Yeenendaals dagblad Vergeldingsactie op Jordaans gebied Buiten Politiekorps in Chicago trad onbeheerst op Vrouw leeft nog doordat pistool niet afging Economisch scrabbelen Oppositieleider reageerde op rede premier Socialisten boos op vice-president VADER EN ZOON ONDER RUURLO VERONGELUKT Noordierse katholieken in opstand Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ISRAËLIËRS BLAZEN TWEE BRUGGEN OP „Onrecht doet vrede teniet'* Naar Amerika voor operatie Artsen staken in Italië Gewapende overval op sigarenwinkelierster i Belg. minister kritiseert Nederland „Studentensoos" vernield door dronken jongens Benzine duurder in Frankrijk Hatelijke uitlating leidt tot boycot in Bondsdag Harriman rekent op benoeming „nieuwe man" Doliijnenshow mislukte Toestand derde slachtoffer zorgwekkend verandering CARSOIS RLAKE: OVEREENKOMST Laatste maand I j Volgens rapport: Politierel TAS GEROOFD Drs. Den Uyl sprak voor radio en tv ONBEKOOKT Weer betoging tegen protestanten Woningraad vraagt Senaat verwerping huurdersbijdrage Bur. voor redactie en administrate: Prins Bernhardiaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg,: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prije 17 cent Kleine 'annonces Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden f 1,50, leder woord meer 15 cent. MAANDAG 2 DECEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 284 TEL AVIV Een Israëlische commando-eenheid is gisteravond diep op Jordaans gebied doorgedrongen en heeft ongeveer 60 kilometer ten oos ten van de Dode Zee een verkeersbrug en een spoorbrug opgeblazen. Naar een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv meedeelde, vormde de actie een re presaille „voor de voortdurende sabotage-acties van Jordaanse zijde". In een andere bekendmaking is ge zegd. dat de Israëlische artillerie zon dagavond de Jordaanse stad Irbid heeft beschoten tijdens een duel, dat volgde nadat twee Israëlische dorpen door de Jordaniërs onder vuur waren genomen. Later werd nog 'n Israëlisch dorp ten zuiden van het Meer van Ga- lilea beschotendaar duurde de strijd nog voort. GEN'èVE Dr. Eugene Carson Bla ke, secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, heeft verklaard dat wapengeweld niet altijd moeilijker te dragen is dan het met voeten treden van de menselijke rechten. Zij, die de vrede willen bewaren, zei hij, verzetten zich vaak met geweld tegen noodzake lijke wijzigingen. Niet alleen oorlogen doen de vrede teniet, maar ook on rechtvaardigheid. De vrede kan worden geschonden door hen die hem koste wat kost willen bewaren, door hen die er belang bij hebben de wereld te houden zoals zij is, door hen die zich verzetten tegen landhervorming, belastinghervorming, vrijheid van menigsuiting, vrijheid van organisatie en het veranderen van verouderde en zinloze structuren. In de Wereldraad van Kerken zijn meer dan 200 protestantse en orthodoxe kerken in de gehele wereld verenigd. In de mededelingen over de com mando-actie worden twee sabotage-ac ties vanaf Jordaans gebied met name genoemd, namelijk de beschieting met vijftien raketten van Israëlische potas- bedrijven in Sodom en de beschieting van twee dorpen gisteravond. De verkeersbrug die werd opgebla zen ligt in de weg van Amman naar het zuiden. De Arabische verzetsgroep Al Fatah heeft zondag meegedeeld de beschie ting van de potasbedrijven te hebben uitgevoerd. De Israëliërs lieten voorts nog we ten, dat de Jordaanse autoriteiten de Arabische commandogroepen steunen krachtens een omstreeks half novem ber gesloten akkoord. In de Jordaanse hoofdstad is bekend gemaakt, dat. in Irbid één huis werd vernietigd, waarbij een man en een kind gewond werden. i r|oorgaans heeft de vorst in de- cember niet veel om het lijf j en blijft het bij een vleugje vorst, j dat het gazon wit kleurt, doch de blaren der rododendrons nog niet j als beslagen tongen slap laat han- gen. Wèl kan bij de eerste vrieskou het laatste blad van boom en hees- ter verdwijnen, want als nadien de thermometer flink boven het nul- punt rijst, dooit het ijsvliesje, dat de bladsteel aan twijg en tak vast houdt, in de warme zon weg en daarmee is de verbinding verbro ken. Veel van het lage struikgewas trekt zich in de luwte weinig aan van het wenkbrauw-fronsen en be houdt het lover een eind in winter maand. We willen de laatste kleu ren van het jaar graag tot kerst of oud-en-nieuw rekken en zijn al blij met de nog steeds bloeiende kruis- kruiden, hongerbloempjes en ma delieven, doch het ligt natuurlijk aan velerlei weergesteldheden of zij ons zo lang zuüen verheugen. In vele gevallen dienen we onze troost bij het onveranderlijke groen van het naaldhout te zoeken. In een bos of park, waarvan de beheerder zich niet blind staart op de koekoek-éénzang van grove den nen, maar voor aangename ver scheidenheid zorgde, die fijn- en blauwspar, douglas en chamaecy- prus, sitka en weymouth met nog andere soorten weten te brengen, schenkt het winterpalet verander lijkheid genoeg in toon en tint. Ook zien we graag de variatie met de jonge beukjes, die een ritselend, kreukelig gebladerte vasthouden met een goudbruine toets als van een antieke koperen ketel, die op ouderwetse wijze met rood-aard is ingewreven. In die buurt hangen ook de dunne gordijntjes der katjes van grijze en zwarte els, pimpel- paars van de oostenwind. De Zuidviëtnamese mevrouw Le Thi Than hier gefotografeerd met haar tweejarige dochtertje bij aankomst in Los Angeles. Het kind. moet een hartoperatie ondergaan, die in Saigon, de hoofdstad van Zuid-Viëtnam, niet mogelijk was. Twee Amerikaanse officieren stel den mevr. Than in staat de reis naar het verre Amerika te onder- CHICAGO Burgemeester Daley van Chicago heeft zondag gereageerd op het rapport van een speciale com missie over de ongeregeldheden, die zich tijdens de conventie van de Demo cratische partij in Chicago hebben voorgedaan. Burgemeester Daley las op een persconferentie een verklaring voor, waarin hij zegt trots te zijn op het grootste deel van de politie van Chicago, dat „verantwoordelijk heeft gehandeld in omstandigheden die een buitengewoon grote uitdaging inhiel den". Na voorlezing van de verklaring ver trok Daley. In zijn verklaring zegt de burgemeester voorts dat het rapport een uitstekende studie is. Hij heeft echter „enig voorbehoud" betreffende enkele delen van het verslag. Zijn voornaamste kritiek is op de samenvat ting gericht, die „het publiek zou kun nen misleiden". Verder merkt hij op dat tien politiemannen geschorst zijn, omdat zij tijdens de ongeregeldheden geen ster droegen, het teken waaraan men kan zien dat iemand van de poli tie is. Vier politiemannen zullen moge lijk ontslagen worden omdat zij „bui tensporig geweld" hebben gebruikt. De Amerikaanse nationale commissie ter bestudering van het geweld heeft in net' rappor l oh politie van Chicago er van beschuldigd zonder onder scheid des persoons te zijn opgetre den bij de demonstraties tijdens ds Democratische conventie in augustus. Volgens het rapport konden de ongeregeldheden op sommige mo menten alleen worden omschreven 'als een „politierel". Het woeste op treden van de politie ging te ver in verhouding tot de uitdagingen van de demonstranten, aldus het 350 pagina's tellende boekwerk. Toegegeven wordt dat de politie het doelwit vormde van de provocaties, maar „het antwoord kwam in vele gevallen neer op on beheerst geweld in „het wilde weg". Het rapport is op verzoek van de commissie samengesteld door onge veer 90 personen onder leiding van of ficier van justitie Daniel Walker. Het is snel gepubliceerd in verband met de grote belangstelling van het publiek, de commissie heeft er zelf nog geen com mentaar op, aldus dr. Milton Eisenho wer, voorzitter van de commissie, die door president Johnson werd ingesteld na de moord op Robert Kennedy in ju ni. ROME In geheel Italië zullen vandaag artsen, die verbonden zijn aan psychiatrische inrichtingen voor onbe paalde tijd het werk neerleggen ter on dersteuning van eisen voor grotere fi nanciële regeringsbijdrage voor gees telijk gestoorden. Sint-Nicolaas heeft in Utrecht 'n onverwacht bezoek gebracht aan de voorzitter van het NKV, de heer P. J. J. Mertens en hem een nieuw gezelschapspel, het economisch scrabbelen, aangeboden. De heer Mertens kan nu 's avonds met zijn tien kinderen de horizontale en ver ticale lijnen door economisch Ne derland trekken s AAA*VWW\ 2 dec. 1968 A. B. WIGMAN AMSTERDAM Voor een buit van slechts een paar tientjes was de 68- jarige Amsterdamse sigarenwinkelier ster B. Reijinga zaterdagavond byna vermoord. De vrouw werd overvallen door twee jongemannen, van wie er één een pistool op haar richtte en twee kt er de trekker overhaalde. Bei de keren ketste het wapen echter, waardoor het niet afging. Mevrouw Reijinga was in haar huis achter de sigarenzaak aan de Mar- nixstraat, toen om vijf voor zeven za terdagavond de bel van de winkel deur ging. Al in het gangetje naar de winkel kwam één van de overvallers de vrouw tegemoet, terwijl de andere in de winkel achter de toonbank dook, op zoek naar geld. In de geldla zaten echter slechts een paar tientjes. In het gangetje liet de vrouw zich niet zo maar terug naar het woninkje duwen; er ontstond een vechtpartij waarin de overvaller twee keer met zijn pistool probeerde te schieten. Toen het wapen weigerde, gaf de rover de vrouw een paar klappen met het pis tool in de nek en duwde haar voor zich uit. Half vallend, liep mevrouw Reijinga achteruit de kamer in, waar zij tegen de grond viel. M*et het pistool dreigend op haar gericht dwong de overvaller de winkelierster zich rustig te houden. Toen zijn handlanger in de winkel om hem riep, sprong de jonge bandit op en rende samen met de ander de zaak uit. De Amsterdamse politie heeft zon dagavond de 22-jarige Fransman G. J. A. gearresteerd. Hij wordt ervan ver dacht omstreeks half tien in de Raad huisstraat de 66-jarige mevrouw E. Schwantt uit Berlijn, samen met zijn 24-jarige landgenoot F. G., van haar tas te hebben beroofd. Hij zou daarbij hebben gedreigd met een luchtdruk pistool. De mannen vluchtten na de beroving elk een andere kant uit waarbij A. werd gevolgd door een 47-jarige fietser die hem op de Herengracht aan de bemanning van een politieauto aan wees. De andere Fransman is nog spoorloos. De tas, die een paar hon derd gulden aan Duits en Nederlands geld bevatte, was door de aangehou den rover tijdens zijn vlucht wegge gooid. Hij werd op het Singel terugge vonden. BRUSSEL Niet alleen Frankrijk maar ook Nederland is verantwoorde lijk voor het teleurstellende resultaat van het ministersberaad van de vorige week over de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom). Dit ver wijt heeft de Belgische minister van Wetenschappen, de heer Th. I.efèvre. geuit op een persconferentie in Brussel. Het vasthouden door Nederland aan de eis dat samenwerking in Europees verband op technisch gebied alleen dan mogelijk is wanneer ook Engeland daarbij wordt betrokken, is volgens Le- fèvre een houding die elk verder over leg daarover onmogelijk maakt. Daar bij komt volgens hem dat Frankrijk zich achter die houding kan verschui len. De kritiek van Lefèvre werd het af- gelopén weekeinde in Belgische kran ten gepubliceerd. HILVERSUM In een toespraak voor radio en televisie, heeft de socialis tische oppositieleider drs. J. M. den Uyl zaterdagavond gepleit voor een be leid. „waarbij enerzijds de waakzaam heid niet wordt verwaarloosd en dat an derzijds hardnekkig weigert toe te ge ven aan de spiraal van de bewape ning". Drs. Den Uyl vond het vreemd, dat premier De Jong zich vrijdagavond rechtstreeks tot de natie had gericht, omdat de Eerste Kamer zich nog moet uitspreken over de regeringsvoorstellen tot verhoging van de defensie-uitgaven met 225 miljoen. „Vraagt men om meer geld voor de veiligheid, dan is het ook nodig dat er meer geld komt voor het geen we veilig willen stellen: Meer geld voor de democratie en voor de le vensmogelijkheden van grote groepen uit onze bevolking". De fractievoorzitter van de PvdA kon de toespraak van de premier De Jong slechts verklaren uit de grote onrust over de regeringsvoorstellen, die tot uiting komt in verzoeken en adressen en in een actie van het interkerkelijk vredesberaad. Hij vond deze onrust be grijpelijk. Het antwoord op de ontwik kelingen in Tsjechoslowakije moet niet militair, maar politiek zijn. Voor mili taire maatregelen is, naar zijn oordeel, geen directe aanleiding. Drs. DenUyl had de indruk, dat de regering geen openkaart had gespeeld. De voorgenomen aankoop van zestig extra tanks heeft niets te maken met een verhoging van. de waakzaamheid, zo meende hij. UTRECHT Ongeveer 50 aange schoten jongelui hebben gisternacht de Utrechtse studentensociëteit Veritas be stormd. De jongens (geen studenten) klommen op de vensterbanken en be werkten de ruiten met stenen en bier flesjes. Daarna drongen zij het gebouw binnen en vernielden het meubilair. Twee agenten kregen toen assistentie van collega's en slaagden erin het ge bouw met de wapenstok te ontruimen. Veertien jongens, tussen 16 en 20 jaar oud, werden aangehouden. PARIJS De benzine is in Frank rijk twee tot drie centimes per liter duurder geworden. Gewone benzine kost nu in Parijs 1,01 frank (was 0,99) en super 1,10 frank (ruim 80 cent). (Van onze correspondent) BONN De sociaal-democratische fractie in de Westduitse Bondsdag wil voortaan demonstratief de parlementszaal verlaten, wanneer de christe- lijk-sociale vice-president dr. Richard Jaeger een zitting leidt. Deze krasse boycot is het gevolg van een hatelijke uitlating van Jaeger aan het adres van minister Heinemann (Justitie), die door de sociaal-democraten kandidaat is gesteld voor het ambt -van president van de Bondsrepubliek. Heinemann had twee vooraanstaan- de Westduitse communisten ontvangen om met hen de juridische kanten te be spreken van een eventuele hernieuw de toelating van de communistische partij, die sinds jaren in West-Duits- land verboden is. Jaeger, die zelf oud-minister van justitie is, reageerde daarop in een in terview met de opmerking, dat de man die „adviezen geeft aan staatsvij anden" onmogelijk staatshoofd kan worden. Jaeger (55) is een politicus met uiterst conservatieve ideeën over de autoriteit van de staat en de gehoor zaamheid van de burger. Hij is een be wonderaar van de regimes in Spanje en Portugal en heeft zich vroeger inge zet voor wederinvoering van de dood straf.' Door zijn onbekookte uitlatingen heeft hij zich vele vijanden gemaakt. Nu dreigt zijn aanval op Heinemann het effect van een boemerang te krij gen tegen de christen-democratische kandidaat voor het presidentschap, dr. Gerhard Schroder. De sociaal-democratische fractielei der Helmut Schmidt en zijn partij- vrienden reageerden prompt met de boycot. De uitwerking daarvan in het parlement staat nog te bezien, want Jaeger is maar één van de vier vice- presidenten en zijn ambtsperiode loopt bovendien volgend jaar september af. Met de presidentsverkiezing in het vooruitzicht komt het christen-demo cratische kamp echter in een lastig parket. Wanneer de christen-democra ten zich distantiëren van Jaeger, ste ken ze daarmee een pluim op de hoed van Heinemann, de presidentiële favo riet van de tegenpartij. Dekken de christen-democraten daar entegen Jaeger, dan laden zij de ver denking van een even reactionaire ge zindheid op zich. Dat zou bijzonder slecht uitkomen, juist nu de christen democraten voor hun presidentskandi daat Schroder de steun willen krijgen van de progressief getinte liberale partij. PARIJS Averell Harriman, die aan het hoofd staat van de Amerikaanse onderhandelingsdelegatie naar de vre desbesprekingen in Parijs, gelooft dat hij, zodra Nixon president van de Ver enigde Staten is, vervangen zal wor den. Hij zal dan naar Washington terug keren. BRUSSEL Ongeveer 600 men sen, die zondagmiddag in het sport paleis van Luik een optreden bij woonden van drie dolfijnen uit Flo rida, zijn van een koude kermis thuisgekomen. Tijdens de show kwam er een scheur in het bassin; 400.000 liter water stroomde op de toeschou wers af. Er ontstond zo'n gedrang naar de uitgangen, dat enkele men sen verwondingen opliepen. De drie dolfijnen werden in hang matten gelegd, waar ze met brand spuiten werden natgehouden in af wachting van een betere oplossing. Later zijn ze naar een vijver in Hasselt overgebracht. De totaal vernielde demonstratiewagen no de botsing RUURLO Op de Batsdijk te Zieuwent onder Ruurlo is zaterdag omstreeks het middaguur een ver keersongeluk gebeurd, dat aan twee Winterswjjkers het leven heeft ge kost. De slachtoffers zijn de 48-jarige J. Geltink en zijn 20-jarige zoon E. Geltink. De bestuurder van de ver ongelukte personenauto, de Lichten- voordenaar L. V., verkeert in zorg wekkende toestand. Wat de oorzaak van het ongeval was is nog onduidelijk. In elk geval heeft V. met zijn bijna nieuwe demonstratie-auto vermoedelijk met hoge snelheid over de Batsdijk tussen Zieuwent en Ruurlo ge reden. In het voertuig bevonden zich vader en zoon Geltink uit Winterswijk, waarschijnlijk adspirant-kopers. Door onopgehelderde reden raakte het voertuig op een recht gedeelte van de weg aan het slingeren. Het ging eerst naar rechts en vervolgens naar links, raakte daar twee bomen en kwam in een links van de rijbaan gelegen sloot terecht. De 48-jarige J. Geltink was op slag dood, terwijl zijn zoon kort na aankomst in het ziekenhuis te Lichtenvoorde over leed. De eigenaar/bestuurder van de auto werd eveneens zeer zwaar gewond naar het ziekenhuis te Lichtenvoorde overgebracht. In verband met de ernst van zijn toestand is V. gistermiddag naar het Radboudziekenhuis te Nijme gen vervoerd. Zijn toestand is zorg wekkend. ARMAGH Honderden politieman nen hebben zaterdag in Armagh in Noord-Ierland een ware veldslag moe ten leveren om te voorkomen dat groe pen katholieke en protestantse extre misten elkaar te lijf gingen. Zes poli tiemannen raakten gewond. Zes men sen werden gearresteerd; vijf wegens verboden wapenbezit e»n één wegens gebruik van zwaar lichamelijk geweld. De .onlusten begonnen toen katholie ken demonstreerden voor meer zeggen schap. Gooiend met stenen en flessen verzetten zij zich tegen de politie. La ter werden twee bussen vol protestanten het doelwit van de opgewonden beto gers. De politie moest schilden gebrui ken bij haar pogingen om de groepen uit elkaar te houden. De ploeg cameralieden van de Britse televisie (BBC) werd, volgens oogge tuigen, in haar werk gehinderd. Film apparatuur zou zijn beschadigd en twee leden van de ploeg zouden zijn mishan deld. De organisatie voor burgerrechten uit Armagh heeft inmiddels bij de Noord ierse regering geprotesteerd tegen de falende bescherming van de grondwet telijke rechten van demonstranten. Ook beklaagt de organisatie zich over de „gewapende benden" die de straten moeten „schoonvegen". AMSTERDAM De Nationale Wo ningraad heeft in een brief een drin gend beroep gedaan op de Eerste Ka mer het wetsontwerp Huurdersbijdra- gen te verwerpen. De raad meent dat de voorgestelde heffing een onaanvaardbaar onrecht veroorzaakt ten opzichte van talloze huurders, die geen mogelijkheid heb ben om te verhuizen naar een passen de woning. Ook acht de raad het in strijd met moraal en recht een dergelijke heffing op te leggen aan huurders van bepaal de categorieën van woningen en daar bij andere huurders, die in soortegelij- ke omstandigheden verkeren, buiten schot te laten. De Woningraad schrijft ten slotte dat het zeer onzeker is dat door de voor gestelde huurbelasting het beoogde ef fect de doorstroming zal worden bereikt. Fen gebied met hoge barometer- j standen handhaaft zich boven Zuid-Scandinavië en Oost-Europa. Hierdoor wordt met zuidoostelijke I winden vrij koude lucht naar onze omgeving getransporteerd. In deze j stroming kwam aanvankelijk j slechts weinig bewolking voor, j maar in de ochtend vormde zich op uitgebreide schaal mist of laag- j hangende bewolking. In de afgelo- I pen nacht daalde de temperatuur I plaatselijk tot dicht bij het vries- I punt. In de algemene luchtdrukverde- ling komt in het komende etmaal niet veel verandering. We houden daarom ongeveer hetzelfde weer- type. Er wordt evenwel iets koude- I re lucht aangevoerd, zodat in de komende nacht de temperatuur tot even onder het vriespunt kan dalen. Morgen, zon op: 08.28; onder: 16.31; maan op: 15.12; onder: 07.12. r

De Vallei | 1968 | | pagina 1