Prof. Plate gaat spoedig met pensioendeining om jeugdige opvolger Senator Gnlden Eenv ...alleen om de geur al! Ongeluksdag in het verkeer door de mist Heer in het verkeer volgens een paar regels meer de nieuwe generatie van Mercedes-Benz wacht op u bij DE VRIES Over de grenzen r Praten Overleg over Ypenburgs bestemming VEELBELOVEND SPECIALIST ZOU NOG TE KORT IN FUNCTIE ZIJN Adres van 130 gynaecologen Tito ongerust over slechtere verhoudingen Pleidooi voor meedoen van vakbonden aan landbouw- communes Politiehulp bij spoedoperatie Burgemeester te Loppersum uit de gratie Oostelijk Utrecht gaat collectief vuil storten Stuwadoor was schuldig aan ramp met schip dat in paniek werd verlaten ...om zéker te zijnT Nieuwe internationale bejxdingen Middenstand had het zwaar GEBRUIKELIJK GEEN COMMENTAAR "n.v. verzekerings maatschappij □fft west blaak 22-rdam tel.010-110004* Niet voor niets werd Senator Gulden Eeuw het lijfmerk van de Connaisseurs du Tabac. Zo'n edele sigaar van 32 of 35 cent verschaft een echte kenner een puur en onvervalst rookgenot 1 Puur tabak I AUTOMOBIELBEDRIJF DE VRIES N.V. Schiphol H Buitenland D ZATERDAG 30 NOVEMBER 1968 UTRECHT Het college van curatoren en de voorzitter van de medische faculteit van de Rijksuniversiteit in Utrecht hebben een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat prof. dr. W. P. Plate (66), hoofd van de kliniek voor obstetrie en gynaecologie, op 8 januari van dit jaar zijn ontslag heeft aange boden hetgeen hem per 14 mei jl. is verleend en dat als zijn opvolger kandidaat is gesteld dr. A. A. Haspels, die thans nog werkzaam is in het Wil- helmina Gasthuis in Amsterdam. Bij de kandidaatstelling van dr. Has pels heeft de faculteit der geneeskunde zich laten leiden door het motief, dat hoewel dr. Haspels nog jong is (38) zijn grote bekwaamheden en zijn er varing in het buitenland (Ghana) de doorslag dienden te geven. „De facul teit had zich begrijpelijkerwijze de op dracht gesteld, de beste man te zoeken en meent die in dr. Haspels te hebben gevonden. Het voorstel om dr. Haspels als op volger van prof. Plate voor te dragen bij koningin Juliana, is 15 november j.l. aan de minister verzonden. Het is dus niet of nauwelijks mogelijk, dat de Ko ningin de voordracht al in haar bezit heeft", aldus de verklaring, die giste ren werd uitgegeven naar aanleiding van een artikel, dat 's ochtend in „De Telegraaf was verschenen. Het college van curatoren van de Utrechtse universiteit is van mening, dat de uiterste zorg aan de voorberei ding van de benoeming van dr. Has- pers is besteed. Dè curatoren en de voorzitter van de medische faculteit menen dan ook, dat de actie van 130 gynaecologen die zich in een adres aan de universiteit verzetten tegen de benoeming van dr. Haspels berust op een „niet op de hoogte zijn van de feiten met betrekking tot de voordracht van dr. Haspels". Volgens het Amsterdamse ochtendblad hebben 130 gynaecologen zich in een adres tot minister Veringa gewend, waarin zij vermaanden „geen hoog-' leraren in de gynaecologie te benoe men die voorlopig nog geen onderwijs bevoegdheid zouden genieten in hun specialisme, mede gezien het tekort aan gynaecologen". Dr. Haspels' naam wordt in de brief, die overigens niet aan het ministerie, doch aan het curatorum van de Rijks universiteit in Utrecht is gericht, niet genoemd. In de verklaring zeggen de curato ren en de voorzitter van de medische Faculteit in Utrecht, dat de gebruike lijke procedure bij dc benoeming van het hoofd der kliniek zal worden ge volgd. Deze bestaat hieruit dat na de benoe ming aan de Specialisten Registratie commissie (SRC), die onder de Konink lijke Nederlandse maatschappij ter be vordering der geneeskunst ressorteert, vergunning wordt gevraagd om het hoofd der kliniek in de gelegenheid te stellen met bevoegdheid onderwijs te geven. De moeilijkheid schijnt nu te zijn, dat de SRC in gevallen als deze de eis stelt, dat de vergunning pas wordt verstrekt aan een specialist, wanneer deze vijf jaar als zodanig werkzaam is geweest, terwijl dr. Haspels pas acht maanden geleden als specialist bij de SRC is in geschreven. De SRC heeft echter de mo gelijkheid een uitzondering te maken op de regel. In de verklaring van de curatoren in Utrecht .wordt gezegd, dat de kwes tie rondom het geven van de vergun ning via de gebruikelijke weg aan de S.R.C. zal worden voorgelegd. „De faculteit heeft goede hoop. dat de opleidingsbevoegdheid aan dr. Has pels zal kunnen worden verstrekt, me- JAJCE, (Joegoslavië) President Tito heeft vrijdag zijn ongerustheid uitgesproken over de ernstige verslech tering van de internationale toestand na de sovjet-invasie in Tsjecho-Slowa- kije, ook al begint de spanning tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie minder te worden. De Joegoslavische kopstukken waren in deze historische stad in het hart van Joegoslavië bijeengekomen om de vor ming van de eerste partisanenregering tijdens de tweede wereldoorlog te her denken. Tito herinnerde er aan, dat precies 25 jaar gelden „de antifascistische raad van de volksbevrijding van Joe goslavië" hier voor de tweede maal bijeenkwam. Dit was het eerste parle ment dat in de tweede wereldoorlog in het bezette Europa bijeenkwam. De president legde er de nadruk op, dat de revolutie in Joegoslavië geen na volging is van die in de Sovjet-Unie en dat'de Joegoslaven zelf zullen beslis sen over hun sociaal economische ont wikkeling. PROF. PLATE niet tot 70e wachten de op grond van diens uitzonderlijke bekwaamheden en ervaring. Bovendien vindt de faculteit, dat het binnen de mogelijkheden ligt de nieuw benoemde hoogleraar Haspels zodanig bij te staan, dat aan eventuele bezwaren van de registratiecommissie tegemoet kan worden gekomen." De faculteit en curatoren wijzen er op. dat reeds voorbeelden bekend zijn, waarin werd afgeweken van de gestel de eisen. Prof. Plate, die nu 66 jaar is en die de zonen van prinses Beatrix en prin ses Margriet ter wereld heeft helpen brengen, wilde geen commentaar ge ven op de kwestie rondom zijn opvol ging. Prof. Plate zei gebonden te zijn door de geheimhouding van de facul teit. „Ik kan en mag mijn faculteit nu niet verraden", aldus prof Plate, die de komende maand met pensioen gaat. Het is hoogleraren toegestaan tot hun 70ste jaar rechtstreeks aan de univer siteit verbonden te zijn, doch prof. Pla te wil deze mogelijkheid na veertig dienstjaren liever laten voor wat ze is. UTRECHT Ir. H. Vredeling. lid van het Europees parlement en sociaal- economisch adviseur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond. heeft de ANAB vrijdag op de algemene vergadering van deze bond in Utrecht aangeraden contact op te nemen met verbruikscoöperaties en de landbouw- produkten-verwerkende industrie over het gezamenlijk opzetten van grote landbouwbedrijven. Een dergelijk experiment zou in de nieuwe IJsselmeerpolders kunnen wor den uitgevoerd. Ir. Vredeling, die er aan herinnerde dat het NVV (waarbij de ANAB is aangesloten) een beleg gingsfonds heeft, zei dat de landarbei ders zich op die manier zouden kunnen ontwikkelen van „loonslaven" tot me debeheerders van de agrarische pro- duktie. UTRECHT Enkele agenten van de Utrechtse politie hebben er donder dagavond mede voor gezorgd, dat een spoedoperatie in 't ziekenhuis Berg en Bosch in Bilthoven slaagde. De politie kreeg om even voor half twaalf een telefoontje uit Bilthoven. dat men daar dringend bloed nodig had. Aangezien er een dichte mist hing om sommige plaatsen was het zicht slechts tien meter vond men het niet verantwoord een ziekenwagen naar het academisch ziekenhuis in Utrecht te sturen, waar het benodigde bloed in de portiersloge moest worden afgehaald. De surveillancewagen van de Utrecht se politie ging direct op pad en leverde ondanks het slechte zicht, na ruim tien minuten het bloed in Bilthoven af, juist op tijd voor de operatie. De behandelende geneesheer van het Bilthovense ziekenhuis belde na afloop van de operatie de politie om mee te delen, dat de operatie was geslaagd en de toestand van de patiënt redelijk. LOPPERSUM Na een zeer bewo gen vergadering heeft de gemeenteraad van Loppersum met 6 tegen 5 stemmen een motie van wantrouwen tegen bur gemeester A. Assies (ARP) aangeno men. vAlvorens tot stemming werd overge gaan verklaarde wethouder J. van Dijk (pvda): „Het zou mij en velen met mij een groot genoegen zijn als minister Beernink ons van deze burgemeester verloste." Ook wethouder J. Schilthuis (gpv) droeg het zijne bij. Beide wethouders verklaarden zich niet langer door de burgemeester te willen laten beledigen en beledigingen als „Volgende week geen raad: als ik jullie gezichten eens in de veertien da gen zie, heb ik net genoeg", niet lan ger te nemen. Zij kregen de steun van het raadslid K. Bos (arp), die de bur gemeester als volgt citeerde: „Raadsbe sluiten die me niet aanstaan, voer ik niet uit." De wethouders Van Dijk en Schilt huis hielden de raad voor waarom in en voor Lopperspm zo weinig wordt gedaan. Volgens hen worden beslui ten van de raad door de burgemeester in de lade gelegd.. De burgemeester zou voorts hebben beweerd dat de bouw van 21 woningen, die Loppersum kon krijgen, niet zou zijn doorgegaan als gevolg van de sa menstelling van de raad. Bij informatie op het provinciehuis in Groningen kre gen de wethouders echter te horen dat de-samenstelling van de raad geen en kele invloed heeft op de toewijzing van woningen. Op het provinciehuis zou men hebben gezegd dat de burgemees ter kennelijk over een grote dosis fan tasie beschikte. UTRECHT De gemeenten Ame- rongen, De Bilt, Cothen, Doorn, Drie- bergen-Rijsenburg, Langebroek, Lecr- sum. Leusden, Maarn. Scherpenzeel, Stoutenburg, Veenendaal, Wijk bij Duurstede, Woudenberg en Zeist gaan met ingang van 1 jan. 1969 in Maars- bergen een gemeenschappelijke vuilnis stortplaats exploiteren. Ze kunnen daar alle afval, met inbe grip van sloopmaterialen en groot af val, doch met uitzondering van chemi sche afvalprodukten, deponeren. AMSTERDAM De inspecteur voor de scheepvaart, mr. De Waard, meent dat de ramp, die de 360 ton metende Nederlandse kustvaarder „Norman- disch" op 6 maart trof en waarbij drie van de vijf bemanningsleden omkwa men, volledig te wijten is aan de slech te stuwage, waarvoor de stuwadoor verantwoordelijk gesteld moet worden. Of het juist was, dat de bemanning het schip heeft verlaten met de op blaasbare rubberboot, is niet meer te achterhalen. Vast staat, dat er een mo ment van grote paniek is geweest, want nadat het verlaten schip bij Knokke op de wal was gelopen, bleken alle moto ren volop te draaien en verwarming en radio niet te zijn uitgeschakd. Zelfs had men niet de tijd genomen zwemvesten om te doen, wat toen de rubberboot in de branding omsloeg ka pitein J. Kapuiter en stuurman H. Kos ter noodlottig werd. Men heeft hen nim mer teruggevonden. Kok C. Knol kon gered worden, maar stierf in- een zie kenhuis. De beide Portugese matro zen kwamen er levend af. De lading bestond uit rollen staal plaat. Nadat het schip dat van Antwer pen op weg was naar Londen, op het strand van Knokke was gevaren, con stateerden deskundigen, dat onvoldoen de maatregelen genomen waren om de rollen op hun plaats te verzekeren, met het gevolg, dat toen het schip de Schel- demond verliet en de wind opliep tot windkracht 7 de lading naar een kant is verschoven en de kustvaarder sterk slagzij ging maken. De kapitein had beter, zo stelde mr. De Waard, direct toen hij merkte, dat er iets met de lading niet in orde was een haven kunnen opzoeken en de la- lading kunnen laten herstuwen. De Belgische zeeloods, die het schip naar buiten had gebracht en als getui ge werd gehoord, meende dat de kapi tein nogal haads had, want de waar schuwing dat het flink zou gaan waai en, wimpelde hij weg met de medede ling, dat het maar een kleine oversteek was. Overigens had de loods niets ge merkt van een schuivende lading of slagzij. Dat moet dus later zijn opge treden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE brand-, inbraak-fstorm-en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte- en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman o* rechtstreeks: ARNHEM De hardnekkige mist was er de oorzaak van, dat het giste ren in het verkeer een echte ongeluks dag is geworden. Bij het gecompliceer de ongeluk op de IJsselbrug te Wester voort. waarvan wij al melding maak ten, is de 26-jarige T. H. B. Looman uit Didam in zijn auto verbrand. Zijn auto werd totaal vernield. Hij botste tegen een vrachtauto, waarvan de chauffeur M. van Veldhuizen uit Koot wijkerbroek in paniek over de brugleu ning sprong. Deze overleed later aan zijn verwondingen. Van de voor de vrachtwagen rijdende auto werd een inzittende. P. de Koning uit Giesbeek, uit de wagen geslingerd. Hij kwam eveneens via de balustrade op het 18 m lager gelegen weiland terecht. Zwaargewond moest hij naar een zie kenhuis worden vervoerd. Op de rijksweg Venlo-Nijmegen on der iHeyen is gistermorgen tijdens dichte mist een tankwagen van de Ce- mentbouw Wanssum, gevuld met 19 ton vulstof voor de wegenbouw, in botsing gekomen met een truck met oplegger uit Emmen. De truck van de tankwa gen werd totaal vernield en ook de tank liep schade op. De inhoud van de tank kon echter worden overgepompt. De totale materiële schade bedraagt naar schatting f 35.000.-. Op de rijksweg Breda-Tilburg, onder de gemeente Gilze-Rijen, heeft gister morgen een gecompliceerd ongeluk plaats gehad, waarbij een persoon werd gedood en een ander zwaar ge wond. Een personenauto, rijdende in de richting Breda, raakte in een slip, draaide enkele malen om zijn as en kwam op de linkerbaan tot stilstand. Een achter hem rijdende wagen remde sterk af, kwam op de middenbaan tot stilstand en werd aangereden door een volgende auto. Toen de bestuurder van de geslipte personenwagen met een voorbijganger de weg overstak om hulp te verlenen, werden zij gegrepen door een over de middenbaan in de richting Tilburg rijdende auto. ADVERTENTIE DEN HAAG In Wenen zjjn nieuwe internationale verkeersregels en -tekens opgesteld die over een jaar in werking kunnen treden. Voorgesteld wordt gelijke rechten voor langzaam en snel verkeer bij rechts voorrang; uniforme bus. en tramhalteborden; verbod richtingpijlen te gebruiken in rode verkeerslichten; verplichte ruitesproeier op auto's; reflecterende nummerplaten Het ontwerp-verdrag zal binnenkort ook de Nederlandse regering worden aangeboden. Van Nederlandse zijde be stond de delegatie onder meer ujt de directeur van de Rijsdienst voor Weg vervoer, ir. J. W. Filz en mr. P. G. Hooghoudt, deskundige op het gebied van de wetgeving voor het verkeer. De twee ambtenaren van het minis terie van Verkeer en Waterstaat ver wachten niet dat het verdrag zonder enige wijziging door alle regeringen zal worden geaccepteerd. Verschillen de veranderingen zijn nog mogelijk, die dan alleen zouden gelden voor het land dat het verdrag niet volledig aan vaardt. Wel is echter bepaald dat het voor rangsbord, de driehoek met een punt naar beneden, overal gelijk zal zijn. Verkeerstekens die in strijd zijn met het verdrag zullen na ondertekening door meer dan vijftien landen binnen vier jaar verdwenen zijn. Dat geldt ook voor de pijlen in de rode verkeers lichten. De overgangsperiode voor de halteborden is vastgesteld op vijftien jaar. ADVERTENTIE Er is veel te vertellen over veiligheid en economie. Er is nog veel meer te beleven tijdens een proefrit - een ontdek kingsreis in het rijk der autoperfektie. Wij nodigen u gaarne uit voor een kennismaking met de nieuwe generatie van Mercedes-Benz. En als u eenmaal Mercedes rijdt, zult u kennismaken met onze perfekte service. Apeldoorn, Amersfoortseweg 15 tel. 05760-1 59 50 Harderwijk, Thorbeckelaan 47, tel. 03410 - 42 55 10L-37-20-13 DEN HAAG Het Haagse college van B. en W. zal met de gemeende Rijs wijk eontact opnemen om bij de rege ring de toekomstige bestemming van het vliegveld Ypenburg aanhangig te maken. De Haagse gemeenteraad vernam zulks vrijdagmiddag van wethouder B. Bol van economische zaken. Uit de raad waren vorige week ver scheidene wensen ten opzichte van het Ypenburg-gebied kenbaar gemaakt: men wilde er resp. woningbouw moge lijk gemaakt zien, een nieuw industrie gebied voor de Haagse agglomeratie en tenslotte een combinatie van die 2 mogelijkheden. „Wij kunnen de huid van de beer nog niet verdelen", aldus de Haagse wethouder, doelend op het feit dat Ypenburg nog onder beheer staat van het ministerie van Defensie. Wel wees hij erop dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland niet afkerig zijn van een bestemmingswijziging, waarbij onttrek king van Ypenburg aan de luchtvaart bij het provinciaal college vooropstaat. De Rijswijkse burgemeester, drs. A. Th. Bogaardt. heeft onlangs de Haagse wensen voor Ypenburg prematuur ge noemd en ook ireëel. Zijns inziens ligt in het structuurplan voor de Haagse agglomeratie duidelijk vast, dat Ypen burg na ontruiming een recreatieve be stemming krijgt in de groene gordel tussen Rijswijk en Delft. ms& Dikke mist heeft gisteren heel lang het landen op Schiphol bemoeilijkt: om twee uur 's middags hadden slechts negen gezagvoerders een lan ding gewaagd. Vele andere toestellen weken uit naar Beek in 'Limburg, waar de zon scheen, en naar Duitse luchthavens. Als gevolg van de vermindering in het aantal binnenkomende machines, werd ook het uitgaande vliegschema enigs zins verstoord. Tijdens individuele oefeningen aan boord van het fregat Hr. Ms. „Van Galen" is de tot het fregat behorende „Westland Wasp"-helikopter in dichte mist te water geraakt en gezonken. Het ongeluk gebeurde op zestig mijl ten noordwesten van Den Helder. De helikopter, die op dat moment vliegoperaties verrichtte in de onmid dellijke nabijheid van het fregat, werd door een plotseling opkomende, zeer dichte mist overvallen. Bij herhaalde pogingen van de vlieger om de helikop ter op het helikopterdek van Hr. Ms. „Van Galen" te doen landen, raakte het toestel het water. Door onmiddel lijk ingrijpen .vanaf het fregat kon de vlieger zich in veiligheid stellen. De gezonken helikopter ligt in circa 26 me ter diep water. Het vissersvaartuig Klundert 16, af komstig van de Moerdijk, is ter hoogte van Borsele, in de Westerschelde aan de grond gevaren en gezonken. De op varenden zijn gered door een ander vaartuig. Vorst en mist in Noord-Italië hebben vrijdag bijgedragen tot een kettingbot sing van honderd auto's op de grote weg van Bergamo naar Brescia, waar bij drie mensen omkwamen en 20 wer den gewond. Het zicht tijdens de bot sing bedroeg slechts enkele meters. Op de autosnelweg van Salzburg naar München zijn vrijdag minstens dertig mensen gewond geraakt bij een kettingbotsing van twee autobussen, een vrachtwagen en vijf personenau to's. In de bussen zaten 30 Oostenrij kers, op weg naar hun werk in een ra- diofabriek te Grassau. Alle dertig zijn in een ziekenhuis opgenomen. Slechts enkele inzittenden van de personenwa gens werden gewond. ROTTERDAM De winkeliers heb ben in de eerste negen maanden van dit jaar een weinig stormachtige tijd gehad. Dat blijkt uit een onderzoek van het Economisch instituut voor het mid den- en kleinbedrijf. Slechts vier sectoren sprongen# er met hun omzet goed uit: de kantoorboek handel, de juwelier, de drogist en de handel in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen zagen hun ver koop sneller stijgen dan in dezelfde pe riode van het voorgaande jaar. De rest van de detailhandel moest genoegen ne men met eenzelfde of lagere stijging van de omzet. Het slechts bedeeld was de schoenma ker met een omzetbelasting van vier procent. De drank-, tabak- en schoen winkel boekten zeker vergeleken met vorig jaar een heel bescheiden vooruitgang. De cijfers in onderstaand staatje ge ven de toeneming (of daling) in procen ten weer van de verkopen in de eerste negen maanden van 1967 en 1968, ten opzichte van de overeenkomstige perio de in het voorafgaande jaar. 1968 1967 Boekhandel11 11 Kantoorboekhandel 10 6 Kruidenier-zelfbediening 9 10 Handel in parfumerieën, cos metica en toiletartfi 10 Kappersbedrijffi 7 Woningtextiel en meubelen fi 6 Juwelier 5 3 Kruidenier-bediening 5 6 Molk en zuivelprödukten 5 5 Bakkersbedrijf5 7 Handel in aardewerk, glas, porselein en huish. art. 3 4 Drogistenbedrijf3 4 Slagersbedrijf4 4 Banketbakkersbedrijf 4 4 Drankhandel2 10 Tabakshandel 2 7 Groentewinkel2 2 Schoenwinkel 2 7 Textielhandel 1 +4 Schoenreparatie 4 PARIJS De Franse regering heeft vrijdag de oprichting van tien medi sche faculteiten in Parijs bekendge maakt. Deze zullen elk verbonden z(jn aan een nabijgelegen ziekenhuis. De regering wil hiermee tegemoet ko men aan de klachten vvan de studenten over overvolle collegezalen, gebrek aan contact met de docenten en de beperk te mogelijkheden tot het opdoen van praktijkervaring. De splitsing van de medische faculteit vormt een onderdeel van de universitaire hervormingen, waartoe na de studentenopstand van mei besloten is. et ziet er zo op het eerste gezicht niet naar .uit dat het vredesoverleg tussen Amerika en Noord-Viëtnam, gesteund door Zuid-Viëtnam en het zgn. bevrijdingsfront, de politieke af deling van de Viët-Cong. een erg ge zellige affaire zal worden. De beide Vietnamese afdelingen hebben name lijk aangekondigd elkaar te zullen negeren. Nu zijn er twee dingen te onderschei den: wat beide onderhandelaars zeg gen en wat zij tenslotte doen. Men kan voor het in het oosten zo belang rijke gezicht elkaar doodzwegen, maar men kan dan onderhandelen over de partner, door middel van een gesprek met de partner die men wel erkent. Dan bekijkt men elkaar officieel niet en praat toch wel. Het heeft overi gens lang genoeg geduurd voor de beide Viëtnams een weg hadden ge vonden om via een achterdeur toch met elkaar te praten. aarvoor was het gesprek In Partjs dat Noord-Viëtnam en de Verenig de Staten hadden, ook niet bepaald opgeschoten in een stadium waaruit men uitzicht had op een spoedig ko mende vrede. Men trok in Parijs meer van leer met officiële beschuldigin gen aan het adres van de tegenpar tij, met erg snorkende officiële ver klaringen, met hele en halve waar heden en met alle kunstjes waaraan de diplomatie en de oosterse diplo matie in het bijzonder, zo rijk is. Harriman en Xoean Thoey deden be leefde persconferenties en onbeleefde uitingen, kortom, het had er alles van dat men nauwelijks een stap was opgeschoten. Toch is men zo ver gekomen dat men een compromis heeft gevonden om al le vier belanghebbenden aan de con ferentietafel te krijgen zonder dat een partij aan gezichtsverlies behoefde te lijden. Dat is op zich al een succes. Het is niet zozeer dat men nu dadeljjk verwacht dat er met resultaat zal ge praat worden, maar wel dat er ge praat wordt. Wat er dan uit komt is vers twee. "ILfen zie maar eens naar het vredes- gesprek dat zogenaamd in Pan- moenjon op de demarcatielijn tussen Noord- en Zuid-Korea wordt gehou den. Dat praten duurt nu al een goe de vijftien jaar. De generatie van frontsoldaten, die in de zo bloedige NGOEJEN CAO KY zonder plooi Koreaanse oorlog tegenover elkaar stond, is zo langzamerhand door een nieuwe generatie opgevolgd, die de strijd totaal niet meer kent. Het heeft er alle schijn van dat het in Panmoenjon niet meer gaat om de knikkers maar om het spel van het onderhandelen. Dat daarmee niets concreets wordt bereikt schijnt beide partijen totaal niet meer te interes seren. Er wordt gepraat en niet ge vochten en dat schijnt voor beide partijen meer dan voldoenfle te zijn. Zo te zien zal het gesprek in Parijs wel voorlopig dezelfde kant op gaan. Aten kan het de Verenigde Staten verwijten dat zij aan de delegatie van Zuid-Viëtnam met aan het hoofd de nogal oorlogszuchtige maarschalk Ky, de leiding in het gesprek heeft toegezegd. Het is natuurlijk zo dat Ky nu niet bepaald een plooibare fi guur is die de noodzakelijke tact zal bezitten om een vredesgesprek te lei den. Maar dan moet men toch eerst beden ken dat ook de leiding van de Noord- viëtnamezen ook niet in handen Is van bepaald erg soepel denkende of doende lieden. Men moet toch echt niet verwachten dat dc Amerikanen de Zuijlviëtnamezen die hen door dik en dun hebben gesteund, nu zo maar aan de communisten zullen overleve ren. Er is en dat staat toch wel onomstotelijk vast een grote groep in het zuiden en ook wel in het noor den, die van Ho en de zijnen niets maar dan ook niets moet weten. Het zou een gruwelijke trouweloosheid zijn als Amerika deze lieden aan de luimen van de aanhangers van Ho Tsji Minh zou uitleveren. In een bur geroorlog gaan de hartstochten meest al hoger dan bij een strijd tussen twee landen. Een trouweloos overge ven van die Viëtnamezen voor wie het communisme van Ho de dood zou betekenen, zou een wreedheid van de eerste orde zijn. Er moet voor deze mensen een gelegenheid zijn en een wijze van leven zonder onder het dwangregime van Hanoi te komen. Zou men dat in een soort fanatieke vredeswil vergeten, dan begaat men een onrecht. Men moge voor Ky en dc zijnen weinig persoonlijke sympathie opbrengen, men moet dit niet verwarren met de zaak waarvoor zij op de lange duur strijden. Hoe onvolmaakt ook. de vrijheid in het zuiden kan een kans krijgen op de lange duur. Onder de dwang van het communisme is deze kans a priori uitgesloten. Na tuurlijk kan ook dit communisme evolueren en zal het dit doen. Maar dan heeft men miljoenen eerst aan deze dwang overgeleverd met alle el lende van dien.

De Vallei | 1968 | | pagina 5