Een boom vo or Israël - ZIEZO n begrip in Nederland 'e voor Maasbommel NI E< E E. H> zaterdag 23 november 1968 Z ijn alibi is één grote leugen. De s De officier van iustifi ze kille leugenaar, die bij de begrafenis van r.ijn vrouw tranen met tuiten huilde, was de avond tevoren nog betrapt in de armen van zijn minnares. Aan een man met een dergelijke laaghartige instelling kan slechts de maximumstraf worden opgelegd". Iedereen zal het beamen: Dergelijke zin nen kunnen alleen komen uit de mond van een vertegenwoordiger van het openbaar ministerie, dus de officier van justitie bij de rechtbank of de procureur-generaal bij het gerechtshof. Ze passen precies bij het beeld dat vooral de film van de aanklager in het strafproces schetst: de man, die in de rechtszaal bulderend afrekent met het gedraai van een verdachte, hem scherpe verwijten naar het hoofd slingert, liefst on dersteund door een beschuldigende priemen de vinger, en ten slotte na een ogenblik stilte dat de indruk moet versterken de eis uitspreekt tegen de door hem aan het sidderen gebrachte verdachte. Is dat nu werkelijk de Nederlandse offi cier van justitie? Of is de Nederlandse of ficier van justitie slechts een plichtsgetrouw ambtenaar tot wiens vele, voornamelijk ad ministratieve, taken behoort het opstellen van eindeloze en vaak kreupele zinnen, dag vaardingen geheten, het in de rechtszaal onverstaanbaar opdreunen van die dag vaardingen, het tenslotte constateren „dat het telastgelegde wettig en overtuigend is bewezen" en dat „een ernstige straf hier op haar plaats is"? De officier van justitie in Neder land is geen van beiden. Wel behoort hij iets van allebei te hebben, maar daarnaast nog tal van andere eigenschappen, zoals organisatie-talent, om een groots opgezet politieonderzoek te kunnen leiden en een warme belangstelling voor de mens, om de drijfveren en de situaties die zo'n mens in conflict met de justitie brengen, te kunnen peilen. Het werk in de rechtszaal, eigenlijk het enige deel dat zich helemaal in de open baarheid afspeelt, is maar een fractie van de dagelijkse arbeid van een officier van justitie. De buitenstaander denkt bij het ho ren van de functie onmiddellijk aan dat fa cet, maar officieren zelf zien heel andere delen van hun werk als het belangrijkste.' Mr. J. C. Louët-Feisser, officier van jus titie in Breda, vindt „in zekere zin het ver- antwoordelijkste deel van de functie" het sepotbeleid, het uitmaken of iemand die verdacht wordt van een strafbaar feit al of niet moet worden vervolgd. De Nederlandse officier van justitie heeft op dit gebied grote macht in vergelijking met de situatie in het buitenland. Hier geldt het opportuniteitsbeginsel, wat betekent dat de officier zelf mag uitmaken of het ver standig is een strafbaar feit, waarvan hij kennis heeft gekregen, te vervolgen. Of, zo als mr. S. J. van der Hoeven, officier van justitie en hoofd van het Rotterdamse par ket, het uitdrukt: „Hij moet nagaan of hij met wél vervolgen niet méér kwaad doet dan met niet vervolgen". van de officier, (overigens met voor de be langhebbenden de mogelijkheid van beroep bij het gerechtshof) maakt het vak zo aar dig, meent mr. Van der Hoeven. „Ik kan hiermee iemand maken of breken". De beslissing over het vervolgen kan de officier alleen nemen als hij alle gegevens in handen heeft en dus de zaak kan over zien. Het is ook zijn eigen taak, te zorgen dat al die gegevens bij hem binnenkomen. Hij heeft, zo zegt het Wetboek van Straf vordering, de leiding van het opsporingson derzoek. Bi Mj de grote stedelijke politie korpsen, die beschikken over een zelfstan dig werkend, sterk gespecialiseerd recher che-apparaat betekent dat in de praktijk niet zoveel. Het hoofd van het Rotterdamse parket geeft eerlijk toe: „De politie kent de techniek veel beter den wij. Wij bepa len wel het beleid, bijvoorbeeld of er een bepaalde actie zal worden gevoerd, zoals de driemaandelijkse verkeersactie" Voor de kleinere steden en het platteland ligt dat anders. Daar bestaat ook voor bet politiewerk een nauwe samenwerking met de officier van justitie. Mr. Louët-Feisser: ..We krijgen de hele dag telefoontjes van de politie met vragen of er sectie op het slachtoffer van een bepaald ongeluk moet worden verricht, of een rijbewijs moet wor den ingenomen, of een verdachte in verze kering moet worden gesteld". Bij de carnavalsmoord in Zundert bij voorbeeld zat mr. Louët-Feisser de ochtend na de ontdekking van het misdrijf zelf om in overleg met de plaatselijke politie, de districtsrecherche, de gerechtelijk geneeskun dige die sectie had verricht en de mensen van het Gerechtelijk laboratorium, die spo ren hadden gezocht, het onderzoek te stu ren. „In hoge mate boeiend", herinnert hij zich nog. Worden er op zo'n moment fouten ge maakt dan moet de officier dat later zelf bezuren als hij in de rechtszaal staat. Daar kan de advocaat van een ontkennende ver dachte dan bijvoorbeeld garen spinnen bij het vergeten van het zoeken naar vinger afdrukken op een moordwapen. Dat heeft zich bijvoorbeeld voorgedaan in de zaak van de vergiftigde sinaasappel die in Den Bosch is behandeld. i r. Louët-Feisser heeft een voor beeld: ..Ik had een onderwijzer in voorar rest zitten, omdat hij, hoewel hij getrouwd was. niet van de jongetjes in zijn klas kon afblijven. Op een gegeven ogenblik kwam zijn advocaat bij me met een reclasse- ringsplan: -Eerï bank wilde de onderwijzer wel als kassier aannemen en hem daatdoor een kans op een nieuw leven geven, maar alleen als hij niet zou worden veroordeeld. Ik heb toen geen nieuwe termijn van ge vangenhouding gevorderd en hem ook niet verder vervolgd". Seponeren kan ook voorwaardelijk gebeu ren, waardoor dus iemand alsnog voor een eerste vergrijp wordt vervolgd wanneer hij voor een tweede wordt gegrepen. Mr. Van der Hoeven kan dat illustreren: „Je kan een zielige dief van vijftig gulden beter hier« flink op zijn ziel geven en zeggen: „We let ten twee jaar op je", dan dat je hem op de zitting brengt en hij misschien vijftig gulden boete krijgt". Deze bevoegdheid officier een middel om bekendheid aan jrfjn opvattingen te geven, om aan te dringen op bepaalde wetswijzigingen (zo wordt vaak betreurd dat een rijbewijs niet voor het le ven maar maximaal voor vijf jaar kan wor den ingetrokken) of om een scherper op treden tegen bepaalde vergrijpen aan te kondigen. Vaak is dat een riskante bezigheid voor een officier. Zo kreeg da Amsterdamse of ficier, die over provo's sprak als over „rat ten uit de riolen", een terechtwijzing van da minister van Justitie en werd de Rotter damse officier, die het milieu van de paar denrennen kritiseerde^ door een draf- en rensportbond met een proces bedreigd. Een officier heeft een veiliger bestaan als hij zich op de zitting beperkt tot het constate ren: „Het gaat hier om een ernstig feit'% en daar simpelweg een els aan verbindt. Toch doet zo'n officier dan tekort aan zijn functie, die immers inhoudt: het ver* tegenwoordigen van de overheid. Het is zijn taak namens die overheid oordelen uit te spreken, aan te geven wat volgens hem Juist en onjuist is en waarom. r zijn officieren, die dtt v< ren met schelden. Als een Haagse officier in een requisitoir tegen een grote Wasse- naarse autohandelaar die terechtstaat voor belastingfraude, om de drie woorden zegt, dat de verdachte een oplichter en knoeier is, gaat hij te ver. Dat is dan de redene ring van: „Dia donderpreek heeft hij vast binnen". Iets anders is het wanneer een harde en scherpe kwalificaties gi onderdeel van een betoog dat de de overtuiging moet geven, dat de vi te het telastgelegde heeft begaan en een bijzonder laakbare wijze, zegd als de kwalificaties functi Bij de toepassing daarvan b eigen stijl. Er zijn officiere: lijk betoog, gericht op de rechtbank, uitspreken heen en weer benen ac vormen het type dat on den „zwemmer" zou het hiervan is mr. A. J. Pfeill, advocaat-gene raal in Den Bosch en vroeger officier van justitie in Arnhem. ,en officier van justitie moet daar kan mr. Louët-Feisser van meepraten ook soms zijn nachtrust opofferen aan een onderzoek, dat alleen maar leidt tot de conclusie, dat er helemaal geen misdrijf is gepleegd. Dat kan gebeuren bij zelfmoor den of bij ongelukken, die er in eerste in stantie als een misdrijf uitzien. „Een snel onderzoek kan dan paniek voorkomen". Is er wel een misdrijf gepleegd en is er ook een verdachte gearresteerd, dan moet de officier zorgen als het althans om een ernstig misdrijf gaat dat de arrestant in arrest blijft. Daartoe moet hij eerst bij de rechter-commissaris die een verdachte maximaal twaalf dagen van zijn vrijheid kan beroven en vervolgens brj de raad kamer van de rechtbank diefce gevan genhouding onbeperkt kan verlengen met telkens dertig dagen voldoende gronden aanvoeren voor een ernstig vermoeden van schuld en voor één van de redenen die de wet accepteert als motief voor een voort gezet voorarrest. Voor de raadkamer van de rechtbank moet de officier ook zijn mening geven over de teruggave van in beslag genomen voor werpen (bijvoorbeeld het rijbewijs van een dronken rijder) en het betalen van schade vergoeding aan verdachten, die buiten ver volging zijn gesteld of zijn vrijgesproken; allemaal kwesties die buiten de aandacht van het grote publiek blijven. Als hij die aandacht wél krijgt, dus als hij verschijnt op de terechtzitting waar ten slotte een zaak wordt berecht, beseft de of ficier van justitie dat veelal ook goed Hi lij wil dan wel eens in het open baar dingen zeggen, die minder tot de recht bank maar meer tot de perstafel en de pu blieke tribune zijn gericht. Het is voor de en ander kruidt zijn betoog met vlijmscherpe humor en ondersteunt het door wilde gebaren met een bril (mr. J. J. Abspoel, substituut-officier in Amsterdam). Een derde zoekt zijn kracht in het kleur rijk schilderen van het leed, dat door het misdrijf is ontstaan en het bezigen van bij zondere en soms bizarre beeldspraak (mr. J. Booster, substituut-officier in Den Bosch). Onvermijdelijk moet zo'n requisitoir ein digen met een eis en het bepalen daarvan is een probleem apart. Mr. Van der Hoeven en mr. Louët-Feisser zijn het erover eens, dat voor de officier bij de bepaling van zijn eis het belang van de maatschappij voorop moet staan. Mr. Louët-Feisser? „Een gevaarlijke krankzinnige, die vrouwen verkracht, moet uit de maatschappij worden verwijderd, ook al kan dat slecht voor hem zijn en zo zie ik ook het optreden tegen dronken rijders". Mr. Van der Hoeven gelooft, dat er ook wel degelijk een afschrikkende werking van de straf kan uitgaan. „Als iedere dronken chauffeur maar honderd gulden boete zou krijgen, hadden we er zes keer zoyeelDat betekent niet dat hij het eens is met de of ficier die uitriep: „Met dat doden van echt genoten moet het maar eens uit zijn. Ik vraag hier de maximumstraf". Daarnaast moet de officier ook wel de gelijk persoonlijke facetten van een ver dachte belichten en daarbij rekening hou den bij het bepalen van de eis, ook al maait hij daarbij wel eens het gras voor de voe ten van de advocaat weg. Soms kan de persoonlijke kant ook voor de officier alle andere kanten overheersen. Mr. Van der Hoeven: „Als ik een straf moet vragen tegen een zoon. die zijn altijd dronken vader heeft doodgeslagen toen de ze weer eens zijn moeder mishandelde, ja, dan walg ik daarvan..." Hc loe wordt iemand officier van justitie? De tijd dat men een dubbele naam of adellijke titel moest hebben of ten min ste van goede familie moest zijn om officier van justitie te kunnen worden, is voorbij. Iedereen die de studie in de rechten aan een Nederlandse universiteit heeft afgeslotep met een examen in het Nederlands burger lijk en handelsrecht, staatsrecht en straf recht, kan bij de minister van justitie sol liciteren. Hij begint als arbeidscontractant voor vier maanden. In die proeftijd moet hij een voudig werk doen op de griffie van een rechtbank, op de griffie van een kantonge recht en op het parket bij een rechtbank. Krijgt hij hier èen goede beoordeling, dan komt de kandidaat in de basisopleiding van de rechterlijke macht, die zes jaar duurt. Twee jaar hiervan worden doorgebracht op de griffie van een rechtbank, waar men als waarnemend griffier optreedt, en nog eens twee jaar op een parket, waar men als waamemend-substituut-officier van justitie op kantongerechtszittingen het openbaar mi nisterie mag vertegenwoordigen. Na deze vier jaar volgt een tweejarige stage op een advocatenkantoor, in een bedrijf of bij een overheidsdienst. De kandidaat ie deze praktijkopleiding, nog ondersteund door cursussen in onder - mèer misdaadkunde, gerechtelijke genees kunde en verhoortechniek, met. succes door komt kan solliciteren naar de functie van substituut-officier van justitie. Die functie biedt een maandsalaris van maximaal (na •elf jaar) 2706 gulden en in de drie grote ste den van maximaal (na dertien jaar) 2960 gulden. Als de substituut vervolgens wordt be noemd tot officier van justitie, kan hij nog opklimmen tot hoofd van een parket, met in een middelgroot arrondissement een sa laris van 4217 gulden, of zelfs tot procureur- generaal bij een van de vijf gerechtshoven, wat 4909 gulden per maand betaalt. De en keling tenslotte die het brengt tot procureur- generaal bij de Hoge Raad, de top van de staande magistratuur, mag maandelijks 6377 gulden uit rijks kas in ontvangst i men. I et werk van de officier van jus titie en zijn assistenten, de substituut-offi cieren1, omvat ook allerlei bezigheden dia buiten de opsporing en vervolging van straf bare feiten vallen. De officier heeft het toe zicht op de krankzinnigeninrichtingen én op de burgerlijke stand, Hij moet adviezen uit brengen over buitenlanders die genaturali seerd willen worden, hij adviseert bij de be noeming van notarissent bij het verlenen van onderscheidingen en bij het onder cu ratele stellen en nog meer. De minister van justitie, de hoogste chef van de officier van justitie, kan hem al of niet via de procureur-generaal bij het gerechtshof die de directe chef van de offi cier is ook aanwijzingen geven en omge keerd kan de officier de minister adviseren bepaalde leemten in de wet te vullen. „Hij is in zijn arrondissement oog en oor van de minister". De Nederlandse commissaris van het Joods Nationaal Fonds plant een stekje in het Jules Buvs-park in Israël. Ruw en ongenaakbaar is het zuiden van Israël de Negev-woestijn met haar droge grond en prachtige rots- formaties. Liefelijk en groen is het noorden van het land Galilea, waar de bergen zijn beplant met wouden. Het is een van de aantrekkelijkheden van Israël de grote tegenstelling in alle opzichten. Maar de tegenstelling van het bruin-rode zuiden met 't groe ne noorden is er nog niet zo lang. In feite is de bebossing eerst na 1948 goed op gang gekomen. Negentig miljoen bomen zijn er in Israël geplant. Maar niet alleen vanwege 'iet natuurschoon. Ook voor de industrie, omdat de bomen hout opleveren. De bontexport is thans een van Israels deviezen bronnen. Maar de belangrijkste export-industrie vormt de citrus, het fruit van de vruchtbo men. Het is het Joods Nationaal Fonds dat de beplanting van Israël verzorgt. Het dient daarbij vele doelen, want door het boomplanten worden vele nieuwe immigranten, vluchtelingen uit de Arabische landen en veelal onge schoolden aan werk geholpen zodat zij zelf in het onderhoud van hun gezinnen kunnen voorzien. Bijna tweeduizend jaar lang is men bezig geweest aan 't ontbossen van Palestina. Het ergst maakten de Turken het wel. die gehe le bossen sloopten om er de locomotie ven van brandstof mee te voorzien. Daardoor spoelde de humuslaag van de bergen met het regenwater mee de zee in. Nog treft men in Galilea onafzien bare, met enorme keien bedekte vlak ten aan. Maar steeds groter wordt hel oppervlak dat van keien is gezuiverd en geschikt gemaakt kan worden voor bebossing, bebouwing en bewoning. 'Jclfs de woestijn Negev wordt be- plant met een weinig water eisen de plant, de agave, opdat ook daar groene akkers verschijnen. Het planten van bomen is een van de hoofdzaken geworden van het Joods Nationaal Fonds, dat ook in Nederland is vertegenwoordigd en in 58 gemeen ten een agent heeft. Niet alleen in Joodse kring burgert bet steeds meer in om elkaar bij heuglijke gebeurtenis sen „een boom in Israël" cadeau te geven of juister gezegd op iemands naam symbolisch een boom te laten planten waarvoor hij een certificaat krijgt. Het is zelfs mogelijk in werke lijk Nederlandse bossen of parken in Israël bomen te planten. Reeds kort na het einde van de oor log besloten een aantal Joodse Neder landers de mogelijkheid te scheppen ter nagedachtenis aan de Rotterdamse verzetsstrijder Joop Westerweel, die vooral Joodse ^kinderen naar Spanje bracht en daarbij in 1944 werd gegre pen en vervolgens door de Duitsers ge fusilleerd, een bos bij Haifa te laten aanleggen. Met bet inmiddels ruim waalfduizend bomen bevattende bits werden .vele onderduik-ouders geëerd Ook in het, in de nabijheid van Jeru zalem aangelegde Woud der Martelu ren ter nagedachtenis aan de zes mil joen vermoorde Joden, is een Neder- 'andse afdeling. Daar ook bevindt zich t Anne Frank-woud. Ruim 42.000 bo men zijn er in het Nederlandse Woud bij Adoelldm geplant. Het zijn uiter aard niet de enige wouden in Israël Zo zijn v wouden, genoemd naar Eleo- nore Roosevelt, naar Churchillnaar Kennedy en andere grote persoonlijk heden. Is voor een woud het minimaal aan tal bomen van tienduizend vereist, de mogelijkheid bestaat ook om iemand met een park te eren waarvoor maar 2000 boomplantingen nodig zijn. Het is voor Israël nog altijd een project van vijftienduizend gulden. i root is hei aantal Nederlanders nJ waarvoor een park is ingericht. F.r is er een genoemd naar ds. Ader. de verzetsman uit de provincie Gro ningen, maar ook een ter nagedachte nis van de jong overleden medicus Ju les Buys uit Maasbommel. De Gro ningse confectionair Theo Levie kreeg een park aangeboden en de En- schedese industrieel dr. AMenko. De bekende Arnhemse arts dr. E. A. Co- hen kreeg van zijn patiënten een park in Israël toen hij zijn praktijk neerleg de. Niet alleen met boomplantingen houdt het Joods Nationaal Fonds zich bezig- Het is ook bij 't droogleggen van moe rassen betrokken geweest en het kopen van de grond van Arabische groot grondbezitters. Het grootste deel van de kibboetsiem is op grond van het Joods Nationaal Fonds gesticht. Het is grond die eigendom van 't Joodse volk is en blijft. Hij wordt verpacht voor niet langer dan 49 jaar, omdat er in het boek Leviticus 25 10 en 23 staat: „En gij zult dat vijftigste jaar heiligen en vrijheid uitroepen in den lande voor al zijn inwoners. Het zal u zijn een jubel jaar en gij zult weerkeren, een ieder tot zijn bezittingen en ten ieder tot zijn geslacht"... Het land tal ook niet voor altijd worden verkocht, want het land is van Mij, dewijl gij vreemdelin gen en hijwoners van Mij bent". Het Joods Nationaal Fonds, dat voor vele Joden een laatste schakel met liet Jodendom vormt door zijn atten ties bij drie Joodse feestdagen: 'n pot je honing met Joods Nieuwjaar „opdat het komende jaar een zoet jaar mag worden": wat amandeltjes bij het Nieuwjaarsfeest der bomen (symbo lisch voor vruchten uit Israël) en wat gedroogde bloemen met 't Wekenfeest (als teken van vreugde om het verkrij gen van de wet op de Sinai), is ge slicht in 1901Zijn geestelijke vader heeft de geboorte niet meer mogen be leven. Hij stierf op 58-jarige leeftijd in 1898. Het was de Russische rabbijn en hoogleraar aan het Heidel berger Ma thematisch Genootschap), prof. Herman Schapira, die het eerste de gedachte lanceerde dat het noodzakelijk voor het zionisme was om de grond van Pales tina te verwerven en te ontginnen Maar, zoals dat meer gaat, men ver wierp zijn plannen en kwam later tof de ontdekking, dat hij gelijk had. Het Joods Nationaal Fonds, met zijn blauw-witte busjes in vele huisge zinnen, is thans niet meer uit 't Jood se bestaan weg te denken. Maar ook niet uit Nederland, waar dit jaar de jaarlijkse loterij van start is gegaan met 't ongekende aantal van 250.00'j loten. Het is een zó groot aantal, om dat steeds meer Nederlanders een he le of een deel van een boom in hraël wilUn bêüitm. v>.< atv* /.-V Vi .ij»'«eitib»

De Vallei | 1968 | | pagina 9