„Verwacht niet te veel Belt 10550 11079 Veel waardering voor uitvoering van drie Rhenense verenigingen Gereformeerden en Hervormden diehter bij elkaar VREDESTEIN Renswoude begroette Sint Personeel van de NBM genoot van toneelavond vraag uw winkelier RIGOLETTO HOFNAR Ds. J. v. (L Krift deed intrede in Middenwijk Drukke dag voor Sint Goede soli in Opheusden Politienieuws Miltvuur en paratyfus onder vee „Prediker moet mensen naar Jezus jagen" Kerstnachtdienst in Cunerakerk Bingo-avond van Musketiers druk bezocht 100% tabak 35 ct. M bekwaam bestuurder betrouwbare auto vier eroede banden Uw macht over het stuur Vereniging bestaat 25 jaar MAANDAG 2 DECEMBER 1968 VEENENDAAL Op de eerste adventszondag deed ds. J. van der Krit't, gekomen van Ermelo, intrede in de hervormde kerk te Veenendaal. Hij deed dat met een preek over Johannes 1 35-40, de geschiedenis van de eerste twee discipelen door Johannes de Doper achter Jezus aangestuurd worden. De dienst werd gehouden in een stampvolle Oude Kerk aan de Markt, waarin onder de velen ook ruim 170 leden van de gemeente Ernielo aanwezig waren. Namens het college van burgemeester en wethouders waren de heren Ant. de Ruiter en M. Bastmeijer en gemeentesecretaris D. van MSnen aan wezig. Bijna alle plaatselijke kerken, alsmede veel hervormde kerken uit de omgeving hadden afgevaardigden gezonden. Ook dr. C. Graafland was aanwezig. Ds. Van der Krift begon te vertellen, dat hij in de leer was gegaan bij Jo hannes de Doper, de grote adventspre- diker: „Ik kan niet in zijn schaduw staan, maar één ding hebben we ge meen: Hij was ook een nieuwe domi nee. Vanuit Jeruzalem waren zelfs de- putaten gezonden om te vragen: Wie bent u eigenlijk. Als Johannes eerst ge zegd heeft, wie hij niet is: niet Chris tus, niet Elia en niet dè profeet, zegt hij: „Ik ben de stem des roependen in de woestijn". Dat was de stem van de nieuwe predikant toen, dat zal ik ook willen zijn. Daarmee zullen ze in Vee nendaal tevreden moeten zijn. Ik heb uw gebeden nodig om niet meer of iets anders te zijn". „Terwijl Johannes staat te preken, ziet hij Jezus. Er zijn dominees, die niet zoveel zien onder de preek, maar een goede predikant ziet Jezus tussen de mensen. Het woord zien in deze tekst betekent eigenlijk er goed van door drongen worden, dat Jezus aanwezig is. Jezus wandelt heen en weer zo zegt de grondtekst als iemand, die ergens op wacht. Jezus verwacht iets van de preek. Velen verwachten tegenwoordig niets meer van een preek. Je kunt vol gens hen net zo goed christen zijn, zon der naar de kerk te gaan, maar het wachten van Jezus betekent onder meer: Denk er aan Johannes je moet de mensen op mij wijzen. Dat is iets, dat iedere predikant moet leren. Als u iets wilt doen voor de goede gang van zaken in de kerk, moet u vragen: Here, laat alle predikanten een open oog heb ben voor het wandelen van Jezus. De tijd die u doorbrengt met kritiek te le veren op de preek is o groot, dat u er best iets af kunt halen om te bid den voor de predikant". „Het is niet zo moeilijk om te pre ken dat de mensen zeggen: Wat heb ben we toch een goede dominee. Daar zie ik ook wel kans toe, dat kan ik na 25 jaar ervaring wel zeggen, maar men moet zien hoe belangrijk het is God te hebben. Veenendaal is er niet mee ge baat, als er Kriftianen geboren worden. De prediker moet met Johannes zeg gen: Zie het Lam Gods. Dat is de hele leer van de kerk, de dogmatiek in een notedop". „De discipelen gaan achter Jezus aan. Dat is juist. Men moet niet om een mens naar de kerk gaan, of het nu Johannes de Doper of Johannes v.d. Krift is, maar men moet om Jezus gaan". „De tekst verder lezend u leest toch mee in uw bijbel, dat moet u altijd doen staat er: Jezus zich omkerend ziet hem aan. Het zien hier is bedoeld als een aan een doorschouwend zien. ADVERTENTIE Tot 17.30 uur u dan oven a.u.b. dan brengen wij hem nog Alleen voor Veenendaal 't Zaterd. van 16.30-17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur RHENEN TEL. 3328 Jezus stelt de simpele vraag: Wie zoekt gij. Tja, wat zoeken wij eigenlijk. Best mogelijk, dat we iets zoeken, wat Hij niet bij zich heeft: Zoeken we de sociale hervormer, de vader van een nieuwe wereldpolitiek, iemand die de maat schappij verandert, iemand die zich voor ons karretje laat spannen, of wat zoeken we eigenlijk. Wat zoekt u eigen lijk? Bent u gekomen om de nieuwe do minee te zien, ik wed van niet, U bent gekomen om hem een etiket op te plak ken. Maar nu is er die stem achter u: Wat zoekt u". „De discipelen geven een wat stunte lig antwoord: Waar woont u? Stel je eens voor, dat wij moesten uitmaken, of ze wel de juiste gestalte hadden om tot Christus te komen. Als ze nou nog gezegd hadden: We zoeken het Lam Gods, dan hebben we goedkeurend ge knikt, maar wat moeten wij van dit ant woord denken. Jezus ziet er echter door heen. Het blijkt, dat het niet belangrijk is wat de mensen van iemand denken. Volgens de mensen zouden de discipe len een soort randkerkelijken geweest zijn". „Jezus zegt: Komt en ziet. Hij stuurt hen niet weg omdat hij begrijpt wat er achter de vraag zit. Als wij ons schuilhouden achter onze gewichtighe- heden, dan ziet hij ons toch. Hij weet dat we verloren zijn, zo verloren, dat we zelf niet eens weten, dat we verloren zijn. Het doel van de prediking is het uitzicht geven op Christus. Het doen zien van Jezus. Als we Jezus niet zien, dan kunnen we heel wat te vertellen hebben in de kerk, maar voor God zijn we dan niet veel waard". Aan het slot van zijn preek zei ds. v.d. Krift: „We moeten in de kerk steeds naar Jezus gejaagd worden, die zegt: Komt en ziet. Laten we als ge meente bidden om veel van zulke kerk diensten. Dan zal het gebeuren dat u zondags thuis komt, en niet over koet jes en kalfjes gaat praten, maar dat u uw bijbeltje pakt en de datum bij de tekst zet. Ik hoop dat er veel bekladde bijbeltjes komen. Dat er vanavond nog bij de tekst gezet wordt: 1 december 1968, toen hebben we Hem gezien, mijn Here en mijn God". Na de prediking richtte de nieuwe herder en leraar zich tot diverse geno digden, de kerkeraad en de colleges van notabelen en kerkvoogdij, en tot zijn gemeente. Tot de laatste begon hij te zeggen: „U hebt nu weer een eigen predikant, verwacht er niet te veel van". Namens de classis Doorn, dé ring Rhenen, de centrale kerkeraad en de gehele gemeente sprak de consulent van de Middenwijk tijdens de vacature ds. S. P. van Assenbergh de nieuwe predikant in Veenendaal toe. RHENEN „Het is werkelijk een avond geworden, waarvoor men zich ten volle heeft ingezet. Ik weet zeker, dat ik mij de tolk maak van de vele aanwezigen wanneer ik u hartelijk dank voor het gebodene en wanneer ik zeg, dat deze avond beslist voor herhaling vatbaar is". Dat zei vrijdagavond wethouder mr. J. Deen, die het gemeentebestuur vertegen woordigde bij de zang- en muziekavond in het Eigen Gebouw, die daar door de muziekvereniging Oefening Baart Kunst, de zangvereniging Kunst na Arbeid en het kinderkoor De Roodborstjes in nauwe samenwerking werd gebracht. De zaal was weliswaar niet helemaal bezet, maar de opkomst was goed en het publiek was tijdens de uitvoering één en al aandacht. Het podium was voor deze gelegenheid uitgebouwd en de muzikanten en zangers waren traps gewijs opgesteld. Het teenagerkoor van „De Rood borstjes", onder leiding van Cor Huy- dink en mevrouw H. H. Otting-Van Mastrigt opende de avond met een acht- OPHEUSDEN Zoals ieder jaar ge bruikelijk is heeft Sint Nicolaas ook dit jaar weer een bezoek gebracht aan de jeugd van Sparta '57 in Opheusden. De Sint werd luid door de jeugd toe gezongen. Nadat de Goedheiligman met zijn drie knechten verwelkomd was door de voorzitter van Sparta, G. J. Jonker, sprak hij de kinderen toe en deelde aan ieder kind persoonlijk een cadeautje uit. De Sint bracht ook een bezoek aan de kinderen van de leden van het ABC. Ook hier was het zingen geblazen toen de Sint arriveerde met zijn knecht en ook .hier waren de kin deren allen zoet geweest, getuige de blijde gezichten en de Versnaperingen,' die ook hier met een cadeautje werden uitgedeeld. RHENEN Aan de kerstnachtdienst in de Cunerakerk, op 24 december 's avonds om half elf wordt bijzondere aandacht besteed. Niet alleen zal de zangvereniging „Eben-Haëzer" vocale medewerking verlenen, maar bovendien zal getracht worden de muziekvereni ging „Ons Genoegen" in te schakelen. Het ligt in de bedoeling dat vocalisten en orkest op een podium worden ge plaatst, dit in tegenstelling tot andere jaren. Verwacht wordt dat de belang stelling voor de kerstnachtdienst groter zal zijn dan ooit tevoren. tal nummers. Er werd door de jeugd bijzonder fris en leuk gezongen. Ook de verschillende soli werden vlot ge bracht. Het gekozen programma was van een modern en populair genre, waarmee dit koortje bijzonder veel eer behaalde. „Oefening Baart Kunst" vervolgde met een zestal nummers. Directeur A. J. van Kolfschoten gaf vooraf tekst en uit leg, waardoor de aanwezigen nog be ter van het programma konden genie ten, dat zowel klassiek als populair was opgezet. Ook bij „OBK", dat na de pauze nog maals zes nummers ten gehore bracht, kwamen talrijke solisten aan bod, die verdienstelijk speelden. Bij enkele num mers zong het publiek zelfs uit volle borst mee. Voorzitter H. Bosch van „Kunst Na Arbeid" gaf evenals Van Kolfschoten van tevoren een uitleg over de negen zangnummers, die het koor ging bren gen. Er werd niet minder dan in vijf talen gezongen en de kwaliteit van „Kunst Na Arbeid" kennende, behoeft nauwelijks meer gezegd te worden dat ook deze vereniging veel tot het wel slagen van deze culturele manifesta tie heeft bijgedragen, onder de bekwa me leiding van mevrouw J. E. Hogen- bijl-v. Kolfschooten. De dirigenten én de soliste van „KNA", mevrouw Meijer-Ter Haar, werden in de bloemetjes gezet, hetwelk een waar dig slot werd van deze geslaagde avond. Het bal werd verzorgd door het „Rhe- wa"-kwartet. RENSWOUDE Vrijdag 29 nov. vond te Renswoude in het verenigings gebouw achter de gereformeerde kerk een bijeenkomst plaats van de Evan gelisatie- en Bezoekcommissies van hervormde en gereformeerde zijde. De vergadering, die ingeleid werd door ds. J. C. Jonkers, had ten doel om te ko men tot samenwerking. Voor deze avond had men verder uitgenodigd ds. Wiegenraad, hervormd predikant uit Bennekom, die speciaal op het gebied van Evangelisatie werkzaam is. Voor de pauze werden door ds. Wie genraad diverse punten naar voren ge bracht, waarbij allereerst werd vast gesteld dat samenwerking en elkaar vinden op het gebied van 't geloof hard nodig is temeer daar we in Nederland, wat de onkerkelijkheid betreft hard naar de 20 pet. van de Nederlandse be volking toegaan. In 1869, dus 100 jaar geleden was dit nog geen Vt pet. Daar naast komt 33 pet. praktisch niet meer in een kerk. Ook de zondagsontheili ging, aldus ds. Wiegenraad, neemt hand over hand toe". „Er moet ingegrepen worden voor het te laat is. Daarom samenwerking op het gebied van evangelisatie. Wij moeten van uit de Bijbel naar onze me demens en daarbij van uit het geloof getuigen. Hoe meer wij geven des te rijker worden wij zelf. Maar hierbij is nodig dat wij als kerken met hetzelfde doel. elkaar vinden en gaan samen spreken", aldus de predikant. Na de pauze, waarin koffie werd ge schonken, volgde een discussie over di verse punten. Verschillende meningen kwamen naar voren. Er werden belang rijke suggesties gedaan, zoals in be paalde wijken mensen bij elkaar bren gen en g es prekskringen vormen. Bijbel kringen oprichten, lectuur verspreiden en daarna een gesprek aanknopen. Ook en vooral de jeugd erbij betrekken. Verder gaan met campingwerk. waar mee in Renswoude al een begin is ge maakt in het afgelopen jaar. Er werd vooral gewezen op persoonlijk contact. Besloten werd ook om weer met Kerstdagen en andere hoogtijdagen gezamenlijke kerkdiensten in te stellen. „Er ligt", aldus ds. Wiegenraad, „voor de gelovige Christen een enorme taak en er is bij de niet kerkelijke mens vaak een veel grotere hunkering, dan wij ook maar kunnen beseffen". Op de vergadering werd besloten om verder van gedachten te wisselen. De volgende bijeenkomst is vastgesteld op vrijdag 13 december in gebouw „Reho- both". ELST V.v. Musketiers hield zater dagavond haar eerste Bfngo-dansant- avond van dit seizoen in het clubhuis hotel De Stuyvenberg. The River Trio uit Eist verzorgde het muzikale deel op zeer verdienstelijke wijze. Mary Valk, die het elektronisch orgel bediende, vervolmaakte tevens het geheel met haar aparte altstem. De belangstelling voor de avond was bijzonder groot. Bij na honderd personen speelden enthou siast het populaire Bingo-spel mee, het geen op kundige wijze geleid werd door de heer J. Beekmans, geassisteerd door de heren A. Ditewig en J. v.d. Boven- kamp. Er waren ook deze keer weer prachti ge prijzen, zoals een fototoestel, een voetbalspel en een aantal taarten. Het Bingo-spel werd steeds afgewisseld met muziek van The River Trio, dat ertoe bijdroeg dat de dansvloer geen en kele maal onbezet bleef. De volgende en laatste Bingo-dansant van dit seizoen zal medio februari plaatsvinden, wederom in hotel De Stuyvenberg. ADVERTENTIE U wilt er zéker van zijn, dat U de macht over het stuur hecht in handen hebt# dat wil zeggen: safe door de bocht, veilig in halen en onder ölIe omstandigheden weten, dat Uw wagen doet wat U van hem verlangt. DRIE EISEN VOOR DE MACHT OVER HET STUUR» Goede banden, Vredestein banden, tubeiess, nylon, radiaal. Niet de goedkoopste, maar wèl de technisch superieure banden, die U onfeilbare macht over Uw wagen geven Wéreldreputatïe Er is een uitgekiend Vredestein-type voor élke wagen (ja, ook voor de Datsun, de BMW, Jaguar, Daf, Ford, Renault, Fiat, Volvo...,), voor élke rijstijl (van vroummm tot zzzzzt), voor élke rijomstandigheid (autobaan, bochtige bergwegen, stads- stukjes of hobbeldebop-op-het-land). 3 2 Als U aan banden vervangen toe bent, denk daar dan eens goed over na... RHENEN De schouwburg Junus- hoff te Wageningen was zaterdagavond flink bezet, toen daar de afdeling Rhe- nen-Wageningen van de personeelsver eniging NBM, de Nederlandse Buurt- vervoer Maatschappij, ter gelegenheid van het vjjf-en-twintig-jarig bestaan de klucht „Een vriend komt over" ten to nele bracht. De toneelgroep van de ver eniging zorgde voor een bijzonder leu ke avond, die werd besloten met een reeks van toespraken. Als eerste trad naar voren de direc teur van de maatschappij, de heer C. Bruins. Hij memoreerde dat de perso neelsvereniging op 17 juli 1943 werd op gericht, voortkomende uit een perso- neelsfonds. Veel waardering had de di recteur voor het vele werk dat in ver enigingsverband door en voor het per soneel was gedaan in de achterliggen de vijf-en-twintig jaar. Daarbij ver heelde hij niet er op te wijzen, dat met de verandering van de tijd door de ver eniging zal moeten worden uitgezien naar nieuwe vormen. Hij twijfelde er niet aan of het actieve bestuur zou die weg weten te vinden. De dames van de toneelgroep bracht directeur Bruins een bloemenhulde. De heer G. J. Bovenschen, voorzitter van de afdeling, vestigde er de aan dacht op in zijn dankwoord aan het adres van zijn directeur, dat er niet alleen aan toneel wordt gedaan. Er zijn kaartavonden, hengelwedstrijden, dans avonden en contactavonden. De heer Bovenschen bracht voorts hulde aan al len die de afdeling trouw waren geble ven, wel in het bijzonder mevrouw W. de Rhoter-Demont, die de Volle vijf en twintig jaar de toneelgroep op zeer ver dienstelijke wijze had gesteund en ook zaterdagavond weer uitblonk in een hoofdrol en de heer E. Szabang, die vijf en twintig jaar' als bestuurslid werkzaam was. Mevrouw de Rhoter kreeg een bloemenhulde en een ge schenk aangeboden. De heer Szabang was al eerder in Zeist gehuldigd. Namens de gepensioneerden van de NBM voerde op bijzonder geestige wij ze de heer G. v.d. Steeg, oud-hoofd werktuigkundige, het woord. Hij bracht de gelukwensen over, vertelde 'n anek dote uit 't 25-jarig bestaan van de ver eniging en noemde het een voorrecht, dat de NBM over zo'n prachtige vereni ging mag beschikken. Nog talrijke an dere sprekers voerden het woord, waar onder deputaties van de VAD en de BCM, zustermaatschappijen van de NBM. Allen hadden geschenken mee gebracht. De avond werd met een gea nimeerd bal besloten o.l.v. Wim Spaan en met medewerking van de Conbrio's Band uit Doorn. RENSWOUDE Op uitnodiging van het middenstandsgilde in R enswoude is St. Nicolaas zaterdagmiddag naar Renswoude gekomen. Het hoge gezel schap kwam aangereden in een ouder wetse T Ford Anno 1928, en werd on der begeleiding van St. Nicolaas-mu- ziek binnengehaald. Bij het gemeentehuls was het burge meester Hosang met zijn echtgenote, die ade Sint hartelijk verwelkomde. Hierbij was ook de gemeentesecreta ris en zijn vrouw en de commissie van ontvangst aanwezig. De Sint sprak zijn welgemeende dank uit en herinnerde de moeders van Renswoude eraan, dat ze hun inko pen niet meer buiten het dorp behoe ven te doen maar dat in Renswoude VEENENDAAL De heer G. uit Ameide kwam in het Julianaziekenhuis terecht, omdat hij na een aanrijding bij „De Afrit" rugklachten had. G. was de rijksweg afgekomen en wilde in het koffiehuis een kop koffie halen. Achter hem kwam de Veenendaler Van B. Hoewel G. verklaarde vroeg tijdig zijn richtingaanwijzer uitgesto ken te hebben, zei Van B., dat hij di rect na het uitsteken van de richting aanwijzer naar links was gegaan. .Daar door kon de inhalende Van B. hem niet ontwijken. De botsing was zo hevig, dat beide wagens zwaar beschadigd wer den. Bovendien werd er een lantaarn paal vernield. Zondagavond vielen drie stoeiende jongens van 13, 15 en 16 jaar door een etalageruit van 2 x 2,5 meter van de winkel van Jan van Schuppen in de Hoofdstraat. vrijwel alles te koop is. Door de jeugd, die in groten getale op de been was, werd de Sint toegezongen. SCHERPENZEEL De afdeling Scherpenzeel van de Gezondheids dienst voor Rundvee hield vrijdag avond een voorlichtingsb^eenkomst in Marktzicht. De voorzitter F. Hart- hoorn deelde in zijn openingswoord mee, dat men de bijeenkomst had be legt, omdat zich in de omgeving van Scherpenzeel gevallen hadden voorge daan van miltvuur een zeer gevrees de ziekte onder rundvee. Ook waren er een paar gevallen van paratyfus ge constateerd. Men had dan ook als spre ker voor deze avond uitgenodigd de veearts van de dienst, de heer Verwey. De spreker gaf een zeer uitgebreide uiteenzetting van hoe of verschillende van deze ziekten ontstaan. Het zijn volgens de spreker virus-ziekten die zeer besmettelijk zijn. Tegen paraty fus had men tegenwoordig medicijn. Miltvuur echter komt zo onverwachts opzetten, dat er geen genezing moge lijk is. Na de inleiding kreeg men een zeer uitvoerige discussie over de gevallen, die in Scherpenzeel en omgeving heb ben plaatsgevonden. De inleider moest hier echter het antwoord op schuldig blijven. Wel kon men mededelen dat de zaak zeer grote aandacht had. Dit ook al omdat in Scherpenzeel jarenlang deze ziekte was voorgekomen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 3