Driekwart van de vrouwen bezoekt nooit een café MiAI°EICA Eén op de drie Nederlandse gezinnen behelpt zich nog zonder badkamer Amerikaanse manier van vlees-eten Ook vele mannen vinden t thuis veel gezelliger Visschubmode opent perspectieven voor kogelvrije vesten „HaMoet je mij zien... r tyjiet te b eniiden BOUTIQUE NUY ONDERZOEK IN UTRECHT GEACHT VOOR HEEL NEDERLAND Concessie aan joodse vrouw Sociaal trefpunt Negatief image Herentasjes san ballll handCreme RICOT< RODIER! RICOTS DEREVE PARELS-BIJOUX MILJOENEN MISSEN HEILZAAM „RELAXEN" TOCH HEEL WAT MOGELIJKHEDEN IN OUD HUIS Pour vos cadeaux, choisissez des chez le spécialiste 100 tricots RUWE ENGESTRAAT 12 DEVENTER Voor uw Rodier aankoop behoeft U than» ntet meer naar het westen des lands. Tn de stad Utrecht komt ruim de helft (55,1 procent) van de mannen tussen 16 en 70 jaar en iets meer dan driekwart (77,8 procent) van de vrouwen in dezelfde leeftijdsgroep nooit in een café. Café-restaurants blijken meer in de belangstelling te staan. Hier heeft ongeveer een derde van zowel mannen als vrouwen nog nooit iets verteerd. Viervijfde van hen heeft voorts nimmer een bezoek aan een koffiebar gebracht en 46,4, resp. 20,2 procent, nooit aan een lunchroom. Deze gegevens zijn ontleend aan het verslag van een wetenschappelijk on derzoek. dat het sociologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht in l964/'66 onder de Utrechtse bevolking heeft ingesteld naar gebruik en waarde ring van het café. Het onderzoek ge schiedde op uitnodiging van 't produkt- schap voor bier. Hoewel het alleen in Utrecht werd gehouden, worden de uit komsten representatief geacht voor het hele land, omdat het instituut met an der onderzoekingen ervaren heeft, dat de Domstad een typisch „gemiddelde" stad is. Bijna 400 personen, die gezamenlijk 'n getrouwe doorsnede van de Utrecht se bevolking van 16 tot 70 jr. vormden, werkten aan de enquête mee. Voor de caféhoudersenquête werden alle exploi tanten van cafés, café-restaurants en andere café-combinaties benaderd. De cijfers bevestigen, dat het gewone /"krthodoxe Joden hebben een belang rijke concessie gedaan aan de moderne Israëlische vrouw: ze mag krulijzers en een haardroger gebrui ken. Volgens de orthodoxe traditie, moet een gehuwde vrouw elke maand baden in een „mikveh", waar zij ritu eel wordt gereinigd. Zij duikt dan ge heel onder in een zwembad, dat doet denken aan een openbaar Romeins bad en wordt elke keer als zij boven komt gezegend door de directrice van de „mikveh", vaak de vrouw van een rabbijn. De „mikveh" heeft eeuwen van nat te hoofden overleefd, maar wordt nu bedreigd door een probleem van de 20ste eeuw: de vernieling van het kap sel. Om de dames te helpen volgens het geloof te leven, verschaft op zijn minst een „mikveh" in de deftige wijk van de berg Karmel in Haifa de klanten alle ingrediënten van een schoon heidssalon voor zelfbediening. De vrouw kan haar natte haren zelf gol ven en drogen onder een staande haar droger, zoals de schoonheidssalons hebben en een modetijdschrift lezen, terwijl zij wacht op het ogenblik, waar op zij haar kapsel kan uitkammen. Of deze schoonheidssalon voor zelf doeners de „midveh" in bedrijf zal kunnen houden, dient te worden afge wacht, maar indien dit niet het geval is, hebben de godsdienstige voorschrif ten haar levensduur verlengd. Een decreet van het orthodoxe rab- binaat maakt het een echtpaar onmo gelijk te trouwen als de bruid geen verklaring van de „miveh" kan tonen, ten bewijze, dat zij de rituele reini ging heeft ondergaan. Vele bruiden hebben tranen gestort als haar huwelijk niet werd voltrok ken, omdat zij hadden vergeten de verklaring mee te brengen. Het is dan ook geen wonder dat de directrice aan de aanstaande bruid het papiertje overhandigd, terwijl zij haar toefluis tert: „Bescherm dit met uw leven". café een typisch mannen- en de lunch room een typisch vrouwendomein is. In café-restaurant en koffiebar komen bei de seksen in even sterke mate. Het ca fé wordt een „mannelijk cultuurreser vaat" genoemd, dat overwegend door jonge mannen tussen de 20 en 30 jaar wordt bevolkt. Geconstateerd wordt, dat verloofden en ongehuwden tot hogere bezoek-fre- quenties komen dan gehuwden. Met na me voor verloofden heeft het café als het ware de functie van de toekomstige woning, omdat het samenzijn mogelijk maakt. Het café en café-restaaurant zijn in hoofzaak een sociaal trefpunt, waar eten en drinken een ondergeschikte rol spelen, maar wel de basis van de ont moetingsfunctie vormen. Gezelligheid, sfeer, ontspanning, afwisseling en de ontmoeting met anderen worden op de eerste plaats gesteld. Overigens bleek, dat degenen die nooit in deze gelegenheden komen, overwe gend als reden opgaven het thuis veel gezelliger te vinden. Voorts valt, aldus het rapport, op dat bij velen het be zoek aan café-restaurant eenvoudig niet op komt, waarbij is ten aanzien van het gewone café een duidelijke hou ding van afweer is. De aanwezigheid van een café binnen loopafstand van hun woning laat 86 pet. van de vrouwen en 78 pet. van de mannen onverschillig. Een tiende deel van de vrouwen (mannen 6 pet.) heeft zelfs bezwaar tegen een café in de buurt. Slechts 16 pet. van de mannen en 4 pet. van de vrouwen stellen de na bijheid van een dergelijke gelegenheid op prijs. Een café-restaurant zou al meer wor den gewaardeerd, een lunchroom en koffiebar op de tweede en derde plaats. Het rapport komt tot de conclusie, dat in de (nieuwe) wijk zeker aanwe zige behoeften en mogelijkheden de horeca-wereld dwingen tot het uit denken van een nieuwe formule, waarmee een café-nieuwe-stijl kan worden opgebouwd, dat een optimale sociale functie verbindt met commer cieel succes. Een dergelijk café zal, volgens het rapport, een prestige genieten overeen komstig zijn bijdragen tot het alge meen welzijn en de caféhouder zal erin delen. Opgemerkt wordt, dat het beroep van caféhouder voor een niet onbelangrijk deel van het grote publiek nog associa ties wekt met een proletarische achter - ADVERTENTIE |Z ogelvrjje kleren, geschikt voor sjieke soldaten of overvalpolitie, hebben dinsdag in Londen hun debuut komst en verder durfde een ontwerper handtassen inplaats van broek- en jas zakken te voorspellen voor mannen. Visschubmode met plastic schijven in soepele stof was verder de sen satie van de show der Britse ontwer pers. Ontwerper-technicus John Carr Doughty zei, dat zwempakken van het zelfde materiaal een nabootsing zou den zijn van visschubben, die door het water snijden als een elektrische aal met negatieve weerstand van de huid. Om een gouden medaille te winnen, zal geen enkele Olympisch zwemmer of zwemster het zonder dit soort zwem pakken kunnen stellen. Ook voor ski kleren is het materiaal geschikt, om dat de weerstand van de wind wordt gebroken. Ook werkt Carr Doughty eraan om de plastic schubben door dunne platen van titanium of nylonlegering te ver vangen en dit zou zijn gebreide kleding kogelvrij maken. Als de kleren van metaal in plaats van van plastic wor den gemaakt, zijn zij tegen geweer vuur van dichtbij bestand. Hij heeft nu nog alleen plastic-kleren getoond, maar de schijven van zijn veelkleuri ge cocktailjaponnen kunnen onzicht baar in kogelvrije kleren worden ge breid. Voor een kronkelende, geheel gou den meermin had hij 6000 gouden schubben gebruikt, maar hij zei hier over. dat dit kostuum als massapro- dukt in de handel kon worden ge bracht voor nog geen honderd gulden. Een andere japon in zwarte en witte schubben stelde de opvatting voor, die de ontwerpers van elektronische ge luidsgolven hebben. Prof. Janie Ironside, tot voor kort het hoofd van de Koninklijke Mo- deschool, vertelde de in congres ver enigde ontwerpers, dat naarmate de stijl gaat veranderen, de zakken kun nen verdwijnen en de mannen hand tassen gaan dragen. Het ontwerperscongres, dat gesteund wordt door de kledingindustrie, con centreert er zich op de technische vooruitgang in de mode. Onder de sprekers was een vertegenwoordiger van „ergonomics", of biologische ont werpen, wat betekent kleding, die aan gepast is aan de behoeften van de dra ger. In tie herenkleding was het onmo gelijk de fabrikanten er toe te brengen van stijl te veranderen. De mannen bevonden zich nog in het Victoriaanse tijdperk van de corsetten, zei men. De kogelvrije gebreide kleding, zei Carr Doughty nog, is ook geschikt voor overvalpolitie, politici en voor an deren, die zich in gevaarlijke situaties moeten begeven. hoede en dat het voor te velen een ne gatief en dubbel gezicht heeft. Dit houdt, aldus het rapport, verband met een nog niet voltooide emancipatie van I de caféhouder tot een gerespecteerde, volwaardige middenstander. Uit de caféhoudersenquête komt dui delijk naar voren, dat overmatig drin ken bovenaan het lijstje van ongewen ste zaken staat. De eerste zorg van de kastelein is dan ook de controle op het gebruik van alcoholhoudende dranken door zijn klanten. De verwachtingen, die de caféhouder over de toekomst van zijn bedrijf heeft, zijn niet onverdeeld gunstig. Veertig procent van de geënqueteerden is nega tief, dertig procent positief beoordeeld. De televisie wordt door 60 procent als nadelig beoordeeld. Ook worden cafe taria, snackbar en koffiebar als concur renten genoemd. Volgens het rapport, slaagt het café er niet in een antwoord te formuleren op de „moordende" concurrentie van zijn grote tegenspeler en partner: ge zin en woning. Er is zich een ander le venspatroon gaan doorzetten met ande re uitgaansgewoonten en dus een ander bestedingspatroon. De grote gezelligheid en huiselijk heid in gezin en woning is de aantrek kelijke beloning voor de in ruil daar voor getrooste opofferingen voor auto, vakantiereizen en verder begeerde duurzame goederen. De televisie ac centueert deze ontwikkeling, die ook 't drinken al los pelt uit de entourage van het café. Het thuis drinken neemt nog steeds toe. Het rapport ziet als therapie vereen voudiging (popularisering, versnelling, zelfbediening) enerzijds en verbijzonde ring („exclusieve" bedrijven) ander zijds. Geconcludeerd wordt, dat het ca fé zich opnieuw een plaats zal moeten veroveren, zijn sociale functie zal moe ten waarmaken en verkopen aan een nogal wantrouwend publiek. Tom de vierjarige Susan Wood in Londen zag hoe braaf zij op het schilderij stond, dat William Hutchinson van haar had gemaakt, nadat zij Miss Pears 1968 was geworden, barstte zij in lachen uit. Zij had het schil derij zojuist zelf mogen onthullen. ADVERTENTIE uw handen vragen erom Er ligt een heel verschil tussen de mevrouw met haar minibadkamer en me vrouw Maxi met haar eindeloze badkamer, dat geef ik toe. Toch zijn beiden nog te benijden want is het u bekend dat er in 1968 nog veel onfortuin- lijken zijn, die zich moeten behelpen met een enkel wastafeltje, de gootsteen of de pomp? Ondanks de technische vooruitgang wordt in bijna een derde van de Nederlandse gezinnen „echt" baden nog als een onbereikbare luxe beschouwd. Toch gaat het sanitair steeds meer een wezenlijke rol in de harmonie van het dagelijks beslaan spelen. Ba den is immers meer dan lichaamszorg alleen. Het is een integrerende factor in alle activiteiten van de mens, de geestelijke niet in het minst. Wie zich inzeept onder de douch wast zich niet zo maar. Psychologen erkennen de heilzame uitwerking, die een badkamer op bekaf zijnde moeders en vermoeide vaders kan hebben. Gewichtige mensen wor den in het bad weer gewichtloos en la ten zorgen en spanningen door de af voer van de kuip weglopen. Nerveuze lieden vinde de zo zeer be geerde slaap pas na het nemen van een lekker warm bad. Een striemen de douche stimuleert de bloedsomloop en zet vermoeiden tot nieuwe activitei ten aan. De vrijheid, die men in de bad kamer ervaart, is nauw verbonden met een gevoel van luxe en biljheid. Er wordt nergens zoveel gezongen als in de badkamer! Maar.... dan moet dat wel een gezel lige badkamer zijn. Vaak tref ik de fa tale sfeergrens aan, die loopt tussen de De mini-badkamer van zeshonderd gulden. Een verkleinde badkuip met een lengte van 130 centimeter, waarin een volwassene zich heel behoorlijk kan baden plus een normale wastafel met wat accessoires en een moderne wc met laaghangend reservoir. Waar men zo'n mini- badkamer kan neerzetten? Onder een trap bijvoorbeeld of in een kast naast het toilet. badkamer en de rest van het huis. Elf procent van het inkomen besteedt de Nederlander aan de inrichting van zijn huis. Hij is waarlijk niet zuinig met verwarming, licht en kleur, want het percentage ligt hoger dan in andere Europese landen. Wanneer we echter bij veel gezinnen de badkamer betreden, wacht ons een koude douche. Hier geen warmte, kleur en sfeer, maar een kaal hokje met drooglijnen waaraan klam wasgoed hangt. Een opbergkast voor de strijk plank, een trapje, de zeeppoeder en de wasknijpers. Bedenk dat de badkamer de eerste ruimte is waarin men 's morgens de nieuwe dag tegemoet treedt. Niets is zo kwetsbaar als uw humeur op dat moment. Daarom is het inrichten van een badkamer een belangrijke zaak. Om nu op de dames Mini en Maxi terug te komen; bemerkt u nu dat de sfeer niet wordt bepaald door de af metingen van de badkamer? De sfeer wordt bepaald door u. Net zoals u de sfeer bepaald in alle andere kamers van uw huis. De smaak waarmee u uw badkamer(tje) inricht is bepalend. Be- pald voor het levensgeluk van uw hele gezin. Welke mogelijkheden bestaan er voor hen die geen badkamer of douche heb ben? Dat is nog altijd zo'n 31 pet. van ons totaal aantal huizen. Er wordt durf verwacht. En inventi viteit. In oude huizen zijn vaak onvoor ziene mogelijkheden voor badkamers mits we ze ontdekken en benutten. Bad- heerlijkheid kan al beginnen op één vierkante meter. Er bestaan uitneem- bare verplaatsbare douchecabines, van plaatstaal of kunststof, die men zo er gens kan zetten waar een aan- en af voer is. Zeer aan te bevelen voor inwo- nenden, die wachten op een eigen huis. Zij kunnen later hun douche meenemen. Plaats een dergelijke douche echter in een aangename ruimte met wat kleur. Leg er een leuke badmat voor en zorg dat de ruimte vooral warm is. Voor on geveer 350 gulden hebt u zo'n doche. Diepe kasten, alkoven, zolders, gro te we's, bedsteden en vlieringen kunnen worden verbouwd tot vriende lijke, aangename minibadkamertjes, waar het hele gezin veel plezier aan zal beleven. De allereenvoudigste vorm van een badkamer bestaat uit een douche baken een wastafel. Heeft u wat meer ruimte dan kunt u al gaan denken aan een voet/zitbad. Op een vloeroppervlak van slechts 130 x 190 cm is een zeer radiotnele badkamer te projecteren, waarvan de kosten u uitermate mee zul len vallen. Als u een grote wc heeft met daar naast een diepe kast (zoals men vaak in oude huizen treft) dan is een badka mer als deze zeker niet kostbaar om dat er al een af- en aanvoer aanwezig is. Prijs? Aan sanitair ongeveer 600 gulden, installatie niet meegerekend. oen zij op het scherm verscheen, waren de braafste mannen niet van het toestel weg te slaan en doof en blind voor hun omgeving, hoezeer die ook mocht protesteren. D. D. mag wezen wie zij wil, maar wat zij hebben moet dat heeft ze wel, zou Toon Hermans zingen. En dan nog wel in de overtreffende trap. Een man had geen ogen genoeg om dat alles tegelijk te omvamen vandaar dat het op glazig staren uitliep toen dat pronkjuweel allang uit het beeld verdwenen was. Is het een wonder dat de vrouwen op de tweede rang knarsetandend zaten toe te kijken hoe haar partner van de trouwfoto haar m rtun 'eigen huiskamer ontrouw zat te wezen. En dat met die D. D., dat domme geblondeerde schepsel, nog een haartje erger dan B. B. Ze moesten haar de studio uitgooien, waar zij toch niets anders presteerde dan brave oppassende huismoeders het leven azijnzuur te maken! Want ze kan niets anders dan met veel te lage halzen en veel te strakke jurken de fatsoenlijke vrouwen een beetje een oneerlijke concurrentie aandoen! Welzeker: een moeder met een gezin mag haar leven lang in afgedragen truitjes op saaie rokken rondlopen, want zij verdient nu eenmaal geen fortuinen met zich half bloot te laten bekijken. Kan zij het trouwens helpen, dat de eerste fleur eraf is na een jaar of wat sloven en kinderen krijgen? Kinderen met wie altijd wel wat aan de hand is? Tandjes krijgen of mazelen of kinkhoest en moeder maar 's nachts een paar keer haar bed uit om de stumpers te laten drinken en in slaap te sussen. Het is niet meer dan je plicht, zeker, en je zou de kleine lastposten en rommelmakers voor geen goud willen missen. Maar je wordt er zo moe van en zo ouwelijk, met kringen onder de ogen en vaak sluik haar Zo'n schepsel als D. D. heeft daar nooit last van, voor die is het een koud kunstje om de mannen het hoofd op hol te brengen. Als die tot diep in de nacht had gewerkt werken noemen ze dat of gefuifd kon ze heerlijk een gat in de dag slapen. Dan werd haar het ontbijt op bed gebracht, het bad stond al klaar en wat beliefde mevrouw vandaag aan te trekken? Wedden dat ze nog geen ei kan bakken maar de mannen laten eten en drinken voor haar staan en steken hun rode hoofd bijna in het toestel Het is maar oneerlijk verdeeld in de wereld: de een heeft alles en de ander mag toekijken. Alles? Wat weten al die gekrenkte vrouwen, die de tv-leiding met woedende brieven overstelpten van het werkelijke leven van deze Diana en andere blonde blikvangers? Zij heeft er zelf bij brokjes en beetjes iets over losgelaten, en dat weinige is al genoeg om bij nader inzien maar liever niet met haar te willen ruilen. Zij heeft een uitgebreide garderobe, zeker, en bontjassen en juwelen, een dure wagen en een slaapkamer als een bijouteriedoos, en enorme schulden. De fiscus, voor wie D. D. met al haar attracties alleen maar een kohiernummer is, heeft een vordering op haar, die naar het half miljoen loopt, en zij bezit geen cent. Niet alleen omdat zij geen geld in handen kan houden en denkt dat het nooit op kan. Maar ook omdat, naar zij onlangs verklaarde, het haar met geweld afhandig is gemaakt door wijlen haar echtgenoot. Een praatje voor de vaak op het eerste gehoor, een mooi stukje aandoenlijke reclame. Maar wie de levensloop van dergelijke sex-dames heeft gevolgd is geneigd haar te geloven. Vrouwen als Diana Dors die alleen met haar uiterlijke attracties fortuinen verdienen, trekken onvermijdelijk fortuinjagers aan Van haar kant zoekt het fraai gebouwde blondje in haar harde wereld van schitterende schijn naar een beschermer, een raadsman, een steun. Zij kan niet buiten een man, vriend of echtgenoot. Die zich tegen haar keert zodra het goudvisje weerloos in het net zit. Hij dwong mij kort voor de scheiding met een revolver het merendeel van mijn geld op zijn bankrekening over te schrijven. Hoe melodramatisch de scène ook lijkt, het verhaal klinkt geloofwaardig genoeg, al zal het de fiscus niet vermurwen. Zij kan opnieuw beginnen een fortuin bij elkaar te heupwiegen om haar belastingschulden te delgen, en mag blij zijn als die weelderige slaapkamer, die auto, die bontjassen en juwelen niet mee in de gapende put verdwijnen. En zij is hard. op weg naar de veertig. Zij kan voor duwr geld haar leeftijd nog wegschminken, haar platinablonde haren en verleidelijke figuur op jeugdig peil houden, maar de dag komt onverbiddelijk dat zij het gevecht met de tijd moet opgeven. Dat zij meedogenloos aan de kant wordt geduwd door een nieuwe, piepjongs maar al keiharde sex-bom die van wanten weet. Wat blijft er dan nog over voor een ouder wordende vrouw die het alleen van haar uiterlijk hebben moest? En eigenlijk diep in haar hart van iets heel anders had gedroomd? Toneelspelen; een beroemde filmster worden en éénmaal heeft zij de kans gehad. De hoofdrol in een serieuze film, die met sex niets te maken had, en zelfs niet met uiterlijk schoon. Een ter dood veroordeelde vrouw in de laatste nacht van haar leven zij speelde haar rol grandioos, met werkelijk talent. Die kans komt nooit weer, het opgedrukte masker van dom lonkend blondje kan zij niet meer afrukken. Jaloers zijn op Diana Dors, er is weinig reden toe, zelfs voor de afgesloofdste huismoeder. Ongemerkt, en soms ook weer niet, halen we regelmatig stukjes Amerika In huis. Het zijn niet alleen de vaatwasmachines, maar we zullen in de toe komst in de restaurants ook steeds meer „plate-service" tegenkomen: nauwe lijks meer een ober die het vlees voorsnijdt en de doperwtjes serveert, wel een man die ons een bord voorzet waar alles al op ligt. En dan zegt in Rotterdam de directeur van een hotel (Regina), de heer P. Goosen: „Ik werk nu al met Italiaans en Indonesisch personeel. Want Nederlanders willen nog wel ober worden, maar dan moet het werk vooral niet te vermoeiend zijn en het week einde willen ze vrij hebben voor het voetballen". Wanneer we dan minder (en ande re?) obers krijgen, komt er de kant-en-klaar-bediening en omdat dan alles snel en efficiënt moet verlopen (anders is het waarschijnlijk niet meer te betalen) ligt er volgens de heer Goo sen nog iets voor de hand. We krijgen steakhouses, zaken waarin je alleen maar stukken vlees kunt eten, zoals ze in iedere Amerikaanse plaats bij tien tallen zijn te vinden. De heer Goosen is een van de men sen, die daar het voorbeeld van geven, want hij heeft zo'n steak-house. In de eerste plaats omdat hij iets anders dan anders wilde, ten tweede omdat hij zegt in de toekomst te kijken. En waarom nu zo'n restaurant waar in je alleen maar vleesschotels kunt krijgen, maar dan wel in twintig soor ten (hoewel geen zweriken bijvoor beeld en méér vlees, dat in de keuken veel tijd en aandacht eist)? „Omdat steaks zeer snel klaar zijn", aldus de heer Goosen. „En omdat je twintig va riaties hebt, kun je volstaan met één soort salade en één soort aardappelen voor alle schotels". Nu kan een steak een Chateaubraind zijn of een Duitse biefstuk, maar wan neer Amerikanen over steaks praten, kan dat net zo goed het ribstuk zijn, dat we hier „entrecote" noemen, of 'n T-bonesteak, wat dan een stuk vlees is waarin een deel ossehaas hoort te zit ten naast een entrecote gescheiden door een bot in T-vorm. Bij een Nederlandse slager zal nie mand zo'n stuk vlees in de vitrine zien liggen, omdat een koe of varken hier anders wordt „ingedeeld" met het mes dan in Amerika. De slagers daar kijken niet zo nauw en niemand moet er gaan gillen wanneer in een steak dus van allerlei koevlees zit. „De Amerikaanse manier van snijden 1 is onvoordelig voor de Nederlandse sla gers", aldus de heer Goosen. „Mijn sla ger krijgt dan ook voortdurend de hik van al die T-bonesteaks". Nu zullen Nederlanders waarschijn lijk nooit helemaal eten op de Ameri kaanse manier, omdat ten eerste het vlees te duur is om per persoon stuk ken van een half pond op tafel te bren gen, maar ook omdat Amerikanen gek zijn op vrij droog (flink gegrild) vlees. Een Amerikaanse vrouw kan haar maaltijd in een half uur klaar heb ben, dank zij talloze elektrische instal laties en de weinige fantasie die zij in de keuken aan de dag legt, in vergelij king met bijvoorbeeld haar Franse of Deense (ook wel Nederlandse) zuster. En dat willen Nederlanders dan voor lopig toch weer niet. „Nederlanders wil len bijvoorbeeld altijd jus", aldus de heer Goosen, „en van erg droog vlees houden ze ook niet. Dat is trouwens toch opmerkelijk: hoe noordelijker je op de wereld komt, hoe rauwer men het vlees graag op ta fel heeft. Men een net aangebraden biefstuk hoef je bij Italianen nooit aan te komen, dat vinden ze vreeelijk. Maar Nederlanders zijn er weer gek op en als je bij de Eskimo's komt hebben die het nog verder doorgedreven: die eten hun zeehonden rauw". Maar in ieder geval kunnen we in Nederland al kiezen uit steaks in twin tig soorten. En wie roept dat een steak house toch niets is voor dit land, moet wel weten dat uit steeds meer restau rants bijvoorbeeld het witte damast ver dwijnt om plaats te maken voor plastic place-mats. Oorzaak: het personeel en het streven naar „efficiency". En Ame- rikaanser kan dat woord al niet. g Maar er is toch één pluspunt: alles wijst erop, dat de Nederlandse vrouwen in de eigen keuken steeds meer aandacht en fantasie gaan besteden aan het diner.

De Vallei | 1968 | | pagina 15