Rinus Michels: „Het is onmogelijk om met de spelers ouwe jongens te zijn' DE SP0RTT0T0 Zondagssport op Radio en T.V. TSJECH IVAN MRAZ MOET MVV GAAN REDDEN Sport in het kort Piet Meijer op weg naar een opzienbarende tijd WK wielrennen in 1970 in Engeland Internationale wielerkalender Lesley Hunt zorgde voor verrassing Vara's Sporttribune start 14 december Vele problemen voor coureurs in rally Londen-Sydney Boesman gaat 250ste ballonvlucht maken Conflict om boks- arbiters in Italië Vaste keus Vak Nodig Onberekenbaar Hoogvlieger Koppen Geld Kapers op kust Eddy Verheijen verraste Henk Scholte oververmoeid Protesten tegen Prins van Wales ZA.tRDAG 30 i Marinus Jacobus Hendricus Mi chels wordt 9 februari 1928 op 500 meter van het Olympische Stadion in Amsterdam geboren. Dan nog er felijk belast met een vrijwel onge neeslijke liefde voor Ajax verwon dert het niemand dat hij als jochie van twaalf jaar desondanks zijn car rière als voetballer begint in de ver van zijn huis verwijderde Water graafsmeer. Als uiterst produktieve middenvoor kost het hem geen moei te Ajax van zijn ruime mogelijkhe den te overtuigen. Buiten het veld blijkt de pienter uit zijn oogjes kijkende Rinus Mi chels een opmerkelijk leergierig ventje. Na de lagere school volgt hij de mulo en de handelsschool en in 1947 laat hij zich geestdriftig in schrijven aan de Academie voor Li chamelijke Opvoeding. Later zal hij aan zijn middelbare akte nog een staatsdiploma heil gymnastiek en massage en het trai nersdiploma A toevoegen. Zijn sportieve loopbaan verloopt even voorspoedig. Hij Is achttien jaar wanneer hij debuteert in Ajax I en tegen ADO vijf doelpunten scoort. Rinus Michels is daarna niet meer uit het eerste elftal weg te denken. Hij beleeft met Ajax kampioen schappen in '47 en '57 en wanneer hij in 1958 door een hernia wordt gedwongen zich nogal abrubt uit het voetbal terug te trekken heeft hij vijf interlands op zijn naam staan. Na zijn militaire dienst begint re serve-luitenant Michels zijn werk als gymnastiekleraar op een am bachtsschool. Hij blijft daar twee jaar en komt dan via de Grafische school terecht op de J. C. Amman- school, een instituut voor dove kin deren. Wanneer Michels het trai- ncrsdiploma B haalt en hij bevoegd is de amateurs van JOS te gaan t ainen besluit hij ook het A-diplo ma te gaan halen. Dan begint hij ook te denken aan een carrière als oefenmeester in het betaalde voet bal. Michels: „Ten eerste omdat er meer muziek in de verdiensten zit en leu tweede omdat ik van nature een liefhebber ben van het voetbalspel. En aangezien je nu eenmaal toch moet werken is het mooi wanneer je dat kunt combineren met je hob by'. Hoewel Michels, die dan als trai.- ner zijn eerste kampioenschap al achter de rug heeft (met JOS in 1962), tot de serieuze kandidaten be hoort voor de functie van trainer van Ajax komt zijn benoeming toch vrjj plotseling. De Brit Vic Buc kingham verlaat het zinkende schip halverwege de competitie, waardoor het lot van Ajax' noodlijdende eer ste elftal al in april 1965 in hatJen van Michels wordt gelegd. Ajax wordt in dat seizoen dertiende. Het jaar daarop maakt Michels de Amsterdamse club meteen kam pioen en het blijkt het begin te zijn van een unieke serie van drie ach tereenvolgende titels. Een sensatio neler entre in het betalde voetbal waarmee hij respect afdwingt maar die hem ook zeer tegen z(jn zin in naar het helverlichte middel punt van het Nederlandse voetbal wezen voert. Een belangstelling waaraan Michels sleebts met moei te kan wennen, maa; die hij in de loop der jaren als hinderlijke maar onvermijdelijke biikomstigheid leert accepteren. Na drie en een half jaar betaald voetbal heeft Rinus Michels de zwijgzame zich opgewerkt tot een van de boeiendste en ondoorgronde- lijkste trainers van Nederland. Een trainer met een image die hij niet verdient. ROME De Amerikaan Don Full mer, uitdager van de wereldkampioen in het middengewicht, de Italiaan Ni no Benvenuti, komt reeds twaalf da gen voor het titelgevecht, dat op 14 de cember wordt gehouden, naar Rome. Hij wil namelijk op 2 december een persconferentie beleggen, om tegen de keus van de Italiaanse scheidsrechter te protesteren. De Italiaanse boksbond had de Italiaan aangewezen, op grond van de slechte leiding van de Westduit ser Tomser bij de wedstrijd tussen de Italiaan Mazzinghi en de Amerikaan Fred Little. De Italiaanse boksbond maakt er op zijn beurt bezwaar tegen dat de Spanjaard Risoto op 29 novem ber het gevecht tussen de Fransman Jo Gonzales en de Italiaan Remo Gol- farini om de vacante titel als scheids rechter zal fungeren. De Italianen gaan ervan uit dat Gon zales een Spanjaard van geboorte de beslissing van senor Risoto mis schien beter zal kunnen verstaan dan zijn Italiaanse tegenstander... AMSTERDAM Zittend op de reservebank van Ajax doet oefenmeester Rinus Michels (40) onweerstaanbaar denken aan een veehandelaar in goeden doen, die op een regenachtige avond door zijn vrouw van huis en haard is weggesleurd om naar „Die lustige Witwe" te gaan kijken. Zijn soliede gestalte en het nogal eigenwijze, zo te zien veel te krappe petje, versterken die eerste indruk in hoge mate. Een ongemakkelijk mens in ieder geval. Een stuurs kijkende pessimist die onvoorwaardelijk gelooft in een derde wereldoorlog. Rinus Michels is in veel opzichten anders dan hij er uitziet. In Ajax- kringen kent men hem als een uiterst waardevolle feestvierder, die zich niet zelden van zijn zetel verheft om op verzoek „Droomland" of „Du bist die Welt für mich" de zaal in te slingeren. Van Praag: „Rinus kan fantastisch mooi zingen. Als hij een opleiding zou hebben gehad zou hij een uitstekende zanger zijn geworden." Michels, als immer relativerend: „Ik kan helemaal niet zingen. Alleen viel ik vroeger op feesten van Ajax nogal op door het sterke geluid dat ik kon produceren. Ik heb wat je noemt een lap van een stem en ik moest dan altijd „Droomland" zingen. Dat is zo gebleven. Ik had gedacht dat ik daar nu van af zou zijn, maar zoiets blijft je je hele leven achtervolgen. Ik kan dat lied zo langzamerhand niet meer horen." Al lang geleden is Michels - voor het oog van de wereld onkwetsbaar voor elke vorm van menselijke emotie en niet terugdeinzend voor het nemen van impopulaire maatregelen - door een niet gering deel van Nederlands vlot oordelende voetbalsupporters inge deeld in de categorie van norse eigen heimers met een elementair gebrek aan tact. Op de J. C. Ammanschool voor dove kinderen herinnert met zich hem als „een bijzonder aardige man die heel veel voor onze kinderen heeft gedaan". Michels, in die jaren ook leider van een jeugdbeweging voor dove kinde ren, was op de Ammanschool een vas te keus voor het sinterklaasfeest. Het verhaal hoe hij zich eens met een hijs kraan van het dak naar beneden liet takelen, vermomd als de goede bis schop van Myra zelf, is daar klassiek aan het worden. Een verhaal dat ein digt met de woorden: En het was niet eens zo ongevaarlijk ook. Rinus Michels is het prototype van een moderne trainer. Een progressief denkende, gretig analyserende wroe ter, die hevig is geboeid door alles wat met voetbal heeft te maken en die het experiment niet schuwt. Zijn beginsel verklaring: „Voetbal is mijn vak en daarom kan en mag ik het niet anders zien dan professioneel. Toen ik zelf nog speelde was het voetbal een mengelmoes van clubliefde, romantiek, vertier en zake lijkheid. Ook de structuur van Ajax was een tamelijk naïeve geschiedenis toen ik begon. Die tijd is voorbij. Ajax heeft mij aangenomen om prestaties te leveren en om te voldoen aan de vraag van het publiek. Ik ben gekomen om geld te verdienen. Voor mezelf en voor de spelers. Het gaat er nu niet meer om wat de spelers wel of «iet leuk vin den, maar om wat er moet worden ge daan. Ze moeten leren dat ze deel uit maken van een bedrijf en dat ze zich hebben te schikken naar de wens van de trainer." Hard zijn is thans een voorwaarde om in het betaalde voetbal te kunnen slagen en de uitgesproken perfectionist Michels heeft uit die wetenschap zijn consequenties getrokken. Een duidelijke minachting tonend voor het compro mis voert hij een beleid dat niet mild is te noemen. Michels: „De relatie tus- DEN HAAG De cijfers van sport- toto vijftien luidden: Deelnemers: 898.656; bruto inleg: 1.939.138,20 gulden; prij zenbedrag: 872.612,00 gulden. Eerste prijs: 261.783,60 gulden, zes meldingen van dertien goed. 43.603,60 gulden per goed voorspelde kolom. Tweede prijs: 174.522,40 gulden. 138 meldingen van twaalf goed. 1255,— gul den per goed voorspelde kolom. Derde prijs: 261.738,60 gulden. 1535 meldingen van elf goed. 169 gulden per goed voorspelde kolom. Vierde prijs: 174.522,40 gulden. 1220 meldingen met de eerste acht goed. 142 gulden per goed voorspelde kolom. Na de reis van Istanbul naar het vliegveld Beek, is Ajax gisteravond per bus op Schiphol aangekomen. Op de foto geeft Vasovic een grote speel goedkameel aan z(jn zoontje, rechts Klaas Nuninga, eveneens met een der gelijk stuk speelgoed. Met de sombere trekken van Michels voor ogen lijkt het wat ongepast wanneer de voor Amsterdamse gein zeer ontvankelijke voorzitter van Ajax, de slagvaardige zaken man Jaap van Praag, grinnikend uitroept..Hou op, we lachen er wat af met Rinus. Hij is ontstellend geestig". Ajax' intimi weten echter dat zo'n uitspraak niet als ge niepig grapje is bedoeld en zij verbazen zich er ook niet over dat clubarts Rolink Michels omschrijft als „een man met een verschrikkelijk gevoel voor humor die ik nog nooit chagrijnig heb gezien". blijkt te zitten in plaats van de reser vebank. Die na een pijnlijke nederlaag ineens blijkt te kunnen glimlachen en die hinderlijk onbewogen blijft na Ajax' opzienbarendste overwinningen. Een onberekenbare zonderling die nooit is zoals hij zou horen te zijn. Dat maakt hem fascinerend en soms een tikkeltje onuitstaanbaar. Michels: „Ik ben me nergens van bewust, ik houd niet van theater. Maar misschien denk ik na zo'n ne derlaag onbewust al aan de kritiek die dan ongetwijfeld gaat loskomen en heb ik daar dan alvast plezier om. Ik kan niet zo best tegen kritiek. Het ligt er ook aan hoe het wordt gebracht en door wie. Van iemand die begrip toont voor de moeilijkheden die aan een teamsport vastzitten en die een beetje inzicht heeft kan ik toch wel veel heb ben. Maar wanneer het kant noch wal raakt vind ik het vervelend. Vroeger meer dan nu. Je weet dat het er nu eenmaal bijhoort en je leert er mee te leven". sen de trainer en de spelers moet zui ver functioneel zijn. Dat is een van de nare kanten aan dit vak." „De spelers zullen me wel lastig vin den, maar ze weten öllemaal dat ze me nodig hebben. En ik hen. In mijn positie moet je veel verbieden, moet je iedereen voortdurend achter zijn broek zitten en moet je vaak met de zweep werken. Daarom is het onmogelijk om ouwe jongens te zijn met de spe lers. Dat is hypocriet. Bovendien moet is ervoor waken dat ik niet bijzonder gesteld raak op iemand." De afstand die Michels bejvust be waart is de tol die hij moet betalen voor zijn streven naar een volmaakte situatie, waarin hij de trainer ziet als een geïsoleerde figuur lie alleen maar denkt aan de belangen van het elftal. Dokter Rolink: „Michels is volkomen ongevoelig voor allerlei slimmigheid jes. Hij laat geen loopje met zich ne men. Amsterdammers zijn leuke en aardige mensen hoor, maar spelender wijs proberen ze toch wel iemand be lachelijk te maken. Dollen noemen ze dat en ze bedoelen het ook niet zo kwaad, maar een trainer kan zich dat niet permitteren." Rinus Michels dolt nietmee. Niét omdat hij niet zou willen, maar ge woon omdat zijn werk dat per defini tie uitsluit. Hij wil met de vedetten van Ajax kunnen schuiven zonder dat hij daar emotioneel bij betrokken raakt. En dat lukt hem aardig. Het schijnt hem weinig moeite te kosten een speler uit disciplinaire overwegin gen te passeren. Soms zelfs zonder zo'n beslissing toe te lichten. Michels: „Wanneer ik iemand al een paar keer heb gewaarschuwd zet ik hem ernaast zonder wat te zeggen. Dan confronteer ik hem daar ineens mee. Een speler die vervelend doet moet maar ondervinden dat hij ook van de andere kant een vervelende behandeling kan verwachten wanneer hij zich niet behoorlijk gedraagt." Michels regeert op bijna dictatoriale wijze omdat hij vindt dat het nodig is. Protesten tegen zijn beslissingen zijn dan ook zinloos. Michels: „Tegen de tijd dat een speler ergens over begint te kankeren heb ik z'n zaak al van alle kanten bekeken. Wanneer ik dan een besluit neem hoef ik er dus niet verder meer over na te denken. Dan is voor mij de kous af. Als je gaat twijfelen ga je steun zoeken bij andere mensen en dan ben je verloren." „Een speler moet zijn gekwetste ge voelens maar opzij zetten wanneer het grote belang dat eist. En dat grote be lang, het elftal dus, wordt meestal al leen maar gezien door de trainer. In spraak is een mooi ding, maar dan moeten de spelers ook een open hoog hebben voor hun eigen feilen. En daar ontbreekt het aan. Nederlandse voet ballers zijn individualisten en egoïsten met de neiging altijd naar zich zelf toe te redeneren. Dat kan niet in een teamsport." Heldere uitspraken van een trainer die opvalt door verrassende, soms on begrijpelijke beslissingen. Een vinding rijke pionier die tijdens een wedstrijd plotseling op het dak van de tribune In het NRU-sportprogramma „Langs de Lijn" (14.30-17.00 uur via Hilversum I en 18.10-18.30 uur via Hilversum II) zal zondag rechtstreeks verslag worden gedaan van de voetbalwedstrijden Vi- tesse-SVV, Volendam-Feijenoord, Hol land Sport-FC Twente, Ajax-DWS, EDO-De Graafschap en De Musschen- UVS; voorts wordt aandacht besteed aan de schaakwedstrijd Nederland-En- geland in Vlissingen; de paardekoersen in Hilversum; uitslagen van microkorf bal, zaalhandbal, hockey en amateur voetbal. In het N.T.S.-sportprogramma, dat van 19.30 tot 20.30 uur op Nederland I wordt uitgezonden, wordt onder voorbe houd van wijzigingen aandacht be steed aan: De voetbalwedstrijden Holland Sport- F.C. Twente; Volendam-Feijenoord; Vi- tesse-SVV; de wereldkampioenschap pen trampoline-springen in Amersfoort; de tenniswedstrijden Zwitserland-Ne derland om de koning Gustaaf-beker in Genève; een judo-optreden van Anton Geesink en een Japanse judoka in Lon den; de mi'" -korfbalwedstrijd Ons Eibernest-Luto; de zaalhandbalwed strijd Niloc-V. en L. Rinus Michels, trainer van Ajax die zijn schaarse vrije tijd bij voorkeur thuis doorbrengt „om gewoon een beet je lui te zijn", heeft zichzelf vrijwillig veroordeeld tot eenzaamheid. Een indi vidualist die nieuwe wegen bewandelt met de eigenzinnigheid van een vak man. Een man die het gezicht heeft een bijzondere trainer te worden. Het Zweedse (jshockeyteam heeft in Stockholm een 12 nederlaag gele den tegen Tsjecho-Slowakije. Geen wonder overigens, want de bezoekers bleken over een vliegende doelman, de 26-jarige Vladimir Dzurilla, te beschik ken. Volgens de Zweden, ook geen klei ne jongens op (jshockeygebied, een dui velskunstenaar. GENèVE De internationale wieler sport unie (UCI) heeft tijdens de vrij dag in Genève gehouden bijeenkomst de organisatie van de wereldkampioen schappen wielrennen 1970 aan Engeland toegewezen. De titelwedstrijden voor beroepsrenners, amateurs en dames worden in Leicester gehouden. De organisatie van de wereldkampi oenschappen cyclo-cross, profs en ama teurs, voor 1970 werd aan België toege wezen. MAASTRICHT Ivan Mraz, de 27-jarige Tsjech aan wie het Nederlandse voetbal minder prettige herinneringen bewaart, omdat hij het was die in 1966 Dukla Praag met twee doelpunten Ajax uitschakelde voor de Europa Cup, de buteert op 22 december in de eredivisie. MVY speelt dan in Maastricht met zijn nieuwe aanwinst tegen Telstar. Terwijl dit weekeinde Mraz in Praag de laatste zaken regelt voor een verblijf van enige seizoenen in Nederland, vraagt men zich in Maastricht, waar het wel en wee van MVV aanleiding voor ein deloze discussies is, af of Mraz inderdaad de club van degradatie zal kunnen redden. Vijfduizend supporters hebben dins dag de reis naar Geleen (zeventien ki lometer) gemaakt om daar de testwed strijd van Mraz tegen de Bundesliga club Borussia Mönchen Gladbach te zien. Geen mens die er iets wijzer van werd, want na negentig minuten ver liet Ivan Mraz het veld zonder een doel punt (en alleen daarvoor heeft MVV hem gekocht) gemaakt te hebben. Goed, men had een paar schoten van zijn voet gezien. Men had bovendien op gemerkt dat hij (bijna 1.90 m lang) zeer sterk in kopduels is, maar voor het overige werd Mraz vrijwel geheel uitge schakeld door de Duitse international Bernd Vogts, die de Tsjech volgde als gold het een wedstrijd voor de Europa Cup. Geen wonder dat Ivan Mraz, met wie een dialoog vrijwel onmogelijk is om dat hij, behalve zijn eigen landstaal, slechts enkele woorden Duits spreekt, als een teleurgesteld man het veld ver liet. Aan zijn onzekerheid over een con tract bij MVV kwam echter spoedig een eind. De nul op het scorebord had het enthousiasme van MVV's clubleiding niet kunnen bekoelen. Mraz werd geac- GENÈVE De internationale prof. wielerkalender is tijdens een bijeen komst in Genève bekend gemaakt. Het seizoen voor de profs begint traditie getrouw met de Ronde van Sardinië, die van 23 februari tot 1 maart wordt ge houden. Als laatste grote wedstrijd staat voor 11 oktober de Ronde van Lombardije op het programma. De data van de voornaamste wedstrij den zijn: 23/2-1/3: Ronde van Sardinië; 1/3: Circuit van het Volk; 10-16/3 Parijs- Nice; 19/3: Milaan-San Remo; 30/3: Ronde van Vlaanderen; 7-10/4: Ronde van België; 13/4: Parijs-Roubaix; 16/4: Gent-Wevelghem; 16-20/4Grote Prijs van Eibar; 20/4f Waalse Pijl; 22/4: Luik- Bastenaken-Luik; 24/4-11/5: Ronde van Spanje; 8-11/5: Ronde van Romandië; 13-18/5: Vierdaagse van Duinkerken; 16/5-8/6: Ronde van Italië; 5-8/6: Midi Libre; 12-20/6: Ronde van Zwitserland; 13-16/6: Ronde van Luxemburg; 22/6: nationale kampioenschappen in Frank rijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, Spanje, Luxemburg, België en Zwitser land; 27/6-20/7: Ronde van Frankrijk; 10/8: wereldkampioenschap op de weg in Zolder; 14/8-31/8: Ronde van Portu gal; 7/9: Bordeaux-Parijs; 9-16/9: Ronde van Catalonië; 28/9: Parijs-Tours; 11/10: Ronde van Lombardije. ADELAIDE Voor een grote ver rassing tijdens de halve eindstrijden dames enkelspel in het toernooi om de tenniskampieonschappen van Zuid-Aus- tralië in Adelaide zorgde vrijdag Lesley Hunt uit Perth. De 17-jarige Lesley schakelde in drie sets (3-6, 6-3, 6-4) de Australische nummer een Judy Tegart uit. In de finale ontmoet zij haar land genote Karen Krantzcke, die eveneneen in een driesetter (3-6, 6-4, 6-1) van Ker ry Melville won. De titel in het heren dubbelspel was voor de Australiërs Bill Bowrey en Ray Ruffels. Zij zegevierden met 9-7, 6-3. 7-5 over hun jonge landgenoten Phil Dent en John Alexander. cepteerd als de gaan redden. man die MVV moet Ivan Mraz, sportleraar en getrouwd met een stewardess uit Praag („zij zal haar baantje móeten opgeven")' komt er eerlijk voor uit dat hij zijn vaderland enkel verlaat voor het geld. „Ik ben nu 27", zegt de Tsjech, „ik heb het in Praag bij Sparta niet slecht, maar de laatste jaren van mijn voetbalcarrière wil ik rendabel maken en dat kan he laas alleen in het Westen". Het spel van MVV is hem nog wat tegengeval len. „De opbouw is wel aardig en er zijn ook goede spelers bij MVV, maar het gaat allemaal nog te langzaam en er zit vooral veel te weinig verrassing in het spel", zegt hij. Overigens heeft MVV hem de laat ste dagen als een kostbaar sieraad la ten bewaken, want er waren kapers op de kust. Trainer Jef Vliers van de Bel gische club Racing White was met zijn manager naar Limburg gekomen om met Mraz over een transfer te spre ken, zo ook de trainers van F.C. Twen te, Kees Rijvers en Spitz Kohn. MW bewaakte Mraz echter zo zorg vuldig dat niemand de gelegenheid kreeg hem te spreken, want men was bij de Maastrichtse club gealarmeerd door de actie van een andere Nederland se eredivisieclub, die de vorige week al probeerde in contact te komen met Mraz. Vandaar ook dat manager Drei- müller besloten had dat Mraz bij hem thuis moest logeren. Hoe Mraz zelf op dit alles reageert? „Ach, het zijn keuri ge mensen in Maartricht, ze zijn alle maal zo vriendelijk en bovendien, en dat is het belangrijkste, de condities zijn goed. Waarom zou ik dan nog ver der kijken?" HILVERSUM De eerste aflevering van Vara's Sporttribune, het nieuwe sportprogramma van de Vara, komt zaterdag 14 december via Nederland 1 op het televisiescherm. Het programma dat één keer in de maand van 19.05 tot 19.55 uur wordt uitgezonden, wordt samengesteld door Jan Leijdekker, een vroegere mede werker van NTS-Sport. Voor de pre sentatie zorgen de Vara-omroepster Elles Berger, de sportjournalist Fred Racké en Wil van der Smagt. Verdere medewerkers zijn de sportjournalis ten Frans Nypels en Hans EijsvogeL De Nederlandse dames tafeltennis ploeg, die op 7 december a.s. in Antwerpen uitkomt tegen België, zal bestaan uit de speelsters Ria Bogmans, Ellen Klatt en Aukje Wynia. Een uit Mieke ten Broek, Veronique van der Laan en Mary van Ruiten be staand damesteam zal op 9 en 10 de cember a.s. twee keer uitkomen tegen 't Engelse nationale team. Voor het Nederlandse team, dat za terdag 21 december a.s. voor h- tafeltennistoernooi om de Europese ker voor landenploegen in Luxen- uitkomt tegen Luxemburg, heeft bt coach Tigerman Ellen Klastt, Bert HEERENVEEN Piet Meyer bljjft sterk rijden. De 25-jarige boekhouder uit het Noordhollandse Katwoude onderstreepte ook vrijdagmorgen op de yspiste van Heerenveen nog eens zyn verlangen naar een opzienbarende rentree in het se lecte clubje van Nederlandse topschaatsters. Meijer, in 1964 en 1965 al deel uit makend van de nationale kernploeg, maar daarna gedegradeerd naar de B-schaat sers, reed in dichte mist op de vijfduizend meter voor het eerst van zijn leven de acht minuten barrière omver. 7.59.2 werd het. Een tijd, die hem ongetwijfeld een flink aantal passen dichter bij de kernploeg heeft gebracht. Overigens ook op de vijfhonderd me ter reed de notabene door een hardnek kige ischias geplaagde Meijer een voor zijn doen voortreffelijke tijd: 43,5. Dat hij met deze prestaties bij het ontbre ken van de nationale kernploeg, die in Deventer was gebleven, in het alge meen klassement op de eerste plaats beslag legde, behoeft nauwelijks be toog. En toch had Meijer, die zich voor dit seizoen in zijn eentje heeft voorbereid „Ik heb het gewoon voor mijn plezier gedaan, zonder het heilige moeten" het niet eens gemakke lijk. Op de vijfduizend meter immers, bleven Arie Hekman (7.59.8) en Wim Beukers (8.00.0) maar weinig op hem achter en op de korte afstand waren pure sprinters als Frits Bartling (42,3) en Jan de Vries (42,5) hem natuurlijk te snel af was. De regelmatig rijdende Harm Kuipers (43,5 en 8.05.6) behoef de eveneens niet al teveel terrein prijs te geven op de sterke Noordhollander, die zijn eenzame oefenuurtje op het vaak winderige dijkje van Katwoude naar Volendam dan schijnbaar toch be loond ziet worden. In Deventer reden de leden van de nationale herenkernploeg voor het eerst van dit seizoen een tienduizend meter, die verrassend door Eddy Verheijen in de redelijke tijd van 16.21.5 werd ge wonnen. Karei te Winkel, die tweede werd, had maar een seconde meer no dig. Ard Schenk en Kees Verkerk de den het gezien hun tijden (resp. 16.58.3 en 17.02.9) blijkbaar kalm aan, iets wat wellicht ook van Willy Burgmeij er op de drie kilometer voor dames kan wor den gezegd. De Nieuwveense kan im mers veel beter dan de 5.35.7, die ze nu op de klokken bracht. Elly van der Brom daarentegen verraste. De twin tigjarige Amsterdamse, die het in vo rige jaren vooral van haar sprint moest hebben, blijkt nu op de lange afstand flink vooruit te zijn gegaan. Haar 5.33.4 houdt in ieder geval een belofte in. Stien Kaiser, moest na haar neder laag op de 1500 meter tijdens de wed strijden om de IJsselcup vorige week opnieuw haar meerdere erkennen in Rieneker Demming. Het meisje uit Ter- wolde finishte na 5.19.2 en was daar mede ruim zeven seconden sneller dan wereldkampioene Stien Kaiser die voor de drieduizend meter 5 min. 26,4 sec. nodig had. De Friezin Adje Keulen- Deelstra, bevestigde haar aanspraken op een plaats in de kernploeg door in 5.28.9 de derde plaats op te eisen. De uitslagen luiden, Heerenveen: 500 me ter: 1. Frits Bartling (Amsterdam) 42,3 NIEUW DELHI De overgebleven zesenzeventig wagens in de Londen- Sydney-marathon hebben het in de nacht van donderdag op vrijdag zwaar te verduren gehad op het bergtraject tussen Teheran en Kaboel, waarbij passen tot 2800 meter moesten worden genomen. Behalve de bochtige en stei le zig-zag-bergwegen hadden de rij ders ook nog te kampen met sneeuw, mist en beijzelde stukken weg, die de hoogste eisen aan de chauffeurs stel den. Na Kaboel staan de rijders, op de donkere wegen van de Indische vlak ten, andere gevaren te wachten: lang zaam voortbewegende, door ossen ge trokken en onverlichte, karren, hoog opgetaste vrachtwagens of losgebro ken vee, kunnen plotseling als levens grote obstakels uit het duister opdoe men. De Indische politie doet haar uiterste best om de wegen schoon te houden voor de doortocht van de ral ly-rijders. Het leger heeft bovendien een aantal posten ingericht om bij eventuele ongelukken zo snel en effec tief mogelijk te kunnen optreden. De eerste wagens werden vrijdag avond laat en het gros in de nacht van vrijdag op zaterdag in Nieuw Delhi verwacht. Nu reeds zijn grote mensen massa's op de been om de coureurs te verwelkomen. Na Nieuw Delhi voert een brede, goed geplaveide weg - op enkele min der goede stukken na - naar Agra. De weg van Agra naar Bombay loopt door een gebied waar nog talloze struikro vers hun domein hebben. De meest ge liefde manier van de rovers om auto's iot stoppen te dwingen is de weg met Jokken en olievaten te blokkeren, na de reizigers worden uitge- J. Het 's nachts reizen in dit ge wordt dan oc politie ten te ontraden. uilles n er nu echte. dat de i nemers aan tii .on veilig Helm en Nico van Slobbe uitgenodigd. door deze streken worden geloodst. sec.; 2. Jan de Vries (Ruinerwold) 42,5; 3. Piet Meyer (Katwoude) 43,4; 4. Harm Kuipers (Norg) 43,5; 5. Ernst Beets (Amsterdam) 43,5; 6. Jan Bazen (Zevenhuizen) 43,6. 5000 meter: 1. Piet Meijer 7.59.2; 2. Arie Hekman (Balkbrug) 7.59.8; 3. Wim Beukers (Middelie) 8.00.0 4. Harm Kuipers 8.05.6; 5. Piet Vink (Middelie) 8.08.8; 6. Jappie van Dijk (Ruigahuizen) 8.09.4. Algemeen klassement: 1. Piet Meijer 91.320; 2. Harm Kuipers 92.060; 3. Frits Bartling 92.460; 4. Jan de Vries 92.870; 5. Arie Hekman 93.180; 6. Jappie van Dijk 93.340. DEVENTER, 10.000 meter heren: 1. Eddy Verheijen (Deventer) 16.2.1.5.; 2. Karei te Winkel (Brummen) 16.22.5; 3. Jan Bols (Hoogeveen) 16.28.7; 4. Pe ter Nottet 16.32.7; 5. Jorrit Jorritsma (Rotterdam) 16.50.9; 6. Arie Eriks (Sint Maarten) 16.51.9. 3.000 meter dames: 1. Rieneke Dem ming (Terwolde) 5.19.2; 2. Stien Kai ser (Delft) 5.26.4; 3. Adje Keulen-Deel stra (Irnsum) 5.28.9; 4. Ans Schut (Apeldoorn) 5.29.6; 5. Elly van der Brom (Amsterdam) 5.33.4; 6. Willy Bergmeijer (Nieuwveen) 5.35.7. LORIENT De Nederlandse biljar ter Henk Scholte, die donderdag in zijn partij tegen de Oostenrijker Weingart- ner in het toernooi om het Europese li- brekampioenschap in Lorient plotseling onwel werd, blijkt oververmoeid te zijn. Scholte, die in de afgelopen maanden aan acht toernooien deelnam, is in een ziekenhuis in Lorient onderzocht, waar een elektro-cardiogram werd gemaakt. Zijn toestand is goed en geeft geen re den tot ongerustheid. Hij zal waarschijn lijk maandag naar huis terugkeren. PORT AU PRINCE Jan Boes man - de vermaarde ballonvaarder uit Den Haag - staat op het punt zijn 250- ste ballonvlucht te maken. Samen met zijn vrouw Nini zal hij volgende week opstijgen met zijn bal lon Nimbus in Port au Prince op Hati. Waar het echtpaar Boesman terecht zal komen, hangt van de wind af. De kans is groot dat dit Jamaica zal zijn, een ander eiland in het Caribische ge bied. De posterijen van Haïti zullen ter gelegenheid van de jubileumvlucht een speciale postzegel uitgeven, waarop ook de Nederlandse vlag voorkomt. Haïti wordt hiermee het eerste land dat een vreemde valg op een van zijn postzegels afdrukt. Gedurende twee dagen zal de post op het eiland bovendien worden voor zien van een speciaal stempel dat aan de vlucht van het echtpaar Boesman CAERNARVON, (Wales) Een drei gement om prins Charles van Enge land te vermoorden, wordt onderzocht door de politie, terwijl de extremis ten van Wales hun verzet tegen de investituur als prins van Wales ver hevigen. De home-rule extremisten hebben ge dreigd de plechtigheden die op 1 juli 1969 in het oude Caernarvon-kasteel gehouden zullen worden, te saboteren. Een speciale eenheid detectives ge vormd om personen op te sporen die tegen de investituur van de 20-jarige prins zijn, werd getipt over de bedrei ging met de dood tijdens een recente anti-investituur demonstratie in Caer narvon. Op een aanplakbiljet staat „Charles Windsor shall not pass" en wordt een beroep gedaan op de bewoners van Wales zich „1282 te herinneren" de datum waarop de laatste in Wales geboren prins van Wales, Llewellyn, in gevechten tegen de Engelsen ge dood werd. Het biljet was uitgegeven door een or ganisatie, het vaderlandse front ge naamd. Aangedrongen wordt op een protestmars in de hoofdstad van Wa les, Cardiff, op 30 november en een mars naar het graf van Llewellyn in Midden-Wales op 14 december. Het parlementslid van Labour, Emrys Hughes, heeft er in 't Lagerhuis op aangedrongen de investituur die 250.000 pond kost uit te stellen van wege de huidige Britse financiële moeilijkheden. George Thomas, staatssecretaris voor Wales heeft het voorstel van de hand gewezen en verklaard, dat de plech tigheden de toeristenindustrie van Wales ten goede zullen komen.

De Vallei | 1968 | | pagina 9