Vara-filmexpeditie naar Bikini-eilanden vertrokken Wiener Burgtheater dinsdag op t.v. Radio-piraat blijft uitzenden Dinsdag weer een Gelders proqramma „Sint-sala-bim" op 5 dec. opgelost Staatslening van f 225 a f 275 miljoen VANAVOND MORGEN Smidje Verholen en de knap-mutator GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN Heerlijk avo ndje op tv begint met kindermusical Betere resultaten bij Vredestein NOTITIES Smit Nijmegen samenwerking bestudeert PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 MAANDAG 2 DECEMBER 1968 Hij wilde er niet over praten met Koba. Hij heeft het zich ontelbare ma len voorgehouden dat hij dat niet doen kan om zijn moeder en Lena, maar hij kan het niet voor zich houden. Het rit hem zo verschrikkelijk dwars. Hij kan -tegen haar ook niet gewoon zijn. Ze heeft hem al een paar keer ge vraagd wat hem hindert. Of hij ruzie heeft met Egge of met een van zijn zusters, of heibel met zijn vader en hij heeft ontkennend geantwoord. Hij heeft niks. Wat zou hij nou kunnen hebben? Maar hij blijft stil en neerslachtig en zij blijft aandringen. Eerst vleiend, dan prikkelbaar en zeggend dat hij maar naar huis moet gaan, als hij zo vervelend blijft doen. „Ik wil het je wel vertellen, onder één voorwaarde, dat je er nooit met jouw of mijn moeder over praat". Ze trekt hoog haar mooigevormde wenkbrauwen op. Wat hebben zijn of haar moeder er nu mee te maken? Dat zal ze dan wel horen. Het valt hem eigenlijk mee dat ze zo verbaasd doet. Hij dacht dat ze meteen wel in haar schulp zou kruipen, als ze hoor de dat haar moeder erbij betrokken was. „Jouw moeder heeft tegen mijn moe der verteld dat ze jou betrapt heeft met een eekschiller verleden jaar. Oom Berend en tante Dike waren bij ons en toen vertelde mijn moeder het aan tante Dike. Ik hoorde per onge luk wat ze zei". Ze lacht. Ze lacht twee kuiltjes in haar wan gen en een rij gave, witte tanden bloot. Ze slaat speels haar arm om zijn nek en trekt zijn hoofd tegen zich aan. Maar hij rukt zich nijdig los. Ze moet nou niet doen, of het niks is. „Maar het was niks", zegt ze. Och lieve mensen! Heeft haar arme jongen daar over lopen tobben? „Ik kwam in de schuur en hij maak te grappen, die vent die we verleden jaar hadden. Ik daagde hem een beet je uit. Goed, dat had ik beter niet kunnen doen, maar och..." Ze gooide hem iets naar 't hoofd, een aardappel die daar lag of wat anders, ze weet het niet eens meer. Ze is het hele voorval allang weer vergeten. Toen pakte hij haar beet en hij gooide haar in de hoop stro die daar lag. Ze spartelde natuurlijk tegen, maar hij was veel sterker dan zij, al duurde 't nog wel even voor hij haar onder bedwang had. Toen moest ze om genade smeken, maar dat wilde ze natuurlijk niet en toen kwam moeder binnen. Die zag hen daar in 't stro liggen en dacht wonder wat. Een spektakel dat ze gemaakt had! En als ze haar nog eenmaal in de buurt van die vent zag, dan zou ze 't vader vertellen en die zou haar dan bont en blauw slaan. Het was een schande en of ze geen schaamtege voel had. Och, haar moeder is im mers zo preuts? Goed, het gaf ook eigenlijk geen pas, ze had het beter niet kunnen doen. Maar had hij nooit iets gedaan, wat hij maar beter had kunnen laten? Een stoeipartijtje. Ze zou toch nooit met zo'n vreemde, waarvan ze alleen de naam maar kende en wist dt hij uit t Gelderse kwm... Maar dat moeder dat aan Hillechien verteld heeft en die weer aan Dike! Dat is toch wel het toppunt Haar ge zicht wordt boos en haar ogen hard. „Wat een akelige kletswijven". Ze heeft hem beloofd te zwijgen, maar anders zou ze moeder daar wel eens even over onderhouden. Dat is toch geen manier van doen? Betrapt met een eekschiller. Betrapt! Net of zij een soort... een soort allemans vriend is, die het met iedereen maar aanlegt. Maar het ergst van alles is, dat hij het heeft geloofd! Dat hij heeft ge loofd dat er werkelijk iets is voorge vallen tussen haar en die ander. „Je kunt nu maar beter meteen naar huis gaan, Hendrik Jan". Ze staat fier en verontwaardigd voor hem. Ze kan hem deze avond niet meer verdragen. En wanneer hij weer te rug mag komen, dat zal ze hem dan wel laten weten. Hij heeft haar ver schrikkelijk beledigd, dat moet hij goed begrijpen. En als hij haar mis schien niet gelooft, dan moet hij maar eens aan haar moeder gaan vragen, wat ze toen precies gezien heeft. Ze draait zich om en loopt naar de deur van de deel, waar ze samen heb ben gezeten. Hij rent haar na en pakt haar arm. „Koba... ik... zo heb ik het niet be doeld. Ik wist toch niet... ik geloofde ik „Ik weet wat je geloofde, het is al goed". Ze schudt zijn arm af en ver dwijnt door de deur, hem verslagen achterlatend. Langzaam loopt hij naar buiten, maar hij gaat niet naar huis. Hij ver mijdt de Brink, waar de jongens zo als altijd 's zaterdagsavonds wel sa men zullen scholen, maar loopt er in een wijde boog omheen de hei op. Het is al donker, maar hij is niet bang te verdwalen of te struikelen over de vele oneffenheden van de wmmmtmmmm grond of in een kuil te trappen. Hij kent elk paadje hoe smal ook, uit zijn jongenstijd toen ze er dikwijls in groepen heen togen om rovertje of indiaantje te spelen. Hij voelt zich wanhopig en eenzaam en de angst is er weer. Nu niet dat hij haar niet krij gen zal, maar om haar kwijt te raken. Waarom begon hij er ook over. Nu is ze misschien zo beledigd dat het nooit weer goed wordt tussen hen. Misschien is Ze zo gekwetst dat het haar niets meer schelen kan, wat haar vader zal zeggen als hij van het geval hoort en ze hem vertelt wat er in werkelijkheid gebeurd is en hoe het aangedikt door haar ,moeder, ten slotte bij Hendrik Jan terecht is ge komen. Dan zal hij nog een hoop spek takel krijgen, want dan wordt zijn va der er natuurlijk ook in gemengd. Maar dat is het ergste niet. Dat zij hem boos en verontwaardigd heeft weggestuurd, omdat ze hem niet meer bij zich verdragen kon en hem wel zal laten weten, wanneer hij terug mag komen. Hij twijfelt niet aan haar oprecht heid. Ze schrok toch helemaal niet, toen hij over haar moeder begon en haar verontwaardiging over het geklets van hun moeders en haar teleurstelling om hem, omdat hij het geloofde, was echt. Lena heeft natuurlijk in haar moe derlijke bezorgdheid alles sterk over dreven. Moeders zien immers alles honderd keer erger, dan het in wer kelijkheid is? Dat moeder Koba niet mag, daar tilt hij ook niet zwaar meer aan. Na Lena's verhaal heeft ze ge meend dat ze het aan Koba kon zien dat ze lichtzinnig was. Natuurlijk was het niet gepast dat ze met die vent lag te stoeien, dat gaf ze zelf ook toe, maar ze was toen nog vrij en dat maakt een groot verschil. Als ze 't nu deed, zou het wat anders zijn. Dan had hij het recht, haar ter verant woording te roepen. Hij heeft toch zelf ook vaak genoeg op een bruiloft of met de kermis gek heid met een meisje gemaakt? Ook wel gestoeid, zelfs meer dan eens. Hoe zou hij zich voelen, als Koba hem kwam vertellen dat ze van haar moeder had gehoord dat ze hem eens betrapt had met een meisje en het net had doen voorkomen of er iets in tiems was gebeurd? Ellendig natuur lijk. Net als, zij zich voelt. Toch, dat ze er zo op reageerde, is eigenlijk wel een goed teken. Stel voor dat het haar niets kon schelen, wat hij van haar dacht. Ze moet toch wel wat om hem geven, dat ze het zich zo aantrok. Die gedachte geeft hem weer wat moed, maar toch blijft hij neerslachtig en hij is kwaad op zich zelf en op Lena en zijn moeder. Akeli ge kletswijven, heeft Koba gezegd en dat zijn het ook. Hij zet zich neer op een zwerfkei en vergeet tijd en plaats door zijn gepieker. Achter hem ritselt een vo gel in het denneboompje, een konijn zoekt zijn weg, vlak voor zijn voeten. Alleen als er een uil boven zijn hoofd krast, schrikt hij op. (Wordt vervolgd) 3983. Sandra noch de professor toonden zich erg en thousiast om die lange trap op te klimmen. Zij herin nerden zich stellig de vorige keer dat zij als toeristen de piramide hadden bestegen en hoe zij daarboven in de tempel getuigen waren van de partij en het was misschien meer een flauwe hoop hem boven aan te tref fen, die Sandra ertoe bewoog Ramads bevel op te volgen. Ondanks alle zorg en twijfel die haar bezig hielden, was het haar niet ontgaan, dat de vrije bur gers van Bundolo de terugkeer van Ramad met zwijgen de terughoudendheid gadesloegen. Natuurlijk was het ook in dé stad bekend geworden, dat de raadsheer van zijn functie ontheven was en door Nala achter de tralies gezet. Nu vroeg men zich af, of het een gerucht was geweest. Maar het gevolg was toch, dat de wrede raads heer allerwegen vijandige en haatdragende blikken ont moette. Hij haastte zich daarom naar boven te komen. In de rechtszaal kon hij vast op meer steun rekenen. Halverwege de steile klim wees een tempeldienaar naar de hemel, waar een grote, schotelvormige machine na derbij zweefde. 15. Dat Tekko lachen moest om wat daar allemaal beneden hem gebeurde, was geen wonder. Het was ook werkelijk een koddig gezicht om van een hoogte als van een kerktoren het gewriemel van al die mensen in en om de tuin te zien. Kleine mensjes die eerst bijna stil en onbewegelijk stonden toe te kijken gingen plot seling alsof er een vuurwerk in werking gesteld werd, kris, kras door elkaar lopen. En dat alles omdat een klein brandweermannetje dat op de grond gevallen was hen met een fijn waterstraaltje nat spoot. Zo leek het Tekko tenminste toe vanaf zijn hoge zitplaats gezien. Maar toen hij zag dat dat kleine waterstraaltje grote plassen veroorzaakte en zijn tuin in een oogwenk in een modderpoel herschiep, begon hij zich erg op te winden over de ravage die daar aangericht werd en begreep hij dat dat waterstraaltje een forse krachtige waterstraal moest zijn. Onze vriend blies zich gewel dig op en zette de hnd voor de mond en gilde: „Kijk uit, pas op mijn bloemen, domoren! Help me liever! Jullie verdrinken de boel! Stop! Pas op! Scheid uit!" In de reeks representatieve voorstel lingen in de oorspronkelijke taal van standaardwerken uit het internationale repertoire brengt de NCRV-tv dinsdag 3 december om 20.45 uur een opvoering door het Wiener Burgtheater van het komische toneelstuk in romantische stijl „De Alpenkoning en de vijand der mensen" door Ferdinand Raimund. In de hoofdrollen ontmoet men Attila Hör- biger als Rappelkopf, Paul Hörbiger als Astragalus en Alma Seidler als Anto- nie. Iets over de inhoud: de rijke Rappel kopf is een mensenvijand. Reeds drie maal was hij getrouwd en zijn vierde vrouw, Sophie, die echt van hem houdt, vertrouwt hij niet. Hij denkt dat zij hem wil vergiftigen. Daarom is hij in huis een ware tiran, totdat hij op een dag, in de waan dat een khecht, die hij in de tuin ziet met een mes, hem wil vermoorden, het bos in trekt, de hut koopt van een arme familie om in het vervolg in alle eenzaamheid zijn tijd door te brengen. Zijn dochter Malchen heeft echter door haar liefde voor de schilder August Dorn de genegenheid gewonnen van de Alpenkoning Astraga lus, die besluit Rappelkopf te genezen en hem bij zijn familie terug te bren gen. Omdat Rappelkopf niet wil mee werken neemt Astragalus andere maat regelen. Noodgedwongen komt Rappel kopf dan in contact met de Alpenko ning, die hem maakt tot een mensen vriend in plaate van de tiran en vijand der mensen die hij altijd was. BONN Ondanks het plan van de Westduitse regering om piratenzenders te gaan verbieden, wil het zenderschip Radio-Nordsee op 16 december met zijn programma's beginnen. In noodgeval wil de radiopiraat de wijk nemen naar de Nederlandse kust en daar de pro gramma's gaan uitzenden. Het radioschip, de vroegere Britse Galaxy, wordt op het ogenblik gereed gemaakt op een werf in Hamburg. In tussen heeft het Westduitse kabinet be sloten het parlement om ratificatie te vragen van de Europese conventie te gen piratenzenders. Daarna wordt dan niet alleen het zenden, maar ook het bevoorraden van een etherpiraat met levensmiddelen, en het repareren van zijn technische apparatuur strafbaar gesteld. De wet die daarvoor nodig is, zal nog wel even op zich laten wachten en in middels wil het radioschip dat op 12 de cember uit de haven van Hamburg ver trekt, maar vast met zijn uitzendingen beginnen. Mocht later een Westduits verbod de activiteit voor de Duitse kust onmoge lijk maken, dan wil Radio-Nordsee gaan uitzenden voor de Nederlandse kust. Nederland heeft de conventie wel getekend, maar de bijbehorende wet te gen radiopiraten is nog niet gereed. In het Gelders programma van de RONCU wordt, morgen dinsdag o.a. een vraaggesprek met ds. G. J. Dingemans uitgezonden over het werk van de in terkerkelijke commissie „Kerk en sa menleving in Oostelijk Gelderland". Verder wordt aandacht geschonken aan de Librije in Zutphen en in de ru briek „de minimarathon" aan het Gel derse sportgebeuren. Het programma zal worden omlijst met zang van de Ulftse Nachtegalen, die een aantal Sin terklaasliedjes ten gehore brengen. In het vrijdagprogramma, dat ten dele HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instr. sextet. 18.19 Uitz. van het Gerefor meerd Politiek Verbond. Spreker: de heer P. Jongeling, lid van de Tweede Kamer. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Act. 19.05 Literama, radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.20 NCRV-Vocaal ensemble: geestelijke lie deren. 19.50 Stereo: Promenade-orkest: amus. muz. 20.15 Stereo: Vocaal ensem ble: volksliedjes. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Omroep orkest en solist: moderne en klassieke muziek. 21.35 Vluchtelingen in Afrika, reporta ge. 22.00 Stereo: Lichte orkestmuziek (gr.). 22.20 Adventsoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Tekens bij de tijd, cultu reel programma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Boccaccio, operette van Suppe, uitgevoerd door klein radiokoor, radio dubbelkwartet, Promenade orkest en solisten. (Uitvoering in verkorte vorm). 19.30 Nieuws. 19.35 RVU: Futurologi sche verkenningen: Sociologie en toe- komstkunde, door prof. dr. R. F. Beerling. NRU: 20.05 Scala Internatio naal: kunstkroniek. 22.20 Bond zonder Naam: U kunt niets missen? Dan mist u iets!, lezing. 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Jazz in ac tie. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. KRO: 19.06 In kleur: Rinaldo Rinaldini, tv-feuilleton. IKOR- CVK-RKK: 19.31 Kenmerk, de weke lijkse informatierubriek over kerk en samenleving. NTS: 20.00 Journaal. KRO 20.20 In kleur: Flitsen uit het dagboek van Joop ter Heul tv-spel (dl. 3). 21.10 Cuba Si? doe. progr. 21.50 In kleur: Politie New York Autodiefstal, tv- feuilleton uit de Amerikaanse serie NYPD. 22.15 Trio Oscar Peterson. NTS: 22.25-22.30 Journaal. 23.00-23.30 Teleac: Export (les 1 - herh.). NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. VARA: 19.03 Coronation Street, tv-feuilleton. 19.52 HaarHem, reacties op eettafel-pro bleemtafel. dl. 1. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het Nieuws. 20.45 Koning Klant: consumentenrubriek. 21.00 HaarHem: eettafel-probleemtaf el (dl. 2). 21.30 Een lach en een traan: Nederlands muziekprogr. NTS: 22.10 Journaal. VARA: 22.15 AcHter het nieuws: In het hart van Europa, tv- film t.g.v. het 50-jarig bestaan van de republiek Tsjecho-Slowakije. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het lev. woord. staat in het teken van St. Nicolaas, zal de rubriek: Draei ow is umme weer te beluisteren zijn. In deze rubriek over het Duitse grensgebied zal naast nieuws aandacht worden geschonken aan de St. Nicolaasviering in Vreden. De heer J. Vredenberg bespreekt een tweetal boeken, nl. „Sjouwen door Oud- Arnhem" van A. Stempher en het boek „Koornmullenaers, papiermaeckers en Coperslaghers" van R. Hardonk. Voor het muzikale gedeelte van dit programma zorgt o.a. de muziekver eniging Advendo uit Lochem. Het Gelders programma is op dins dag te beluisteren tussen 18.30 en 19.15 uur en op vrijdagavond van 19.15 tot 20 uur. Op golflengte FM 98,4 m. (ka naal 38). 7.15 Op het eerste gehoor: li. muz. met nws en act. 8.00 Nws. 8.11 Gew muz. (opn) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. (9.00-9.10 Gymn. v d huisvr). 935 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Ver wachting en vervulling, godsd. lez. 10.15 Stereo: Omr. ork. en sol.: opera aria's. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev pr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. tbv land- en tuinb. ...Vt./Vta Nws. 12.41 Act. 13.00 Raden maar....) 1400 Conciliepostbua 1405 Schoolrad 14.30 Pizzicato: muz. middag-magazine. (16.00-16.02 Nws). Overheidsvoorl: 17.00 Het toerisme op de ABC-eilanden. Spre ker Mr. J. C Hooftman. KRO: 17.10 Voor de kind. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht.gymn. 7.20 Li. gr. muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojoum. 8.20 Stereo: Li. gr.muz. (verv.). (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij sing. NRU: 9.00 Uitgebr. rep. of herh. NRU- pr. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.) AVRO: 10.00 Voor de kl. 10.10 Arb. vit.: pop. verz. pl.pr. (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Kl. ork.muz. (opn.). 11.55 Beursber. 12.00 Joegosl. Partizanenkoor. 12.26 Med. tbv land en tuinb. 12.29 Overh. voorl. Uitz. voor de landb. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Rad. journ. NRU: 13.30 Spiegel van België: muz. en nws. van onze Zuiderburen. 14.00 De ^i. Muze belicht De operette. AVRO: 15.00 Wijs: Joodse wijsheden met isr. en jidd. wijsjes. 15.05 Fluit en clavecimbel: kl. muz. 15.40 Weerkl uit het verl. stemm. beeld rondom een muz. onderwerp. 16.00 Nws. 16.02 Braziliana: li. muz. Lat. Am. (opn). 16.30 Land der Muzen kunstkr. 17.00 Bib Band Best: ork. v. Duke Ellington. 17.25 Jazz Spectr. 17.55 Med. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Pow Pow. 12.00 Nws. 12.03 Zorro: pr. voor tieners. 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: gev. pl.pr. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.03 Er - Jee - Em - Drie. 16.00 Nws. 16.00 Nws. 16.03 - 18.00 Mix: li. pl.pr. (17.0- 17.02 Nws.) MAANDAG 2 DECEMBER 1968 DUITSLAND I 18.00-18.05 Journaal (Regionaal progr. NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Sport journaal. 18.53 Kleur: Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Kleur: tv-film. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.05 Ca- meraflitsen uit Parijs. 18.25 Goeden avond. 18.30 Journaal. 19.10 Filmrepor tage. 19.40 Reisreportage). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Reportages, analy ses en meningen. 21.00 Kleur: Wed strijdspel. 21.45 Doe. programma. 22.30 Journaal, commentaar en weerbericht 22.50 Reisreportage van het Grieken land van de Oudheid. 23 40 Journaal. DUITSLAND II 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 Actualiteiten en muziek. 18.15 Kleur: Schatzsucher unserer Tage, tv-film. 18.50 Kleur: Circusprogr. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en actua liteiten. 20.00 Dagboek uit de protestant se kerk. 20.15 Das Inserat: een sociaal- kritisch onderzoek. Aansl.: Nws. 21.00 Rosen für den Staatsanwalt, Duitse speelfilm. 22.55 Nws., weerbericht en actualiteiten. DINSDAG 3 DECEMBER 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herhaling van gisteravon). 10.20 Amusementspro 11.00 Quiz. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.45 Voor de kinderen. 17.25 Voor de kinderen. Op donderdag 28 november is van het vliegveld Schiphol een VARA- expeditie, bestaande uit regisseur Jan Veenman, dichter/bioloog Dick Hille- nius en cameraman Loet Hensze, ver trokken met bestemming de Bikini eilanden in de Grote Oceaan. De ploeg wil op deze eilanden gegevens verza melen en opnamen maken voor twee bijzondere afleveringen van de tv-se- rie „Bespied". De opnamen zullen be gin volgend jaar worden uitgezonden. Eén programma zal gaan over het eilandengebied Mikronesië in het alge meen, het andere programma zal zich uitsluitend bezighouden met de situatie op de eilanden Bikini en Eniwetok, die acht jaar aan atoomproeven heb ben blootgestaan. De Bikini-eilanden kwamen enige tijd geleden in het nieuws, doordat de Amerikaanse regering bekend maakte dat de atmosfeer op deze eilanden, na dat er van 1946 1954 atoomproeven zijn genomen, nog slechts een zó ge ringe hoeveelheid radio-activiteit be vatte, dat bewoning door mensen zon der gevaar is. De Amerikanen hebben het betrokken gebied overgedragen aan de Trust Territory Council van de Verenigde Naties. Het VARA-team zal,de eerste weten schappelijke expeditie uit Europe zijn. 1103. Smidje Verholen en Kille Klansky liepen om de onderaardse baai heen naar het pakhuisje toe, dat bij het haventje was gebouwd. Daar trad doctor Polnyck hun al breed lachend tegemoet. „Nu kan er waarlijk nauwelijks meer iets misgaan, waarde kameraden", zei hij. „Wij zijn Plimmp de ze keer te slim af geweest. Hij had zo'n bieteljon getje bij ons geplant, maar wij hebben hem ont maskerd als agent 009, alias Sjeems Pond. Wij heb ben hem zelfs gevangen genomen!" „Hoofdza kelijk dank zij ons, hè Pjotr?" zei Kille Klansky, die graag een beetje van de eer voor zichzelf op eiste „Ja zeker, Kille", beaamde smidje Ver holen. „Hoofdzakelijk dank zij ons..." „Ik zal daar niet verder op ingaan", vervolgde doctor Pol nyck. „Kom binnen, maïinen. Dan drinken we nog even een glas op de goede afloop. Intussen worden Sjeems Pond en de KNAP-mutator aan boord ge bracht en daarna vertrekken we onmiddellijk. Proost mannen!" De glazen tinkelden, de wijn fonkelde en de kelen klokten, alles voor de eer en glorie van het geliefde vaderland Nicolagenië... Toen was het tijd om te vertrekken. Langzaam dook de onderzeeër onder water om de onderaard se haven uit te varen, recht op de Vale Kale Baai af, die toegang gaf tot de open zee. Alleen de pe riscoop stak nog boven water uit en liet een schui- mig-witte streep achter. Verder was er geen teken van leven op de kalme golven te bespeuren. „We kunnen ongehinderd wegvaren, mannen", grinnik te doctor Polnyck. die, sinds de bekendmaking van de Amerikaanse regering in augustus j.l. de Bikini-eilanden gaat bezoeken. De bevolking van de Bikini-eilanden (Mikronesiërs) werd, toen de atoom proeven een aanvang namen, geëva cueerd. De eilanden zijn nog steeds ge heel onbewoond en het ziet er niet naar uit dat de oorspronkelijke bewo ners terug zullen keren. Enkele leden van de oorspronkelijke bevolking heb ben de graven van hun voorouders be zocht, maar ook zij zijn na dit bezoek weer naar de bewoonde wereld terug gekeerd. Behalve de omstreden film Mondo Cane van Jacopetti, waarin wordt ge suggereerd dat door de radio-actieve straling de landdieren in dit gebied naar zee zouden zijn gegaan en de zeedieren naar het land, zijn er geen gegevens over de toestand waarin de flora en de fauna zich bevinden en het is daarop dat de VARA-expeditie haar bijzondere aandacht gaat richten. Het team heeft voor deze expeditie de me dewerking van de Nederlandse Lucht macht gekregen, die technische appa ratuur beschikbaar beschikbaar heeft gesteld, o.a. een apparaat om uit zout water zoet water te winnen. Het VARA-team zal gedurende het verblijf op de eilanden (4 5 dagen) volstrekt in eigen onderhoud moeten voorzien. Alleen een radioverbinding stelt het in staat contact met de be woonde wereld te houden. Voor hun verblijf op de eilanden hebben de ex peditie-leden o.a. kunstvlees als pro viand bij zich. Verwacht wordt dat Jan Veenman, Dick Hillenius en Loet Hentze op 20 december a.s. in Neder land zullen terugkeren. In het radioprogramma van de AVRO op 5 december tussen 20.05 en 22.30 uur, wordt de uitslag bekend gemaakt van de „Sint Sala-Bim"- grote Sint Ni- colaas-prijsvraag, die in het begin van de maand november is georganiseerd. Gevraagd werd een gedichtje te maken van maximaal acht regels, waarin tot uitdrukking moest komen welke Neder lander/Nederlandse men dit jaar met sinterklaas speciaal zou willen verras sen en waarom? DE NTS zendt donderdag 5 decem ber van 16.00 tot plm. 17.00 uur op Ne derland I een speciaal ter gelegenheid van de verjaardag van Sinterklaas door Mies Bouhuys geschreven kindermusi cal uit. De liedjes werden gecompo neerd door Julius Stefaro, die ook de muzikale leiding heeft. Het verhaal van de musical omvat de belevenissen van Sint Nicolaas sinds hij op 16 november in Veere voet aan wal zette en de activiteiten aan boord van het varende hoofdkwartier van de Sint. Daar heerst beneden- en boven deks een grote bedrijvigheid, die voor afgaat aan het bezoek dat de Sint op 5 december aan de kinderen in Neder land brengt. Een bezoek dat op een ge geven moment nog ernstig in gevaar dreigde te komen. Een filmreportage dus, die aan het slot van het programma wordt gevolgd door een rechtstreekse uitzending van af de stoomboot, waar de hoogtijdag zelf wordt gevierd. Voor dit programma werd met toe stemming van de Sint uiteraard, niet alleen aan boord van zijn schip ge filmd, maar ook in de straatjes van Veere, in een hofje van Amsterdam, op daken van de Amsterdamse binnen stad, bij particulieren thuis, enz. Het programma wordt geproduceerd en ge- geregisseerd door Loet Steenbergen, die samen met Mies Bouhuys en Julius Stefaro dit jaarlijks gebeuren een ge heel nieuwe, eigentijdse vorm gaf, zon der daarbij de traditionaele viering van het feest zelf uit het oog te verlie zen. Aan de musical wordt verder mee gewerkt door een kinderkoor o.l.v. Her man Broekhuizen, leden van het Sca- pinoballet en de Scapino Dans-acade- mie, drie aerbatengroepen en Mies Bouwman, die de rol van gastvrouw vervult. DEN HAAG De resultaten van de Vredestein-groep zullen over 1968 een duidelijke verbetering tonen ten op zichte van het daaraan voorafgaande boekjaar, zo deelt Vredestein mede. Zowel de concernomzet als de winst hebben zich bevredigend ontwikkeld, hetgeen het resultaat wordt genoemd van de maatregelen, die gedurende de laatste jaren zijn genomen op het ge bied van concentratie en specialisatie binnen de groep. Op dit moment is de orderpositie van de diverse tot de groep behorende ondernemingen be hoorlijk te noemen. DEN HAAG De minister van fi- naciën is van plan een 6'/t pet. staats lening uit te geven. Bij deze uitgifte zal het tendersysteem worden toegepast. De koers van uitgifte wordt hierbij niet reeds van tevoren vastgesteld. De in- schijvers op de lening moeten zelf de koers aangeven, waarvoor zij bereid zijn in de lening deel te nemen. Deze koers mag niet niet beneden de 99 pet. liggen en mag in geen kleinere fracties dan in achtsten van procenten worden afgerond. Er kan dus naar keuze worden inge schreven tegen een koers van 99, 99 1/8, 99 1/4, 99-3/8, 99-Vt V* enz. Aan de hand van deze inschrijvingen, zal de minister zo spoedig mogelijk na de slui ting van de inschrijving de koers van uitgifte van de lening vaststellen. Om een zo juist mogelijke koers van uitgifte te verkrijgen, heeft de minister zich enige vrijheid voorbehouden in de vaststelling van het bedrag van de le ning. Dit bedrag zal niet beneden de f 225 min. en niet boven de f 275 min. komen te liggen. De minister heeft dus de keuze het bedrag van de lening ofwel of f 225 min, ofwel op f 275 min. vast te stellen, ofwel op een bedrag dat ligt tussen de f 225 min. en f 275 min. Allereerst krijgen de inschrijvers, die tegen een hogere koers hebben inge schreven dan die welke de minister heeft vastgesteld, hun inschrijving ten volle toegewezen. De afrekening van de aan hen toegewezen schuldbewijzen heeft te zijner tijd echter niet plaats tegen de door hen ingeschreven koers, maar tegen de door de minister vast gestelde lagere koers. De rest van de lening zal worden toegewezen aan die inschrijvert die te- toegewezen aan die inschrijvers die te gelijk is aan de door de minister vast gestelde koers van uitgifte. Indien het gezamenlijk ingeschreven bedrag van deze inschrijvers het daarvoor beschik bare bedrag van de lening overtreft, zal op deze inschrijvingen een proden- tuele toewijzing plaats hebben. Inschrijvers, die beneden de vastge stelde koers hebben ingeschreven, krij gen niets toegewezen. Op de lening zal de eerste 10 jaren geen aflossing plaatshebben. Daarna, te beginnen op 2 januari 1980. zal af lossing geschieden in vijftien jaarlijkse termijnen en wel afwisselend 7 pet., 6 pet., en 7 pet., per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende jaren 20 pet. van de lening wordt gedelgd. Het prospectus zal binnenkort, ver moedelijk 5 december verschijnen. NIJMEGEN In de aandeelhou dersvergadering van Smit Nijmegen Electrotechnische Fabrieken N.V. is vrijdagmiddag kritiek geleverd op het bestuursvoorstel om tien pet. dividend uit te keren, niet omdat dit te weinig werd geacht, maar juist te veel gezien de scherp teruglopede winstmarges onder de druk van de buitenlandse concurrentie. Bij velen bleek de vrees te bestaan, dat Smit Transformatoren zal worden „doodgedrukt" tussen de machtige buitenlandse concerns en dat het daarom een levensbelang is om zo veel mogeltyk geld in eigen bedrijf te houden. Voorzitter prof. dr. H. G. Nolen was in da opzicht optimistischer gestemd. „Inderdaad zijn de winsten teruggelo pen, al is daarin een verbetering gaan de. Maar belangrijker is dat met een stijgende omzet van meer dan 10 pet.. Smit zich volledig op de markt heeft kunnen handhaven. Veel kleine bedrij ven zijn, met name in Duitsland, in een noodsituatie geraakt, hetgeen er toe leidt dat men zich internationaal op de situatie gaat bezinnen en contact met elkaar opneemt om te spreken over het afstoten of overnemen van ta ken, of andere vormen van samen werking. Smit heeft van enkele grote bedrijven aanbiedingen gekregen, die diepgaand worden bestudeerd". Prof. Nolen betoogde dat Smit voor keur zou geven aan samenwerking met een binnenlandse onderneming, speciaal ten behoeve van het perso neel. „Als dat nodig ls, zal niet worden teruggeschrokken voor sterk ingrijpen de reorganisaties, maar een dergelijk stadium is nu zeker nog niet aangebro ken". Smit telt internationaal sterk mee. technisch zowel als financieel. In de afgelopen twee jaar heeft het bedrijf niet meer vastgehouden aan het bin nenlandse prijspeil, maar is met iede re buitenlandse prijsafspraak meege gaan. Dit heeft weliswaar tot een da ling van winst, maar daarentegen ook tot een sterke marktpositie geleid. Er is f 6 min gestoken in research en er zijn zwakke plekken in het bedrijf weg genomen. Dit alles moet in de komen de jaren doorwerken. „Smit is niet van plan zich tussen welke buitenlandse concerns ook te laten dooddrukken", zo zei de voorzitter. Bestuur en directie bleken niet be reid te zijn antwoord te geven op de vraag, waarom het ministerie van Eco nomische Zaken een groot facilitair krediet heeft verleend voor een bijzon- rer ontwikkelingsproject. Gezegd werd alleen dat het om een uitermate belangrijk project gaat, waaraan al anderhalf jaar in stilte wordt gewerkt. Voor de totale ontwikkeling is vijf jaai uitgetrokken. Tijdens de vergadering waarbij veel waardering werd geuit aan het adres van leiding en personeel werden de jaarstukken onveranderd goedgekeurd. Prof. Nolen en prof. G. A. Ph. Weyer werden als commissaris herkozen. Ir. A. H. Ingen Housz trad af wegens zij» gevorderde leeftijd. Het dertienjarige meisje L. va* Batenburg uit Bosschenhoofd is za terdag dood aangetroffen op een toilet in haar huis. Het meisje is door kolen damp-vergiftiging om het leven geko men. In een ruimte naast het toilet stond een butagasgeiser. Via een lek in de afvoerleiding kon de koolmoonoxyde Lu het toilet komen.

De Vallei | 1968 | | pagina 2