Veenendaals dagblad Waardevermindering tussen 7,5 en 14 procent Devaluatie van franc voor de meeste Fransen een ware jobstijding Krediet Frankrijk Geen noodoplossing maar basis voor evenwicht Buiten Duitsland heden grote winnaar HOLS DONAKAT Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei POLITIEKE NEDERLAAG VOOR REGERING Prinses Beatrix en prins Claus op jacht Sportwagenshow Bankrover in Hilversum kwam en ging per fiets Gevolgen voor ons land MOHALYSS TRICOTS RODIER? TRICOTS DE REVE Arrestaties in hoofdstad i.v.m. mensensmokkel Politieke gevolgen zeer groot Geen intrekking wetsontwerp liuurdersbi j dr age Kardinaal Alfrink: Geen bewapening maar- ontspanning Mannen vluchtten na dodelijke aanrijding Culturele prijs van Arnhem toegekend ZACHTER MIMSTER WITTEVEEJS ZIET ES DEVALUATIE i HARD Wellicht samenwerking drie chr. partijen in provincie Utrecht Boutique NUY Engestraat 12 Deventer SANDERS Automob.bedr. N.V. VEROORDEELD Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt !n 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent ZATERDAG 23 NOVEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 277 r)oor een devaluatie van de Franse franc wordt de Nederlandse uit- voer naar Frankrijk duurder. Franse artikelen worden hier goed- koper. Nederlandse uitvoer naar Frankrijk 1967 voor een waarde van 2.167 miljoen gulden vooral: vlees, minerale brandstoffen, aardolie en J olieprodukten, organische chemi- i sche produkten en machines. To- taal byna tien procent van de ge- hele Nederlandse export. Nederlandse invoer uit Frankrijk in 1967 voor een waarde van 1.574 miljoen gulden vooral: machi- j nes, ijzer en staal, granen, auto's en tractoren. Totaal ongeveer ze- ven procent van de gehele Neder- landse import. Nederlandse uitvoer naar West- Duitsland in 1967 voor 6,89 mil- jard gulden of 26 procent van de totale Nederlandse export voor- al: groenten, melk, vlees, zuivel, ijzer- en staalprodukten en machi- nes. Nederlandse invoer uit West-Duits- land in 1967 voor 7,67 miljard gulden of 25 procent van de totale Nederlandse import vooral: aardolie, plastische stoffen, brei- J en haakwerk, ijzer en staal, ma- chines, auto's en tractoren. Duitse S produkten worden hier duurder. PARIJS In een met spanning geladen atmosfeer hebben de Fransen vrijdag de jobstijding vernomen, dat de franc, die tot enkele-maanden geleden nog tot de hardste valuta's behoorde, waarschijnlijk met tien procent zal worden gedevalueerd. Maar het bericht zelf kwam eigenlijk niet als een verrassing. Met levendige belangstelling hebben miljoenen Fransen drie dagen lang het touwtrekken op de monetaire conferentie in Bonn gevolgd, waarbij de noodzaak van een devaluatie van de franc zich steeds duidelijker aftekende. Voor de meeste Fransen was het alleen verrassend dat niet de eigen regering de voor heden verwachte devaluatie bekendmaakte, maar dat het bericht uit Bonn kwam. Het percentage van de devaluatie zal tussen de 7,5 en 14 liggen. Vandaag zal de Franse ministerraad hierover een besluit nemen. De gedachten gaan uit naar een waardevermindering met tien procent, waardoor de Franse franc dan circa 65 cent waard zal worden. De Franse banken vroegen vanmorgen 5.65 franc voor een dollar, een devaluatie van ongeveer 16%. Deze devaluatie zal samen met nog te nemen maatregelen in Frankrijk, het sluitstuk vormen van de brug die de kloof tussen het te rijke land, West- Duitsland. zal moeten overbruggen met landen die het moeilijk hebben Frankrijk en Engeland. Deze kloof is er oorzaak van geweest dat een stroom van buitenlands kapitaal naar West-Duitsland vloeide waardoor een zware wissel werd getrokken voor al op de Franse deviezenvoorraad. Engeland zal niet devalueren. Daar eckfter wordt het leven door een reeks onbarmhartige belastingverhogingen Naar aanleiding van de benarde aanzienlijk duurder. Engeland zal zijn financiële situatie, waarin Frankrijk invoer drastisch beperken; het krediet verkeert, heeft de Franse premier in het binnenland wordt bemoeilijkt. Maurice Couve de Murville een onder houd gehad met President de Gaulle. Op de foto verlaat Couve de Murville het presidentiële paleis. DEN HAAG „\V|j zien de maatregelen die uit het topberaad in Bonn z|jn voortgevloeid niet als een noodoplossing", aldus de Nederlandse minister van Financiën, dr. H. J. Witteveen. „Zjj z|jn bedoeld als basis voor een verdere evenwichtige groei van de westerse economieën. Er is een resultaat bereikt dat verwachtingen wekt tot terugkeer van de zo nodige rust in de internationale financiële situatie. Zonder storingen zoals die zich nu voordoen." lyfet deze ouderwetse naam duidde men vroeger de klasse der in- j sekten aan en wij gebruikten op de H.B.S. destijds een boek. waarin ze (deftig onder het opschrift .Hoofd- af deeling der Geleedpootigen of Arthropoda") nog zo werden ge- noemd. Tegenwoordig raakte dat uit de mode, al schenken serieuse j entomologen er nog wel enige aan- dacht aan, zoals dr. W. J. Kabos, de deskundige bewerker van het nieuwe T h i e m e 's I n s e k - l t e nb o e k dat met honderden 1 illustraties in kleur en wit/zwart een uitvoerig vademecum voor de i buitenvriend is, populair en verant- woord. Er staat heel veel in over vlinders, bijenwespen, mieren en kevers, doch natuurlijk lang niet alles, want het is een overweldigen- de hoeveelheid van vormen, die de aarde bevolkt en jaarlijks worden duizenden nieuwe verschijningen ontdekt en geboekt. Er wordt een S aantal ondersteld van plm. 1,5 mil- S joen en daarvan zijn er ongeveer 750.000 beschreven, waarvan in ons land ruim 19.000. Kubos zegt dan ook terecht, dat wij in het tijdperk der insekten leven en wijl er nog altoos populair wetenschappelijke literatuur over dit onderwerp ge- wenst is (vooral door verzamelaars en amateurs), zal deze betrouw- S bare wegwijzer (f 19,50) wel aftrek S vinden, evenals de vermaarde Duit- S se uitgave, waarnaar hij bekwaam werd bewerkt. DÜ IV E N De liefhebberij voor sier- en post- duiven, kroppers, tuimelaars, pauwstaartjes, meeuwen of kapu- cijners blijft al sinds eeuwen onver- zwakt voortbestaan, zowel bij de S duivemelker als bij de weten- schapsman. Het is 'n wijd-v er sprei- de sport, die vooral onder de jon- gere generatie haar aanhangers telt. Die zien wat verder dan hun neus lang is en zullen veel van hun 5 gading vinden o.m. fokken en erfelijkheid in 't uitvoerige werk i (veel kleurenplaten, foto's en teke- S ningen 24,50) ..Moderne - Duiventeelt'' door R. R. P. v. d. Mark, dat bij Thieme van de pers kwam 23 nov. '68 A. B. WIGMAN Minister Witteveen, die* gisteren een toelichting op de conferentie in Bonn gaf, zei hierover: DE DUITSE MAATREGELEN: „Ik geloof dat Duitsland verder had kunnen gaan. Duitsland meent echter dat de maatregelen dan het doel voorbij schieten en dat een overschot op de be talingsbalans dan zou omslaan in een tekort". DUITSE IN- EN UITVOER „Het duurder maken van de Duitse uitvoer eri de verlichting van de invoer staan gelijk aan een revaluatie van de mark met vier procent". FRANSE MAATREGELEN: „Er is druk op Frankrijk uitgeoefend. Verdere maatregelen moeten door de Franse regering worden genomen". Op een vraag of wij een spannend week einde tegemoet kunnen zien met een devaluatie van de Franse franc, wilde minister Witteveen niets zeggen. „Dit is* een maatregel die alleen de Franse re gering kan nemen". SPECULATIE TEGEN HET POND STERLING: „Ik geloof niet dat met de maatrege len die Engeland zal gaan nemen, de speculatie zich nu zal richten tegen het pond sterling". INVLOED OP NEDERLAND: „De Nederlandse positie is wezenlijk verschillend van die in 1961, toen wij de Duitse opwaardering van de mark hebben gevolgd. Onze concurrentieposi tie laat geen ruimte om de feitelijke re valuatie in West-Duitsland te volgen. Ik geloof dat het geheel van maat regelen voor Nederland niet bezwaarlijk zal zijn". DE ITALIAANSE ECONOMIE: „Italië dat een overschot heeft op zijn betalingsbalans, meent dat dit van con juncturele aard is. Italië heeft op de conferentie duidelijk gemaakt dat de toekomstige poltiek sterk op expansie zal zijn gericht. De nieuwe regering zal worden geconfronteerd met een aantal belangrijke verlangens van de vakbon den, waaronder verbetering van de pen sioenen. De bedoeling is een verhoging van het verbruik, waardoor 't Italiaan se overschot zal verminderen". SCHOMMELENDE WISSELKOERSEN „Afstappen van het huidige systeem van vaste wisselkoersen en over gaan naar permanent schommelende koersen geeft grote bezwaren", aldus minister Witteveen. DEN HAAG Op de vliegbases Soesterberg en Volkel zullen naar wordt verwacht ondergrondse (bomvrije) schuilplaatsen worden gebouwd voor Amerikaanse vliegtuigen die atoomwa pens kunnen vervoeren. Tijdens het beraad in Bonn van de Westerse financiële top, dat gistermid dag werd beëindigd, werd besloten Frankrijk een onvoorwaardelijk inter nationaal krediet van twee miljard dol lar te geven. West-Duitsland heeft reeds besloten zijn invoer met vier procent goedkoper en zijn uitvoer met eenzelfde percenta ge duurder te maken. Bovendien heeft West-Duitsland een rem gezet op een al te grote kapitaalstroom, die het land'cle laatste tijd heeft overspoeld en die tot de onrust aanleiding heeft gegeven. De gevolgen van de Franse devaluatie en andere maatregelen men denkt aan kredietbeperking en verhoging van de minimumlonen in de industrie, om dat de prijzen omhoog zullen gaan zijn nog niet te overzien. De Franse regering heeft alvast een grote politiemacht in de binnenstad sa mengetrokken. De komende waardevermindering van de Franc was, nadat de radiostations vrijdag elk half uur mededelingen over het beraad in Bonn hadden verspreid, stof voor levendige gesprekken in de cafés, in de metro en op straat in Parijs. Vrijdagmiddag laat dook in de Parijse binnenstad een grote politiemacht op, maar over het waarom daarvan tastte men in het duister. In de buurt van de grote banken en bij verscheidene metro stations werden autobussen met reser- vepolitie geplaatst. Verscheidene fracties van de oppositie in het parlement hebben de Franse re gering uitgenodigd in de nationale ver gadering zo spoedig mogelijk rekening en verantwoording af te leggen over de financiële en economische positie van Frankrijk. Bekende* politieke persoon lijkheden 1 ebben al aangedrongen op het aftreden van de regering en presi dent De Gaulle. DE BILT Aan de provinciale orga nen van ARP. CHU en KVP in Utrecht zal worden voorgesteld te onderzoeken welke mogelijkheden er zijn voor een gezamenlijke presentatie van de politiek van de drie partijen in deze provincie. ADVERTENTIE laine. mohair et fibre acrylique chauds, chauds, chauds, les tricots Mohalyss, ine exclusivité Rodier En vente ADVERTENTIE Grote waaronder 35 Porches occasions met garantie, te houden op zaterdag 30 nov. 1968 van 10-22 uur en zondag 1 dec. 1968 van 10-18 uur in het Dierenpark te Amersfoort. Zie nadere aankondiging in dagbladen van vrijdag en zaterdag. Porsches importeur en dealers heten U van harte welkom. Oude kraan 26 Arnhem HILVERSUM Een gewapende man van naar schatting dertig jaar heeft gisteravond omstreeks acht uur een Hilversums filiaal van de AMRO- bank overvallen. In de bank, die in verband met de koopavond nog ge opend was, bevonden zich op het mo ment van de overval drie bank-em- ployés. De indringer dreigde te zullen schieten, wanneer men hem niet spoe dig van de nodige contanten zou voor zien. Hij stak enkele duizenden gul dens in zijn zak en stapte vervolgens op de fiets. Enkele honderden meters verder zet te hij de fiets tegen een muur om lopend zijn weg te vervolgen. Bewoners van de Jacob van Campenlaan, de straat waar de bank gevestigd is, hebben de man gezien en konden de politie een vrij eensluidend signalement verstrekken. De speurtocht van de politie heeft nog niets opgeleverd. Volgens de bankdirectie is de man er met een vier- a vijfduizend gulden van door. Aan het krediet voor Frankrijk ne- de volgende landen deel: West-Duitsland S 600 miljoen Ver. Staten 500 Italië 200 Nederland 100 België 100 Engeland p% 100 Zwitserland 100 Zweden 100 Canada 100 Japan 50 Bank voor Int. Betalingen 50 Totaal S 2.000 miljoen AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft gisteravond twee be langrijke figuren in de mensensmokkel- affaire van vluchtelingen vanuit Oost- Berlijn en landen achter het Ijzeren gordijn naar het Westen kort na elkaar in de hoofdstad gearresteerd. In zijn woning in de Blasiusstraat in Oost werd de 34-jarige Jan H. aange houden in verband met wat genoemd wordt zijn kwalijke rol in deze zaak en zijn manipulaties met Nederlandse pas poorten voor de mensensmokkel en voor andere niet nader aangeduide doel einden. Een uur later werd in de tuin van zijn woning in de Kanaalstraat in West de ongeveer even oude Gerrit K. gepakt, die contactman is geweest tus sen degenen die hun paspoorten be schikbaar stelden en de contactman in Oost-Berl|jn. Hij reisde met de „slacht offers" mee naar Oost-Berlijn en nam in bepaalde gevallen na het passeren van de grens de paspoorten in ontvangst en overhandigde deze aan de Oostduitse contactman. De aanhoudingen zijn echter geschied in opdracht van de Amsterdamse offi cier van justitie en hoofd van het ar rondissementsparket mr. J. F. Hart suiker. De arrestaties zijn een gevolg van een al twee maanden geleden be gonnen onderzoek van de Amsterdamse gemeentepolitie in samenwerking met de rijksrecherche in de hoofdstad. Toen Jan H. kort geleden in een uitzending van „Achter het nieuws" op de t.v. ver scheen was dit uitgebreide en delicate onderzoek al geruime tijd tegen hem aan de gang. Drie Amsterdammers zijn als gevolg van activiteiten van J. H. in Oost-Berljjn gearresteerd. Op 21 april werden de 21-jarige Lood van Bennekom en de even oude Ruud Sternau, beiden uit Am sterdam, in Oost-Berlijn aangehouden. Zij werden veroordeeld tot twee jaar en negen maanden gevangenisstraf. Op 1 november werd de 30-jarige H. H. Beugel uit de hoofdstad eveneens in Oost-Berlijn in verband met de mensen- smokkelaffaire gearresteerd. PARIJS De huidige monetaire crisis heeft in luttele dagen het politieke evenwicht in Europa, en misschien wel dat van de hele wereld, gewijzigd. West-Duitsland is naar het oordeel van internationale waarnemers in een nieuw daglicht komen te staan. Voor het opgelegd aan de vroegere overwinnaars Groot-Brittannië en Frankrijk. De „grote revaluatie van de mark kwamen eisen, ongetwijfeld aandachtig volgen. West-Duitsland gold tot dusver welis waar als een „economische reus", poli tiek werd het niet Noor „vol" aangezien afhankelijk als het op essentiële ter reinen was van de overwinnaars uit 1945, de Sovjet-Unie inbegrepen, met name in de kwesties van de Duitse her eniging en het behoud van West-Berlijn. Ingekapseld in een statuut dat de plaats innam van een vredesverdrag, bleef het 23 jaar na de ineenstorting van het Hitlerbewind de druk van een nederlaag voelen. Het moest voor de verdediging van zijn onafhankelijkheid steunen op de kostbare aanwezigheid van buitenland se troepen. Het poogde vergeefs mede zeggenschap te krijgen op het gebied van kernwapens. Het bood steeds moei lijker weerstand aan de druk om de na oorlogse grenzen te erkennen nog voor er een ware vredesregeling zou komen. De miljarden aan goud en deviezen, opgeslagen in de kluizen van de Fede rale Bank te Frankfort, de groeiende overschotten op de handelsbalans, het behoedzame financiële beleid, leidden tot een punt waarop de overwinnaars tot de ontdekking kwamen dat ze schuldenaars waren geworden van de verslagene. De afhankelijkheid bleek plotseling omgedraaid. Dè „grote drie" wilden in Bonn nog de taal van gisteren spreken, en kwamen op meer of minder gebiedende toon revaluatie van de mark eisen, d.w.z. gedeeltelijke opoffering van de Westduitse expansie. Het besliste antwodrd was „nee". Zelfs Britse toe spelingen op eventuele terugtrekking van troepen uit de Bondsrepubliek, brachten daar geen verandering in. De Duitsers wilden niet verder gaan dan enkele kleinere concessies. De gevolgen van deze ommekeer zul len naar de mening van waarnemers in de eerste plaats merkbaar worden in de Europese betrekkingen. Binnen de ge meenschappelijke markt van de „zes" zal de Bondsrepubliek met haar ver sterkte prestige het overwicht teniet kunnen doen, dat Frankrijk vanuit zijn bevoorrechte politieke positie op haar had. Bonn durfde zich tot dusver niet te zeer bloot te geven, maar zal, naar ver wacht wordt, nu krachtiger opkomen voor toelating van Engeland tot de EEG. Andei'zijds vraagt men zich af of de machtsverschuiving ten gunste van West-Duitsland Frankrijk er niet toe zal brengen, wat inschikkelijker te wor den jegens Engeland om het evenwicht te herstellen. De Russen van hun kant zullen moge lijk in de recente gebeurtenissen even eens aanleiding zien tot een „herwaar dering" van West-Duitsland. Een poli tiek van toenadering zou het gevolg kunnen zijn, speciaal op het gebied van de handel. DEN HAAG Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) trekt het wetsontwerp huurders- bijdrage niet in. In de ministerraad is gisteren beslo ten dat een memorie van antwoord zal worden gemaakt op het voorlopige verslag waarin de Eerste Kamer zeer veel kritiek uitte op dit wetsontwerp. Het wil mensen met een vrij hoog salaris die in een voor hen te goedkope woningwet- of premiewoning wonen, een extra heffing laten betalen. De Eerste Kamer had de regering in overweging gegeven het wetsontwerp in te trekken. eerst sinds de oorlog heeft het z|jn wil in het Westen de Verenigde Staten, drie" kregen nul op het rekest, toen ze De Sovjet-Unie zal deze ontwikkeling HILVERSUM Kardinaal Alfrink heeft gisteravond als nationaal en inter nationaal president van de katholieke vredesbeweging Pax Christi als zijn overtuiging uitgesproken, dat het chris telijk geloof verplicht tot politieke ver antwoordelijkheid. Hij verklaarde dit in een interview met „Brandpunt". Geen enkele christen mag onverschil lig staan tegenover de ontwikkelingen, welke zich ih de Navo voordoen als ge volg van de Sovjet-invasie in Tsjecho- Slowakije. Hij zal op dat gebied zijn verontrusting denbaar willen maken. De kardinaal herinnerde in dit verband aan de uitspraak van het Vaticaans conci lie over oorlog en vrede. Aan de over tuiging dat bewapening geen veilige weg is naar de vrede zal de christen ook een politieke gestalte willen geven. Bij het geloof van de kerk, zo verklaarde kar dinaal Alfrink, behoort ook het geloof in de vrede. Praktisch: op weg zijn naar de vrede wil zeggen concrete, po litieke stappen doen naar de vrede. Hij herinnerde aan het standpunt, dat Pax Christi onmiddellijk na de in vasie in Tsjecho-Slowakije had ngeno- men en waarin de vrees was uitgespro ken, dat men nu zou gaan denken dat de vrede gediend zou kunnen zijn door bewapening en dat verdere ontwapening niet goed zou zijn. Kardinaal 'Alfrink herhaalde wat Pax Christi toen had ge zegd: ons eigenlijke en enige antwoord is: geen bewapening. Er moet meer dan voorheen gezocht worden naar regelin gen en afspraken, die tot ontspanning in Europa leiden. UTRECHT Twee mannen hebben gistermiddag omstreeks kwart over v|jf in de Cremerstraat in Utrecht een aan rijding veroorzaakt, waarbij de 17-jarige grondwerker M. de Hoofd het leven verloor. De beide mannen z|jn er direct na het ongeluk vandoor gegaan. Een bestelauto ramde een aan de lin kerkant geparkeerd staande auto, schoot daarna het trottoir op, botste terug te gen een gevel en belandde weer op de rijbaan. Direct nadat opnieuw een ge parkeerde auto was geramd, werd de Utrechtse grondwerker geschept. De beide mannen namen na het ongeluk snel de benen. De auto waarin zij reden was een donkere Fordbestelwagen met kenteken DK 59-60. ARNHEM De culturele prijs van de gemeente Arnhem is toegekend aan ir. H. P. Ahrens te Oosterbeek. De uit reiking heeft donderdag 19 december plaats in het stadhuis te Arnhem. De prijs (f 1.500) wordt sinds 1950 ieder jaar beschikbaar gesteld voor kunste naars in de provincie Gelderland. Een maal in de vijf jaar komt de architec tuur aan de beurt. Ir. Ahrens is de der de architect, die deze onderscheiding krijgt. Ir. Ahrens, thans 45 jaar, stu deerde aan de Technische Hogeschool in Delft. ADVERTENTIE WASSENAAR In het duingebied aan de Wassenaarse Slag is gisteren een jachtpartij gehouden waaraan ook prinses Beatrix en prins Claus deelnamen. Op de foto prinses Beatrix temidden van haar gasten. verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak (Van onze weerkundige medewerker) JLV zit een ommekeer in de lucht. In de loop van het weekeinde bereikt zachtere lucht onze omge ving, waarna de temperatuur in Gelderland tot waarden tussen 5 en 10 graden zal oplopen. Deze ont wikkeling doet zich voor nu het continentale hogedrukgebied be langrijk afneemt en oceaandepres sies in oostelijke richting opdrin gen. Ermee samenhangende fron ten geven vandaag en morgen een toenemende kans op wat regen, maar belangrijke hoeveelheden worden in eerste aanleg niet ver wacht. Ook begin volgende week handhaaft zich het oceanische re gime. De temperatuur is gistermid dag niet hoger gekomen dan 3 4 graden, tegen 9 a 12 graden in En geland. In Noord-Frankrijk werd het plaatselijk niet warmer dan 10 2 graden. Morgen: Zon op: 08.15 onder: 16.38 Maan op: 13.07 onder: 20.45 t

De Vallei | 1968 | | pagina 1