Veel waardering voor begroting Waarschuwing voor wethouder Nuttige suggesties in beschouwingen Contact tussen college en bevolking uitbreiden Oranje Wit verloor van Olympia3-1 Raad gaf fiat aan subsidie verordening College reageerde op een commentaar in De Vallei van der Made won tweemaal Markt Centralisatie Antwoorden Schoolraad Sint bezocht NW-kinderen Tweemaal winst Groene Laken Naschrift RESTEREN De gemeenteraad van Resteren heeft vrijdagavond de gemeen tebegroting voor 1969 met algemene stemmen vastgesteld. Uit de algemene politieke beschouwingen, die aan de be handeling van de begroting voorafgin gen, bleek, dat alle fracties zich met het voorgenomen beleid konden vereni gen. De raad was met het college una niem van oordeel, dat voor het komen de begrotingsjaar soberheid geboden is. De meeste fracties delen echter het standpunt van burgemeester en wethou ders, dat ook in het komende jaar de realisering van geplande kapitaalswer- ken doorgang dient te vinden. De frac ties van de PvdA en Gemeentebelangen besteedden in hun algemene beschou wingen aandacht aan het optreden wethouder J. den Hartog (ARP) dens de vorige raadsvergadering, wethouder werd verweten dat hij rust in de raad had teweeg gebracht. Een herhaling van zijn optreden zou, volgens de beide fracties, de samenwer king wel eens op een te grote proef kunnen stellen. De behandeling van de begroting ontlokte de raadsleden nage noeg geen discussie. Wel bestond er veel waardering, omdat ook voor 1969 weer een sluitende begroting kon den ingediend. van tij- De on- wor- MAANDAG 2 DECEMBER 1968 RAAD RESTEREN ACHTFR HET GEMEENTEBELEID VOOR 1969 ADVERTENTIE „Namens mijn fractie wil ik er op wij zen, dat 't de laatste maanden lijkt als of de contacten tussen het college en de progressieve concentratie sterk verbe terd zijn". Zo begon de heer Th. Haan (PvdA) de algemene politieke beschou wingen. .Helaas heeft de houding van wethouder J. den Hartog dit samenspel ernstig afbreuk gedaan. Zijn houding is in het persoonlijke vlak misschien juist dit willen wij niet beoordelen po litiek gezien stuit de houding van de wethouder in de kwestie „Commissie onderzoek begroting" ons erg tegen de borst. Uit verantwoordelijkheid voor een continu-beleid heeft de wethouder door een politieke afspraak met de progres sieve groepering rust gebracht aan het front* Nu de herfstbladeren vallen, is echter zijn houding totaal anders. Wie A zegt moet ook B zeggen en niet P.... Uitgaande van dit besef van verant woorden jkheid willen wij aan de hou ding van de wethouder niet direct con sequenties verbinden, maar wij willen er geen misverstand over laten bestaan dat bij herhalingen de samenwerking wel eens op een te grote proef gesteld zou kunnen worden" aldus de heer Haan. De fractieleider van de PvdA drong er bij het college op aan om de contac ten met de burgerij uit te breiden. „Als nu eens drie of vier keer per jaar, na afloop van de raadsvergadering, het publiek in de gelegenheid wordt gesteld vragen aan het college en eventueel ook aan de raadsleden te stellen", sug gereerde de heer Haan. Met betrekking tot de openbare vei ligheid in de gemeente merkte de PvdA-er op: „Ook in 1968 was het poli tiekorps zeer overbelast. Oorzaken wa ren een reeks van factoren, zoals per soneelstekort en de steeds zwaarder wordende taken." De heer Haan vroeg zich af of het beschikken over een pa trouilleauto in de gemeente Resteren niet alleen nodig, maar zelfs zeer ur gent is en of de huidige personeelsbe zetting wel voldoende is. In de beschouwing toonde de PvdA veel waardering voor de enthousiaste wijze, waarop de beide brandweerkorp sen in de gemeente hun taken verrich ten. In verband met de gedachte aan centralisatie van mankracht en mate rieel meent de fractie dat er genoeg argumenten zijn om zo'n regionaal cen trum in Resteren te plannen. Namens de PvdA drong de heer Haan fbdj het college aan op een kwalitatie ve woningverbetering. Een en ander zou moeten worden gerealiseerd met in gang van de huurliberalisatie. „De laatste maanden heeft de indu strie in onze gemeente nieuwe impulsen gekregen door de vestiging van nieuwe bedrijven", vervolgde de heer Haan, die aandrong om het beleid ten aanzien van industrievestiging met kracht voort te zetten. „Onze fractie vraagt zich af of de aantrekkelijkheid van onze ge meente als vestigingsplaats niet meer onder de ogen van de industriëlen moet worden gebracht, bijvoorbeeld door een intensievere reclamecampagne. Wij zijn het met de stelling eens, dat juist door TH. HAAN (P.v.d.A.) macht de malaise in de fruitteelt, die indus trialisatie door de Rijksoverheid krach tig dient te worden bevorderd. Voorts zijn wij van mening, dat in streekver- band nogmaals sterk moet worden aangedrongen op de voltooiing van rijksweg 15", aldus de heer Haan, die verder van mening was, dat ten aanzien van de planning in het algemeen naar samenwerking met andere gemeentten moet worden gezocht. De PvdA-fractieleider uitte kritiek op het plan om in de loop van 1969 een derde speelplaats voor de jeugd in Op- heusden aan te leggen. „Het is voor ons geen punt van discussie, dat in een gemeenschap speelruimte gecreëerd moet worden, maar drie speelplaatsen op een onderlinge afstand van nog geen 500 meter is iets te veel van het goe ie". De heer Haan merkte vervolgens op, dat zijn fractie van mening is, dat in de gemeente Resteren, met name Opheus- den, langzamerhand de behoefte is ge groeid aan een wekelijkse warenmarkt. De verhoging van het bedrag per leerling voor de scholen van het basis onderwijs en de realisering van een permanent onderkomen voor de open bare kleuterschool in Resteren, alsme de de verkregen middelen voor de bouw van een openbare lagere school in Op- heusden zijn, volgens de heer Haan, be langrijke tekenen van een progressief onderwijsbeleid. „Wij vinden het van belang, dat beide scholen na de grote vakantie van 1969 gereed zijn. Nu de verwezenlijking van een openbare school dn Opheusden zeer dichtbij is, dringt onze fractie er op aan voorstel len voor te bereiden voor de instelling van een schoolraad", aldus de heer (Haan. De fractie van de PvdA heeft samen met andere fracties van deze partij dn de streek een ernstige studie gemaakt van de geldende normen van de Alge mene Bijstandswet. Na afloop van deze studie zijn de volgende resoluties aan genomen: 1. dat de normen in de regio zeer üit- een lopen, zowel wat de hoogte betreft als de methode van berekenen. 2. dat optrekken naar de hoogste norm die in de streek wordt gehanteerd een daad is van sociale rechtvaardigheid. 3. dat initiatieven, die leiden tot het optrekken van deze normen, niet vanuit de raden, maar vanuit de colleges die nen te geschieden. 4. dat in hun algemene besdhouwingen de fracties hun zienswijze naar voren zullen brengen. Dank zij het voorbereidende werk van de wethouder van sociale zaken in de gemeente Resteren, de heer R. de Jongh, zijn de initiatieven onmiddellijk overgenomen. Een en ander leidt in de gemeente Resteren tot een verhoging van de normen van de Algemene Bij standswet. De normen in Resteren wa ren het laagst in de regio. Met name voor gezinnen zonder kinderen en voor gezinnen met één kind is de verhoging aanzienlek. Voor gezinnen met meer kinderen bluft de norm ongeveer gelijk. De heer Haan vroeg zich af of in streekverband de mogelijkheid niet moet worden onderzocht om een maat schappelijk werker aan te trekken. „Velen, die een beroep doen op sociale zaken hebben immers maatschappelijke begeleiding nodig", aldus de PvdA-er, die voorts van mening was, dat ieder particulier initiatief voor de ontspan ning van bejaarden moet worden ge steund. De heer Haan wilde tenslotte graag ingelicht worden over de huidi ge stand van zaken van de plannen voor het regionale woonwagenkamp in Tiel en de voorbereidingen tot de ont eigening van de Weg in 't Land. Alvorens de heer H. Remmelink (Ge meentebelangen) zijn algemene be schouwing begon gaf hij het college en alle andere medewerkers aan de begro ting een pluim voor het vele werk en het juiste inzicht, dat nodig was geweest om ook dit jaar weer een sluitende be groting te kunnen aanbieden. „Dit houdt natuurlijk niet in, dat wij het met alle posten, die in de begroting staan roe rend eens zijn. De geraamde f 70.000,- voor de uitbreiding van het gemeente huis zou ik graag weg willen denken", aldus de heer Remmelink, die wees op de voorgehouden soberheid. „Wanneer de gemeentelijke overheid zelf het voor beeld geeft zou dit voor een ieder, die hier mee te maken heeft een goede sti mulans betekenen". De woningbouw in de gemeente Res teren heeft de volledige instemming van Gemeentebelangen. „Als de in aanbouw zijnde series klaar zijn, kun nen we, dacht ik, een streep zetten on der de woningnood in onze gemeente. Onze fractie zou echter graag zien dat er eens wat aandacht zou worden be steed aan de bouw van wat duurdere woningen, zowel in Resteren als Op heusden. Hierdoor ontstaat een door stromingsmogelijkheid", aldus de heer Remmelink die voor het dorp Keeteren-I fcëtè Vaads'vei^aderingen per 'jaar. zal, in de toekomst graag een winkelcen trum zou zien gepland. De vertegenwoordiger van Gemeente belangen toonde zich verheugd over de bouwplannen in 1969 van een openbare kleuterschool in Resteren en een open bare lagere school in Opheusden. Met enige teleurstelling werd echter gecon- H. REMMELINK (Gem.bel.) centralisatie stateerd, dat de bouw van een over dekt instructiebad niet in 1969, maar in 1970 wordt verwacht. De heer Remme link kon hier echter wel begrip voor op brengen. De heer Remmelink noemde de ver hoging van de straatbelasting met één procent een pijnlijke zaak. Het raadslid vroeg zich af of er geen andere mid delen waren om aan geld te komen. Niet alleen huiseigenaren profiteren van goede wegen", aldus de heer Remmelink. Het grote bezwaar van onze gemeen telijke samenstelling is, dat ieder dorp vaak over een eigen kostbare appara tuur moet beschikken. Neem nu bij voorbeeld de rioolzuiveringsinstallatie in Resteren en Opheusden, die ons in drie jaar een slordige 850.000 gulden zal gaan kosten. Wil de gemeente Res teren op den duur bestaanszekerheid hebben, dan zal over de hele linie moe ten worden gecentraliseerd", aldus de heer Remmelink, die nu reeds aandrong om van het Groene Rruisgebouw in Res teren een soort medisch streekcentrum tc maken. Ook zou het raadslid graag de beide brandweerkorpsen in deze centralisatie willen betrekken. Over het optreden van wethouder J. den Hartog merkte de heer Remme link onder andere nog op: „U hebt na een zekere rust onrust in de raad te weeg gebracht". De wethouder werd gewaarschuwd voor een herhaling van een dergelijk optreden. De heer C. H. Jansen Schuiling bracht het college en zijn medewerkers na mens de SGP dank voor de sluitende begroting. „Tussen de tijd dat wij de begroting hebben ontvangen en de be handeling ervan ligt een tijdsverschil, waarin veel problemen naar voren zijn gekomen. Vooral als wij ons oog rich ten op de buitenlandse politiek, waar Nederland toch ook bij betrokken is, ziet het er naar onze mening niet zo heel rooskleurig uit. De bewapenings wedloop bereikt zijn hoogtepunt en toch zei men 'reeds vroeger, wilt gij de vrede bereidt u een oorlog. En waar zal dat geld vandaan moeten ko- D. J. POTT industrie men. Zo is het ook met de begroting, die thans voor ons ligt", aldus de heer Jansen Schuiling, die van mening was dat elke uitgave in het komende jaar hoe gering ook terdege moet wor den overwogen. De SGP-er wenst het college veel wijsheid en Gods zegen toe in het komende begrotingsjaar. De heer J. van Appeldoorn hield slechts een zeer korte algemene be schouwing, waarin hij zich verenigde met het aangekondigde beleid. Ook hij drong nogmaal aan op soberheid. De heer L. van Eldik ontbrak wegens ziekte tijdens de begrotingsvergadering. Na een korte pauze begon burgemees ter D. J. Pott namens het college met de beantwoording van de algemene be schouwingen. De suggestie van de frac tie van de PvdA om de contacten met de burgerij uit te breiden door middel van een vragenuurtje /ia afloop van en- volgens de voorzitter door het college in overweging worden genomen. „Aan de realisering van het regionale woon wagenkamp in Tiel wordt hard gewerkt. Hopenlijk wordt er spoedig een manier gevonden om de nodige financierings middelen hiervoor aan te trekken", al dus de heer Pott, die het regionale kamp een noodzakelijke voorziening achtte. Alhoewel de burgemeester ook van mening was dat het gemeentelijke poli tieapparaat het afgelopen jaar overbe last is geweest, meende hij dat het op het ogenblik wat beter gaat, sinds twee nieuwe krachten het korps hebben uit gebreid tot vijf personen. De voorzitter toonde zich een voor stander van het voorstel om in de ge meente Resteren een patrouillewagen te stationeren, alhoewel hij van mening bleek te zijn dat te voet en per fiets eerder ongerechtigheden worden opge merkt dan per auto of per bromfiets. Naar aanleiding van de opmerkingen over centralisatie van de brandweer korpsen in de gemeente stelde de heer Pott voor de toekomst een regionale brandbestrijdingin het vooruitzicht. De kosten voor de gemeente zullen hier door. volgens de voorzitter beslist niet minder worden. Dat in de toekomst zal moeten wor den overgegaan tot een kwalitatieve woningverbetering was ook de mening van burgemeester Pott. „Ik hoop, dat hiervoor van de zijde van het rijk de nodige regelingen getroffen zullen wor den. Nu is het nog zo dat voor verte ring van de woningen de prijs te hoog komt te liggen. Er moeten dan allerlei voorzieningen worden weggelaten om zo veel mogelijk te bezuinigen", aldus de voorzitter. Het college is, volgens de burgemees ter, inderdaad van plan om een intensie ve reclamecampagne te gaan voeren voor industrievestiging in de gemeen te. Op het ogenblik wordt echter eerst onderzocht over hoeveel bouwrijp in dustrieterrein kan worden beschikt. De kritiek op de plannen voor een derde speelplaats in Opheusden bleek de voorz. niet te kunnen onderschrij ven. „De speelplaats wordt aangelegd voor de Ambonezenkinderen. Ik geloof, dat de plannen door deze bevolkings groep bijzonder op prijs worden ge steld". Dat niet alleen de fractie van de PvdA van mening was, dat Opheusden rijp is voor een wekelijkse warenmarkt, werd duidelijk toen bleek, dat bij het college al dergelijke plannen bestonden. Op het ogenblik wordt een plan uitge werkt om de voortuin van „De Snellen burg" (jeugdcentrum) te betegelen. Het ligt in de bedoeling van het college om deze ruimte te bestemmen voor een kleine warenmarkt. De onteigening van de Weg in 't Land is, blijkens mededelingen van burge meester Pott op het ogenblik in voor bereiding. Wanneer de gemeente Reste ren als onderhoudsplichtige zal worden aangewezen, kan tot onteigening wor den overgegaan. Voor de aanwonenden van de weg betekent de mededeling van de voorzitter, dat een verbetering van het wegdek in het verschiet ligt. De instelling van een schoolraad zal in een van de komende vergaderingen van burgemeester en wethouders aan de orde worden gesteld. De bouwplannen voor een mavo- school in Rasteren, bestemd voor het bijzonder en openbaar onderwijs, zijn in een vergevorderd stadium. De school zal ongeveer 30 lokalen gaan omvatten, alsmede een gymnastieklokaal en een aula. De keus van een architect heeft inmiddels reeds plaatsgevonden en aan het ministerie is gevraagd om toestem ming voor de financiering van de ont- werpkosten. Bovendien is de minister verzocht de bouw van vaklokalen wat sneller te mogen realiseren. Daar is nu reeds behoefte aan. „De realisering van een winkelcen trum in Resteren is planologisch erg moeilijk. Desalniettemin zijn de plan nen hiervoor nog steeds in studie", al dus burgemeester Pot in zijn antwoord. De bouw van een overdekt instructie- bad in Resteren zag ode burgemeester Pott liever sneller gerealiseerd. Omdat het bad een belangrijke belasting op de begroting zal gaan betekenen, achtte de voorzitter het echter verstandiger te wachten tot de realisering van het bad verantwoord is. Dit zal waarschijnlijk in 1971 wel het geval zijn. Ook wethouder J. den Hartog kreeg gelegenheid te antwoorden op de op merkingen die aan zijn adres waren ge uit. „Men zegt wel eens, dat een mens een kuddedier is. In zijn totaliteit kan ik dit niet onderschrijven.' Er gebeuren wel eens dingen, die de een goed en de ander verkeerd opvat. We moeten trach ten elkaar te begrijpen en nagaan hoe de persoon tot een bepaalde gedachte komt.", aldus de wethouder, die naliet uiteen te zetten hoe hij tot zijn daad was gekomen. De raad besloot vervolgens na nog wat discussie om de begroting vast te stellen. SCHERPENZEEL Zaterdagmid- was Sint Nicolaas na zijn intocht van de vorige week weer in Scherpenzeel. De Sint bezocht in gebouw „Filale- tres" de kinderen van de leden van de Bestuurdersbond van het NVV. Na dat de voorzitter van de bestuurders- bond de heer G. Aarsen allen en in het bijzonder de Sint met zijn knecht een welkom had toegeroepen kwamen er verschillende kinderen naar voren. De één wilde de kindervriend een handje geven en weer een ander wilde een versje voor hem zingen. Tussen de bedrijven door zongen de kinderen verschillende Sinterklaasliedjes, bege leid door de muziekvereniging „Caeci- lia", die voor de muzikale omlijsting zorgde. Verder werden de kinderen getrakteerd op chocolademelk. Hierna werden een aantal leuke kinderfilms gedraaid. Aan het slot kregen alle kin deren een zak snoep en een prachtig geschenk mee naar huis. MAURIR „Het Groene Laken" uit Maurik heeft weer een goede prestatie geleverd. Eerst versloeg het DOS in Ochten met 7-0 en thuis werd Runst- min 2 uit Leerdam met dezelfde cij fers overrompeld. In beide wedstrijden kwam Het Groene Laken" met zeer sterk spel voor de dag. Het tweede team kon het niet bol werken bij Ons Hoekje 2 in Ingen en verloor met 7-2. Het derde won van Centrum uit Zoelen met 5-4. Van de ABC-teams kwam alleen het 3e viertal tot biljarten. In Ingen tegen Ons Genoegen 3 speelde deze formatie met 4-4 gelijk. Centrum 1 kon het niet bolwerken tegen De Schans en moest met 5-4 het hoofd buigen. ELST Het is Oranje-Wit ook zon dag niet gelukt tot winst te komen in de uitwedstrijd tegen Olympia uit Hil versum. Ondanks het feit, dat Oranje- Wit in het begin meteen tot de aanval overging leverde dit vooralsnog geen doelpunten op, mede als gevolg van een goed verdedigend Olympia. In de twintigste minuut was het echter toch raak. Rechtsbinnen J. Quint kreeg de bal goed toegespeeld passeerde een te genstander en schoot beheerst in, 10. Hierna kreeg Oranje-Wit fraaie kan sen om de score op te voeren, vooral omdat de aanvankelijk hechte Olympia- verdediging nu nogal eens mistastte. De Oranje Wit-voorwaartsen sprongen slor dig met de hun geboden kansen om en faalden volkomen in de afwerking. De spaarzame uitvallen van Olympia wa ren veel gevaarlijker, want het bleek duidelijk dat de voorhoede het sterkste deel uitmaakte van dit elftal. Twee minuten voor rust werd de ge lijkmaker geboren. Even twijfelde de Oranje-Wit verdediging, hetgeen vol doende was voor de goed spelende Olympia rechtsbinnen om de partijen op gelijke voet te brengen, 11. Na rust eenzelfde beeld, een steeds aanvallend Oranje-Wit, dat evenwel geen kans zag om een doelpunt te ma ken, als gevolg van te trage acties en onsamenhangend spel van de voorhoed- despelers. Na circa 15 minuten was het Olym pia, dat wederom via zijn linksbinnen een treffer noteerde en de leiding nam. Oranje-Wit probeerde nu alles om de achterstand weg te werken, maar ver der dan een schot tegen de paal kwam het niet. Drie minuten voor tijd stelde Olym pia de overwinning veilig door een ga ve treffer van zijn middenvoor (31). Dit werd tevens de eindstand. Door de nederlaag is Oranje-Wit In de gevaarzone terecht gekomen en zal trainer Dillen alle aandacht aan zijn spelerfe moeten schenken om een veili ge plaats op de ranglijst te verzekeren. Verdere uitslagen: Oranje-Wit 2 Candia 3, thuis 63; Oranje-Wit adspi- ranten a Advendo a thuis 10, waar door O.W. de bovenste plaats bereikt heeft. RESTEREN Met acht stemmen voor en vier tegen heeft de gemeente raad van Resteren vrijdagavond de gemeentelijke subsidieverordening goedgekeurd. De verordening werd in oktober 1967 door de raad verworpen, omdat de SGP-fractie geen subsidie wilde verlenen aan verenigingen, die activiteiten op zondag bedrijven. De nieuwe verordening bevat een bep»- ling, waarin wordt gesteld, dat de be sturen van te subsidiëren verenigingen moeten verklaren de subsidie niet voor activiteiten op zondag te zullen gebrui ken. Geheel in tegenstelling tot de ver wachtingen bleef de gehele SGP-fractie tegen de verordening. Na een vergade ring van het seniorenconvent be stond namelijk de indruk, dat ook de SGP zich na toevoeging van het nieuwe artikel met de verordening kon verenigen. Uit de debatten, die vrijdagavond over de subsidieverorde ning werden gevoerd bleek, dat de SGP niet voldoende zekerheid had, dat de gelden niet voor activiteiten op zon dag zouden worden gebruikt. Desalniet temin werd de verordening door de raad vastgesteld. De verhoging van de straatbelasting met één procent werd door de raad ei genlijk met wat tegenzin goedgekeurd. Omdat geen andere mogelijkheden be staan om de inkomsten van de gemeen- 'te Resteren wat op te voeren, gaf de raad zijn fiat. De meeropbrengst uit de verhoging bedraagt ongeveer 8000 gulden. Op verzoek van burgemeester D. J. Pott waren de raadsleden bereid de gebruikelijke rondvraag eenmaal over te slaan. Tengevolge van de behande ling van de gemeentebegroting duurde de raadsvergadering bijna tot midder nacht. Rennelijk verlangden alle raadsleden naar hun bed, want aan het verzoek van de burgemeester werd „met algemene stemmen" gevolg ge geven. HALSTEREN Tilly van der Made heeft het afgelopen weekeinde twee overwinningen in nationale veldlopen behaald. Zaterdag zegevierde zij in de Vijverloop in Bodegraven en zondag toonde zij zich de sterkste in Halste ren. De Leimuidense won in Brabant met grote voorsprong. Na 1250 meter bedroeg haar voorsprong op Elly Er nest (Thor) bijna twaalf seconden. Bij de heren, die 7250 meter moesten af leggen, ging de overwinning naar de Tilburger Van de Heijning. Uitslagen: Dames (1250 m): 1. Tilly van der Made (Sagitta), 5 minuten; 2. Elly Ernest (Thor) 5.11.5; 3. Wil de Rrom (Spado) 5.31.2. Heren: (7250 m): 1. v.d. Heijning (Volt) 23.48.6; 2. Marijnisse (Thor) 23.54.4; 3. v. Aart (DIA) 24.15.6; 4. Van Eekelen (Thor) 24.16.6; 5. Mulder (Dynamo) 25.08.2. Schipper L. A. Willems (50) van het Belgische binnenschip Odylla wordt sinds vrijdagavond vermist in de buitenhaven van Terneuzen. De po litie heeft de hele zondagmiddag zon der resultaat naar hem gedregd. RESTEREN Tijdens de raadsver gadering van vrijdag 29 november leg de burgemeester D. J. Pott een officië le verklaring af namens het college. Hij deed dit naar aanleiding van een com mentaar in ons dagblad van 6 novem ber, waarin gewezen werd op de on juistheid van het besluit van burge meester en wethouders van de gemeen te Resteren om de begroting niet ge- gelijktijdig aan de raadsleden èn aan de pers te verstrekken. Zoals bekend ztfn over deze zaak ook vragen gesteld aan de minister van Binnenlandse Zaken en wel dor het antirevolutionaire Tweede Ramerlid G. R. Rieft. Na de eerste alinea van het geschre vene in de krant geciteerd te hebben zei de burgemeester: „Deze geïnsi nueerde stellingname (het onthouden van inlichtingen over de begroting aan de pers en daardoor de gehele bevolking - red.) is zelfs niet in de gedachte van het college opgekomen. Wat was het ge val? Op vrijdag 1 november kwam de begroting gereed in de schrijfkamer. Nog dezelfde dag hebben wij die bij de raadsleden bezorgd, maar zonder nota van aanbieding. Die kwam gereed op 5 november. Op 8 november vond het af- delingenonderzoek plaats, op 13 novem ber werd de memorie van antwoord door het college vastgesteld, die op de 15e bij de raadsleden bezorgd is. Toen hebben we ook aan de vertegenwoordi gers van de pers alle stukken toegezon den. We kunnen dus stellen, dat de pers voldoende gelegenheid gekregen heeft de bevolking vroegtijdig in te lichten. Bovendien was het de pers kennelijk ontgaan, dat de gehele bevolking van Resteren vanaf 1 november gelegen heid had om de begroting in te zien. Dat is bij „Openbare bekendmaking" bekendgemaakt". In ons commentaar stond dat bij een telefonisch onderhoud met gemeentese cretaris Vink gezegd is: „B. en W. vin den het verstandiger de begroting voor lopig in de vertrouwelijke sfeer te hou den". De burgemeester verklaarde nu, dat dit telefoongesprek gevoerd was in aanwezigheid van het college, en dat de secretaris dit niet gezegd zou heb ben. De burgemeester bestreed, dat er aan de raadsleden een zwijgplicht opge legd zou zijn, dit was ons echter door een raadslid verteld. Tegen het slot van zijn betoog richt te de burgemeester zich tot één onzer verslaggevers, die in Resteren woont. Hij beschuldigde hem van insinuaties en leugenachtige journalistiek; hij be greep niet. dat een inwoner van zijn gemeente die gemeente zo naar bene den kon halen. Met genoegn hebben we uit bovenstaan de verklaring van burgemeester Pott vernomen dat het nooit de bedoeling is geweest van het college van B. en W. om de pers (en daarmee de be volking) onkundig te laten van het wel en wee van Resteren zoals dat in een begroting pleegt te worden neer gelegd. We hadden dat ook niet ver moed onze bezwaren richtten zich (en richten zich ook nu nog) tegen de gang van zaken zoals die heeft plaats gevonden. We willen die hier nog maals kort weergeven en dan tevens ingaan op een paar door burgemees ter Pott gemaakt opmerkingen aan ons adres. Dat een begroting ter inzage wordt ge legd voor de gehele bevolking is van zelfsprekend daartoe is immers ie dere gemeente verplicht! De bedoe ling van deze verplichting is ook dui delijk: de bevolking dient van het eerste moment af op de hoogte te zijn van wat B. en W. en vervolgens ook de raad als bestuur van de ge meente wel en niet willen. In de praktijk is het zo dat niet alle inge zetenen zich met spoed ter secretarie begeven om het ingewikkelde stuk dat een begroting nu eenmaal is te gaan bekijken de secretarie zou daar trouwens niet op berekend zijn! maar dat van het begin af de krant die openbaarmaking op zich neemt. Dat is een functie die in ons demo cratische staatsbestel de krant sinds lang op zich heeft genomen. We blflven b(j de mening dat B. en W. van Resteren die functie niet voldoen de hebben onderkend. Als inderdaad die begroting van 1 november af ter inzage lag, dan had zij ook op 1 no vember aan de pers verstrekt die nen te worden en niet op da 15e zo als nu is gebeurd. En die mening wordt nog versterkt door de gang van zaken: de raadsleden krjjgen de begroting, krijgen een paar dagen later de nota van aanbieding, behan delen dan de begroting in de afdelin gen, geven er hun opmerkingen over, B. en W. stellen een memorie van antwoord vast en dan pas mag de burgerij er alles van weten. Het spijt ons het zo te moeten stellen maar dit is een gang van zaken die in strijd is met de bedoeling van openheid die de wetgever in de gemeentewet heeft neergelegd. Op die manier is im mers alles al bedisseld voordat wel ke burger ook zijn mening heeft kun nen zeggen. En op die manier is de openbare raadsvergadering waarin de begroting wordt vastgesteld wei nig meer dan een formaliteit zoals vrijdagavond in Resteren trouwens wel bleek. Veel algemene beschou wingen weinig werkelijke behande ling van de cijfers en feiten uit de begroting. Dat was immers al achter gesloten deuren gebeurd! Dat is niet democratisch gehandeld. Al het andere wat rond deze zaak ge zegd en gedaan is, is verder van on dergeschikt belang. Of de gemeente secretaris nu wel dan niet gezegd heeft dat „B. én W. het verstandiger vinden de begroting voorlopig in de vertrouwelijke sfeer te houden" onze redactie heeft het wel zo begre pen en gezien het bovenstaande lijkt het ons de juiste interpretatie van zijn woorden. En of een burgemees ter het recht heeft een van zijn in gezetenen te beschuldigen van „leu genachtige journalistiek" zonder zich zelfs maar op de hoogte gesteld te hebben van de feiten en van de ge woonten bij een dagblad, strekt die burgemeester niet tot eer! De bewus te journalist had niet het stukje ge schreven waarover B. en W. zo boos zijn geworden en zelfs al had hij dan gedaan (nogmaals: hij deed dat niet!) dan nog had de burgemeester» moeten beseffen dat hij zijn beschul diging niet tot deze journalist, maar tot zijn hoofdredactie had moeten richten, want die is alleen verant woordelijk. We wachten graag nader bericht hierover van burgemeester Pott af! Tr.

De Vallei | 1968 | | pagina 4