Meer bevoegdheden voor ondernemingsraden Snelle teruggang van boterafzet Johnson bereidt zich voor op „gedwongen vakantie" Bouwactiviteit steeg niet onaanzienlijk Wankel VIJF JAAR NA DE MOORD IN DALLAS Over de Dagra zoekt verder naar. samenwerking „Dienstbaar aan mondigheid van werknemer" Dieptepunt nog niet bereikt S.E.R. ADVISEERT MINISTER: Provo-raadslid wil autonoom Amsterdam Mali vraagt buitenland om bijstand Duizenden raakten f 20,— kwijt aan „Kredietbureau" Krijgt Utrecht helikopterhaven? Fietser kwam onder bestelauto „Nieuw leven" wijden aan schrijven en onderwijzen Familiebedrijfje staakt produktie Vergulde stalen en koperen sieraden voor goud verkocht Vier doden bij studentenrel in Egypte Schoenfabriek sluit ONDERDELEN BREDER OVERLEG kaas uit het vuistje de m van muisjes zijn er ook dol op VAKBEWEGING Wener wint A'damse stadhuisprijsvraag ZUIVELHANDEL Overleg over C.A.O. bij Hoogovens ook afgebroken VIËTNAM CAMPAGNE ZATBfcDA® 23 NOVEMBER 1968 DEN HAAG De Sociaal-Eeconomische Raad heeft vrijdagmiddag zonder hoofdelijke stemming een advies vastgesteld over de uitbreiding van de be voegdheden van ondernemingsraden. Dit advies, voorbereid door twee com missies van de raad, zal in de vorm van een voorstel tot herziening van de Wet op de Ondernemingsraden aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid worden gezonden. De minister had de raad in februari 1965 over deze materie om advies gevraagd. De voorzitter van de raad, drs. J. W. de Pous, zei aan het eind van de open bare behandeling van het ontwerp-ad- vies, nite te willen spreken van een mijlpaal in het bestaan van de raad. Hij sloot zich aan bij de woorden, die prof. mr. N. E. H. van Esveld, als voor zitter van een der twee commissies van voorbereiding, bij de aanvraag der vergadering had gewijd aan de grote betekenis van het advies. De heer De Pous zei ook te onder schrijven de opmerking in het advies, dat de raad van oordeel is, dat uit de erkenning van de mondigheid van de werknemer voortvloeit, dat de wettelij ke basis voor het overleg tussen de werkgever en zijn personeel uitbreiding en versterking behoeft. Het advies is dienstbaar aan die mondigheid. De heer De Pous merkte voorts op, dat wanneer onder de bevolking een enquête zou worden gehouden over de maatschappij er enerzijds kritiek uit zou blijken op onderdelen daarvan, maar dat er anderzijds, in vergelij king met de maatschappelijke orde el ders, waardering tevoorschijn zou ko men. Hoewel het advies zonder hoofdelijke stemming kon worden vastgesteld, wa ren over enige onderdelen daarvan nog wel stemmingen nodig, omdat het ver schil van inzicht daarover niet kon wor den overbrugd. Het ene onderdeel had betrekking op de kandidaatsstelling van leden van de ondernemingsraad, het andere op het onderlinge beraad van ondernemings raadsleden ter voorbereiding van de vergaderingen üvan de raad. Bij de kandidaatsstelling wilde een deel van de Commissies van voorberei ding van het advies een bepaling aan de huidige wetstekst toevoegen, die het mogelijk zou moeten maken, dat onder scheid wordt gemaakt tussen ongeorga niseerde en georganiseerde werknemers. Een ander deel der commissie wenste de huidige wetstekst te handhaven en derhalve geen onderscheid tussen geor- ganiseerden en ongeorganiseerden bij de kandidaatsstelling mogelijk te ma ken. De raad stemde hoofdelijk: 21 stem men voor handhaving van de huidige wetstekst, 20 voor verandering van die tekst en 1 stem blanco. Het advies beoogt, zoals al is gemeld, het overleg in de ondernemingsraden te verbreden en te verdiepen, een moge lijkheid van beroep in te stellen en de rechtspositie van de ondernemingsra den te beschermen. Prof. Van Esveld vestigde er o.m. de aandacht op, dat de Sociaal-Economi- ADVERTENTtb IS AMSTERDAM Het Amsterdamse Provo-raadslid mevr. I. Donner-van de Wetering heeft B. en W. gevraagd of zij niet van oordeel zijn dat gen auto noom Amsterdam van grotere beteke nis kan zijn voor zijn inwoners en dat stappen dienen te worden ondernomen om Amsterdam niet langer onder het bestuur van de in Den Haag zetelende regering te laten vallen. Zij denkt in 't bijzonder aan een oplossing in federaal verband. Het zou voor het geluk van de Am sterdammers van grote betekenis zijn, als zij zich niet mede verantwoordelijk zouden moeten voelen b.v. voor de toe zegging van de regering tot het be schikbaar stellen van een extra bedrag van 225 miljoen gulden voor bewape ning meent zij, Mede uit de dalende verkoopcijfers van speelgoed als soldaatjes, pistool tjes, oorlogsvliegtuigjes en tankjes blijkt duidelijk, dat de bevolking van Am sterdam niet achter deze bewapenings wedloop staat, meent het raadslid en zij wil weten of B. en W. het hiermee eens mijn. sche Raad een kapstok is, waaraan men moeilijkheden voor onbepaalde tijd kan ophangen. Wanneer men over vraag stukken tot elkaar wil komen, dan is daarvoor tijd nodig. Hij zei te hopen, dat de raad ook in de toekomst de pro cedure wordt gegund om te pogen el kaar te vinden. Mr. P. M. H. van Boven (Federatie van katholieke en protestants-christelij ke werkgeversverbonden) verklaarde namens de werkgevers bijzonder ver heugd te zijn met het ontwerp-advies. In tegenstelling met wat wel is gezegd, meent hij dat de S.E.R. toch wel snel heeft gewerkt. Hij pleitte voor eeri verdergaand over leg en met name aan de voet van de onderneming. De informaties moeten van onderaf doorstromen naar de onder nemingsraad. Er moet dus niet worden volstaan met het overleg in die raad; aan de verticale communicatie moet met kracht worden gewerkt. Op die ma nier zal een werkelijk levend geheel kunnen ontstaan. De heer W. J. L. Spit (NKV) merkte op, dat het ontwerp-advies in 't alge meen zijn instemming heeft, al had de vakbeweging verder willen gaan dan men nu is gekomen. De heer A. H. Kloos (NW) constateer de o.m. met voldoening, dat dit belang rijke advies in de openbaarheid zou worden vastgelegd. Hij vindt, dat de S.E.R. maar weinig gebruik maakt van de mogelijkheid om in het openbaar te vergaderen. De vraag of dat ook niet zou moeten gebeuren met het dertiende halfjaarlijkse rapport van de raad gis termiddag leek hem gerechtvaardigd. Hij merkte o.m. op, dat het ontwerp advies over de uitbreiding van bevoegd heden van de ondernemingsraden heel wat realistischer is dan de in 1952 uit gevaardigde Wet op de Ondernemings raden, die teveel idealisme bevat. Het ontwerp-advies verandert nog niet de machtsverhoudingen in de onderneming; hij hoopt dat daarvan iets blijkt bij de advisering over de vennootschapsstruc tuur. DAKAR De voorzitter van het re gerende militaire comité in Mali, lui tenant Moussa Traore, heeft gisteren een beroep op buitenlandse regeringen en maatschappijen gedaan zijn land hulp te verlenen. Traore zei dat de nieuwe regering, die dinsdag president Modibo Keita af zette, voor investering van buitenlands kapitaal volledige garanties geeft. De voornaamste reden van de militaire staatsgreep was de verslechtering van de economische situatie en achteruit gang van de landbouwproduktie. AMSTERDAM Duizenden mensen over het hele land verspreid, moeten in de afgelopen jaren f 20,- zjjn kwijt geraakt door de oplichtingspraktijken van de 33-jarige P. J. L.. directeur van het in Amsterdam gevestigde as surantiekantoor „Krediet-service". De man werd begin deze week aangehou den en is vrijdag voor de officier van justitie geleid. Hij bood in advertenties geldlenin gen aan met een rente van 5.6 pro cent, zonder kosten en een vlotte af handeling. Degenen die een lening bij het kantoor aanvroegen, moesten daar bij een bedrag van f 20 opsturen voor de kosten. De slachtoffers vfcn L. kre gen daarna steeds een berichtje, dat hun aanvraag was afgewezen. Het be taalde bedrag zagen zij niet meer te rug. Verdachte had op deze wijze een gouden broodwinning", aldus hoofdin specteur G. J. Toorenaar van de Am sterdamse centrale recherche. „Het regende klachten uit alle delen van 't land en toen zijn we er eens inge sprongen". De administratie van L. was een enorme chaos. „We hebben enkele hon derden kaarten met kredietaanvragen aangetroffen, maar dit is vermoede lijk maar een klein gedeelte van wat in de loop der jaren moet zijn binnen gekomen", aldus de heer Toorenaar. Hij verwacht dat door de publikaties over de arrestatie van L. nog meer klachten van gedupeerden zullen bin nenstromen. AMSTERDAM Vrijdagmiddag is de beslissing bekendgemaakt van de internationale jury voor de stadhuis prijsvraag van de gemeente Amster dam. De jury heeft met de eerste prijs bekroond een ontwerp van de Weense architect Wilhelm Holzbauer. De tweede prijs kreeg de in Duits land wonende Italiaanse architect Bernardo Winkler. De derde prijs was voor de Franse architect J. H. Maison- neuve in Parijs. Bovendien adviseerde de jury het ontwerp van de architect ingenieur G. J. Heydenrijk uit Amers foort om zijn bijzondere kwaliteiten te belonen, met een prijs gelijk aan de derde prijs. Na het bekend maken van deze uit slag werden summiere maquettes ge toond van de drie ontwerpen. In totaal waren 803 ontwerpen inge stuurd door Nederlandse en buitenland se architecten. Uit deze 800 zijn in eer ste instantie acht onderwerpen uitgeko zen, die nader zijn uitgewerkt en waar uit de jury tenslotte de drie prijswin naars en de extra-vermelding kooa. DIEMEN Het bestuur van de Da gra N.V. is er nog steeds van doordron gen, dat samenwerking een pluspunt voor het bedrijf zou kunnen betekenen, zo bleek op de gisteren gehouden jaar vergadering. Besprekingen hierover met andere ondernemingen zijn gevoerd en zullen ook in de toekomst worden gevored. „Omdat by zakelijke huwelij ken een bruidschat moet worden mee gebracht", acht het bestuur nü de positie van de onderneming en speciaal van de dochterondernemingen geleide lijk wat gunstiger wordt verschui ving van het tijdstip voor eventuele sa menwerking niet ongewenst. Daardoor zullen de voorwaarden, waaronder een eventuele fusie zal geschieden, gunsti ger voor aandeelhouders kunnen wor den. Het sobere optimisme, waarmee het bestuur reeds eerder zijn prognose weergaf van het resultaat over het op 30 april begonnen boekjaar 1968/1969 blijft nog steeds van kracht. Het gaat, volgens het bestuur, onte genzeggelijk de goede kant op met de omzet. Daarop is het vertrouwen in de toekomst bij Dagra in belangrijke mate gebaseerd. Vooral bij de dochteronder neming in het buitenland, waarvan de uitkomsten tot nu toe een weinig floris sant beeld vertoonden, wordt een duide lijke verbetering verwacht. De Portuge se en Belgische vestiging zullen waar schijnlijk in het lopende boekjaar met een positie resultaat uit de bus komen, terwijl hetzelfde, een jaar later, voor de Spaans dochteronderneming wordt verwacht. Overigens zegde het bestuur toe, dat de cijfers in het volgende jaar verslag (over 1968/69) geconsolideerd zullen worden verstrekt. In de cosmetische sector heeft Dag ra in het verslagjaar een vrij sterke omzetstijging geboekt. Om deze groei te kunnen bereiken, zijn echter steeds belangrijke uitgaven aan reclame nood zakelijk. UTRECHT De deelnemers in de Hotelmaatschappij Utrecht N.V., die het nieuwe Holiday Inn Hotel in het Utrechtse Hoog-Catharijze (met 500 bedden) gaat exploiteren, bestuderen de mogelijkheden van verbetering van de verbinding Schiphol-Utrccht. Daarbij wordt ook gedacht aan een helihaven in de buurt van het hotel, dat in 1970 klaar zal zijn. De directeur-generaal voor het Mid den- en kleinbedrijf en toerisme, drs. J. F. H. Wijsen zal volgende week don derdag de eerste paal slaan voor het ge bouw. Verbetering van de verbinding over de weg naar Schiphol is uiteraard goed koper, maar de voordelen van de veel duurdere helihavenoplossing behouden de aandacht. Als er een helihaven in het Utrechtse Hoog-Catharijne komt, behoort het dak van het Centraal Sta tion tot de in aanmerking komende lan dingsplaatsen. Zoals bekend, ligt achter het Centraal Station het' nieuwe Jarbeursgebouw. Daar komt ook het nieuwe hotel. Via een voetgangers-traverse over het sta tioncomplex wordt dit gebied verbon den met de binnenstad-nieuwe-stijl. DEN HAAG Nog nimmer is de teruggang in de boterafzet zo groot geweest als in 1967. In 1966 was de totale afzet per week nog onge veer 960 ton, in 1967 was dit teruggelopen tot nog geen 800 ton, een daling dus met ongeveer 18 procent. De eerste acht maanden van 1968 gaven een verdere daling te zien tot 640 ton per week. Hiermee heeft de daling van de afzet blijkbaar haar dieptepunt nog niet bereikt, want sedert medio augbstus is de gemiddelde weekafzet teruggelopen tot minder dan 600 ton. Dit staat in een rapport van het Pro- duktschap voor Zuivel, dat tot stand is gekomen in samenwerking met het Ne derlands Zuivelbureau en dat steunt op de uitkomsten van een marktonderzoek, verricht door het NI AM (Nederlands Instituut voor Agrarisch Marktonder zoek). De daling van de totale boterafzet is hoofdzakelijk te vinden in de huishou delijke sector en in het grensverkeer. De horecasector blijft boter gebruiken, volgens het rapport is de prijs daar een -factor van te verwaarlozen betekenis in het totale kostenpakket. De verwerken de industrie blijft gebruik maken van niet voor export geschikte boter. In december 1966 kochten 42 van de honderd huishoudingen boter, in de- DEN HAAG De 64-jarige H. Boer man uit Den Haag is vrijdagmorgen bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. De man, die slingerend op zijn fiets reed, kwam op de hoek van de Pletterijkade en de Mij drechtstraat onder de wielen van een bestelauto. NUL AND De 44-jarige M. J. van Doorn uit Rosmalen is woensdagavond in de gemeente Nuland omgekomen bij een aanrijding. De man werd gegrepen door een personenauto, toen hij op zijn fiets de Rijksweg overstak. GAASTERLAND De 78-jarige J. Kok uit Nijemirdum is donderdagavond in Gaasterland verongelukt. De man stak plotseling de weg over en werd aangereden door een personenauto. cember 1967 waren het er nog maar 38,4. Het rapport meldt een teruggang van het aandeel van de zuivelhandel in de verkoop van boter en kaas aan de con sument. Bij boter bleef het aandeel van de zelfstandige levensmiddelenbe- drijven de laatste vier jaar vrij stabiel, terwijl het grootwinkelbedrijf en de overige afzetkanalen met de „winst" gingen strijken. Bij de kaasverkoop waren het van 1961 tot en met 1966 de zuivel winkels, die het „verlies" voor hun rekening na men, thans vertoont de kaasverkoop aan de deur enige teruggang. Het aan deel van de levensmiddelenbedrijven en met name van de zelfbediening is ge stegen, terwijl ook de markthandel geen slecht figuur slaat. VELSEN Blijkens een mededeling van de gezamenlijke vakorganisaties, die betrokken zijn bij de onderhande lingen over een nieuwe driejarige cao by Hoogovens, is gisteren ernstig ge poogd alsnog met de directie van dit bedryf tto overeenstemming te komen, maar dat is niet gelukt. Hoogovens verklaarde zich wel be reid tot werktijdverkorting per 1 janua ri 1970 en ook in enkele andere verlan gens is men de vakorganisaties tege moet getreden, maar er is geen over eenstemming verkregen over de sala- risvoorstellen. WASHINGTON President John son, die nu vijf jaar in het Witte Huis zetelt, ziet met gemengde gevoe lens uit naar wat hij zelf tegenwoordig zijn „gedwongen vakantie" noemt. „In de nadagen van onze loopbaan in Washington, die het hoogtepunt vormden van 37 jaren", zo verklaarde Johnson donderdagavond, „hebben wij een terugblik geworpen op wat wij hebben bereikt, op de dingen waarop wij trots zijn, en op de teleurstellingen die wij hebben ondervonden". Tot zijn prestaties rekende de presi dent de zaken, die onder zijn bewind verwezenlijkt zijn op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg, bejaarden zorg en het behoud van het natuur schoon de stroom van wetsontwer pen. die hij in de eerste jaren van zijn presidentschap door het congres wist te jagen. Johnson sprak slechts in het voorbij gaan over de teleurstellingen (o.a. Viëtnam) die de laatste jaren alles wat daarvoor is bereikt vrijwel in de schaduw hebben gesteld. Wat John son op maatschappelijk terrein heeft bereikt is echter volgens velen meer dan enige president voor hem gelukt is. De president hoopt dat de vrede in Viëtnam hersteld zal zijn, of althans de Parijse vredesbesprekingen in een definitief stadium zullen zijn geko men, voor hij op 20 januari zijn ambt neerlegt. En hij hoopt tevens dat de gewelddadigheid in de Vérenigde Sta ten zelf waaraan de grote steden in Amerika lijden en die vijf jaar ge leden John Kennedy deed sneuvelen, waardoor Johnson in het Witte Huis kwam spoedig zal ophouden. John son heeft in zeker opzicht spijt, dat hij de politieke arena moet verlaten voor de betrekkelijke rust van zijn boerderij in Texas. In zijn „nieuwe leven" zal Johnson zich waarschijn lijk wijden aan schrijven, onderwij zen en zaken doen. Na een plechtige ceremonie in het Wit te Huis in Washington, waarbij 50 bui tenlanders (onder wie de machinist Theo van der Leek en de student Ber nard van Ogtrop uit Nederland) wer den genaturaliseerd, is de „first lady" van de Ver. Staten mevrouw Lyndon Johnson, gisteren begonnen aan haar laatste z.g. „promotiereis" Met haar vertrokken veertien journalisten uit tien Europese landen, waaronder Ne derland, en een veertigtal Amerikaan se verslaggevers in een speciaal voor dit doel gecharterd vliegtuig van ie nationale luchtvaartmaatschap- oij TWA naar New Orleans. D reis, door het Witte Huis georgani seerd, is de laatste officiële bijdrage van mevrouw Johnson aan de cam pagne om de Verenigde Staten naar buiten uit te dragen. Het is, nu ze bin nenkort het Witte Huis gaat verlaten, een afsluiting van haar zogenaamde „beautification"-programma, waar aan ze gedurende vijf jaar heeft ge werkt. In totaal heeft ze in gezelschap van vele buitenlanders ongeveer veer tig promotiereizen gemaakt, waarbij ze niet minder dan 320.000 km afleg de. Vandaag vertrekt ze met de groep naar het ruimtevaartcentrum Cape Kennedy in Florida. Ze wordt daar rondgeleid door de ruimtevaarder Walter Cunningham en heeft een ont moeting met het team van de Euro pese organisatie voor ruimteonder zoek. ndag brengt de presidentsvrouw een bezoek aan het nieuwe geneeskundige centrum in Denver, de dag daarop ge volgd door een tocht van 160 km in het Redwood-gebied nabij San Fran cisco. In het gezelschap reist ook haar dochter Linda, die is getrouwd met Charles Robb, mee» evenals de Vrijdagmiddag heeft terherden king van de sterfdag van presi dent John F Kennedy, vijf jaar ge leden, een bloemlegging plaats ge had bij het Kennedymonument aan de Kenndylaan in Amsterdam. De bloemlegging geschiedde na mens het Kenndy-comité door de twee zoons van de in 1965 overle den initiatiefnemer tot de oprich ting van dit monument, de heren W. en R. Booker. We zien hier enkele belangstellenden bij het mo nument. minister van Gezondheid, Opvoeding en Welzijnszorg, mevrouw Wilbur Cohen en enkele andere regerings functionarissen. Onder degenen, die gisteren het Ameri kaanse staatsburgerschap ontvingen, bevonden zich de chef-kok van het Witte Huis, de Zwitser Henri Haller, een 8-jarig meisje uit de Philippijnen en een 72 jaar oude man uit China. WESTZAAN De cacao-en choco ladefabriek Gebr. D. en M. Grootes N.V., een klein maar zeer oud familie bedrijf uit Westzaan, zal per 28 decem ber de produktie staken. Het bedrijf, dat 143 jaar geleden werd opgericht, pro duceerde hoofdzakelijk z.g. couvertures, een halffabrikaat (chocolade) voor ban ketbakkerijen en bonbonfabrikanten. Een concurrerende invoer uit Belgie van dit artikel, volgens de huidige di recteur tegen abnormaae lagl prijzen, heeft Grootes tenslotte de das om ge daan. Daar kwam nog bij dat de grens- handel, die een tweede inkomstenbron voor het bedrijf vormde, praktisch is weggevallen, nadat de Duitsers hun prijzen hadden verlaagd. Ongeveer drie jaar geleden werd de produktie van chocolade voor de win kelverkoop al stopgezet. Het bedrijf heeft slechts zeven personeelsleden in dienst. Voor hen is, in overleg met de vakbonden, een afvloeiingsregeling ge troffen. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben het voornemen donderdag 19 december in cinema Du Midi te Amsterdam de galapremière bij te wonen van de film Oliver. Deze gala-voorstelling is het slot van de vie ring van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse Bioscoopbond. DEN HAAG Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blykt dat in de eerste drie kwartalen van 1Ö68 aan woningen en andere gebou wen (zonder normaal onderhoud en werken van minder dan f 10.000,-) voor een bedrag van f 5,8 miljard werd geproduceerd tegen f 5,3 miljard in de eerste negen maanden van 1967; dit is een stijging met 11 procent. De reële bouwproduktie met uit schakeling van de invloed van prijswij zigingen ligt in 1968 naar schatting bijna 8 procent hoger dan in de over eenkomstige periode van 1967. In de woningbouw (zonder herstel en verbouw) bedroeg de produktie f 2.976 miljoen; dit is ten opzichte van de eerste drie kwartalen van 1967 in lo pende prijzen een stijging van f 257 miljoen of 9 procent. Aan andere gebouwen dan woningen (incl. herstel en verbouw) werd een be drag geproduceerd van f 2.863 miljoen; dit betekent een stijging van f 311 mil joen of 12 procent vergeleken met de overeenkomstige periodenvan 1967. DEN HAAG Waarschijnlijk tiental len Hagenaars hebben ervaren dat het niet alles goud is wat er blinkt. Zij kochten aan de deur fraaie sieraden voor de prijs van gouden snuisterijen. De opsmuk bestaat uit staal en koper met een beetje verguldsel, ofschoon er tekentjes in zijn gestempeld, die doen denken aan een gehaltemerk. Zes bedrogen Hagenaars hebben aan gifte by de politie gedaan van oplich ting. Men veronderstelt, dat een veel voud van dit aantal nimmer naar de politie zal lopen en dat bovendien nog velen denken een waardevol sieraad te hebben aangeschaft. Met de geschenkenmaand in het voor uitzicht, deelt de politie mee, dat dik wijls in de zogenaamde gouden arm banden en hangers de getallen 18 en 705 zijn gestempeld. Ook dames- en he renpolshorloges kunnen van staal en ko per zijn, er uitzien als van goud ge maakt, en voorzien zijn van dezelfde merken. CAIRO Bij botsingen tussen de politie en betogende studenten in Man- soera, ten noorden van Cairo, zijn don derdag vier burgers gedood en 39 per sonen, onder wie 9 politie-officieren, ge wond. Dit is meegedeeld door het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. De studenten protesteerden tegen een nieuwe wet op het hoger onderwijs, die de toelating tot de universiteiten be perkt. Na enkele uren in de straten te hebben gedemonstreerd, begonnen de studenten de agenten met stenen te gooien. De ordebewakers openden daar op het vuur. IJet Griekse kolonelsbewind van „hard" naar „xacht", vmm streng naar mild. Het kan bijna niet andera, of de inner lijke verdeeldheid die zo vaak bij autoritaire regimes optreedt, speelt ook hier een rol. Nu eens schijnt de groep van de hardere lijn bovendrij vend te zijn, dan weer dat deel van de kolonels dat met stroop wenst te werken. Dit is gebleken nit de reacties de laat ste tijd. Bij de begrafenis van Papandreoe, de laatste gekozen premier van 't Griek se koninkrijk, kwam het tot een ge weldige demonstratie tegen het regi me. De menigte stak de afkeer van de autoritaire regering niet onder stoelen of banken. De kreet „leve de vrijheid", lang niet in de straten van Athene gehoord. De regering deed weinig of niets hiertegen. Men volg de de zachte lijn, ook al omdat de harde lijn een massaal bloedvergie ten zou hebben veroorzaakt. Tllaar de week daarop verscheen Alexander Panagoelis voor de krijgsraad, beschuldigd van de aan slag op premier Alexander Papado- poelos. Men legde hem vreemd ge noeg niet als eerste feit deze aan slag ten laste, maar veeleer de deser tie uit de strijdkrachten en wapenbe zit. Pas daarna kwam de kennelijk niet zo geslaagde of slecht voorbe reide aanslag. Nu kwam weer ineens het harde deel van de junta aan bod, want na een kort proces werd de doodstraf uige- sproken. Maar toen men eenmaal zo ferm de doodstraf uitgesproken had, zat men er eigenlijk mee in de maag. Het meest zou men het gezicht hebben PAPANDREOE leve de vrijheid gered, als de veroordeelde gratie zou hebben verzocht. Dan zou men als de barmhartige groep hebben kun nen poseren. Maar de veroordeelde deed dat niet. Hij kwam integendeel tijdens het pro- oes met het verslag van een reeka martelingen, waaraan de geheime po litie hem zou hebben onderworpen. Nu is een dergelijk optreden van deze instantie al eens eerder gesignaleerd door de internationale commissie van juristen en toen nooit feitelijk door het regime weerlegd. Intussen veroorzaakte internationaal het doodvonnis grote opwinding. Van alle kanten, Oe Thant, de Amerikaan se regering, de Raad van Europa, de Paus, kwamen verzoeken om gra tie. In vele Europese steden werden demonstraties bij Griekse ambassa des of consulaire gebouwen gehouden. De harden In de junta, wilden nu ein delijk eens doorbijten en ook werke lijk het doodvonnis uitvoeren. Maar de „zachten" wilden het gezicht van het regime een wat menselijker trek geven en wilden gratie verlenen. Men had de internationale verontwaardi ging voor de Grieken zelf uit de pers gehouden en kon dus zonder groot gezichtsverlies, zich genadig tonen. Tegelijk begon in Athene een nieuw proces, nu tegen een groep jongens- en meisjesstudenten, van duidelijk rechtse sympathie, die ook een bewe ging tegen het regime hadden geleid. Het is de vraag of nu weer de harden of de zachten aan de touwtjes mogen trekken. Ondertussen verbetert de Griekse eco nomie er niet op, ook al omdat de jaarlijkse stroom toeristen zwaar te rugloopt. TAit alles moge geen reden zyn om Griekenland uit de NAVO te zet ten, dat is een soort paard achter de wagen spannen. Het is voldoende dat men in Athene weet hoe het merendeel van de bond genoten denkt. Maar de NAVO moet wel bedenken, dat Griekenland waarschijnlijk lan ger zal bestaan dan het huidige re gime en dat men dan opeens met alles opnieuw zou moeten beginnen, als men tot een dergelijke vergaan de stap kwam. DONGEN De produktie van de N.V. Schoenfabriek v/h Firma J. van Loon te Dongen zal binnen afzienbare tijd worden stopgezet. Voor de afvloei ing van de 25 man personeel zijn in tussen met de betrokken instanties be sprekingen begonnen. Men verwacht dat dit personeel, gezien de huidige situatie in de schoenindustrie, in zijn geheel door andere bedrijven kan worden overgeno men. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 5