Veenendaals dagblad Tito en Ceausescoe geven Rusland waarschuwing Bod van Unilever op Allied Breweries op komst Buiten TWEE MISLUKTE BANKOVERVALLEN HOLS DONATIN HEKKEN MAKEN IS HERASWERK Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rampmijn wordt gesloteiï Sneltrein botste in mist tegen wagons Beperkte soevereiniteit onaanvaardbaar Een handje van de prins VERMOEDELIJKE AMSTERDAMSE AANRANDER GEPAKT Maison Kramer Universiteit van Madrid in brand arabia fins aardewerk Ruzie in Gorkum bijgelegd VAN PREMIER Zuid-Vietnam wil staakt het vuren Frankrijk stelt B.T.W. uit VRAGEN OVER TOESPRAAK Günter Oppermann buiten gevaar In De Meern en Boxtel WAT BETER TRANSACTIE VAN f 3 MILJARD Boom en heesters 5 DECEMBER Uw boterletter van U proeft wel waarom GRATIS uitvoerige kleurenbrochure op aanvraag! Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardiaan 28, Veenendaal. Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen. Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine "annonces „Vraag en Aanbod" op df., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent ZATERDAG 30 NOVEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 283 ROTTERDAM Unilever staat op het punt de grootste aankoop te gaan doen uit haar veertigjarige geschiedenis. Onderhandelingen zyn in een verge vorderd stadium om het gigantisch Britse brouwery concern Allied Bre weries groter dan Heineken/Amstel over te nemen. Allied Breweries is de grootste bier brouwerij van Europa. De jaaromzet gaat de twee miljard gulden te boven. Worden de onderhandelingen met goed gevolg afgesloten, dan zou de omzet van Unilever stijgen tot een bedrag, dat de 25 miljard gulden per jaar dicht be naderd. De prijs, die Unilever voor de brou werij op tafel moet leggen, zal in de buurt van de drie miljard gulden moeten liggen (ofwel een bedrag ter grootte van een zevende van de Neder landse rijksbegroting). Gaat het bod door, dan zou dit be tekenen, dat de Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranjeboom in Rotter dam en de Bredase Bierbrouwerij De Drie Hoefijzers weer onder Nederland se vlag komen. Beide brouwerijen werden dit jaar, De Drie Hoefijzers zelfs nog deze maand, door Allied Breweries opge kocht. Hoewel over de prijs nog geen over eenstemming is bereikt toonde Sir Derek Pritchard, president van Allied Breweries, zich gisteren optimistisch over de afloop van de onderhandelingen met Unilever. „De fusie zal de Britse betalingsbalans ten goede komen." OOST-BERLIJN. Günter Opper mann, de 16-jarige Westduitse jongen die zondag in een mijnenveld aan de grens met Oost-Duitsland gewond raak te, is volgens het Oostduitse nieuws bureau ADN buiten levensgevaar. Zijn rechterbeen moest beneden de knie wor den geamputeerd. De jongen ligt in een ziekenhuis in Sonneberg (Oost-Duits land). Hij heeft vrijdag bezoek van zijn vader gehad. /~kp gevaar af, dat U mij verve- lend of eentonig gaat vinden, waag ik het in de laatste rubriek van deze week nogmaals voor een boek de aandacht te vragen. In de St. Nicolaasperiode toch verschijnt heel wat lectuur, die ook voor de geïnteresseerde buitenman van be lang is. Wordt hij er bijtijds op at tent gemaakt, d,an heeft hij wat moois voor het verlanglijstje van 5 dec. Welaan; toen ik enige weken ge leden in deze kolom schreef over geraamten en silhouetten van bo men en heesters in de stille tijd kon ik niet weten, dat er bij de uitgeve rij Zomer en Keuning te Wagenin- gen juist een boek op stapel stond, ..Bomen en struiken in de natuur" door prof. dr. Gott fried Amann, waarin o.m. ook de kenmerken van onze houtige ge wassen in de winter worden behan deld tegen een achtergrond van kleurige aquarellen. Het kost nog net geen 25,- en als ge dit een stevige prijs vindt, moet ge in aan merking nemen, dat er liefst 640 afb. (waarvan 500 in natuurlijke kleur) in staan. Mede hierdoor, doch ook door de populaire tekst, wordt van de gebruiker slechts wei nig botanische kennis verlangd en is-deze uitgave voor de belangstel lende wandelaar, de bosbaas, de leerling der bosbouwschool, de na- tuurhist., excursieleider, de park beheerder en nog wel andere cate gorieën een welkome hulp. Zij werd naar Nederlandse omstandigheden vakkundig bewerkt door drs. Ott en bevat een originele, praktische indeling met duimgrepen en tabs, met welke nieuwigheid de uitgever vóór ligt op een paar soortgelijke boeken, welke we al hadden, doch die op de ouderwetse wijze de stof tot de gebruiker brengen. 30 nov. '68 A. B. WIGMAN JAJCE De Zuidslavische president, Tito, heeft gisteren zijn ongerustheid uitgesproken over ernstige verslechtering van de internationale toestand na de Russische invasie in Tsjecho-Slowakije. Tegelijkertijd hief hij waarschuwend de vinger op tegen de Sovjet-Unie zonder dat hij deze overigens met name noemde. Tito sprak in Jajce (Bosnië), waar hij tijdens de Tweede Wereldoorlog het hoofdkwartier had gevestigd van zijn partisanenleger. De republiek Zuid- Slavië bestond gisteren vijfentwintig jaar. Tito legde er de nadruk op dat de revolutie in Zuid-Slavië geen navolging was van die in de Sovjet-Unie. De Zuidslaven zullen zelf beslissen over hun sociale en economische ontwikkeling, zei hij. Hij eiste verder, dat er een einde komt aan alle inmenging in binnenland se aangelegenheden en dat de interna tionale samenwerking geschoeid moet zjjn op voet van gelijkheid. Ook de Roemeense partijleider, Nico- lae Ceausescoe heeft de Sovjet-theorie „van de beperkte soevereiniteit" veroor deeld als onaanvaardbaar, ongeacht haar vorm. Sprekend voor de grote nationale ver gadering op de 50ste verjaardag van de eenmaking van Transsylvanië met Roemenië, bevestigde de Roemeense pre sident de politieke onafhankelijkheid van zijn land, aldus deelt het Zuidslavi sche persagentschap Tanjoeg uit Boe karest mee. Deze politiek heeft de Sovjet-Unie dikwijls geprikkeld en Roemenië voelde zich in het bijzonder bedreigd, nadat de Sovjet-leiders op de proppen kwamen met hun theorie over „beperkte soeve reiniteit" voor communistische landen, waarin zij zeiden dat de belangen van wat zij het „socialistische gemenebest" noemden, overwegend zijn. Roemenië koos de zijde van Tsjecho- Slowakije na de Sovjet-invasie in dat land, maar als gevolg van de druk van Moskou matigden de Roemeense leiders hun toon inzake de steun aan de liberale Tsjechoslowaakse leiders. Ceausescoe zei, dat „de theorie waar bij de gezamenlijke verdediging van de socialistische landen tegen de imperia listen komt voor de souvereiniteit van een land die beperkt kan worden of waarvan zelfs afgezien kan worden, niet overeenstemt met de betrekkingen tus sen socialistische landen en niet aan vaard kan worden in welke vorm dan ook", aldus Tanjoeg. Roemenië heeft vrijdag in de VN ook aangedrongen op een terugtrekking van buitenlandse troepen binnen de eigen grenzen, in een rede die mogelijk gericht was tegen de Sovjet-Unie. De Roemeense ambassadeur bij de Verenigde Naties, Nicolae Ecobescoe legde voor de politieke commissie van de Verenigde Naties ook de nadruk op het belang van niet-interventie ter hand having van de vrede. Ecobescoe, die afdwaalde van het on derwerp van ontwapening, dat thans door de commissie behandeld wordt, sprak niet over de Tsjechoslowaakse toestand. AMSTERDAM De Amsterdamse zedenpolitie heeft vrijdagavond met de arrestatie van de 33-jarige classificeer der W. W. A. uit de hoofdstad vrijwel zeker de hand gelegd op de man die zich de afgelopen tijd aan een reeks van aanrandingen in de zuidelijke wij ken van de stad zou hebben schuldig gemaakt. De man is volgens de chef van de Amsterdamse zedenpolitie, hoofdinspecteur F. W. Perrels, ook ex hibitionist. Twee vrouwen hebben de man al positief herkend als degene die hen lastig viel. De komende dagen zullen confronta ties met andere vrouwen die het slacht offer werden moeten uitwijzen of hij inderdaad de lang gezochte man is. De donkerblonde classificeerder, die een stevig postuur heeft, verzette zich hevig tegen zijn arrestatie waaraan zes man te pas kwamen. Er waren zelfs twee waarschuwingsschoten in de lucht nodig om hem te overmeesteren. Een dienstmeisje van een villa aan de stille Barnard Zweerskade in zuid zag omstreeks acht uur, toen zij in de keuken stond, ineens een man in de tuin staan met ontbloot onderlijf. Haar gegil alarmeerde de bewoner, die on middellijk de politie belde. Direct wer den enkele politiewagens, die 's avonds in verband met de aanrandingen extra in zuid patrouilleren, er heen gediri geerd. De politiemannen zagen een man op een fiets verdwijnen, die de sommatie tot stoppen negeerde. De man werd klem gereden en na een rob bertje vechten kon hij worden afge voerd naar het hoofdbureau. Het bleek dat hij uit een woning aan de Sticht- straat in Buitenveldert eerder op de avond een paar honderd gulden had ge stolen. De man had eeri dertig centi meter lange beitel in zijn bezit, een ge ducht slagwapen dat ook als breekijzer kan worden gebruikt. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" le Kerstdag: KAARSLICHTDINER 2e Kerstdag: DINER DANSANT Toezending menu's op aanvraag Telefoon (08387) 244 MANNINGTON President John Concord van de Consolidation Coal Com pany heeft bekendgemaakt, dat vrijdag avond de brandende myn by Manning- ton is afgesloten. De myn wordt daarmee het graf voor de 78 mijnwerkers die er by een ontploffing negen dagen ge leden niet uit konden ontkomen. Sinds de ontploffing is met de 78 geen contact meer gekregen. Het besluit van de directie werd genomen met het oog op ontploffingsgevaar. Sinds 20 novem ber hebben zich 16 ontploffingen voor gedaan, vrijdagavond de laatste. ADVERTENTIE MADRID Een deel van de universi teit van Madrid is vanochtend door brand verwoest. Een collegezaal en het grootste deel van het dak van het oude universiteitsgebouw in het stadscen trum, gingen in vlammen op. Er waren twaalf brandspuiten opge roepen. Drie studenten werden kort na de brand gearresteerd. Ongeveer 300 stu denten werden uit het gebouw verwij derd. Vrijdag werden bij onlusten 150 studenten gearresteerd en 3 faculteiten gesloten. ADVERTENTIE metser KUNSTNIJVERHEID HOOGSTRAAT 16, VEENENDAAL LAGE VUURSCHE Prins Willem- Alexander geeft een handje aan mr. W. Lin A Po. Prinses Beatrix en prins Claus hebben de Surinaamse gevol machtigde minister een gedeelte van het bedrag ter hand gesteld, dat hun t.g.v. hun huwelijk als nationaal ge schenk werd aangeboden. Het geld zal dienen als startkapitaal om in Suriname een bescheiden medisch centrum te stichten. GORCUM De ruzie tussen de burge meester en de gemeenteraad van Gor- cum behoort tot het verleden. Burge meester mr. L. R. J. Ridder van Rap- pard heeft gisteravond in de raadsver gadering verklaard dat zijn opmerkin gen in een interview met het Nieuws blad voor Gorinchem niet als kwetsend mogen worden beschouwd en zo ook niet zijn bedoeld. In een verklaring van het college van B. en W. wordt gezegd dat het zakelijk element voortaan de boventoon zal voe ren en dat de belangen van de gemeente voorop staan. De raad heeft daarna laten weten dat de weg naar verzoening nu openstaat. Alleen de pacifist J. Muilwijk was het hiermee niet eens. ZEVENHUIZEN. De dichte mist had gistermiddag o.m. tot gevolg, dat by de losplaats Zevenhuizen van de spoorwegen de sneltrein van Ensche de naar Den Haag inreed op vijf lege goederenwagons. Vier mensen (drie passagiers van de sneltrein en een ober van de restauratiewagen) wer den met verwondingen naar een zie kenhuis in Gouda gebracht. Later op de dag werden zy naar huis gestuurd. Het ongeluk gebeurde om ongeveer half één. Machinist G. J. S. (35) van de sneltrein vertelde na het ongeluk, dat hij door de mist een geel waar- schuwingssein niet had gezien. Dit gele liefht gaf aan, dat het volgende sein op rood stond. Met een snelheid van 120 kilometer per uur passeerde de trein het gele licht. Toen de ma chinist het daarop volgende rode licht zag, zette hij de noodrem in werking. Het gevolg was, dat de trein over de rails begon te slippen. Met een snelheid van ongeveer 25 kilometer per uur ramde de trein de goederenwagons, waarvan er een uit de rails werd gelicht. Om ongeveer één uur had een ploeg wegwerkers van de Spoorwe gen deze goederenwagon weer op het juiste spoor gezet en kon het trein verkeer uit de richting Utrecht ver der zonder stagnatie passeren. Een half uur later was ook de andere spoorbaan weer vrij voor treinen uit de richting Den Haag. De foto toont de voorkant van de sneltrein en de laatste van de vijf goederenwagons. Zie elders in dit blad: „Ongeluks dag in het verkeer door de mist." DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Van der Lek en Wiebenga (PSP) hebben de ministen-president schrifte lijke vragen gesteld naar aanleiding van diens toelichting via radio en tv over het defensiebudget. Vragenstellers signaleren, dat ten be hoeve van de toespraak die de minister president gisteravond voor radio en televisie heeft gehouden voor de eerste maal gebruik is gemaakt van artikel 12 van het „Radio en Televisiebesluit 1956". Wat is de motivering om voor dit ge val van dit artikel, dat toch voor nood gevallen is bedoeld, gebruik te maken, zo willen zij weten. Zij vervolgen met de vraag of dit besluit genomen is op grond van de overweging, dat het be sluit 225 miljoen extra uit te geven voor defensie in de bevolking kenne lijk niet de steun ontvangt die de meer derheid van de Tweede Kamer er aan heeft gegeven. „Is de bedoeling een tegenwicht te vormen tegen het in gang zijnde pe titionnement, dat zich nu speciaal tot de Eerste Kamer richt met het verzoek om genoemde verhoging alsnog te ver werpen en indien dit niet de bedoeling mocht zijn is de minister-president dan niet van mening, dat dit toch een uit vloeisel van deze toespraak zou kunnen zijn. Beschouwt de minister-president het als juist dat de regering, terwijl een dergelijke actie gebaseerd op het recht van vrije meningsuiting gaande is en de parlementaire behandeling van de regeringsvoorstellen nog niet is afge sloten, eenzijdig tussen beide komt," aldus de vragen. Tenslotte informeren de heren Van der Lek en Wiebenga of de regering be reid is in het kader van het recht op antwoord aan een of meer woordvoer ders van het actiecomité, dat is opge richt ten behoeve van eerder genoemd petitionnement eveneens zendtijd ter beschikking stellen op grond van artikel 12 lid 4. DE MEERN/BOXTEL Gisteravond zyn twee bankovervallen gepleegd. In beide gevallen (eerst in Boxtel, daarna in De Meern) moest de gewapende over valler zonder buit het hazepad kiezen. De directeur van de Coöperatieve Boe renleenbank „Oudenrijn" in De Meern, de 35-jarige J. C. W. Oostveen en zyn 34-jarige vrouw kregen gisteravond om tien uur de schrik van hun leven, toen een tv-film werkelijkheid werd. Terwijl zy naar de tweede aflevering van een politiefilm over een bankoverval zaten te kjjken, ging de deur van hun woonka mer open en keken ze beiden recht in de loop van een geweer dat een onbekende jongeman dreigend op hen hield gericht. Deze vroeg om geld, maar de heer Oostveen antwoordde „Ik heb geen geld bij me, alles is afgesloten". „Geef dan maar je geld uit je porte monnee", riep de overvaller. „Wacht even, dan ga ik het even ha len", repliceerde de directeur die op stond en naar zijn kantoor liep. In plaats van de portemonnee te pakken belde hij direct de politie. De onbeken de man begreep dat de zaak mis was en nam snel de benen. De boerenleenbank is iedere vrijdag avond tot halftien geopend. Nadat de heer Oostveen het kantoor om die tijd fthd afgesloten ging hij naar zijn wo ning die in hetzelfde gebouw van de bank is gelegen. „Ik was wel bang toen het gebeurde", zei de heer Oostveen, „maar aan de Vorm van het geweer kon ik zien dq,t net een oud model was. Ik vond het allemaal wat amateuris tisch". De man heeft z'n geweer mee genomen, maar een zelfgemaakte zak voor de buit moest hij achterla ten. BOXTEL Op het filiaal van de Boerenleenbank in Boxtel-oost is gis teravond om half zeven een mislukte overval gepleegd. Een dertigjarige man dreigde te schieten als hy niet onmid dellijk „poen" Kreeg. De 59-jarige kassier P. van de Sane liet zich echter niet van zijn stuk bren gen en zei: „Al kost. het me de kop, jij krijgt niets". De 24-jarige lokettiste probeerde zich tijdens dat gesprek te verschuilen maar de overvaller beet haar toe: „En jij juf, kom er maar bij staan." Daarop keerde de man zich plotseling om en liep het kantoor uit. De politie heeft niet meer kunnen vaststellen hoe hij zich uit de voeten heeft gemaakt en of hij hulp heeft gehad. PARIJS Zuid-Viëtnam zal een uit gewerkt vredesplan meebrengen naar de vredesconferentie die binnenkort in Pa rijs begint. Het belangrijkste doel hier van is zo snel mogelijk te „komen tot een staakt-het-vuren". Dit heeft de waarnemend voorzitter van de Zuidviëtnamese waarnemers in de Franse hoofdstad, Ngoejen Van An, gisteren verklaard. ADVERTENTIE verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak PARIJS De Franse Minister van Financiën wil het plezier van de komen de feestdagen niet voor de Fransen be derven. Daarom heeft hij goed gevonden dat de nieuwe verhogingen van de be lasting over de toegevoegde waarde (B.T.W.) pas op 1 januari zullen ingaan en niet op 1 december, zoals oorspron kelijk was voorgeschreven. (Van onze weerkundige medewerker) T?en gebied met regen, motregen en mist van de Finse Golf tot het Engelse Kanaal trekt in zuid oostelijke richting over Nederland. Het zal dit weekeinde worden ge volgd door wat drogere uit 't noor den tot noord-oosten aangevoerde lucht. Hierin zal het zicht vandaag verder verbeteren, waarna morgen in Gelderland enkele opklaringen te verwachten zijn. De tempera tuur verandert niet veel; alleen nemen later de kansen op lichte vorst gedurende de nacht toe. De afgelopen herfst morgen begint de meteorologische winter al was te somber, te nat en iets te warm. Het aantal uren zonne schijn te De Bilt bedroeg 222, dat is 76 te weinig; de neerslag was 250 mm (37 mm te veel) en de gemid delde etmaaltemperatuur 10,3 gra den C., dat is twee- of drietiende graad boven de yiormale waarde. Morgen, zon op: 08.26; onder: 16.32; maan op: 14.41; onder: 04.43. ADVERTENTIE HERAS HEKWERK OIRSCHOT TELEFOON 04997-1956' Ook kunt u met ons 'n afspraak maken voor een vrijblijvend bezoek van onze rayomekver wt ietyewe.

De Vallei | 1968 | | pagina 1