Deze maand een kwart eeuw geleden Reclassering is vorm maatschappelijk werk BOUW INSTRUCTIEBAD VORDERT IN SNEL TEMPO iwiwagensi/eld ELECTRONICI Opheusden speelt thuis tegen Aquila PIENTER MEISJE directie-secretaresse Mr. Van Houten in Arnhem: MOOI BENEDENHUIS TEKTRONIX HOLLAND N.V. „GROTE DRIE" BEREIKTEN GEEN AKKOORD IN TEHERAN NEDERLANDERS IN DUITSLAND MOESTEN GARANT STAAN VOOR DE VERLOFGANGERS GEWAPEND VERZET IN NEDERLAND WERD STEEDS KRACHTIGER Specialisten Glimlach .Verlof" ONDERTROUWD MEILE HAAN SINY VAN OVERHAGEN J. C. ACHTERBERG Kon. Industrieele Maatschappij NOURY VAN DER LANDE N.V. Teugseweg 2 te Deventer AANGEBODEN IN AMSTERDAM Gevraagd HEERENVEEN ZATERDAG 23 NOVEMBER 1968 Stalin, Roosevelt en Churchill (v.l.n.r.) poserend op de confe rentie in Teheran. VS VEROVEREN SPELDEKNOP OP JAPAN IN STILLE OCEAAN Halverwege Nieuw-Zeeland en Japan liggen de Gilbert-eilanden een groep je speldeknoppen in de eindeloze Pa cific. Tot 1942 behoorden deze piep kleine eilandjes soms slechts enkele honderden vierkante meters groot tot het grote Britse rijk, evenals nog een paar duizend andere stipjes in de gigantische oceaan. Soms was de enige blanke die de be woners van deze eilandjes ooit hadden gezien, een Britse arts of een zende ling soms had één Britse ambtenaar 50 eilandjes tegelijk bestuurd maar toen de Britten na 7 december 1941 door de Japanners waren gedood of verdreven, lieten de Japanners op al deze eilandjes militairen achter die zich ingroeven en die van de kale rots of 't oerwoud-eilandje een vesting maak ten. Deze duizenden eilandjes vormden de verdedigingsgordels van het Japanse vaderland. Wilde Amerika ooit Japan verslaan, dan moest het beginnen met al deze eilandjes te heroveren. Het veroveren van die eilandjes was speciaal opgedragen aan de Amerikaan se mariniers, tot 7 december 1941 een klein, zeer gespecialiseerd beroeps korps na Pearl Harbor een uitgroei end leger van oorlogsvrijwilligers en dienstplichtigen, die weldra met hon derdduizenden tegelijk door het oude geharde beroepskader tot gevreesde vechtjassen werden opgeleid. In de vroege morgen van 20 novem ber 1943 landde de Tweede Mariniersdi visie op een van de Gilbert-eilandjes op Tarawa. Een maand later stond er in de Amerikaanse kranten dat Tarawa op de Japanners was veroverd. Ruim vijfhonderd Amerikaanse gezinnen kre gen enkele dagen later van het ministe rie van oorlog het gevreesde tele gram: hun zoon of man had een laatste rustplaats gevonden op Tarawa, een eilandje waarvan voor 20 november 1943 bijna niemand had gehoord en waarvoor nog nooit iemand enige be langstelling had getoond. De mariniers die het overleefden zou den nooit meer de hel kunnen vergeten waarin zij een maand hadden geleefd en waaraan zij slechts waren ontko men door met hun messen, hun bajo netten en met de blote hand honderden kleine, gele mensjes te doden, die met de oerwouden van Tarawa vergroeid schenen. Nog geen twee jaar voordat deze Amerikaanse mariniers in een hel van rondspattend staal op Tarawa aan land kropen, waren zij schooljongens ge weest, meestal braaf meelopend in het doorgaans wat provinciaalse milieu waarin zij waren opgegroeid en waarin zij hun toekomst hadden willen ma ken: een stapje hoger op de maat schappelijke ladder dan hun vader en voorzichtig vrijend met het meisje dat op hun moeder leek. Deze jongens van achttien, negentien jaar waren na 7 december 1941 van de schoolbanken gehaald en naar een trai ningskamp gestuurd om daar in enkele maanden te leren hoe de mens zo vak kundig mogelijk zijn medemens kan doden: „In een gevecht van man-tegen- man", aldus het handboek voor de ma rinier, „eerst proberen de tegenstander de ogen uit te steken". Als geen land ter wereld bleek in Amerika de waanzin van de oorlog. Wij hier in Europe waren overvallen: onze steden werden platgegooid en onze men sen vermoord. Het offeren en vechten voor de bevrijding uit een dagelijks tastbare tirannie kan nog een aan vaardbare zaak worden genoemd. In Amerika ging het gewone leven echter zijn gewone gang bombardementen, brandschattende legers, executiepelo tons en lachende beulen kende men slechts van filmjournaals en uit kran teverslagen. Een persoonlijke gewelds- dreiging kenden de Amerikanen niet. De Verenigde Staten zagen hoe mil joenen jongens het land uitgingen en dan kreeg zo'n Amerikaans gezin op een zwarte dag het telegram, dat de zoon was gesneuveld op een plaats waarvan men nog nooit had gehoord, in een werelddeel waarvan men weinig of niets wist, en voor een doel dat het leven nauwelijks of niet scheen te ra ken. Een de miljoenen jonge Amerikanen, die geen plaats kregen op de duizenden soldatenkerkhoven, die overal op de wereld werden aangelegd, moesten na enkele jaren onmenselijkheid weer bra ve burgers worden in een land dat on gestoord had voortgeleefd en dat van oorlogschaos weinig of niets begreep. In de landen, die de oorlog over zich heen hadden zien gaan, duurde het ja ren voordat men weer een geordend maatschappelijk gareel kende, maar in Amerika werd van miljoenen jonge in Nederland met honderden per dag en dat bracht mee, dat de verzetsmensen voor steeds meer schuiladressen en voedsel moesten zorgen. De gewapende verzetsgroepen knokploegen be gonnen aan het einde van 1943 met grootscheepse overvallen op distributie kantoren om bonkaarten voor de onder duikers te bemachtigen. En steeds meer richtten de knokploegen hun dodelijke wapens op verraders en beulen, die voor het verzetswerk bijzonder gevaarlijk waren. Vooral in de noordelijke provincies kwam deze vorm van gewapend verzet tot grote ontwikkeling. Er ging na de zomer van 1943 geen week voorbij of er gens in Friesland en Groningen werd wel 'n distributiekantoor overvallen, een bevolkingsregister vernield of een ver rader neergelegd. Het is nu, een kwart eeuw later, zeer merkwaardig te achten dat het grote aantal meestal jonge mensen dat jaren lang als Ivanhoe leefde voor overvallen en doden na d? oorlog zich zo snel heeft weten aan te passen in de ongeweldda dige samenleving. Het aantal verzets strijders dat na de bevrijding buiten de wet bleef leven, is in Nederland te ver waarlozen laag geweest. mensen gevergd, dat zij uit de rimboe der mensheid onmiddellijk zouden te rugkeren naai de schommelstoel op de veranda of het televisietoestel in de flat zeventien-hoog en zelfs de meest geduldige meisjes zouden na twee jaar huwelijk al niet meer wezen lijk belangstellend kunnen lusteren naar de verhalen van Noord-Afrika, van de Monte Cassino of van Tarawa. Bovendien hadden de Verenigde Sta ten in noverhber 1943 pas de eerste stappen gezet op een weg die nu een kwart eeuw later nog steeds geen rust gevend einde laat zien. De Amerikanen konden in november 1943 niet bevroe den dat zij zich nooit meer veilig zou den kunnen terugtrekken op hun eigen werelddeel in de hooghartige, zelfge noegzame isclatie, die zij bijna twee eeuwen hadden weten te bewaren. Na 7 december 1941 werden de Ver enigde Staten de politie-agenten van de wereld: Europa, Afrika, Azië en later: Korea en tenslotte de doolhof Viëtnam. Als in een nooit aflatende kruistocht zouden telkens nieuwe Amerikaanse legers jaar-in-jaar-üit stormlopen in plaatsen en tegen heuvels, waar bijna geen mens ooit van had gehoord. Zij zouden overal op de wereld steeds nieu we soldatenkerkhoven moeten aanleg gen en na 7 december 1941 zou er geen dag meer komen dat het ministerie van oorlog in Washington geen zwarte tele grammen behoefde te verzenden. Als géén land in de geschiedenis der mensheid zou Amerika de waanzin van de oorlog ontdekken: terwijl men hun er zelden dankbaar voor zou zijn, zou den de Amerikanen voortgaan hun jeugd uit te sturen over de hele we reld, dikwijls om te vechten voor idea len, over de waarde waarvan politiek werd gekibbeld. In november 1943 kende Amerika de ze toekomst nog niet en het valt te be grijpen datr de belangstelling van de Amerikanen vooral uitging naar de oorlog tegen Japan, want uiteindelijk had Japan op 7 december 1941 de Amerikaanse marinebasis Pearl Har bor aangevallen. Het getuigt van veel zelfverlooche ning dat Roosevelt ondanks dat toch be reid was voorrang te geven aan de oor log in Europa, maar het is wel begrij pelijk dat de Amerikanen pas ver na 1943- een persoonlijke betrokkenheid bij de Europese moeilijkheden ontdekten. Dat Amerikaanse belang in Europa zou niet in de eerste plaats de vernieti ging van nazi-Duitsland blijken te zijn, maar het remmen van communistische expansiedrift, na de overwinning op Duitsland. De toekomstige tegenstander van Amerika verborg zich in november 1943 nog achter een wewillende glim lach. Daardoor kon Roosevelt het diepe wantrouwen vdn Chufchill niet begrij pen, toen hij in november 1943 in Tehe ran aankwam om daar met Stalin en Churchill van gedachten te wisselen. Natuurlijk, toen Stalin voorstelde om na de oorlog vijftigduizend Duitse offi cieren zonder vorm van proces te execu teren, schrok ook Roosevelt en hij stemde hartelijk in met Churchills pro test. Maar over de kwestie-Polen was Roosevelt onzekerder. Stalin wilde na de oorlog het in 1939 door de Russen bezette deel van Polen bij Rusland voe gen .De Polen zouden schadeloos wor den gesteld voor dit verlies door een verschuiving van hun westgrens naar de rivieren de Oder en de Neisse. De Polen zouden het recht krijgen alle Amerikaanse mariniers begon- nen in november 1943 met de s eerste aanval op de Japanse eilan- j denlinie, die ten koste van zeer S zware offers stukje bij beetje kon s worden afgebrokkeld. Duitsers in het door hen te annexeren gebied te verdrijven. Dat lijkt nu, in 1968, een nogal erg barbaarse regeling, maar de Russen waren in 1943 bezig hun eigen land op de Duitsers te heroveren. Overal von den de Russische legers platgebrande dorpen en steden. Overal was de Russische bevolking bijna geheel verdwenen, gedeporteerd naar Duitsland of vermoord soms trokken de Russische legers een pas bevrijde stad binnen tussen lange rijen galgen door, waaraan de Russische mannen, vrouwen en kinderen uit de stad door de Duitsers bij de aftocht wa ren opgehangen. Stalin wenste van geen barmhartig heid jegens de Duitsers te horen en hoewel Roosevelt hem niet zonder suc ces wist te matigen, was ook de Ame rikaanse president het geheel met hem en Churchill eens, dat Duitsland na de oorlog zou moeten worden stukgeknipt opdat de barbarij nooit meer Europa zou kunnen teisteren. Hoe die verknip ping van Duitsland zou moeten geschie den en wie wat zou moeten controleren, daarover bereikte men in Teheran geen akkoord. Verbasterd door de verdierljjking van de strijd en de bijna algehele materiële chaos in Europa, kwamen de Ameri kaanse leiders wel tot de zekerheid, dat na hel einde van de strijd snelle en doeltreffende hulp geboden zou zijn. Op 9 november 1943 riepen de Amerikanen in Washington vertegenwoordigers van 44 naties bijeen om een hulporganisatie op te richten: United Nations Relief and Rehabilitation Association, de UNRRA (het verbond van de verenigde naties tot hulp en herstel). In de bezette landen hadden slechts weinig mensen grote belangstelling voor deze na-oorlogse plannen. Men snakte ernaar van de gehate Duitsers verlost te worden en men nam min of meer als vanzelfsprekend aan, dat na de Duitse nederlaag' alles weer goed zou wor den. In november 1943 had men nog ruim schoots voldoende aan de zware alle- dagzorgen van een bezet land. In het najaar van 1943 werkten er ongeveer honderd vijftigduizend Nederlandse ar beiders gedwongen in Duitsland - afge zien van de vele duizenden Nederlan ders die om wat voor reden ook door de Duitsers gevangen waren genomen. De niet-gevangen Nederlanders in Duitsland hadden recht op periodiek verlof naar Nederland, maar de toe standen in Duitsland waren zo slecht en door de toenemende bombardemen ten zo gevaarlijk, dat de meeste Neder landers op verlof onderdoken. Om dit tegen te gaan bepaalden de Duitsers op 15 november 1943 dat de Nederlanders in Duitsland garant moes ten staan voor de verlofgangers: keer de een verlofganger niet terug, dan werd het verlof van zijn kameraden in getrokken. Ondanks deze en dergelijke maatrege len groeide het aantal onderduikers hier LIENDEN De bouw van het on overdekte instructie-zwembad bij de burgemeester Kampschool dat voor re kening van de gemeente wordt gebouwd door de N.V. Aannemersbedrijf v.h. J. van der Klok en zonen te Druten, vor dert in een snel tempo. Als het nog even geschikt weer blijft, zal het binnen de geplande tijd kunnen worden opgele verd. Dezer dagen worden de wanden van het diepe bassin gestort, terwijl eind november de waterzuiveringsinstallatie zal worden geplaatst. De oplevering zal vermoedelijk in de tweede helft van de cember plaatsvinden. In het komende voorjaar vermoe delijk half april zal met de zwemles sen voor de leerlingen van de drie hoog ste klassen der lagere scholen een aan vang kunnen worden gemaakt. Het zwemwater kan n.l. door de verwar mingsinstallatie, die dienst doet voor 't er naast staande gymnastieklokaal, op een goede temperatuur worden ver warmd, zodat zeker een maand eerder dan in een onverwarmd bad kan wor den gezwommen. In een bijeenkomst ten gemeentehui ze met de rijksinspecteur voor de li chamelijke oefening in de inspecties Tiel en Ede, de heer Migchelsen, werd mét een twaalftal leerkrachten van de vier lagere scholen in de gemeente de cur sus tot opleiding van hulp-zwemonder wijzer besproken. Deze twaalf leer- ARNHEM „De reclassering heeft zichzelf ontdekt als een vorm van maat schappelijk werk. De huidige reclasse ring wil hulp verlenen". Dat zei gis teren de vice-president van de arron- disementsrechtbank te Arnhem en al gemeen secretaris van het Nederlands genootschap tot reclassering, mr. B. W. van Houten in zijn lezing „Recente ont wikkelingen in de reclassering" voor de Gelderse Stichting voor Maatschappe lijk werk. Mr. Van Houten vertelde het een en ander over de contrasten tussen de vroegere en tegenwoordige reclas sering. Vroeger maakten ze de delin quent tot een voorwerp. Nu bieden ze hem de helpende hand en verdiepen zich in de oorzaken van zijn ontsporing. Ook de samenwerking tussen de jus titie en de reclassering is een van de vooruitgangen. Het is niet meer zo dat de rechter de delinquent een dreun ver koopt en de reclassering later de brok ken bij elkaar moet rapen. Tegenwoor dig krijgt de rechter een voorlichtings rapport: de reclasseringsambtenaar kan hem erop wijzen dat een bepaalde straf het de betrokkene wellicht moeilijker kan maken. De ambtenaar kan echter niet zeggen: „Straf hem niet", want vanuit zijn sector mag hij de rechter niet beletten zijn plicht te doen. „Opsluiting in donkere cachotten is wel langzamerhand afgevoerd van de lijst van straffen waarvan vroeger op voedkundige resultaten van werden ver wacht. De tijd is aangebroken om eer lijk en duidelijk te zeggen dat al die theorieën over straf helemaal niet be vredigen en dat daarmee het doel niet wordt bereikt". „Dezelfde maatschappij die de rech ter laat straffen en de reclassering laat helpen heeft de noodzaak van de hulp verlening nog lang niet als algemeen erkend", aldus de spreker. „Toch heeft een opinie-onderzoek uitgewezen dat de reclassering minder onpopulair is dan gevreesd werd", Resocialisatie van de betrokkene is als nevendeel van de straf gesteld, maar toch is de straf in de huidige wetgeving nog primair te noe men. „Bij de justitie zelf neemt de me ning toe dat de beproefde strafmidde len inderdaad beproevingen zijn. Dit is de realiteit dat het strafrecht een gro ve machine is. Eeuwenlang gebruikt men het systeem strafbedreiging - ten uitvoerlegging, tot nu toe weet men niets beters. Daarom is die voorlichting zo goed. Toen die er nog niet was kwam de rechter aan de hand van de feiten tot een beslissing. Nu is de rechter meer in staat de mens vaak de be klagenswaardige mens te begrijpen. Hij staat nu dichter bij de dader". De spreker vergeleek de straf met het opvoeden van kinderen, die het niet zonder straf kunnen stellen, maar die alleen aanvaardbaar is als er een op voedkundig resultaat mee wordt bereikt. De straf mag echter nooit het kind de indruk geven dat het voorgoed uitge stoten is. De kwaliteiten van de kin- derstraf moeten ook bij de strafrecht- spreking van volwassenen worden ge hanteerd. Mr. Van Houten vertelde verder dat er dringend behoefte is aan uitbreiding van het korps reclasseringsambtenaren zodat de vrijwilligers gecoached kun nen worden door de beroepsmensen. OPHEUSDEN Ook voor de zon dagsvoetballers staan wedstrijden uit de 2e helft van de competitie op het programma, hoewel de eerste helft er nog steeds niet opzit. Opheusden moet proberen om thuis te winnen van 't Dreumelse Aquil- la. In Dreumel kreeg Opheusden in de le wedstrijd al direct een 4-1 nederlaag te incasseren en sindsdien is er niet zo veel veranderd bij Opheusden. Er is nog steeds een schuttersgebrek in de voorhoede. Maar ook Aquilla heeft geen best resultaat geboekt nadien, slechts eenmaal wist het tot de volle winst te komen en viermaal een gelijk spel. Als Opheusden zondag op eigen veld de kansen weet te benutten moet hier de kans liggen om wat in te lopen op dé concurrenten. Dodewaard, eveneens gedegradeerd uit de KNVB, doet het beter dan Op heusden. Zondag heeft het een zware opgave om de uitwedstrijd tegen DBV in Maasbommel. In Dodewaard werd 't een gelijk spel (1-1) en Dodewaard mag blij zijn als het weer met een gelijk spel naar huis kan komen. Een belangrijk treffen staat op het spel in Millingen waar koploper Olym- pia uit Horssen de strijd moet aanbin den tegen Millingen. Thuis kreeg Olym- pia een kleine 1-0 nederlaag en het zal zeker trachten om nu revanche te ne men. Bij Nijmegen - Roda is de beste kans voor de thuisclub, waardoor het iets verder van de onderste regionen verwijderd kan geraken. NOVIO speelt thuis tegen HAVO, ter wijl Bemmel de winst thuis kan houden tegen het niet zo sterk spelend Nijm. Boys. krachten 3 van de openbare lagere school te Lienden, 4 van die te Ingen, 2 van de Ommerense openbare lagere school en 3 van de Eben-Haëzerschool zullen belangeloos worden opgeleid. De lessen worden gegeven onder auspi ciën van de Koninklijke Nederlandse Zwembond in het overdekte instructie- bad Ozits te Tiel. Binnenkort vangen deze lessen aan. Ze bestaan uit een theoretische vorming iedere donderdag van 's avonds 8-9.15 uur en een prakti sche les van 9.30-10.30 uur. Het gemeentebestuur verheugt er zich bijzonder over, dat zovele leerkrachten zich spontaan voor de opleiding hebben opgegeven. Zij zullen straks als gedi plomeerd schoolzweminstructeurs en -instructrices aan de schooljeugd zwem onderwijs in het kader van het vak li chamelijke oefening .volgens het gelden de leerplan kunnen geven. Ook een viertal leden van de gymnas tiekvereniging ILO zal op eigen kosten aan de zwemlessen deelnemen, om in het komende seizoen eveneens als gedi plomeerd instructeur buiten de school uren zwemles aan ouderen te kunnen geven. Het landelijk gemiddelde van de kin deren, die de zesde klas der lagere school met een zwemdiploma verlaten bedraagt 47 procent, dit gemiddelde be draagt in de inspectie Tiel 67 procent en in de stad Tiel waar een goede zwem- opleiding aanwezig is zelfs 88 pet. Het huwelijk zal gesloten worden op woens dag 11 december D.V. om 14.45 uur in het gemeentehuis te Veenendaal. Huwelijksbevestiging in het gebouw van de N. H. gemeente „Sola Fide" om 15.30 uur. Gelegenheid tot gelukwensen van 17.30-19.00 uur in hotel-restaurant „La Montagne". Toekomstig adres Ferd. Bolstraat 421, Veenendaal. Met groot leedwezen geven wij U kennis van het overlijden van onze medewerker de heer W. VAN BEEK en ZN. N.V. Julian astraat 74, Veenendaal. C.V. MAKEtAARS- 4 ASSURANTIEKAKTOOR Kerkewtjk 71 te Veenendaal, zoeken voor spoedige indiensttreding een Leeftijd van 16 tot 18 jaar. Enkele jaren ULO en kennis van typen strekken tot aanbeveling. Wij bieden een p»ettige werkkring met goede honorering op een modern kan toor. Sollicitaties aan bovenstaand adres of telef. on der nr. 11741 (08385). f ■■■■■■■■■A(NOURY)ja|aiHaMq| Voor een van onze directeuren te Deventer zoeken wij voor spoedige indiensttreding een ervaren bij voorkeur 2530 jaar, in het bezit van middelbare schoolopleiding en de diploma's typen en stenografie in de moderne talen. Gezien de belangrijkheid van deze functie verwachten wij, dat zij enige jaren ervaring heeft als secretaresse gewend is zelfstandig te werken vlot kan typen en stenograferen in de' mo derne talen. Naast een goed salaris kennen wij nog een kerstgratificatie, een winstdelingsregeling en een gepremieerde spaarregeling. Voor aantrekkelijke huisvesting kan worden gezorgd. Sollicitaties met vermelding van de functie, leeftijd, ervaring etc. worden gaarne inge wacht bij de dienst Personeelszaken van de met beletage, eventueel geschikt voor kan toor aan huis. Prima stand. Kleine BUNGALOW of HUISJE, mooie om geving op de Veluwe. Brieven letter H 12 bureau van dit blad. vraagt enige i voor de Test-afdeling. Functie-eisen radiomonteur n.e.r.g. - of gelijkwaardige opleiding. kennis van puls-techniek strekt tot aanbeveling Functie-inhoud het calibreren en testen van de door ons vervaardigde oscilloscopen. Sollicitaties met volledige gegevens omtrent opleiding en ervaring te zenden aan de afdeling Personeelszaken, Postbus 526 te Heerenveen. Ook bestaat de mogelijkheid telefonisch (05130-6405) een sollicitatie-formulier op te vragen.

De Vallei | 1968 | | pagina 4