11e, in Varna (1962) lie en in Leipzig 1960, 10e. j In aanmerking genomen, dat het schaak- p,eil van de gemiddelde speler in de i gehele wereld voortdurend toeneemt, slaat ons kleine tandje dus nog altijd geen slecht figuur, al zijn de dagen dat de Nederlandse schakers de beste van West-Europa waren definitief voorbij, i Hieronder een partij uit de wedstrijd i Nederland-Mongolië, uit de 6e ronde van de finale B-groep. Wit: H. BOUWMEESTER. Zwart: LKHAGVA. (Lugano 1968) Konings-indische verdediging. 1. c2C4, Pg8—f6 2. Pbl—C3, g7—g« 3. g2—g3, Lf8g7 4. Lft—g2, d7—d6 5. e2—e4. 0—0 6. Pgl—e2, c7c5 7. d2—d4 (Met verwisseling van zetten is een bekende variant van de Konings-indische verdediging op het bord verschenen. De zwartspeler slaat nu eigen wegen lm) 7Pf 6d78. 0—0, Pb8—c6 9. d4d5, Pc6a5 10. b2—b3. a7—a6 11. Tal—bl, b7b5 (Het ln dit soort stellingen bekende recept: om de actieradius van de loper batterij op g7 te vergroten onderneemt zwart een offensief op de damev^ugel. In dit geval is de opmars met een inte ressante combinatie verbonden.) 12. c4xb5, a6xb5 13. Pc3xb5, Lc8—a# 14. Pb5—c3 (Na 14. a4, Lxb5, 15. axb5, Tb8 16. b4. Txb5! heeft zwart geen moeilijkheden.) 14 Lg7xc3 19 Pe2xc3. Lafixifl 16 Lg2xfl (Nu kan de balans worden opgemaakt: wit heeft twee lopers plus pion tegen een toren en een paard. Mede met het oog op de verzwakking van zwarts ro- chadestelling is deze verhouding kansrijk voor wit.) 16Dd8—b6 17. Lflb5, Pd7—f6 18. Ddl—e2, Pa5—b5 19. a2—a3. Tf8—c8 20. Pc3a4, Db6d8 21. b3—b4, Ta8—b8 22. Lel—b2, c5xb4 23. a3xb4 (De eerste fase van wits plan is uitge voerd: zijn pluspion is een vrijpion ge worden en zijn loperpaar draait op volle toeren.) 2 3e7e5 (De zwartspeler wil zich wat armslag verschaffen. Hij verzwakt daarmee ech ter zijn stelling en daar maakt Bouw meester een handig gebruik van.) 24 d5xe6 e.p., f7xe6 25. Tbl—dl, Pf6—e8 26. Lb5—C4, Dd8e7 27. Pa4—b6, Tc8—c7 De opgave van de week: Hoe zette de witspeler de partij vanuit de dia gramstelling voort? De oplossing komt in de volgende ru briek. LKHAGVA abcdefgh BOUWMEESTER OPLOSSING De stand was: Wit (Larsen): Khl, De4, Td5 en gl, Pb6, pionnen f4, g2, h3. Zwart (Najdorf): Kg8, Dh5, TcS en at. Pel pionnen a6, d5, f5, g7, h6. Er volgde: 36. Dd4xd5t, Kg8—h7 31. DdSxa2, Tc3xh3t! 38. g2xh3, Dh5xh3t 3». Da2—h2, Pe4—f2 mat! NIEUW SCHAAKBLAD „Schaakbulletin" is de naam van een nieuw Nederlands schaakmaandblad (re dactie Treubstraat 30, Wageningen). Tol de medewerkers behoren o.a. Ree en Van Schaltinga. Een keurig uitgevoerd blad met vele partijen. Prijs 10,- pet jaar. 'OORPOSTEN hebben zich in elite ont wikkelingsperiode van het damspel in de belangstelling mogen ver heugen. Vooral tijdens de bloeiperiode van het z.g. flankspel, dus rond de jaren 1928 tot kort voor Wereldoorlog II, werd aan de voorpost een zeer grote waarde toegekend. Het „reveil'- van de klassieke tempo- theorie verdreef de aanvalsvoorpost weer naar het tweede plan. In de huidige periode is deze methodiek nog wel in trek, maar de „ondergravings-strategie" heeft grote vorderingen gemaakt en vele van deze voorpostengevechten lelden tenslotte tot het tegendeel van wat ze eigenlijk beogen: de aanvaller wordt in de verdediging gedrongen en niet zelden is deze verdediging zo moeilijk te hante ren, dat slechts diepgaande analyses de kleine onnauwkeurigheden kunnen aanto nen die tot partij verlies hebben ge- ivoerd. Hieronder een leerzaam voor beeld van een van de gevaren, die de voorpost meebrengt: Wit: H. Wiersma; Zwart: M. Osinga; Kamp. v. "riesland 24-8-'6B. 1. 33—29 18—22; 2. 31—26 20—25; 3. 29—23 Aldus een snufje van enkele jaren geleden, toege past door Roozenburg in zi.in beruchte partij tegen Bergsma. 3. 19x28 4. 32x23 14—19. Niet de meest agressieve voortzetting. Zeer waarschijnlijk is (22—27) de sterkste. 5. 23x14 10x19 6. 39—33 12—13: 7. 44—39 7—12; 8. 37—31 1—7: 9 50—44 5—10; 10. 41—37 10—14; 11. 46—41 14—20. Nu zwart heeft blijk gegeven geen wit offensief te tolereren, is zijn tegenstander er op uit zwart het initiatief als het ware op te dringen- 12. 37—32! 22—27. Anders krijgt zwart een moeilijke hekstelllng tegen te spelen. 13. 32x21 16x27; 14. 31x22 17x28. Moet wel want na direct (18x27) is dé dreiging 38—32 nog lastiger dan in het partij verloop. 15. 33x22 18x27; 16. 39—33 19—23. Voorkomt bij voorbaat de drei ging 38—32, maar krijgt nu last van de gecombineerde positie aan de rand (25) en het centrum (23). 17. 44—39 13—18; 18. 42—37 9—13; 19. 4842 3—9 (zie diagram). Wit begint nu de ondermijningsactie tegen de voorpost, die vooral is ge baseerd op de moeilijkheden, die zwart krijgt met zijn centrumopstelling. 20. 37—31! 4—10; gedwongen; 21. 31x22 18x27; 22. 42—37 12—18; 23. 47—42 11—17; 24. 37—32! Deze tactische manoeuvre brengt het spel in klassieke banen.- 24.17—22: 25. 32x21 22—28; 26. 33x22 18x16 27. 3933! Anders volgt (23—27) en (25—30) 27.8—12; 28. 41—37 10—14; 29. 49—44 14—19; 30. 44—39 12—18; 31. 37—32 7—12; 32. 33—28! Dreigt 32—27 (23x21) 26x8, maar ook 28—.22 enz. is een niet te onderschatten gevaar. Het beste is waarschijnlijk nog het geijkte (27) met na 3631 (20-r24) 31—27 (7—11) en het is nog een groot vraagteken, hoe wit de partij moet ver volgen. Zwart vreesde echter (terecht) het vol gende: (2—7) 42—37 (20—24 of?) 37—31! (711) 31—27 en zwart moet besluiten tot (11—17) of (15—20) beide met zeer moeilijk spel. Hij tracht daarom tegenwicht te krijgen door direct: 32.1217; 33. 36—31 20—24? Aan onze lezers de dubbele opgave! Waarom was deze zet van zwart niet goed en hoe had u in deze stelling voort gezet? Oplossing Wit (Merins): 24, 29, 31, 32, 34, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 47, 49 (10 sch.) Zwart: (Letsjer): 2, 5, 4. 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16. 18, 21, 23 ,25, 28 (16 sch.) De volgende elegante combinatie werd wits Waterloo: (15—20!) 24x15 28—33!) 39X19 (13x33) 38x29 (14—20!) 15x24 (2127 31x13 (8x50) Niet onbekend, maar wel verrassend MENIGEEN zou als Tegenspeler m het onderstaande vijf-ruitencontract in slag 2 de harten acht naspelen, hopende dat de spelleider een verkeerde beslissing neemt. Toch is dat op grond van het bledvertoop niet houdbaar tegen nauwkeurige analyse. 9 Q? H B 10 B 10 9 4 3 f V B 8 4 H 7 5 4 2 A 8 O 5 A 9 7 6 3 3 9 765432 H 7 10 5 2 A V B 10 8 6 C? v O A V 8 6 2 H Allen kwb. en het bieden was: zuid één schoppen noord één SA zuid drie ruiten noord vier ruiten zuid vier schoppen noord vijf ruiten einde. Overtroeven West kan niet veel beter doen dan tegen vijf ruiten starten met klaver aas, waaronder zuids klaverheef verschijnt. Een nauwlettend luisteraar kan uit het bieden gekonkludeerd heb- 1 ben dat zuid, ondanks noords directe ruitensteun. toch grote voorkeur voor schoppen als speelkleur leek te hebben. Het ligt dan ook niet zóver weg zuid op een zeskaart in schoppen te taxeren. D? enig redelijke kans om NZ down te spelen ligt erin dat OW een overtroever in schoppen zullen kunnen maken dus dat oost één schoppen alsmede ruiten heer heeft. West moet daarbij tevens van de mogelijkheid profiteren dat de spel leider niet direct in noord aan slag zal kunnen komen in slag 2 moet west daarom schoppenheer naspelen, die zuid wint me' schoppenaas. Zou zuid nu harten spelen, dan neemt west en her haalt schoppen oost wordt de ver heugde bezitter van een introever wat de downslag betekent. U ziet wel, dat het naspelen van harten acht funest voor OW is: noord maakt de heer, de rui tensnit gelukt en NZ maken verder ge makkelijk twaalf slagen. Herstellen Kan west zidh nog wanneer hij ln slag 2 hartenaas speelt en daarna schoppenheer. Wat niet helpt Is het spelen van een kleine schoppen in slag 2 want noord ..maakt de schoppen negen, op klaver vrouw gaat zuids hartenvrouw weg, de rultensnit gelukt en wederom zal zuid met 12 slagen naar huls gaan. Tegenspel van deze kwaliteit werd vroeger regelmatig gedemonstreerd door Ernst Goudsinil. die dit soort dingen aan de tafel altijd onmiddellijk zag. Wellicht hebben wij nu een handvol Nederlandse topspelers die dit briljante spel zouden kunnen evenaren maar daar Ik niemand mag vergeten noem ik liever maar hele maal geen namen. Bob. Fantasie nodig Enige fantasie ls gewenst om ln het onderstaande partijtje het contract van tien slagen waar te maken. Het geval kwam voor in een viertallenwedstriJd tussen twee Scandinavische meester- teams: B 9 7 H B 10 4 O A 3 *AH6 4 H 10 8 6 4 S 5 O H 8 2 A83 Met noord als gever en belde partijem kwetsbaar, verliep het bieden (viertallen- wedstrijd) kort en krachtig: noord ééa Sansatout zuid vier schoppen einde. West beproefde ln slag 1 zijn geluk met de harten negen en zuid wist achter af precies te vertellen hoe hij had moe ten spelen. Doet u het meteen beter?? volgende week zaterdag leest u of uw inzicht met een applausje beloond kan worden. HORIZONTAAL: 1. soort collega 4. bevestigingsmiddel 8. kader U. zoogdier 12. zoogdier 13. rivier in Nederland 14. bewaarplaats 16. geslacht 17. deze niet 19. vaartuig 21. wapen 22. omdraaien 23. rivier in Nederland 25. echtgenoot 28. dichterbij komen 33. luizeëi 36. vrucht 37. geestelijke 39. verzoeke 40. medelijden 41. huldigen 42. deel van een huis 44. plaats in Overijssel 45. schamen 48. stevig 49. bovenste deel 52. metaal 54. gewicht 56. haardos 59. godin 60. teer 61. soort buis 62. boom 63. maat 64. plaats in Overijssel 65. vuur 66. plaats ln Drenthe 67. klein handvat VERTICAAL: 1. op voorwaarde dag 2. rivier in ïtalië J. hljstuig 5. plaats in Friesland 6. aan de onderkant 7. te eniger tijd 8. natuurverschijnsel 9. rivier in Nederland 10. meisjesnaam 15. drank 18. zelfkant 20. schrijfgeieedschap 22. oude maat 24. vaartuig 25. plaats in Gelderland 26. dierlijk wapen 27. verhindering 29. meisje 30. scheepsuitruster 31. laten zien 31. strafwerktuig 34. voor 35. metaal 37. voorzetsel 38. geneesmiddel* 43. cafebedienden 45. vloeistof 46. wolpluisje 47. plaat 48. deel van het Jaar 50. ziek 51. aanw. vrnwrd. 52. titel 53. opera 54. plaats ln Afrika 55. voertuig 57. plaats ln Brabant 58. nauw Oplossing vorige cryptogram HORIZONTAAL: 1. voorbericht; T. ham; 9. razen; 10. Inpeperen; 11. antie ken; 13. gewest.; 15. bestiering; 17. filet 19. eelt; 20. bijzettafel; 22. katrol; 2J. ingewand; 27. erwtenbed: 29. peter: 34. som; 31. salonhelden. VERTICAAL; varia; 2. opzet; 3. ban gerik; 4 rei; 5. cape; 6. tappen; 7. harte- dief; 8. minstreel; 12. eerlijk; 14. intern: 15. bleekneus; 16. splijtzwam; 18. streep je; 21. nopens: 24 altijd: 25. doren; 26. Abel; 28. Don.

De Vallei | 1968 | | pagina 15